plitwickie jeziora

Plitwickie Jeziora – chorwacki cud natury

Plitwickie Jeziora, a w zasadzie Park Narodowy Jezior Plitwickich to obok Dubrownika jedna z najpopularniejszych atrakcji Chorwacji. Jeziora położone są w połowie drogi pomiędzy Zagrzebiem a Zadarem. Nawet w sezonie turystycznym, kiedy może tu być tłoczno, Plitwickie Jeziora są obowiązkowym punktem zwiedzania Chorwacji. Od roku 1979 Park Narodowy Jezior Plitwickich jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Plitwickie Jeziora to najstarszy i największy park narodowy w Chorwacji. Położony jest między pasmami górskimi Mala Kapela i Lička Plješivica. Krystalicznie czysta woda o lekko turkusowym kolorze, zachwycające widoki oraz strumienie wodospadów otoczone krasowymi jeziorami co roku przyciągają coraz więcej odwiedzających. Jeziora skrywają się w gęstym lesie, zamieszkałym przez dziką zwierzynę.

Plitwickie Jeziora – podstawowe informacje

Plitwickie Jeziora obejmują obszar prawie 300 km2. Park pokryty jest głównie roślinnością leśną. Najbardziej atrakcyjna część parku – jeziora – zajmują niecały 1% powierzchni parku.

plitwickie jeziora
Plitwickie Jeziora

System jezior składa się z 16 nazwanych i kilku mniejszych nienazwanych jezior, kaskadowo przechodzących jedno w drugie. Ze względu na podłoże geologiczne i charakterystyczne warunki hydrogeologiczne Plitwickie Jeziora zostały podzielone na Jeziora Górne i Dolne.

Jeziora Górne

Składa się na nie 12 jezior: Prošćansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Veliko jezero, Malo jezero, Vir, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Burgeti i Kozjak. Ostatnie z jezior jest największym i najgłębszym plitwickim jeziorem. Zajmuje obszar 82 ha i osiąga głębokość nawet 48 m. Ma 2,35 km długości i 135-670 m szerokości.

Jeziora Górne powstały na nieprzepuszczalnej skale dolomitowej. Są większe oraz mają bardziej wcięte i łagodniejsze brzegi niż Jeziora Dolne.

Jeziora Dolne

W ich skład wchodzą 4 jeziora: Milanovac, Gavanovac, Kaluđerovac i Novakovića Brod. Powstały na przepuszczalnym podłożu wapiennym, wyciętym w głęboki kanion ze stromymi klifami. Jeziora kończą się imponującymi wodospadami Sastavci, z rzeką Korana wypływającą u podstawy wodospadu. Jeziora Dolne rozciągają się w wąskiej dolinie, a pomiędzy nimi i wzdłuż nich przerzucone są drewniane kładki.

System Plitwickich Jezior ciągnie się na łącznej długości 8 kilometrów. Najwyższy punkt parku znajduje się na wysokości 1.280 m n.p.m., najniższy zaś na poziomie 380 m n.p.m., chociaż całkowita różnica wysokości między samymi jeziorami wynosi zaledwie 135 m.

Największy wodospad – Veliki Slap – ma 70 m wysokości. To nie tylko największy wodospad na terenie parku, ale również największy wodospad w Chorwacji. Znajduje się w bliskim sąsiedztwie ostatniego z Dolnych Jezior, czyli Novakovića Brod. Przed wodospadem znajduje się platforma, z której podziwiać go można w pełnej krasie.

plitwickie jeziora
Plitwickie Jeziora

Plitwickie Jeziora – jak dojechać

Do parku Plitwickie Jeziora można dojechać samochodem osobowym drogami:

  • DC1 (Selište Drežničko – Prijeboj) od strony Zagrzebia/Zadaru
  • DC52 (Vrhovine – Korenica) od strony miejscowości Otočac (A1)
  • DC42 (Vrbovsko – Grabovac) od strony miejscowości Ogulin (A1)

Droga krajowa DC1 przechodzi przez wschodnią część parku i mija dwa główne wejścia.

Polecany artykuł: Samochodem do Chorwacji – koszty przejazdu

Drogą tą kursują również autobusy. W sezonie letnim z Zagrzebia i Zadaru do Parku Narodowego Jezior Plitwickich kursują bezpośrednie autobusy. Drogą DC1 jeżdżą również regularne linie autobusowe na trasach Zagrzeb/Karlovaca – Dubrovnik/Zadar/Split. Rozkłady jazdy można sprawdzić na stronie internetowej dworca autobusowego w Zagrzebiu.

Plitwickie Jeziora – informacje praktyczne

Na teren Parku Narodowego Jezior Plitwickich prowadzą dwa wejścia, przy których znajdują się kasy biletowe.

Wejście nr 1 – Rastovača

Znajduje się w okolicy Jezior Dolnych. Przy wejściu jest parking mieszczący 1.000 samochodów.

Adres:

D1 23, 53270, Senj

Współrzędne GPS:

44°54’25.8″N 15°36’45.8″E

Wejście nr 2 – Hladovina

Znajduje się w okolicy Jezior Górnych. Parking zlokalizowany przy tym wejściu mieści 1.200 samochodów.

Adres:

D1 23, 53231, Jezerce

Współrzędne GPS:

44°53’01.6″N 15°37’26.2″E

Jest jeszcze trzecie wejście zwane Flora, mieszczące się w okolicy jeziora Kozjak, ale przy tym wejściu nie ma możliwości kupienia biletów.

Plitwickie Jeziora – zwiedzanie

Wejścia do parku czynne są codziennie w godzinach od 07:00 do 19:00.

Ceny biletów wstępu do Parku Narodowego Jezior Plitwickich

Od stycznia do marca:

Osoby dorosłe — 10,00 €

Studenci — 9,50 €

Dzieci — 4,50 €

Od kwietnia do maja:

Osoby dorosłe — 23,50 €

Studenci — 21,00 €

Dzieci — 6,50 €

Od czerwca do września:

Osoby dorosłe — 39,80 €

Studenci — 26,50 €

Dzieci — 15,90 € €

Październik:

Osoby dorosłe — 23,50 €

Studenci — 21,00 €

Dzieci — 6,50 €

Od listopada do grudnia:

Osoby dorosłe — 10,00 €

Studenci — 9,50 €

Dzieci — 4,50 €

Bilety można również kupić z wyprzedzeniem przez internet.

Godziny otwarcia Parku Narodowego Jezior Plitwickich

Park Narodowy Jezior Plitwickich otwarty jest dla zwiedzających przez cały rok. Należy przestrzegać instrukcji podanych na tablicach informacyjnych, trzymać się oznaczonych szlaków i nie pozostawiać śladów swojej wizyty w postaci śmieci, oznakowania lub dewastacji przyrody w jakiejkolwiek formie. Niedozwolone jest również rozpalanie ognisk, łowienie ryb i kąpiel w jeziorach.

Wejście I – Rastovača:

08:00 – 15:00

Wejście Flora:

08:00 – 15:00

Aby usprawnić poruszanie się po parku narodowym warto zakupić mapę turystyczną dostępną w biurze informacji oraz w sklepach z pamiątkami.

Od każdego z dwóch wejść (Wejście nr 1 i Wejście nr 2) wyznaczono po 4 trasy.

Na niektórych trasach część odcinków można pokonać elektryczną łodzią lub turystycznym pociągiem panoramowym. Do skorzystania z tej formy transportu upoważnia bilet wstępu, dlatego po jego zakupie w kasie i przejściu przez bramkę bilet należy zachować.

Trasy zwiedzania od Wejścia nr 1

Trasa A

Trasa jest okrężna i daje możliwość podziwiania wodospadu Veliki Slap – największego wodospadu zarówno Plitwickich Jezior jak i Chorwacji. Ścieżka prowadzi w górę rzeki przez kanion Dolnych Jezior, wzdłuż jezior Novakovića brod, Kaluđerovac, Gavanovac i Milanovac, do punktu przy Moście Kozjak, gdzie szlak zaczyna się wznosić w kierunku wschodniej strony kanionu. Stąd idziemy do punktu końcowego trasy, czyli wracamy do Wejścia nr 1.

Źródło: Nacionalni park “Plitvička jezera” (https://np-plitvicka-jezera.hr/)

Trasa B

Zwiedzanie odbywa się trasą okrężną i obejmuje spacer po wapiennym kanionie Dolnych Jezior, rejs łodzią elektryczną przez największe z Jezior Plitwickich – jezioro Kozjak, przejażdżkę panoramowym pociągiem oraz spacer po szczycie wschodniej strony kanionu aż do Wejścia nr 1. Trasa umożliwia zobaczenie imponujących wodospadów Sastavci i Veliki Slap oraz pięknych ciemnoniebieskich jezior Novakovića Brod, Kaluđerovac, Gavanovac i Milanovac.

Źródło: Nacionalni park “Plitvička jezera” (https://np-plitvicka-jezera.hr/)

Trasa C

Trasa biegnie w pętli i obejmuje obszar Dolnych i Górnych Jezior. Większość trasy pokonujemy spacerem, ale można też skorzystać z rejsu łodzią elektryczną. Trasa umożliwia obejrzenie największych i najbardziej atrakcyjnych wodospadów (Veliki Slap, Veliki Prštavac i Mali Prštavac) oraz niezliczonych mniejszych wodospadów, a także malowniczych jezior. Do punktu końcowego (Wejście nr 1) docieramy panoramowym pociągiem.

Źródło: Nacionalni park “Plitvička jezera” (https://np-plitvicka-jezera.hr/)

Trasa K

Ta trasa daje możliwość poznania całej sekcji jezior w parku, ale również jest najtrudniejsza ze wszystkich innym tras. Obejmuje Veliki Slap, spacer przez kanion Dolnych Jezior i dalej wzdłuż zachodniego brzegu Jeziora Kozjak, skąd szlak prowadzi w kierunku wzniesienia Stubica. Punkt widokowy Tomićevo pogledalo oferuje wspaniały widok na Jezioro Ciginovac i Jezioro Prošćansko. Trasa biegnie dalej wzdłuż Górnych Jezior i wschodniego brzegu Jeziora Kozjak, do którego można dotrzeć łodzią elektryczną. Ostatnia część trasy to przejście nad wschodnim brzegiem Jezior Dolnych i powrót do Wejścia nr 1.

Źródło: Nacionalni park “Plitvička jezera” (https://np-plitvicka-jezera.hr/)

Trasy od Wejścia nr 2

Trasa E

Trasa biegnie okrężnie przez Górne Jeziora i jest niemęcząca. Obejmuje krótki rejs łodzią po Jeziorze Kozjak, a następnie spacer w górę rzeki, aż do Jeziora Prošćansko. Do Wejścia nr 2 wracamy pociągiem turystycznym.

Źródło: Nacionalni park “Plitvička jezera” (https://np-plitvicka-jezera.hr/)

Trasa F

Trasa jest okrężna i rozpoczyna się od krótkiego spaceru i przejażdżki łodzią elektryczną przez jezioro Kozjak. Szlak pieszy biegnie przez wapienny kanion Jezior Dolnych aż do wodospadu Veliki Slap. Dalej, aż do stacji kolejowej idziemy stromą ścieżką prowadzącą na wschodnią stronę kanionu, gdzie znajdują się liczne punkty widokowe, z których rozciągają się spektakularne widoki na krystalicznie czyste, ciemnoniebieskie jeziora i przylegające do nich wysokie klify. Powrót do Wejścia nr 2 odbywa się pociągiem panoramowym.

Źródło: Nacionalni park “Plitvička jezera” (https://np-plitvicka-jezera.hr/)

Trasa H

Ta okrężna trasa daje możliwość podziwiania piękna całego obszaru parku. Po krótkim spacerze i przejażdżce pociągiem panoramowym udajemy się na spacer wzdłuż Jezior Górnych. Następnie czeka nas rejs łodzią po jeziorze Kozjak. Dalej idziemy przez kanion Jezior Dolnych aż do wodospadu Veliki Slap. Później ponownie wsiadamy do panoramowego pociągu.

Źródło: Nacionalni park “Plitvička jezera” (https://np-plitvicka-jezera.hr/)

Trasa K

Trasa daje możliwość zwiedzania całej części parku jezior. Rozpoczynamy od spaceru wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Kozjak. Dalej trasa biegnie nad wschodnią stroną kanionu Dolnych Jezior, prowadząc do wodospadu Veliki Slap. Spacer kontynuujemy w górę rzeki przez kanion i wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Kozjak. Stąd szlak prowadzi w kierunku wzniesienia Stubica. Z punktu widokowego Tomićevo pogledalo mamy możliwość podziwiania widoku na Jezioro Ciginovac i Jezioro Prošćansko. Dalej spacerujemy wzdłuż Górnych Jezior i wschodnim brzegiem Jeziora Kozjak.

Źródło: Nacionalni park “Plitvička jezera” (https://np-plitvicka-jezera.hr/)

Rozkład kursowania łodzi elektrycznej

Trasa krótka (P1 – P2):

08:00 – 16:00

Trasa długa (P1 – P3):

08:00 – 14:30 (co 30 minut)

Trasa długa (P3 – P1):

09:00 – 15:00 (co 30 minut)

plitwickie jeziora
Plitwickie Jeziora

Rozkład jazdy pociągu panoramowego

St2 – St1:

08:15 – 15:45 (co 30 minut)

St1 – St2:

08:45 – 16:00 (co 30 minut)

St2 – St3:

08:00 – 15:00 (co 30 minut)

St3 – St2:

08:30 – 15:30 (co 30 minut)

Niektóre z tras są bardziej wymagające kondycyjnie. Warto z powyższego zestawu wybrać taką trasę, która będzie adekwatna do naszych możliwości. Na każdą z tych tras warto założyć dobre i wygodne buty. Koniecznie trzeba zabrać również butelkę wody i aparat fotograficzny, aby rajskie piękno tego zakątka zachować na dłużej.

Osoby lubiące aktywność fizyczną a jednocześnie potrafiące pływać kajakiem lub łódką, mogą na miejscu wypożyczyć ten sprzęt i samodzielnie przemierzać jezioro.

Gdzie spać w okolicy Plitwickich Jezior? Polecane noclegi

Jeśli zarezerwujesz nocleg za pomocą zamieszczonych we wpisie linków ja otrzymam niewielką prowizję. Dla Ciebie cena noclegu pozostaje taka sama.

Natura Plitvice Lakes

Mukinje 61

Apartment Ivan & Iva

Gornji Vaganac 68 / A

Guesthouse Green Valley

Jezerce 43/1

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *