trogir

Trogir – 6 miejsc, które warto zobaczyć

Zwiedzając Chorwację i jadąc ze Splitu do Szybenika warto zatrzymać się w niewielkim Trogirze, leżącym około 40 kilometrów za Splitem. Trogir słynie z przepięknej Starówki wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO a także z nadmorskiej promenady, bardzo przypominającej tą w Splicie. Przez niektórych Starówka w Trogirze nazywana jest Małą Wenecją.

13-tysięczny Trogir w sezonie wakacyjnym potrafi być naprawdę zatłoczony. Jednak nawet w takich okolicznościach warto tu zajrzeć na około 3 godziny przejeżdżając chorwackim wybrzeżem. Klimat tego miejsca pozwala w pełni poddać się wakacyjnemu nastrojowi.

Najważniejsze zabytki miasta znajdują się w obrębie średniowiecznej Starówki, zlokalizowanej na niewielkiej wysepce pomiędzy wyspą Čiovo a stałym lądem. Kształtem przypomina głowę węża, ma około 450 metrów długości i 300 metrów szerokości. Można się tu dostać dwoma mostami, a w zasadzie kładką oraz mostem. Przy kładce pieszej, zlokalizowanej po stronie zachodniej jest dość spory parking, na którym można zostawić samochód.

Historia Trogiru

Miasto zostało założone w III wieku p.n.e. przez greckich osadników z wyspy Issa (dzisiejszy Vis). Nazwano je Tragurion (czyli Kozia Wieś). Od początku istnienia miasto miało duże znaczenie portowe, było bowiem najważniejszym portem w tej części adriatyckiego wybrzeża. Miasto straciło na znaczeniu dopiero po rozkwicie Salony, której obecne ruiny znajdują się niedaleko Splitu.

We wpisie o Splicie pisałem o Cesarzu Dioklecjanie i o biskupie Dujamie, który właśnie w Trogirze został stracony z cesarskiego rozkazu za głoszenie wiary chrześcijańskiej.

Polecany artykuł: Split – 4 miejsca, które warto zobaczyć

Kolejne lata świetności dla miasta rozpoczęły się w IX wieku po upadku Salony. Później Trogir znajdował się pod panowaniem chorwackim. Krótko po założeniu w XI wieku diecezji w Trogirze, miasto zostało przejęte przez Węgrów, a następnie w kolejnym wieku zniszczone przez Saracenów. Na szczęście po saraceńskim dziele zniszczenia miasto bardzo szybko podniosło się z gruzów.

Od roku 1420 miastem władali Wenecjanie, których wpływy dziś możemy podziwiać na trogirskiej Starówce. Pod koniec XVIII wieku miasto przeszło pod zwierzchność Austriaków aż do końca I wojny światowej.

Przez późniejsze lata Trogir funkcjonował pod władzą Włochów, następnie wszedł w skład komunistycznej Jugosławii, a finalnie trafił w granice Chorwacji.


Trogir jest jedną z najpiękniejszych miejscowości środkowej Dalmacji. Warto go poznać w pełni. Oto kilka atrakcji i wycieczek w Trogirze, które mogą Cię zainteresować:

Wieża św. Marka (Kula sv. Marka)

Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od obejrzenia XV-wiecznej Wieży św. Marka, stanowiącej kiedyś element murów obronnych miasta. Wieża znajduje się tuż przy pieszej kładce. Została wzniesiona przez Wenecjan.

Adres:

ul. Hrvatskog proljeća 1971. 14, Trogir

Współrzędne GPS:

43°30’58.8”N 16°14’48.2”E

Wnętrze Wieży nie jest dostępne dla turystów, jednakże nawet widziana z zewnątrz bardzo ładnie się prezentuje.

trogir
Wieża św. Marka

Około 100 metrów od Wieży św. Marka mieści się kolejna budowla wzniesiona przez Wenecjan – Twierdza Kamerlengo, która również stanowiła element fortyfikacji Trogiru.

Twierdza Kamerlengo (Kaštel Kamerlengo)

XII-wieczna budowla znajduje się nad brzegiem morza tuż przy końcu promenady. Rozciąga się z niej wspaniały widok nie tylko na Starówkę.

Adres:

Obala bana Berislavića, Trogir

Współrzędne GPS:

43°30’54.7”N 16°14’50.0”E

Oprócz Starówki Twierdza Kamerlengo jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków Trogiru. W skład czworobocznej budowli wchodzą trzy wieże, bastion oraz dziedziniec.

trogir
Twierdza Kamerlengo

Nazwa tego obiektu pochodzi od kamerlinga, który właśnie w nim sprawował swój urząd. W Republice Weneckiej kamerling był odpowiednikiem dzisiejszego naczelnika urzędu skarbowego.

Wnętrze Twierdzy dostępne jest dla zwiedzających codziennie w godzinach 09:00-21:00.

Promenada (Riva)

Promenada biegnąca od Twierdzy Kamerlengo w stronę mostu prowadzącego na wyspę Čiovo to znane i charakterystyczne miejsce Trogiru.

Adres:

Obala bana Berislavića 11, Trogir

Współrzędne GPS:

43°30’56.1”N 16°14’60.0”E

Wzdłuż Rivy stoją kamienice ze zdobionymi fasadami oraz rosną palmy. Warto beztrosko przespacerować się tą dość krótką ale za to barwną promenadą.

Riva jest ulubionym miejscem spacerów nie tylko turystów ale również mieszkańców miasta. Przy nabrzeżu cumują liczne statki i łodzie wycieczkowe, które oferują rejsy na okoliczne wyspy.

Czas powoli kierować się w stronę głównej atrakcji Trogiru – średniowiecznej Starówki. Przy wieży św. Marka znajduje się Brama Lądowa (Kopnena vrata).

trogir
Brama Lądowa

Na gzymsie Bramy nad łukiem widnieje lew św. Marka (ten sam, którego można spotkać w Wenecji) a ponad nim figura błogosławionego Jana z Trogiru – patrona miasta.

Adres:

ulica Hrvatskih mučenika, Trogir

Współrzędne GPS:

43°31’03.8”N 16°15’01.9”E

Tuż za Bramą rozpoczyna się Starówka.

Wąskimi i wybrukowanymi uliczkami Starówki dochodzimy do Placu Jana Pawła II (Trg Ivana Pavla II), czyli do Rynku. Po lewej stronie ukaże nam się Katedra św. Wawrzyńca.

Katedra św. Wawrzyńca (Crkva sv. Lovre)

Budowa Katedry rozpoczęła się pod koniec XII wieku na ruinach kościoła zniszczonego przez Saracenów i trwała 400 lat. Wygląd świątyni był efektem mieszanki różnych stylów architektonicznych: romańskiego, gotyckiego i renesansowego. Uwagę przykuwa misternie zdobiona fasada, a szczególnie portal ukazujący sceny z życia Chrystusa oraz sceny przedstawiające aktywności wykonywane w różnych porach roku. Po obu stronach wejścia do świątyni leżą kamienne lwy, a nad nimi umieszczono rzeźby Adama i Ewy.

Adres:

Trg Ivana Pavla II, Trogir

Współrzędne GPS:

43°31’01.4”N 16°15’03.8”E

Wnętrze Katedry jest trójnawowe. Nawa główna oddzielona jest od naw bocznych masywnymi kolumnami. Ołtarz główny wykonano w stylu barokowym i umieszczono w nim scenę Zwiastowania. We wnętrzu świątyni znajdują się takie architektoniczne perełki jak dość nietypowe sklepienie z poprzecznymi łukami, ośmiokątna kamienna kazalnica oraz wiele drogocennych obrazów.

Tuż obok katedry wznosi się strzelista 47-metrowa dzwonnica z XIV wieku, wykonana z białego kamienia i widoczna z każdego miejsca w Trogirze. Na szczycie wieży umieszczono figury czterech Ewangelistów. Dzwonnica została wybudowana niesymetrycznie w stosunku do Katedry co mogłoby sugerować, że pierwotnie chciano wybudować jeszcze jedną wieżę.

Katedrę można zwiedzać codziennie w godzinach 08:00-19:30.

Naprzeciwko wejścia do Katedry znajduje się Pałac Ćipiko.

Pałac Ćipiko (Palača Ćipiko)

Pałac Ćipiko został wybudowany w 1457 roku dla zamożnej rodziny Ćipiko.

Adres:

Radovanov trg 10, Trogir

Współrzędne GPS:

43°31’01.6″N 16°15’03.8″E

Najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym elementem Pałacu są dwa duże potrójne okna arkadowe tzw. triforia na pierwszym piętrze, z balustradą wykonaną z jasnego kamienia. Kiedyś Pałac składał się z dwóch budynków połączonych mostkiem.

trogir
Pałac Ćipiko

Ratusz, Loggia Miejska (Gradska loža) i wieża zegarowa

Po wschodniej stronie Placu Jana Pawła II stoi XV-wieczny budynek Ratusza – siedziba władz miejskich. To właśnie w tym budynku zapadają najważniejsze dla miasta decyzje.

Adres:

Trg Ivana Pavla II 7, Trogir

Współrzędne GPS:

43°31’00.4”N 16°15’04.1”E

Tuż obok stoi Loggia Miejska (Gradska loža), która pochodzi z XV wieku i wieża zegarowa stojąca na miejscu dawnego kościoła św. Sebastiana. Loża miejska posiada u wejścia sześć kolumn, a wewnątrz znajdują się dwie płaskorzeźby, z których jedna przedstawia Sprawiedliwość, a druga chorwackiego wicekróla (Bana) Berislavicia.

Jeżeli po obejrzeniu głównych zabytków mamy jeszcze kilka chwil wolnego czasu, warto zgubić się w wąskich, wyłożonych kamieniem uliczkach miasta. Taki spontaniczny spacer pozwoli jeszcze lepiej poznać klimat tego miejsca i choć na trochę zapomnieć o codzienności.

Gdzie spać w Trogirze? Polecane noclegi

Jeśli zarezerwujesz nocleg za pomocą zamieszczonych we wpisie linków ja otrzymam niewielką prowizję. Dla Ciebie cena noclegu pozostaje taka sama.

Apartments Panorama 2

Kralja Tomislava 43

Apartmani Levarda

Tudorski Put 2B

Apartment Sandra

Put Ribole 24

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *