Chorwackie wybrzeże liczy ponad 5.800 kilometrów. Na Wybrzeżu Adriatyku na odcinku od Istrii aż do Dubrownika znajduje się około 1200 wysp i wysepek, zamieszkałych i niezamieszkałych. Przy tak dużej liczbie urokliwych wysp można mieć nie lada dylemat, którą z nich warto odwiedzić. Sprawdź najpiękniejsze wyspy Chorwacji, na których można iść na piaszczystą plażę, skosztować przepysznej kuchni, zasmakować nocnego życia i pozwiedzać zabytkowe miasteczka. Dowiedz się co możesz znaleźć na 10, moim zdaniem najpiękniejszych, wyspach Chorwacji i znajdź na nich swój zakątek.
W tym artykule
Wyspa Hvar
Wyspa Hvar jest zdecydowanie najpopularniejszą wyspą Chorwacji nie tylko z racji niewielkiej odległości od Splitu i możliwości łatwego dotarcia na nią promem. Atrakcją wyspy są ogromne pola lawendy, stąd często Hvar nazywana jest lawendową wyspą. Hvar jest wyspą górzystą, długą i wąską. Leży w regionie Dalmacji Południowej pomiędzy innymi chorwackimi wyspami: Brač, Vis i Korčulą. To czwarta co do wielkości wyspa Chorwacji i zdecydowanie najbardziej fotogeniczna. Wyspa Hvar została uznana przez amerykański magazyn “Traveller” za jedną z dziesięciu najpiękniejszych na świecie.
Stolicą wyspy jest miasto o tej samej nazwie, uznawane za najpiękniejsze na Hvarze. Centralnym punktem miasta jest wenecki XV-wieczny plac Trg sv. Stjepana. Polecam również spacer niezwykle urokliwą promenadą. Zdecydowanie warto udać się także do położonej na wznoszącym się nad miastem szczycie twierdzy Španjol, z której rozpościera się piękny widok na wyspę, miasto Hvar oraz na archipelag Wysp Piekielnych (Pakleni Otoci).

Warto zwiedzić Stari Grad, najstarsze miasteczko w Chorwacji. Miasto to zdaje się wyglądać tak samo, jak przed wiekami: czerwone dachy domów, wąskie uliczki, małe placyki, stare kościoły. Stari Grad jest idealnym miejscem na długie spacery. Rozciągająca się w okolicach miasteczka równina od starożytności była miejscem uprawy winorośli i oliwek. Teren ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Podczas wizyty na wyspie warto także wybrać się do ukrytego w niewielkiej zatoczce rybackiego miasteczka Jelsa. Miasto otoczone jest sosnowym lasem, a miłośnicy morskich kąpieli znajdą tutaj małe piaszczyste i żwirowe plaże. Bardzo ciekawe plaże są w miejscowości Vrboska, w pobliżu miasteczka Sućuraj, a także w pobliżu Jelsy. Najbardziej urokliwe plaże znajdziesz w południowej części wyspy, w okolicach miejscowości Milna, Zaraće, Sv. Nedjelja, Jagodna. Jednak najbardziej popularnym miejscem na kąpiele na Hvarze są Wyspy Paklińskie (Paklinski otoci) z plażami piaszczysto-żwirowymi, na które można się wybrać taksówką wodną z miasta Hvar. W pobliżu, na wysepce Jerolim, znajduje się największa w Europie plaża dla naturystów.
Wyspa Hvar będzie również idealna dla rowerzystów z powodu bardzo dobrze przygotowanej sieci ścieżek rowerowych o różnym stopniu trudności. Szczególnie polecam biegnącą wzdłuż wybrzeża 4-kilometrową ścieżkę Vrboska – Jelsa.

Chorwacja
Wyspa Krk
Krk jest drugą co do wielkości wyspą na adriatyckim wybrzeżu. Jest położona w Zatoce Kvarner. Wyspę zamieszkuje około 17 tysięcy osób. Krk jest połączona ze stałym lądem mającym 1430 metrów długości mostem. Most Krčki jest tak naprawdę konstrukcją złożoną z dwóch mostów łukowych łączących się ze sobą na wyspie Sveti Marko. Na wyspie znajduje się międzynarodowe lotnisko Rijeka-Krk (RJK).
Wyspa Krk uważana jest za jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w całej Chorwacji. Można tu doświadczyć praktycznie każdego rodzaju krajobrazu: od górzystych widoków z nagimi skałami, przez pola i lasy ze śródziemnomorską roślinnością, po malownicze zatoczki. Wyspa słynie z licznych malowniczych tras pieszych i rowerowych, które prowadzą do mało popularnych wśród turystów miejsc. Swoją popularność zawdzięcza również jednym z najładniejszych plaż. Właśnie z powodu piasku złocącego się w promieniach słońca Krk często nazywana jest Złotą Wyspą.
Stolicą Krk jest położone na południowym wybrzeżu miasto Krk. Stara część miasta otoczona jest starożytnymi murami, trzecimi co do wielkości w Chorwacji. Jednym z elementów dawnego systemu obronnego miasta jest twierdza Frankopanów, z której rozciąga się ładny widok na starówkę i morze, a w zasadzie zatokę. Charakterystycznym elementem architektonicznym, widocznym praktycznie z każdego miejsca w mieście jest dzwonnica katedry Wniebowzięcia NMP, trójnawowej bazyliki wybudowanej w XII wieku na miejscu stojącego tu wcześniej kościoła, który powstał w miejscu gdzie kiedyś były rzymskie łaźnie.

Na trasie zwiedzania wyspy powinny się również znaleźć: leżący na szczycie klifu średniowieczny Vrbnik słynący z architektury, plaż i wina, jak również umiejscowiona na szczycie klifu miejscowość Omisalj. W tej miejscowości istnieje najwęższa na świecie ulica. Przejście między budynkami w tym miejscu ma tylko 43 cm. Polecam również udać się do Port Voz, z którego rozciąga się panoramiczny widok na Most Krčki, a także do miejscowości Punat z klasztorem franciszkanów na Kosljunie, niewielkiej wysepce będącej rezerwatem przyrody.
Warto także zajrzeć do miejscowości Baška, nie tylko ze względu na piękną i jedną z najdłuższych plaż w Chorwacji. Ciekawostką w tej miejscowości jest romański kościół św. Łucji, w którym znajduje się kamienna płyta z 1100 r. będąca jedną z najwcześniejszych inskrypcji w języku chorwackim.
Najpopularniejsze wśród turystów plaże znajdują się w mieście Krk, Baška, Malinska, Nivice, Omišalj i Punat Marina. W miejscowości Čižići znajduje się dość nietypowa plaża, z powodu czarnego błota leczniczego, które można traktować jako naturalne SPA, ale przede wszystkim jako “lekarstwo” na choroby reumatyczne.
Wyspa Korčula
Ze względu na swoje piękno, popularność wśród turystów oraz bogactwo przyrodnicze, architektoniczne i kulturowe Korčula jest bardzo często nazywana “Małym Dubrownikiem”. Wyspa jest idealnym miejscem na wakacje w Chorwacji. Korčula leży na przeciwko półwyspu Peljesac na środkowym Adriatyku w południowej Dalmacji. Można tu dotrzeć promami ze Splitu i z Orebića. Ta dość mała wyspa (279 km2), szósta pod względem wielkości na Morzu Adriatyckim, jest zamieszkiwana przez 15 tysięcy mieszkańców.
Korčula jest uważana za miejsce narodzin Marco Polo, tak przynajmniej twierdzą miejscowi. Co ciekawe Encyklopedia PWN podaje oprócz Korčuli również Wenecję, jako alternatywne miejsce urodzenia słynnego weneckiego kupca i podróżnika.
Główne miasto Korčula zachwyca rewelacyjną starówką, której wąskie uliczki z lotu ptaka przypominają swoim układem kształt rybiego szkieletu. W centrum starego miasta na placu św. Marka warto sprawdzić menu lokalnych restauracji. W okolicy znajdują się przepiękne plaże i zatoczki sprzyjające kąpielom.

W wiosce Vela Luka, do której dotrzeć można główną drogą wyspy, na turystów czekają zatoczki, winnice, gaje oliwne, drzewa figowe i sosny. Są tu również jedne z najlepszych kamiennych plaż w Chorwacji. Miejscowość ta cieszy się aż 2671 godzinami słonecznymi w roku, najwięcej na całym Adriatyku i w całym basenie Morza Śródziemnego.
Warto także odwiedzić położoną na wzgórzach wokół urokliwej zatoki i słynącą z lokalnych win osadę Lumbarda, a także Racisce – małe i chętnie odwiedzane miasto otoczone licznymi plażami z bogatą infrastrukturą turystyczną.
Najpopularniejszą i najpiękniejszą plażą na Korčuli jest Pupnatska Luka, położona w południowej części wyspy. Inną plażą, polecaną przeze mnie dla rodzin z dziećmi z uwagi na płytkie zejście do morza, jest piaszczysta plaża Bilin Źal w okolicy osady Lumbarda.
Na Korčuli warto spróbować uprawianych tu oliwek i winogron, a także trunków z owoców pochodzących z ekologicznych upraw.
Wyspa Galešnjak
Kolejna wyspa – Galešnjak jest najbardziej znana z powodu swojego nietypowego kształtu. Jest dość mała (0,132 km2), niezamieszkała i ma kształt serca. Choć kształt wyspy większość osób mogła zobaczyć dopiero w 2008 roku, kiedy jej zdjęcie satelitarne zostało zamieszczone na Google Earth, to pierwszy plan wyspy został stworzony już na początku XIX wieku przez kartografów napoleońskich. Właśnie z powodu unikatowego kształtu Galešnjak nazywany jest Wyspą Miłości. Na inne wysepki mające podobny do Galešnjak kształt można się natknąć w okolicy Zadaru (Rončić, Mrtonjak, Lisac).

Na wyspę można się dostać jedynie wynajętą łodzią lub jachtem. Wielu wybierających się na Galešnjak turystów korzysta z noclegów na pobliskiej wyspie Pašman lub w Zadarze. Na samej wyspie nie ma żadnych obiektów turystycznych ani budowli wzniesionych przez człowieka, a jedynie niska roślinność nadająca wyspie dzikości i tajemniczości. Ale to właśnie ta atmosfera przyciąga turystów, szukających tu spokoju, odosobnienia i romantycznych wspomnień.
Galešnjak jest otoczony szmaragdowo-niebieską wodą Kanału Pašmańskiego. Na wyspie znajduje się kilka żwirowych plaż, może nie najlepszych, ale pozwalających cieszyć się romantyczną kąpielą.
Wyspa Gaz
Gaz jest wyspą w kształcie ryby położoną w archipelagu Brijuni na terenie Parku Narodowego Brijuni u południowo-zachodnich wybrzeży Półwyspu Istria. Jest niezamieszkała i niedostępna publicznym transportem, ale można na nią dotrzeć prywatną łodzią. Niesamowity kształt wyspy można podziwiać z okna samolotu podchodzącego do lądowania na lotnisku w Puli.
Na wyspie można obejrzeć pozostałości budynku ze zbiornikiem na wodę, otoczonego ruinami kamiennego muru (suhozidu). To bardzo cenny zabytek, który został wpisany w 2018 roku na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Warto zwrócić uwagę na sposób budowania murów z kamienia bez użycia zaprawy. Takie specyficzne konstrukcje miały zapobiegać powstawaniu osuwisk, chroniły roślinność przed silnym wiatrem oraz wyznaczały granice działek.

Wyspa Baljenac
Baljenac (lub Bavljenac) to mała niezamieszkała wyspa położona w okolicach Szybenika. Jest w całości pokryta szeregiem murków kamiennych o łącznej długości ponad 23 kilometrów, które widziane z góry wyglądają jak gigantyczny odcisk ludzkiego palca. Ten niezwykły labirynt został zbudowany bez zaprawy i cementu przez mieszkańców pobliskiej wyspy Kaprije, aby lepiej wykorzystać skalistą i trudną w uprawie ziemię.
Niezwykły naturalny kształt i doskonałe geometryczne tekstury w połączeniu ze spektakularnym widokiem z lotu ptaka sprawiły, że rząd chorwacki zwrócił się do UNESCO o wpisanie tej wyspy na listę światowego dziedzictwa.

Wyspa Cres
Cres jest największą pod względem wielkości chorwacką wyspą położoną w północnej części zatoki Kvarner. Jest połączona mostem zwodzonym z wyspą Lošinj. Cres jest wyspą dosyć suchą, ale w centralnej jej części znajduje się Vransko jezero, duży zbiornik wodny stanowiący jedyne źródło wody pitnej dla wysp Cres i Lošinj. Jezioro położone jest w depresji, a jego powierzchnia znajduje się 13 metrów poniżej poziomu morza. Vransko jezero jest bardzo czyste, ale niestety nie można się w nim kąpać, ani łowić ryb.
Głównym miastem wyspy jest Cres, mające okazałą XVI-wieczną bramę miejską. Najcenniejszymi zabytkami miasta jest najstarsza świątynia w mieście – kościół św. Izydora, gotycko-renesansowy kościół Matki Boskiej Śnieżnej z XV wieku oraz XVI-wieczny gmach sądu miejskiego z przyległym lapidarium.

W trakcie zwiedzania wyspy warto udać się do miasteczka Lubenice, położonego na klifie na wysokości 382 m n.p.m. Największymi atutami miasteczka są średniowieczne zabytki i stare kamienne domy pobudowane w trzech rzędach wzdłuż wapiennego szczytu. Do tego dochodzi niesamowity widok na Adriatyk i zatokę Sveti Ivan.
Cres to idealne miejsce do plażowania. Spośród wielu kamienistych i żwirowych plaż polecam szczególnie dwie plaże w wiosce rybackiej Valun położone w otoczeniu sosnowego lasu oraz największą na wyspie plażę u stóp klifu, na którym leży miejscowość Lubenice. Rodziny z małymi dziećmi powinny wybrać się na plażę w zatoce Tiha. Plaża jest długa, kamienista i otoczona lasem, który daje przyjemny cień w upalne dni.
Wyspa Mljet
Mljet jest ósmą co do wielkości oraz jedną z najpiękniejszych i najbardziej zielonych wysp Chorwacji. Wyspa leży na zachód od Dubrownika i na południe od półwyspu Pelješac. Mieszka na niej niewiele ponad 1200 osób. Na wyspę można się dostać wynajętą łodzią lub stateczkiem z miejscowości Mali Most, albo promem z Trstenik na półwyspie Pelješac lub z Dubrownika.
W północno-zachodniej części wyspy znajduje się Park Narodowy Mljet (National park Mljet) o powierzchni ponad 5 hektarów, obejmujący ochroną niemal nietkniętą przez cywilizację przyrodę. W parku znajdują się dwa słone jeziora: Veliko jezero i Malo jezero. Na większym z jezior znajduje się przepiękna maleńka (o wymiarach 120 m na 200 m) wysepka św. Marii (Sveta Marija), na której stoi XII-wieczny klasztor Benedyktynów. Do 1941 roku w budynkach klasztornych miały siedzibę lokalne władze leśne, a obecnie po ich odrestaurowaniu działa tu hotel.

Na Mljet warto także zobaczyć miejscowość Polače, gdzie zachował się rzymski pałac z dwiema wieżami, a nieopodal znajdują się stare fortyfikacje oraz ruiny bazyliki z okresu wczesnego chrześcijaństwa. Inne ciekawe miejsca do zobaczenia na Mljet to wieś Babino Polje z XV-wiecznym kościołem w stylu gotyckim, miejscowość Prožura z gotyckim kościołem Świętej Trójcy z XV wieku, a także miejscowość Korita z gotyckim kościołem św. Wita i grupą barokowych zabudowań.
Wyspa Brač
Brač jest górzystą, trzecią co do wielkości wyspą Chorwacji i największą w Dalmacji, położoną niedaleko Splitu. Wiele osób nazywa Brač “Renesansową Perłą Chorwacji”. Słońce na tej wyspie świeci niemal przez cały rok. Wydobywanego na Brač marmuru użyto do budowy Białego Domu w Waszyngtonie, Pałacu Dioklecjana w Splicie oraz Opery Wiedeńskiej. Na wyspę można dostać się promem ze Splitu lub z Makarskiej.
Wyspa jest prawdziwym rajem dla amatorów windsurfingu. Znajdują się tu także przepiękne plaże, w tym kultowa Zlatni Rat (Złoty Róg) w miejscowości Bol, wcinająca się lazurową wodę Adriatyku. Krystalicznie czysta woda, żwirowe i piaszczyste plaże, bogata roślinność i smaczna kuchnia czynią z Brač wymarzonym miejscem na spędzenie wakacji.

Na wyspie znajduje się Vidova Gora (778 m n.p.m.), najwyższy szczyt na wszystkich chorwackich wyspach. Ze wzgórza rozciąga się wspaniały widok na plażę Zlatni Rat i miasto Bol. W centralnej części wyspy leży Škrip, najstarsza wioska na Brač, pamiętająca czasy cesarza Dioklecjana, którego pałac można podziwiać w Splicie.
Polecam także udać się do stolicy a zarazem głównego portu wyspy, miasta Supetar, w którym na starówce można podziwiać barokowy XVIII-wieczny kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny (Marijina Navjeśtenja) oraz wieżę zegarową Leroj. Wokół Supetar można również znaleźć kilka ciekawych plaż.
Dość ciekawą atrakcją Brač jest zabytkowa Pustinja Blaca, dawny erem zbudowany przez głagolickich księży w XVI wieku, leżący na stromym urwisku, 5 km na południowy zachód od miejscowości Nerežišća. Warto także odwiedzić Muzeum Oliwy z Oliwek w Skrip a także Smoczą Jamę (Drahonijna Spilja) znajdującą się pod klifami Vidovej Gory, nad wsią Murvica.
Wyspa Pag
Pag jest piątą co do wielkości chorwacką wyspą, z najdłuższą linią brzegową oraz bardzo urozmaiconym krajobrazem, leżącą w północnej Dalmacji. Przez niektórych wyspa jest nazywana chorwacką Ibizą z uwagi na całonocne imprezy organizowane na plaży Zrće z udziałem najlepszych światowych DJ-ów. Latem na Pagu odbywa się wiele festiwali, takich jak: Hideout, Spring Break Europe i Sonus.
Wyspa jest połączona mostem z lądem, dzięki czemu na Pag można dotrzeć wynajętym samochodem albo autobusem z Zadaru, Zagrzebia lub Splitu. Oczywiście jest również opcja przeprawy promowej z Rijeki, Prizny oraz z wyspy Rab.

Wyspa Pag słynie nie tylko z wielodniowych festiwali muzycznych, ale także z księżycowych krajobrazów, igiełkowych koronek (Paška čipka) wpisanych na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, fantastycznego i wielokrotnie nagradzanego sera Paški z mleka owczego oraz soli morskiej wytwarzanej w solanach w mieście Pag (Paška sol).
Przyjeżdżając na wyspę warto zwiedzić miasto Pag, położone na mierzei łączącej dwa brzegi małej zatoki Paškiej. W mieście warto zobaczyć zabytkowe stare miasto rozciągające się wokół Placu Petra Krešimira IV. Poza tym trzeba zajrzeć do Muzeum Koronek, mieszczącym się w Pałacu Książęcym (Kneževni Dvor).
Główną plażą miasta Pag jest Prosika z widokiem na szare księżycowe wzniesienia na wyspie. Nieco prywatności można znaleźć na niewielkiej plaży Straško.
Czy to wszystkie najpiękniejsze wyspy Chorwacji?
Przedstawione wyżej najpiękniejsze wyspy Chorwacji to tylko mały wycinek licznych wysp w kraju nad Adriatykiem, które czynią z niego wspaniałe miejsce na spędzenie wakacji. W Chorwacji znajduje się wiele innych pięknych wysp. Jest ich tyle, że każdy znajdzie taką, która najbardziej odpowiada jego preferencjom: dziewicza natura, średniowieczne zabytki, szlaki piesze, przepiękne plaże. Na uwagę zasługują także: wyspa Silba, wyspy Kornati, Lošinj, Rab, Dugi Otok, Solta, Veliki Brijun czy Palagruža.
Nawet jeśli zdecydujesz się spędzić wakacje na kontynentalnej części Chorwacji warto zrobić sobie całodniową wycieczkę na jedną z opisanych wysp, odkryć ich klimat i uroki oraz nacieszyć oczy niezwykłymi krajobrazami.