Słoneczna Chorwacja – 6 miejsc, które musisz odwiedzić

Państwo to leży na pograniczu Europy Środkowej i Południowej, nad Morzem Adriatyckim. Chorwacja graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego.

Chorwacja – informacje ogólne

Chorwacja posiada wyjątkowe w skali świata wybrzeże z ustawionymi równolegle do niego podłużnymi wyspami. To tzw. wybrzeże dalmatyńskie, którego nazwa pochodzi właśnie od tej chorwackiej krainy.

Na terenie Chorwacji znajduje się 1244 wysp i wysepek, z czego 66 jest zamieszkanych. Największe z nich to: Krk, Cres, Brač, Hvar, Pag i Korčula.

Kraj ten położony jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego na wybrzeżu i umiarkowanego w głębi kraju. W Dubrowniku od połowy czerwca do połowy września słonce świeci przez około 10 godzin dziennie.

Plitwickie Jeziora

Park narodowy Plitwickie Jeziora położony jest w środkowej części Chorwacji, około 140 kilometrów od Zagrzebia, niedaleko wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną. Został założony w 1949 roku. Jego największą atrakcją jest 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami, znajdującymi się na długości ponad 8 kilometrów, na obszarach porośniętych przez buki, jodły i świerki. Jeziora dzielą się na dwa zespoły połączone kaskadowo – Górne i Dolne Jeziora.

Chorwacja - Plitvickie Jeziora
Chorwacja — Park Narodowy Plitwickie Jeziora

Bilety wstępu do Parku Narodowego Plitwickie Jeziora

Od stycznia do marca:

Osoby dorosłe — 10,00 €

Studenci — 9,50 €

Dzieci — 4,50 €

Od kwietnia do maja:

Osoby dorosłe — 23,50 €

Studenci — 21,00 €

Dzieci — 6,50 €

Od czerwca do września:

Osoby dorosłe — 39,80 €

Studenci — 26,50 €

Dzieci — 15,90 € €

Październik:

Osoby dorosłe — 23,50 €

Studenci — 21,00 €

Dzieci — 6,50 €

Od listopada do grudnia:

Osoby dorosłe — 10,00 €

Studenci — 9,50 €

Dzieci — 4,50 €

Park narodowy wokół Jezior Plitwickich jest licznie odwiedzaną atrakcją turystyczną. W miesiącach letnich przyjeżdża tu kilka tysięcy osób dziennie. Na teren Parku można wejść jednym z czterech przygotowanych wejść, przy których urządzone są obszerne parkingi i centra obsługi turystów.

Polecany artykuł: Plitwickie Jeziora – chorwacki cud natury

Park można zwiedzać kilkunastoma różnymi trasami, na których są odcinki do pokonania pieszo, niewielkimi statkami pasażerskimi oraz pociągami drogowymi. Trasy przygotowane są i oznakowane tak, aby dostosować ich stopień trudności do indywidualnych możliwości turystów: najkrótsze z nich zajmują do 2 godzin, najdłuższe – do 8 godzin wędrówki. Niedozwolone jest jednak opuszczanie oznakowanych ścieżek, a także biwakowanie, rozpalanie ognisk, łowienie ryb i kąpiel w jeziorach.

Godziny otwarcia Parku Narodowego Plitwickie Jeziora

Wejście I – Rastovača:

08:00 – 15:00

Wejście Flora:

08:00 – 15:00

Po nabyciu biletu i zaopatrzeniu się w mapę parku można udać się na zwiedzanie rozpoczynając od Jezior Górnych. Można korzystać ze ścieżek dla pieszych, poruszać się parkowym pociągiem (na kołach, poruszający się po asfaltowych drogach), a także pływać niewielkimi stateczkami po największym jeziorze – wszystko bez ograniczeń (w cenie biletu wstępu).

Chorwacja - Plitvickie Jeziora
Chorwacja — Plitwickie Jeziora

Na wędrówkę po parku koniecznie zabieramy wygodne buty, filtr przeciwsłoneczny, zapas wody mineralnej i prowiant.

Chorwacja - Plitvickie Jeziora
Chorwacja — Plitwickie Jeziora

Jeziora, położone kaskadowo, oddzielone są od siebie groblami powstałymi z osadzającego się wapienia (tzw. groble trawertynowe), które narastając spiętrzają wody jeziora. Po pewnym czasie grobla jest na tyle wysoka, ze napór wody spiętrzonego jeziora okazuje się być większy niż jej wytrzymałość. Następuje wtedy jej przerwanie i cały proces rozpoczyna się od nowa. I właśnie wzdłuż tych grobli poprowadzono drewniane pomosty, które umożliwiają przedostanie się z jednej strony kanionu na drugą, dając jednocześnie możliwość przyjrzenia się z bliska wodnym kaskadom oraz budującym ich osadom wapienia wraz z porastającymi je mchami.

Chorwacja - Plitvickie Jeziora
Chorwacja — Plitwickie Jeziora

Woda w plitwickich jeziorach jest kryształowo czysta. Złożone z wapienia białe dno odbija światło, dzięki czemu jeziora są niezwykle przejrzyste. Pozwala to na obserwację żyjących w nich ryb, głównie strzebli potokowych, które całymi ławicami przemieszczają się wzdłuż brzegów i pomostów przez cały czas towarzysząc turystom.

Na szlakach znajdują się tablice informacyjne, na których opisane są wszystkie atrakcje. Trasy są świetnie przygotowane – drewniane kładki potrafią ciągnąć się przez kilkadziesiąt metrów bezpośrednio nad jeziorem, dzięki czemu możemy podziwiać życie na dnie, czy zobaczyć piękno wodospadów z bliska. Zwiedzanie Górnych Jezior kończymy w miejscu startu, skąd wsiadamy znowu w elektryczną łódkę, która zabierze nas w rejon Dolnych Jezior – chyba najbardziej spektakularnych w całym parku. Zwieńczeniem wizyty w parku jest Wielki Wodospad.

Każdy dotrze tam bez trudu bo każda trasa do niego prowadzi. Stojąc na wyciągnięcie ręki od wodospadu można podziwiać spadające z wysokości 78 metrów wody jeziora Novakovića Brod.

Split

Miasto jest położone w Dalmacji, nad Morzem Adriatyckim, na niewielkim półwyspie. Jest to drugie co do wielkości miasto Chorwacji pod względem liczby mieszkańców. Pierwotnie na terenie Splitu znajdowała się Aspalathos, osada starożytnych Greków. Rzymianie zmienili nazwę tej miejscowości na Spalatum (od łacińskiego “palatium”). W latach 295-305 cesarz Dioklecjan zbudował tu swoją rezydencję. W 395 roku Spalatum znalazła się na terenie Bizancjum. Ruiny murów pałacu z biegiem czasu wręcz wtopiły się w nowszą zabudowę, stając się integralną częścią starego miasta. Dawne korytarze i komnaty to obecnie uliczki i placyki centrum Splitu.

Chorwacja - Split
Chorwacja — Promenada w Splicie

Pałac Dioklecjana był tak ogromny (215 metrów długości od morza w głąb lądu i 181 metrów szerokości, co daje powierzchnię ok. 39 tys. m. kw.) i od czasów jego świetności tak zdemolowany przez zamieszkujące je później barbarzyńskie plemiona, że dzisiaj właściwie go nie widać. Złota Brama (Porta Aurea) wiodąca do pałacu od północy była bramą główną, gdyż tutaj zaczynała się droga prowadząca do Salony.

Chorwacja — Pałac Dioklecjana w Splicie

W czasach świetności miała liczne zdobienia, których pozostałości widoczne są do dziś. Pałacowy dziedziniec – perystyl – rozciąga się w centralnej części budowli. Stanowi najlepiej zachowany jej fragment. Ma kształt prostokąta o wymiarach 35 × 13 metrów. Łatwo go zauważyć, gdyż położony jest nieco niżej niż otaczające go ulice. Wzdłuż dłuższego boku dziedzińca ciągnie się rząd sześciu granitowych kolumn korynckich, połączonych łukami i zdobionych kamiennym fryzem.

Polecany artykuł: Split – 4 miejsca, które warto zobaczyć

Obecnie perystyl jest miejscem, w którym wieczorami w sezonie odbywają się koncerty. Z tego powodu mieszkańcy budynków położonych tuż przy tym placu otrzymują od miasta rekompensatę pieniężną za narażanie ich na systematyczny i uciążliwy hałas. Z perystylu strome schody wiodą do dawnych dolnych komnat.

Bilet wstępu do podziemi kosztuje 5,50 €.

Warstwy bruku tak narosły przez stulecia, że obecnie dawny parter pałacu znajduje się poniżej poziomu miasta. Komnaty tworzą ciąg malowniczych piwnic z kamiennymi łukami. Mieszczą się w nich liczne sklepiki oferujące najrozmaitsze pamiątki. Obecnie ulokowane jest tam muzeum podziemi. Stare miasto w Splicie jest bardzo wygodne do zwiedzania.

Większość najciekawszych miejsc znajduje się w obrębie dawnego pałacu Dioklecjana, który mieści się tuż przy wybrzeżu, blisko portu i dworców. Stąd odchodzi (wzdłuż morza) najbardziej popularna, wysadzona palmami promenada – Obala hrvatskog narodnog preporoda, którą potocznie nazywa się Rivą. To tutaj toczy się towarzyskie życie Splitu.

Trogir

Trogir jest miastem portowym, położonym na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, znajdującym się w środkowej Dalmacji.

Chorwacja - Trogir
Chorwacja — Starówka w Trogirze

Starówka Trogiru wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO od 1997 roku. Zwarta, średniowieczna starówka Trogiru położona jest na wyspie. Wzdłuż portu znajduje się wysadzany palmami, szeroki bulwar, wokół którego skupia się wieczorne życie miasta. Znajdują się tam najważniejsze zabytki, ale też restauracje, bary i hotele.

Polecany artykuł: Trogir – 6 miejsc, które warto zobaczyć

Historyczne centrum za pomocą mostu połączone jest z kontynentalną częścią Chorwacji. Drugi z mostów prowadzi na wyspę Čiovo. To właśnie na wyspie znajdują się kempingi i malownicze plaże najchętniej odwiedzane przez turystów w tym regionie.

Wąskie uliczki trogirskiej starówki kryją wiele zabytków. Najważniejsze z nich to:

 • Brama Lądowa (Kopnena vrata) – przebudowana w XVI wieku w jasnym kamieniu. Na gzymsie nad łukiem umieszczony jest lew św. Marka, a ponad nim figura bł. Jana z Trogiru – patrona miasta.
 • Pałac Stafileo (Palača Stafileo) – zbudowany pod koniec XV wieku. Charakterystyczne są gotyckie okna weneckie bogato zdobione rzeźbionymi motywami roślinnymi.
 • Katedra św. Wawrzyńca (Sv. Lovre) – zbudowana na ruinach kościoła zniszczonego przez Saracenów w 1123 roku. Budowa rozpoczęta została w roku 1193. Obok katedry stoi dzwonnica z XIV wieku.
 • Pałac Ćipiko (Palača Ćipiko), pałac w stylu renesansowym zbudowany w 1457 roku dla najzamożniejszej w tym czasie trogirskiej rodziny Ćipiko. Pierwsze piętro wyróżnia się dwoma dużymi triforiami z balustradą z jasnego kamienia. Na krańcach umieszczone dwa pilastry zakończone dekoracją o motywie spirali. Między łukami umieszczone są cztery figury aniołów, z których dwa środkowe trzymają zwój z herbami rodziny Ćipiko. Drugie piętro w podobnym stylu, ale skromniej zdobione i bez balustrady.

Szybenik

Miasto jest położone w Dalmacji i jest politycznym, kulturalnym, komunikacyjnym i turystycznym centrum okręgu szybenicko-knińskiego. Szybenik tętni życiem artystycznym i kulturalnym. Co roku odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Dzieci.

Polecany artykuł: Szybenik – zwiedzanie, zabytki i plaże

Najważniejszym kościołem Szybenika jest Katedra św. Jakuba znajdująca się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Budowana była przez kilku architektów w XV i XVI wieku. Katedra łączy w sobie elementy stylów gotyckiego i renesansowego. Została zbudowana w całości z kamienia, bez używania jakichkolwiek innych materiałów. Na absydach umieszczono 71 płaskorzeźb.

Chorwacja - Szybenik
Chorwacja — Katedra św. Jakuba w Szybeniku

Twierdza św. Mikołaja znajduje się na wejściu do kanału św. Antego, a zbudowana została w połowie XVI wieku w celu obrony przed tureckimi napadami z morskiej strony. Wybudowana jest na podstawie projektów weneckiego militarnego budowniczego Michielea Sammichella. Twierdza św. Mikołaja należy do najmocniejszej fortyfikacji na chorwackim wybrzeżu.

W Szybeniku spędziłem dosłownie kilkanaście minut, w sam raz tyle ile potrzeba było na szybkie zapoznanie się z architekturą i najważniejszymi zabytkami.

Dubrownik

To prawdziwa perła Adriatyku. Dubrownik jest najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem w Chorwacji. Jeżeli ktoś szuka w Dubrowniku plaż to się rozczaruje. Miasto słynie z zabytków, architektury, lokalnej kuchni i życia nocnego.

Chorwacja - Dubrownik
Chorwacja — Studnia Onufrego w Dubrowniku

Stare miasto w Dubrowniku w całości zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Najbardziej znana część Dubrownika – stare miasto (Stari Grad alboGrad), stanowi tylko niewielką część współczesnego miasta. Współczesny Dubrownik ciągnie się bowiem na długości kilku kilometrów wzdłuż wybrzeża wąskim pasem między brzegiem Adriatyku a wapiennym wzgórzem Srđ, oraz zajmuje górzysty półwysep Lapad.

Chorwacja - Dubrownik
Dziedziniec klasztoru franciszkanów

Dubrownik to przede wszystkim raj dla fanów zabytków, historii, sztuki i architektury. To miasto jest nimi nasycone do granic możliwości.

Chorwacja - Dubrownik
Najstarsza europejska apteka

Na starym mieście Dubrownik przywita swoich odwiedzających na głównej ulicy, Stradun, fontanną Onufrego, wspaniałymi budynkami, które już od 600 roku jest miejscem spotkań młodzieży z Dubrownika.

Chorwacja - Dubrownik
Chorwacja — Stradun – główna uliczka Dubrownika

Historię klejnotu Chorwacji najlepiej poznamy spacerując główną, kamienną ulicą Starego Miasta Stari Grad, Stradun, rozpoczynając od najbardziej okazałego wejścia do miasta – zabytkowej Bramy Pile (Vrata Pile), znajdującej się po stronie zachodniej miasta.

Słynne mury, zaliczane do najbardziej masywnych i jednocześnie najpiękniejszych w Europie, dzięki którym Dubrownik nigdy nie został zdobyty. Wieże i baszty komponują się z niezapomnianym widokiem na wyspy z archipelagu Elafitów: Šipan, Lopud i Koločep.

Polecane atrakcje: Dubrownik – zwiedzanie “Perły Adriatyku”

Każdy krok w tym zbudowanym z białego wapienia mieście położonym na skalistej wysepce, jest magicznym przeżyciem samym w sobie, a spacer po fortyfikacji to największa tutejsza atrakcja.

Na dubrownickiej Starówce turystów przyciągają:

 • Studnia Onufrego, z której wypicie wody gwarantuje spełnienie pomyślanego życzenia;
 • klasztor św. Klary, będący dawniej szkołą dla dobrze urodzonych dziewcząt a następnie przytułkiem dla dzieci porzuconych oraz tych z nieprawego łoża;
 • kościół Zbawiciela;
 • romańsko-gotycki klasztor Franciszkanów, na którego dziedzińcu – bodajże najpiękniejszym nad Adriatykiem – pachnie różami, kwiatem pomarańczy i woskiem, a w jego murach mieści się najstarsza w Europie apteka;
 • miejska dzwonnica;
 • gmachy pałacu Sponza i Knezev Dvor,
 • barokowy kościół św. Błażeja – patrona Dubrownika,
 • barokowo-renesansowa Katedra Wniebowzięcia NMP,
 • gotycko-renesansowy Pałac Rektorów, na którego dziedzińcu odbywają się latem w czasie wakacji koncerty.
Chorwacja

To właśnie takie uroki starego miasta w Dubrowniku zachowam w swojej pamięci.

Na koniec zwiedzania Dubrownika warto się wybrać w krótki rejs łódką wokół murów miasta.

Park Narodowy Krka

Nacionalni Park Krka położony jest w środkowej Dalmacji, niedaleko miasta Szybenik. Został utworzony w roku 1985. Zajmuje obszar 109 km kw. i jest odwiedzany przez 600 tys. turystów rocznie.

Chorwacja — Park Narodowy Krka

Na terenie parku rzeka Krka tworzy wodospady (m.in. Roški Slap i Skradinski Buk), kaskady oraz bystrzyny. W centralnej części parku znajduje się jezioro Visovac, na wyspie pośrodku którego znajduje się założony w 1445 roku klasztor Franciszkanów. W południowej części parku znajdują się młyny wodne z XIX wieku oraz budynki z tego okresu, w których wykorzystywano moc pozyskaną z przepływającej wody. Dziś w tym miejscu odbywają się pokazy etnograficzne dawnego rzemiosła. W południowej części znajdują się również pozostałości elektrowni wodnej uruchomionej w 1895 roku, która była jedną z pierwszych tego typu konstrukcji na świecie.

Chorwacja - Park Narodowy Krka
Zieleń i woda — typowe krajobrazy Parku Narodowego Krka

Wjazdy do parku są oznakowane, przy każdym znajduje się punkt informacyjny, kasa i parking. Od strony miejscowości Lozovac możliwy jest wjazd własnym samochodem (ale tylko poza sezonem). Na terenie parku kursują statki – jeden z nich dowozi turystów z miejscowości Skradin do jednego z wejść (tuż obok kąpieliska), inny do wyspy na jeziorze Visovac.

Godziny otwarcia Parku Narodowego Krka

Okres rokuSkradinski buk
i Roški slap
Klasztor Krka, Krka Eco Campus w Puljane, Burnum
styczeń09:00-16:00nieczynne
luty09:00-16:00nieczynne
marzec09:00-17:00nieczynne
kwiecień08:00-18:0010:00-18:00
maj08:00-19:0010:00-18:00
czerwiec08:00-20:0010:00-18:00
lipiec08:00-20:0008:00-20:00
sierpień08:00-20:0008:00-20:00
wrzesień08:00-19:0010:00-18:00
1-15 październik08:00-18:0010:00-18:00
16-31 październik09:00-17:0010:00-17:00
listopad09:00-16:00nieczynne
grudzień09:00-16:00nieczynne
Park Narodowy Krka jest czynny codziennie oprócz 25 i 26 grudnia. 24 i 31 grudnia Park jest czynny do godz. 12:00. 1 stycznia czynne jest tylko wejście Lozovac.

Bilety wstępu do Parku Narodowego Krka

Rodzaj biletu / miesiącI, II, IIIXI, XIIIV, V, XVI, VII, VIII, IX
bilet normalny (wszystkie atrakcje)6,64 €7,00 €20,00 €40,00 €
bilet dla dzieci 7-18 lat (wszystkie atrakcje)3,98 €4,00 €15,00 €28,00 €
bilet normalny (Roški slap, Kistanje, Burnum, Puljane)6,64 €7,00 €12,00 €20,00 €
bilet dla dzieci 7-18 lat (Roški slap, Kistanje, Burnum, Puljane)3,98 €4,00 €8,00 €12,00 €
bilet normalny (Kistanje, Burnum, Puljane)5,31 €5,00 €10,00 €15,00 €
bilet dla dzieci 7-18 lat (Kistanje, Burnum, Puljane)3,98 €4,00 €7,00 €10,00 €
Dzieci poniżej 7. roku życia – wstęp bezpłatny.
Chorwacja - Park Narodowy Krka
Krystalicznie czysta woda pełna ryb

Po zakupie biletu kierujemy się do miejsca zwanego Skradinski Buk, gdzie nasza wycieczka się rozpocznie i gdzie skończymy kilkugodzinny pobyt w parku.

Chorwacja - Park Narodowy Krka

Skradinski Buk to siódmy, ostatni i największy wodospad na rzece Krka. Tuż przed nimi do Krka wpada jej największy dopływ – Cikola i już razem spiętrzone wody obu rzek pokonują przez 800 metrów aż 17 kaskad na w sumie nie tak dużej, bo 45-metrowej różnicy wysokości. W górnej części, przez którą prowadzi drewniany chodnik, Krka rozlewa się i meandruje. Ścieżka wiedzie przez las nad rozlewiskiem złożonym ze strumyków i rzeczek, jeziorek i wodospadów, wśród oszałamiającej zieleni i błękitu, szumu drzew i szemrania wody. Można się tam poczuć, jakby się chodziło po wodzie.

Chorwacja - Park Narodowy Krka
Wodospad Skradinski Buk

Wracając do pytania czy warto? Jeżeli przyjedziemy tu w gorącym sezonie turystycznym zaskoczą nas dosłownie dzikie tłumy. Wprowadzono nawet jednorazowy limit liczby turystów mogących przebywać w parku na 10.000 osób. Wtedy chwilowo wstrzymywana jest sprzedaż biletów wstępu.

Chorwacja - Park Narodowy Krka

Ponieważ w parku spacerowałem ze zorganizowaną grupą turystów nie miałem zbyt wiele czasu na rozczulanie się nad widokami, które warte są ceny biletu.

Idziemy drewniany chodnikiem podziwiając niezwykle malowniczą i wbrew pozorom bardzo zróżnicowaną trasę. Warto ją przejść niespiesznie, kontemplując kolory wody i śródziemnomorskiej roślinności. Koniecznie też należy skręcić do punktu widokowego, który pozwoli nam spojrzeć na Skradinski Buk z tej mniej skomercjalizowanej strony.

Polecany artykuł: Park Narodowy Krka w Chorwacji

Pod samym wodospadem spotkamy mnóstwo turystów chcących zażyć kąpieli w jego wodach. Z tego powodu wodospad bardziej przypomina plażę niż cud natury. Odpustowe budki z jedzeniem i zapachy przez nie rozsiewane nie dodają uroku temu miejscu.

Chorwacja - Park Narodowy Krka

To rzeka Krka jest główną osią tego parku. Dlatego jeśli zechcemy poświęcić dodatkowe kilkanaście euro można skorzystać z wycieczki statkiem. Do wyboru jest kilka tras, z których dwie wiodą na wyspę Visovac i z powrotem. Rejs trwa 2 lub 4 godziny, w zależności od wariantu, z czego pół godziny przewidziano na zwiedzanie wyspy.

Lokalna kuchnia

Będąc w Chorwacji nie sposób nie spróbować miejscowych smakołyków, które często występują tylko w danym regionie.

Jednym z nich jest burek, który w rozmaitych wersjach występuje na całych Bałkanach. Chorwacja słynie z burka z mięsem, szpinakiem lub białym serem. Ciasto składa się z bardzo wielu cienkich warstw ciasta filo, przez niektórych mylone z ciastem francuskim.

Polecany artykuł: Co zjeść w Chorwacji – 10 potraw z Istrii i Dalmacji

Miłośnikom ryb polecam doradę z grilla. Zaletą dorady jest mała ilość ości oraz oczywiście smak.

Kolejną lokalną potrawą, której po raz pierwszy skosztowałem w Sarajewie jest ćevapčići. To w Chorwacji smakuje tak samo jak bośniackie.

Ćevapčići w Chorwacji podawane jest na wiele sposobów: w bułce, z frytkami oraz z ryżem.

Owoce morza to nie jest do końca mój klimat kulinarny ale polecam szczerze spróbować małż w knajpce w dubrownickim porcie. Smakowały wyjątkowo.

Będąc w Chorwacji warto również spróbować jagnięciny, cielęciny i koziny pieczonych pod dzwonem, brodetu z węgorzy i żab, oraz koniecznie skosztować tutejszych mandarynek i cytryn.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *