szybenik

Szybenik – zwiedzanie, zabytki i plaże

Szybenik (Šibenik) leży w środkowej Dalmacji między Zadarem a Splitem, w głębi zatoki u ujścia rzeki Krka do Adriatyku. Malownicze miasto nad brzegiem morza jest dobrym wyborem dla miłośników gotyckich katedr, kamiennych urokliwych uliczek oraz fortyfikacji. Planując wycieczkę krajoznawczo-objazdową po Chorwacji warto tu zajechać przed lub po wizycie w Parku Narodowym Krka, oddalonym od Szybenika o 20 km.

35-tysięczny Szybenik jest popularny wśród turystów głównie dzięki katedrze św. Jakuba oraz Starówce, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Nazwa miasta Šibenik pochodzi od chorwackiego słowa “šiba” oznaczającego pale w palisadzie. W przeciwieństwie do innych chorwackich miast, w Szybeniku nie znajdziemy starożytnych zabytków, ani pozostałości po wpływach Imperium Rzymskiego.

Jak dojechać do Szybenika

Jadąc do Szybenika z Parku Narodowego Krka najszybciej dotrzemy tu drogą D56 (czas przejazdu 25 minut). Z Zadaru można tu dojechać w ciągu godziny drogą E65 (90 km). Identyczny odcinek do pokonania mają turyści jadący do Szybenika ze Splitu drogą E65.

W Szybeniku obowiązują 4 strefy płatnego parkowania. Centrum miasta podzielone jest na 3 strefy: Strefa 0, Strefa I, Strefa I+. Dalej od centrum Szybenika obowiązuje Strefa II.

Strefaod 01.06. do 30.09.pozostałe miesiące
Strefa 02 € (godzina)
32 € (cały dzień)
0,80 € (godzina)
11,20 € (cały dzień)
Strefa I0,80 € (godzina)
12,80 € (cały dzień)
0,80 € (godzina)
11,20 € (cały dzień)
Strefa I+0,80 € (godzina)
12,80 € (cały dzień)
0,80 € (godzina)
11,20 € (cały dzień)
Strefa II0,40 € (godzina)
6,40 € (cały dzień)
0,40 € (godzina)
5,60 € (cały dzień)

Z uwagi na to, że Szybenik w większości przypadków uda się zwiedzić w maksymalnie 3-4 godziny nie opłaca się kupować biletu parkingowego całodniowego. Warto go jednak kupić, jeśli planujemy dłuższe zwiedzanie i nocleg w Szybeniku.

Wykaz parkingów w każdej strefie oraz aktualny cennik dostępny jest na tej stronie.

szybenik

Historia Szybenika

Pierwsza wzmianka o Szybeniku pojawiła się w roku 1066 w statucie “Castrum Sebinici” króla chorwackiego Petara Krešimira IV. To najstarsze miasto rodowe Chorwatów na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Badania archeologiczne dowodzą istnienie osadnictwa na tym terenie już w epoce żelaza.

Prawa miejskie Szybenik otrzymał w roku 1298, a wraz z nimi w mieście została erygowana diecezja.

Polecany artykuł: Split – 4 miejsca, które warto zobaczyć

Ze względu na swoje nadmorskie położenie, dość istotne dla możliwości rozwijania handlu, Szybenik był na celowniku Wenecjan, których wpływom miasto opierało się aż do początków XV wieku. Ostatecznie Szybenik oraz cała Dalmacja Bizantyjska trafiły pod zwierzchność wenecką, za czasów której w mieście powstały fortyfikacje. Niedługo później miasto zmuszone było dwukrotnie odpierać najazd wojsk tureckich. W XVI wieku wybudowano Fortecę św. Mikołaja, a w wieku następnym Fortecę św. Jana.

Po upadku Republiki Weneckiej w 1797 r. miasto znalazło się pod panowaniem francuskim, a następnie pod rządami Monarchii Habsburgów.

Po I wojnie światowej Szybenik był częścią Królestwa Jugosławii, a po II wojnie światowej wszedł w skład Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii. Od roku 1991 Szybenik jest częścią Chorwacji.

Co warto zobaczyć w Szybeniku

Wchodząc na szybenicką Starówkę można odnieść wrażenie, że jest ona dość mała i ciasna, trochę jakby przykurzona. Starówka w Szybeniku nie jest aż tak zachwycająca jak ta w Dubrowniku czy Splicie, ale warto się zgubić w jej klimatycznych wąskich uliczkach. Na niektórych z nich nie spotkamy żywej duszy, a wszystkie charakteryzują się wspaniałą architekturą, na którą składają się kamiennie budynki ze stylowymi balkonami.

Katedra św. Jakuba (Katedrala sv. Jakov)

Stoimy przed prawdziwą gotycko-renesansową perłą architektoniczną Szybenika – Katedrą św. Jakuba.

Adres:

Trg Republike Hrvatske 1, Šibenik

Współrzędne GPS:

43°44’08″N 15°53’21″E

Kiedy w roku 1298 Szybenik otrzymał prawa miejskie i została tu erygowana diecezja pojawiły się pierwsze plany wybudowania okazałej świątyni. Ze względu na niesprzyjające okoliczności polityczne, a następnie plagi i pożary, które dotknęły Szybenik, budowę nowej katedry rozpoczęto dopiero trzy dekady później – w roku 1431, na miejscu XV-wiecznego niewielkiego kościoła św. Jakuba. Prace budowlane trwały 124 lata.

Pierwsi architekci pochodzili z Wenecji i nadzorowali prace do 1440 r. Głównym projektantem i kierownikiem prac w latach 1441-1475 był Giorgio Orsini znany również jako Giorgio da Sebenico. Jego pomnik znajduje się obok głównego wejścia do Katedry. Pod jego nadzorem Katedra była budowana w stylu gotyckim.

szybenik
Pomnik Giorgio da Sebenico

Po śmierci Giorgio da Sebenico kierownictwo nad budową przejął Niccolò di Giovanni Fiorentino, który nadał budowli renesansowy wygląd. Katedra św. Jakuba została konsekrowana w roku 1555. Po gruntownej renowacji w XIX wieku Katedrę ponownie ponownie poświęcono w 1860 roku.

Katedra św. Jakuba została ostrzelana przez serbską flotę wojenną podczas wojny na Bałkanach 1991-1995. Po naprawie uszkodzeń wojennych budowla została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

szybenik katedra
Katedra św. Jakuba (Katedrala sv. Jakov)

Katedra w Szybeniku to trójnawowa bazylika o wymiarach 38 x 14 m. Wysokość budynku z kopułą wynosi 38 m.

Ściana od strony północnej podzielona jest pilastrami, pomiędzy którymi znajdują się gotyckie okna. Nad nimi na całej długości elewacji północnej rozciąga się gzyms ślepych gotyckich łuków wspartych na konsolach z głowami ludzi i zwierząt. Na fasadzie portal ozdobiony jest ramami z pasów krótkich skręconych kolumn. Portal zdobi kompozycja złożona z lwów, posągów Adama i Ewy oraz figur św. Piotra i św. Jakuba umieszczonych w baldachimach.

Warto również zwrócić uwagę na zdobiące absydy oraz ściany po północnej i wschodniej stronie głowy 71 mieszczan z Szybenika. Najbardziej imponującą częścią świątyni jest dach i kopuła.

Wnętrze Katedry św. Jakuba dostępne jest do zwiedzania w godzinach od 08:30 do 20:30.

Wejście do katedry św. Jakuba

Wnętrze Katedry jest dość ciemne i na pierwszy rzut oka wydaje się pozbawione ozdób. Część świątyni przeznaczona dla wiernych podzielona jest gotyckimi arkadami na trzy nawy. Nad arkadami naw bocznych znajdują się ozdobne galerie (tryfonie).

Na szczególną uwagę zasługuje baptysterium świątyni, znajdujące na parterze apsydy południowej. Jest to okrągłe, niewielkie pomieszczenie z wnękami stykającymi się w filarach. Na ich liściastych kapitelach umieszczono posągi proroków. Sklepienie zdobią figury aniołów, głowy cherubinów i głowa Boga Ojca.

Wnętrze katedry św. Jakuba

W Katedrze znajduje się kilka grobowców i sarkofagów biskupów szybenickich, m.in. Ivana Stafilića, który dokonał poświęcenia świątyni.

Jeśli po opuszczeniu Katedry usłyszycie donośne bicie dzwonów, to ich dźwięk dochodzi z kościoła św. Barbary.

Kościół św. Barbary (Crkveni muzej sv. Barbare)

Za prawą nawą katedry stoi się kościół św. Barbary wybudowany w XV wieku, a obecnie wykorzystywany jako muzeum sztuki sakralnej.

Adres:

ul. Kralja Tomislava 19, Šibenik

Współrzędne GPS:

43°44’07.1″N 15°53’22.3″E

Kościół jest budowlą jednonawową. Nad głównym wejściem wyróżnia się gotycka nisza, w której znajduje się rzeźba św. Nikola. Na północnej ścianie kościoła znajduje się gotyckie okno, w którego dolnej części znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca szybenickiego lekarza – doktora Marko.

szybenik kościół św. barbary
Kościół św. Barbary (Crkveni muzej sv. Barbare)

W funkcjonującym we wnętrzu świątyni muzeum kościelnym można obejrzeć najcenniejsze dzieła sztuki z okresu od XIV do XVII wieku.

W obrębie Starówki w Szybeniku zachowało się 24 zabytkowe świątynie, z czego połowa pełni dziś inne, niesakralne funkcje.

Ratusz Miejski i Pałac Rektorów

Idąc wzdłuż północno-wschodniej fasady Katedry św. Jakuba dochodzimy do budynku dawnego ratusza zwanego Pałacem Rektorów.

Adres:

Stube Andrije Medulića 3, Šibenik

Współrzędne GPS:

43°44’08.8″N 15°53’22.4″E

W Pałacu Rektorów urzędował dawniej przedstawiciel władz weneckich, który nadzorował m.in. szybenicki port. Dzisiaj w Pałacu Rektorów funkcjonuje muzeum miejskie.

Tuż obok, po lewej stronie, stoi budynek obecnego Ratusza Miejskiego, z podcieniami i przeszklonym frontem. Pomimo, że jest uważany za jeden z najładniejszych ratuszów w Chorwacji, to mnie bardziej przypomina restaurację niż siedzibę władz miasta. Notabene, na parterze budynku mieści się restauracja “Vijećnica”.

Twierdze w Szybeniku

W XVI i XVII wieku wybudowano w Szybeniku kilka twierdz, które miały wzmocnić możliwości obronne miasta. Najbliżej Starówki znajduje się Twierdza św. Michała.

Twierdza św. Michała (Tvrđava sv. Mihovila)

Tylko kilkanaście minut marszu potrzeba aby dotrzeć od Katedry św. Jakuba do Twierdzy św. Michała.

Adres:

Zagrađe 21, Šibenik

Współrzędne GPS:

43°44’15.5″N 15°53’23.1″E

Twierdza, zwana również Zamkiem św. Michała, w rzeczywistości ma dwóch patronów. Dawno temu obok fortyfikacji stał niewielki kościół św. Michała i stąd wzięła się nazwa twierdzy. Nieco później postawiono przy twierdzy figurę św. Anny, która miała ją chronić przed uderzeniami piorunów, i stąd się wzięła druga patronka budowli.

szybenik twierdza św. michała
Twierdza św. Michała (Tvrđava sv. Mihovila)

Twierdza widoczna jest prawie z całego Szybenika. To prawdopodobnie najlepszy punkt widokowy w całym Szybeniku, z którego rozpościera się przepiękna panorama na nadmorski bulwar, port jachtowy oraz pobliskie wyspy Archipelagu Szybeniku, m.in. Murter, Kaprije, Zlarin i Krapanj.

Twierdzę św. Michała można zwiedzać codziennie w godzinach od 08:00 do 16:00.

Cennik biletów wstępu do Twierdzy św. Michała

Bilet normalny:

10,00 €

Bilet dla dzieci (7-18 lat) i studentów:

6,50 €

Twierdza św. Jana (Tvrđava sv. Ivana)

Twierdza św. Jana góruje dumnie nad miastem. Aktualnie została zrewitalizowana i można ją zwiedzać codziennie w godzinach od 08:00 do 16:00.

Adres:

ul. Sedmog kontinenta 27, Šibenik

Współrzędne GPS:

43°44’22.0″N 15°53’38.0″E

Twierdza powstała w XVII wieku w obawie przed tureckim atakiem na miasto. Panujący wtedy w Szybeniku Wenecjanie nie byli co prawda skorzy sfinansować budowy twierdzy ale dali mieszkańcom wolną rękę co do prac budowalnych.

szybenik twierdza św. jana
Twierdza św. Jana (Tvrđava sv. Ivana)

Cennik biletów wstępu do Twierdzy św. Jana

Bilet normalny:

10,00 €

Bilet dla dzieci (7-18 lat) i studentów:

6,50 €

Jeden bilet wstępu daje możliwość zwiedzania Twierdzy św. Jana i Twierdzy Barone.

Rewitalizacja Twierdzy św. Jana to największy projekt, jaki kiedykolwiek w Szybeniku został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Z tych samych środków zrewitalizowana została twierdza Barone.

Twierdza Barone (Tvrđava Barone)

Twierdza Barone jest nieco oddalona od Starego Miasta, ale dojście tam na piechotę nie powinno nam zająć więcej niż 20 minut. Podejście, a szczególnie jego końcówka, jest dość strome i męczące.

Adres:

Put Vuka Mandušića, Šibenik

Współrzędne GPS:

43°44’15.1″N 15°53’46.2″E

Twierdza ta powstała razem z Twierdzą św. Jana jako system umocnień przed najazdem tureckim. Obie fortece powstały w niecałe 2 miesiące pod wodzą barona Christopha Martina von Degenfelda. Stąd też nazwa twierdzy. Z twierdzy rozciąga się wspaniały widok na miasto.

Twierdzę Barone można zwiedzać codziennie w godzinach od 08:00 do 16:00.

Cennik biletów wstępu do Twierdzy Barone

Bilet normalny:

10,00 €

Bilet dla dzieci (7-18 lat) i studentów:

6,50 €

Jeden bilet wstępu daje możliwość zwiedzania Twierdzy Barone i Twierdzy św. Jana.

Twierdza św. Mikołaja (Tvrđava Sv. Nikole)

Twierdza św. Mikołaja znajduje się na wysepce Ljuljevac przy wejściu do Kanału św. Antoniego.

Adres:

Ljuljevac, 22000, Šibenik

Współrzędne GPS:

43°43’17.6″N 15°51’16.8″E

Można tu oczywiście dojść na piechotę ze Starego Miasta, najpierw drewnianym pomostem na wysepkę Śkolpica, a następnie kamienistą ścieżką biegnącą po częściowo zalanym wodą nasypie. Jednakże z uwagi na długi czas dojścia (ponad 2 godziny od Katedry św. Jakuba) praktycznie okrężną i miejscami niezbyt komfortową drogą (przez nasyp często zalany wodą), lepiej skorzystać z rejsu łodzią z portu w Szybeniku. Jeśli ktoś zdecyduje się ewentualnie na pobyt na Plaży św. Mikołaja, można z niej dotrzeć do Twierdzy w około 15 minut.

Decydując się na wycieczkę statkiem do Twierdzy św. Mikołaja w sezonie trzeba się liczyć z wydatkiem około 70 zł od osoby.

Cennik zwiedzania Twierdzy św. Mikołaja z rejsem

Kwiecień, maj i październik:

Bilet normalny — 15,00 €

Bilet ulgowy (dzieci 7-18 lat) — 12,00 €

Bilet ulgowy (pow. 65 lat) — 13,50 €

Od czerwca do września:

Bilet normalny — 21,00 €

Bilet ulgowy (dzieci 7-18 lat) — 16,00 €

Bilet ulgowy (pow. 65 lat) — 19,00 €

Zwiedzanie Twierdzy św. Mikołaja wraz z rejsem zajmuje 2 godziny. Łodzie wypływają z szybenickiego nabrzeża w pobliżu skrzyżowania ulic: Obala hrvatske mornarice i Obala Dr Franje Tuđmana. Wszelkie informacje o harmonogramie zwiedzania oraz możliwość zakupu biletów znajdują się na stronie internetowego Punktu Informacji Turystycznej Twierdzy św. Mikołaja.

szybenik twierdza św. mikołaja
Twierdza św. Mikołaja (Tvrđava Sv. Nikole)

Twierdza św. Mikołaja powstała w połowie XVI wieku na miejscu stojącego w tym miejscu kościoła benedyktynów. Fortyfikacja miała na celu obronę miasta od strony morza. Według informacji przekazanej przez miejscowego przewodnika ostrzał z twierdzy miał podobno miejsce tylko jeden raz w historii.

W roku 2017 Twierdza św. Mikołaja została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Plaże w Szybeniku

W samym Szybeniku są tylko dwie małe plaże w centrum. Większe plaże znajdują się poza centrum miasta i w pobliskiej okolicy. Moim zdaniem plaże w Szybeniku do zbyt wybitnych nie należą, ale to oczywiście ocena subiektywna.

Banj Beach

Plaża Banj jest plażą miejską, leżącą około 10 minut spaceru promenadą na północ od Starówki.

Adres:

Prilaz tvornici 33, Šibenik

Współrzędne GPS:

43°44’28.1″N 15°53’03.7″E

To plaża żwirowa z łagodnym zejściem do morza. Powstała w roku 2012. Jest w sam raz dla rodzin z dziećmi oraz miłośników uprawiania sportów wodnych. Z plaży mamy doskonały widok na wcześniej opisane zabytki Starego Miasta, w tym na Katedrę św. Jakuba.

Solaris Beach

Piaszczysta plaża Solaris leży nieco dalej od centrum, w okręgu Šibenik-Knin.

Adres:

22030, Šibenik

Współrzędne GPS:

43°41’43.7″N 15°53’25.6″E

Plaża jest bardzo ładna i idealnie nadaje się do relaksu na słońcu, a dokładnie w cieniu pod parasolem. Dużą atrakcją tej plaży są dość spore fale od morza. Minusem jest położenie z dala od sklepów i konieczność korzystania z barów funkcjonujących przy hotelach.

Plaże w Szybeniku

Jadrija Beach

Podobno plaża Jadrija jest ulubioną plażą mieszkańców Szybenika.

Adres:

22030, Šibenik

Współrzędne GPS:

43°43’27.5″N 15°50’42.0″E

To plaża żwirowa, dość rozległa. Dla mnie osobiście plaża jest trochę w stylu retro, ale za to jest dobry widok na Twierdzę św. Mikołaja. Plusem jest również czystsza woda niż na plaży Banj oraz możliwość schowania się w cieniu rosnących tu drzew.

Zwiedzenie wszystkich opisanych w tym artykule atrakcji zajmie bite 2 dni. Jeśli ograniczymy zwiedzanie do zabytków na Starówce i zrezygnujemy ze zwiedzania twierdz, kilka godzin zdecydowanie wystarczy, aby poznać najważniejsze atrakcje Szybenika.

Gdzie spać w Szybeniku? Polecane noclegi

Jeśli zarezerwujesz nocleg za pomocą zamieszczonych we wpisie linków ja otrzymam niewielką prowizję. Dla Ciebie cena noclegu pozostaje taka sama.

Sebenico Luxury Rooms

Antuna Vrančića 1

Sebenicum Apartments

Bregovita 1

Apartmani Rina

Obala doktor Franje Tuđmana 8/2

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *