ostia antica

Ostia Antica – zwiedzanie ruin antycznego miasta i portu 25 km od Rzymu

Ostia Antica to starożytne miasto portowe położone w pobliżu współczesnej Ostii, u ujścia Tybru do Morza Tyrreńskiego, około 25 kilometrów na południowy zachód od Rzymu. Nazwa miasta nawiązuje do łacińskiego słowa “ostium” oznaczającego ujście. Ostia założona zostało w VII wieku p.n.e. jako forteca chroniąca dostęp do morza, a z czasem stało się najważniejszym portem Republiki i Cesarstwa Rzymskiego. Sprawdź jak dojechać do Ostii oraz ile kosztują bilety wstępu do Parku Archeologicznego Ostia Antica.

Historia Ostii

Ostia została założona w roku 620 p.n.e. przez Ankusa Marcjusza, czwartego króla Rzymu. Początkowo była to niewielka osada, która służyła jako forteca chroniąca dostęp do morza. Wraz z rozwojem Rzymu Ostia zaczęła się rozrastać i bogacić. W I wieku p.n.e. stała się głównym portem Republiki Rzymskiej, a w II wieku n.e. – Cesarstwa Rzymskiego.

W czasach Republiki, port wykorzystywał naturalne cechy terenu przy ujściu Tybru. Dopiero pod panowaniem cesarza Klaudiusza została zbudowana sztuczna przystań, a cesarz Hadrian rozkazał wybudować kanał łączący port z Tybrem. Wówczas miasto Ostia rozwinęło się i zostało wzbogacone o budowle przez Marka Aureliusza. Dodatkowo, zostało połączone z Wiecznym Miastem nową drogą – Via Portuensis, biegnącą wzdłuż prawego brzegu Tybru. 

ostia antica

Największy rozkwit Ostii przypadł na II wiek n.e., kiedy to miasto miało około 50 tysięcy mieszkańców. Wiele domów było piętrowych z mozaikami na podłogach. W tym okresie Ostia zmieniła się w port handlowy połączony z cesarskimi portami Klaudiusza i Trajana. Przebudowano Forum, wybudowano nowe łaźnie, magazyny i siedziby cechowe.

Wraz z upadkiem politycznym i wojskowym miasta Rzymu, Ostia straciła swoje znaczenie, a port w ciągu stuleci zamienił się stopniowo w bagno. W okresie od 827 do 844 roku papież Grzegorz IV odnowił miasto, budując fortyfikacje, które miały chronić je przed Saracenami, i nadał mu nazwę Gregoriopolis. 

W średniowieczu Ostia Antica zaczęła podupadać. Powodem tego był wzrost znaczenia portu w Civitavecchia, położonego około 30 kilometrów na północ. W XVI wieku miasto było już niemal całkowicie opuszczone.

Ostia Antica została ponownie odkryta w XVIII wieku. Od tego czasu prowadzono intensywne prace archeologiczne, które przyniosły wiele cennych odkryć. Do czasów obecnych zostało odsłonięte mniej więcej 40% z dawnego 150-hektarowego rzymskiego miasta.

W 1998 roku miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dojazd do Ostia Antica

Ostia Antica jest łatwo dostępna z Rzymu. Dojazd jest możliwy samochodem, autobusem lub pociągiem. Najwygodniej i najtaniej dotrzeć tu pociągiem “metromare” czyli metrem naziemnym.

Pociąg do Lido di Ostia odjeżdża ze stacji Porta San Paolo. Z centrum Rzymu najlepiej dotrzeć tu metrem linii B jadącym w kierunku Laurentina, wysiadając na stacji Piramide. Następnie z peronu należy wejść schodami na górę, skręcić w lewo i zejść na peron stacji Porta San Paolo. W trakcie tego przejścia nie przekracza się bramek, tak więc cały odcinek z centrum Rzymu do Ostii można przejechać na jednym zwykłym bilecie BIT ważnym 100 minut od momentu skasowania (cena biletu 1,50 €). Pociągi do Ostii odjeżdżają z częstotliwością 2-3 razy na godzinę. Należy wysiąść na stacji Ostia Antica. Czas przejazdu wynosi około 30 minut. 

Polecany artykuł: Komunikacja miejska w Rzymie – bilety i informacje praktyczne

Stacja kolejowa jest oddalona 500 metrów od wejścia na teren Parku Archeologicznego Ostia Antica. Po opuszczeniu stacji należy skorzystać z kładki naziemnej, iść dalej prosto i przejść przez ruchliwą ulicę, a następnie skręcić w lewo.

Godziny zwiedzania Ostia Antica

Park Archeologiczny Ostia Antica można zwiedzać od wtorku do niedzieli, za wyjątkiem 1 stycznia i 25 grudnia. 

od 25 października do końca lutego:

8:30 – 16:30

od 1 marca do 31 marca:

8:30 – 17:15

od 1 kwietnia do 30 września:

8:30 – 19:00

od 1 października do 24 października:

8:30 – 18:30

Ostatnie wejście na teren stanowiska archeologicznego odbywa się na godzinę przed zamknięciem.

Cesarskie porty Klaudiusza i Trajana są otwarte od godziny 10:00. Godziny zamknięcia są identyczne jak wymienione powyżej. 

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca można zwiedzać bezpłatnie obszar archeologiczny Ostia Antica, porty cesarskie Klaudiusza i Trajana (Portus), Muzeum Okrętów Rzymskich, Nekropolię w Portus i Zamek Juliusza II.

Bilety wstępu do Parku Archeologicznego Ostia Antica

Do Parku Archeologicznego Ostia Antica obowiązują bilety wstępu. Można je kupić na stronie internetowej Coopculture lub w kasie na miejscu. W kasie biletowej można zapłacić wyłącznie za pomocą karty płatniczej. Nie ma możliwości zakupu biletów wstępu za gotówkę.

Bilet normalny:

19 €

Bilet ulgowy:

3 €

Bilet ulgowy przysługuje obywatelom krajów Unii Europejskiej w wieku od 18 do 25 lat na podstawie dokumentu tożsamości. Dzieci i młodzież do ukończenia 18.roku życia zwiedzają bezpłatnie. 

Zwiedzanie portów Klaudiusza i Trajana wymaga zakupu dodatkowego biletu.

Bilet normalny:

7 €

Bilet ulgowy:

3 €

Opis zachowanych budowli

Ostia Antica to fascynujące miejsce, które pozwala na wyobrażenie sobie, jak wyglądało życie w starożytnym Rzymie. Zachowane do dziś ruiny oglądamy spacerując dawną główną antyczną drogą “decumanus maximus”. Warto również zboczyć z głównej drogi i zagubić się w bocznych uliczkach, aby zobaczyć inne budowle. 

Mimo tego, iż 2 tysiące lat temu Ostia leżała nad morzem i była portem, to morza dziś tu nie ujrzymy. Wynika to z faktu, że nanoszone przez Tyber osady spowodowały, że Ostia “oddaliła się” 3 km od plaży. 

W Ostia Antica znajdują się ruiny licznych budowli z czasów rzymskich, w tym:

Port – jeden z najlepiej zachowanych portów antycznych na świecie. Port składał się z dwóch części: wewnętrznej, przeznaczonej dla statków handlowych, i zewnętrznej, przeznaczonej dla statków wojennych.

Forum – główny plac i serce miasta, wokół którego znajdowały się świątynie poświęcone różnym rzymskim bogom, w tym Junonie, Jowiszowi i Minerwie. Znajdowały się tu również budynki administracyjne i handlowe, odbywały się targi i inne ważne wydarzenia. 

Antyczny teatr – został zbudowany przy głównym placu miasta w II wieku n.e. Teatr był wykorzystywany do wystawiania sztuk teatralnych, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. Mógł pomieścić 4-5 tysięcy widzów.

Termy – publiczne łaźnie, w których mieszkańcy miasta mogli odpoczywać i zażywać kąpieli. Termy były wyposażone w baseny, sauny i inne pomieszczenia przeznaczone do różnych zabiegów higienicznych. W Ostii zachowały się dwa kompleksy term: Termy Karakalli i Termy Neptuna.

Domy mieszkalne – dobrze zachowane domy mieszkalne dają wyobrażenie o życiu codziennym mieszkańców Ostii. Domy te były wyposażone w wszystkie niezbędne wygody, jakie można było sobie wyobrazić w czasach starożytnych, w tym wodę bieżącą, kanalizację i centralne ogrzewanie. Najlepiej zachowanym domem jest Casa di Diana (Dom Diany) z dziedzińcem i licznymi salami.

Na zwiedzanie znajdujących się w Ostii ruin należy zarezerwować około 2-3 godzin, w zależności od tempa zwiedzania. Po zakończeniu zwiedzania polecam wrócić na stację kolejową Ostia Antica i tym samym pociągiem, którym to dotarliśmy jechać nad morze do Ostii. Najlepiej wysiąść na trzecim przystanku Stella Polare, po wyjściu ze stacji skręcić w lewo, a następnie za osiedlowymi blokami w prawo. Po przejściu przez światła trafisz na plażę Hakuna Matata. Jest to plaża publiczna, w miarę czysta i bezpłatna. Leżaki i parasole są płatne (6 € za komplet). Plaża jest o tyle fajna, że przyjeżdżają na nią głownie mieszkańcy Rzymu, stąd też nie jest tak zatłoczona jak plaże znajdujące się w okolicy stacji kolejowej Lido Centro, gdzie przyjeżdża zdecydowana większość turystów. 

Ciekawostki o Ostii

Ostia Antica jest jednym z najlepiej zachowanych starożytnych miast na świecie. Dzięki temu możemy uzyskać wgląd w życie codzienne mieszkańców Rzymu w czasach jego największego rozkwitu.

W Ostii znajduje się najstarszy zachowany przykład rzymskiej toalety publicznej. Toaleta znajdowała się w domu mieszkalnym i składała się z kilku ławek, pod którymi znajdowały się otwory w podłodze.

Można tu także zobaczyć najstarszy zachowany rzymski sklep spożywczy, wyposażony w półki na towary. Na jego ścianach znajdowały się freski przedstawiające różnego rodzaju produkty żywnościowe.

Ostię zamieszkiwało wiele różnych grup społecznych, w tym kupcy, marynarze, urzędnicy i żołnierze. Mieszkali tu także niewolnicy, którzy pracowali w różnych zawodach. 

Na terenie miasta odkryto fragmenty fresków przedstawiających sceny z życia codziennego mieszkańców, w tym kobiety pracujące w kuchni, mężczyzn zajmujących się handlem i bawiące się dzieci. Znaleziono również wiele przedmiotów codziennego użytku m.in. naczynia, ozdoby i narzędzia.

Ostia Antica jest popularnym miejscem dla filmowców. W mieście kręcono sceny do historycznych filmów: “Ben-Hur” (1959), “Gladiator” (2000) i “Quo Vadis” (2001).

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *