park narodowy krka

Park Narodowy Krka w Chorwacji

Park Narodowy Krka obejmuje wąski pas terenu wokół rzeki Krka i dolnego biegu rzeki Čikola w chorwackiej Dalmacji. Leży niedaleko miasta Szybenik i jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Chorwacji. Prawdziwą atrakcją tego miejsca jest wodospad Skradinski buk i zdecydowana większość turystów ogranicza zwiedzanie Parku Narodowego Krka właśnie do tego jednego wodospadu. Warto jednak zaplanować sobie całodzienną wizytę w tym miejscu i poznać wszystkie lub prawie wszystkie atrakcje. W końcu bilety wstępu do najtańszych nie należą.

Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.

— Albert Einstein

Rzeka Krka płynie długim na ponad 70 km kanionem przez liczne kaskady i tworzy przepiękne kilkudziesięciometrowej wysokości wodospady. Warto poświęcić kilka godzin na spacery i rejsy. Park Narodowy Krka to prawdziwa oaza natury.

Oprócz dzikiej przyrody na terenie parku znajdują się również obiekty dziedzictwa kulturowego, z których najbardziej znany jest franciszkański klasztor Visovac.

Park Narodowy Krka powstał w roku 1987 i zajmuje obecnie powierzchnię 109 km2. Jest to powierzchnia porównywalna z Białowieskim Parkiem Narodowym. Park Narodowy Krka jest siódmym i najmłodszym parkiem narodowym w Chorwacji.

park narodowy krka
Park Narodowy Krka w Chorwacji

Park Narodowy Krka – jak dojechać?

Do Parku Narodowego Krka najłatwiej dojechać autostradą A1 i skręcić w jeden z dwóch dobrze oznaczonych zjazdów na odcinku Skradin – Szybenik, by po 10 minutach znaleźć się na parkingu. Druga możliwość to dojazd drogą D8 biegnącą od Zadaru. Z Szybenika należy się kierować na miejscowość Drniš i pilnować drogowskazów.

Polecany artykuł: Samochodem do Chorwacji – koszty przejazdu

Inną opcją dotarcia do PN Krka jest skorzystanie z kursujących ze Splitu i Zadaru regularnych linii autobusowych do Szybenika i Skradina.

Do parku prowadzi 5 wejść, z których główne to Lozovac i Skradin. Funkcjonują również wejścia Laškovica (przy wodospadzie Roški slap), Puljane (przy Burnum) oraz Kistanje (przy klasztorze Krka).

Wejście Lozovac

Jest to główne wejście do Parku Narodowego Krka. Można do niego dotrzeć z kierunku Szybenika, Skradina, Drniša lub Knina. Od tego wejścia prowadzi szlak pieszy do wodospadu Skradinski buk. Przy wejściu znajduje się bezpłatny parking, bufet, bezpłatna toaleta oraz stacja ładowania pojazdów elektrycznych.

Adres:

Lozovac, Chorwacja

Współrzędne GPS:

43°52’02.6″N 15°58’31.1″E

Wejście Skradin

Do tego wejścia można dojechać z kierunku Szybenika, Drniša i Knina. Przy wejściu znajduje się płatny parking oraz płatne toalety.

Adres:

D56 56, 22222, Skradin

Współrzędne GPS:

43°49’06.3″N 15°55’32.9″E

Park Narodowy Krka – godziny otwarcia

Okres rokuSkradinski buk
i Roški slap
Klasztor Krka, Krka Eco Campus w Puljane, Burnum
styczeń09:00-16:00nieczynne
luty09:00-16:00nieczynne
marzec09:00-17:00nieczynne
kwiecień08:00-18:0010:00-18:00
maj08:00-19:0010:00-18:00
czerwiec08:00-20:0010:00-18:00
lipiec08:00-20:0008:00-20:00
sierpień08:00-20:0008:00-20:00
wrzesień08:00-19:0010:00-18:00
1-15 październik08:00-18:0010:00-18:00
16-31 październik09:00-17:0010:00-17:00
listopad09:00-16:00nieczynne
grudzień09:00-16:00nieczynne
Park Narodowy Krka jest czynny codziennie oprócz 25 i 26 grudnia. 24 i 31 grudnia Park jest czynny do godz. 12:00. 1 stycznia czynne jest tylko wejście Lozovac.

Park Narodowy Krka – bilety wstępu

Rodzaj biletu / miesiącI, II, IIIXI, XIIIV, V, XVI, VII, VIII, IX
bilet normalny (wszystkie atrakcje)6,64 €7,00 €20,00 €40,00 €
bilet dla dzieci 7-18 lat (wszystkie atrakcje)3,98 €4,00 €15,00 €28,00 €
bilet normalny (Roški slap, Kistanje, Burnum, Puljane)6,64 €7,00 €12,00 €20,00 €
bilet dla dzieci 7-18 lat (Roški slap, Kistanje, Burnum, Puljane)3,98 €4,00 €8,00 €12,00 €
bilet normalny (Kistanje, Burnum, Puljane)5,31 €5,00 €10,00 €15,00 €
bilet dla dzieci 7-18 lat (Kistanje, Burnum, Puljane)3,98 €4,00 €7,00 €10,00 €
Dzieci poniżej 7. roku życia – wstęp bezpłatny.

Bilety wstępu można kupić w kasach Parku Narodowego Krka oraz przez internet.

Jak zwiedzać Park Narodowy Krka?

Na terenie Parku wytyczono 22 trasy o różnej długości i 5 punktów widokowych. Powierzchnia i liczba atrakcji Parku Narodowego Krka może przytłaczać, ale trasy są doskonale oznakowane licznymi drogowskazami i żeby się tu zgubić trzeba naprawdę dobrze się postarać. Pomocna w zwiedzaniu będzie poniższa mapka.

Warto również przejrzeć dokładnie stojak z ulotkami przy pawilonie informacji turystycznej i odnaleźć przewodnik z mapką w języku polskim.

Mapka atrakcji Parku Narodowego Krka

Główną atrakcją parku jest 7 wodospadów:

 • Skradinski buk – najpopularniejsza atrakcja przyrodnicza i turystyczna Parku Narodowego Krka. Otoczony jest bujną zielenią, dopełniającą piękno krystalicznie czystej wody, która przelewa się główną kaskadą i licznymi mniejszymi przełomami. Woda jest tak czysta, że w jej toni można wypatrzyć ryby.
 • Roški slap – szósty, przedostatni wodospad, często nazywany “kaskadowym naszyjnikiem”. Kaskady tego wodospadu mają kształt pionowych filarów.
 • Miljacka – składa się z trzech większych i kilku mniejszych kaskad. Ma wysokość 23,8 metra. Na jego brzegu wybudowano na początku XX wieku elektrownię wodną.
 • Rošnjak – składa się z tylko z jednego progu i ma jedynie 8,4 metra wysokości oraz 40 metrów szerokości. Ze względu na otaczające go wysokie 200-metrowe ściany kanionu jest bardzo trudno dostępny. Otoczony jest trzcinami i szuwarami.
 • Brljan – znajduje się na końcu jeziora Ćorića. Woda w tym wodospadzie przelewa się tylko przy wysokim stanie wody. Długość wodospadu wynosi 300 metrów, szerokość 180 metrów, a wysokość 15,5 metra.
 • Bilušica buk – składa się z dwóch głównych dużych i kilku mniejszych przełomów, położonych na odcinku około 300 metrów. Całkowita różnica poziomów wynosi blisko 23 metry.
 • Manojlovac slap – najwyższy, a według niektórych najpiękniejszy wodospad na rzece Krka. Składa się z szeregu barier wapiennych, z których najwyższa mierzy 32,2 metra. Przełom wokół wodospadu jest zarośnięty bogatą roślinnością.

Wycieczka statkiem w górę rzeki

Jeżeli dysponujemy czasem i chcemy w Krka spędzić kilka godzin warto skorzystać z rejsu statkiem w górę rzeki. Od wejścia Skradin można skorzystać z 20-minutowego rejsu do wodospadu Skradinski Buk. Opłata za ten rejs jest zawarta w cenie biletu wstępu do PN Krka. Pozostałe rejsy są dodatkowo płatne.

park narodowy krka
Park Narodowy Krka – Przystań

Rejsy odbywają się w okresie marca do listopada. Od Skradinskiego buku można popłynąć:

 • na wyspę Visovac i z powrotem – czas trwania rejsu 2 godziny, cena biletu: 15 € (osoby dorosłe) i 10 € (dzieci)
 • do wodospadu Roški slap z przystankiem na wyspie Visovac i z powrotem – czas trwania rejsu 4 godziny, cena biletu: 20 € (osoby dorosłe) i 15 € (dzieci)

Spod Stradinskiego buku wyruszają również statki w 45-minutowe rejsy po rzece Čikola. Cena takiego rejsu wynosi: 10 € (osoby dorosłe) i 7 € (dzieci).

Wodospad Skradinski buk

Skradinski buk to największy i najbardziej znany wodospad PN Krka. Od głównego wejścia Lozovac rozpoczyna się leśny szlak biegnący do wodospadu Skradinski buk. Spacer umila szum rzeki i soczysta zieleń roślinności. Szlak pieszy od wejścia Lozovac ma 875 metrów długości.

Kiedy idziemy w kierunku wodospadu Skradinski buk i obserwujemy wolno płynącą wodę można odnieść wrażenie, że zbliżamy się do ujścia rzeki. Ale w tym miejscu rzeka Krka utworzyła wspaniały wodospad, wezbrała całą swoją siłę i wytryskuje milionami kropel wody tworząc białą pianę.

Wodospad Skradinski buk złożony jest z 17 kaskad rozlokowanych na odcinku kilkuset metrów. Wysokość wodospadu wynosi 45 metrów, a szerokość w najszerszym miejscu 400 metrów.

park narodowy krka skradinski buk
Park Narodowy Krka — Wodospad Skradinski buk

Dostępny jest również dłuższy (3.400 metrów) szlak do wodospadu Skradinski buk wiodący od mostu Skradin, który można pokonać pieszo bądź rowerem.

Do roku 2020 można było przy wodospadzie Skradinski buk wskoczyć do wody i zażyć chłodzącej kąpieli. Obecnie nie ma takiej możliwości.

park narodowy krka
Park Narodowy Krka — Most do wodospadu Skradinski buk

Młyny przy wodospadzie Skradinski buk

Będąc przy wodospadzie Skradinski buk warto zajrzeć do znajdującego się w pobliżu skansenu, w którym znajdują się XIX-wieczne młyny. Same młyny zostały odrestaurowane, a w niektórych z nich urządzona została wystawa etnograficzna przedstawiająca dawne życie w tym miejscu. Ciekawym doświadczeniem jest możliwość zapoznania się z dawną techniką mielenia zboża, a także technikami wytwarzania worków, kucia podków oraz uprawy ziemi stosowanymi w okresie poprzedzającym uprzemysłowienie.

park narodowy krka
Park Narodowy Krka — Młyny przy wodospadzie Skradinski buk

Jezioro Visovac i klasztor franciszkański

Jezioro Visovac położone jest pośrodku PN Krka. Na wysepkę na jeziorze Visovac można popłynąć na godzinny rejs. Na wyspie znajduje się klasztor franciszkański Matki Bożej Miłosierdzia i kościół Matki Bożej Visovackiej.

W klasztorze zgromadzono pokaźną kolekcję archeologiczną oraz przedmioty liturgiczne. Jest tu również biblioteka ze starymi książkami i rękopisami, a także seminarium franciszkańskie. Przed klasztorem znajduje się mały park z figowcami i bananowcami.

Wyspa Visovac została zasiedlona w XIV wieku przez zakon augustianów, którzy wybudowali w tym miejscu klasztor oraz kościół pod wezwaniem Apostoła Pawła. W połowie XV wieku kompleks przeszedł w ręce zakonu franciszkańskiego, którzy przybyli tutaj uciekając z Bośni przed Turkami. Obecne zabudowania klasztoru pochodzą z XVIII wieku.

park narodowy krka
Park Narodowy Krka — Wyspa Visovac

Wodospad Roški slap

Roški slap to szósty, przedostatni wodospad na rzece Krka. Ten wodospad jest jedną z najpiękniejszych atrakcji Parku Narodowego Krka. Oprócz głównego wodospadu występują tu liczne rozlewiska i mniejsze kaskady (zwane “naszyjnikami”). Żeby go zobaczyć trzeba wejść na pomost, do którego przybijają łodzie.

park narodowy krka
Park Narodowy Krka — Wodospad Roški slap

Oprócz dotarcia do wodospadu Roški slap pieszo istnieje również możliwość dopłynięcia statkiem spod wodospadu Skradinski buk. Rejs trwa 4 godziny. W trakcie rejsu zatrzymujemy się na wyspie Visovac, płyniemy kanionem Među Gredama oraz możemy przez 1,5 godziny zwiedzać wodospad Roški slap. Dodatkowo jest okazja obejrzenia znajdujących się w pobliżu młynów.

Spod wodospadu Roški slap można wybrać się na rejs łodzią do klasztoru Krka i średniowiecznych fortec Trošenj i Nečven. Taka wycieczka trwa 2,5 godziny.

Jaskinia Oziđana Pećina

Spod wodospadu Roški slap warto wejść po 517 schodach na szczyt kanionu, prosto do prehistorycznej jaskini Oziđana Pećina.

W jaskini zostały odnalezione ślady prehistorycznej obecności ludzi na tym terenie. Wśród tych znalezisk były szkielety ludzkie oraz fragmenty naczyń. Badania archeologiczne potwierdziły, że jaskinia Oziđana Pećina była zamieszkiwana przez ludzi ponad 7 tys. lat temu.

Park Narodowy Krka — Jaskinia Oziđana Pećina

Osoby wysokie powinny uważać na głowę z powodu dość niskiego sklepienia jaskini. Pierwszy odcinek jest wgłębieniem w 20-metrowym pionowym urwisku nazwanym “naszyjnikami Krki”. Dalej jaskinia przybiera kształt krętego tunelu głęboko wciskającego się w skałę. Na końcu tego korytarza znajduje się dość duża skalna komnata.

Klasztor Krka

W kanionie w górnym biegu rzeki stoi prawosławny serbski klasztor Świętego Archanioła – monastyr Krka. Najstarsza zachowana wzmianka z 1345 roku wymienia klasztor jako dar księżniczki Jeleny Nemanjić Šubić, przyrodniej siostry serbskiego cesarza Dušana i żony Mladena III Šubića Bribirskiego, chorwackiego księcia Skradin i Bribir. Klasztor został zbudowany na wzgórzu, na którym istnieją do dziś rzymskie katakumby.

Zwiedzać można wewnętrzny klasztorny dziedziniec, cerkiew i muzeum. Odwiedzając to miejsce należy zadbać o godny ubiór.

Burnum – rzymski amfiteatr i ruiny obozu wojskowego

Do Burnum najlepiej dotrzeć przejeżdżając samochodem lub autobusem do wejścia w Puljane. Współrzędne GPS wejścia znajdziesz na mapce parku zamieszczonej w tym wpisie.

Ukryty w sercu regionu Dalmatinska Zagora, pomiędzy skałami i zaroślami stoi klejnot starożytnej historii: rzymski obóz wojskowy Burnum.

Wzniesiono go na przełomie nowej ery, w miejscu, które pozwalało Rzymianom kontrolować przejście przez rzekę Krka. Burnum było siedzibą XI legionu armii rzymskiej “Claudiae Piae Fidelis” i IV legionu “Flaviae Felix”. Rzymskie kohorty stacjonowały tu w niewielkim obozie zbudowanym we wschodniej części kompleksu.

W Burnum można zobaczyć dwa łuki będące pozostałością po budynku dowództwa wojsk, jedyny rzymski amfiteatr w Chorwacji (w pobliżu wsi Ivoševci) oraz resztki murów obozu wojskowego.

Krka Eco Campus w Puljane

Wszystkie artefakty archeologiczne wykopane w Burnum, m.in. broń, narzędzia i przedmioty codziennego użytku, można przez cały rok oglądać w muzeum Krka Eco Campus, funkcjonującym w PN Krka od 2010 roku.

Park Narodowy Krka rowerem

Trasy rowerowe na terenie Parku Narodowego Krka są tak zorganizowane, aby połączyć całe dziedzictwo kulturowe i historyczne z edukacyjną i rekreacyjną rolą Parku.

Biorąc pod uwagę złożoność rzeźby terenu, przez który biegną trasy rowerowe, a także ich długość i stopień trudności, w Parku Narodowym Krka funkcjonuje 14 tras rowerowych w trzech kategoriach:

 • Trasy drogowe – przeznaczone do jazdy rowerami szosowymi i sportowymi, prowadzące po drogach asfaltowych lub też dłuższych trasach o zróżnicowanych profilach wysokościowych. Występują liczne podjazdy i zjazdy o różnym stopniu trudności. Ta grupa tras rowerowych przeznaczona jest dla aktywnych rowerzystów o dość dobrej kondycji.
 • Trasy trekkingowe i rodzinne – przeznaczone dla rowerów trekkingowych, górskich i miejskich. Biegną drogami asfaltowymi i szutrowymi. Podjazdy i zjazdy są łagodne i niewymagające technicznie. Tego typu trasy przeznaczone są dla rodzin z dziećmi i mniej aktywnych cyklistów.
 • Trasy górskie – prowadzą zarówno po dobrze utrzymanych jak i dziewiczych drogach i ścieżkach leśnych z często bardzo stromymi podjazdami i zjazdami. Trasy te wymagają wyjątkowo dobrej kondycji fizycznej i doskonałych umiejętności panowania nad rowerem w trudnym terenie.

Osoby chcące spędzić czas w PN Krka na rowerze mogą wcześniej pobrać ślady GPS tras rowerowych i wgrać je do swoich urządzeń nawigacyjnych.

Park Narodowy Krka – zasady zwiedzania

W każdym parku narodowym, również w Parku Narodowym Krka, należy przestrzegać kilku ważnych zasad i zakazów:

 • zakaz kąpieli i nurkowania poza wyraźnie oznaczonymi miejscami
 • zakaz łowienia ryb, a także łapania i straszenia mieszkających tu zwierząt
 • zakaz zbierania roślin
 • zakaz odłamywania kawałków skalnych od wapiennych trawertynów
 • zakaz śmiecenia
 • zakaz rozpalania ognisk poza wyraźnie oznakowanymi miejscami
 • zdjęcia można wykonywać do woli tylko na własny użytek; wykonywanie zdjęć w celach komercyjnych wymaga uzyskania specjalnego pozwolenia
 • zakaz poruszania się po trawertynowych stopniach skalnych poza oznakowanymi szlakami
 • zakaz używania dronów
 • zakaz wprowadzania psów bez smyczy
 • po szlakach można się poruszać wyłącznie pieszo lub rowerem

Widok turystów z psami w Parku Narodowym Krka nie należy do rzadkości. Jeśli zabieramy na wycieczkę swojego czworonoga warto pamiętać, aby mieć psa cały czas pod nadzorem i prowadzić go na smyczy i z założonym kagańcem. Nie można wchodzić z psem na wyspę Visavac. Z kolei dopuszczalne jest wejście z psem na teren klasztoru Krka, poza samym budynkiem klasztornym.

Czy warto odwiedzić Park Narodowy Krka?

Zdecydowanie tak! Typowa rodzina z dwójką dzieci odwiedzająca Park Narodowy Krka w sezonie letnim musi się liczyć z niemałym wydatkiem, bo ponad 380 zł, aby zobaczyć cały Park. Ale bajeczne widoki sprawiają, że szybko przełkniemy taki wydatek. Najbardziej widowiskowym i niezwykłym przeżyciem będzie bezsprzecznie spacer drewnianymi pomostami do Skradinskiego buku.

Warto rozważyć przybycie do Parku z samego rana, tuż po otwarciu kas. Wtedy do południa jest zdecydowanie mniej turystów. Warto najpierw zrealizować wycieczkę statkiem w górę rzeki, a w drugiej części wizyty udać się do wodospadu Roški slap i dalej do Burnum, które są zdecydowanie mniej oblegane niż Skradinski buk.

Poza sezonem również warto odwiedzić Park Narodowy Krka nie tylko ze względu na mniejszą liczbę odwiedzających i niższe ceny biletów wstępu. Wiosną i jesienią roślinność w parku przybiera całkiem innych kolorów niż latem, a i same wodospady wyglądają nieco inaczej o różnych porach roku.

Gdzie spać w pobliżu Parku Narodowego Krka? Polecane noclegi

Jeśli zarezerwujesz nocleg za pomocą zamieszczonych we wpisie linków ja otrzymam niewielką prowizję. Dla Ciebie cena noclegu pozostaje taka sama.

Šimun&Jakov

Ključ Tetle 2

Agrotourism Galic Krka

Bogatići Miljevački 10, Drinovci

Guesthouse Ivan

Dr. Franje Tuđmana 15, Skradini

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *