panteon

Panteon – zwiedzanie w 2024 roku, bilety wstępu i rady praktyczne

Panteon jest jednym z arcydzieł architektury włoskiej stolicy. Jest to najlepiej zachowana i najchętniej odwiedzana budowla ze starożytnego Rzymu. Budowę świątyni wszystkich bogów prowadzono za panowania cesarza Hadriana w roku 126 n.e. Wcześniej w tym miejscu stał Panteon Agryppy, zbudowany w roku 27 p.n.e., który spłonął podczas wielkiego pożaru Rzymu w roku 80 n.e. Na początku VII wieku budowla została podarowana papieżowi Bonifacemu IV, który przekształcił ją w kościół chrześcijański i dziś nosi nazwę Basilica Santa Maria ad Martyres – Bazylika Najświętszej Marii Panny od Męczenników.

Architektura i ciekawostki

Najbardziej zaskakującym aspektem architektury Panteonu są jego wymiary. Okrągły budynek ma dokładnie taką samą średnicę jak jego wysokość: 43,5 metra.

Przed wejściem znajduje się trzyrzędowy portyk z 16 korynckimi kolumnami. Pod wieńczącym go frontonem widnieje inskrypcja: “M AGRIPPA L F COS TERTIVM FECIT” (“Wzniesiony przez Marka Agryppę, syna Lucjusza, kiedy był po raz trzeci konsulem”).

Fronton Panteonu w Rzymie
Wzniesiony przez Marka Agryppę, syna Lucjusza, kiedy był po raz trzeci konsulem

Kopuła Panteonu ma taką samą średnicę i stanowi fragment idealnej kuli. Jest ona większa niż kopuła Bazyliki św. Piotra. Miała przedstawiać sklepienie nieba. Jej grubości wynosi 3,7 m u podstawy i 1,6 m na szczycie. Na szczycie kopuły znajduje się oculus, czyli otwór o średnicy 9 metrów, który poza drzwiami wejściowymi jest jedynym źródłem naturalnego światła w budynku. Jeśli chcesz spędzić w środku kilka godzin, to możesz zaobserwować snop światła słonecznego wędrujący po całym obwodzie wnętrza.

Kopuła Panteonu
Kopuła z oculusem

Kiedy pada deszcz, woda wpada również do budynku. Woda deszczowa jest odprowadzana za pomocą starożytnego systemu odwadniającego, który zachował się do dziś. Aby w świątyni nie formowały się kałuże, marmurowa posadzka budowli jest lekko wklęsła pod oculusem i wyposażona w otwory, pozwalające na odpływ wody deszczowej do kanalizacji.

Wnętrze

Wnętrze budowli jest naprawdę imponujące. Właściwości akustyczne oraz piękna gra świateł i cieni to niezapomniane przeżycie dla każdego turysty. Jak w każdym kościele, również w Panteonie znajdują się kaplice, grobowce i ołtarze. Brak tylko tradycyjnego tabernakulum.

W bardzo solidnym murze, na którym opiera się kopuła, wykute są nisze przeznaczone kiedyś na posągi czczonych tu bóstw. Dziś w większości z nich znajdują się grobowce królów włoskich oraz znanych mistrzów sztuki i architektury. Jest tu grób m.in. wielkiego malarza i architekta okresu renesansu Rafaela Santi, jego asystenta Perina del Vaga, groby znakomitego architekta Baltazara Perruziego i znanego malarza Hanibala Carracciego oraz grobowce króla Wiktora Emanuela II oraz jego następcy Humberta I.

Lokalizacja Panteonu w Rzymie

Panteon znajduje się w samym centrum Rzymu, pomiędzy Via del Corso i Piazza Navona, na Piazza della Rotonda, w dzielnicy Campo Marzio bardzo blisko Campo de Fiori. W pobliże Panteonu możesz dojechać metrem linii A (linia pomarańczowa) wysiadając na stacji Barberini.

Adres:

Piazza della Rotonda, 00186 Roma RM

Współrzędne GPS:

41°53’55″N 12°28’36″E

Według rzymskiej legendy, miejsce, w którym został zbudowany Panteon, to miejsce, w którym po śmierci Romulus, założyciel Rzymu, został schwytany przez orła i uniesiony w niebo do bogów.

W okolicy znajdują się m.in.:

  • Piazza Navona (310 m) – ze wspaniałą barokową Fontanną Czterech Rzek (Fontana dei Quattro Fiumi)
  • Area Sacra di Largo Argentina (346 m) – z czterema niewielkimi świątyniami oraz wschodnim krańcem portyku Teatru Pompejusza,
  • Piazza Colonna (370 m) – z marmurową Kolumną Marka Aureliusza,
  • Fontanna di Trevi (650 m) – najbardziej znana i oblegana barokowa fontanna w Rzymie,
  • Campo de Fiori (650 m) – plac, na którym został spalony na stosie przez inkwizycję filozof Giordano Bruno.

Godziny otwarcia Panteonu

Zwiedzanie jest możliwe codziennie w godzinach od 9:00 do 19:00. Ostatnie wejście możliwe jest o godzinie 18:30. W dniach 1 stycznia, 15 sierpnia i 25 grudnia Panteon jest nieczynny. Zwiedzanie Panteonu nie jest możliwe w trakcie nabożeństw.

Bilety wstępu do Panteonu

W ciągu ostatnich kilku lat krążyły pogłoski, że władze Rzymu zaczną pobierać opłaty za wejście do Panteonu. Zarówno mieszkańcy Wiecznego Miasta, jak i turyści spekulowali, ile będą kosztować i jak będą sprzedawane bilety. Wiele osób sprzeciwiało się temu pomysłowi. Rzymski Panteon to w końcu kościół, a wstęp do wszystkich rzymskich kościołów, nawet do Bazyliki św. Piotra w Watykanie, zawsze był i jest bezpłatny.

Polecany artykuł: Spacer po Rzymie szlakiem antycznych zabytków

Z drugiej strony miejsce to jest odwiedzane co roku przez miliony ludzi, a sam budynek wymaga sporych nakładów na prowadzenie bieżących konserwacji.

Od 3 lipca 2023 roku wejście do Panteonu jest płatne.

Bilet normalny:

5,00 €

Bilet ulgowy:

2,00 €

Bilet ulgowy przysługuje młodzieży w wieku 18-25 lat. Osoby poniżej 18 roku życia mogą zwiedzać panteon bezpłatnie. Bezpłatny wstęp obowiązuje również mieszkańcom Rzymu oraz osobom uczęszczających na nabożeństwa. Na oficjalnej stronie internetowej Panteonu znajdziesz informacje o godzinach nabożeństw liturgicznych.

Jak kupić bilety wstępu do Panteonu

Najwygodniejszym i najszybszym sposobem zakupu biletów wstępu jest skorzystanie z oficjalnej strony rezerwacyjnej. Najpierw należy utworzyć konto, a następnie zarezerwować bilety na konkretny dzień i godzinę.

W ścisłym sezonie turystycznym tj. w lipcu i sierpniu możesz się spotkać z sytuacją kiedy wszystkie bilety na dany dzień są wyprzedane. W takiej sytuacji możesz sprawdzić dostępność biletów u pośrednika, który jednak sprzedaje bilety wstępu tylko z opcjonalnym audioprzewodnikiem (niestety nie jest dostępna polska wersja językowa). Cena takiego biletu jest jednak wyższa niż na oficjalnej stronie rezerwacyjnej, natomiast jest taka sama jak w przypadku zakupu identycznej opcji w oficjalnym serwisie rezerwacyjnym lub dokupienia już na miejscu audioprzewodnika.

Wejście do Panteonu

Oczywiście zakup biletu wstępu możliwy jest również w kasie na miejscu. Niestety w ścisłym sezonie turystycznym może się to wiązać z koniecznością odstania w kolejce nawet ponad pół godziny. Na miejscu zorganizowane są trzy wejścia:

  • wejście po lewej stronie – jest przeznaczone dla osób płacących za bilety wyłącznie gotówką
  • wejście środkowe – przeznaczone dla osób posiadających bilety wstępu zakupione przez stronę internetową lub u pośredników (jest to również wyjście dla osób opuszczających budynek)
  • wejście po prawej stronie – jest przeznaczone dla osób płacących za bilety wyłącznie kartą płatniczą
Wojciech Płusa
Wojciech Płusa

Jestem pasjonatem podróży, który wierzy, że każdy może odkrywać świat na własną rękę. Odwiedziłem wiele zakątków Europy, Azji i Afryki, zawsze z kubkiem dobrej kawy w ręku. Na swoim blogu dzielę się praktycznymi poradami, pokazując, że podróżowanie jest dostępne dla każdego, bez względu na budżet.

Artykuły: 372
buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *