planowanie podróży

Planowanie podróży w 10 krokach

Planowanie podróży może być tak samo przyjemne jak samo podróżowanie. W tym wpisie pokażę Ci, że podróżowanie na własną rękę, bez kupowania wycieczki w biurze podróży, wcale nie jest trudne i sporo można zaoszczędzić. Naucz się samodzielnie planować podróże i mieć pełną kontrolę nad każdym aspektem wycieczki. Pobierz również specjalny planer, który Ci w tym pomoże.

Wyjazdy z biurem podróży mają tę zaletę, że w zamian za jedną opłatę podróżny otrzymuje gotową usługę i o nic nie musi się martwić. I w zasadzie na tym zalety zorganizowanego w ten sposób podróżowania się kończą. W takich wycieczkach na pewno nie znajdziesz ani szaleństwa, ani spontaniczności, ani przygody.

Jeśli zdecydujesz się samodzielnie zaplanować swoją podróż, to Ty decydujesz jakie miejsca danego dnia zobaczysz, gdzie nocujesz, o której godzinie idziesz na obiad. W takim przypadku niezwykle ważne jest planowanie podróży.

Krok 1 – Wybierz cel podróży

Może Cię to zdziwić, ale moim zdaniem to najtrudniejszy punkt planu. Gdzie jechać? Co zobaczyć? Czy cel podróży spełni moje oczekiwania? Właśnie od wyboru celu wyprawy rozpocznij planowanie podróży.

planowanie podróży
Planowanie podróży — Wybierz cel podróży

Na wyżej postawione pytania szukaj odpowiedzi na moim blogu, innych blogach podróżniczych oraz u znajomych. Takie inspiracje są efektem osobistych doświadczeń, są więc prawdziwe i nieprzerysowane. Możesz również szukać inspiracji na Instagramie, ale pamiętaj, aby te informacje dodatkowo zweryfikować, bo zdjęcia na tym portalu są bardzo często mocno retuszowane. Jednym ze sposobów takiej weryfikacji mogą być filmy z danego miejsca na YouTube kręcone przez podróżników amatorów.

W poszukiwaniu celu podróży otwórz umysł i pozwól aby spełniły się Twoje podróżnicze marzenia.

Krok 2 – Wybierz środek transportu

Realizacja tego kroku nie w każdej podróży będzie wyglądać identycznie. Środek transportu musisz właściwie dobrać w zależności od odległości jaką masz do pokonania.

Planowanie podróży samolotem

Jeżeli dystans wynosi kilka tysięcy kilometrów jest to najefektywniejszy a często i najtańszy sposób dotarcia do celu podróży. Często wybór konkretnego lotu jest uzależniony od jego ceny. Musisz wiedzieć, że dokonując kilkudniowej korekty dnia wylotu i powrotu możesz zapłacić za bilet lotniczy kilkakrotnie mniej.

planowanie podróży
Planowanie podróży — Wybierz środek transportu

Zasada jest taka, że im wcześniej kupujesz bilet, tym mniej za niego zapłacisz. W znalezieniu odpowiedniego lotu bardzo pomocne będą wyszukiwarki lotów np. eSky. Dobrą zasadą jest wyszukać interesujący lot, a samej rezerwacji dokonać już na stronie konkretnej linii lotniczej.

Jeśli znajdziesz lot w dobrej cenie, nie czekaj np. tydzień w nadziei, że cena spadnie. W zdecydowanej większości przypadków, cena biletu lotniczego z każdym dniem będzie coraz wyższa.

Planowanie podróży pociągiem lub autobusem

Pociągiem lub autobusem warto udać się w podróż jeżeli dystans podróży wynosi nie więcej niż 2.000 km. Podróże na dalsze odległości trwają stosunkowo długo i są bardzo męczące.

Zasada dotycząca cen biletów kolejowych i autobusowych jest podobna do tej opisanej powyżej dotyczącej biletów lotniczych – im wcześniej kupujesz bilet, tym mniej za niego zapłacisz.

Planowanie podróży samochodem osobowym

Podróż samochodem sprawdza się w podróżach na odległość do 1.000 km. Odległości takie wiążą się bowiem z około 10-12 godzinną podróżą, co w sytuacji kiedy jesteś jedynym kierowcą, może być dość męczące.

Samochód jest idealnym środkiem transportu w przypadku nawet najdalszych podróży na terenie Polski, bowiem tym sposobem możesz dojechać również do miejsc, do których nie dociera publiczna komunikacja.

Jeżeli chcesz jechać na wymarzony urlop samochodem poza Polskę musisz się liczyć z tym, że ceny paliwa za granicą są z reguły wyższe niż w kraju. Warto zatem przed przekroczeniem granicy zatankować jeszcze w Polsce do pełna, aby na pełnym banku przejechać jak najdłuższy odcinek drogi. Warto również pamiętać o wykupieniu dodatkowego OC, zwanego Zieloną Kartą, co możesz zrobić w firmie ubezpieczeniowej, w której masz wykupioną polisę swojego auta. Brak Zielonej Karty będzie się wiązał z koniecznością zakupu obowiązkowego ubezpieczenia granicznego.

Krok 3 – Zarezerwuj noclegi

Zarówno w przypadku podróży krajowych jak i zagranicznych noclegu w dobrej cenie warto szukać poprzez strony internetowe Booking.com czy Airbnb. W aplikacjach znajdziesz oferty nie tylko hoteli, ale również pensjonatów i kwater prywatnych, a czasem nawet możesz wynająć całe mieszkanie bądź dom.

planowanie podróży
Planowanie podróży — Zarezerwuj noclegi

Stosownie do długości pobytu i indywidualnych preferencji możesz nawet szukać ofert z możliwością samodzielnego przygotowywania posiłków. Zaletą wymienionych serwisów rezerwacyjnych jest możliwość zweryfikowania przedstawionych warunków lokalowych na podstawie opinii innych użytkowników. Bardzo często również można znaleźć oferty z opcją bezkosztowej rezygnacji z rezerwacji, na wypadek, gdyby Twoje plany podróżnicze nagle się zmieniły z różnych powodów, co ma istotnie znaczenie w przypadku kiedy dokonujemy jej z dużym wyprzedzeniem. Po skorzystaniu z konkretnego noclegu koniecznie zostaw w serwisie rezerwacyjnym swoją opinię o obiekcie noclegowym, aby w przyszłości była ona pomocna innym potencjalnym lokatorom.

Przy wyborze konkretnego miejsca zakwaterowania warto pamiętać, że miejsca noclegowe zlokalizowane w ścisłym centrum miejscowości są często dużo droższe. Szukaj zatem miejsc oddalonych od centrum. Na takim rozwiązaniu zyska nie tylko Twoja kieszeń. Zwróć jednocześnie uwagę, aby obiekt noclegowy był w bliskiej odległości od stacji metra lub przystanku autobusowego. Jeżeli na miejscu planujesz poruszać się własnym lub wynajętym samochodem, takie rozwiązanie, poza ceną, nie ma wielkiego znaczenia.

Krok 4 – Przygotuj niezbędne dokumenty

Ten punkt w Twoim planie podróży ma szczególne znaczenie w przypadku wyjazdów zagranicznych. Zwróć uwagę, aby zabrać ze sobą wszystkie dokumenty niezbędne do wjazdu na teren danego państwa, lub też przejazdu przez inne państwa, przez które prowadzi trasa Twojej podróży.

Fakt, że po państwach Unii Europejskiej możemy podróżować jedynie z dowodem osobistym nie oznacza, że nawet takich przypadkach można pominąć ten punkt planowania podróży. Sprawdź koniecznie czy Twój dowód osobisty jest ważny co najmniej do dnia powrotu do Polski.

Planowanie podróży — Przygotuj niezbędne dokumenty

Kiedy podróżujesz poza Unię Europejską np. do Azji lub Ameryki, potrzebujesz paszportu. Jeśli go już posiadasz, sprawdź czy jest ważny przez co najmniej przez najbliższe 6 miesięcy. Musisz również pamiętać, że obywatele polscy podróżując do niektórych krajów oprócz paszportu muszą posiadać również wizę turystyczną, a w przypadku podróży z przesiadkami lub przejazdu przez niektóre państwa również wizę tranzytową.

Wiza turystyczna wymagana jest m.in. w następujących państwach:

  • Australia
  • Białoruś
  • Chiny
  • Egipt
  • Indie
  • Japonia
  • Kuba
  • Malediwy
  • Rosja
  • Wietnam
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie

Wizę możesz uzyskać w placówkach dyplomatycznych danego kraju. Niekiedy wizy wydawane są na lotnisku bądź przy wjeździe do danego kraju. Do popularnych pod względem turystycznym krajów wizę można również zakupić przez internet. W przypadku podróży do niektórych krajów do wniosku wizowego należy dołączyć również potwierdzenie ubezpieczenia turystycznego.

Krok 5 – Przygotuj plan zwiedzania

Ten etap planowania podróży jest konsekwencją kroku nr 1, a więc pochodną celu Twojej wyprawy. Nie ma oczywiście sensu, aby planować każdą minutę urlopu i odhaczać kolejne atrakcje punkt po punkcie. Warto jednak zrobić listę miejsc i zabytków, które chcesz obowiązkowo zobaczyć.

Podobnie jak w kroku nr 1 niezastąpiony w przygotowaniu planu zwiedzania będzie internet: blogi podróżnicze i Instagram.

Planowanie podróży — Przygotuj plan zwiedzania

Podczas opracowania planu zwiedzania zwróć uwagę na odległości pomiędzy poszczególnymi obiektami. Tym sposobem optymalnie zorganizujesz trasę zwiedzania i unikniesz niepotrzebnego pokonywania tych samych tras. Koniecznie sprawdź również godziny zwiedzania. Zwróć uwagę czy zwiedzanie możliwe jest w każdy dzień tygodnia. Często niektóre obiekty oferują darmowe zwiedzanie w określony dzień tygodnia. Odpowiednio planując zwiedzanie na poszczególne dni pobytu naprawdę sporo możesz zaoszczędzić na biletach wstępu.

Krok 6 – Wybierz opcjonalne lub dodatkowe atrakcje

Krok nr 5 potraktuj jako listę atrakcji, które obowiązkowo chcesz zobaczyć. Ponieważ nie da się do końca zaplanować czasu, jaki na zwiedzaniu atrakcji spędzisz, może się okazać już na miejscu, że pojawi się kilka dodatkowych chwil, które można spożytkować na skorzystanie z atrakcji dodatkowych. Potraktuj je jednak jako tzw. opcję rezerwową.

planowanie podróży
Planowanie podróży — Wybierz dodatkowe atrakcje

Takimi dodatkowymi atrakcjami mogą być np. wycieczki fakultatywne oferowane przez lokalne biura podróży do miejsc znacznie oddalonych od miejsca Twojego pobytu. Bardzo często są to wycieczki wymagające nietypowego transportu i może się okazać, że dotarcie do nich wynajętym samochodem osobowym jest utrudnione lub niewykonalne. Dodatkową atrakcją może być również możliwość uprawiania na miejscu niektórych sportów np. windsurfingu. Jeśli uda Ci się wyszukać tego typu możliwości zanotuj je na dodatkowej liście atrakcji.

Krok 7 – Wybierz miejscowy środek transportu

W zależności od przygotowanego planu zwiedzania musisz się zdecydować czy na miejscu lepiej wypożyczyć samochód, czy też korzystać z transportu publicznego. Tam gdzie jest to możliwe korzystaj z transportu publicznego. Dzięki temu możesz sporo zaoszczędzić, a niejednokrotnie również lepiej “zintegrować” się z miejscową społecznością.

planowanie podróży
Planowanie podróży — Wybierz miejscowy środek transportu

Wypożyczenie samochodu będzie lepszym rozwiązaniem podczas zwiedzania krajów wyspiarskich, gdzie najczęściej komunikacja publiczna jest trudno dostępna lub nie funkcjonuje w ogóle. Staraj się korzystać z dużych markowych wypożyczalni. Warto wypożyczyć samochód na lotnisku, dzięki czemu nie musisz szukać transportu w celu transferu z lotniska do hotelu.

Z kolei zwiedzając duże miasta np. Rzym, Wiedeń czy Paryż, lepiej poruszać się metrem, bo będzie szybciej i taniej.

Pomocną aplikacją w sprawdzaniu tras dojazdowych będzie Google Maps, która z mojego doświadczenia sprawdza się doskonale w większości krajów.

Krok 8 – Kup bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

Zapewne zastanawiasz się jaki jest sens wcześniejszego kupowania biletów wstępu, skoro można je kupić w kasie danego obiektu. Powody są co najmniej dwa: po pierwsze kupując bilety przez internet z reguły płacisz za nie nieco mniej niż w kasie, a po drugie – unikasz niepotrzebnego stania w kolejce, co np. w przypadku chęci zakupu biletów do Muzeów Watykańskich może się wiązać z nawet 1,5 godzinnym oczekiwaniem.

Planowanie podróży – Kup bilety wstępu

Oczywiście kup tylko bilety do tych obiektów, które na 100% chcesz zobaczyć.

Dodatkową zaletą zakupu biletów przez internet jest to, że możesz je zarezerwować na konkretny dzień i określoną godzinę, dostosowaną do Twojego planu zwiedzania sporządzonego w kroku nr 5.

Krok 9 – Wybierz lokalne restauracje

Będąc w nowym miejscu warto spróbować lokalnych potraw, których nie ma nigdzie indziej. Jest to też jest dobra forma na poznawanie nowych krajów. Szukając dobrych i przystępnych cenowo restauracji warto skorzystać z aplikacji Foursquare i TripAdvisor, zwracając uwagę na opinie innych podróżujących.

planowanie podróży
Planowanie podróży — Wybierz lokalne restauracje

W tym kroku planowania podróży warto uświadomić sobie, że w każdym miejscu na świecie funkcjonują restauracje nastawione typowo na turystów, zlokalizowane z reguły w bliskim sąsiedztwie atrakcji turystycznych. Z reguły też jedzenie w takich lokalach jest mniej smaczne, porcje mniejsze, a ceny dość wysokie.

Warto na tym etapie planowania podróży stworzyć listę dobrych restauracji.

Krok 10 – Spakuj swój bagaż

Sposób pakowania i lista rzeczy do zabrania są pochodną celu Twojej podróży. Nie bez znaczenia jest również środek transportu, którym podróżujesz, bowiem w przypadku lotu samolotem musisz się liczyć z pewnymi restrykcjami dotyczącymi zarówno wielkości jak i zawartości walizki.

Polecany artykuł: Jak spakować się na wakacje – praktyczny poradnik

Planowanie podróży powinno uwzględniać sporządzenie listy rzeczy do zabrania. Listy tej potrzebujesz niezależnie od celu i sposobu podróży. Dzięki takiemu podejściu masz gwarancję, że w trakcie pakowania nie zapomnisz o odzieży, kosmetykach, dokumentach, aparacie fotograficznym i innych niezbędnych akcesoriach.

Planowanie podróży — Spakuj swój bagaż

Przede wszystkim zabierz ze sobą tylko to, czego naprawdę potrzebujesz. Uporządkowany bagaż to podstawa udanego wyjazdu.

Do żelaznych składników Twojego bagażu należą:

  • ubrania
  • dokumenty
  • kosmetyki
  • leki i środki medyczne
  • pieniądze i karty płatnicze
  • mapy i przewodniki turystyczne
  • telefon komórkowy i aparat fotograficzny
  • planer podróży, który możesz pobrać poniżej

Przygotowałem dla Ciebie praktyczny planer, który ułatwi Ci samodzielnie planowanie podróży.

Planowanie podróży jest bardzo istotnym elementem udanych wakacji. Niniejszy poradnik powstał na podstawie moich indywidualnych doświadczeń, którymi postanowiłem podzielić się z Tobą. Ciekawy jednak jestem Twoich patentów na planowanie podróży. Napisz o nich koniecznie w komentarzu.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *