komunikacja miejska w rzymie

Komunikacja miejska w Rzymie – bilety i informacje praktyczne

Komunikacja miejska w Rzymie funkcjonuje w oparciu o ponad 300 linii autobusowych, trzy linie metra, pociągi i tramwaje. W stolicy Włoch działają także trzy linie trolejbusowe. Wszystkie połączenia, niezależnie od przewoźnika, są objęte jednym zintegrowanym systemem biletowym Metrebus. Oznacza to, że w każdym ze środku transportu publicznego w Rzymie obowiązują takie same bilety. Praktycznie cała metropolia rzymska stanowi jedną strefę komunikacyjną. Jest to bardzo wygodne, bo można podróżować po Wiecznym Mieście i przesiąść się kilka razy posiadając jeden bilet.

Metro w Rzymie

Rzym posiada trzy linie metra podziemnego oraz trzy linie metra naziemnego, które łączą centrum Rzymu z obszarami podmiejskimi. Autobusy i metro to najlepszy sposób poruszania się po mieście.

komunikacja miejska w rzymie
Komunikacja miejska w Rzymie — Plan metra

Metro podziemne

Metro kursuje w godzinach od 05:30 do 23:30 (w piątki i soboty do godziny 01:30). Pociągi kursują z częstotliwością co kilka minut.

 1. Linia A (pomarańczowa) – kursuje pomiędzy stacjami Battistini a Anagnina.
 2. Linia B (niebieska) – kursuje pomiędzy stacjami Rebibbia a Laurentina. 
 3. Linia C (zielona) – kursuje pomiędzy stacjami Monte Compatri/Pantano a San Giovanni (linia częściowo w budowie).

Linia pomarańczowa i niebieska krzyżują się na stacji Termini, przy głównym dworcu kolejowym Roma Termini. W tym miejscu możliwa jest przesiadka bez konieczności przechodzenia przez bramki. W tej okolicy turyści bardzo często wybierają nocleg, który jest zdecydowanie tańszy niż w pobliżu centrum. Bliskość stacji Termini ułatwia dojazd do innych dzielnic Rzymu. 

Polecany artykuł: Jak dojechać z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu – 5 sposobów

Punktem przesiadkowym pomiędzy liniami A i C jest stacja San Giovanni, znajdująca się w pobliżu Bazyliki św. Jana na Lateranie.

W przypadku metra bilet należy skasować na bramce wejściowej. 

Pomimo tego, że metro omija antyczne centrum Rzymu, to można nim dojechać do niektórych popularnych zabytków i atrakcji (w nawiasach nazwy stacji, na których należy wysiąść):

 • linią pomarańczową dojedziemy do Watykanu (Ottaviano “San Pietro”), Schodów Hiszpańskich (Spagna), Fontanny di Trevi (Barberini), Piazza del Popolo (Flaminio), Bazyliki św. Jana na Lateranie (San Giovanni)
 • linią niebieską można dotrzeć m.in. do Koloseum i Forum Romanum (Colosseo), Bazyliki św. Pawła za Murami (Basilica San Paolo) oraz Term Karakali (Circo Massino)

Turyści najczęściej jeżdżą po Rzymie liniami A i B.

komunikacja miejska w rzymie
Komunikacja miejska w Rzymie — Wejście na stację metra (fot. Pascal Kehl / Depositphotos.com)

Metro naziemne

Po Rzymie jeżdżą również pociągi (Ferrovie Urbane), które swoje przystanki mają na rzymskich stacjach kolejowych. Są one traktowane jako metro naziemne. 

Metrem naziemnym można dotrzeć do Ostii, miejsca z antycznymi ruinami i plażą nad Morzem Tyrreńskim. Z centrum miasta dotrzemy tu w około 40 minut linią “Ferrovia Roma – Lido”. Pociąg rozpoczyna bieg na stacji Roma Porta San Paolo (przy stacji metra B Piramida) i jedzie do stacji Cristoforo Colombo. Chcąc dojechać do Ostii należy wysiąść na ósmej stacji Ostia Antica. Pociąg kursuje co kilkanaście minut w godzinach od 05:15 do 23:30. 

Polecany artykuł: Jak dojechać z lotniska Ciampino do centrum Rzymu

Linią “Roma Laziali – Centocelle” można dotrzeć do wschodnich dzielnic Wiecznego Miasta. Pociągi kursują w godzinach od 05:30 do 23:00. 

Pociągi linii “Ferrovia Roma – Viterbo” wyruszają ze stacji Roma Nord – Piazzale Flaminio (przy stacji metra A Flaminio) i biegnie przez północne dzielnice Rzymu oraz miejscowości na drodze do Viterbo. Pociągi kursują w godzinach od 05:45 do 22:10. 

W dwóch pierwszych pociągach obowiązują zwykłe bilety miejskie na całej trasie, natomiast na linii “Ferrovia Roma – Viterbo” od stacji Sacrofano obowiązuje bilet kolejowy. 

komunikacja miejska w rzymie
Komunikacja miejska w Rzymie — Dworzec Roma Termini (fot. Dmitrii Volochek / Depositphotos.com)

Autobusy i tramwaje

W Rzymie dostępne są również połączenia autobusowe kursujące na ponad 300 liniach. W mieście kursują autobusy dzienne oraz autobusy nocne, oznaczone literą N. Autobusami można dojechać do miejsc położonych w historycznym centrum miasta, na Zatybrzu a także do Drogi Appijskiej (Via Appia). Rzymskie tramwaje kursują na terenach poza centrum Rzymu

Bilety kasuje się bezpośrednio po wejściu do pojazdu.

W Rzymie funkcjonuje 4 linie tramwajowe:

 • linia nr 2 – kursuje na trasie Piazzale Flaminio – Piazza Mancini
 • linia nr 3 – kursuje pomiędzy Piazza di Porta Maggiore a Valle Giulia
 • linia nr 19 – kursuje na trasie Largo Preneste – Rissorgimento/San Pietro, którą dostaniemy się w okolicę Muzeów Watykańskich
 • linia nr 514 – kursuje pomiędzy dworcem Termini a Viale Palmiro Togliatti

Szczegółowe mapy transportu miejskiego, rozkłady jazdy oraz wyszukiwarkę połączeń można znaleźć stronie internetowej przewoźnika miejskiego ATAC. Strona jest dostępna w języku włoskim i angielskim. 

komunikacja miejska w rzymie
Komunikacja miejska w Rzymie — Autobus ATAC

Komunikacja miejska w Rzymie – ceny biletów

Jak wcześniej wspomniałem bilety miejskie uprawniają do przejazdu każdym publicznym środkiem komunikacji. Można przesiadać się do woli. Mają one różny czas ważności, z którym związana jest ich cena. W Rzymie nie obowiązują żadne zniżki na przejazdy. Dzieci poniżej 10. roku życia podróżujące w towarzystwie osób dorosłych korzystają z darmowych przejazdów

Ile kosztują bilety?

 • BIT – zwykły bilet miejski jednorazowy ważny przez 100 minut i uprawniający do 1 przejazdu metrem lub pociągiem oraz dodatkowo do dowolnej liczby przejazdów innymi środkami komunikacji – cena 1,50 €
 • ROMA 24H – bilet czasowy, który pozwala jeździć wszystkimi środkami komunikacji przez 24 godziny od momentu jego skasowania – cena 7,00 €
 • ROMA 48H – pozwala na dowolną liczbą przejazdów wszystkimi środkami komunikacji przez 48 godzin od momentu skasowania – cena 12,50 €
 • ROMA 72H – uprawnia do dowolnej liczby przejazdów wszystkimi środkami komunikacji w ciągu 72 godzin od momentu jego skasowania – cena 18,00 €,
 • CIS – bilet jest ważny przez tydzień, do północy siódmego dnia od dnia jego skasowania i pozwala na nieograniczoną liczbę przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej – cena 24,00 €.

Rzym najlepiej zwiedzać na piechotę. Jeżeli jednak zamierzasz korzystać z publicznej komunikacji pamiętaj, aby skasować bilet na bramce metra lub stacji kolejowej i zachować do kontroli. Mandat za jazdę na gapę wynosi 50 €, zatem polecam bezwzględnie kasować bilety.

komunikacja miejska w rzymie
Rzymski tramwaj linii 8 (fot. Valerio Rosati / Depositphotos.com)

Jakie bilety warto kupić na komunikację miejską w Rzymie?

Jeśli nasz pobyt w Rzymie jest 1-2 dniowy i nie planujemy zbyt często korzystać z komunikacji publicznej lepiej kupować pojedyncze bilety. Bilet BIT będą nieopłacalne przy dłuższych pobytach. W takich przypadkach bardziej opłaca się kupić bilet tygodniowy. 

Komunikacja miejska w Rzymie – gdzie kupić bilety?

Bilety na komunikację miejską możesz kupić:

 • w kasach biletowych na głównych stacjach metra linii A: Battistini, Cornelia, Ottaviano, Lepanto, Spagna, Termini, Anagnina, 
 • w kasach biletowych na głównych stacjach metra linii B: Rebibbia, Ponte Mammolo, Termini, EUR Fermi, Laurentina, 
 • w automatach biletowych na wszystkich stacjach metra A i B oraz na pętlach autobusów, tramwajów i trolejbusów, 
 • w kioskach gazetowych, sklepach Tabaccaio (Trafika)

Karta Roma Pass

Jeśli planujemy bardzo intensywne zwiedzanie miasta i skorzystamy z przynajmniej 4 przejazdów dziennie warto nabyć kartę miejską “Roma Pass”. Można ją kupić w kioskach gazetowych, w muzeach i w Punktach Informacji Turystycznej, w tym tych zlokalizowanych na lotnisku Fiumicino oraz na stacji Termini. Kartę można również zakupić przez internet. 

Roma Pass 48 hours

Karta kosztuje 32 € i oprócz możliwości bezpłatnego korzystania ze środków transportu ATAC w pakiecie otrzymujemy:

 • bezpłatny wstęp do pierwszego zwiedzanego muzeum
 • zniżki do kolejnych muzeów
 • bezpłatny wstęp lub zniżki do niektórych mniejszych muzeów i na wybrane wystawy
 • bezpłatny dostęp do toalet miejskich PitStop

Roma Pass 72 hours

Karta oferuje bilety bezpłatne do dwóch pierwszych zwiedzanych muzeów. Pozostałymi korzyściami można się cieszyć przez 3 dni w dokładnie takim samym zakresie. Koszt karty to 52 €.

Uwaga: Karta nie upoważnia do bezpłatnego korzystania z transportu kolejowego Trenitalia oraz autobusów Atral/Cotral. Nie można też na jej podstawie korzystać z połączeń z lotniskiem Fiumicino. Można jednak skorzystać z połączeń z lotniskiem Ciampino (autobusy 520 i 720). 

Bezpłatne i rabatowane wejścia muzealne nie obejmują Muzeów Watykańskich oraz obiektów niepublicznych.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *