Jak dojechać z lotniska Ciampino do centrum Rzymu

Jak dojechać z lotniska Ciampino do centrum Rzymu

Lotnisko Ciampino, a właściwie Port Lotniczy Ciampino im. Giovan Battisty Pastine (CIA) jest drugim, obok Fiumicino, lotniskiem Wiecznego Miasta. Do lat 60. XX wieku Ciampino było głównym lotniskiem Rzymu. Dzisiaj lądują tu głównie samoloty tanich linii lotniczych (Ryanair i Wizzair) a także samoloty czarterowe m.in. z Polski do Rzymu. Port lotniczy Ciampino położony jest w odległości około 15 km od centrum Rzymu, w pobliżu miasteczka Ciampino. Sprawdź jak dojechać z lotniska Ciampino do centrum Rzymu. Do dyspozycji pasażerów są przejazdy autobusami i metrem, autobusami i pociągiem regionalnym oraz oczywiście białe rzymskie taksówki. 

Jak dojechać z lotniska Ciampino do centrum Rzymu – metro i autobus

W odróżnieniu od lotniska Fiumicino, z lotniska Rzym Ciampino do centrum miasta można dojechać autobusami rzymskiej komunikacji miejskiej linii 520 oraz 720. Oprócz autobusów miejskich z lotniska odjeżdżają również autobusy przewoźników prywatnych, którymi można dostać się do centrum. Przystanki znajdują się przed terminalem lotniska. Podane czasy przejazdu są orientacyjne i mogą się zmieniać w ciągu dnia w zależności od korków na rzymskich ulicach.

Polecany artykuł: Komunikacja miejska w Rzymie – bilety i informacje praktyczne

Ilekroć wybieram się do Rzymu najczęściej korzystam z połączeń obsługiwanych przez autobusy miejskie z racji najniższego kosztu transferu z lotniska do centrum Rzymu.

Jak dojechać z lotniska Ciampino do centrum Rzymu
Jak dojechać z lotniska Ciampino do centrum Rzymu — Port Lotniczy Ciampino (fot. Theocharis Charitonidis / Depositphotos.com)

Autobus miejski linii 520

Autobus 520 kursuje między lotniskiem a stacją metra A Subaugusta-Cinecitta w godzinach kursowania metra (05:30-23:30). Odjeżdża sprzed terminala przylotów z częstotliwością co 20-30 minut. W autobusie obowiązuje zwykły bilet miejski BIT ważny 100 minut, zatem dojazd do centrum Rzymu kosztuje tylko 1,50 €. Czas przejazdu do stacji metra Subaugusta-Cinecitta wynosi około 15-20 minut.

Autobus miejski linii 720

Druga możliwość dotarcia do centrum to autobus linii 720. Odjeżdża on spod lotniska co około 20-30 minut i dojeżdża do stacji metra B Laurentina, skąd można dojechać do dworca kolejowego Roma Termini. Przejazd kosztuje 1,50 € i odbywa się na podstawie zwykłego biletu komunikacji miejskiej, ważnego przez 100 minut od momentu jego skasowania.

Autobus Atral

Do centrum Rzymu możemy dostać się z lotniska Ciampino autobusem podmiejskim Atral, który jedzie do końcowej stacji metra A Anagnina. Autobus odjeżdża w stronę Rzymu co około 35 minut w godzinach od 5:35 do 23:00, mijając dworzec kolejowy Ciampino. Bilet na autobus kosztuje 1,20 €. Aby dostać się do centrum, dodatkowo należy zakupić bilet na metro za 1,50 €. Aktualny rozkład jazdy dostępny jest na oficjalnej stronie przewoźnika.

Autobus Terravision

Z lotniska Ciampino do Rzymu dojechać można także autobusem Terravision, który kursuje na znajdujący się w samym centrum Wiecznego Miasta dworzec Roma Termini. Bilet można kupić w kasie nieopodal punktu informacji turystycznej na lotnisku w cenie 7 €. Można również zdecydować się na zakup online w cenie 6 €. W przypadku zakupu biletu w obie strony zapłacimy odpowiednio 12 € i 11 €. Transfer z lotniska do dworca Termini zajmuje około 40 minut. 

Autobus SIT Bus Shuttle

Z lotniska Rzym Ciampino do centrum miasta można również dotrzeć autobusem SIT Bus Shuttle dojeżdżającym do stacji Roma Termini. Przejazd z lotniska zajmuje od 30 do 60 minut. Bilet kosztuje 6 € i można go również kupić przez stronę internetową przewoźnika, na której dostępny jest także aktualny rozkład jazdy.

Jak dojechać z lotniska Ciampino do centrum Rzymu
Jak dojechać z lotniska Ciampino do centrum Rzymu — Autobus SIT Bus Shuttle (fot. Елена Беляева / Depositphotos.com)

Czerwone autobusy firmy Atral zapewniają dojazd z lotniska do stacji kolejowej Ciampino. Czas przejazdu to tylko 10 minut. Następnie ze Stazione FS Ciampino należy wsiąść w pociąg regionalny, który dojeżdża do stacji Roma Termini. Podróż z pociągiem z Ciampino do Termini trwa 15 minut. Bilet na to połączenie kosztuje 2,70 € i można go kupić w kasie na lotnisku. Jest to najszybsza opcja dojazdu z lotniska Ciampino do centrum miasta Rzym. Rozkład jazdy można sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej Atral.

Jak dojechać z lotniska Ciampino do centrum Rzymu
Jak dojechać z lotniska Ciampino do centrum Rzymu — Autobusy przed dworcem Roma Termini

Jak dojechać z lotniska Ciampino do centrum Rzymu taksówką

Taxi to zdecydowanie najwygodniejszy sposób, aby dojechać z lotniska Ciampino do centrum Wiecznego Miasta. Tuż po wyjściu z terminala przylotów natkniemy się na postój białych taxi, oficjalnych miejskich taksówek w Rzymie. Koszt dojazdu z lotniska do centrum według oficjalnej taryfy wynosi: 

  • historyczne centrum Rzymu (okolica Mura Aureliane) – 48 €
  • Castello della Magliana – Parco dei Medici – 30 €
  • Nuova Fiera di Roma Exhibition Centre – 25 €
  • Stazione Tiburtina – 55 €
  • Stazione Ostiense – 45 €

Wypożyczenie samochodu na terminalu lotniska Ciampino

Taxi, autobus i metro to nie jedyna możliwość transportu z lotniska do centrum. Jeżeli przyjeżdżamy na tydzień do Rzymu warto rozważyć wypożyczenie na lotnisku samochodu. To bardzo praktyczna forma transportu z lotniska do Rzymu, a także wygodny sposób zwiedzania zarówno historycznego centrum jak i miejsc położonych na peryferiach Wiecznego Miasta. 

Zaletą korzystania z wynajętego samochodu jest całkowita niezależność w poruszaniu się po Rzymie, choć z drugiej strony będzie to zdecydowanie droższa opcja od korzystania z komunikacji publicznej. Koszt wynajmu samochodu zależny jest od jego wielkości i modelu, a także wypożyczalni, z której usług skorzystamy. Na lotnisku możliwy jest wynajem auta od kilku znanych wypożyczalni m.in.: Hertz, Avis, Europcar, Alamo i Budget.

Z uwagi na duży ruch turystów w Rzymie, szczególnie w okresie wakacyjnym, warto wcześniej zarezerwować samochód przez internet i odebrać go w uzgodnionym terminie na lotnisku. Dostępne oferty kilku wypożyczalni można sprawdzić na tej stronie internetowej.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *