Wakacje Tanie loty Hotele Atrakcje Zwiedzanie Do góry

O mnie

Moją życiową pasją są podróże, podczas których odkrywam nowe miejsca, poznaję ludzi, ich kulturę, zwyczaje, język i kuchnię.

Wojciech Płusa

Autor bloga

Z wykształcenia jestem ekonomistą i finansistą, przez ponad 25 lat związanym z sektorem bankowym. Od roku 2018 prowadzę bloga „Podróże dalekie i bliskie”.

Moją życiową pasją są podróże, podczas których odkrywam nowe miejsca, poznaję ludzi, ich kulturę, zwyczaje, język i kuchnię. Ten blog o podróżach jest miejscem, w którym znajdziesz relacje, poradniki, przepisy kulinarne z odwiedzonych krajów oraz wywiady z Polakami mieszkającymi za granicą.

Podobno życie zaczyna się po czterdziestce i tak właśnie było z moimi podróżami. Choć podróżuję od czasów szkoły średniej, to właśnie po czterdziestce objawiła się moja prawdziwa podróżnicza natura.

wojciech płusa

Jeśli podoba Ci się któryś wpis na moim blogu będzie mi miło jeśli zostawisz pod nim swój komentarz. Zajrzyj także na moje profile w mediach społecznościowych.

blog podróżniczy facebook
blog podróżniczy instagram
blog podróżniczy youtube
blog podróżniczy postaw kawę

Wszystkie materiały na blogu udostępniam bezpłatnie. Nie zamieszczam również żadnych banerów reklamowych w trosce o Twój komfort. Jeżeli masz takie życzenie możesz wesprzeć moją twórczość drobną kwotą na stronie Buycoffe.to W niektórych wpisach znajdziesz formularz, przez który możesz zarezerwować nocleg w serwisie Booking.com. Ty otrzymasz zawsze najlepszą cenę za hotel, a przy okazji zasilisz moją skarbonkę kilkoma złotymi, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów. Z góry dziękuję za wsparcie mojej twórczości.

wojciech płusa

Jak podróżuję?

W przeciwieństwie do wielu blogerów podróżniczych pracuję na etacie, a podróżuję na raty w wolnych od pracy chwilach. Na podróżowanie mam 26 dni urlopu i wolne weekendy. Staram się wykorzystywać ten czas jak najbardziej optymalnie, aby zaspokoić głód podróżowania.

Czasem jest to podróż kilkudniowa tysiące kilometrów od domu. Unikam typowych wakacji „all inclusive” i plażowania, a koncentruję się na zwiedzaniu i poznawaniu okolicy. Czasami moja podróż trwa tylko jeden dzień. Lubię jazdę samochodem, ale jestem również zwolennikiem podróżowania komunikacją publiczną, z której najczęściej korzystam podczas krótkich i bliskich podróży. Kiedy mam mało czasu wybieram się wybiera, się w bardzo krótką i bardzo bliską podróż, wybierając na jej cel miejsca położone kilka lub kilkanaście kilometrów od domu. Wtedy podróżuję rowerem łącząc przyjemność zwiedzania z aktywnością fizyczną.

Preferuję podróże planowane i organizowane na własną rękę, bo takie wypady są najbardziej ekscytujące, zaskakujące a czasem nieprzewidywalne.

Dokąd podróżuję?

Do tej pory udało mi się odwiedzić kilkanaście państw w Europie oraz setki miejsc w Polsce. Podróżowanie tylko po to, aby odhaczyć kolejny kraj, następne miasto i jeszcze jeden zabytek w moim odczuciu odbiera całą przyjemność z podróży. Czasem warto zejść z utartego szlaku, zatrzymać na chwilę, zachwycić się, a czasem „zgubić się” w zakamarkach miasta.

Niektóre miejsca zachwyciły mnie do tego stopnia, że wracam do nich ponownie. I nie chodzi o to, że po raz kolejny oglądam te same krajobrazy, ale o poczucie odwiedzanego miejsca w innych okolicznościach, z innym nastawieniem i z ciekawością głębszego poznania kultury, historii i lokalnych opowieści. Te miejsca leżą na Bałkanach, gdzie wracam i za każdym razem odkrywam je na nowo.

wojciech płusa
wojciech płusa

Czy planuję podróż dookoła świata?

Świat jest piękny i warto go poznawać. Mam swoją listę podróżniczych marzeń, którą na bieżąco ewoluuje. Żeby realizować swoje podróżnicze marzenia nie wystarczy tylko impuls, chęć i kreatywność. Podróże, szczególnie te dalsze, są bardzo kosztowne.

Nie jestem osobą majętną ani nie pochodzę z bogatej rodziny, dlatego jestem zmuszony do regularnego odkładania na podróże i szukania możliwości oszczędzania na kosztach podróży. Pomysłami na tanie podróżowanie dzielę się na blogu. Od kilku lat próbuję szczęścia w konkursach i teleturniejach, aby w ten sposób pozyskiwać środki na spełnianie podróżniczych marzeń.

Dlaczego prowadzę blog o podróżach?

Ten blog o podróżach powstał z chęci zainspirowania innych do podróżowania. Mam nadzieję, że moje artykuły zmotywują Cię do wyruszenia w kolejną, a może nawet w pierwszą Twoją podróż.

Choć podróżuję od bardzo dawna, to pierwszy wpis na blogu pojawił się dopiero w dniu 16.09.2018 r. Dziś z perspektywy czasu widzę, że pierwsze wpisy były próbą szukania własnego stylu. Od tamtego czasu pisanie bardzo mnie wciągnęło. Potrafię czasem rozpisać się na całego, stąd na blogu znajdziesz również dłuższe teksty będące kompleksowymi przewodnikami podróżniczymi. Świadomość, że coraz więcej czytelników odwiedza bloga i wraca na niego wielokrotnie jeszcze bardziej motywuje mnie do pisania.

Piszę o miejscach, które osobiście odwiedziłem. We wpisach przekazuję własne doświadczenia z podróży oraz jak najwięcej informacji i praktycznych wskazówek przydatnych w trakcie zwiedzania konkretnego miejsca. Nieodłącznym elementem bloga są zdjęcia, które dodatkowo mają Cię zachęcić do podróżowania.

wojciech płusa

Współpracuję z wiodącymi dostawcami usług turystycznych

Polecam tylko te usługi, które moim zdaniem są najlepsze. Dokonując zakupu za pomocą linków w artykułach wspierasz rozwój mojego bloga bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Dziękuję Ci za wsparcie.

logo booking.com

Noclegi

Moją preferowaną platformą do rezerwacji noclegów jest Booking.com ze względu na szeroki wybór i dobre ceny. Rezerwując kolejne noclegi możesz zakwalifikować się do programu „Genius” i otrzymać 10% – 15% zniżki na wybrane hotele oraz śniadanie w cenie pobytu.

logo esky.pl

Bilety lotnicze

Kiedy szukam biletów lotniczych korzystam z eSky.pl Serwis oferuje bilety lotnicze, noclegi oraz dodatkowe usługi dla podróżujących na całym świecie w oparciu o autorską wyszukiwarkę. Co najważniejsze, kupujesz bezpośrednio od nich.

logo discovercars.com

Transport

Moim ulubionym portalem do wynajmu samochodów jest DiscoverCars.com Serwis w przejrzysty sposób porównuje ceny wszystkich lokalnych wypożyczalni samochodów, a wyniki możesz filtrować w zależności od swoich wymagań i oczekiwań.

logo wakacje.pl

Wakacje i wycieczki

Moim pierwszym wyborem w poszukiwaniu zorganizowanych wakacji i wycieczek objazdowych są Wakacje.pl Serwis posiada największą bazę ofert biur podróży, dzięki czemu nie muszę tracić czasu na przeglądanie kilkunastu innych stron internetowych.

Bilety wstępu

Moim zaufanym partnerem w zakresie atrakcji i wycieczek na całym świecie jest GetYourGuide.pl Serwis oferuje szeroki wybór biletów i lokalnych wycieczek z pominięciem kolejki do kas biletowych. A kiedy się rozmyślę otrzymuję pełny zwrot pieniędzy.

O czym piszę ostatnio na blogu?

Sprawdź wpisy na moim blogu. Jestem przekonany, że znajdziesz w nich inspirację do kolejnej podróży. I koniecznie daj znać w komentarzu czy moje wskazówki pomogły Ci zaplanować interesującą wycieczkę. Podziel się również swoimi wrażeniami z podróży.