Wycieczka Hop-On Hop-Off w Rzymie

Zwiedzanie Rzymu – wycieczka po Rzymie autobusem Hop-On Hop-Off

Jeśli odwiedzasz Rzym po raz pierwszy, skorzystanie z jednej z wycieczek autobusowych po Rzymie może być świetnym sposobem na poznanie terenu i zobaczenie słynnych zabytków. Wybierz się na zwiedzanie Rzymu autobusem Hop-On Hop-Off, wsiadaj i wysiadaj kiedy zechcesz, zobacz najważniejsze atrakcje Wiecznego Miasta i poznaj historię Rzymu. Zobacz Watykan, Koloseum i Circus Maximus. Dowiedz się o tajnikach, zaletach i wadach wycieczki autokarowej. Sprawdź czy wycieczka po Rzymie autobusem Hop-On Hop-Off jest dla Ciebie odpowiednia.

Wycieczka autobusowa Hop-On Hop-Off – jeden ze sposobów na poznanie atrakcji miasta

Większość wycieczek autokarowych w Rzymie to wycieczki typu Hop-On Hop-Off. Z artykułu dowiesz się m.in.:

 • Jaką trasą kursują autobusy wycieczkowe?
 • Co zobaczysz podczas wycieczki autokarem po Rzymie?
 • Czego się spodziewać podczas wycieczki autobusowej po Rzymie i czy warto na nią pojechać?
 • Ile kosztują wycieczki autobusowe typu Hop-On Hop-Off?
 • Jak i gdzie kupić bilety na autobus typu Hop-On Hop-Off w Rzymie?

Zwiedzanie Rzymu autobusem Hop-On Hop-Off w 2024 roku – informacje o wycieczce

Wycieczka autobusem typu Hop-On Hop-Off może być doskonałym sposobem na poznanie miasta. Możesz wsiadać i wysiadać z autobusu tak często, jak chcesz, dzięki czemu możesz zwiedzać Rzym we własnym tempie. Jest to najpopularniejszy rodzaj wycieczki autokarowej po Rzymie i wiele firm oferuje taką wycieczkę na bardzo podobnych trasach.

Wycieczki autokarowe po Rzymie z przewodnikiem audio w języku angielskim i innych językach, z możliwością wsiadania i wysiadania na dowolnym przystanku organizuje kilku przewoźników:

 • Sightseeing Experience
 • Green Line Tours
 • Gray Line I Love Rome
 • CS Open Bus SRL
 • Big Bus Tours Rome

W dalszej części artykułu przedstawiam szczegóły dotyczące wycieczki z audioprzewodnikiem w języku polskim organizowane przez Green Line Tours.

wycieczka po Rzymie autobusem Hop-On Hop-Off
Wycieczka po Rzymie autobusem Hop-On Hop-Off (©Valerio Rosati / Depositphotos.com)

Jaką trasą kursują autobusy wycieczkowe Open Bus?

Trasa autobusowa Green Line Tours rozpoczyna się na stacji końcowej przy Piazza dei Cinquecento, róg Via Cavour, w pobliżu dworca Roma Termini. Autobusy kursują z częstotliwością co 20 minut, a przystanki znajdują się w pobliżu niektórych z najsłynniejszych zabytków Rzymu.

Przystanki na trasie: 

 1. Bazylika Matki Bożej Większej – Santa Maria Maggiore (Piazza dell’ Esquilino 12), 
 2. Koloseum (Via di San Gregorio – blisko wejścia na Palatyn), 
 3. Circus Maximus (Via del Circo Massimo – Belvedere Romolo e Remo),
 4. Plac Wenecki – Piazza Venezia (Via del Teatro Marcello przed numerami 32-34), 
 5. Watykan (Lungotevere Tor di Nona 7),
 6. Villa Borghese (Via Ludovisi 48),
 7. Plac Barberini (Via Barberini 14),
 8. Dzielnica Pyramid/Testaccio (Piramida Cestiusza – cmentarz niekatolicki, brama miejska św. Pawła i mur św. Pawła),
 9. Eataly (rynek Eataly, dzielnica Garbatella),
 10. Galeria Borghese (Via Pinciana),
 11. Zoo Bioparco di Roma (Via Mercadante 34-36), 
 12. Villa Giulia (Piazza Thorvaldsen, Viale delle Belle Arti), 
 13. Auditorium Parco della Musica (Via de Coubertin),
 14. Muzeum Maxxi (Via Guido Reni 4/a).

Trasa autobusu kończy się przy Via Cavour 1.

wycieczka po Rzymie autobusem Hop-On Hop-Off
Wycieczka po Rzymie autobusem Hop-On Hop-Off (©Takatoshi Kurikawa / Depositphotos.com)

Jakie atrakcje turystyczne można zobaczyć z panoramicznego autobusu?

Autobusy kursują w pobliżu najważniejszych atrakcji Rzymu, ale do niektórych atrakcji trzeba się przejść kilkaset metrów piechotą. Polecam wysiąść na kilku niżej wymienionych przystankach.

Przystanek Santa Maria Maggiore

Wysiadając na pierwszym przystanku możesz (i powinieneś!) odwiedzić wspaniałą Bazylikę Matki Bożej Większej, zwanej także Bazyliką Matki Bożej Śnieżnej (Santa Maria Maggiore). Jeśli masz czas, możesz także odwiedzić Bazylikę św. Praksedy (Basilica di Santa Prassede) oraz zwiedzić uroczą dzielnicę Monti.

Przystanek Koloseum

Jeśli zdecydujesz się na zwiedzenie Koloseum i wejście na jego teren musisz kupić odrębny bilet, który uprawnia również do wstępu na Forum Romanum i Palatyn. Jeśli masz mało czasu, możesz obejrzeć Koloseum z zewnątrz, a przyjść na zwiedzanie np. następnego dnia.

Polecany artykuł: Zwiedzanie Koloseum w Rzymie – bilety i rady praktyczne

Inne warte zobaczenia miejsca w okolicy to Bazylika Św. Klemensa (Basilica di San Clemente), Parco del Celio i Bazylika Św. Piotra w Okowach (Basilica di San Pietro in Vincoli), gdzie można zobaczyć rzeźbę Mojżesza dłuta Michała Anioła.

Przystanek Piazza Venezia

Od razu po opuszczeniu autobusu ujrzysz majestatyczną bryłę Ołtarza Ojczyzny (Altare della Patria). Polecam również przespacerować się ulicą Via dei Fori Imperiali oraz udać się na zakupy na Via del Corso

Dodatkowo możesz zwiedzić Muzeum Narodowe Pałacu WeneckiegoWięzienie Mamertyńskie, oraz Muzeum Kapitolińskie (Musei Capitolini).

Przystanek Watykan

Jeśli pozostaniesz w piętrowym autobusie, zobaczysz Bazylikę Świętego Piotra w Watykanie. Ale oczywiście w Watykanie jest wiele innych atrakcji do zobaczenia.

Polecany artykuł: Zamek Świętego Anioła – historia, zwiedzanie i bilety wstępu

Decydując się wysiąść z autobusu na tym przystanku możesz odwiedzić Zamek Świętego Anioła (Castel Sant’Angelo), Muzea Watykańskie (Musei Vaticani) i Kaplicę Sykstyńską.

Przystanek Villa Borghese

Ogrody Borghese (Villa Borghese) to doskonałe miejsce na relaksujący spacer w centrum Rzymu. Jeśli masz więcej czasu warto wpaść do znajdującej się na terenie parku Galerii Borghese (Museo e Galleria Borghese) z dziełami sztuki autorstwa m.in. Berniniego i Caravaggia.

Przystanek Piazza Barberini / Via Veneto

Z autobusu można zobaczyć fontannę Trytona Berniniego, ale jeśli wysiądziesz z autobusu, warto zobaczyć kilka najbardziej znanych miejsc w Rzymie. Obowiązkową atrakcją do zobaczenia w okolicy są Schody Hiszpańskie (Scalinata di Trinità dei Monti).

Nieco dalej znajdują się inne znane rzymskie atrakcje: Piazza del Popolo z najstarszym rzymskim obeliskiem, Fontanna di Trevi, Panteon i Piazza Navona ze słynną Fontanną Czterech Rzek (Fontana dei Fiumi).

Czego się spodziewać podczas wycieczki autobusowej po Rzymie?

Autobusy Hop-On Hop-Off są dwupoziomowe. Dolny poziom jest zamknięty jak w każdym typowym autobusie. Część górna jest otwarta (nie ma szyb, a czasem i dachu), co pozwala odkryć zarówno klimat włoskiej stolicy jak i główne atrakcje Wiecznego Miasta. 

Uczestnik wycieczki ma do dyspozycji przewodnik audio w różnych językach. Dostępny jest oczywiście język polski, a oprócz tego: hiszpański, angielski, francuski, niemiecki, włoski, rosyjski, portugalski, japoński, niderlandzki, chiński, hindi, arabski, koreański, grecki i hebrajski. W celu korzystania z audioprzewodnika każdy uczestnik otrzymuje słuchawki jednorazowego użytku. Dzięki temu poznasz historię miasta oraz sporo dowiesz się o zabytkach starożytnego Rzymu. Na pokładzie autobusu dostępne jest także bezpłatne wifi.

Możesz wsiąść do autobusu na dowolnym przystanku oraz wsiadać i wysiadać tyle razy, ile chcesz w ramach czasowych zakupionego biletu. Dostępne są bilety ważne 24 godziny (z możliwością wsiadania i wysiadania na 3 przystankach lub z nieograniczonym dostępem do wsiadania i wysiadania), 48 godziny i 72 godziny od pierwszego użycia.

Jeśli pozostaniesz w autobusie, cała trasa zajmie około 1,5 godziny. Pierwszy autobus odjeżdża o godzinie 09:00 z Via Cavour 1. Ostatni autobus kończy trasę w tym samym miejscu o godzinie 18:00.

wycieczka po Rzymie autobusem Hop-On Hop-Off
Wycieczka po Rzymie autobusem Hop-On Hop-Off (©Tymur Lashkhidze / Depositphotos.com)

Czy warto wybrać się na wycieczkę autokarową Open Bus po Rzymie?

Korzystanie z rzymskiej komunikacji publicznej (autobusy i metro) jest znacznie tańsze niż wykupienie biletu na autobus Hop-On Hop-Off. Poruszanie się po Rzymie komunikacją miejską jest też bardziej elastyczne pod względem rozkładów jazdy i tras.

Dlatego też nie należy traktować z autobusu typu Hop-on Hop-Off jako sposobu na “poruszanie się po Rzymie”.

Wycieczka Hop-On Hop-Off w Rzymie jest dla Ciebie, jeśli:

 • jest to Twój pierwszy raz w Rzymie, niezależnie od tego, czy masz na zwiedzanie 1 dzień, czy cały tydzień
 • chcesz w trakcie jednego przejazdu rozpoznać co w Rzymie jest ciekawego, a następnie w kolejnych dniach udać się pieszo lub komunikacją miejską na dłuższe zwiedzanie konkretnych miejsc
 • masz bardzo mało czasu na zwiedzanie (np. jeden dzień), a chcesz zobaczyć najważniejsze miejsca w Rzymie

Wycieczka Hop-On Hop-Off w Rzymie może nie być dla Ciebie, jeśli:

 • lubisz spacery i chcesz podążać własną drogą (Rzym najlepiej zwiedzać na piechotę)
 • nie lubisz tłumów w autobusie i czekania na konkretny autobus (kupując bilet na autobus Hop-On Hop-Off jednego przewoźnika, nie możesz jednocześnie korzystać z autobusu innego przewoźnika)

Ile kosztują wycieczki typu Hop-On Hop-Off po Rzymie?

Przewoźnicy obsługujący wycieczki autobusowe typu Hop-On Hop-Off w Rzymie oferują różne opcje biletów w zależności od liczby dni ważności:

 • bilet 24-godzinny kosztuje od 15 € do 33 €
 • bilet 48-godzinny kosztuje od 34 € do 39 €
 • bilet 72-godzinny kosztuje od 38 € do 46 €

Wyżej podane ceny mają charakter orientacyjny i mogą się wahać w zależności od sezonu oraz okresowych promocji. Jeśli planujesz zwiedzać Rzym przez kilka dni warto zdecydować się na bilet ważny 48 lub 72 godziny.

Bilet autobusowy nie obejmuje biletów wstępu do żadnych miejsc i zabytków, dlatego należy je zakupić osobno.

wycieczka po Rzymie autobusem Hop-On Hop-Off
Wycieczka po Rzymie autobusem Hop-On Hop-Off (©Hernandez José Maria / Depositphotos.com)

Jak zarezerwować wycieczkę Hop-On Hop-Off po Rzymie?

Większość przewoźników oferuje możliwość zakupu biletu bezpośrednio na pokładzie autobusu lub w kiosku w pobliżu przystanku. Należy jednak pamiętać, że w sezonie letnim wycieczki po Rzymie typu Hop-On Hop-Off szybko się wyprzedają i może się okazać, że nie będzie już miejsca w danym terminie.

Polecam odwiedzenie witryny mojego partnera GetYourGuide, gdzie możesz porównać różne firmy oferujące wycieczki autobusowe typu Hop-On Hop-Off, przejrzeć oceny i recenzje innych użytkowników, cenę biletu i szczegółową trasę autobusu. Po dokonaniu rezerwacji trzeba wydrukować potwierdzenie. Warto jednak skorzystać z bezpłatnej aplikacji mobilnej GetYourGuide, co jest zdecydowanie wygodniejsze i praktyczniejsze. Dzięki aplikacji można również nawigować do konkretnych przystanków na trasie jeśli decydujesz się na wysiadanie i wsiadanie po drodze.

Dodatkowo, jeśli zmienią się Twoje plany, możesz anulować bilet na co najmniej 24 godziny przed rozpoczęciem. W takim przypadku otrzymasz pełny zwrot pieniędzy.

Powered by GetYourGuide

Wycieczka Hop-On Hop-Off po Rzymie – informacje praktyczne

Wycieczka typu Hop-On Hop-Off po Rzymie może być bardzo interesująca, jeśli dobrze ją zaplanujesz.

Oto kilka wskazówek, jak najlepiej skorzystać z wycieczki:

 • załóż wygodne buty, ponieważ wysiadając na którymś z przystanków, będziesz dużo chodzić
 • latem w Rzymie może być dość gorąco, dlatego warto zabrać ze sobą krem ​​z filtrem przeciwsłonecznym i kapelusz lub czapkę z daszkiem
 • zabierz ze sobą smartfon i/lub aparat, zapasową baterię, powerbank lub ładowarkę
 • zabierz na wycieczkę butelkę wody, zwłaszcza latem – zawsze możesz ją napełnić na którymś z przystanków autobusowych w jednym z ujęć wody pitnej
 • trzymaj dokumenty i wartościowe przedmioty blisko siebie – kieszonkowcy w tych autobusach nie należą do rzadkości
 • zarezerwuj wycieczkę z wyprzedzeniem, aby uniknąć rozczarowania
 • uzbrój się w cierpliwość, bowiem autobusy hop on hop off nie zawsze kursują zgodnie z rozkładem 
Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *