egipt co warto wiedzieć przed wyjazdem

Wakacje w Egipcie – co warto wiedzieć przed wyjazdem do Egiptu

Egipt to jeden z najpopularniejszych celów podróży. Kraj ten słynie z bogatej historii, pięknych plaż, imponujących zabytków, a przede wszystkim z tajemniczych piramid. Zanim jednak wyruszysz w podróż, sprawdź co warto wiedzieć przed wyjazdem do Egiptu. Ten artykuł dostarczy Ci wszystkich istotnych informacji, które powinieneś znać przed podróżą do tego fascynującego kraju.

Wakacje w Egipcie posiada w swojej ofercie wiele biur podróży. Dużym powodzeniem cieszą się oferty Last Minute i All Inclusive. Podróż do Egiptu to niezapomniane doświadczenie, które pozwoli Ci odkryć fascynującą historię, piękne plaże i smaki egipskiej kuchni.

Przed podróżą warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi pogody, wymaganych dokumentów i bezpieczeństwa. Warto również planować wizytę w różnych miejscach, aby móc doświadczyć różnorodności tego kraju. Egipcjanie są gościnni i przyjaźni, więc warto być otwartym na nowe doświadczenia i nawiązywanie kontaktów z lokalnymi mieszkańcami.

Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem historii, plażowiczem czy smakoszem, kraj ten ma wiele do zaoferowania i na pewno nie będziesz się nudzić podczas swojej podróży. Sprawdź co musisz wiedzieć przed wyjazdem do kraju faraonów.

Co musisz wiedzieć przed podróżą do Egiptu

 • Egipt (Arabska Republika Egiptu) jest państwem położonym w północno-wschodniej Afryce oraz na półwyspie Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Palestyną (Strefą Gazy), Sudanem i Libią. Od północy kraj oblewają wody Morza Śródziemnego, a od wschodu – Morza Czerwonego.
 • Państwo to zajmuje powierzchnię ponad miliona kilometrów kwadratowych, ale 96,4% tej powierzchni to pustynia. 
 • Stolicą kraju jest Kair.
 • Obowiązującą walutą jest funt egipski (EGP).
 • Językiem urzędowym jest arabski. W miejscach turystycznych bez problemu można się porozumieć w języku angielskim oraz niemieckim. 
 • Kraj leży w strefie czasowej UTC+2. Oznacza to, że przez cały rok obowiązuje tu czas taki jak w Polsce w okresie letnim.
 • Gniazdka elektryczne są takie same jak w Polsce. Nie ma potrzeby zakupu adaptera.
 • Kurorty turystyczne położone są na wybrzeżu Morza Czerwonego. 
 • Średni czas przelotu z Polski wynosi około 4 godzin.

Klimat i pogoda w Egipcie

Egipt znajduje się w strefie klimatu suchego i gorącego. Na wakacje w Egipcie najlepiej jechać w okresie od października do kwietnia, kiedy temperatury są bardziej umiarkowane. Latem (czerwiec, lipiec, sierpień) w Egipcie jest bardzo gorąco. Temperatury powietrza mogą przekraczać 40°C. 

Warto również pamiętać, że w niektórych regionach kraju występują różnice w temperaturze między dniem a nocą, dlatego warto odpowiednio się przygotować. Na wakacje warto wziąć ze sobą okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy oraz zabrać krem z filtrem UV (minimum SPF 50).

Planując termin wczasów w Egipcie polecam sprawdzić pogodę w każdym miesiącu roku i dopasować termin do indywidualnych preferencji pogodowych oraz charakteru wypoczynku. 

Wjazd do Egiptu – paszport i wiza

Przed podróżą należy upewnić się, że posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty. Do wjazdu do Egiptu wymagane jest posiadanie paszportu, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty powrotu z Egiptu. W paszporcie musi być przynajmniej 1 pusta strona.

Aby wjechać do Egiptu trzeba także posiadać wizę, którą można uzyskać w egipskiej ambasadzie, konsulacie lub na lotnisku w Egipcie. Wiza do Egiptu kosztuje 25 dolarów amerykańskich (płatność tylko gotówką). Wiza upoważnia do pobytu w Egipcie przez okres 30 dni i uprawnia do poruszania się po całym terytorium kraju.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Egiptu — Do wjazdu do Egiptu wymagane jest posiadanie paszportu
Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Egiptu — Do wjazdu do Egiptu wymagane jest posiadanie paszportu

Bezpieczeństwo w Egipcie

Ogólnie rzecz biorąc w Egipcie jest bezpiecznie. Podróżujący do Egiptu powinni zachować ostrożność w popularnych miejscach turystycznych oraz unikać wszelkich zgromadzeń i demonstracji.

Pamiętaj, aby nie fotografować budynków użyteczności publicznej, mostów, obiektów o kluczowym znaczeniu dla obronności kraju. Unikaj także publicznego pokazywania drogocennych przedmiotów i zawsze podróżuj w grupie. 

Wybierając się na wakacje do do tego kraju warto sprawdzić aktualne zalecenia dla podróżujących publikowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Szczepienia, leki i zasady higieny

Nie ma obowiązku przyjmowania szczepień ochronnych przed przyjazdem do Egiptu. Mimo tego warto skonsultować się z lekarzem około 6 tygodni przed wyjazdem i rozważyć zaszczepienie się przeciwko: błonicy, tężcowi, krztuścowi, WZW typu A i B, durowi brzusznemu i meningokokom. Jeśli należysz do osób z delikatnym żołądkiem rozważ przed wyjazdem kurację probiotykami.

Na wakacje do Egiptu warto wziąć ze sobą środki na biegunkę oraz leki przeciwbólowe. Warto mieć ze sobą także leki zażywane regularnie w ilościach odpowiednich do długości pobytu. Trzeba jednak pamiętać, że do Egiptu nie wolno wwozić leków przeciwbólowych w większych ilościach, ponieważ mogą one zostać uznane za narkotyk. Zabronione jest także wwożenie leków na bazie tramadolu.

Przebywając w Egipcie wielu turystów doświadcza przypadłości zwanej zemstą faraona lub zemstą Montezumy, czyli po prostu biegunki. Przyczyną takich dolegliwości żołądkowych jest najczęściej picie nieprzegotowanej wody oraz spożywanie surowych owoców i warzyw mytych przed podaniem właśnie taką wodą. 

Nie ma sposobów, które w 100 procentach zapobiegną zachorowaniu, ale warto wiedzieć, jak zminimalizować ryzyko i nie zepsuć sobie wyjazdu. Będąc w Egipcie przestrzegaj podwyższonych zasad higieny: często myj ręce, pij wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną oraz unikaj spożywania surowych owoców i warzyw, w tym również surówek. Staraj się również unikać lodu do drinków, ponieważ może on być robiony z wody niewiadomego pochodzenia. Pod żadnym pozorem nie pij wody z kranu! 

Przed wyjazdem warto także rozważyć zakup ubezpieczenia turystycznego, które w razie takiej konieczności pokryje koszty leczenia. Jeśli zachorujesz poważnie, zazwyczaj lepiej jest skorzystać z prywatnych szpitali (mustashfa). 

Waluta w Egipcie

Walutą w Egipcie jest funt egipski (EGP). 1 funt egipski dzieli się na 100 piastrów. 

W obiegu znajdują się:

 • banknoty o nominałach: 25 i 50 piastrów; 1, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 funtów
 • monety o nominałach: 5, 10, 20, 25 (rzadko używane) i 50 piastrów oraz 1 funta.

Zaleca się zabrać do Egiptu dolary amerykańskie (USD) wydane po 2006 roku. We wszystkich kurortach turystycznych oraz w centrach handlowych i w supermarketach w Egipcie można płacić kartą.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Egiptu — Walutą Egiptu jest funt egipski (EGP)
Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Egiptu — Walutą Egiptu jest funt egipski (EGP)

Ceny w Egipcie

Koszty życia są tu stosunkowo niskie w porównaniu do innych popularnych destynacji turystycznych. Ceny podstawowych produktów spożywczych, takich jak chleb, owoce i warzywa, są bardzo przystępne. Restauracje i hotele oferują również atrakcyjne ceny w porównaniu do innych krajów.

Przykładowe ceny: obiad – około 100 EGP, woda 1,5 l – około 10 EGP, piwo – około 40 EGP, kawa, herbata – około 25 EGP.

Warto jednak pamiętać, że niektóre atrakcje turystyczne mogą być dość drogie, zwłaszcza jeśli chcesz odwiedzić popularne miejsca takie jak piramidy w Gizie czy Luksor. W celu zaoszczędzenia pieniędzy warto rozważyć wcześniejszą rezerwację biletów do atrakcji turystycznych i poszukać lokalnych restauracji zamiast tych znajdujących się w pobliżu głównych atrakcji. 

Transport i komunikacja

Jest kilka opcji transportu, z których można skorzystać podczas podróży i zwiedzania. Najpopularniejszym środkiem transportu jest taksówka, która jest stosunkowo tania i łatwo dostępna. W większych miastach istnieje również rozbudowana sieć komunikacji publicznej, która obejmuje autobusy i metro. Jeśli planujesz podróżować poza miastami, warto rozważyć wynajem samochodu, aby mieć większą swobodę poruszania się. 

Pociągi obejmują dość ograniczoną sieć tras (z Kairu do Aleksandrii, Delta Nilu, wzdłuż wybrzeża, z Kairu do Luksoru i Asuanu). Pociągi najlepiej sprawdzają się na długich dystansach. Rozkłady jazdy są wywieszone na głównych stacjach, ale tylko w języku arabskim. Rozkłady jazdy i ceny biletów są publikowane na stronie internetowej kolei egipskich (wymagane logowanie), gdzie można również kupić bilety online. Rozkłady jazdy pociągów sypialnych dostępne są na stronie internetowej firmy Abela, które ja obsługuje.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Egiptu — Pociągi obejmują dość ograniczoną sieć tras
Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Egiptu — Pociągi obejmują dość ograniczoną sieć tras

W Kairze mają siedzibę główne firmy autobusowe: Upper Egypt Bus Company (Dolina Nilu, Fajum, oazy i wybrzeże Morza Czerwonego); East Delta Bus Company (Synaj i strefa kanału Sueskiego); oraz West and Middle Delta Bus Company (Aleksandria, Mersa Matrouh, Siwa i Delta Nilu). Niezależna firma El Gouna obsługuje autobusy z Kairu do Hurghady i Sharm El Sheikh. Kluczowe trasy (z Kairu do Aleksandrii, oraz do Sharm El Sheikh i Hurghady) obsługuje także Superjet (autobusy w czerwono-czarno-złotych kolorach. Autobusy kursujące na głównych trasach są klimatyzowane. Na trasach lokalnych zazwyczaj kursują tańsze autobusy bez klimatyzacji i w nienajlepszym stanie technicznym.

Najlepszą opcją transportu są taksówki zbiorowe. Kursują na wielu różnych trasach, są na ogół szybsze niż autobusy i pociągi, a ceny biletów są bardzo rozsądne. Taksówki to zazwyczaj duże 7-osobowe sedany “Peugeot” lub mikrobusy. 

Kultura i lokalne zwyczaje

Egipcjanie mają bogatą kulturę i tradycje, które warto poznać przed podróżą do tego kraju. Religia odgrywa ważną rolę w życiu Egipcjan, dlatego warto szanować ich wierzenia i zwyczaje.

W miejscach publicznych należy nosić skromny ubiór, szczególnie w miejscach kultu religijnego. W meczetach szczególnie muszą uważać kobiety, które powinny być zakryte od nadgarstka do kostki. Szorty czy krótkie spódnice są akceptowane tylko w kurortach turystycznych. 

Warto również pamiętać o szacunku dla starszych osób i unikaniu tematów wzbudzających kontrowersje (Palestyna, Izrael, islam). Niemile widziane jest publiczne okazywanie uczuć (przytulanie, całowanie, a nawet trzymanie się za rękę). Ogólnie rzecz biorąc, Egipcjanie są gościnni i przyjaźni, więc warto być otwartym na nowe doświadczenia i nawiązywanie kontaktów z lokalnymi mieszkańcami.

Nieodłącznym elementem miejscowej kultury jest dawanie napiwków (bakszysz). Napiwki zwyczajowo daje się obsłudze hotelowej (boyom i pokojówkom), kelnerom, barmanom i lokalnym przewodnikom. Oczywiście warto w tym zakresie zachować zdrowy rozsądek. Napiwek w wysokości 1 dolara będzie wystarczający. 

Fotografuj z rozwagą. Zanim zrobisz komuś zdjęcie, zapytaj go o pozwolenie. Egipcjanie są na tym punkcie wyczuleni, ponieważ podczas rewolucji obcokrajowcy robiący zdjęcia byli uważani za szpiegów. O ile nie ma problemów z fotografowaniem zabytków, o tyle unikaj robienia zdjęć obiektów o charakterze strategicznym i militarnym (mosty, stacje kolejowe, tamy).

Zabronione jest robienie lub publikowanie zdjęć, które mogą zaszkodzić wizerunkowi kraju, obrażać jego obywateli lub naruszać moralność publiczną, podobnie jak fotografowanie dzieci oraz robienie i publikowanie zdjęć obywateli Egiptu bez ich pisemnej zgody.

Kuchnia i lokalne restauracje

Egipska kuchnia jest pełna smaków i aromatów, których warto spróbować podczas podróży do tego kraju. Miejscowa kuchnia łączy w sobie elementy kuchni libańskiej, tureckiej, syryjskiej, greckiej i francuskiej, zmodyfikowane tak, aby odpowiadały lokalnym warunkom i gustom.

Jednym z najbardziej znanych dań jest falafel, czyli smażone kulki z ciecierzycy, które są popularne na całym świecie. Innym popularnym daniem jest kushari, mieszanka makaronu, ryżu, soczewicy i cebuli. Znajdziesz tu również wiele lokalnych restauracji i stoisk z jedzeniem ulicznym, gdzie można spróbować autentycznych egipskich potraw. Warto również spróbować tradycyjnej herbaty egipskiej, która jest słodka i aromatyczna.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Egiptu — Popularnym daniem jest kushari, mieszanka makaronu, ryżu, soczewicy i cebuli
Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Egiptu — Popularnym daniem jest kushari, mieszanka makaronu, ryżu, soczewicy i cebuli

Kawiarnie, jadłodajnie i stragany uliczne oferują proste dania. Z kolei restauracje obsługujące Egipcjan z klasy średniej i turystów, mają menu z szerszą gamą dań. Ceny w restauracjach zwykle nie obejmują usług i podatków, które zazwyczaj wynoszą około 17% i są doliczane do rachunku. Napiwki wynoszą kilka funtów na osobę w tanich miejscach, 10-15% w droższych lokalach, nawet jeśli tzw. serwis jest wliczony w cenę.

Polecany artykuł: Co zjeść w Egipcie – 10 potraw kuchni egipskiej, których musisz spróbować

Niedopuszczalne jest publiczne spożywanie alkoholu, a jego sprzedaż w okresie ramadanu oraz dniu urodzin proroka Mahometa jest zabroniona. W oazach Pustyni Zachodniej oraz w środkowym Egipcie sprzedaż alkoholu jest zabroniona lub surowo ograniczona. 

Atrakcje turystyczne i historyczne miejsca

W kraju faraonów jest wiele wspaniałych miejsc do odwiedzenia, które przyciągają turystów z całego świata. Jednym z najbardziej znanych miejsc jest oczywiście Kair, stolica kraju, która słynie z pięknych meczetów i tętniącego życia ulicznego. Inne popularne miejsca to piramidy w Gizie, Dolina Królów w Luksorze, kompleks świątynny w Karnaku oraz Rafa Koralowa na Morzu Czerwonym. Warto również rozważyć wizytę w Aleksandrii, drugim co do wielkości mieście, które słynie z pięknych plaż i zabytków z czasów starożytnych. Warto pojechać także do Abu Simbel, gdzie znajduje się Wielka Świątynia Ramzesa II oraz Świątynia Nefertari.

Planując podróż do Egiptu warto uwzględnić odwiedzenie kilku różnych miejsc, aby móc doświadczyć różnorodności tego fascynującego kraju.

Najlepsze sposoby na spędzenie czasu

Kraj ten oferuje wiele atrakcji. Jednym z najpopularniejszych sposobów spędzania czasu jest oczywiście relaks na pięknych plażach. Panują tu doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Szczególnie popularne jest nurkowanie i snorkeling na rafach koralowych, gdzie można podziwiać bogactwo podwodnego świata. Można również wybrać się na rejs po Nilu, który dostarczy niezapomnianych widoków. 

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Egiptu z biurem podróży? (FAQ)

Kiedy jechać na wakacje do Egiptu?

W Egipcie można cieszyć się znakomitą pogodą przez cały rok. Na wakacje do kraju faraonów możesz wybrać się nawet zimą. W okresie od listopada do lutego temperatura w ciągu dnia waha się od 19°C do 24°C. W tym okresie w nocy jest trochę chłodniej. Jeśli chcesz uniknąć upałów spędź wakacje w Egipcie zimą, bo jest tu znacznie cieplej niż w europejskich krajach śródziemnomorskich. W okresie od maja do września temperatury znacznie przekraczają 30°C. Najbardziej gorąco jest w lipcu i sierpniu (35°C). Jeśli nie boisz się upałów wybierz się na wakacje w miesiącach: czerwiec, lipiec, sierpień czy wrzesień.

Gdzie jechać na wakacje do Egiptu?

Wakacje w Egipcie są organizowane przez biura podróży w kurortach turystycznych położonych po obu stronach Morza Czerwonego: Hurghada, Sharm El Sheikh, Taba i Marsa Alam. W organizacji wyjazdów specjalizują się biura turystyczne: Itaka, Rainbow, Grecos i Coral Travel. W Egipcie zawsze jest ładna pogoda, a w kurortach na turystów czekają plaże oraz luksusowe kompleksy hotelowe dostępne w atrakcyjnych cenach. Warto skorzystać z wakacyjnego wyjazdu w ofercie Last Minute, w której ceny są bardzo niskie. Oprócz wypoczynku w luksusowych hotelach na turystów czekają w kurortach wycieczki fakultatywne, dzięki którym można zobaczyć najbardziej znane zabytki m.in. w Luksorze i Dolinie Królów. 

Jakie hotele wybrać na wakacje w Egipcie?

Jeśli jedziesz na wakacje do Egiptu warto wybrać hotele 5-gwiazdkowe, z wyżywieniem All Inclusive i wysoko oceniane przez urlopowiczów. Szczególnie polecam następujące hotele:

 • w Hurghadzie: Albatros Palace, Sunrise Select Garden Beach Resort & Spa, Sheraton Miramar, Sunrise Royal Makadi Aqua Resort,
 • w Marsa Alam: Albatros Oasis Port Ghalib (ex. Red Sea Port Ghalib Resort), Albatros Sands Port Ghalib (ex. Red Sea Siva Sands), Jaz Lamaya Resort (ex Iberotel), Iberotel Costa Mares,
 • w Tabie: Bay View Resort Taba Heights (ex Mariott).

Wiele luksusowych hoteli posiada znakomicie wyposażone aquaparki, które będą nie lada atrakcja nie tylko dla dzieci. Sprawdź zestawienie ofert wakacyjnych w najlepszych hotelach w Egipcie.

Co warto zobaczyć w Egipcie?

Do najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Egipcie należą piramidy w Gizie, Muzeum Egipskie w Kairze, posąg Sfinksa, świątynie w Karnaku i świątynia w Luksorze. Warto również wybrać się na wycieczkę fakultatywną do Doliny Królów, gdzie można zobaczyć grobowiec Tutenchamona, Ramzesa VI i III, Setiego I oraz Horemheba. Spędzając wakacje w Egipcie koniecznie też trzeba zobaczyć rafę koralową Morza Czerwonego. Warto również rozważyć wizytę w Aleksandrii, drugim co do wielkości mieście Egiptu, które słynie z pięknych plaż i zabytków z czasów starożytnych. 

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *