gdzie wyjechać na weekend

Gdzie wyjechać na weekend? 10 propozycji

Magiczne, urokliwe i ciekawe – miejsca, gdzie można wyjechać na weekend. Cel Twojej wyprawy weekendowej musi być przede wszystkim blisko, a więc w Polsce, albo tuż za jej granicami. Warto wybrać miejsca, które obfitują w atrakcje, a najlepiej takie, gdzie można spędzić czas aktywnie. Poznaj moje propozycje miejsc, gdzie wyjechać na weekend.

Kazimierz Dolny

To niewielkie, 3,5-tysięczne miasteczko w województwie lubelskim jest jednym z najpopularniejszych miejsc, gdzie warto wyjechać na weekend. W weekendy jest tu najwięcej turystów, więc jeśli szukasz odpoczynku z dala od tłumów, to nie w każdym miejscu Kazimierza Dolnego będzie to możliwe.

gdzie wyjechać na weekend - kazimierz dolny
Gdzie wyjechać na weekend — Kazimierz Dolny

Pobyt w Kazimierzu Dolnym warto rozpocząć od zobaczenia Rynku i otaczających go kamienic. Rynek składa się z dwóch części: starszej – położonej przy kazimierzowskiej Farze oraz młodszej – położonej nieco niższej. W części starszej oprócz XIV-wiecznej Fary znajduje się wejście na Górę Trzech Krzyży oraz do ruin zamku i zamkowej baszty.

Oprócz białego kościoła, drugim najbardziej rozpoznawalnym obiektem na kazimierskim rynku jest drewniana studnia znajdująca się w młodszej jego części.

Na rynku i w jego okolicy warto spędzić przynajmniej 2 godziny, aby wczuć się w atmosferę tego miejsca. Stąd można udać się na wycieczkę meleksem lub piechotą po Kazimierzu i obejrzeć wszystkie najważniejsze miejsca.

gdzie wyjechać na weekend - kazimierz dolny
Gdzie wyjechać na weekend — Rynek w Kazimierzu Dolnym

Góra Trzech Krzyży, zwana również Wzgórzem Trzech Krzyży, upamiętnia ofiary zarazy cholery na tym terenie. Stojące na górze trzy wysokie krzyże zostały tu umieszczone w 1708 roku.

Po krótkiej wizycie na wzgórzu warto się udać do ruin XIV-wiecznego zamku wybudowanego z fundacji króla Kazimierza Wielkiego. Urządzono tam taras widokowy, z którego można podziwiać całe miasto i malowniczo wijącą się rzekę Wisłę. Warto również wejść na szczyt kamiennej baszty, z której również rozciąga się wspaniała panorama okolicy.

Polecany artykuł: Niedziela w Kazimierzu Dolnym – 6 miejsc, które musisz zobaczyć

Mimo tłumów turystów są w Kazimierzu Dolnym miejsca, gdzie można zaczerpnąć ciszy. Jednym z tych miejsc jest żydowski kirkut na Czerniawach. XIX-wieczny cmentarz żydowski został całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej. Za ścianą płaczu wybudowaną z wydobytych z ziemi macew znajduje się cmentarz żydowski. Pomiędzy bukami stoją pokryte mchem nagrobki. Nastrój tego miejsca jest wyjątkowy.

Drugim miejscem, w którym można w ciszy pospacerować jest wąwóz Korzeniowy Dół. Ten lessowy wąwóz to prawdziwa perełka przyrodnicza Lubelszczyzny. Z uwagi na lessowe podłoże, wyprawa do wąwozu ma sens w dzień bezdeszczowy.

Gdzie wyjechać na weekend — Wąwóz Korzeniowy Dół w Kazimierzu Dolnym

Na pamiątkę weekendowego pobytu w Kazimierzu Dolnym warto kupić kazimierskiego koguta. A jeśli zostanie Ci około 2 godzin wolnego czasu warto z Kazimierza popłynąć promem do położonego na drugim brzegu Wisły Janowca, gdzie można zwiedzić ruiny XVI-wiecznego zamku.

Kraków

Kolejnym miejscem, gdzie warto wyjechać na weekend jest Kraków, dawna stolica Polski. Łatwo tu dojechać zarówno publicznymi środkami transportu (autobusem lub pociągiem), jak i samochodem, ale pamiętaj, że przejazd autem w bliskich okolicach Rynku wiąże się z utrudnieniami (drogi jednokierunkowe, zatłoczone parkingi).

gdzie wyjechać na weekend - kraków
Gdzie wyjechać na weekend — Rynek Główny w Krakowie

Zwiedzanie Krakowa warto rozpocząć od Rynku Głównego, wokół którego znajdziesz wszystko, co najbardziej rozpoznawalne w Krakowie. Krakowski rynek powstał w roku 1257 na przecięciu dawnych szlaków handlowych, na planie kwadratu o boku około 200 metrów. Od początku Rynek był centrum życia społecznego i politycznego. Rynek był świadkiem hołdów składanych królom, uroczystych wjazdów króla i zagranicznych poselstw. To właśnie na Rynku w roku 1525 miała tu miejsce uroczystość złożenia hołdu lennego królowi Zygmuntowi Staremu przez księcia Prus Albrechta Hohenzollerna. Tu również przysięgę na wierność narodowi złożył Tadeusz Kościuszko.

Na Rynku w oczy rzucają się dwie budowle: Sukiennice i Kościół Mariacki.

Sukiennice są wizytówką Krakowa i najstarszym “centrum handlowym” miasta. Powstały w XIII wieku i składały się początkowo z dwóch rzędów kamiennych kramów. Od początku kwitł tu handel. W XIV wieku postały murowane Sukiennice. Przyjeżdżający do Krakowa kupcy sukienni mogli sprzedawać swoje towary tylko w tym miejscu.

gdzie wyjechać na weekend - kraków
Gdzie wyjechać na weekend — Kościół Mariacki przy Rynku Głównym w Krakowie

Kościół Mariacki kryje w swoim wnętrzu ołtarz Wita Stwosza. Z jego wyższej wieży, zwanej strażnicą lub hejnalicą, odgrywany jest na cztery strony świata o każdej pełnej godzinie hejnał, muzyczny symbol Krakowa. Według legendy, kiedy strażnik zauważył zbliżające się ku miastu hordy tatarskie, zaczął trąbić na alarm. Co prawda udało mu się ostrzec mieszkańców przed atakiem, lecz w pół taktu jego gardło przeszyła tatarska strzała. I właśnie dlatego melodia hejnału tak nagle się kończy. Najważniejszym i najcenniejszym zabytkiem Kościoła Mariackiego jest ołtarz główny, prawdziwe arcydzieło Wita Stwosza.

Polecany artykuł: Kraków na weekend – Rynek Główny i Wawel

Idąc z Rynku Głównego w kierunku dobrze widocznej Bramy Floriańskiej, dotrzemy do Barbakanu. To jeden z najwspanialszych obiektów średniowiecznej architektury militarnej w Europie. Barbakan nigdy nie został zdobyty szturmem. Wewnątrz obiekt był praktycznie pusty, aby na wypadek zagrożenia można było zgromadzić w środku liczne wojsko.

Z Rynku bardzo szybko dotrzemy również na Wzgórze Wawelskie. Wznosi się ono nad Wisłą pośrodku miasta. To dawny ośrodek władzy, legendarnie związanej z założycielem grodu Krakiem oraz władzy książęcej, biskupiej i królewskiej. Zwiedzanie znajdującego się tu kompleksu budowli zamkowych i sakralnych to obowiązkowy punkt zwiedzania Krakowa. Katedra na Wawelu jest miejscem spoczynku polskich królów, bohaterów narodowych i poetów. W Katedrze odbywały się przez stulecia koronacje polskich monarchów, a znajdujący się na katedralnej wieży dzwon Zygmunt bił w trakcie najważniejszych dla historii Polski wydarzeń.

gdzie wyjechać na weekend - kraków
Gdzie wyjechać na weekend — Wzgórze Wawelskie w Krakowie

W Krakowie warto również zobaczyć dawną żydowską dzielnicę na Kazimierzu, będącą przed wiekami oddzielnym miastem. Dziś klimat Kazimierza tworzą galerie i pracownie artystyczne, restauracje, hoteliki, a także bazar staroci na placu Nowym.

Polecany artykuł: Kraków na weekend – żydowski Kazimierz i kopce

Warto również udać się na Kopiec Kościuszki, położony na krakowskim Salwatorze. Kopiec jest symboliczną mogiłą bojownika o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe, ze szczytu Kopca Kościuszki przy dobrej pogodzie można dostrzec odległe o 100 kilometrów Tatry.

Kraków jest również dobrym punktem wypadowym na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce.

Praga

Stolica Czech jest idealnym miejscem gdzie warto wyjechać na weekend, szczególnie dla osób mieszkających na południu i południowym zachodzie Polski.

Zwiedzanie Pragi zacznij od przylegającej do Starego Miasta dzielnicy żydowskiej – Josefov. Warto tu zobaczyć Ratusz Żydowski, na którego drewnianej wieży znajduje się zegar z hebrajskim cyferblatem i wskazówkami poruszającymi się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek tradycyjnego zegara. Tuż obok znajdują się dwie żydowskie synagogi: XIII-wieczna Synagoga Staronowa oraz XVI-wieczna Synagoga Maisela.

gdzie wyjechać na weekend - praga
Gdzie wyjechać na weekend — Zegar Orloj w Pradze

Jednym z najbardziej obleganych miejsc w Pradze jest Rynek Starego Miasta, który jest słynny za sprawą XV-wiecznego zegara Orloj. Zegar ten co godzinę jest sprawcą przedziwnego pokazu mechanicznych figur apostołów, Śmierci, Turka, Marności i Chciwości. Na Rynku wzrok przyciąga również monumentalny pomnik Jana Husa.

Gdzie wyjechać na weekend — Rynek Starego Miasta w Pradze

Jednak najbardziej rozpoznawalną praską budowlą jest Most Karola, “strzeżony” przez 30 gotyckich figur świętych (m.in. św. Jana Nepomucena). Most Karola ma prawie 516 metrów długości i około 9,50 metra szerokości. Jest najstarszym zachowany mostem kamiennym na świecie o tej rozpiętości przęseł.

gdzie wyjechać na weekend - praga
Gdzie wyjechać na weekend — Most Karola w Pradze

Po przejściu mostem na drugą stronę Wełtawy warto udać się na przystań, skąd wyruszają statki wycieczkowe zabierające turystów na rejsy po Wełtawie. Warto skorzystać. Przystań znajduje się w dzielnicy Mala Strana, znanej głownie ze ściany Johna Lennona zapełnionej graffiti inspirowanymi piosenkami zespołu The Beatles.

Polecany artykuł: Praga w jeden dzień – co zobaczyć w stolicy Czech

Przy rynku Małostrańskim warto skosztować tradycyjnych czeskich knedliczków z gulaszem i zasmażaną kapustą w jednej z licznych restauracji.

Stąd już bardzo blisko na Hradczany, kolejnego bardzo popularnego miejsca w Pradze. Zamek na Hradczanach, zwany również zamkiem praskim, jest dawną siedzibą królów czeskich. Historia tego miejsca sięga IX wieku. W obrębie kompleksu zamkowego znajduje się również monumentalna Katedra Św. Wita oraz słynna Złota Uliczka, będąca w przeszłości prawdopodobnie siedzibą żydowskich złotników.

Karpacz

Zwiedzanie Karpacza można przy dużym samozaparciu połączyć ze zwiedzaniem Pragi, z uwagi na bliskość tych miast. Jednakże nie jest to do końca dobry pomysł, bowiem w takim wariancie ani dokładnie nie zwiedzimy Pragi, ani nie poczujemy klimatu Karpacza.

Karpacz położony jest u podnóża Sudetów, w dolinie rzeki Łomnicy, która jest jedną z najniebezpieczniejszych górskich rzek Karkonoszy. Powódź jaka miała tu miejsce w 1897 roku zniszczyła domy, gospodarstwa rolne i drogi. Po tej powodzi przystąpiono do budowy systemu ochrony przeciwpowodziowe, którego elementem jest zapora na Łomnicy. Przy okazji powstał malowniczy zalew oraz wodospad. Warto pospacerować w okolicach zapory.

Czy w Karpaczu samochody jeżdżą same pod górkę? Podobno tak, a wszystko to przez anomalię grawitacyjną występującą na ulicy Strażackiej. Czy to prawda? Sprawdź!

Polecany artykuł: Z Karpacza na Śnieżkę

Od miejsca anomalii grawitacyjnej tylko rzut beretu dzieli Cię od Dzikiego Wodospadu. Zapora w tym miejscu powstała w ramach tego samego systemu ochrony przeciwpowodziowej, co zapora na Łomnicy. Przy okazji powstał dość ciekawie się prezentujący wodospad, który z czasem nazwano Dzikim Wodospadem. To jedno z bardziej niezwykłych i magicznych miejsc w Karpaczu. Nie zapomnij zrobić w tym miejscu pamiątkowych zdjęć.

gdzie wyjechać na weekend - karpacz
Gdzie wyjechać na weekend — Dziki Wodospad w Karpaczu

Najbardziej rozpoznawalną budowlą Karpacza jest Kościół Wang – prawdziwa perła Karkonoszy i zabytek architektury nordyckiej. Pierwotnie świątynia została wybudowana w XII w. w miejscowości Vang. Konstrukcja została wykonana bez użycia gwoździ, tylko za pomocą złączy ciesielskich. Do Polski świątynia Wang trafiła w roku 1842.

gdzie wyjechać na weekend - karpacz
Gdzie wyjechać na weekend — Świątynia Wang w Karpaczu

Od Kościoła Wang zaczyna się malowniczy szlak prowadzący na Śnieżkę. Na jego pokonanie trzeba poświęcić 4 godziny. Trasa prowadzi przez Równienkę, następnie obok schroniska “Samotnia”, schroniska “Strzecha Akademicka” i schroniska “Dom Śląski”. Przy tym ostatnim schronisku warto nabrać sił przed pokonaniem ostatniego i dość wymagającego odcinka na Śnieżkę (1.602 m n.p.m.).

Gdzie wyjechać na weekend — Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce

Symbolem Śnieżki jest Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa, którego budynek przypomina “latający talerz”. Drugim obok Śnieżki miejscem, w którym funkcjonuje Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne jest Kasprowy Wierch w Tatrach. Obserwacje meteorologiczne na Śnieżce są prowadzone od 1880 roku. Na szczycie Śnieżki znajduje się także kaplica pod wezwaniem Św. Wawrzyńca – patrona przewodników górskich.

W kategorii “relaks” polecam w Karpaczu zajrzeć do parku wodnego “Tropicana” funkcjonującego w kompleksie hotelowym “Hotel Gołębiewski”. Park wodny dostępny jest dla wszystkich, nie tylko dla gości hotelu.

Sandomierz

Wszystkie warte zobaczenia w Sandomierzu atrakcje znajdują się w bliskiej okolicy Rynku, co oznacza, że miasto można zwiedzać na piechotę.

Na teren starej części Sandomierza dostaniemy się Bramą Opatowską, będącą kiedyś elementem murów obronnych miasta. Na szczycie Bramy Opatowskiej znajduje się taras widokowy, warto więc wejść na górę, aby obejrzeć malowniczą panoramę Sandomierza i najbliższych okolic.

Gdzie wyjechać na weekend — Brama Opatowska w Sandomierzu

Wokół sandomierskiego rynku wznosi się 30 kamienic, a jego centralnym punktem jest Ratusz. Patrząc na Rynek można odnieść wrażenie, że plac ten jest pochyły. I w istocie tak jest. Różnica poziomów dochodzi do 15 metrów. Stojące przy Rynku kamienice są świadkiem wielokulturowości dawnego Sandomierza. Nieopodal Ratusza stoi ogromna kotwica wyłowiona z dna Wisły, z łańcuchem wznoszącym się ku górze, co ma symbolizować zakotwiczenie nieba w Sandomierzu.

gdzie wyjechać na weekend - sandomierz
Gdzie wyjechać na weekend — Rynek w Sandomierzu

Przy sandomierskim Rynku działa również muzeum “Świat Ojca Mateusza”. We wnętrzach znajdziemy nie tylko woskowe figury głównych bohaterów serialu, ale również odtworzoną scenografię, która pozwala nam przenieść się w sam środek fabuły filmu. Popularność serialu sprawiła, że również sam Sandomierz jest odwiedzany przez jeszcze większą liczbę turystów. To jedno z miast, gdzie warto wyjechać na weekend.

Na dziedzińcu kamienicy Oleśnickich znajduje się wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej. Trasa obejmuje kilkukondygnacyjne komory i chodniki znajdujące się pod Starym Miastem. Korytarze te pełniły w przeszłości rolę magazynów kupieckich do przechowywania wina, soli i śledzi, a także służyły jako schronienie przed niebezpieczeństwem. Długość Podziemnej Trasy Turystycznej wynosi 470 m, a najniżej położone korytarze znajdują się na głębokości 12 metrów.

Polecany artykuł: Sandomierz – miasto na siedmiu wzgórzach

Wycieczka do Sandomierza byłaby niepełna bez zobaczenia Furty Dominikańskiej “Ucho Igielne”, Pałacu Biskupów Sandomierskich oraz Bazyliki Katedralnej p.w. Narodzenia NMP, w której wnętrzu warto obejrzeć freski bizantyjsko-ruskie oraz obrazy “Martyrologium Romanum” przedstawiające pierwszych męczenników chrześcijaństwa.

Kierując się dalej w stronę Wisły trafiamy do Zamku Królewskiego, w którym obecnie funkcjonuje Muzeum Okręgowe. Można tu zobaczyć m.in. imponującą wystawę biżuterii z krzemienia. Trzeba zaznaczyć, że Sandomierz nazywany jest stolicą krzemienia pasiastego. 80-kilogramowy pierścień z oczkiem z krzemienia można zobaczyć nieopodal sandomierskiego Rynku, idąc uliczką Zamkową.

gdzie wyjechać na weekend - sandomierz
Gdzie wyjechać na weekend — Wąwóz Królowej Jadwigi w Sandomierzu

Podczas wizyty w Sandomierzy koniecznie trzeba się udać do Wąwozu Królowej Jadwigi. Długość tego lessowego wąwozu wynosi 500 metrów, a wysokość jego ścian dochodzi 12 metrów. Nazwa wąwozu wywodzi się od legendy o królowej Jadwidze, która ponoć podczas spaceru zgubiła w tym miejscu pantofelek. Cisza w wąwozie jest tak głęboka, że bez problemu można usłyszeć własne myśli.

W Sandomierzu warto również zobaczyć:

  • dawną szkołę jezuicką Collegium Gostomianum
  • Dom Długosza, w którym mieści się Muzeum Diecezjalne Sztuki Kościelnej
  • Kościół św. Jakuba z klasztorem o.o. Dominikanów
  • Kościół św. Michała i klasztor sióstr Benedyktynek

Sandomierz będzie również atrakcyjnym miejscem dla miłośników sportów wodnych. Przy Bulwarze Wiślanym, idealnym na relaksujący spacer, funkcjonuje nowoczesna przystań sprzętu pływającego. Na miejscu można wypożyczyć przeróżne łódki, pontony i kajaki i popływać samodzielnie po Wiśle.

Jeżeli nadal zastanawiasz się gdzie wyjechać na weekend, a jednocześnie lubisz górskie wędrówki, być może zainteresują Cię kolejne propozycje.

Pieniny

Dobrym punktem wypadowym do wycieczek w Pieniny jest Szczawnica lub słowacki Czerwony Klasztor. Jeśli spędzasz weekend właśnie w tej okolicy sprawdź program obowiązkowy.

Jeśli w Pieniny udajesz się ze Szczawnicy warto rozpocząć od szczytu Palenica (722 m n.p.m.), na który można się dostać koleją krzesełkową. Na stoku Palenicy znajduje się stacja narciarska z dwiema ciekawymi trasami. Palenica to doskonały punkt wypadowy dla wędrówek pieszych i rowerowych. Można wypożyczyć rower i udać się przejażdżkę szlakiem rowerowym prowadzącym aż do granicy polsko-słowackiej.

gdzie wyjechać na weekend - pieniny
Gdzie wyjechać na weekend — Sosna na szczycie Sokolicy

Kolejnym szczytem, na który trzeba wejść, jest Sokolica (747 m n.p.m.). Szlak prowadzący ze Szczawnicy na Sokolicę liczy 4,5 km, a na jego pokonanie potrzeba około 2 godzin. Sokolica to doskonały punkt widokowy na całe pasmo Pienin i malowniczy przełom Dunajca. Nad ponad 300-metrową przepaścią góruje najbardziej znana w Polsce sosna, która co prawda kilka lat temu bardzo ucierpiała, ale nadal świetnie się prezentuje.

Polecany artykuł: Pieniny – 7 atrakcji dla każdego

Absolutnie obowiązkowe w Pieninach jest wejście na Trzy Korony, na które składa się pięć turni szczytowych. Trzy Korony to symbol Pienin. Najwyższa z turni to Okrąglica (983 m n.p.m.), na której znajduje się platforma widokowa pozwalająca podziwiać nie tylko piękno Pienin, ale również przepiękną panoramę doliny Dunajca, Beskid Sądecki, Gorce i Tatry. Na Trzy Korony warto wejść od strony Sromowców Niżnych. Na wspinaczkę trzeba poświęcić prawie 3 godziny.

gdzie wyjechać na weekend - pieniny
Gdzie wyjechać na weekend — Trzy Korony

Kolejna atrakcja z kategorii obowiązkowych w Pieninach to spływ przełomem Dunajca. Przystań flisacka, z której startuje spływ, znajduje się w Sromowcach Wyżnych-Kąty. Czas spływu wynosi 2 godziny i 15 minut. Udział w spływie nie wymaga specjalnego przygotowania, warto jednak pamiętać, że na niektórych odcinkach spływu może być dość chłodno.

Polecany artykuł: Spływ przełomem Dunajca – ciekawostki i informacje praktyczne

Tratwa flisacka zbudowana jest z 5 drewnianych czółen, związanych ze sobą i wymoszczonych gałęziami jedliny. Jedna tratwa, którą prowadzi dwóch flisaków, zabiera 10 dorosłych osób.

Gdzie wyjechać na weekend — Spływ przełomem Dunajca

Jeśli szukasz w okolicy miejsca na aktywny, ale mniej wymagający kondycyjnie spacer, warto podjechać do wsi Jaworki w Małych Pieninach. Znajduje się tu malowniczy Wąwóz Homole. Dnem wąwozu płynie potok tworzący liczne kaskady. Cały teren porośnięty jest lasem mieszanym. Spotkasz tu wiele rzadkich gatunków ptaków i roślin. Na trasie spotkasz również Kamienne Księgi, czyli płaskie skały naturalnie ułożone w formie otwartej książki. Według legendy zapisane są w nich losy wszystkich ludzi na świecie. Najdłuższa trasa w Wąwozie Homole liczy ponad 2 km.

Pobyt w Pieninach urozmaici wizyta na Zamku Dunajec w Niedzicy. Ta średniowieczna warownia znajduje się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego we wsi Niedzica-Zamek. Kręcono tutaj zdjęcia do filmu “Zemsta” na podstawie komedii Aleksandra Fredry z 16-letnią Beatą Tyszkiewicz w roli Klary. Zamek zachował się do dziś prawie w całości. Z dwóch punktów widokowych zamku rozciąga się wspaniały widok na okolicę. Po zwiedzeniu zamku w Niedzicy, warto przepłynąć statkiem na drugi brzeg Jeziora Czorsztyńskiego i zwiedzić zamek w Czorsztynie, co prawda nie zachowany zbyt dobrze, ale i tak warto tu zajrzeć.

Góry Świętokrzyskie

Obok Sudetów, Góry Świętokrzyskie są jednym z najstarszych łańcuchów górskich w Europie. Ich nazwa pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze. Typowy krajobraz Gór Świętokrzyskich to długie, prawie równoległe pasma, o lekko falistej linii grzbietowej i płaskich dnach. Najwyższe szczyty Gór Świętokrzyskich to Łysica (612 m n.p.m.) i Łysa Góra (595 m n.p.m.).

Na Święty Krzyż można dotrzeć na dwa sposoby:

  • szlakiem czerwonym z Huty Szklanej (łatwiejszym, liczącym 2 km, czas przejścia około 1 godziny)
  • szlakiem niebieskim z Nowej Słupi, tzw. Drogą Królewską (trasa bardziej wymagająca, ale ciekawsza, licząca 3,5 km, czas przejścia około 1,5 godziny)

Na początku szlaku niebieskiego znajduje się pomnik pielgrzyma Emeryka. Według legendy kamienny posąg pielgrzyma pokutuje za grzechy i co rok porusza się o ziarnko piasku w stronę klasztoru. Gdy do niego dotrze, nastąpi koniec świata.

gdzie wyjechać na weekend - góry świętokrzyskie
Gdzie wyjechać na weekend — Klasztor benedyktynów na Świętym Krzyżu

Na Łysej Górze znajduje się klasztor opactwa benedyktynów. W klasztorze znajdują się podziemne krypty, a wśród nich krypta Jeremiego Wiśniowieckiego, leżącego w trumnie ze szklanym wiekiem. Dzięki doskonałej mumifikacji zwłok można nawet rozpoznać rysy twarzy Wiśniowieckiego.

W bliskiej okolicy klasztoru znajduje się ciekawie zaprojektowana platforma widokowa z zachwycającym widokiem na gołoborze.

Polecany artykuł: Góry Świętokrzyskie – 6 ciekawych miejsc

15 kilometrów od Kielc w kierunku Krakowa, przy trasie E77, na wzgórzu o wysokości 355 m n.p.m. można zwiedzić imponujące ruiny dawnego zamku królewskiego. Zamek w Chęcinach jest dobrze zrekonstruowany i zabezpieczony jako “trwała ruina”. Odbudowano wieże zamkowe, a we wschodniej baszcie urządzono punkt widokowy. Zachowały się kompletne mury obronne okalające zamek, dwie strzeliste wieże, budynki mieszkalne i baszta. Godzina w zupełności wystarczy na zwiedzenie zamku.

gdzie wyjechać na weekend - chęciny
Gdzie wyjechać na weekend — Zamek w Chęcinach

Niedaleko Chęcin znajduje się najpiękniejsza jaskinia w Polsce – Jaskinia Raj. Powstała ona około 360 milionów lat temu. Jej korytarze ukształtowane zostały w wapiennych skałach jako pozostałości po istniejącym tu płytkim morzu. Jaskinia odkryta została stosunkowo niedawno, bo w latach 60. XX wieku. Dla ruchu turystycznego dostępna jest od roku 1972. Długość naturalnych korytarzy jaskini wynosi 240 metrów, ale trasa turystyczna jest nieco krótsza (180 metrów).

Na koniec weekendu w Górach Świętokrzyskich koniecznie jedź do miejscowości Zagnańsk, gdzie rośnie najsłynniejsze polskie drzewo pomnikowe – dąb Bartek. To najokazalszy dąb w Polsce. Największą tajemnicą Bartka jest jego wiek. Kiedyś szacowano, że drzewo rośnie tu od 1.200 lat. Ostatnie badania szacują wiek Bartka na około 670 lat. Z historią dębu związanych jest wiele legend, w których przewijają się znane postacie historyczne: Jan III Sobieski, książę Mieszko czy Bolesław Chrobry.

Tatry

Największą miejscowością w okolicy Tatr jest Zakopane i to właśnie tutaj przyjeżdżają turyści na wypoczynek w Tatrach. Jeżeli jednak chcesz odpocząć od gwaru Zakopanego, dobrą alternatywą będzie zatrzymanie się w jednej z kwater prywatnych w miejscowości Ząb. Stąd bez problemu można dotrzeć spacerem na Gubałówkę, a z niej do Zakopanego.

Możliwości górskiej turystyki w Tatrach są bardzo bogate. Poznaj kilka ciekawych tras i przy okazji umiarkowanie wymagających.

Na Kasprowy Wierch (1.987 m n.p.m.) można dotrzeć pokonując szlak zielony z Kuźnic (czas przejścia 2,5 godziny) lub wjechać kolejką linową. Jeżeli wcześniej nie kupisz biletów, musisz się liczyć z około 2-godzinnym oczekiwaniem w kolejce. Na Kasprowym Wierchu znajduje się zbudowane w roku 1938 Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne “Kasprowy Wierch” (obecnie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW). Musisz pamiętać, że nawet jeżeli na Kasprowy wybierasz się latem, najczęściej na szczycie leży śnieg i jest chłodno, a nawet zimno. Zatem warto zabrać ze sobą cieplejsze ubranie.

gdzie wyjechać na weekend - kasprowy wierch
Gdzie wyjechać na weekend — Obserwatorium meteorologiczne na Kasprowym Wierchu

Drugim wartym odwiedzenia w Tatrach szczytem jest Giewont (1.894 m n.p.m.), wyglądem przypominający śpiącego rycerza. Na szczycie Giewontu stoi metalowy krzyż, widoczny również z Zakopanego.

Na Giewont można się dostać na kilka sposobów:

  • szlakiem przez Dolinę Strążyską, Polanę Strążyską, Przełęcz w Grzybowcu i Wyżną Kondracką Przełęcz (czas przejścia ponad 3 godziny)
  • szlakiem z Kuźnic przez Polanę Kalatówki i Kondracką Przełęcz (czas przejścia około 3 godzin)
  • trasą ze Starych Krzeptówek Doliną Małej Łąki (czas przejścia 2,5 godziny)
gdzie wyjechać na weekend - giewont
Gdzie wyjechać na weekend — Giewont

Jeśli pobyt w Tatrach to obowiązkowo wycieczka na Morskie Oko. To największe w Tatrach jezioro jest położone w Dolinie Rybiego Potoku w odległości około 25 km od Zakopanego. Licząca 8 km trasa do Morskiego Oka rozpoczyna się w Palenicy Białczańskiej, lub jeżeli nie uda Ci się tu dojechać z powodu braku miejsc parkingowych – z Łysej Polany, i wtedy trasa piesza będzie liczyć 10,5 km. Dojście na Morskie Oko zajmuje ponad 2,5 godziny.

Morskie Oko jest ogromne – zajmuje powierzchnię 35 hektarów. Miejsce to jest popularne głównie ze względu na niesamowite widoki na Tatry Wysokie i Rysy.

Gdzie wyjechać na weekend — Morskie Oko

Jeżeli wolisz nieco łagodniejsze piesze wycieczki wybierz Dolinę Chochołowską. Wycieczka rozpoczyna się na parkingu przed Polaną Siwą, a trasa liczy 7,5 km. Na jej pokonanie potrzeba około 2 godzin. Trasa jest początkowo asfaltowa, a następnie przechodzi w szutrowo-kamienną. W Dolinie Chochołowskiej kręcono sceny z kuligiem do filmu “Potop” jak również jeden z odcinków “Janosika”. Swego rodzaju “pamiątką” po “Janosiku” jest Kaplica Jana Chrzciciela.

Polecany artykuł: Zakopane i Tatry – rady praktyczne i 9 największych atrakcji

Dobrym wyborem na niemęczący spacer jest również znajdująca się w Tatrach Zachodnich Dolina Kościeliska, będąca prawdziwym arcydziełem Matki Natury. Liczącą 5,5 km trasę pieszą bez trudu pokonasz w około 1,5 godziny.

Mimo dużej liczby turystów warto jednak przyjechać do Zakopanego. Koniecznie przejdź się po Krupówkach i kup na pamiątkę oscypka. Obowiązkowo również skosztuj góralskiej kwaśnicy. W samym Zakopanem warto również zobaczyć największą skocznię narciarską w Polsce – Wielką Krokiew oraz Sanktuarium na Krzeptówkach.

Słowacki Raj

Słowacki Raj jest częścią Słowackich Rudaw. To krasowy płaskowyż poorany stromymi i malowniczymi kanionami oraz wąwozami.

Najłatwiej dojechać tu samochodem. Szlaki rozpoczynają się w miejscowości Podlesok i prowadzą przełomem Hornadu oraz wąwozem Suchej Beli. Na początek warto przejść wąwozem Suchej Beli, a przy okazji sprawdzić swoją odporność na lęk wysokości. Trasa obfituje bowiem w liczne drabinki i podesty, a widoki mogą przyprawić o zawrót głowy. Pamiętaj o odpowiednim obuwiu, odpornym na poślizg i zamoczenie.

gdzie wyjechać na weekend - słowacki raj
Gdzie wyjechać na weekend — Słowacki Raj

Szlak zielony prowadzący wąwozem potoku Suchá Belá jest jednokierunkowy i ma długość 3,5 km. Na jego przejście potrzeba około 2-2,5 godziny, zaś powrót do Podlesoka zajmuje około 1,5 godziny. Trasę będziesz pokonywać poruszając się miejscami po bardzo śliskim podłożu, przeciskając się przez wąskie szczeliny skalne i wspinając się po kilkudziesięciometrowej wysokości metalowych drabinkach. Trud wędrówki rekompensują bajkowe widoki na Misiowe Wodospady, Okienkowy Wodospad i Wodospad Korytowy.

Gdzie wyjechać na weekend — Słowacki Raj

W Podlesoku funkcjonuje kamping na przyzwoitym poziomie, jak również liczne punkty gastronomiczne. Można zatem bez problemu wynająć to jeden z domków, lub przenocować w namiocie i następnego dnia udać się na flagowy szlak Słowackiego Raju – Przełomem Hornadu. Dawniej ten fragment Słowackiego Raju był niedostępny dla turystów. Trasa jest wymagająca kondycyjnie, a w jej pokonaniu pomagają żelazne mosty, łańcuchy, metalowe stopnie, klamry i drewniane kładki.

Polecany artykuł: Słowacki Raj – 3,5 km Wąwozem Suchej Beli

Próżno szukać innego miejsca, który zapewni taką ilość adrenaliny co szlaki w Słowackim Raju.

Jura Krakowsko-Częstochowska

Jeśli nadal nie wiesz, gdzie wyjechać na weekend być może ostatnia propozycja w tym wpisie zachęci Cię do wyruszenia na wycieczkę.

Jura Krakowsko-Częstochowska rozciąga się na południu Polski pomiędzy Częstochową, Ogrodzieńcem i Krakowem. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów, zarówno tych zmotoryzowanych, rowerzystów jak i piechurów.

Żeby zobaczyć wszystkie atrakcje Jury, z pewnością weekend nie wystarczy, dlatego koncentruję się na opisie najważniejszych miejsc.

Największą atrakcją Jury Krakowsko-Częstochowskiej są zamki na Szlaku Orlich Gniazd, ciągnącym się przez ponad 160 kilometrów. Do najbardziej znanych należy Zamek Ogrodzieniec. Leży na najwyższym szczycie Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Górze Zamkowej. Na tym zamku kręcone były niektóre sceny serialu “Wiedźmin”. Zwiedzanie tego miejsca zajmie od 1 do 3 godzin, w zależności od wybranego wariantu.

Gdzie wyjechać na weekend — Zamek Ogrodzieniec

Kolejnym ciekawym miejscem jest Ojcowski Park Narodowy, położony na Wyżynie Olkuskiej, zajmujący obszar ponad 21 km2. W okresie jury znajdowało się tu płytkie morze, na dnie którego osadzały się warstwy wapieni, które z pod wpływem warunków atmosferycznych zamieniły się w przepiękną rzeźbę krasową.

Gdzie wyjechać na weekend — Maczuga Herkulesa

Na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się wiele atrakcji i zabytków:

  • Zamek Kazimierzowski w Ojcowie, wybudowany przez Kazimierza Wielkiego,
  • Zamek w Pieskowej Skale, będący kiedyś ważnym ogniwem w łańcuchu fortyfikacyjnym broniącym drogi handlowej z Krakowa na Śląsk.
  • wyżłobiona przez wodę w wapieniach górnej jury Grota Łokietka,
  • Jaskinia Ciemna, zaliczana jest do najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce
  • Brama Twardowskiego w Złotym Potoku, będąca swoistym symbolem północnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej,
  • Maczuga Herkulesa, którą podobno sam diabeł przyniósł w to miejsce,
  • Pustynia Błędowska, zwana Polską Saharą.

W Ojcowskim Parku Narodowym zostały wytyczone specjalne szlaki piesze i rowerowe. Przebiega tu również główny szlak jurajski – Szlak Orlich Gniazd.

Jakie są Twoje ulubione miejsca, gdzie warto wyjechać na weekend? Napisz koniecznie w komentarzu.

Wojciech Płusa
Wojciech Płusa

Jestem pasjonatem podróży, który wierzy, że każdy może odkrywać świat na własną rękę. Odwiedziłem wiele zakątków Europy, Azji i Afryki, zawsze z kubkiem dobrej kawy w ręku. Na swoim blogu dzielę się praktycznymi poradami, pokazując, że podróżowanie jest dostępne dla każdego, bez względu na budżet.

Artykuły: 376
buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *