Sposób pakowania bagażu zależy od celu Twojej wyprawy, a także od środka transportu, jakim podróżujesz. Inaczej należy się pakować jeżeli decydujesz się na lot samolotem, inaczej jeśli podróżujesz pociągiem, a jeszcze inaczej jeżeli w podróż udajesz się samochodem. Jeżeli masz dylemat jak spakować się na wakacje, ten poradnik jest dla Ciebie.
W tym artykule
Choć może się to wydawać oczywiste, proces pakowania zależy nie tylko od tego, dokąd się udajesz. Wiadomo, że w góry należy zabrać ze sobą cieplejsze ubrania niż na tropikalne wyspy. W zależności od tego jakim środkiem transportu odbywasz podróż, będziesz do spakowania się używać albo walizki, albo torby podróżnej, albo też plecaka. Ważne są również rzeczy przydatne podczas samej podróży. W czasie długiego lotu czy kilkugodzinnej jazdy pociągiem musisz pamiętać o zabraniu akcesoriów, które umilą Ci czas kiedy już znudzi Ci się podziwianie zmieniających się widoków za oknem. Ten poradnik podpowie Ci jak spakować się na wakacje bezstresowo i z głową.
Jak spakować się na wakacje – lista rzeczy niezbędnych
Jedną z podstaw udanego przygotowania do wyjazdu jest lista rzeczy do zabrania. Potrzebujesz jej niezależnie od celu i sposobu podróży. Warto sobie stworzyć taką listę „do odhaczenia”, bo dzięki temu masz gwarancję, że w trakcie pakowania nie zapomnisz o odzieży, kosmetykach, dokumentach, aparacie fotograficznym i innych niezbędnych akcesoriach.
Przede wszystkim zabierz ze sobą tylko to, czego naprawdę potrzebujesz. Oszczędź sobie bałaganu i nie wypełniaj walizki wszystkimi bibelotami, jakie znajdziesz w pokoju. Uporządkowany bagaż to podstawa udanego wyjazdu – musisz mieć pewność, że zawsze znajdziesz w nim to, czego akurat potrzebujesz. Ostatnia rzecz, której chcesz, to przekopywać się przez masę zbędnych klamotów, kiedy szukasz czegoś naprawdę ważnego.
Ubrania
Aby uniknąć na urlopie sytuacji „nie mam co na siebie włożyć” dostosuj zabieraną odzież do tego dokąd się wybierasz, w jakim celu i jak długo potrwa Twój urlop. Jeżeli podróżujesz tam gdzie temperatury są (lub mogą być) wysokie, warto oprócz w większości odzieży letniej zabrać ze sobą na wszelki wypadek coś cieplejszego (sweter, polar, kurtkę). Nawet w tropikalnych kurortach pogoda potrafi czasem spłatać psikusa.

Zabieranie ze sobą większości zawartości szafy jest zbyteczne. Najlepszą zasadą jaką należy stosować przy pakowaniu ubrań to wygoda i praktyczność (np. rzeczy niewymagające prasowania).
Ubrania to ta część podróżnego bagażu, która zajmuje najwięcej miejsca. Dlatego warto zastosować kilka trików, które pozwolą na optymalne wykorzystanie pojemności walizki:
- najpierw zapakuj rzeczy największe objętościowo (kurtki, swetry), warto je również zapakować próżniowo, co zmniejszy ich objętość
- rzeczy cięższe wkładaj na spód walizki lub torby
- zamiast składać ubrania w kostkę lepiej je rolować, wtedy zajmują mniej miejsca
- skarpetki wkładaj do butów
Dokumenty
To jedna z podstawowych rzeczy, o których trzeba pamiętać udając się na wakacje. Rodzaj dokumentów dobierz w zależności od kraju, do którego się udajesz. W krajach należących do Unii Europejskiej wystarczy posiadać dowód osobisty. W dalszych podróżach niezbędny będzie paszport, a w niektórych przypadkach wiza. Jeżeli wybierasz się poza Polskę lub do krajów spoza Unii Europejskiej warto zrobić sobie kserokopię najważniejszych dokumentów. To bardzo ważne na wypadek zagubienia dokumentów.

Warto pamiętać również o dokumentach ubezpieczeniowych. W przypadku korzystania z oferty wyjazdowej z biura podróży, ubezpieczenie turystyczne otrzymujesz w pakiecie. Zabierz ze sobą na wszelki wypadek umowę oraz spisz na kartce numer polisy ubezpieczeniowej i najważniejsze telefony.
Dobrym rozwiązaniem jest również wcześniejsze udanie się do siedziby Narodowego Funduszu Zdrowia w celu wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która potwierdza prawo do bezpłatnego leczenia w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa.
Jeżeli organizujesz wypoczynek we własnym zakresie warto wykupić ubezpieczenie turystyczne oferowane przez firmy ubezpieczeniowe.
Przeczytaj artykuł:
Kosmetyki
Podstawowe środki higieniczne (mydło, szampon, ręcznik) dostępne są w każdym hotelu i pensjonacie. Nie potrzebujesz zabierać ich z domu.
Pozostałe kosmetyki najlepiej kupić w wersji „mini” i zabrać ze sobą na wyjazd. W sklepach można znaleźć duży wybór kosmetyków o niewielkich pojemnościach 10, 20, czy 30 ml. Nie ma najmniejszego sensu pakować do walizki kosmetyków w dużych objętościowo opakowaniach.

Dodatkowo pamiętaj, aby pakować się z rozsądkiem graniczącym z minimalizmem. Zestaw podstawowych kosmetyków (dezodorant, szczoteczka i pasta do zębów, maszynka plus krem do golenia, grzebień, chusteczki higieniczne) jest w zupełności wystarczający podczas urlopu. Pozostałe rzeczy możesz po prostu kupić już na miejscu, w przypadku gdyby okazały się potrzebne.
Nieco inaczej należy podejść do kremów do opalania i innych preparatów przeciwsłonecznych, bez których bardzo łatwo o poparzenie słoneczne, szczególnie jeżeli jedziesz w rejony, gdzie słońce operuje bardzo intensywne. W tropikalnych kurortach bardzo często ceny takich preparatów są bardzo wysokie, warto zatem kupić przed wyjazdem odpowiednie ilości tych środków uwzględniając odpowiednią wartość SPF. Dlaczego ochrona przeciwsłoneczna jest ważna oraz jak w sposób właściwy zabezpieczyć się przed przykrymi skutkami opalania dowiesz się z artykułu na zaprzyjaźnionym blogu „Uroda okiem faceta”.
Leki i środki medyczne
Apteczka podróżnika to przede wszystkim leki przyjmowane stale oraz środki medyczne przydatne w nagłych wypadkach. W tej drugiej grupie obowiązkowo muszą się znaleźć leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (zawierające ibuprofen i paracetamol), leki antybiegunkowe oraz preparaty przeciw owadom i łagodzące ukąszenia owadów (np. Fenistil). W miejscach o dużym nasłonecznieniu nieodzowne będą preparaty łagodzące poparzenia słoneczne (np. Panthenol). Oczywiście w Twojej podręcznej apteczce nie może zabraknąć środków opatrunkowych (plastry, kompresy, opatrunki) na wypadek skaleczeń i otarć.

Dodatkowo, jeżeli cierpisz na chorobę lokomocyjną koniecznie zabierz ze sobą środki łagodzące jej objawy (np. Lokomotiv).
Pieniądze i karty płatnicze
Posiadanie przy sobie większej gotówki niesie ryzyko jej zgubienia, lub co gorsza, kradzieży. Ilość zabieranej ze sobą gotówki uzależnij od tego, czy w miejscu, w które się udajesz, dostępna jest sieć bankomatów, najlepiej sieci Euronet, ze względu na najniższe prowizje od wypłat gotówki.
Jeżeli udajesz się poza granice Polski, warto jeszcze przed wyjazdem pomyśleć o zakupie w lokalnym kantorze odpowiedniej waluty. Jednakże niektóre mało popularne waluty nie są dostępne w polskich kantorach, dlatego warto zabrać ze sobą dolary amerykańskie lub euro i wymiany na lokalną walutę dokonać już na miejscu.

Dla finansowego bezpieczeństwa zabierz również w podróż karty płatnicze. Najlepiej, aby każda z nich była wydana w innym systemie (VISA i MasterCard). Warto również pomyśleć o skorzystaniu z kart wielowalutowych (Curve, Revolut), co pozwoli Ci zaoszczędzić na różnicach kursów walutowych związanych z transakcjami dokonywanymi za granicą.
I pamiętaj, dokumenty, pieniądze, karty bankomatowe należy trzymać w osobnych miejscach.
Mapy i przewodniki turystyczne
W dobie smartfonów i powszechnie dostępnego mobilnego internetu można planować wyprawy korzystając z informacji zawartych w sieci. Takie rozwiązanie ma tę zaletę, że masz dostęp do bieżących informacji.
Problem pojawia się jednak tam, gdzie występują problemy z zasięgiem sieci komórkowej, telefon złośliwie nie chce się zalogować do zagranicznej sieci komórkowej lub koszty korzystania z internetu mobilnego są w danym kraju bardzo drogie.

Warto zatem zaopatrzyć się w papierowe tradycyjne mapy i plany miast. Bardzo pomocne będą również przewodniki turystyczne, które prezentują miejsca warte zobaczenia, podają adresy hoteli, restauracji, sklepów oraz informacje praktyczne przydatne podczas spędzania wakacji w danym miejscu.
Telefon komórkowy i aparat fotograficzny
Smartfon z dostępem do internetu oraz z funkcją nawigacji jest w trakcie urlopu niezastąpiony. Dzięki telefonowi masz nie tylko kontakt z rodziną i całym światem, ale również z obecną w każdym smartfonie nawigacją nigdy nie zmylisz drogi. Smartfon możesz również z powodzeniem wykorzystać jako aparat fotograficzny, co będzie idealnym rozwiązaniem, jeżeli akurat nie umiesz obsługiwać lustrzanki lub też zdjęcia ze smartfona są dla Ciebie zadowalające i wystarczające. Na wszelki wypadek możesz pomyśleć o dodatkowym źródle zasilania Twojego smartfona w postaci powerbanka.

Aparat fotograficzny pozwoli Ci uchwycić odwiedzane miejsca, zabytki, Ciebie i Twoją rodzinę uśmiechniętych i wypoczętych, słowem zatrzymać w kadrze chwile z wakacji. Mniej wymagające osoby zadowolą się smartfonem z funkcją robienia zdjęć. Z kolei fani fotografii zabiorą ze sobą albo aparat kompaktowy z dobrą matrycą i pełną automatyką albo też lustrzankę. Takie rozwiązanie pozwoli z całą pewnością na wykonanie lepszej jakości zdjęć.
Wyjazdowy zestaw rozrywkowy
Podczas dłuższych tras czy złej pogody nudzą się nie tylko dzieci. Na wyjazd warto zabrać ze sobą przedmioty, które umilą Ci czas. W roli wyjazdowego zestawu rozrywkowego idealnie spełnią się: książki i czasopisma, karty do gry, gry planszowe, gry na smartfonie, odtwarzacz mp3 lub muzyka na smartfonie i słuchawki. Dla lubiących czytać przydatny i wygodny będzie czytnik e-booków.

Dobór elementów mających zapewnić nam rozrywkę na czas podróży zależy od indywidualnych predyspozycji. Może się zatem okazać, że wyjeżdżając wraz z rodziną tych drobiazgów trochę się uzbiera.
Dobry humor
Dobry humor jest dobry na wszystko, a w podróży to podstawa. Z reguły wyjazd na wakacje poprzedzony jest długim okresem poszukiwania, planowania, ustalania, organizowania i pakowania. Wakacje mają być dla Ciebie odpoczynkiem od codzienności i relaksem. Zatem trudno sobie wyobrazić udaną podróż bez dobrego humoru i optymizmu. Szczególnie, że nawet jeśli swoją podróż zaplanowałeś bardzo szczegółowo, to czasami mogą się wydarzyć nieprzewidziane okoliczności, do których nie da się podejść inaczej jak z pozytywnym nastawieniem. Zadbaj o to, aby Twój wyjazd był czasem bezstresowego wypoczynku.
Jak spakować się na wakacje – a dokładnie, w co się spakować?
W zależności od celu wyjazdu a także środka lokomocji jakim będziesz pokonywać trasę, warto dobrać odpowiednią opcję pakowania swoich rzeczy. Kiedy lepiej zapakować się w walizkę, kiedy w torbę podróżną, a kiedy do plecaka?
Walizka
Walizka jest stworzona dla podróżujących samolotem. W walizce wygodnie zmieścisz wszystkie swoje rzeczy. Jest również wytrzymała w transporcie i dość poręczna. To dobry wybór na pakowanie się na wakacje samolotem, city break i wyjazdy służbowe, w których nie chcesz pognieść ulubionego garnituru.
Walizki występują w wariantach z 4 i 2 kółkami. Duża walizka to najczęściej duży ciężar, najlepiej zatem aby miała 4 kółka, bo wtedy ciężar rozkłada się równomiernie, dzięki czemu jest bardziej stabilna (trudniej ją przewrócić) i łatwiej prowadzić (bezproblemowe manewrowanie). Postawiona w pionie zajmuje mało miejsca. Jednak na niektórych powierzchniach np. na kostce brukowej i trawie wygodniejsza będzie walizka z 2 kółkami. Łatwiej ją będzie także nieść np. przy wychodzeniu z samolotu.

W zależności od rodzaju tworzywa, z którego walizki są wykonane, można je podzielić na twarde i miękkie.
Twarde walizki wykonane są z poliwęglanu, polikarbonu, aluminium lub tworzywa ABS. Z uwagi na użyte materiały są one mniej narażone na poturbowanie podczas podróży. Wytrzymają zatem trudne warunki panujące w luku bagażowym i są bardziej odporne na zabrudzenia. Są również bardzo praktyczne w pakowaniu oraz mają elegancki i profesjonalny wygląd.
Walizki miękkie najczęściej wykonane są z polipropylenu lub stylonu, materiałów przypominających z wyglądu tkaninę. O ile są bardziej odporne na pęknięcia niż walizki twarde, o tyle bardzo łatwo je ubrudzić, trudno natomiast wywabić zabrudzenia. Są również bardziej podatne na rozdarcia.
Plecak
Plecak to idealna propozycja na aktywny wyjazd z dużą ilością przemieszczania się, np. wycieczki piesze. I w tej konkurencji nie zastąpi go ani żadna torba podróżna ani mała walizka.

Plecaki występują w różnych rozmiarach. Te mniejsze są zwykle plecakami miękkimi z dużą liczbą kieszonek. Plecaki ze stelażem z kolei oferują możliwość przymocowania do nich dodatkowych bagaży (np. śpiwora) oraz zapewnią odpowiednie odciążenie i wentylację pleców.
Torba podróżna
To idealna alternatywa dla plecaków i dobry wybór w przypadku podróży samochodem. Torba podróżna jest pojemna i wygodna oraz praktycznie niezawodna. Niestety torby podróżne są bardzo podatne na zabrudzenia, warto zatem wybrać uniwersalny kolor (np. granatowy), na którym mniej widać brud. Jeżeli z torbą podróżną musisz przejść kawałek drogi, najlepszym wyborem będzie torba podróżna na kółkach.

Torba podróżna jest bardzo pojemna i łatwo wyciąga się z niej rzeczy. Jest niezastąpiona na każdym rodzinnym wypadzie.
Jak spakować się na wakacje – podróż samolotem
Bagaż w samolocie podlega sporym restrykcjom. Pasażerowie samolotu mają dwie możliwości przewozu bagażu: bagaż rejestrowany i bagaż podręczny. Dlatego właśnie o Twoim wyborze decyduje rodzaj bagażu, z którym podróżujesz. Co masz do wyboru? Możesz zdecydować się na walizkę twardą lub miękką albo na torbę podróżną.

Oba rozwiązania – zarówno walizka, jak i torba podróżna – mają swoje zalety. Ta pierwsza lepiej sprawdzi się jako bagaż podręczny, druga – jako rejestrowany. Wybór pomiędzy nimi zależy od tego, ile rzeczy chcesz spakować, dokąd podróżujesz i czy na miejscu będziesz często przemieszczać się z bagażem.
Przeczytaj artykuł:
Walizka kabinowa (podręczna)
Bagaż podręczny to taki, który możesz wnieść na pokład samolotu. Jest on obwarowany licznymi obostrzeniami:
- ograniczone wymiary walizek i limit ich sztuk – najczęściej walizka kabinowa może mieć wymiary nie większe niż 55x40x25 centymetrów, a jej waga nie może przekraczać 8-12 kilogramów (każda linia lotnicza ma swoje normy). Zazwyczaj na pokład samolotu możesz wnieść jeden taki bagaż i ewentualnie jeden o mniejszych wymiarach. Najsurowsze limity obowiązują w tanich liniach lotniczych.
- zakaz przewożenia ostrych przedmiotów – w bagażu podręcznym nie możesz przewozić przedmiotów takich jak scyzoryki, korkociągi czy turystyczne niezbędniki. Takie akcesoria należy włożyć do bagażu rejestrowanego.
- limit płynów – w walizce kabinowej możesz mieć tylko litr płynów w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 mililitrów każdy. Wszystkie pojemniki muszą być ponadto umieszczone w szczelnym, przezroczystym woreczku strunowym lub innym tego typu opakowaniu zbiorczym. Większe ilości kosmetyków należy zapakować do bagażu podręcznego.

Walizka rejestrowana
Bagaż rejestrowany w samolocie podlega mniejszym obostrzeniom (większe dopuszczalne wymiary i ciężar), ale nie masz do niego dostępu w trakcie lotu, gdyż umieszczony jest w luku bagażowym. W bagażu rejestrowanym możesz umieścić właściwie prawie wszystko, z wyjątkiem substancji łatwopalnych i wybuchowych. Do bagażu rejestrowanego nie wkładaj przedmiotów wartościowych takich jak laptop, tablet czy aparat fotograficzny. Ich miejsce jest w bagażu podręcznym.

Wymiary bagażu podręcznego nie mogą przekroczyć około 150 centymetrów sumy wysokości, szerokości i głębokości, a waga – 20-23 kilogramy (każda linia lotnicza ma swoje normy).
Ten rodzaj bagażu oddajesz przy odprawie bagażowo-biletowej (check-in) pracownikowi lotniska. Od tej chwili z Twoją walizką wiele może się zdarzyć. Będzie ona bowiem przerzucana, upychana wraz z innymi na wózkach bagażowych oraz w luku, a na koniec ponownie przerzucana. To okoliczności sprzyjające rozmaitym uszkodzeniom. Choć twarde tworzywa cechują się dużą odpornością, walizka na tym etapie może zostać porysowana, a nawet pęknąć. Najbardziej odpowiednią walizką na bagaż rejestrowany będzie walizka miękka wykonana z polipropylenu, przypominającego wyglądem tkaninę.
Bagaż rejestrowany możesz również umieścić w torbie podróżnej.
Jak spakować się na wakacje – podróż pociągiem
Podróż transportem lądowym ma tę zaletę, że nie musisz się przejmować prawie żadnymi ograniczeniami. Mimo, że w pociągu nikt nie będzie kontrolował ani liczby ani wielkości bagażu, należy przemyśleć proces pakowania, aby Twoja podróż była w miarę komfortowa.
Do pociągu możesz ze sobą zabrać bagaż podręczny, za który nie dokonujesz dodatkowej opłaty. W przypadku większego bagażu (np. rower) musisz się liczyć z koniecznością poniesienia dodatkowej opłaty za przewóz, zwykle niezależnej od długości trasy.

Bagaż w pociągu przewozisz przeważnie na półkach znajdującymi się nad miejscami dla pasażerów. Półki te są dość pojemne, co nie oznacza, że możesz przesadzić z wielkością bagażu. Bez trudu na półce umieścisz dużą torbę podróżną, ale już z bardzo dużą walizką może być problem. Może ona wystawać poza głębokość półki i powodować zagrożenie dla pasażerów, szczególnie w przypadku ostrego hamowania pociągu.
Podczas długiej podróży pociągiem lepszym rozwiązaniem na spakowanie bagażu będzie duża walizka lub duża torba podróżna plus dodatkowo mały plecak podręczny.
Warto też pamiętać, aby do walizki lub torby podróżnej nie pakować rzeczy, których będziesz potrzebować podczas podróży pociągiem. Oprócz głównej torby bądź walizki zabierz nieduży plecak lub mniejszą torbę na ramię, która będzie stanowiła Twój bagaż podręczny. W przypadku kobiet może to być również większa torebka, w której będzie można nosić rzeczy pierwszej potrzeby (telefon komórkowy, kartę bankomatową, okulary, podstawowe środki higieniczne i leki).
Jak spakować się na wakacje – podróż samochodem
Podróż samochodem wiąże się z najmniejszymi ograniczeniami jeśli chodzi o ilość i wielkość bagażu. Praktycznie jedynym ograniczeniem jest pojemność bagażnika Twojego samochodu.

W czasie dłuższej (kilkunastogodzinnej) podróży autem warto mieć na uwadze, aby rzeczy, których będziesz potrzebować w czasie podróży (np. podczas postoju) mieć pod ręką – w saszetce, małym plecaczku czy nerce, a nie wrzucać do walizki, która znajduje się na dnie bagażnika samochodu.
W zależności od wielkości i kształtu bagażnika samochodu musisz zdecydować czy pakujesz się w duże walizki, czy lepszym rozwiązaniem będą np. dwie duże torby podróżne. Twój wybór dopasuj tak, aby wielkość i kształt bagażu optymalnie wykorzystywała pojemność bagażnika.
Mam nadzieję, że po lekturze niniejszego poradnika wiesz już jak spakować się na wakacje.