dubrownik

Dubrownik – zwiedzanie „Perły Adriatyku”

Sprawdź dlaczego warto odwiedzić Dubrownik, nazywany "Perłą Adriatyku". Pobierz ebooka z przewodnikiem po Starym Mieście i mapką atrakcji.

Położony w południowej Dalmacji nad Morzem Adriatyckim Dubrownik nie jest stolicą Chorwacji, ale z pewnością to najpiękniejsze i jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast w tym kraju. Najczęstszym celem wycieczek jest malowniczy Stari Grad (Stare Miasto). „Perła Adriatyku” zachwyca wyjątkową architekturą, malowniczym położeniem i… wysokimi cenami. Warto wybrać się do Dubrownika choćby na kilka godzin.

Najważniejsze zabytki Dubrownika znajdują się na Starówce, na ulicy Stradun lub w pobliskiej jej okolicy. Najczęściej do Dubrownika docieramy samochodem i już po przyjeździe może się okazać, że jest to rozwiązanie niepraktyczne i drogie. Po pierwsze znalezienie wolnych miejsc parkingowych w sezonie wakacyjnym graniczy z cudem, a jeżeli nawet nam się to uda, to odstraszać mogą bardzo wysokie opłaty za parkowanie (40 kun za godzinę, 480 kun za cały dzień).

Przeczytaj również:
Słoneczna Chorwacja
dubrownik
Dojazd w okolice Starówki

Dlatego lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie zaparkowanie nieco dalej od Starego Miasta. Dubrownik podzielony jest na 5 stref parkowania. Najlepiej zostawić samochód w strefie 1 (fioletowej) lub 3 (żółtej), gdzie opłata za godzinę parkowania wynosi w sezonie 10 kun, co jest już do przyjęcia. W pobliże Starego Miasta można dojechać autobusem (cena biletu 15 kun).

Dubrownik – historia miasta

Początki Dubrownika związane są z najazdem Słowian na Bałkany w VII wieku. Wtedy to na wysepce Lausa (obecnie Cavtat) schronili się uciekający przed najeźdźcami rzymscy mieszkańcy Epidaurum. Na stałym lądzie naprzeciwko tej wysepki Słowianie założyli osadę Dubrovnik. Te dwie społeczności żyły ze sobą w zgodzie. W XII wieku obie osady połączono. Zasypano oddzielający je przesmyk, na którego miejscu powstała główna ulica miasta – Stradun. W pierwszej połowie XIV wieku miasto zostało powiększone o okolice dzisiejszego klasztoru dominikanów. Dubrownik w średniowieczu był miastem otoczonym murami obronnymi. Mieszkańcy bardzo szybko wzbogacili się na handlu a miasto rozrastało się.

Na przestrzeni wieków miasto podlegało Cesarstwu Bizantyjskiemu, Republice Weneckiej, Królestwu Węgier i Imperium Osmańskiemu. Podległość ta nie była jednak zbyt silna a miasto stopniowo rozwinęło się w osobne państwo – Republikę Dubrownicką. Największy rozkwit miasta trwał od XIII do XVI wieku. W tym czasie powstała większość budowli i urządzeń miejskich, stanowiących dziś jego zabytki.

Zmierzch Republiki Dubrownickiej był skutkiem wielkiej zmiany szlaków handlowych w Europie po odkryciu Ameryki w XV wieku. 6 kwietnia 1667 r. Dubrownik został zniszczony przez trzęsienie ziemi, po którym miasto co prawda zostało odbudowane, ale gospodarczo już się nie podźwignęło.

Podupadła Republika Dubrownicka dotrwała do czasów napoleońskich. Została zniesiona przez władze napoleońskie 31 sierpnia 1808 r.

Po klęsce Napoleona Dubrownik wszedł w skład Cesarstwa Austrii, a po pierwszej wojnie światowej – Królestwa Jugosławii.

Zabytkowa zabudowa uległa uszkodzeniu podczas wojny z faszystowskimi Włochami. Po 1945 roku miasto znalazło się w granicach komunistycznej Jugosławii w ramach Socjalistycznej Republiki Chorwacji. Wraz z Chorwacją, po rozpadzie Jugosławii, Dubrownik przeszedł wojnę z Serbią i Czarnogórą, podczas której Stare Miasto zostało poważnie uszkodzone, ale w ciągu kilku lat zniszczenia zostały naprawione.

W roku 1979 Stare Miasto zostało wpisane na listę UNESCO.

Dubrownik – co zobaczyć?

Ponieważ najważniejsze zabytki Dubrownika położone są w okolicach niewielkiej Starówki, do wszystkich tych miejsc dotrzemy pieszo, co nie oznacza, że będzie lekko. Szczególnie w sezonie letnim temperatury są tu dość wysokie, a kamienne ulice i zabudowa wzmagają odczuwanie upałów.

Przeczytaj również:
Fotorelacja z Dubrownika

Stradun

Stradun (lub Placa) to 300-metrowej długości główna ulica na Starym Mieście w Dubrowniku. „Stradun” oznacza z języka weneckiego ulicę, choć w znaczeniu bardzo złośliwym. Natomiast „placa” (od łacińskiego „platea”) oznacza ulicę, ale w znaczeniu neutralnym. Ulica rozciąga się między dwiema bramami miejskimi: Pila i Peskarija.

Powierzchnię ulicy stanowią wypolerowane wapienne bloki, których połysk przyczynił się do powstania określenia „ulica-salon”. Spacerując tą ulicą ma się bowiem wrażenie stąpania po posadzce wielkiego salonu w pałacu.

dubrownik
Brama Pila

Na Stradun wchodzimy przez Bramę Pila (Vrata od Pila). Bramę zbudowano w roku 1537, a przebudowano w XVII wieku. Po założeniu Dubrownika brama stanowiła jedyne wejście do miasta. Aby dostać się do miasta trzeba było najpierw przejść przez kamienny most, a następnie przez drewniany zwodzony most nad fosą. W dawnych czasach o zmroku most podnoszono i zamykano wrota. Miejsce, w którym stoi brama było jedynym połączeniem stałego lądu z niegdysiejszą wysepką o nazwie Lausa.

Adres: ul. Vrata od Pila, 20000, Dubrovnik, Chorwacja
Współrzędne GPS: 42°38’30.5″N 18°06’25.9″E

Wielka Studnia Onufrego (Onforia)

To pierwszy zabytek na trasie spaceru po Stradunie. Studnia wzniesiona została w roku 1438 przez pochodzącego z Neapolu architekta Onofrio della Cava. W przeszłości stanowiła istotną część systemu wodociągowego miasta, który powstał właśnie dzięki temu neapolitańskiemu architektowi. Przed powstaniem wodociągów wodę do picia w Dubrowniku pozyskiwano gromadząc deszczówkę w kamiennych cysternach. Natomiast w czasie suszy wodę dostarczano do miasta statkami ze źródła w Milini. Projekt Onofrio della Cava sprawił, że woda płynęła do Dubrownika z odległych o 12 km źródeł rzeki Dubrovački. Projekt wykorzystywał naturalny spadek terenu, co pozwalało dostarczać wodę do miasta bez pomocy pomp.

Adres: Poljana Paska Miličevića 2000, 20000, Dubrovnik, Chorwacja
Współrzędne GPS: 42°38’29.7″N 18°06’26.4″E

W jej sąsiedztwie znajduje się również Mała Studnia Onforia. W średniowieczu Mała Studnia służyła chrześcijanom, a obecna Wielka Studnia Onufrego była przeznaczona dla Żydów. Pierwotnie studnia była bogato zdobiona. Po wielkim trzęsieniu ziemi w 1667 r. studnię co prawda odbudowano, ale nie odtworzono zdobień.

Studnia Onufrego to budowla w kształcie rotundy. Posiada 16 kamiennych maszkaronów, z których gardeł wylewa się źródlana woda.

dubrownik
Wielka Studnia Onufrego

Spragnieni turyści zwiedzający Dubrownik szukają przy studni orzeźwienia. Zapewne wielu z nich chce sprawdzić również magiczne właściwości studni. Według legendy Wielka Studnia Onufrego może przynieść szczęście każdemu, kto wypije wodę ze wszystkich 16 ujść. Trzeba tylko przed tym pomyśleć życzenie, a spełni się ono bardzo rychło. Próbowałem, nie zadziałało.

Klasztor Franciszkanów

Po przeciwnej stronie Studni Onufrego znajduje się Klasztor Franciszkanów. Kompleks budynków należący do Zakonu Braci Mniejszych składa się z klasztoru, kościoła, biblioteki i apteki. Zabudowania powstały w obrębie murów obronnych Dubrownika w XIV wieku. Obiekty zostały zniszczone w czasie wielkiego trzęsienia ziemi w 1667 r.

Klasztor posiada imponujący, obsadzony drzewami i krzewami wewnętrzny dziedziniec otoczony 120 kamiennymi kolumnami. Na dziedzińcu znajduje się XV-wieczna studnia.

Adres: Poljana Paska Miličevića 4, 20000, Dubrovnik, Chorwacja
Współrzędne GPS: 42°38’30.4″N 18°06’28.0″E

Dużą atrakcją w kompleksie klasztornym jest mała apteka, która działa nieprzerwanie od roku 1317 i jest uznawana za najdłużej funkcjonującą w Europie placówkę tego rodzaju. Początkowo apteka była dostępna jedynie dla mnichów jednak pod koniec XIV wieku udostępniono ją również dla mieszkańców miasta.

W klasztorze znajduje się również biblioteka, która gromadzi duży zbiór starych rękopisów, w tym rękopisów muzycznych dziesiątek tysięcy kompozycji.

Po opuszczeniu klasztoru warto się zatrzymać przy lodziarni położonej po prawej stronie ulicy. Jak na Dubrownik cena lodów jest bardzo przystępna (1,5 euro za gałkę), a jeśli powiecie po polsku „dzień dobry” gałka będzie naprawdę spora.

dubrownik
Stradun

Kierując się ulicą Stradun w kierunku dubrownickiej przystani możemy zobaczyć kolejne zabytki. Warto jednak przedtem zajrzeć w boczne uliczki, aby nacieszyć oczy naprawdę urokliwymi widokami.

Kościół św. Błażeja w Dubrowniku (Crkva sv. Vlaha)

To jeden z najpiękniejszych budynków sakralnych w Dubrowniku. Historia tego kościoła sięga roku 1348, kiedy to podjęło decyzję o jego budowie na miejscu starego XIV-wiecznego kościoła romańskiego. Kościół został ufundowany pod wezwaniem św. Błażeja, patrona Dubrownika od X wieku.

Adres: Luža ul. 2, 20000, Dubrovnik, Chorwacja
Współrzędne GPS: 42°38’26.8″N 18°06’37.2″E

Aktualny wygląd świątyni jest wynikiem odbudowy po pożarze z roku 1706 r., według planów weneckiego architekta Marina Gropelliego. Kościół ma bogato zdobioną fasadę z portalem z szerokimi kolumnami. W głównym marmurowym ołtarzu znajduje się XV-wieczna rzeźba św. Błażeja, przedstawionego w biskupich szatach, trzymającego makietę Dubrownika sprzed trzęsienia ziemi w 1667 r. Co ciekawe rzeźba świętego przetrwała wszystkie zniszczenia.

dubrownik
Kościół św. Błażeja w Dubrowniku

Święto patrona Dubrownika (Festa svetog Vlaha) obchodzone jest przez kilka dni między 2 lutego a najbliższą niedzielą. Tak długie święto ustanowiono na pamiątkę odległych wydarzeń.

Według legendy miejscowy ksiądz zauważył pewnego dnia, że drzwi kościoła św. Szczepana są otwarte. We wnętrzu świątyni siedział starzec, który podawał się za św. Błażeja. Przekazał on księdzu, że przybył tu, aby ostrzec mieszkańców miasta przed zagrożeniem ze strony Wenecjan. Ksiądz przekazał tą przestrogę radzie miasta, która podjęła decyzję o obronie Dubrownika. Wenecjanie widząc, że miasto przygotowuje się do obrony, odpuścili atak i oddalili się.

Przed kościołem stoi najstarszy pomnik Dubrownika, czyli Kolumna Rolanda. Miecz, który dzierży słynny rycerz skierowany był kiedyś w stronę Turcji skąd spodziewano się niebezpieczeństwa. Prawe przedramię Rolanda było kiedyś wzorcem standardowej jednostki miary długości tzw. dubrovački lakat (51,2 cm).

Pałac Sponza (Palača Sponza)

Nazwa pałacu pochodzi od łacińskiego „spongia” (gąbka). Przypuszcza się, że początkowo było to miejsce gromadzenia deszczówki na potrzeby mieszkańców miasta. Budynek łączy w sobie styl gotycki i renesansowy.

Adres: Stradun 2, 20000, Dubrovnik, Chorwacja
Współrzędne GPS: 42°38’28.0″N 18°06’38.3″E

Początkowo parter budynku był wykorzystywany w celach gospodarczych, zaś na piętrze odbywały się spotkania literackie i naukowe.

dubrownik
Pałac Sponza

Obecnie w budynku mieści się Izba Pamięci Obrońców Dubrownika, gromadząca pamiątki i zdjęcia osób poległych podczas walk w latach 1991-1992, a także Miejskie Archiwum Dubrownika, w którym przechowuje się tysiące tomów manuskryptów i dokumentów. W budynku odbywają się również ceremonie ślubne i przyjęcia z okazji miejskich świąt.

W Pałacu Sponza odbywają się również uroczystości otwarcia Letniego Festiwalu w Dubrowniku. Przebrani za arystokrację dubrownicką aktorzy wręczają przybywającym na festiwal symboliczne klucze do miasta.

Pałac Rektorów (Knežev dvor)

To jeden z głównych zabytków miasta, w którym w czasie trwania Republiki Ragusy siedzibę miały władze miejskie.

Adres: ul. Pred Dvorom 3, 20000, Dubrovnik, Chorwacja
Współrzędne GPS: 42°38’25.3″N 18°06’38.3″E

Wcześniej w miejscu dzisiejszego pałacu stał warowny zamek otoczony czterema narożnymi wieżami. W XV wieku budynek uległ zniszczeniu w wyniku eksplozji trzymanego w nim prochu. W miejscu dawnego budynku wybudowano pałac. Pałac wielokrotnie ulegał większym lub mniejszym uszkodzeniom, po raz ostatni w trakcie trzęsienia ziemi w roku 1979.

dubrownik
Pałac Rektorów

Obecnie w Pałacu Rektorów mieści się dział kulturalny i historyczny Muzeum Dubrownika (Durbovacki Muzeji), który gromadzi zbiór malarstwa tzw. „szkoły dubrownickiej”. Odbywają się tu liczne przedstawienia i koncerty m.in. w ramach Letniego Festiwalu w Dubrowniku.

Mury obronne Dubrownika

Ze względu na swoje położenie oraz olbrzymie bogactwo Dubrownik w odległych czasach wielokrotnie musiał odpierać natarcia wrogich wojsk. Miasto otoczono potężnymi murami z 5 bramami, 2 fortami oraz 10 basztami, które miały spełniać funkcje obronne. Dubrownicki system fortyfikacji zachował się do obecnych czasów w stanie prawie idealnym i jest aktualnie jedną z atrakcji Dubrownika. Główny mur od strony lądu ma 4-6 metrów szerokości, a od strony morza – 1,5-3 metrów. Wysokość murów dochodzi do nawet 25 metrów (górny poziom baszty Minčeta).

dubrownik
Mury obronne Dubrownika

Przyjrzeć się murom obronnym w Dubrowniku można na dwa sposoby: przejść po ich szczycie lub udać się w rejs po wodach Adriatyku wokół murów miejskich.

Główne wejścia na mury znajdują w pobliżu bram Ploča i Pila. Przejście całego 1940-metrowego odcinka murów zajmuje około 1-1,5 godziny. Plusem tego sposobu obejrzenia murów miejskich są oryginalne widoki na miasto z charakterystycznymi czerwonymi dachami oraz na położoną w niewielkiej odległości od brzegu wyspę Lokrum. Prawdziwy raj dla fotografów.

Godziny zwiedzania murów obronnych

SezonGodziny zwiedzania
01.11 – 21.0309:00 – 15:00
01.04 – 31.0508:00 – 18:30
01.06 – 31.0708:00 – 19:30
01.08 – 31.0908:00 – 18:30
01.10 – 31.1008:00 – 17:30

Cennik biletów wstępu na mury obronne

Rodzaj biletuCena biletu
Bilet normalny200 HRK
Bilet ulgowy50 HRK
Dzieci do lat 4bezpłatnie

Jeśli ktoś woli zobaczyć mury Dubrownika od strony Adriatyku powinien korzystać z rejsu wokół murów, oferowanego przez wielu przewoźników stacjonujących przy przystani.

dubrownik
Przystań w Dubrowniku

Ceny rejsu są uzależnione od wielkości statku lub łódki oraz liczby pasażerów płynących razem z nami i zaczynają się od 20 euro od osoby. W cenie rejsu możemy niejednokrotnie liczyć na dość obfitą degustację miejscowej rakii domowej produkcji.

dubrownik
Mury obronne Dubrownika od strony Adriatyku

Po rejsie polecam skosztowanie pysznych małż oferowanych przez restaurację zlokalizowaną przy przystani.

Jeśli wśród czytelników bloga są sympatycy serialu „Gra o tron” specjalnie dla nich polecam odwiedzenie jeszcze jednego miejsca w Dubrowniku.

Forteca Świętego Wawrzyńca (Fort Lovrijenac)

Fort jest elementem starodawnych umocnień Dubrownika, ale leży poza murami miejskimi, po zachodniej stronie Starego Miasta. Fort Lovrijenac zwany również „Gibraltarem Dubrownika”.

Adres: ul. od Tabakarije 29, 20000, Dubrovnik, Chorwacja
Współrzędne GPS: 42°38’27.4″N 18°06’14.8″E

Skała, na której posadowiono fort, sięga 37 m nad poziom morza. Fort został wybudowany na planie trójkąta na skale między zatoczkami Uvala Kolorina i Uvala Pile. Ściany budowli od strony morza mają grubość 4-12 m, a od strony miasta tylko 60 cm. W przeszłości fort był wyposażony w 10 dział dużego kalibru, a jego załoga liczyła 20-25 żołnierzy.

Według legendy fort wybudowano na początku XI wieku, ale pierwsza wzmianka o nim pochodzi dopiero z roku 1301.

Forteca Świętego Wawrzyńca

Fort Lovrijenac został wykorzystany przez producentów popularnego serialu „Gra o tron” jako „Czerwona twierdza”, miejsce gdzie kręcono sceny z okazji urodzin króla Joffreya.

Dubrownik – co kupić na pamiątkę?

Zanim napiszę co warto kupić na pamiątkę wizyty w Dubrowniku dam Wam małą radę. Przy ul. Stradun znajdziecie wiele sklepów różnych branż. Trzeba przyznać, że wiele z nich oferuje bardzo ciekawe towary, które mogą być doskonałą, ale jednocześnie bardzo drogą pamiątką. Ceny bowiem przy głównej ulicy ścinają z nóg.

Jeżeli już chcemy iść na zakupy należy udać się na Plac Gundulića, na którym funkcjonuje mały ale ciekawy bazarek. Plac znajduje się w okolicach Pałacu Rektorów i Kościoła św. Błażeja.

Adres: Gundulićeva poljana, 20000, Dubrovnik, Chorwacja
Współrzędne GPS: 42°38’25.3″N 18°06’35.9″E

Na straganach znajdziecie wiele lokalnych produktów, świeże owoce, lawendowe olejki, miody, alkohole, a także ręcznie wykonaną biżuterię. Polecam dobrze się targować, bo można uzyskać naprawdę korzystne ceny w stosunku do wyjściowych, które i tak wysokie nie są.
Wokół placu znajduje się również kilka małych knajpek, w których można zjeść coś dobrego w przystępnej cenie.

Należy tylko uważać na gołębie, które na tym placu operują wyjątkowo intensywnie i mogą dostarczyć nam niekoniecznie przyjemnej „pamiątki” z Dubrownika.


Przygotowałem dla Ciebie e-booka z przewodnikiem po Dubrowniku i mapką atrakcji, który możesz wydrukować lub zapisać w smartfonie i z jego pomocą zwiedzać miasto.

Podziel się wpisem

2 komentarze

  1. Jeżeli chodzi o parkowanie w Dubrowniku to raczej nie ma co liczyć na to by znaleźć jakąś miejscówkę za tzw. „Free” Strefa płatnego parkowania jest długa i na dobrą sprawę całkowicie za darmo zaparkujemy w drodze na szczyt z którego kursuje kolejka do 23.00 Jedyny jej minus to cena 170 kun w dwie strony od osoby. Opłaca się jeżeli chcemy cały dzień spędzić na starym mieście. Przy murach Dubrownika zapłacimy za godzinę ok 30-50 kun na parkingach. Jezeli więc planujemy wakacje w Dubrowniku samochodem poszukajmy lokalu z dostępem do parkingu bo zaparkować w sezonie jest tam zdecydowanie trudno.

    • Dzięki za cenną wskazówkę. Dobry patent z tą kolejką. Zakładając, że cały dzień spędzimy na starym mieście 5-6 godzin to i tak bardziej się opłaca niż w „strefie”.

Skomentuj