O mnie

Moją życiową pasją są podróże, podczas których odkrywam nowe miejsca, poznaję ludzi, ich kulturę, zwyczaje, język i kuchnię.

Autor bloga

Wojciech Płusa

Z wykształcenia jestem ekonomistą i finansistą, przez ponad 25 lat związanym z sektorem bankowym. Od roku 2018 prowadzę bloga “Podróże dalekie i bliskie”.

Moją życiową pasją są podróże, podczas których poznaję nowe miejsca, ludzi, ich kulturę, zwyczaje, język i kuchnię. Ten blog o podróżach jest miejscem, w którym znajdziesz relacje, poradniki, filmy z podróży oraz wywiady z Polakami mieszkającymi za granicą.

Podobno życie zaczyna się po czterdziestce i tak właśnie było z moimi podróżami. Choć podróżuję od czasów szkoły średniej, to właśnie po czterdziestce objawiła się moja prawdziwa podróżnicza natura. Lepiej późno niż wcale 🙂

Jak podróżuję?

W przeciwieństwie do wielu blogerów podróżniczych pracuję na etacie, a podróżuję na raty w wolnych od pracy chwilach. Na podróżowanie mam 26 dni urlopu i wolne weekendy. Staram się wykorzystywać ten czas jak najbardziej optymalnie, aby zaspokoić głód podróżowania.

Czasem jest to podróż kilkudniowa, tysiące kilometrów od domu. Unikam typowych wakacji All Inclusive i plażowania, a koncentruję się na zwiedzaniu i poznawaniu okolicy. Czasami moja podróż trwa tylko jeden dzień.

Lubię jazdę samochodem, ale jestem również zwolennikiem podróżowania komunikacją publiczną, z której najczęściej korzystam podczas krótkich i bliskich podróży. Kiedy mam mało czasu wybieram się w bardzo krótką i bardzo bliską podróż, wybierając na jej cel miejsca położone kilka lub kilkanaście kilometrów od domu. Wtedy podróżuję rowerem łącząc przyjemność zwiedzania z aktywnością fizyczną.

Preferuję podróże planowane i organizowane na własną rękę, bo takie wypady są najbardziej ekscytujące, zaskakujące a czasem nieprzewidywalne.

Dokąd podróżuję?

Do tej pory udało mi się odwiedzić kilkanaście państw w Europie i Azji oraz setki miejsc w Polsce. Podróżowanie tylko po to, aby odhaczyć kolejny kraj, następne miasto i jeszcze jeden zabytek w moim odczuciu odbiera całą przyjemność z poznawania świata. Czasem warto zejść z utartego szlaku, zatrzymać na chwilę, zachwycić się, a nawet “zgubić się” w zakamarkach miasta.

Niektóre miejsca zachwyciły mnie do tego stopnia, że wracam do nich ponownie. I nie chodzi o to, że po raz kolejny oglądam te same krajobrazy, ale o poczucie odwiedzanego miejsca w innych okolicznościach, z innym nastawieniem i z ciekawością głębszego poznania kultury, historii i lokalnych opowieści. Te miejsca leżą na Bałkanach oraz we Włoszech, gdzie często wracam i za każdym razem odkrywam je na nowo.

Czy planuję podróż dookoła świata?

Świat jest piękny i warto go poznawać. Mam swoją listę podróżniczych marzeń, która bez końca ewoluuje. Żeby realizować swoje podróżnicze marzenia nie wystarczy tylko impuls, chęć i kreatywność. Podróże, szczególnie te dalsze, są bardzo kosztowne.

Nie jestem osobą majętną ani nie pochodzę z bogatej rodziny, dlatego jestem zmuszony do regularnego odkładania na podróże i szukania możliwości oszczędzania na kosztach wyjazdów. Pomysłami na tanie podróżowanie dzielę się na blogu. Od kilku lat próbuję szczęścia w konkursach i teleturniejach, aby w ten sposób pozyskiwać środki na spełnianie podróżniczych marzeń.

Dlaczego prowadzę blog o podróżach?

Ten blog o podróżach powstał z chęci zainspirowania innych do podróżowania. Mam nadzieję, że moje artykuły zmotywują Cię do wyruszenia w kolejną, a może nawet w pierwszą Twoją podróż.

Choć podróżuję od bardzo dawna, to pierwszy artykuł na blogu pojawił się dopiero w dniu 16.09.2018 r. Dziś z perspektywy czasu widzę, że pierwsze artykuły były próbą szukania własnego stylu. Od tamtego czasu pisanie bardzo mnie wciągnęło. Potrafię czasem rozpisać się na całego, stąd na blogu znajdziesz również dłuższe teksty będące kompleksowymi przewodnikami podróżniczymi. Świadomość, że coraz więcej czytelników odwiedza bloga i wraca na niego wielokrotnie jeszcze bardziej motywuje mnie do pisania.

W artykułach przekazuję własne doświadczenia z podróży oraz wiele informacji i praktycznych wskazówek przydatnych w trakcie zwiedzania konkretnego miejsca. Nieodłącznym elementem bloga są zdjęcia i filmy, które mam nadzieję będą inspiracją do podróżowania.

Wojciech Płusa

Kontakt

Jeżeli zainteresował Cię jakiś temat przedstawiony na blogu i chcesz się ze mną skontaktować lub podzielić swoją opinią, napisz do mnie wiadomość mailową lub skontaktuj się ze mną przez social media.

Wyjechałeś z Polski za granicę na stałe lub na dłużej i chcesz się ze mną podzielić swoimi wrażeniami o kraju, w którym aktualnie mieszkasz? Skontaktuj się ze mną. Chętnie przeprowadzę z Tobą wywiad i zamieszczę go na blogu na zasadach wzajemnie uzgodnionych.

Email

wojtek [małpa] plusa.net.pl

Wojciech Płusa

Współpraca

Jeśli prowadzisz biuro podróży lub oferujesz produkty i usługi dla podróżników chętnie przetestuję Twoją ofertę i przygotuję artykuł, w którym zaprezentuję konkretne wycieczki, hotele lub sprzęt. Wiem jak połączyć podróżowanie z biznesem moich partnerów. Jeśli masz swój pomysł na współpracę z moim blogiem, koniecznie napisz do mnie. Jestem otwarty na różne propozycje, o ile są one zgodne z tematyką i filozofią bloga Podróże dalekie i bliskie.

Współpracuję z wiodącymi dostawcami usług turystycznych

Polecam tylko te usługi, które moim zdaniem są najlepsze. Dokonując zakupu za pomocą linków w artykułach wspierasz rozwój mojego bloga bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Dziękuję Ci za wsparcie.

logo booking.com

Noclegi

Moją preferowaną platformą do rezerwacji noclegów jest Booking.com ze względu na szeroki wybór i dobre ceny. Rezerwując noclegi korzystam z programu “Genius” i otrzymuję zniżki na wybrane hotele oraz śniadanie w cenie pobytu.

logo esky.pl

Bilety lotnicze

Kiedy szukam biletów lotniczych korzystam z eSky.pl Serwis oferuje bilety lotnicze, noclegi oraz dodatkowe usługi dla podróżujących na całym świecie w oparciu o autorską wyszukiwarkę. Co najważniejsze, kupuję bilety bez pośredników.

logo discovercars.com

Transport

Moim ulubionym portalem do wynajmu samochodów jest DiscoverCars.com Serwis w przejrzysty sposób porównuje ceny wszystkich lokalnych wypożyczalni samochodów oraz pozwala je filtrować w zależności od swoich wymagań i oczekiwań.

logo wakacje.pl

Wakacje i wycieczki

Moim pierwszym wyborem w poszukiwaniu zorganizowanych wakacji i wycieczek objazdowych są Wakacje.pl Serwis posiada największą bazę ofert biur podróży, dzięki czemu nie muszę tracić czasu na przeglądanie kilkunastu innych stron internetowych.

Bilety wstępu

Moim zaufanym partnerem w zakresie atrakcji i wycieczek na całym świecie jest GetYourGuide.pl Serwis oferuje szeroki wybór biletów wstępu z pominięciem kolejki oraz lokalne wycieczki. A kiedy się rozmyślę otrzymuję pełny zwrot pieniędzy.

Czy wiesz, że współpraca z blogerami i twórcami internetowymi stanowi skuteczną podstawę marketingu turystycznego?

Jestem przekonany, że możemy zrobić razem coś ciekawego i oryginalnego.

— Wojciech Płusa

Możliwe formy współpracy

 • promocja miasta, regionu, atrakcji turystycznej
 • relacja z imprezy turystycznej (wycieczka, rajd, impreza cykliczna itp.)
 • recenzja hotelu lub innego obiektu noclegowego
 • artykuł sponsorowany z linkiem “dofollow”
 • testowanie i publikacja na blogu recenzji sprzętu turystycznego i odzieży dla podróżników
 • ambasador marki
 • konkursy dla czytelników na blogu i w sieciach społecznościowych

Adresaci oferty współpracy

 • wydziały promocji miast i gmin
 • organizacje turystyczne
 • biura podróży
 • przewoźnicy autokarowi, kolejowi i linie lotnicze
 • systemy rezerwacji noclegów i biletów
 • hotele, pensjonaty i domy wypoczynkowe
 • muzea i skanseny
 • producenci sprzętu turystycznego
 • firmy ubezpieczeniowe