abu simbel

Abu Simbel – Wielka Świątynia Ramzesa II i Świątynia Nefertari

Około 280 km na południe od Asuanu, na skraju pustyni, na zachodnim brzegu Nilu, leży Abu Simbel. To jeden z najbardziej imponujących kompleksów świątynnych w Egipcie, wykutych w skale za panowania faraona Ramzesa II. Majestatyczne świątynie, imponujące rozmiary i bogata historia sprawiają, że jest to jeden z najważniejszych zabytków starożytnego Egiptu, który każdy powinien zobaczyć na własne oczy.

Abu Simbel przez wieki spoczywało zakopane w piasku. Dopiero w 1813 roku odkrył je szwajcarski podróżnik Johann Ludwig Burckhardt. Od tego czasu kompleks świątyń w Abu Simbel stał się jednym z najważniejszych zabytków archeologicznych na świecie. Miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 roku. Do dzisiaj zachwyca turystów z całego świata, a przez niektórych Abu Simbel jest nazywane “ósmym cudem świata”.

Kompleks w Abu Simbel składa się z dwóch świątyń: Wielkiej Świątyni poświęconej Ramzesowi II i Małej Świątyni dedykowanej jego ukochanej żonie Nefertari. Fasady obu budowli zdobią monumentalne posągi faraona, strzegące wejścia do świętego wnętrza.

Wielka Świątynia Ramzesa II w Abu Simbel

Podobny los co świątynię Izydy na File w Asuanie spotkał gigantyczną Świątynię Ramzesa II w Abu Simbel. W 1964 roku świątynia ta została przeniesiona w całości na wyższe miejsce, aby uchronić ją przed zalaniem wodami Jeziora Nasera. Operacja ta, znana jako “Na ratunek Abu Simbel”, była przedsięwzięciem na skalę światową i jest uważana za jedno z najważniejszych osiągnięć archeologii XX wieku.

Wielka Świątynia Ramzesa II w Abu Simbel została odkryta w 1813 roku przez podróżnika Johanna Ludwiga Burckhardta. Wtedy była niemal w całości zasypana piaskiem. Do wnętrza dostał się pierwszy Giovanni Battista Belzoni, odkrywca kilku grobów w Dolinie Królów.

Godziny zwiedzania:

codziennie 05:00 – 18:00

Bilety wstępu:

240 EGP (ok. 32 zł)

Świątynia została wykuta w skale w XIII wieku p.n.e. i poświęcona bogom Amonowi, Re-Horachte i Ptahowi. Jest doskonałym przykładem imperializmu Ramzesa. Podbite przez niego ziemię rozciągały się jeszcze daleko na południe, ale płynący na statkach obcokrajowcy widzieli czytelny znak, że wpływają na tereny właściwego Egiptu.

Świątynia Ramzesa II w Abu Simbel
Świątynia Ramzesa II w Abu Simbel

Fasada Świątyni Ramzesa II jest zdominowana przez cztery potężne statuy siedzącego Ramzesa wykute w całości ze skały. Każdy mierzy 20 metrów wysokości, a na podstawie tronu ukazani zostali Nubijczycy, których podbił Ramzes. U jego stop zobaczyć można znacznie mniejsze posągi matki Tuji, żony Nefertari i część z jego licznego potomstwa.

Wnętrze kryje świątynię, w której Ramzes czczony był na równi z Re, Amonem i Ptahem.

Ponad drzwiami wejściowymi ukazany został faraon składający ofiary Re. Tam też umieszczono wiele pawianów. Wnętrze składa się z ciągu mniejszych i większych sal.

Wnętrze Świątyni Ramzesa II w Abu Simbel (©Sarawuth Wantha / Depositphotos.com)
Wnętrze Świątyni Ramzesa II w Abu Simbel (©Sarawuth Wantha / Depositphotos.com)

W pierwszej po prawej i lewej stronie znajdują się po cztery posągi Ramzesa w pozie, w jakiej ukazywany był zazwyczaj Ozyrys. W skrzyżowanych na piersi rękach Ramzes trzyma berło i bicz. Sklepienie zdobione jest latający sępami. Na ścianie po prawej stronie ukazano liczne sceny z bitwy pod Kadesz. Na przeciwległej ścianie widać między innymi Ramzesa w rydwanie atakującego syryjską twierdzę. Dalej znajduje się osiem mniejszych pomieszczeń, w których najprawdopodobniej przechowywano sprzęty kultowe.

Wnętrze Świątyni Ramzesa II w Abu Simbel (©Natalia Milko / Depositphotos.com)
Wnętrze Świątyni Ramzesa II w Abu Simbel (©Natalia Milko / Depositphotos.com)

Kolejna sala to przedsionek, którego strop wspierają cztery filary. Na ścianach ukazano Ramzesa i Nefertari ofiarujących bóstwom kadzidło. Dalej, 65 metrów od wejścia, znajduje się już sanktuarium. Na jego tylnej ścianie wykuto posągi siedzących obok siebie Amona, Re, Ptaha i Ramzesa. Dwa razy w roku, 22 lutego i 22 października wschodzące słońce wpada do wnętrza i oświetla przez chwilę twarze bóstw i faraona. To dowód ogromnej precyzji i umiejętności starożytnych architektów.

Świątynia Nefertari

Obok Świątyni Ramzesa II znajduje się mniejsza świątynia, również wykuta w skale. Poświęcona jest bogini Hathor. Kult bogini, utożsamianej z miłością, pięknem i płodnością, splótł się z wizerunkiem królowej, podkreślając jej znaczenie i wpływ na faraona. Świątynia Nefertari zwana jest także Małą Świątynią.

Godziny zwiedzania:

codziennie 06:30 – 16:00

Bilety wstępu:

240 EGP (ok. 32 zł)

Fasadę zdobi sześć posągów 10-metrowej wysokości wyobrażających Ramzesa i Nefertari, a u ich nóg wykuto znacznie mniejsze figury ich dzieci. O wielkiej miłości jaką faraon darzył swoją małżonkę niech świadczy fakt, że nigdy wcześniej nie ukazano faraona i królowej w tak równorzędny sposób.

Świątynia Nefertari w Abu Simbel (©Boonsom Chotpaiboonpun / Depositphotos.com)
Świątynia Nefertari w Abu Simbel (©Boonsom Chotpaiboonpun / Depositphotos.com)

Wnętrze kryje kilka pomieszczeń. Na ścianach sali z filarami ukazano królową z mężem podczas wykonywania czynności religijnych przed Hathor. Filary zwieńczone są głowami bogini. W sanktuarium znajduje się jej posąg, a komory po bokach przedsionka zdobione są przedstawieniami Hathor na świętej barce.

Wnętrze Świątyni Nefertari w Abu Simbel (©Natalia Milko / Depositphotos.com)
Wnętrze Świątyni Nefertari w Abu Simbel (©Natalia Milko / Depositphotos.com)

Dzisiaj Świątynia Nefertari w Abu Simbel jest nie tylko świadectwem potęgi faraonów, ale przede wszystkim wzruszającym hymnem na cześć miłości i oddania. Ta imponująca budowla zachwyca turystów z całego świata, a jej historia wciąż inspiruje badaczy i miłośników starożytnego Egiptu.

Gdy rozpoczęto budowę Wysokiej Tamy w 1960 roku stało się jasne, że jedna z największych świątyń jaką zbudował człowiek może zostać zatopiona wodami jeziora Nasera. Dlatego pod patronatem UNESCO w 1964 roku kosztem 40 milionów dolarów przeniesiono obie świątynie na teren leżący 65 metrów wyżej. Komisji UNESCO przewodniczył wybitny polski archeolog Kazimierz Michałowski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Polecany artykuł: Pogoda w Egipcie – kiedy najlepiej jechać na wakacje

Świątynia została pocięta na potężne bloki a następnie pieczołowicie odtworzona. Zbudowano sztuczną górę, w której wnętrzu zmieściły się oba obiekty. Dzięki tej spektakularnej akcji ratowniczej możemy dziś podziwiać jedne z najpiękniejszych budowli, jakie powstały w Egipcie faraonów.

Rejsy po Nilu ze zwiedzaniem Abu Simbel

Podróż wzdłuż Nilu dostarcza niezapomnianych wrażeń. Poruszając się w górę rzeki mijamy ruiny starożytnego miasta Achetaton, siedziby faraona Echnatona i jego małżonki Nefretete, świątynię Hathor w Denderze, monumentalny kompleksy świątynne w Luksorze i Karnaku, Dolinę Królów, a przy samej granicy z Sudanem nad wodami jeziora Nasera wznosi się Wielka Świątynia Ramzesa II w Abu Simbel.

Warto odbyć wspaniałą wycieczkę śladami cywilizacji faraonów. Ze względu na wielką popularność tych terenów istnieje tu wiele sposobów podróżowania. Z Kairu można polecieć samolotem do Luksoru, Asuanu i Abu Simbel. Z dworca Ramzesa w Kairze rusza wiele pociągów, które przemierzają całą dolinę podobnie jak autobusy i wieloosobowe taksówki.

Jednak najbardziej efektownym sposobem podróżowania jest rejs po Nilu. Większość statków wyrusza z Luksoru i dociera aż do Asuanu, zatrzymując się po drodze w kilku miejscowościach.

Powered by GetYourGuide
Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *