Jak rezerwować noclegi na Booking.com

Jak rezerwować noclegi na Booking.com – praktyczny poradnik

Chcesz wiedzieć jak rezerwować noclegi na Booking.com? Wszystkiego dowiesz się z tego poradnika. Znajdziesz w nim również wskazówki jak szukając noclegu na stronie Booking.com dokonać najlepszego wyboru, jak nie dać się nabierać na marketingowe sztuczki, jak zapłacić kartą płatniczą za nocleg oraz jak w razie potrzeby anulować rezerwację i z jakimi kosztami to się wiąże. 

Czym jest i jak działa Booking.com?

Booking.com to platforma do rezerwacji noclegów, która od kilku dobrych lat jest jedną z wiodących firm turystycznych online na świecie. Serwis oferuje ponad 28 milionów opcji zakwaterowania, w tym ponad 6 i pół miliona samych domów, apartamentów i innych wyjątkowych miejsc na pobyt.

Możesz wybierać spośród miejsc noclegowych w hotelach, apartamentach, ośrodkach wypoczynkowych, willach, domkach, kampingach, pensjonatach, hostelach, motelach, obiektach B&B, gospodarstwach agroturystycznych oraz kwaterach prywatnych. 

Większość rezerwacji noclegów wykonuję właśnie w serwisie Booking.com z powodu dużego wyboru ofert, a także możliwości korzystania z Programu Genius, o którym napiszę w dalszej części artykułu. 

W niniejszym poradniku dzielę się z Tobą swoimi doświadczeniami z kilku lat korzystania z tego portalu. Poznasz również moje wskazówki i triki, które ułatwią wybór noclegu i sprawią, że zaczniesz to robić w sposób bardziej świadomy. Dowiedz się jak rezerwować nocleg w hotelu w serwisie Booking.com.

Rejestracja w serwisie Booking.com

Rejestracja konta w serwisie Booking.com jest bardzo prosta. Na początku kliknij przycisk „Zarejestruj się”. Konto możesz założyć korzystając ze swojego adresu mailowego (opcja zalecana) lub też za pomocą swojego konta Google lub Facebook.

Po podaniu adresu e-mail musisz utworzyć swoje hasło składające się z co najmniej 10 znaków, w tym z małych i wielkich liter oraz cyfr. W kolejnym etapie musisz sprawdzić swojego maila i potwierdzić założenie konta za pomocą przesłanego linku weryfikacyjnego. Od teraz możesz zacząć korzystać z serwisu Booking.com.

Jak rezerwować noclegi na Booking.com — Założenie konta w serwisie
Jak rezerwować noclegi na Booking.com — Założenie konta w serwisie

Otrzymaj natychmiastowe zniżki – Program Genius

Po pierwszym zalogowaniu do serwisu zostaniesz przypisany do Programu Genius na poziomie 1. Na czym to polega? Genius na Booking.com to program lojalnościowy, dzięki któremu możesz cieszyć się bezterminowymi zniżkami i nagrodami podróżniczymi w setkach tysięcy obiektów na całym świecie. Po odblokowaniu każdego z poziomów Genius możesz cieszyć się bezterminowymi nagrodami: 

  • Poziom Genius 1 – znajdziesz się w nim natychmiast po pierwszym zalogowaniu. Otrzymujesz na start 10% zniżki na noclegi w uczestniczących w programie obiektach hotelowych na całym świecie.
  • Poziom Genius 2 – korzyściami z tego poziomu możesz się cieszyć po zrealizowaniu 5 pobytów w ciągu 2 lat. Otrzymasz 10%–15% zniżki na nocleg, bezpłatne śniadania dla wybranych pobytów oraz bezpłatne podwyższenie standardu pokoju w wybranych obiektach. 
  • Poziom Genius 3 – znajdziesz się w nim po zrealizowaniu 15 pobytów w ciągu 2 lat. Otrzymasz 10%–20% zniżki na nocleg, bezpłatne śniadania dla wybranych pobytów oraz bezpłatne podwyższenie kategorii pokoju w wybranych obiektach. Na tym poziomie otrzymujesz dodatkowo priorytetowe wsparcie działu obsługi klienta Booking np. w przypadku konieczności telefonicznej modyfikacji lub odwołania rezerwacji.

Mimo, że zniżki nie są może imponujące, można sporo zaoszczędzić na noclegach, szczególnie jeśli dużo podróżujesz. 

Jak rezerwować noclegi na Booking.com?

Przed Tobą pierwsze poszukiwania noclegu. Po wpisaniu do wyszukiwarki miasta, regionu lub innego punktu orientacyjnego, dat noclegów i liczby osób algorytm aplikacji Booking.com wyświetli listę dostępnych obiektów noclegowych. Widniejąca przy każdym obiekcie cena dotyczy całego pobytu dla wszystkich osób. 

Jak rezerwować noclegi na Booking.com — Okno wyszukiwarki
Jak rezerwować noclegi na Booking.com — Okno wyszukiwarki

Jak posługiwać się filtrami na Booking.com?

Oczywiście nie warto celować w pierwsze wyświetlone obiekty. Listę dostępnych noclegów warto najpierw posegregować korzystając z opcji dostępnych filtrów, dzięki którym lepiej dopasujesz obiekty noclegowe do swoich potrzeb. Pierwsze co warto zrobić, to zaznaczyć opcje: “bezpłatne odwołanie rezerwacji” oraz “ocena gości: Znakomity (ponad 9)” oraz “Bardzo dobry (ponad 8)”.

Innym przydatnym filtrem, z którego często korzystam jest “Śniadanie wliczone w cenę”, bowiem lubię mieć nocleg ze śniadaniem. Dzięki temu Booking.com wyświetli bardziej spersonalizowaną listę ofert. 

Czasami życie jest nieprzewidywalne, dlatego warto korzystać z noclegów z opcją bezpłatnego odwołania nawet na kilka godzin przed planowanym czasem przyjazdu. Ta opcja bardzo się przydaje również w sytuacji kiedy już po dokonaniu rezerwacji znajdziesz obiekt w korzystniejszej cenie lub w lepszej lokalizacji.

Bardzo często zdarza się również tak, że nocleg jest sporo tańszy kiedy nie posiada opcji bezpłatnego odwołania. Jeśli masz 100-procentową pewność, że Twoja podróż odbędzie się na 100% korzystaj z noclegu bez opcji darmowego odwołania rezerwacji, bo możesz sporo zaoszczędzić. 

Jak rezerwować noclegi na Booking.com — Wyniki wyszukiwania z dostępnymi filtrami
Jak rezerwować noclegi na Booking.com — Wyniki wyszukiwania z dostępnymi filtrami

Uważaj na sztuczki marketingowe

Zanim klikniesz przycisk “Zobacz dostępność” musisz wiedzieć, że serwis stosuje różne zachęty marketingowe, aby przyspieszyć Twoją decyzję o rezerwacji noclegu. Możesz zatem spotkać się z zachętami typu: “na naszej stronie został tylko 1 w tej cenie”, “1 osoba właśnie zarezerwowała nocleg w tym obiekcie” albo podobnymi. Nie sugeruj się tymi podpowiedziami. Zaręczam Ci, że kiedy np. za 2 dni będziesz przeglądać tę samą ofertę to nadal będzie ona dostępna z tym samym dopiskiem. Tak więc bez zbędnego pośpiechu warto przejrzeć dostępne oferty, aby wybrać obiekt noclegowy, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Poza tym ceny na Booking.com często się zmieniają i następnego dnia dany nocleg może być tańszy.

Jak rezerwować noclegi na Booking.com — Przykład oferty z zachętą do natychmiastowej rezerwacji
Jak rezerwować noclegi na Booking.com — Przykład oferty z zachętą do natychmiastowej rezerwacji

Po wstępnej selekcji noclegów, które bierzesz pod uwagę warto dokładnie zweryfikować poszczególne oferty. Poniżej znajdziesz podpowiedź na co zwrócić uwagę, zanim podejmiesz decyzję o rezerwacji noclegu. 

Komentarze klientów – sprawdź czy inni byli zadowoleni z pobytu

Każdy obiekt noclegowy na Booking.com posiada opinie wystawione przez gości wcześniej z nich korzystających. Jak zauważysz rozrzut skali ocen przy prawie każdym obiekcie jest bardzo duży: od “Znakomity 9+” po “Bardzo słaby 1-3”. 

Jak rezerwować noclegi na Booking.com — Średnia ocena obiektu noclegowego
Jak rezerwować noclegi na Booking.com — Średnia ocena obiektu noclegowego

Warto skorzystać z linku “Przeczytaj wszystkie opinie”, a następnie skorzystać z filtra “Oceny” i wybrać oceny “Dobry 7-9” oraz “Znośny 5-7”. Najczęściej liczby w nawiasie przy poszczególnych filtrach wskazują, że ocen z dwóch wymienionych przeze mnie przedziałów jest najwięcej. Używając filtra wyeliminujesz opinie zarówno skrajnie dobre (typu: “hotel rewelacja”) jak i skrajnie złe (typu: “beznadzieja, nie polecam”). Są to najczęściej opinie pisane pod wpływem emocji i nic konkretnego nie wnoszą.  

Jak rezerwować noclegi na Booking.com — Filtrowanie ocen obiektu noclegowego
Jak rezerwować noclegi na Booking.com — Filtrowanie ocen obiektu noclegowego

To właśnie te pośrednie oceny warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o rezerwacji. Dowiesz się z nich o czystości hotelu, godzinach pracy recepcji, jakości podawanego śniadania, uprzejmości personelu, jak i o najbliższej okolicy. Twoją czujność powinny wzbudzić negatywne elementy ocen, które się powtarzają w wielu opiniach. To może oznaczać, że rzeczywiście coś jest na rzeczy. 

Polecany artykuł: Co oznaczają gwiazdki hotelowe, czyli wszystko o standardach hoteli

Sprawdź również, jak właściciel obiektu reaguje na niepochlebne oceny gości. Pozornie może się wydawać, że nie ma to żadnego znaczenia. Jak wiadomo wpadki mogą się zdarzyć w każdym hotelu, ważne jest jednak jak właściciel hotelu podchodzi do opinii gości. Jeśli w swojej odpowiedzi na negatywną ocenę hotel próbuje zdyskredytować gościa lub ignoruje negatywne opinie, nie wróży to dobrze w kwestii podejścia do klienta i należy się zastanowić czy warto wybrać taki obiekt. 

Jak rezerwować noclegi na Booking.com — Przykład merytorycznej odpowiedzi na niepochlebną opinię
Jak rezerwować noclegi na Booking.com — Przykład merytorycznej odpowiedzi na niepochlebną opinię

W przypadku opinii negatywnych zwróć uwagę, czy gość hotelu zwyczajnie nie przesadza. Trudno bowiem spodziewać się luksusów w hotelu 2-gwiazdkowym lub hostelu, a z kolei inne wymagania ma się wobec obiektów 4- i 5-gwiazdkowych. 

Sprawdź rzeczywistą lokalizację hotelu

Każdy obiekt ze strony Booking.com możesz zobaczyć na osadzonej mapie (link “Pokaż na mapie” tuż przy adresie obiektu). Moje doświadczenia pokazują, że czasami ta mapka nie do końca jest precyzyjna. Czasem lokalizację na mapie od lokalizacji rzeczywistej dzieli kilkaset metrów i może mieć to znaczenie np. w kwestii szybkiego dotarcia do przystanku komunikacji miejskiej lub stacji metra.

Każdy obiekt na Booking.com udostępnia podstawowe informacje o odległości hotelu od lokalnych atrakcji a także od przystanków komunikacji publicznej. Warto również i te informacje zweryfikować za pomocą Map Google poprzez sprawdzenie odległości, a nawet skorzystanie z opcji “Street View” i dokładne obejrzenie otoczenia.

Jak rezerwować noclegi na Booking.com — Opis otoczenia hotelu i odległości od lokalnych punktów orientacyjnych
Jak rezerwować noclegi na Booking.com — Opis otoczenia hotelu i odległości od lokalnych punktów orientacyjnych

Sprawdź zdjęcia hotelu i pokoi

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego nie napisałem najpierw o zdjęciach, bo przecież galeria zdjęć obiektu jest pierwszym elementem, który rzuca się w oczy po wybraniu konkretnego hotelu. Nie zawsze na zdjęciach wszystko widać. Po poznaniu opinii innych gości możesz lepiej przyjrzeć się zdjęciom i sprawdzić czy odzwierciedlają one to, o czym piszą inni goście w swoich opiniach. 

Kilka razy spotkałem się z sytuacją, że te same zdjęcia wyświetlały się po kliknięciu w różne pokoje danego hotelu. Zatem albo po prostu hotelowi nie zależy na właściwej prezentacji oferowanych pokoi albo hotel ma coś do ukrycia.

Jak rezerwować noclegi na Booking.com — Galeria zdjęć hotelu i pokoi
Jak rezerwować noclegi na Booking.com — Galeria zdjęć hotelu i pokoi

Sprawdź godziny działania recepcji

Warto podkreślić, że nie wszystkie obiekty noclegowe posiadają recepcję. Jeśli w obiekcie działa recepcja zweryfikuj w jakich godzinach jest ona dostępna dla gości. To ważna informacja w przypadku kiedy planujesz przyjazd do hotelu w późnych godzinach wieczornych bądź nocnych, albo kiedy musisz wymeldować się bardzo wcześnie rano. 

Podczas rezerwacji będziesz mieć możliwość podania przewidywanej godziny przybycia do hotelu. Warto podać rzeczywistą godzinę, najlepiej taką, która przypada w czasie działania recepcji. W przypadku obiektów bez recepcji to właśnie o wskazanej godzinie pojawi się na miejscu właściciel, aby Cię zameldować. Zazwyczaj właściciele obiektów dostosowują się do wymagań gości w zakresie godzin zameldowania i wymeldowania. 

Upewnij się również czy dany obiekt nie jest zamykany na noc. Nikt chyba nie chciałby wrócić do hotelu po długim i męczącym zwiedzaniu i spędzić nocy pod hotelem. Niektóre obiekty udostępniają gościom karty wejściowe lub kody do otwarcia drzwi głównych hotelu w godzinach nocnych. 

Warto sprawdzić sekcję “Zasady pobytu”, gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje w tym zakresie. Jeśli planuję przyjechać do hotelu samochodem sprawdzam również czy obiekt oferuje bezpłatny parking

Jak rezerwować noclegi na Booking.com — Zasady pobytu w hotelu
Jak rezerwować noclegi na Booking.com — Zasady pobytu w hotelu

Rezerwacja noclegu na Booking.com krok po kroku

Kiedy już sprawdzisz wszystkie szczegóły i podejmiesz decyzję, w którym obiekcie chcesz nocować, pora na dokonanie rezerwacji. Sprawdź jak zarezerwować pobyt na Booking.com.

W sekcji “Dostępność” znajdziesz zestawienie wszystkich dostępnych w obiekcie pokoi w wybranym przez Ciebie terminie. Przy każdym z pokoi znajdziesz liczbę i rodzaj łóżek, powierzchnię pokoju, informacje o tym czy przy pokoju jest łazienka, czy pokój dysponuje klimatyzacją oraz wykaz wyposażenia i udogodnień. 

Jak rezerwować noclegi na Booking.com — Wybór pokoju w hotelu
Jak rezerwować noclegi na Booking.com — Wybór pokoju w hotelu

Prezentowana jest tutaj również cena za cały pobyt dla wszystkich osób, a także informacja o opcji bezproblemowego odwołania rezerwacji do daty wskazanej, czy jest to oferta bezzwrotna, a także czy jest wymagana przedpłata. Bardzo często ten sam pokój możesz zarezerwować zarówno w opcji z możliwością bezpłatnej rezygnacji, jak i w ofercie bezzwrotnej, zazwyczaj w dużo niższej cenie.

Tutaj również znajdziesz informację o sposobie płatności: kartą na stronie Booking.com w trakcie rezerwacji lub bezpośrednio w obiekcie po przyjeździe na miejsce.

Jeśli wymagana jest przedpłata i musisz użyć karty płatniczej, dokonaj zapłaty taką kartą, która daje jakieś korzyści z tytułu płatności za rezerwację hotelu. Niektóre karty mają bowiem bezpłatnie dołączone programy typu “cashback”. W takim przypadku na Twoje konto wraca kilka złotych. Niby nic, ale kilka takich płatności i zbierze się trochę grosza np. na dobrą kawę podczas podróży. 

Jakie metody płatności są akceptowane przez Booking?

Zarówno sposób jak i metoda płatności są określone przez właściciela każdego obiektu i nie ma w tym zakresie żadnych reguł. 

Możesz się spotkać z trzema sposobami płatności za rezerwację noclegu na Booking.com:

  • płatność w obiekcie – w tym przypadku w momencie dokonywania rezerwacji z Twojej karty nie zostaną pobrane żadne środki, a zapłacić za hotel możesz kartą lub gotówką po przybyciu na miejsce, 
  • przedpłata – przy tej formie płatności dokonujesz pełnej płatności za pomocą karty kredytowej w momencie dokonywania rezerwacji na Booking.com, a po przyjeździe do hotelu nie musisz nic dopłacać, 
  • blokada środków na karcie płatniczej – to opcja którą spotykam najrzadziej, a polega ona na tym, że opłata za nocleg nie zostanie pobrana w momencie dokonywania rezerwacji, natomiast kilka dni przed przyjazdem obiekt noclegowy ma prawo dokonać blokady na karcie płatniczej na wypadek anulowania rezerwacji (forma zabezpieczenia dla hotelu).

Podstawowe parametry – data zameldowania, liczba osób oraz liczba pokoi

Teraz kolej na wybranie cyfry 1 w kolumnie „Liczba pokoi”. Następnie kliknij przycisk „Rezerwuję”. Przycisk ten może być także nazwany „Zarezerwuj ze zniżką Genius” o ile znajdujesz się na odpowiednim poziomie tego programu i jeśli dany obiekt oferuje korzyści wynikające z Programu Genius.

Jak rezerwować noclegi na Booking.com — Rezerwacja wybranej opcji noclegu
Jak rezerwować noclegi na Booking.com — Rezerwacja wybranej opcji noclegu

Na kolejnym ekranie podajesz szczegóły rezerwacji: swoje imię i nazwisko, adres e-mail, na który otrzymasz potwierdzenie rezerwacji, ewentualne życzenia specjalne i godzinę przybycia do hotelu. Na tym etapie możesz też zamówić transport z lotniska do hotelu.

Po kliknięciu przycisku „Następny krok: dane końcowe” pojawi się ekran wyboru formy płatności. 

Jak rezerwować noclegi na Booking.com — Dane końcowe podawane w trakcie rezerwacji
Jak rezerwować noclegi na Booking.com — Dane końcowe podawane w trakcie rezerwacji

Kliknięcie przycisku „Sfinalizuj rezerwację” kończy proces rezerwacji noclegu na Booking.com. Na Twój adres email otrzymasz od Booking.com potwierdzenie rezerwacji. Informację o rezerwacji znajdziesz również na swoim koncie Booking.com w sekcji „Rezerwacje i wyjazdy”. 

Jak odwołać rezerwację noclegu na Booking.com?

Czasem może się tak zdarzyć, że ze względu na pewne okoliczności nie możesz przybyć do hotelu w zarezerwowanym terminie. Na swoim koncie na Booking.com w zakładce „Rezerwacje i wyjazdy” masz możliwość odwołania rezerwacji za pomocą przycisku „Odwołaj rezerwację”. Nie zawsze jednak możliwe będzie bezpłatne anulowanie rezerwacji:

  • w przypadku rezerwacji dokonanej z opcją bezpłatnego odwołania a minął już termin graniczny, stracisz całą kwotę tytułem opłaty za pobyt w hotelu, zgodnie z zasadami podanymi w trakcie wykonywania rezerwacji noclegu, 
  • jeśli odwołania rezerwacji dokonujesz przed upływem terminu granicznego, Twoja karta nie zostanie obciążona, 
  • w przypadku anulowania noclegu w opcji bezzwrotnej cała kwota zapłacona w trakcie rezerwacji pokoju przepada. 

Jak widzisz nie zawsze będziesz mieć możliwość bezproblemowego odwołania rezerwacji za pośrednictwem Booking.com.

Jak rezerwować noclegi na Booking.com — Odwołanie rezerwacji do daty wskazanej
Jak rezerwować noclegi na Booking.com — Odwołanie rezerwacji do daty wskazanej

Zostaw opinię o hotelu

Na początku artykułu pisałem o tym jak pomocne w procesie wyboru odpowiedniego obiektu noclegowego mogą być opinie gości, którzy wcześniej odwiedzali dany hotel. Pomyśl zatem o tym, że wystawiając opinię na temat Twojego pobytu w hotelu podzielisz się swoją oceną z gośćmi chcącymi zarezerwować pobyt w tym obiekcie. 

Dlaczego Booking.com?

Czy warto wybrać Booking.com? Zdecydowanie tak. I to zarówno wtedy gdy szukasz noclegu na jedną noc, jak i na dłużej. Czy Booking.com to najlepszy serwis do rezerwacji noclegów? Oczywiście, że nie. Każdy podróżnik ma swoje ulubione portale i z nich korzysta. Ja również czasem rezerwuję noclegi w innych serwisach, choć muszę przyznać, że Booking.com jest dla mnie zawsze pierwszym i najczęstszym wyborem. 

Jeżeli ważna jest dla Ciebie największa możliwość wyboru obiektów noclegowych to warto zajrzeć na Booking.com, który pod tym względem bije na głowę inne portale. 

Na koniec jeszcze jedna kwestia. Booking.com to firma pośrednicząca w rezerwacji noclegów pomiędzy podróżnym a hotelem. Może zatem pojawić się obiekcja, że przecież pośrednik musi zarobić, więc pewnie cena noclegu jest wyższa niż bezpośrednio w hotelu. Stosując zasadę ograniczonego zaufania zawsze sprawdzam ceny również na stronie danego hotelu. Nigdy nie zdarzyła mi się sytuacja, aby hotel dał bezpośrednio lepszą ofertę niż serwis Booking.com jako pośrednik. 

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *