wakacje w czerwcu

Gdzie na wakacje w czerwcu 2024 roku

Planujesz wakacje w czerwcu? W tym okresie ciepło jest m.in. we Włoszech, Albanii i Hiszpanii. Zdecydowanie najtańszym kierunkiem na wakacje w czerwcu jest Albania, kraj, który z roku na rok coraz bardziej zyskuje na popularności. Gdzie jechać na wakacje w czerwcu 2024 roku, aby było ciepło i tanio? Sprawdź 5 kierunków idealnych na wyjazd w tym terminie.

Impulsem do podjęcia decyzji o spędzeniu wakacji w czerwcu może być długi weekend czerwcowy. W tym roku 30 maja przypada święto Bożego Ciała. Wystarczy wziąć 4 dni urlopu i cieszyć się aż 9 dniami wolnego. To wystarczająco dużo czasu, aby wybrać się na tygodniowe wakacje w czerwcu, a właściwie na przełomie maja i czerwca, i korzystać z dobrej pogody na zwiedzanie bez tłumów, plażowanie na prawie pustych plażach lub relaks przy hotelowym basenie z orzeźwiającym koktajlem.

Sprawdź gdzie warto wybrać się na wakacje w czerwcu 2024 roku.

Wakacje w czerwcu 2024 roku w Albanii

Albania jest dla jednych esencją Bałkanów, a dla innych krajem luksusowych kurortów wypoczynkowych z pięknymi plażami. Zarówno jedni jak i drudzy będą zadowoleni z wakacji spędzonych w kraju, który w ciągu kilku najbliższych lat ma szanse stać się jednym z wiodących regionów turystycznych. Dostęp do Morza Adriatyckiego i Jońskiego oraz dobrze rozwinięta linia brzegowa sprzyjają budowie solidnej infrastruktury turystycznej.

Polecany artykuł: Wakacje z biurem podróży krok po kroku

Powszechnie Albania uchodzi za kraj bunkrów. W latach 70. XX wieku z inspiracji ówczesnego dyktatora Envera Hodży wybudowano w Albanii ponad 600 tysięcy bunkrów obronnych. Kraj ten posiada również wiele atrakcji naturalnych. Turystów zachwycają jeziora (m.in. Szkoderskie i Ochrydzkie), górzyste krajobrazy i miasta ze starożytną historią. Wszystko to sprawia, że Albania jest doskonałym miejscem, aby spędzić tu wakacje w czerwcu.

Do Albanii przyciągają turystów piękne plaże Riwiery Albańskiej, położonej na wybrzeżu Morza Jońskiego. Riwiera Albańska jest znacznie atrakcyjniejszym rejonem niż kurorty położone nad Adriatykiem z powodu krystalicznie czystej wody morskiej i szerokich piaszczystych plaż położonych w urokliwych zatoczkach. Najpopularniejszymi kurortami Riwiery Albańskiej są Durrës, Saranda, Himarë i Dhermi.

Wakacje w czerwcu w Albanii

Temperatura

23°C

czas lotu

2:00

Co zobaczyć w Albanii

Położona w centrum kraju Tirana, stolica Albanii, jest idealną bazą wypadową do zwiedzania i poznawania uroków tego bałkańskiego państwa. Spędzając wakacje w czerwcu w Albanii, zwiedzanie kraju warto rozpocząć właśnie od Tirany, mającej historyczne korzenie bizantyjskie. To miasto będące mieszanką różnych tradycji, kultur i religii – islamu, prawosławia i katolicyzmu. Warto zwrócić uwagę na architekturę miasta, stanowiącą mieszankę komunistycznych monumentalnych budowli i budynków w międzywojennym stylu włoskim.

Miłośnicy górskich wędrówek powinni udać się do północnej części Albanii i poznać urok tzw. Alp Albańskich, czyli Gór Północnoalbańskich, będących najwyższą częścią Gór Dynarskich. Góry Północnoalbańskie ciągną się od północnej części miasta Szkodra aż do granicy z Czarnogórą i Kosowem. Najwyższym szczytem tych gór, zwanych czasami Górami Przeklętymi, jest Maja e Jezercës (2694 m n.p.m.). Dziewicza przyroda tych gór nadaje im wyjątkowego piękna, ale są one jednymi z najbardziej wymagających kondycyjnie gór w Europie. Osoby mniej wprawione w turystyce górskiej powinny udać się w okolice wsi Teth, leżącej w dolinie Valbony.

Jedną z największych atrakcji północnej Albanii jest Jezioro Szkoderskie, leżące na pograniczu Albanii i Czarnogóry. Do Albanii należy tylko 1/3 powierzchni jeziora. Ma ono charakter krasowy, a jego powierzchnia waha się pomiędzy 360 a 550 km². To największy słodkowodny akwen na całym Półwyspie Bałkańskim. Rejs po jeziorze pozwoli nie tylko zobaczyć niezwykłe okazy ptactwa ale również podziwiać niesamowite widoki.

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić w pobliżu Jeziora Szkoderskiego jest Szkodra. Na jej przedmieściach warto zwiedzić średniowieczną Twierdzę Rozafa oraz znajdujący się nieopodal Ołowiany Meczet. Warto również zajrzeć do Muzeum Historycznego z bardzo ciekawą ekspozycją etnograficzną.

Albania na wakacje w czerwcu 2024 — Twierdza Rozafa
Albania na wakacje w czerwcu 2024 — Twierdza Rozafa

Kolejna atrakcją turystyczną Albanii jest Jezioro Ochrydzkie, przez którego środek przebiega granica między Macedonią a Albanią. Na brzegach jeziora zachowało się wiele zabytków. Wypad nad Jezioro Ochrydzkie przypadnie do gustu miłośnikom zabytków jak również amatorom plażowania i aktywnego wypoczynku.

Około 250 km od Tirany, w południowej części kraju, leży Gjirokastra, miasto wpisane na listę UNESCO. Gjirokastra jest często nazywana “kamiennym miastem” lub “miastem tysiąca schodów” z uwagi na jej architekturę i położenie na wzgórzach. Na starówce można podziwiać charakterystyczne budynki z drewnianymi balkonami i wieżyczkami. Dodatkowo orientalnego klimatu nadają wąskie brukowane uliczki oraz sklepiki miejscowych rzemieślników. Właśnie w nich warto poszukać oryginalnych pamiątek z Albanii.

W poszukiwaniu zabytków warto odwiedzić niewielką miejscowość Butrint przy granicy z Grecją. Zachowały się tu mury dawnej osady oraz liczne zabytki z czasów rzymskich, weneckich oraz tureckich. Kolejną osadą, do której warto się udać jest Apollonia. Do III wieku było to bardzo bogate miasto portowe. Warto zajrzeć do Parku Archeologicznego Apollonia należącego do najsłynniejszych tego rodzaju obiektów w Albanii.

Warto też jechać do miasta Berat, położonego u stóp gór Tomorr, nazywanego “miastem tysiąca okien”. Uwagę przykuwa dobrze zachowana architektura okresu osmańskiego. Berat jest świadectwem różnorodności ludności zamieszkującej te tereny.

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Voskopojë, obecnie wieś, a w XVIII wieku ważne miasto Moskopole z renomowaną akademią, będące ośrodkiem prawosławia z prawie 30 cerkwiami. O dawnej randze tej miejscowości przypominają nieliczne zachowane bizantyjskie cerkwie z cennymi polichromiami.

Jedną z największych atrakcji turystycznych Albanii jest Krujë, często zwana “albańskim Krakowem”. Można tu zwiedzić odbudowany średniowieczny zamek oraz pospacerować brukowanymi uliczkami zabytkowej starówki. W drodze do zamku amatorzy targowania się mogą sprawdzić swoje umiejętności na miejscowym bazarze.

Ostatnią polecaną przeze mnie atrakcją Albanii jest wybudowany za panowania cesarza Hadriana w latach 117-138 Amfiteatr w Durrës, jeden z ważniejszych zabytków kraju, położony w samym centrum starówki. Jest największym znanym zachowanym amfiteatrem w Albanii i w całej zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego.

Jeśli stan albańskich dróg zniechęca Cię do samodzielnego zwiedzania Albanii możesz sprawdzić zorganizowane wycieczki lokalne, dzięki którym odkryjesz wszystkie atrakcje tego kraju spędzając tu wakacje w czerwcu.

Pogoda w Albanii

Temperaturadzieńnocwoda
styczeń11°C7°C14°C
luty11°C8°C13°C
marzec13°C9°C13°C
kwiecień15°C12°C15°C
maj19°C16°C18°C
czerwiec23°C20°C22°C
lipiec25°C22°C24°C
sierpień25°C22°C24°C
wrzesień23°C20°C23°C
październik20°C16°C21°C
listopad16°C13°C18°C
grudzień12°C9°C16°C

Warto wiedzieć

Kraj:

Albania

Stolica:

Tirana

Waluta:

lek (ALL)

Język urzędowy:

albański

Liczba ludności:

3.038.000

Powierzchnia:

28.748 km2

Religia dominująca:

islam

Strefa czasowa:

UTC+2 (lato); UTC+1 (zima)

Fuerteventura na wakacje w czerwcu 2024 roku

Leżąca na Oceanie Atlantyckim Fuerteventura, nazywana także Wyspami Szczęśliwymi, jest najstarszą i drugą pod względem wielkości wyspą należącą do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Rdzennymi mieszkańcami tej wyspy byli Guanczowie.

To miejsce będące prawdziwym rajem dla miłośników plażowania, na których czeka ponad 50 km plaż z jasnym piaskiem i krystalicznie czystą wodą. Prawie przez cały rok na Fuerteveturze świeci słońce, a temperatura powietrza w dzień nie spada poniżej 18°C. Fuerteventura jest wymarzonym miejscem dla osób uprawiających sporty wodne, głównie windsurfing, surfing i kitesurfing. Nie będą się tu również nudzić osoby lubiące wędrówki. To wszystko sprawia, że wyspa jest idealnym miejscem na wakacje w czerwcu.

Centralna część wyspy oferuje malownicze górskie krajobrazy przypominające widoki jak z księżyca. Z kolei na zachodzie wyspy czekają na turystów klify. Północna część Fuerteventury obfituje w pustynne krajobrazy tworzone przez wydmy.

Wakacje w czerwcu na Fuerteventurze

Temperatura

22°C

czas lotu

5:30

Co zobaczyć na Fuerteventurze

Choć Fuerteventura słynie głównie z pięknych plaż, to nie brakuje tu atrakcji do zwiedzania. Spędzając wakacje w czerwcu na Fuerteventurze warto zobaczyć najciekawsze miejsca na wyspie.

Pierwszym polecanym punktem zwiedzania jest położona na zachodzie wyspy rybacka miejscowość Ajuy. Klimatu temu miejscu nadają kolorowe domki i łódki na brzegu oceanu. Warto też oddać się słodkiemu lenistwu na plaży z czarnym piaskiem. Będąc w tej okolicy trzeba zobaczyć położone w Zatoce Negra jaskinie Cuevas de Ajuy.

Pierwszą stolicą wyspy było XV-wieczne miasteczko Betancuria, które warto odwiedzić z uwagi na malownicze położenie oraz oryginalną zabudowę, tworzącą niesamowity klimat tego miejsca. W okolicy warto zatrzymać się przy Mirador Morro Velosa, będącym jednym z najlepszych punktów widokowych na wyspie oraz przy Mirrador Corrales de Guzie z charakterystycznymi dwoma dużymi pomnikami Guanczów.

Wakacje w czerwcu 2024 roku na Fuerteventurze — Betancuria
Wakacje w czerwcu 2024 roku na Fuerteventurze — Betancuria

Osoby spędzające rodzinne wakacje w czerwcu powinny wybrać się do parku botaniczno-zoologicznego Oasis Park w miejscowości La Lajita. W parku żyje ponad 200 gatunków zwierząt i rośnie ponad 1,5 tysiąca gatunków roślin. Można tu podziwiać m.in. kaktusy z niemal całego świata. Najmłodsi turyści mogą nawet głaskać i karmić zwierzęta. Z kolei główną atrakcją dla dorosłych są przejażdżki na wielbłądach.

W pobliżu miejscowości Corralejo znajduje się rezerwat przyrody Parque Natural de Corralejo z ogromnymi piaskowymi wydmami. Krajobraz tego miejsca przypomina Saharę, a wydmy ciągną się na odcinku kilku kilometrów. Polecam zobaczyć to miejsce obowiązkowo w trakcie zwiedzania Fuerteventury.

Fuerteventura jest wyspą wulkaniczną. Od Corralejo aż do Półwyspu Jandía biegnie Szlak Gran Recorrido. Trekking tym szlakiem może być również okazją do wejścia na wulkan Calderon Hondo leżący w miejscowości Lajares.

Jedną z głównych atrakcji wyspy są plaże. Fuerteventura nazywana jest też plażą Wysp Kanaryjskich. Najpiękniejszą plażą na wyspie jest Cofete położona na Półwyspie Jandía. Piaszczysta plaża ma aż 12 km długości i jest otoczona klifami. Drugą plażą, którą polecam odwiedzić w trakcie wakacji na Fuerteventurze jest Sotavento. Jasny piasek kontrastujący z błękitem oceanu oraz malownicze laguny tworzą bajkowy krajobraz.

Fakultatywnie można udać się na zwiedzanie sąsiednich wysp – malutkiej Lobos oraz Lanzarote z księżycowym krajobrazem. Rejs na Lobos z Corralejo trwa zaledwie kwadrans, zaś przeprawa na Lanzarote około pół godziny.

Nie we wszystkie miejsca na Fuerteventurze da się dojechać samochodem z wypożyczalni. Sprawdź lokalne atrakcje i wycieczki, które mogą Cię zainteresować.

Pogoda na Fuerteventurze

Temperaturadzieńnocwoda
styczeń18°C15°C18°C
luty18°C15°C18°C
marzec19°C16°C18°C
kwiecień20°C16°C18°C
maj21°C17°C19°C
czerwiec22°C19°C20°C
lipiec23°C20°C21°C
sierpień24°C21°C22°C
wrzesień24°C21°C22°C
październik23°C20°C22°C
listopad21°C18°C21°C
grudzień19°C17°C19°C

Warto wiedzieć

Kraj:

Hiszpania

Stolica:

Puerto del Rosario

Waluta:

euro (EUR)

Język urzędowy:

hiszpański

Liczba ludności:

113.000

Powierzchnia:

1.659,74 km2

Religia dominująca:

katolicyzm

Strefa czasowa:

UTC+2 (lato); UTC+1 (zima)

Wakacje w czerwcu 2024 roku na Sardynii

Sardynia jest drugą co do wielkości wyspą leżącą na Morzu Śródziemnym, w połowie drogi między Europą i Afryką. Wyspa należy do Włoch. Skaliste wybrzeże wyspy przyciąga speleologów. Z kolei urokliwe plaże, malownicze doliny i góry przyciągają rzesze turystów. Sardynia jest doskonałym kierunkiem na wakacje w czerwcu 2024 roku. To idealne miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak również poszukiwaczy zapierających dech w piersiach widoków i amatorów zabytków.

Na Sardynii znajduje się wiele zabytków po Kartagińczykach, pod których panowaniem była kiedyś ta wyspa. Są tu również pamiątki po Rzymianach, Wandalach oraz przybyszach z Aragonii i Katalonii. Najstarszymi budowlami na wyspie są liczące około 4 tysięcy lat megalityczne ścięte stożki zwane nuragami.

Największym atutem Sardynii są piaszczyste plaże, malownicze urwiste skały, bajkowe wysepki i zatoczki oraz wyjątkowej czystości morska woda w kolorze szmaragdowym. Te najładniejsze znajdują się w rejonie Chia. Piaszczyste białe plaże w tym rejonie ciągną się na długości około 6 km.

Wakacje w czerwcu na Sardynii

Temperatura

23°C

czas lotu

2:25

Co zobaczyć na Sardynii

Jedną z najważniejszych atrakcji Sardynii jest leżące na południowym wybrzeżu nad Zatoką Aniołów miasto Cagliari, stolica wyspy. Najstarszą częścią miasta jest dzielnica Castello. Malowniczą panoramę miasta warto obejrzeć z wieży widokowej Torre dell’Elefante lub Torre di San Pancrazio. Najstarszym zabytkiem stolicy Sardynii jest pochodzący z II wieku amfiteatr rzymski pamiętający walki gladiatorów. W dzielnicy Castello znajduje się także potężny bastion zbudowany z białego i żółtego wapienia, z łukiem triumfalnym, ozdobiony kolumnami korynckimi. Na bastionie znajduje się taras widokowy.

Inną wartą odwiedzenia miejscowością na Sardynii jest starożytna Olbia, miasto z dużym portem i lotniskiem. Miasto to leży nieopodal znanego Szmaragdowego Wybrzeża, jednej z największych atrakcji Sardynii.

Spędzając na Sardynii wakacje w czerwcu 2024 roku warto także wybrać się do Mamoiada i Orgosolo. Pierwsze z miasteczek słynie z tradycyjnych masek karnawałowych, które można obejrzeć w Muzeum Masek Śródziemnomorskich. Z kolei Orgosolo słynie ze wspaniałych murali.

Na północno-zachodnim wybrzeżu Sardynii warto odwiedzić urocze miasteczko Alghero, w którym można podziwiać przepiękne historyczne centrum oraz wyjątkowej urody plaże. Z innych wartych zobaczenia miasteczek Sardynii polecam średniowieczne Castelsardo z Zamkiem Doria oraz leżące na wyspie San Pietro – ciche miasteczko Carloforte z kameralnymi plażami, w którym można usłyszeć regionalny dialekt wywodzący się z języka liguryjskiego.

Wakacje w czerwcu na Sardynii — Su Nuraxi w Barumini
Wakacje w czerwcu na Sardynii — Su Nuraxi w Barumini

Najciekawszą atrakcją Sardynii są Nuragi, czyli stożkowate wieże wzniesione nad kamiennymi ołtarzami, budowane na wyspie przez Nuragijczyków z kamieni ułożonych bez użycia zaprawy. Powstały one prawdopodobnie pomiędzy 1500 a 500 rokiem p.n.e. Nie wiadomo w jakim celu je budowano. Nuragi można zobaczyć w kilku miejscach na wyspie m.in. w Palmaverze i Alghero. Te najbardziej znane i najlepiej zachowane znajdują się w miejscowości Barumini i są nazywane Su Nuraxi. Kompleks ten został wpisany w 1997 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Z atrakcji naturalnych Sardynii warto zobaczyć znajdujące się w pobliżu Alghero Groty Neptuna, będące najpopularniejszymi jaskiniami na wyspie. Polecam także zobaczyć Wąwóz Su Gorroppu, jeden z najgłębszych w Europie, leżący w południowo-wschodniej części Sardynii. Inną wartą zobaczenia atrakcją naturalną wyspy jest Archipelag La Maddalena, składający się z grupy wysp położonych w przesmyku pomiędzy Sardynią a Korsyką. Za wyjątkiem La Maddaleny, pozostałe wyspy są niezamieszkałe.

Sardynia to zachwycające krajobrazy, zabytkowe miejsca i piaszczyste plaże – na tej wyspie każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdź jakie lokalne atrakcje i wycieczki czekają na Ciebie na Sardynii.

Pogoda na Sardynii

Temperaturadzieńnocwoda
styczeń12°C9°C14°C
luty12°C9°C13°C
marzec14°C10°C13°C
kwiecień16°C12°C14°C
maj19°C15°C17°C
czerwiec23°C19°C21°C
lipiec26°C21°C24°C
sierpień26°C22°C25°C
wrzesień23°C20°C23°C
październik20°C17°C21°C
listopad16°C13°C18°C
grudzień13°C10°C15°C

Warto wiedzieć

Kraj:

Włochy

Stolica:

Cagliari

Waluta:

euro (EUR)

Język urzędowy:

włoski

Liczba ludności:

1.600.000

Powierzchnia:

24.090 km2

Religia dominująca:

katolicyzm

Strefa czasowa:

UTC+2 (lato); UTC+1 (zima)

Na wakacje w czerwcu 2024 roku na Majorkę

Majorka to największa hiszpańska wyspa w archipelagu Balearów, leżąca na Morzu Śródziemnym. Suche i upalne lata sprawiają, że na wyspę wybierają się rzesze turystów. Majorka uznawana jest za najpiękniejszą wyspę na Morzu Śródziemnym.

Jej krajobraz jest bardzo zróżnicowany. W północno-zachodniej części wyspy ciągnie się pasmo górskie Serra de Tramuntana z najwyższym szczytem Puig Major (1.445 m n.p.m.). W części południowo-wschodniej stronie wyspy rozciąga się wyżyna z rzeźbą krasową. Z kolei centralna Majorka jest nizinna. Uprawiane są tu winorośle i cytrusy, a także oliwki i figi.

Najbardziej obleganym przez turystów rejonem Majorki jest wybrzeże wschodnie, na którym nie brakuje plaż położonych w malowniczych zatoczkach. Wypoczynek na plaży daje również możliwość uprawiania wodnych sportów.

Wakacje w czerwcu na Majorce

Temperatura

24°C

czas lotu

2:40

Co zobaczyć na Majorce

Spędzając na Majorce wakacje w czerwcu warto zwiedzić stolicę wyspy – Palma de Mallorca, największe miasto na całych Balearach. Prawdziwie hiszpański klimat tego miasta to nie tylko wąskie uliczki starego miasta, ale również lokalne restauracje serwujące lokalne dania i owoce morza, a także kluby nocne, w których można bawić się do białego rana. Po zwiedzeniu starówki warto zobaczyć Katedrę La Seu, budowaną przez prawie 400 lat. W okolicy znajduje się park El Parque del Mar wraz z promenadą a także Pałac Królewski La Almudaina.

Niecałe 20 kilometrów od Palma de Mallorca leży miasteczko Valldemossa, a w nim klasztor Real Cartuja de Jesus de Nazaret. W klasztorze zgromadzone są pamiątki po Fryderyku Chopinie, bowiem właśnie tutaj przez kilka lat mieszkał i tworzył wybitny kompozytor.

Wakacje w czerwcu na Majorce — Katedra Le Seu w Palma de Mallorca
Wakacje w czerwcu na Majorce — Katedra Le Seu w Palma de Mallorca

Miłośnicy atrakcji naturalnych i wędrówek powinni wybrać się w góry Serra de Tramuntana. Ze szlaków można podziwiać górskie jeziora, urwiska i przełęcze, ale również gaje oliwne i pomarańczowe. W poszukiwaniu atrakcyjnych widoków warto wybrać się do Zatoki Alkudyjskiej, jednej z najbardziej malowniczych na Majorce. Plaża w tym miejscu będzie idealna dla wypoczywających z dziećmi oraz osób uprawiających windsurfing.

Wakacje w czerwcu na Majorce to także okazja do zwiedzenia położonych we wschodniej części wyspy Smoczych Jaskiń, czyli Cuevas del Drach. Stalaktyty i stalagmity przypominają paszczę smoka i stąd wzięła się nazwa jaskiń.

Majorka zachwyci Cię plażami i urokliwymi małymi miasteczkami. Warto bliżej poznać tą hiszpańską wyspę wybierając się na lokalną wycieczkę z przewodnikiem.

Pogoda na Majorce

Temperaturadzieńnocwoda
styczeń13°C10°C14°C
luty13°C9°C13°C
marzec15°C11°C14°C
kwiecień17°C12°C15°C
maj20°C16°C17°C
czerwiec24°C19°C21°C
lipiec27°C22°C24°C
sierpień27°C23°C26°C
wrzesień24°C21°C25°C
październik21°C18°C22°C
listopad17°C14°C18°C
grudzień14°C11°C16°C

Warto wiedzieć

Kraj:

Hiszpania

Stolica:

Palma de Mallorca

Waluta:

euro (EUR)

Język urzędowy:

hiszpański

Liczba ludności:

859.000

Powierzchnia:

3.640 km2

Religia dominująca:

katolicyzm

Strefa czasowa:

UTC+2 (lato); UTC+1 (zima)

Wakacje w czerwcu 2024 na Sycylii

Sycylia jest największą wyspą na Morzu Śródziemnym. Położona jest we Włoszech na południe od Półwyspu Apenińskiego. Jest wyspą wulkaniczną, a jej największym wzniesieniem jest wulkan Enta (3.323 m n.p.m.).

Historia Sycylii jest bardzo burzliwa. W starożytności wyspa była przedmiotem sporów wielkich rodów arystokratycznych. Była pod panowaniem fenickim, greckim i rzymskim. W czasach nowożytnych Sycylia pozostawała pod wpływami Bizancjum, Imperium Otomańskiego, Cesarstwo Rzymskiego, Królestwa Neapolu i Hiszpanii. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku Sycylia weszła w skład państwa włoskiego. Na całym świecie rozgłos tej śródziemnomorskiej wyspie przyniosła tutejsza mafia oraz walka jaką wypowiedziały jej władze.

Turystom Sycylia oferuje przepiękne plaże i zachwycające krajobrazy. Wyspa jest dobrym miejscem na wakacje w czerwcu zarówno dla plażowiczów jak i osób lubiących aktywny wypoczynek, w szczególności sporty wodne. Z kolei miłośnicy historii i zabytków znajdą tu obiekty z różnych okresów historycznych.

Wakacje w czerwcu na Sycylii

Temperatura

23°C

czas lotu

2:40

Co zobaczyć na Sycylii

Obowiązkowym punktem wycieczki po Sycylii jest Taormina, gdzie znajdują się pozostałości po antycznym teatrze greckim. W tle mamy widok na majestatyczną Etnę oraz Morze Jońskie. Dziś w teatrze odbywa się festiwal muzyki filmowej Taormina FilmFest.

Jednym z najpopularniejszych miejsc na wyspie są Syrakuzy z Parkiem Archeologicznym w Neapolis. Tutaj można zobaczyć ruiny najważniejszych świątyń, w otoczeniu bujnej roślinności charakterystycznej dla całych Włoch – cyprysów, granatów i fikusów. Park jest terenem chronionym, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Można tu zobaczyć także słynne Ucho Dionizosa, czyli jaskinię przypominającą swoim kształtem ludzkie ucho, a także Grób Archimedesa – sztucznie utworzoną wapienną grotę.

Wakacje w czerwcu na Sycylii — Ruiny antycznego teatru greckiego w Taorminie
Wakacje w czerwcu na Sycylii — Ruiny antycznego teatru greckiego w Taorminie

W południowo-zachodniej części Sycylii leży miasto Agrigento, słynne za sprawą Doliny Świątyń (Valle dei Templi), wpisanej na listę UNESCO. Można tu zobaczyć kilka starożytnych świątyń w tym Świątynię Zgody (Templio della Concordia). W okolicy znajdują się także Tureckie Schody (Scala dei Turchi), które mogą niektórym przypominać tureckie Pamukkale.

W stolicy Sycylii – Palermo polecam odwiedzić Katakumby Kapucynów, w których spoczywa około 8.000 ciał. Z pozoru jest to zwykłe miejsce pochówku zakonników i nie byłoby w nim nic szczególnego, gdyby nie mikroklimat, którego działanie na zwłoki jest podobne do balsamacji. W późniejszym okresie w katakumbach chowano również bogatych mieszczan. Z pewnością to jedna z najciekawszych atrakcji Sycylii, choć z racji swojej osobliwości, nie dla wszystkich.

Po zwiedzeniu sycylijskich zabytków warto również zobaczyć naturalne atrakcje wyspy. Jedną z tych atrakcji jest Wąwóz Alcantara, utworzony przez wysokie bazaltowe skały i rzekę Alcantara. Wąwóz jest dziełem Etny, najwyższego czynnego wulkanu w Europie (3.345 m n.p.m.). Majestatyczna sylwetka Etny towarzyszy nam prawie przez cały czas zwiedzania wyspy. Warto wjechać kolejką linową na punkt widokowy i z bliska zajrzeć do wnętrza bestii.

W tym rejonie, a konkretnie na Wyspach Liparyjskich, można zobaczyć kolejny czynny wulkan – Stromboli (920 m n.p.m.). Jest on na tyle niski, że śmiało można zdecydować się na wejście piechotą, pamiętając o zabraniu ze sobą maski zapobiegającej wdychaniu pyłu wulkanicznego. Szczególnie atrakcyjna widowiskowo może być wycieczka po zmroku pozwalająca zobaczyć gorącą lawę we wnętrzu krateru.

Wolisz wyprawę na Etnę czy starożytne zabytki Taorminy? Sprawdź propozycje zorganizowanych wycieczek, które pomogą Ci lepiej poznać Sycylię.

Pogoda na Sycylii

Temperaturadzieńnocwoda
styczeń13°C10°C14°C
luty12°C9°C13°C
marzec14°C11°C13°C
kwiecień16°C16°C15°C
maj19°C16°C17°C
czerwiec23°C20°C21°C
lipiec26°C23°C25°C
sierpień27°C24°C26°C
wrzesień24°C21°C24°C
październik21°C18°C22°C
listopad17°C14°C19°C
grudzień14°C11°C16°C

Warto wiedzieć

Kraj:

Włochy

Stolica:

Palermo

Waluta:

euro (EUR)

Język urzędowy:

włoski

Liczba ludności:

4.801.000

Powierzchnia:

25.832 km2

Religia dominująca:

katolicyzm

Strefa czasowa:

UTC+2 (lato); UTC+1 (zima)

Zaplanuj wakacje w roku 2024

Czerwiec to w zasadzie ostatni dzwonek na podjęcie decyzji o rezerwacji wyjazdu wakacyjnego. Nie ma nic złego w wyczekiwaniu na oferty last minute, jednak te lepsze tak szybko jak się pojawiają, równie szybko znikają. Warto już teraz sprawdzić i przeanalizować oferty biur podróży i świadomie zaplanować wakacje. Na początek warto zacząć od przejrzenia ofert do najpopularniejszych kierunków: do Turcji, Grecji, Hiszpanii i na Cypr.

Nie jestem organizatorem wyjazdów wakacyjnych oraz innych imprez turystycznych. Jeśli klikniesz w linki zamieszczone w tym artykule i za ich pomocą dokonasz zakup wycieczki, mogę otrzymać wynagrodzenie od serwisu Wakacje.pl. Nie ma to jednak żadnego wpływu na wybór zamieszczonych w artykule ofert. Zawarte w tym artykule informacje i ceny wyjazdów nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *