wakacje z biurem podróży

Wakacje z biurem podróży krok po kroku

Wybierając wakacje z biurem podróży kupujesz sobie w pewnym sensie komfort podróżowania. To dobra opcja dla osób, które nie mają czasu poszukiwać w internecie tanich lotów i najtańszych możliwych noclegów. Biuro podróży jest również dobrym wyborem dla osób zapracowanych, które chcą odpocząć nie martwiąc się o nic. Jednak nawet w sytuacji kiedy oddajesz organizację wakacyjnego wyjazdu w ręce doświadczonego biura podróży musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Z niniejszego artykułu dowiesz się jak wyglądają w praktyce wakacje z biurem podróży, na co zwrócić uwagę, o co pytać w biurze podróży oraz poznasz wiele wskazówek, które sprawią, że Twój wyjazd będzie bezstresowy i spełni Twoje oczekiwania.

Jeśli decydujesz się na wakacje z biurem podróży główny ciężar organizacji Twojego wypoczynku spoczywa na biurze podróży. Jednak ostateczne zadowolenie z wybranej oferty zależy również od Twoich działań. Musisz wiedzieć gdzie się udać i jak się zachować w biurze touroperatora. Dowiedz się jak wyglądają wakacje z biurem podróży krok po kroku.

Wybierz kierunek podróży

Przed wizytą w dobrym biurze podróży musisz mieć sprecyzowany kierunek podróży. Jeszcze lepiej jeśli wybierzesz główny i preferowany cel podróży oraz drugi, alternatywny, na który zdecydujesz się, jeśli kierunek główny okaże się zbyt drogi lub też nie będzie dostępny odpowiedni dla Ciebie termin wyjazdu. Zastanów się również czy wolisz spędzić urlop przy hotelowym basenie, czy też aktywnie np. zwiedzając różne miejsca w danym kraju. Z tak sprecyzowanymi oczekiwaniami możesz również pomocniczo skorzystać z rekomendacji pracownika biura podróży w zakresie wyboru konkretnej wycieczki.

Jeśli chcesz taniej kupić wymarzony kierunek czy hotel, wybierz termin przedwakacyjny lub po sezonie. Wybierając kierunek egzotyczny warto kupować wycieczkę w lipcu lub sierpniu na termin powakacyjny. Jeśli z kolei chcesz wyjechać latem, pomyśl o zakupie wycieczki już zimą. W takiej sytuacji kupujesz wycieczkę w opcji “first minute” i możesz liczyć na atrakcyjną cenę.

wakacje z biurem podróży
Wakacje z biurem podróży — Wybierz kierunek podróży

Mimo, że wyjazdy w opcji “last minute” w ostatnich latach nieco straciły na atrakcyjności, to i tak przy odrobinie szczęścia można trafić na bardzo atrakcyjne oferty z wyjazdem za kilka dni od daty zakupu wyjazdu w biurze podróży. Korzystna cena bierze się z faktu, że biuro podróży płaci za czarter całego samolotu lub za pewną pulę miejsc. Wiadomo zatem, że organizator zrobi wszystko, aby zapełnić wszystkie opłacone miejsca w samolocie.

Na tym etapie sprawdź również czy posiadasz ważne dokumenty. Zwróć uwagę, aby w momencie wyjazdu ważność dowodu osobistego i paszportu wynosiła przynajmniej 6 miesięcy. Do wielu krajów nie zostaniesz wpuszczony jeśli Twój paszport ma ważność krótszą niż pół roku.

Przed udaniem się do biura podróży określ również swój budżet na wyjazd, uwzględniający nie tylko podstawowy koszt wycieczki, ale również dodatkowe wydatki np. na wycieczki fakultatywne na miejscu czy zakup pamiątek.

Wakacje z biurem podróży – Jak wybrać dobre biuro podróży?

Zanim skorzystasz z usług konkretnego biura podróży wejdź na stronę internetową Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Wyszukaj biuro podróży po nazwie lub innych parametrach (np. numer NIP). Zwróć uwagę od jak dawna działa dane biuro, gdzie znajduje się jego siedziba oraz sprawdź wysokość i czas trwania gwarancji ubezpieczeniowej danego biura podróży. Im gwarancja ubezpieczeniowa jest wyższa, tym lepiej.

Zakup wycieczki w biurze podróży

Kiedy już wiesz gdzie chcesz wyjechać, jakim budżetem dysponujesz oraz sprawdziłeś organizatora wyjazdu na wyżej wymienionych stronach, pora udać się do biura podróży w celu zakupu wyjazdu i dopełnienia formalności.

wakacje z biurem podróży
Wakacje z biurem podróży — Zakup wycieczki w biurze podróży

Decydując się na zakup konkretnej wycieczki weź poprawkę na długość pobytu. Jeśli wykupisz pobyt 7- czy 14-dniowy, nie oznacza to, że dokładnie tyle dni spędzisz w miejscu wypoczynku. Musisz odliczyć praktycznie 2 dni, pierwszy i ostatni dzień pobytu, które są przeznaczone na przelot do miejsca docelowego i drogę powrotną. Bierze się to z faktu odbywania podróży lotami czarterowymi, które z reguły odbywają się w mało atrakcyjnych godzinach. Może się zatem okazać, że pierwszego dnia dotrzesz do hotelu późnym wieczorem lub w nocy, a wylot powrotny będzie ostatniego dnia z samego rana.

Polecany artykuł: Jak zarezerwować wakacje przez internet – poradnik krok po kroku

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o podpisaniu umowy powinieneś otrzymać od agenta biura wyczerpujące informacje o ofercie. Jeśli czegoś nie rozumiesz pytaj do czasu rozwiania wątpliwości.

Standard hotelu

Przy wyborze hotelu z jednej strony należy się kierować budżetem na wakacyjny wyjazd, z drugiej – liczbą gwiazdek określających standard hotelu. O ile w Polsce lub niektórych krajach europejskich dla wielu osób 3 gwiazdki będzie zadowalające, o tyle w krajach arabskich czy nawet w Grecji taki standard hotelu będzie niezadowalający. Jeśli chcesz spędzić wakacje w miarę przyzwoitym komforcie zdecyduj się na hotel co najmniej 4-gwiazdkowy. Hotele o wyższym standardzie posiadają przynajmniej jeden basen oraz oferują dodatkowe atrakcje np. wieczorne animacje.

wakacje z biurem podróży
Wakacje z biurem podróży — Standard hotelu

Z dystansem podchodź do zdjęć hotelu zamieszczanych w katalogach biur podróży. Lepszym podejściem będzie zdanie się na doświadczenie pracownika biura podróży lub opinie znajomych, którzy kiedyś przebywali w danym hotelu. Do opinii zamieszczanych w internecie podchodź krytycznie. Osobiście spotkałem się z opinią o hotelu, w którym miałem okazję nocować, gdzie turysta napisał, że oferuje żenujący standard wyżywienia, bo nie było żadnej potrawy kuchni polskiej. Trudno jednak oczekiwać schabowego z kapustą w hotelu w Egipcie.

Polecany artykuł: Co oznaczają gwiazdki hotelowe, czyli wszystko o standardach hoteli

Kolejny element, który musisz sprawdzić to widok z okna. Nie ma w praktyce takich hoteli, które oferują piękny widok na morze z każdego pokoju, niezależnie od tego, po której stronie hotelu zlokalizowany jest pokój. Dopytaj o to pracownika biura podróży.

Odległość hotelu od plaży i innych atrakcji

Zwróć również uwagę na odległość hotelu od plaży oraz dodatkowe atrakcje w hotelu (np. plac zabaw dla dzieci, baseny). Skorzystaj z Google Street View aby sprawdzić, czy hotel teoretycznie położony np. 50 m od plaży w rzeczywistości nie jest położony na dużym wzniesieniu, bo to może oznaczać, że powrót z plaży będzie wymagającą wspinaczką.

W ten sposób sprawdzisz również, czy w bliskiej okolicy hotelu nie znajdują się duże sklepy lub dyskoteki, które mogą zakłócać wypoczynek.

Rodzaj wyżywienia w hotelu

To jedna z podstawowych rzeczy dotycząca Twojego wyjazdu. Najczęściej spotykaną opcją wycieczek jest “all inclusive” (wszystko w cenie), ale czasem można też spotkać inne warianty wyżywienia.

Polecany artykuł: Rodzaje wyżywienia na wakacjach – All inclusive, FB, HB

Dopytaj o formę w jakiej podawane są posiłki. Czym innym jest bowiem śniadanie podawane w formie stołu szwedzkiego z bogatym wyborem dań, a czym innym śniadanie kontynentalne ograniczone do bułeczki lub rogalika, dżemu i kawy.

wakacje z biurem podróży
Wakacje z biurem podróży — Rodzaj wyżywienia w hotelu

All inclusive

Ta opcja zawiera w sobie wszystko: śniadania, obiady, kolacje, przekąski między posiłkami, napoje bez ograniczeń przez cały dzień do godziny 23:00 lub 24:00. Opcja ta może występować w dwóch niżej wymienionych odmianach.

Ultra all inclusive

To rozszerzona wersja all inclusive obejmująca dodatkowo możliwość skorzystania z obsługi kelnerskiej w hotelowej restauracji, obsługę “room service” oraz markowe alkohole.

All inclusive soft/light

To z kolei nieco uboższa wersja standardowego all inclusive, w której mogą być limitowane napoje oraz nie ma dostępu do napojów alkoholowych.

HB (half board)

HB to po prostu śniadanie i obiadokolacja lub śniadanie i obiad. W tej opcji napoje do posiłków są dodatkowo płatne. Może się zatem okazać, że pozorna oszczędność na opcji wyżywienia może w rzeczywistości spowodować, że na napoje w hotelu wydamy prawie tyle samo ile wynosi koszt “all inclusive”.

HB plus (half board plus)

Ta opcja polega na rozszerzeniu wariantu “HB plus” o wybrane napoje do obiadu lub obiadokolacji.

FB (full board)

Ta opcja wyżywienia zawiera 3 posiłki dziennie. Cena zawiera napoje tylko do śniadania. Za napoje do obiadu i kolacji należy dodatkowo zapłacić.

FB plus (full board plus)

Stanowi rozszerzenie wariantu “full board”. Oprócz 3 posiłków zawiera napoje do śniadania i do kolacji. Napoje do obiadu są dodatkowo płatne.

BB (bed & breakfast)

Opcję tą można spotkać bardzo rzadko w ofertach biur podróży. Występuje ona zwykle w bardzo małych hotelach o niższym standardzie. W cenie zawarte są tylko śniadania i napoje do śniadania.

Wakacje z biurem podróży – ważne pytania

Przede wszystkim pytaj o najistotniejsze rzeczy, które mają znaczenie dla Twojej późniejszej satysfakcji z wybranej oferty.

Organizator wyjazdu

Ta informacja pozwoli Ci zweryfikować rzetelność i doświadczenie organizatora wypoczynku a także zapoznać się z opiniami innych klientów korzystających z usług tej firmy.

Dokumenty podróży

Co do zasady do krajów Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty, zaś w przypadku pozostałych krajów należy posiadać paszport. Dopytaj o minimalny wymagany okres ważności dokumentów. Musisz pamiętać, że w przypadku wyjazdu autokarowego może się okazać, że trasa przejazdu wiedzie przez kraj leżący poza granicami Unii Europejskiej. W takim przypadku musisz mieć paszport. Dotyczy to również dzieci.

Wiza

Posiadanie wizy jest niezbędne przy wjeździe do niektórych krajów. Z reguły wizę możesz kupić na lotnisku lub w momencie rezerwacji wyjazdu w biurze podróży. Nie wstydź się poprosić o pomoc pracownika w zakupie wizy. Upewnij się również czy dany kraj nie stosuje ograniczeń w wydawaniu wiz osobom, które posiadają wbite w paszporcie wizy z innych państw.

Szczepienia obowiązkowe

W krajach europejskich nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia. Co najwyżej można pomyśleć o szczepieniach zalecanych. Temat staje się jednak ważny w sytuacji kiedy podróżujemy do Azji lub Afryki, w tym do tak popularnych miejsc jak Zanzibar. W przypadku niektórych krajów nie możesz wjechać na ich terytorium bez szczepień obowiązkowych.

Waluta

Do krajów europejskich wystarczy zabrać ze sobą euro. Do krajów nie posługujących się walutą europejską można zabrać dolary a na miejscu wymienić je na lokalną walutę. Praktycznie na całym świecie można bez problemu posługiwać się kartami płatniczymi. Warto zabrać na wyjazd dwie karty – jedną w systemie Visa i jedną w systemie Mastercard.

Limit bagażu

Ograniczenia w zakresie wymiarów, ilości i wagi bagażu występują najczęściej w przypadku podróży samolotem.

Ta informacja pozwoli Ci odpowiednio zaplanować pakowanie się na wakacje i uniknąć dość wysokich dopłat za bagaż ponadnormatywny.

Godzina przybycia na lotnisko

W większości przypadków musisz stawić się na lotnisku na przynajmniej 2 godziny przed wylotem. Z reguły jest to czas wystarczający na przeprowadzenie przez lotnisko odprawy pasażerów. Niemniej jednak w przypadku lotu dużym samolotem może się okazać, że musisz być na lotnisku przynajmniej 3 godziny wcześniej (więcej pasażerów = dłuższy czas odprawy).

Odległość i czas trwania transferu z lotniska do hotelu

Czasem się zdarza, że z lotniska należy dojechać 100 lub więcej kilometrów do wybranego hotelu. Czas takiego przejazdu może wynosić 2-3 godziny lub dłużej. Warto się upewnić ile czasu zajmie cała podróż do miejsca docelowego.

Miejsca w samolocie obok siebie

Sprawa z pozoru oczywista, w praktyce tak oczywista nie jest. Ma to duże znaczenie przy dłuższych przelotach, trwających 5-6 godzin. Może się okazać, że za gwarancję miejsc obok siebie musisz dopłacić. Czasami może się również zdarzyć, że nie ma możliwości wyboru miejsc w samolocie nawet za dopłatą.

Koszty rezygnacji z wyjazdu

W zależności od wybranej oferty, szczególnie w przypadku “first minute”, po spełnieniu określonych warunków rezygnacja z wyjazdu nie jest obarczona kosztami. W innych przypadkach, w zależności od tego ile czasu pozostało do terminu wyjazdu, rezygnacja z wycieczki może Cię słono kosztować. Dlatego na wszelki wypadek wykup dodatkowe ubezpieczenie od rezygnacji.

Ubezpieczenie zawarte w ofercie

Praktycznie w każdej ofercie sprzedawanej przez biuro turystyczne zawarte jest ubezpieczenie turystyczne. Jednak często ma ono bardzo podstawowy zakres i niskie kwoty ochrony ubezpieczeniowej.

Polecany artykuł: Ubezpieczenie turystyczne – czy warto kupić?

Szczególnie warto zwrócić uwagę na obecność w warunkach ubezpieczenia tzw. klauzuli alkoholowej. W praktyce wystarczy wypić na wakacjach większe piwo i w razie nieszczęścia ubezpieczenie nie działa. Niezależnie od rodzaju oferty pomyśl o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. To tylko kilka-kilkanaście złotych dziennie.

Zmiana godziny i miejsca wyjazdu

Godzina czy nawet miejsce wyjazdu na wczasy z biurem podróży mogą się czasem zmienić. Często zmiana ta następuje z powodów niezależnych od organizatora wyjazdu. Może ona wynikać np. ze zmian rozkładu lotów. Dlatego dopytaj w biurze podróży w jaki sposób sprawdzić czy zapisane w umowie godziny wyjazdu są aktualne. Pamiętaj, że jeśli nie dojedziesz na miejsce o wskazanej godzinie samolot nie będzie na Ciebie czekał.

Polskojęzyczny rezydent

Co do zasady biuro podróży zapewnia w miejscu wypoczynku opiekę polskojęzycznego rezydenta. Może się jednak czasem zdarzyć, że na lotnisku w kraju docelowym przywita Cię rezydent, który mówi po angielsku. Możesz się również spotkać z sytuacją kiedy rezydent nie pojawia się fizycznie w hotelu a kontakt z nim jest możliwy jest tylko w formie telefonicznej.

Podpisanie umowy z biurem podróży

Kiedy już wszystko jest jasne i nie masz żadnych wątpliwości, czas na podpisanie umowy. Wraz z umową powinieneś otrzymać dokumenty podróży. Czasami trzeba je jednak samodzielnie wydrukować z poziomu panelu klienta na stronie internetowej biura podróży. W takim przypadku dopytaj o czas, w którym dokumenty te będą dostępne w internecie.

Wraz z umową musisz otrzymać najważniejsze informacje dotyczące Twojego wyjazdu: wskazanie uczestników wyjazdu, datę i godzinę wyjazdu, czas trwania pobytu oraz warunki uczestnictwa.

Po podpisaniu umowy musisz uregulować opłatę za wycieczkę. W zależności od tego ile czasu pozostało do terminu wyjazdu możesz zapłacić tylko zaliczkę, a w wyznaczonym w umowie terminie pozostałą część należności za wyjazd. Jeśli jednak kupujesz atrakcyjną ofertę “last minute” najczęściej musisz od razu wpłacić całość należności.

Dzień wyjazdu

W dniu wyjazdu musisz się stawić w wyznaczonym miejscu – lotnisku lub miejscu zbiórki w przypadku transportu autokarowego.

wakacje z biurem podróży
Wakacje z biurem podróży — Dzień wyjazdu

Jeśli udajesz się na wakacje samolotem musisz pojawić się na lotnisku co najmniej 2-3 godziny przed wylotem. Przed wyjazdem z domu sprawdź czy masz przy sobie wszystkie dokumenty z biura podróży oraz dokumenty tożsamości. Bez nich nie będziesz mógł być odprawiony przez pracownika lotniska.

Przyjazd na lotnisko

Zaraz po przybyciu na lotnisko pierwsze swoje kroki skieruj do tablicy odlotów i sprawdź numer stanowiska lub stanowisk, przy których będzie się odbywać odprawa dla Twojego lotu. Po rozpoczęciu odprawy ustaw się w kolejce przy wskazanym stanowisku.

wakacje z biurem podróży
Wakacje z biurem podróży — Sprawdź tablicę odlotów

Po podejściu do stanowiska odprawy podaj dokumenty tożsamości oraz dokumenty podróży. Na ich podstawie otrzymasz bilety lotnicze i karty pokładowe, do których zostaną doklejone etykietki z kodami kreskowymi dotyczącymi Twojego bagażu.

wakacje z biurem podróży
Wakacje z biurem podróży — Odprawa

Bagaż podręczny zabierasz do samolotu. Bagaż rejestrowany trafia najpierw na wagę w celu kontroli jego ciężaru, a następnie na taśmę transportową.

Kontrola bezpieczeństwa

Twój bagaż rejestrowany jest teraz transportowany do samolotu. Z biletami i kartami pokładowymi kierujesz się do stanowiska kontroli bezpieczeństwa. W trakcie tej kontroli musisz przejść przez specjalną bramkę wykrywającą metalowe przedmioty. Żeby nie powodować sensacji należy przedtem wyłożyć do specjalnych kuwet metalowe przedmioty, paski z metalowymi sprzączkami, biżuterię, monety oraz wszelką elektronikę. W tym miejscu musisz również wyrzucić wszystkie napoje w opakowaniach większych niż 100 ml.

wakacje z biurem podróży
Wakacje z biurem podróży — Kontrola bezpieczeństwa

Kiedy przechodzisz przez bramkę wyjęte przez Ciebie rzeczy i bagaż podręczny przejeżdżają przez specjalne urządzenie prześwietlające. Może się zdarzyć, że obsługa lotniska poprosi Cię o zdjęcie butów, szczególnie jeśli są na grubej podeszwie lub solidnym obcasie. Jeśli się zdarzy, że w trakcie przejścia przez bramkę wzbudzisz alarm, musisz się cofnąć i do skutku wyciągać z kieszeni wszelkie metalowe przedmioty.

Sklepy bezcłowe i oczekiwanie na wylot

Po kontroli bezpieczeństwa trafiasz do strefy wolnocłowej. Kiedyś był to prawdziwy raj dla lubiących robić ekskluzywne zakupy po atrakcyjnych cenach. Dziś to w zasadzie lotniskowa poczekalnia. Stąd udasz się do odpowiedniej bramki, inaczej nazwanej “gate”, skąd będziesz wchodzić do samolotu (“boarding”). Informację o numerze bramki dla Twojego lotu znajdziesz na tablicy informacyjnej. Karta pokładowa jest również niezbędna aby zrobić jakiekolwiek zakupy w strefie wolnocłowej, nawet jeśli jest to tylko butelka wody. Jeśli już planujesz poważniejsze zakupy w strefie bezcłowej pilnuj godziny “boardingu”, bo samolot nie będzie na Ciebie czekał.

wakacje z biurem podróży
Wakacje z biurem podróży — Boarding

Przed przejściem przez wyznaczoną bramkę (“gate”) po rozpoczęciu boardingu zostaniesz poproszony o okazanie dokumentu tożsamości i karty pokładowej. Następnie udajesz się do samolotu. W zależności od tego jak blisko wyjścia z lotniska znajduje się samolot możesz do niego wejść pieszo, możesz być przewieziony specjalnym autobusem lub czasami wejść specjalnym rękawem. Sprawdź na karcie pokładowej czy do samolotu wchodzisz wejściem przednim czy tylnym.

Na pokładzie samolotu

Na karcie pokładowej masz wydrukowany numer Twojego miejsca w samolocie. Może to być zapis w formie np. “11C”, co oznacza, że musisz zając miejsce C w rzędzie 11. Nad Twoim fotelem w samolocie znajduje się schowek, gdzie możesz umieścić na czas lotu bagaż podręczny. Możesz go również umieścić pod fotelem.

wakacje z biurem podróży
Wakacje z biurem podróży — Na pokładzie samolotu

Przed rozpoczęciem kołowania samolotu stewardesy zaprezentują sposób zapinania pasów, a także pokażą jak wygląda procedura awaryjna w przypadku konieczności skorzystania z kamizelek ratunkowych i masek tlenowych.

Polecany artykuł: Uszkodzona walizka na lotnisku – jak się zachować

Samolot zaczyna następnie kołować na pas startowy, a po otrzymaniu zgody z wieży kontrolnej rozpoczyna się procedura startowa, podczas której musisz mieć zapięte pasy oraz wyłączyć wszelkie urządzenia elektroniczne. O możliwości odpięcia pasów po osiągnięciu przez samolot odpowiedniej wysokości zostaniesz poinformowany przez załogę samolotu.

Lądowanie na lotnisku docelowym

Po wylądowaniu samolotu musisz zabrać swój bagaż podręczny i udać się do odpowiedniego pomieszczenia na lotnisku, gdzie na taśmociągu oznaczonym numerem lotu będą wyjeżdżały bagaże. W zależności od liczby pasażerów może się zdarzyć, że na bagaż będziesz musiał poczekać nawet kilkanaście minut. Jeśli lądujesz w kraju nienależącym do Unii Europejskiej przed wejściem na halę bagażową odbywa się kontrola paszportowa.

wakacje z biurem podróży
Wakacje z biurem podróży — Odbiór bagażu po przylocie

Kiedy odbierzesz swój bagaż przechodzisz na halę przylotów, gdzie będzie na Ciebie czekał rezydent biura podróży. Poznasz go po tabliczce z logo biura podróży, organizatora Twojego wyjazdu. Rezydent poinformuje Cię gdzie stoi autokar, który zawiezie Cię do hotelu. Otrzymasz również ulotkę z podstawowymi informacjami o miejscu wypoczynku, ofertą wycieczek fakultatywnych, kontaktem telefonicznym do rezydenta oraz datą i godziną pierwszego spotkania z rezydentem w hotelu.

wakacje z biurem podróży
Wakacje z biurem podróży — Transfer do hotelu

Często się zdarza, że rezydent również wsiada do autokaru i w trakcie transferu przekazuje dodatkowe informacje zarówno o samym hotelu jak i okolicznych atrakcjach. Jeśli planujesz skorzystanie na miejscu z wycieczek fakultatywnych warto poszukać ofert lokalnych biur podróży, które czasami są nawet o połowę tańsze od ofert otrzymanych od rezydenta.

Po przyjeździe do hotelu meldujesz się oraz jeśli wykupiłeś opcję “all inclusive” otrzymujesz specjalną opaskę, która będzie informować obsługę hotelu, że masz prawo korzystać z wszelkich dobrodziejstw tej opcji.

Koniec pobytu

Jeden dzień przed końcem pobytu poszukaj w hotelu tablicy informacyjnej. Znajdziesz na niej informację o godzinie transferu na lotnisko. Może się również okazać, że uległa zmianie godzina wylotu. W takiej sytuacji znajdziesz stosowną informację na tablicy.

Po dotarciu na lotnisko ma miejsce identyczna procedura jak w trakcie wylotu z Polski, czyli musisz zacząć od odszukania numeru stanowiska, przy którym odbywa się odprawa.

Wybierając wakacje z biurem podróży uzyskujesz komfort wyjazdu. Pracownik biura podróży dopilnuje, by Twoją rezerwację pozgłaszać w odpowiednich miejscach, wydrukuje lub prześle dokumenty podróży, jak również doradzi w wyborze oferty i odpowie na Twoje pytania. Minusem są zazwyczaj nieco wyższe ceny, niż w przypadku samodzielnego poszukiwania lotu i hotelu.

Wojciech Płusa
Wojciech Płusa

Jestem pasjonatem podróży, który wierzy, że każdy może odkrywać świat na własną rękę. Odwiedziłem wiele zakątków Europy, Azji i Afryki, zawsze z kubkiem dobrej kawy w ręku. Na swoim blogu dzielę się praktycznymi poradami, pokazując, że podróżowanie jest dostępne dla każdego, bez względu na budżet.

Artykuły: 381
buycoffeeto

4 komentarze

  1. Ja tam lubię wycieczki organizowane przez biura podróży. Wyjazd za granicę to dla mnie trochę stres i sama chyba bym nie umiała sobie wszystkiego załatwić, a tak mam zapewniony samolot, nocleg, dojazd do hotelu i różne atrakcje. Najczęściej korzystam z oferty Rainbow bo nigdy się na nich nie zawiodłam i wolę nie ryzykować. W tym roku postawiłam na Grecję, mam nadzieję że będę zadowolona

  2. Bardzo mi się podobał ten artykuł, zebrane wszystkie potrzebne informacje napisane w prosty, czytelny sposób. Chętnie zapoznam się z pozostałymi artykułami i zachęcę do strony znajomych. Pan Wojciech bardzo pozytywna postać.

    • Pani Aniu, bardzo dziękuję za miłe słowa. Mam nadzieję, że znajdzie Pani u mnie wiele ciekawostek i przydatnych informacji.

  3. Bardzo przydatny artykuł! Cieszę się, że mogłem przeczytać o tym, jak organizować wakacje z biurem podróży. Wskazówki krok po kroku są jasne i łatwe do zastosowania. Mam nadzieję, że teraz będę mógł bezproblemowo zaplanować moją wymarzoną wycieczkę. Dziękuję za podzielenie się tak cennymi informacjami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *