zwiedzanie koloseum

Zwiedzanie Koloseum w Rzymie w 2024 roku – bilety i rady praktyczne

Koloseum, a właściwie Amfiteatr Flawiuszów, to jeden z najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków starożytnego Rzymu. Znajduje się w samym sercu miasta i jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych na świecie. W tym artykule poznasz praktyczne informacje, które pomogą zaplanować wizytę w Koloseum oraz dowiesz się jak kupić bilety wstępu i ile one kosztują w 2024 roku.

Podstawowe informacje

Koloseum zostało wzniesione w latach 70-80 n.e. przez cesarzy Wespazjana i Tytusa z dynastii Flawiuszów. Było to największe i najnowocześniejsze ówcześnie miejsce rozrywki w Imperium Rzymskim. Amfiteatr mógł pomieścić od 45 do 50 tysięcy widzów, którzy mogli podziwiać walki gladiatorów, walki z dzikimi zwierzętami oraz bitwy morskie.

Budowla ma owalny kształt, 188 metrów długości i 156 metrów szerokości. Obwód amfiteatru wynosi 524 metry, a wysokość 48,5 metra. Koloseum zostało wzniesione z trawertynu, wapiennego kamienia, który wydobywano w pobliżu Rzymu.

Amfiteatr był podzielony na cztery poziomy, z których każdy był przeznaczony dla innej klasy społecznej. Najniższy poziom, zwany podium, był przeznaczony dla cesarzy, senatorów i innych wybitnych osobistości. Powyżej znajdował się pierwszy poziom, przeznaczony dla szlachty i zamożnych obywateli. Drugi poziom był przeznaczony dla rzemieślników i kupców, a trzeci poziom dla biedoty.

W podziemiach znajdowały się korytarze i przejścia dla gladiatorów, klatki dla zwierząt, a także dźwigi, które wynosiły je na arenę. Arena była pokryta drewnianą podłogą, która mogła być szybko zdemontowana w celu inscenizacji walk morskich.

Polecany artkuł: Spacer po Rzymie szlakiem antycznych zabytków

Koloseum było miejscem okrutnych i krwawych widowisk, które przyciągały tłumy widzów z całego Imperium Rzymskiego. Walki gladiatorów były szczególnie popularne, a ich uczestnicy, często skazani na śmierć przestępcy lub niewolnicy, walczyli ze sobą na śmierć i życie. Walki z dzikimi zwierzętami, takimi jak lwy, tygrysy, słonie i nosorożce, były również powszechnym widokiem w Koloseum.

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego w V wieku n.e. Koloseum przestało pełnić swoją pierwotną funkcję. W średniowieczu budynek został częściowo rozebrany, a pozyskane z niego materiały budowlane wykorzystano do wzniesienia innych budowli. W późniejszych wiekach budowla była wykorzystywana do różnych celów, takich jak więzienie, fabryka i kościół.

W XIX wieku rozpoczęto prace renowacyjne. Dzięki tym pracom amfiteatr odzyskał swój dawny blask i jest dziś jednym z najpopularniejszych zabytków Rzymu.

Dopóki będzie istnieć Koloseum, będzie istnieć Rzym. Gdy upadnie Koloseum, upadnie też Rzym. Gdy upadnie Rzym, upadnie cały świat.

Koloseum jest jednym z najcenniejszych zabytków kultury światowej. W 1980 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Aby chronić amfiteatr przed dalszym niszczeniem, prowadzone są prace konserwatorskie. W ostatnich latach przeprowadzono m.in. prace wzmacniające konstrukcję budowli, prace zabezpieczające przed zniszczeniami spowodowanymi przez czynniki atmosferyczne oraz prace mające na celu odsłonięcie oryginalnych elementów architektonicznych amfiteatru.

Ciekawostki o Koloseum w Rzymie

 • Obecna nazwa budowli pojawiła się w średniowieczu i nawiązywała do monumentalnego wykonanego z brązu posągu Kolosa Nerona, który stał w pobliżu amfiteatru.
 • Koloseum jest jednym z najpopularniejszych zabytków na świecie. Co roku odwiedza go ponad 7 milionów osób.
 • Budowla została wykorzystana w wielu filmach, w tym w “Gladiatorze”, “Ben Hurze” i “Quo Vadis”.
 • Arena amfiteatru była pokryta drewnianą podłogą, pod którą znajdowały się podziemne korytarze i przejścia.
 • Odbywały się tu nie tylko walki gladiatorów i walki z dzikimi zwierzętami, ale także bitwy morskie.
 • Koloseum było miejscem, w którym zginęło wiele osób. Szacuje się, że w walkach gladiatorów życie straciło ponad 100 tysięcy osób.
 • W średniowieczu Koloseum było wykorzystywane jako kamieniołom, z którego pozyskiwano materiały budowlane. Dopiero w XVIII wieku papież Benedykt XIV zakazał dalszej dewastacji budowli i odprawił tu Drogę Krzyżową.
 • W XIX wieku rozpoczęły się prace konserwatorskie, które pozwoliły na przywrócenie dawnej świetności budowli.
Koloseum w Rzymie

Jak dojechać do Koloseum

Koloseum znajduje się w centrum Rzymu, przy Piazza del Colosseo, w pobliżu wielu innych atrakcji turystycznych, w tym Forum Romanum, Palatynu i Łuku Konstantyna. Wszystkie te miejsca znajdują się w obrębie historycznego centrum Rzymu, które jest łatwo dostępne pieszo. Dojazd do Koloseum jest bardzo łatwy, zarówno samochodem, jak i transportem publicznym.

Jeśli wybierasz się do Koloseum samochodem, możesz zaparkować na jednym z parkingów w pobliżu. Najbliższy parking znajduje się na Via dei Fori Imperiali, około 100 metrów od Koloseum. Możesz także skorzystać z parkingów znajdujących się przy ulicach Via Labicana i Via del Circo Massimo. Opłata za postój wynosi 2,50 € za godzinę.

Do Koloseum dojedziesz autobusami linii 51, 75, 85, 87, 117, 118, 175, i C3. Autobusy zatrzymują się w pobliżu stacji metra Colosseo lub w przystanku autobusowym Colosseo/Via Labicana.

Polecany artykuł: Komunikacja miejska w Rzymie – bilety i informacje praktyczne

Najwygodniejszą i najszybszą opcją dotarcia do Koloseum jest metro. Należy skorzystać z metra linii B (pomarańczowej) i wysiąść na stacji “Colosseo”.

Do Koloseum można także dojechać tramwajem numer 3, który kursuje wzdłuż Piazza del Colosseo.

Jak zwiedzać Koloseum – informacje praktyczne

 • Wstęp do Koloseum, na Forum Romanum i na Palatyn odbywa się na podstawie jednego biletu. Nie da się kupić biletu do samego Koloseum. Z powodu limitów wejść warto zarezerwować bilet online z wyprzedzeniem.
 • Osoby, którym przysługuje bezpłatny bilet muszą odebrać bilety w kasach, które zajmują się tylko i wyłącznie wydawaniem biletów bezpłatnych i nie ma do nich dużych kolejek.
 • Wejście rezerwuje się na konkretny dzień i godzinę. Na miejsce należy przybyć na 15 minut przed wyznaczoną godziną wejścia.
 • Podczas przejścia przez bramki wejściowe turyści są poddawani kontroli bezpieczeństwa, podobnej jak na lotnisku. Należy wyłożyć na taśmę wszystkie przedmioty metalowe.
 • Zwiedzanie odbywa się bez przewodnika.
 • W Koloseum są udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Dostępne są podjazdy i windy dla wózków inwalidzkich i dziecięcych.
 • Na terenie obiektu znajduje się bezpłatna toaleta.
 • Przy Koloseum dostępny jest bezpłatny dystrybutor z wodą zarówno gazowaną jak i niegazowaną. Aby z niej skorzystać należy mieć własną butelkę lub bidon.
Koloseum w Rzymie

Godziny otwarcia w 2023 roku

Koloseum można zwiedzać przez cały rok we wszystkie dni tygodnia oprócz 1 stycznia i 25 grudnia, a w Wielki Piątek do godziny 14:00.

od 1 stycznia do 28 lutego:

9:00 – 16:30

od 1 marca do 25 marca:

9:00 – 17:30

od 26 marca do 31 sierpnia:

9:00 – 19:15

od 1 września do 30 września:

9:00 – 19:00

od 1 września do 28 października:

9:00 – 18:30

od 30 października do 31 grudnia:

9:00 – 16:30

Ostatnie wejście na teren obiektu możliwe jest na godzinę przed zamknięciem.

Wstęp na teren Kolosem odbywa się przez wejście Sperone Valadier, do którego można bez trudu trafić dzięki z dala widocznej kolejki turystów. Znajdują się tam bramki, na których należy okazać/zeskanować bilet wstępu. Bilet można także okazać na ekranie smartfona. Polecam jednak mieć przy sobie bilety wydrukowane na kartce papieru.

Ceny i rodzaje biletów wstępu w 2023 roku

Bilet do Koloseum upoważnia również do wstępu na Forum Romanum i Palatyn. Jest tylko jeden warunek. Niezależnie od tego, który obiekt zwiedzamy jako pierwszy, wejścia muszą mieć miejsce w odstępie nie dłuższym niż 24 godziny. Bilet ważny jest 24 h, ale pozwala tylko na jedno wejście do każdego z obiektów. Wejście do Koloseum jest wyznaczone na konkretny dzień i godzinę.

Najtańszy, standardowy bilet Ticket Colosseum, Roman Forum, Palatine_24h jest ważny 24 godziny i upoważnia do zwiedzenia parteru oraz pierwszego poziomu Koloseum, a także do wejścia na Forum Romanum i Palatyn. Zwykły bilet nie upoważnia do wejścia na arenę.

Bilet normalny:

18 €

Bilet ulgowy:

4 €

Bilet Full Experience Arena ticket ważny jest 48 godzin od pierwszego użycia. Pozwala na jedno wejście do każdego z obiektów oraz na arenę Koloseum. Bilet upoważnia dodatkowo do wstępu do miejsc tzw. SUPER na Forum Romanum: Dom Augusta (Casa di Augusto), Curia Iulia, Santa Maria Antiqua – Rampa di Domiziano, Aula Isiaca/Loggia Mattei, Neronian Cryptoporticus, Świątynia Romulusa i Muzeum Palatynu.

Bilet normalny:

24 €

Bilet ulgowy:

4 €

Bilet Full Experience Undergrounds and Arena ticket ważny jest 48 godzin od pierwszego użycia. Pozwala na kompleksowe zwiedzenie Koloseum wraz z wejściem na arenę i do podziemi. Bilet upoważnia dodatkowo do wstępu do miejsc tzw. SUPER na Forum Romanum: Dom Augusta (Casa di Augusto), Curia Iulia, Santa Maria Antiqua – Rampa di Domiziano, Aula Isiaca/Loggia Mattei, Neronian Cryptoporticus, Świątynia Romulusa i Muzeum Palatynu.

Bilet normalny:

24 €

Bilet ulgowy:

4 €

Powyższe ceny zawierają opłatę rezerwacyjną w wysokości 2 € od jednego biletu.

Bilety ulgowe przysługują obywatelom krajów Unii Europejskiej w wieku od 18 do 25 lat na podstawie dokumentu tożsamości.

Dzieci i młodzież do ukończenia 18. roku życia osoby niepełnosprawne wraz z osobą towarzyszącą mogą zwiedzać Koloseum za darmo.

Darmowe zwiedzanie możliwe jest w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Niestety na te dni nie można kupić biletu online. Po odbiór bezpłatnego biletu należy stanąć w kolejce do kasy. Darmowe zwiedzanie nie obejmuje wejścia na arenę i do podziemi Koloseum, a także do obiektów tzw. SUPER na terenie Forum Romanum.

Jak kupić bilety wstępu

Najwygodniejszą opcją jest zakup biletów wstępu online na oficjalnej stronie internetowej. Strona dostępna jest w języku włoskim i angielskim. Bilety pojawiają się z wyprzedzeniem około 7-dniowym. Ponieważ zwiedzanie Koloseum cieszy się dużym powodzeniem, bilety bardzo szybko znikają. Na podstawie własnych doświadczeń polecam próbować dokonać zakupu po godzinie 14:00, kiedy do puli trafiają bilety na kolejne dni. Strona rezerwacyjna jest niestety często przeciążona i może się zdarzyć, że nie uda się sfinalizować transakcji za pierwszym razem. Warto uzbroić się w cierpliwość i próbować do skutku. Zakupione bilety nie podlegają zwrotowi.

Polecany artykuł: Zwiedzanie Forum Romanum i Palatynu w Rzymie – bilety wstępu

Może się okazać, szczególnie w wysokim sezonie turystycznym, że bilety na oficjalnej stronie zostaną wyprzedane na interesujący nas dzień. W takiej sytuacji jeśli koniecznie chcesz zwiedzić Koloseum konkretnego dnia możesz zakupić bilet u pośrednika. Polecam skorzystanie z oferty Get Your Guide. Bilety są droższe niż na oficjalnej stronie, ale raczej dostępne. To solidna firma i z wejściem nie będzie żadnego problemu. Dodatkowo, w odróżnieniu od zakupu na stronie oficjalnej, można zrezygnować z biletów na 24 godziny przed wyznaczonym wejściem i otrzymać całkowity zwrot pieniędzy.

Bilety można kupić również w kasie przy Koloseum. Od 15 maja 2023 roku ponownie uruchomiona została tradycyjna kasa biletowa. W mojej ocenie zakup biletów w kasie ma tylko tę zaletę, że można zaoszczędzić 2 € na każdym bilecie, czyli odpowiednio: bilet normalny kosztuje 16 €, bilet ulgowy – 2 €. W kasie bilety sprzedawane są tylko na ten sam dzień i na najbliższą godzinę, a ich pula jest ograniczona. Trzeba też mieć na uwadze, że od rana tworzą się do kasy długie kolejki, w których trzeba czekać nawet kilka godzin w pełnym słońcu.

W okolicy Koloseum możesz spotkać się z osobami, które zaczepiają turystów i wykorzystując ich niewiedzę oraz naiwność oferują możliwość okazyjnego zakupu biletów. Niestety na podstawie takich “biletów” wstęp do Koloseum jest niemożliwy.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *