bagaż podręczny

Bagaż podręczny w samolocie – wszystko co musisz wiedzieć

Bagaż podręczny to bagaż który zabierasz ze sobą na pokład samolotu. Szukając tanich lotów często natrafiasz na oferty obejmujące bezpłatny przewóz bagażu ale tylko tego podręcznego i to też nie zawsze. Sprawdź jakie zasady obowiązują dla bagażu podręcznego w różnych liniach lotniczych, naucz się pakować z umiarem i podróżuj tanio.

Bagaż podręczny – rozmiar ma znaczenie

Wymiary bagażu to podstawowe kryterium ale i ograniczenie dla bagażu podręcznego. Musisz pamiętać, że nie ma jednego standardu wymiarów. Każda linia lotnicza kieruje się swoimi zasadami. Maksymalne wymiary i waga bagażu podręcznego są w każdym przypadku podobne, jednak warto poznać standardy kilku popularnych przewoźników, aby podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku nie okazało się, że przez kilka centymetrów musimy dodatkowo ponieść opłatę za tzw. bagaż rejestrowany, często kilkukrotnie przewyższającą cenę samego biletu lotniczego.

bagaż podręczny
Bagaż podręczny w samolocie

W poniższej tabeli znajdziesz dokładne parametry, jakie musi spełniać bagaż podręczny, aby można go bezpłatnie zabrać na pokład samolotu.

Linia lotniczaMaksymalne wymiaryMaksymalna waga
Emirates55 x 38 x 20 cm7 kg
Qatar Airways50 x 37 x 25 cm7 kg
PLL LOT55 x 40 x 23 cm8 kg
Lufthansa55 x 40 x 23 cm8 kg
Swissair55 x 40 x 23 cm8 kg
Ryanair40 x 20 x 25 cm
55 x 40 x 20 cm*
10 kg
WizzAir40 x 30 x 20 cm
55 x 40 x 23 cm*
10 kg
KLM55 x 35 x 25 cm12 kg
easyJet45 x 36 x 20 cm
56 x 45 x 25 cm*
15 kg
AirFrance55 x 35 x 25 cm12 kg
* bagaż podręczny dodatkowo płatny

Bagaż podręczny – torba podróżna czy walizka?

Bagaż podręczny możesz spakować zarówno do torby podróżnej jak i walizki. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, stylu podróży i zawartości bagażu.

bagaż podręczny
Bagaż podręczny w samolocie

W poniższej tabeli znajdziesz zestawienie wad i zalet obu rozwiązań:

Rodzaj bagażuZaletyWady
torba podróżnajest bardzo lekka;
można do niej więcej spakować;
łatwo się kompresuje;
trzeba ją nosić;
słabiej chroni zawartość;
spakowane ubrania gniotą się;
walizkałatwo ją prowadzić;
jest sztywna i chroni zawartość;
jej komory chronią ubrania przed zagnieceniem;
jest cięższa niż torba podróżna;
zajmuje więcej miejsca;
można do niej mniej zapakować w ramach limitu wagi;

Co można spakować do bagażu podręcznego?

Bagaż podręczny podlega restrykcjom nie tylko w zakresie wymiarów i wagi. Również jeśli chodzi o jego zawartość są dość spore ograniczenia. Najważniejsze z nich dotyczą płynów. W bagażu podręcznym może się znajdować maksymalnie 1 litr płynów w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml.

bagaż podręczny
Bagaż podręczny w samolocie

Na pokład samolotu można oczywiście wnieść napoje, ale wyłącznie te, które zostały kupione w strefie odlotów, po odprawie. Wyjątkiem są napoje i pokarmy dla małych dzieci w płynie. Często jednak możesz zostać poproszony o spróbowanie tych pokarmów w trakcie kontroli.

Polecany artykuł: Uszkodzona walizka na lotnisku – jak się zachować

O ewentualnych ograniczeniach jakim podlega bagaż podręczny dowiesz się poniżej.

Ostre i niebezpieczne przedmioty

Przedmioty posiadające ostre krawędzie oraz ostre wystające elementy (np. kolce) są traktowane jako potencjalna broń i nie możesz ich umieszczać w bagażu podręcznym.

Rodzaj przedmiotuMożliwość przewozu
brzytwa, żyletki, golarkanie
jednorazowe maszynki do goleniatak
buty typu “szpilki”tak
cążki do paznokcitak
nóż, scyzoryk, nożyczkinie
strzykawki i igłynie

Kosmetyki, przybory kosmetyczne, leki i sprzęt medyczny

Bagaż podręczny może zawierać maksymalnie 1 litr kosmetyków, ale muszą one być przelane w pojemniki o maksymalnej pojemności 100 ml. Dodatkowo musisz je zapakować w przezroczystą torebkę (np. foliową) o rozmiarach maksymalnych 20 x 20 cm. Większe ilości kosmetyków muszą się znaleźć w bagażu rejestrowanym.

Rodzaj przedmiotuMożliwość przewozu
dezodoranty i perfumytak
kremy, emulsje i mleczkatak
krople do oczutak
lakier do paznokcitak
mydło w płynietak
olejki do kąpielitak
pasta do zębówtak
szczoteczka do zębówtak
pilniczek do paznokcitak
płyn do demakijażutak
płyn do płukania usttak
płyn do soczewek kontaktowychtak
suszarka, prostownica do włosówtak
szampontak
tusz do rzęstak
ciśnieniomierztak
insulina, glukometrtak
laska do chodzenia (bez ostrych krawędzi)tak
laska do chodzenia (z ostrymi krawędziami)nie
leki (również na receptę)tak
wózek inwalidzkinie

Ubrania

W przypadku ubrań problemem jest nie tyle ich waga, co objętość, szczególnie w przypadku kurtek czy ciepłych bluz. Z pomocą w tej sytuacji przychodzą tzw. worki kompresyjne, które potrafią znacznie ograniczyć przestrzeń zajmowaną przez nasze ubrania. Innym dobrym rozwiązaniem są worki próżniowe, czyli plastikowe strunowe worki, z których przez zawór odciągamy odkurzaczem powietrze.

Jedzenie i napoje

Jeśli zastanawiasz się czy można zabrać jedzenie do samolotu, to zasada jest taka, że do bagażu podręcznego można zabrać jedzenie w konsystencji stałej. Napoje podlegają tym samym ograniczeniom jak płyny, co jest podyktowane wymogami bezpieczeństwa.

Rodzaj przedmiotuMożliwość przewozu
alkoholtak
ciasta i ciastka, cukierki, kanapki, chipsy, batonikitak
jogurttak
kawa mielona i w ziarnachtak
napoje zakupione przed punktem kontroli bezpieczeństwa w pojemnikach do 100 mltak
napoje zakupione przed punktem kontroli bezpieczeństwa w pojemnikach powyżej 100 mlnie
napoje zakupione po kontroli bezpieczeństwatak
warzywa i owocetak
wędlina i konserwy mięsnetak
jedzenie dla niemowląttak

Pozostaje jeszcze kwestia alkoholu. Oryginalnie zapakowany alkohol w bagażu podręcznym podlega tym samym ograniczeniom co płyny. Najlepiej zabezpieczyć go przed stłuczeniem i zapakować do bagażu rejestrowanego. Limity nie mają zastosowania w przypadku alkoholu kupowanego w strefie bezcłowej na lotnisku.

Sprzęt elektroniczny

Czy wyobrażasz sobie podróż teraz bez smartfona, laptopa czy aparatu fotograficznego? Ja też nie. Warto jednak sprawdzić, które sprzęty można ze sobą zabrać w bagażu podręcznym, a który zostawić w domu.

Rodzaj przedmiotuMożliwość przewozu
aparat fotograficzny i akcesoriatak
baterie litowo-jonowetak
konsola xbox, playstation itp.tak
telefony komórkowetak
laptoptak
ładowarka do telefonutak
żelazko turystycznetak
blender, thermomixnie

Pamiętaj, że większości linii lotniczych nie pozwala pakować elektroniki do bagażu rejestrowanego z uwagi na ryzyko jego uszkodzenia.

Sprzęt turystyczny i sportowy

W przypadku sprzętu sportowego i turystycznego obowiązuje zasada, że nie można pakować do bagażu podręcznego sprzętu, który może być niebezpieczny.

Rodzaj przedmiotuMożliwość przewozu
turystyczna butla gazowanie
deskorolkanie
kije golfowe i narciarskienie
kule do kręglitak
latarka gazowanie
latarka elektrycznatak
lornetkatak
łyżwynie
namiotnie
płetwy do pływaniatak
rolkitak
termos (pusty)tak
wędkanie

Co warto spakować do bagażu podręcznego?

Co i jak spakujesz do bagażu podręcznego zależy przede wszystkim od długości wyjazdu i tego czy lecisz tylko z bagażem podręcznym, czy też również z rejestrowanym.

Bagaż podręczny w samolocie

Scenariusz nr 1 – Bagaż podręczny i rejestrowany

W takim przypadku bagaż podręczny powinien zawierać tylko najbardziej potrzebne i konieczne rzeczy:

  • ważny paszport lub dowód osobisty
  • dodatkowe dokumenty (prawo jazdy, karta EKUZ)
  • karta pokładowa (jeżeli odprawiasz się przez internet)
  • pieniądze (waluta adekwatna do odwiedzanego kraju), karta bankomatowa umożliwiająca bezprowizyjną wypłatę gotówki za granicą, karty kredytowe (najlepiej jedna wydana w systemie Mastercard i jedna – Visa)
  • książka lub czasopismo
  • elektronika: telefon komórkowy, ładowarka, aparat fotograficzny, laptop (jeżeli rzeczywiście będzie Ci potrzebny) – pamiętaj, że w trakcie startu i lądowania samolotu wszystkie urządzenia elektroniczne powinny być wyłączone.
  • niezbędne leki i kosmetyki – warto zabrać tabletki przeciwbólowe ponieważ w samolocie nie trudno o ból głowy z powodu hałasu i różnicy ciśnienia (leki i kosmetyki muszą być umieszczone w przezroczystej kosmetyczce lub saszetce).
  • podróżna poduszkę typu “rogal” (przydatna szczególnie przy dłuższych lotach)

Scenariusz nr 2 – Lot tylko z bagażem podręcznym

W takiej sytuacji naczelną zasadą pakowania bagażu podręcznego jest minimalizm, ponieważ nie mamy ze sobą innego bagażu. W zasadzie oprócz rzeczy wymienionych w scenariuszu nr 1 musisz zmieścić w bagażu podręcznym odzież, bieliznę i buty, dlatego tak ważne jest zachowanie umiaru i zdrowego rozsądku. Na pewno nie pakuj w takiej sytuacji rzeczy bez których możesz się obyć podczas wyjazdu.

Kilka ważnych zasad pakowania bagażu podręcznego

  • Zanim zaczniesz się pakować, ułóż wszystkie rzeczy, które zamierzasz spakować do bagażu podręcznego w jednym miejscu i dopiero pakuj bagaż podręczny.
  • Rzeczy, które musisz odsłonić w trakcie kontroli bezpieczeństwa na lotnisku (kosmetyki i elektronika) powinny się znaleźć na wierzchu walizki, a cała reszta pod spodem. Unikniesz w ten sposób prezentacji całej zawartości swojego bagażu współpasażerom.
  • Wszystkie ubrania najlepiej zrolować a następnie układać je pionowo na tej połówce walizki, przez którą przebiegają prowadnice rączki, w zagłębienia pomiędzy dwoma prowadnicami.
  • Buty zapakuj do pojedynczych szczelnych torebek foliowych. Ułóż je w walizce na tzw. zakładkę, czyli w taki sposób w jaki są spakowane w pudełku kiedy kupujesz je w sklepie.
  • Bieliznę zapakuj w materiałowy woreczek. Tym sposobem w trakcie kontroli bezpieczeństwa unikniesz krępującej sytuacji prezentowania swojej bielizny pracownikom lotniska i współpasażerom.
  • Kosmetyki staraj się pakować do bagażu podręcznego w formie tzw. próbek otrzymywanych w trakcie zakupów w drogeriach. Kiedy spotkasz się z sytuacją, że podczas kontroli bezpieczeństwa zostaniesz zmuszony do pozbycia się części z nich nie będzie szkoda się z nimi rozstawać.
  • Pamiętaj o ograniczeniach w pakowaniu do bagażu podręcznego niektórych przedmiotów uznanych za niebezpieczne.
Podziel się artykułem
Wojciech Płusa
Wojciech Płusa

Jestem pasjonatem podróży, który wierzy, że każdy może odkrywać świat na własną rękę. Odwiedziłem wiele zakątków Europy, Azji i Afryki, zawsze z kubkiem dobrej kawy w ręku. Na swoim blogu dzielę się praktycznymi poradami, pokazując, że podróżowanie jest dostępne dla każdego, bez względu na budżet.

Artykuły: 366
buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *