atrakcje na krecie

Najciekawsze miejsca i atrakcje na Krecie – co warto zobaczyć

Kreta to największa grecka wyspa i piąta pod względem wielkości wyspa w basenie Morza Śródziemnego. Ta niezwykła wyspa jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie. Wypoczynek na Krecie wybierają miliony turystów rocznie. Ta magiczna wyspa ma wiele do zaoferowania każdemu, kto ją odwiedzi. Sprawdź jakie zabytki na Krecie warto zobaczyć, które plaże na wyspie warto wybrać i jakie naturalne atrakcje czekają na Ciebie na wyspie. Poznaj największe atrakcje na Krecie.

Grecka Kreta – niezwykłe miejsce pełne kontrastów

Kreta to miejsce oferujące atrakcje turystyczne, których można oczekiwać w trakcie wakacji w śródziemnomorskim raju. Z jednej strony zachwyca pięknymi plażami, turkusowymi wodami i urokliwymi miasteczkami, a z drugiej strony skrywa fascynującą historię, bogatą kulturę i imponujące krajobrazy. To wyspa kontrastów, gdzie można odkrywać zarówno starożytne ruiny, jak i nowoczesne kurorty, a także doświadczać zarówno tętniącego życia nocnego, jak i spokojnego kreteńskiego życia na wsi.

Ta wyspa jest miejscem o bogatej historii sięgającej czasów starożytnych. Na wyspie znajdują się liczne stanowiska archeologiczne, z których najważniejszym jest Pałac w Knossos, centrum cywilizacji minojskiej. Oprócz tego na wyspie możemy podziwiać weneckie fortyfikacje, bizantyjskie kościoły i klasztory, a także osmańskie meczety. Wyspa słynie także z tradycyjnego rękodzieła, takiego jak ceramika, tkactwo i wyroby z oliwek.

Kreta słynie również z imponujących krajobrazów, które zachwycają swoją różnorodnością. Znajdziemy tu zarówno wysokie góry, jak i malownicze doliny, a także jaskinie, wąwozy i wodospady. Najbardziej znanym pasmem górskim Krety są Góry Białe, gdzie znajduje się najdłuższy wąwóz w Europie – Wąwóz Samaria. Warto również odwiedzić Wąwóz Imbros, słynący z wąskich przejść i stromych ścian.

Polecany artykuł: Pogoda na Krecie – kiedy jechać na wakacje

Grecka Kreta to wreszcie przepiękne plaże, które kuszą delikatnym piaskiem i krystalicznie czystą wodą. Znajdziemy tu zarówno długie, piaszczyste plaże idealne do wypoczynku z całą rodziną, jak i kamieniste zatoczki schowane w skalistych zboczach, idealne dla miłośników snorkelingu i nurkowania. Najpopularniejsze plaże Krety to Elafonisi, Balos, Vai i Falasarna, ale na wyspie znajdziemy również wiele innych ukrytych perełek, które czekają na odkrycie.

Poznaj największe atrakcje turystyczne Krety, poczynając od jej stolicy administracyjnej – miasta Heraklion, poprzez zabytki i inne ciekawe miejsca na Krecie, na wspaniałych plażach kończąc. Sprawdź co warto zobaczyć na Krecie.

Heraklion – co warto zobaczyć w stolicy Krety

Zwiedzanie Krety warto rozpocząć od Heraklionu, największego miasta Krety, leżącego w środkowej części wyspy, na jej północnym wybrzeżu. Jest to popularne miejsce turystyczne ze względu na bogatą historię, piękna architekturę i piękne plaże. 

Stare Miasto w Heraklionie otaczają stare weneckie mury obronne. Są one imponującym zabytkiem i pamiątką weneckiej dominacji nad Kretą. Wędrówka po murach oferuje wspaniałe widoki na miasto i port. Warto zajrzeć do portu weneckiego i zjeść posiłek w jednej z wielu tutejszych tawern. 

U wejścia do portu znajduje się Twierdza Koules, również znana jako Rocca a Mare. Została zbudowana przez Republikę Wenecką na początku XVI wieku i do dziś jest w doskonałym stanie. Jest masywną budowlą posiadającą 26 komór na poziomie gruntu, położonych wzdłuż centralnego szerokiego korytarza. Warto wejść do fortu i zwiedzić jego komnaty, korytarze i bastiony. Z górnej części fortu roztacza się wspaniały widok na port, miasto Heraklion i Morze Egejskie.

Jednym z popularnych punkt orientacyjny w mieście jest Fontanna Morosini, znana również jako Fontanna Lwów. Ta wenecka fontanna znajduje się na placu Eleftheriou Venizelou. Fontanna powstała w XVIII wieku na polecenie weneckiego gubernatora Francesca Morosini i miała poprawić zaopatrzenie miasta w wodę. Sam plac miał być również repliką Placu Świętego Marka w Wenecji, stąd wspierające lwy i sceny mitologiczne zdobiące fontannę. 

Atrakcje na Krecie — Fontanna Morosini w Heraklionie (©Sina Ettmer / Depositphotos.com)
Atrakcje na Krecie — Fontanna Morosini w Heraklionie (©Sina Ettmer / Depositphotos.com)

Spośród innych charakterystycznych zabytków w Heraklionie warto odwiedzić Katedrę św. Menasa. Katedra jest największą świątynią na Krecie. Została zbudowana w stylu neobizantyjskim, z charakterystycznymi kopułami i łukami. Wnętrze katedry jest bogato zdobione freskami, ikonami i mozaikami. Katedra jest poświęcona św. Menasowi, patronowi Heraklionu. Święty ten był egipskim mnichem, który żył w III wieku. Według legendy Menas przybył na Kretę, aby ocalić wyspę przed zarazą. Zmarł w Heraklionie i został pochowany w miejscu, w którym obecnie znajduje się katedra.

Atrakcje na Krecie — Katedrę św. Menasa w Heraklionie (©Konstantin Vasilev / Depositphotos.com)
Atrakcje na Krecie — Katedrę św. Menasa w Heraklionie (©Konstantin Vasilev / Depositphotos.com)

Zdecydowanie warto zwiedzić Muzeum Archeologiczne w Heraklionie. W tym muzeum znajduje się jedna z największych i najważniejszych kolekcji artefaktów minojskich na świecie. Eksponaty obejmują rzeźby, freski, ceramikę i biżuterię z cywilizacji minojskiej, która rozkwitała na Krecie w latach 2700-1450 p.n.e. Ekspozycja muzeum jest podzielona na sekcje chronologiczne i tematyczne, obejmujące wszystkie aspekty życia na Krecie od czasów neolitu do okresu rzymskiego. 

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji turystycznych w Heraklionie jest wiele innych rzeczy, które warto zobaczyć i zrobić. Warto zagubić się w uliczkach starego miasta i poznać lepiej klimat tego miasta. Jednym z miejsc, które warto mieć na uwadze podczas zwiedzania wyspy jest Pałac w Knossos. 

Pałac w Knossos – ruiny cywilizacji minojskiej

Być na Krecie i nie zobaczyć Knossos, to tak, jakby zwiedzać Paryż i nie widzieć Wieży Eiffla. Pałac w Knossos to rozległy kompleks ruin, który niegdyś był centrum cywilizacji i kultury minojskiej na Krecie. Był on również siedzibą legendarnego króla Minosa. Znajduje się on na obrzeżach Heraklionu.

Pałac został zbudowany w około 2000 roku p.n.e. i był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany w ciągu następnych kilku stuleci. W swojej szczytowej fazie pałac miał ponad 1000 pomieszczeń i był zamieszkiwany przez tysiące ludzi.

Atrakcje na Krecie — Pałac w Knossos (©Yevhenii Fesenko / Depositphotos.com)
Atrakcje na Krecie — Pałac w Knossos (©Yevhenii Fesenko / Depositphotos.com)

Pałac w Knossos jest jednym z najbardziej popularnych stanowisk archeologicznych w Grecji. Jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pałac słynie z labiryntu korytarzy, komnat i dziedzińców. Znajdują się tu również imponujące freski, rzeźby i mozaiki. Pałac został zniszczony przez trzęsienie ziemi w 1450 roku p.n.e. Ruiny pozostały niezamieszkane przez tysiące lat, aż do ich odkrycia w XIX wieku. Wykopaliska w Knossos rozpoczęły się w 1878 roku pod kierunkiem sir Arthura Evansa. Evans poświęcił resztę swojego życia na wykopywanie i rekonstrukcję pałacu. 

Pałac jest zbudowany z kamienia, cegły i drewna. Jego ściany zdobią freski przedstawiające sceny z życia minojskiego. Na terenie pałacu znajdują się również łaźnie, magazyny i warsztaty. 

Muzeum Nikosa Kazantzakisa

Jadąc z Knossos na południe wyspy dotrzemy do miejscowości Myrtia, w której znajduje się Muzeum Nikosa Kazantzakisa. Zostało założone w 1983 roku w domu rodzinnym słynnego XX-wiecznego greckiego pisarza, poety, tłumacza i filozofa.

W muzeum znajduje się kolekcja rękopisów, listów, książek i innych pamiątek osobistych Kazantzakisa. Znajdują się tu wystawy poświęcone jego życiu i twórczości. W muzeum znajduje się również biblioteka z bogatym zbiorem książek o Kazantzakisie i jego twórczości.

Agios Nikolaos – malownicze miasteczko we wschodniej części Krety

Agios Nikolaos usytuowane jest nad malowniczą zatoką Mirabello, największą zatoką na Krecie. Można tu dojechać autobusem z Heraklionu i innych miast na Krecie. Z jednej strony miasto otacza błękit morza, a z drugiej wysokie góry, co tworzy zapierający dech w piersiach krajobraz. Agios Nikolaos słynie z żywej atmosfery i przyjaznych mieszkańców. Miasteczko jest idealnym miejscem na relaksujący wypoczynek, ale też na zwiedzanie i poznawanie lokalnej kultury.

Miasteczko sięga korzeniami czasów minojskich, a jego nazwa pochodzi od świętego Mikołaja, patrona żeglarzy. Przez wieki Agios Nikolaos było ważnym ośrodkiem handlowym i portowym. Warto je odwiedzić. 

W samym sercu miasta znajduje się Jezioro Voulismeni. Jego nazwa wywodzi się od greckiego słowa oznaczającego “zatopiony”.  Jezioro jest okrągłe, ma średnicę około 137 metrów i głębokość 64 metrów, co czyni je jednym z najgłębszych jezior w Grecji.

Atrakcje na Krecie — Jezioro Voulismeni w Agios Nikolaos (©Andrei Nekrassov / Depositphotos.com)
Atrakcje na Krecie — Jezioro Voulismeni w Agios Nikolaos (©Andrei Nekrassov / Depositphotos.com)

Według legendy w Jeziorze Voulismeni kąpała się bogini Atena. Co ciekawe, miejscowa legenda mówi, że jezioro jest bezdenne. Z jeziorem wiąże się również ciekawa historia. Kiedyś było ono całkowicie odcięte od morza. Dopiero w 1870 roku wykopano kanał, który połączył je z Zatoką Mirabello. Zrobiono to, aby odświeżyć wodę w jeziorze, która wcześniej miała nieprzyjemny zapach.

Agios Nikolaos słynie z pięknych plaż, idealnych do opalania, pływania i uprawiania sportów wodnych. Najpopularniejsze z nich to: Kitroplatia, długa, piaszczysta plaża w centrum miasta; Almyros, położona w spokojnej zatoczce z płytką wodą; oraz Ammoudaki, piaszczysta plaża z wydmami, położona w malowniczej scenerii.

Wyspa Spinalonga – dawna kolonia dla trędowatych

Na północ od Agios Nikolaos znajduje się wyspa Spinalonga, wyjątkowe miejsce, które ma niezwykłą historię. W przeszłości wyspa była kolonią dla trędowatych, w której w szczytowym momencie przebywało około 400 osób. Obecnie Spinalonga jest popularnym celem turystycznym. 

Wyspa pierwotnie była zamieszkana w okresie minojskim, a w XVI wieku Wenecjanie zbudowali na wyspie twierdzę. Służyła ona jako punkt obrony przed tureckimi najeźdźcami i była używana przez Wenecjan przez ponad 200 lat. W 1715 roku wyspa została przejęta przez Turków, którzy wykorzystywali ją jako garnizon wojskowy. W 1903 roku Spinalonga została przekształcona w kolonię dla trędowatych. Trędowaci z całej Grecji zostali wysłani na wyspę, gdzie byli zmuszeni żyć w izolacji od reszty świata. Kolonia istniała do 1957 roku, kiedy to trąd został wyleczony antybiotykami.

Atrakcje na Krecie — Wyspa Spinalonga (©Jaroslavs Filss / Depositphotos.com)
Atrakcje na Krecie — Wyspa Spinalonga (©Jaroslavs Filss / Depositphotos.com)

Po zamknięciu kolonii Spinalonga stała się popularnym miejscem turystycznym. Na Spinalongę można dostać się promem z pobliskiego miasta Elounda. Rejs trwa około 20 minut. Turyści mogą zwiedzać ruiny twierdzy, stare domy kolonistów i muzeum poświęcone historii wyspy. Znajduje się tu również kilka restauracji i kawiarni, a także plaża, na której można się zrelaksować.

Chania – atrakcja Krety z przepiękną starówką i portem

Chania to drugie co do wielkości miasto na Krecie i stolica prefektury Chania. Miasto położone jest w północno-zachodniej części wyspy i ma piękną starówkę z weneckimi murami obronnymi, wąskimi uliczkami i brukowanymi placami. To jedno z najpiękniejszych miast na Krecie. Jeśli przyjedziesz tu wynajętym samochodem, warto go zostawić na parkingu w pobliżu starego portu i udać się na zwiedzanie. 

Zwiedzanie Chanii warto rozpocząć od Starego Portu Weneckiego, który został zbudowany w XIV wieku i jest do dziś jednym z najlepiej zachowanych weneckich portów na Morzu Śródziemnym. Można tu podziwiać wenecką latarnię morską, meczet Küçük Hasan i wiele innych zabytkowych budynków.

Najstarszym budynkiem osmańskim na Krecie jest Meczet Janczarów, znany też jako Meczet Küçük Hasan. Zbudowany w XVII wieku przez Küçük Hasana, dowódcę janczarów osmańskich, meczet jest świadectwem bogatej i zróżnicowanej historii miasta. Powstał on na ruinach kościoła weneckiego pod wezwaniem św. Salwatora.

Początkowo służył jako miejsce modlitwy dla janczarów, elitarnej jednostki piechoty w armii osmańskiej. Po wyzwoleniu Krety spod panowania osmańskiego w 1898 roku meczet został przekształcony w kościół garnizonowy. W 1923 roku, po wymianie ludności między Grecją a Turcją, meczet został ponownie przekształcony w meczet i służył społeczności muzułmańskiej w Chanii. W 1936 roku meczet został zamknięty dla celów religijnych i od tego czasu pełnił różne funkcje, m.in. kina, teatru i muzeum. Obecnie Meczet Janczarów jest popularną atrakcją turystyczną i miejscem odbywania się wystaw i wydarzeń kulturalnych.

Atrakcje na Krecie — Meczet Janczarów w starym porcie w Chanii (©Liubomir Paut-Fluerasu / Depositphotos.com)
Atrakcje na Krecie — Meczet Janczarów w starym porcie w Chanii (©Liubomir Paut-Fluerasu / Depositphotos.com)

Meczet jest zbudowany w typowym osmańskim stylu z kopułą, minaretem i prostokątną salą modlitewną. Fasada meczetu ozdobiona jest łukami i fryzami, a wnętrze jest przestronne i jasne, z ozdobnymi płytkami i witrażami.

Kolejnym obowiązkowym miejscem do odwiedzenia w mieście jest Muzeum Morskie Krety. Jest to muzeum poświęcone historii żeglugi na Krecie, a znajduje się w historycznym budynku XVI-wiecznego weneckiego arsenału. W muzeum można zobaczyć modele statków z różnych epok, mapy morskie z różnych okresów historycznych, kolekcję instrumentów nawigacyjnych, w tym kompasów, sekstantów i mapników, a także artefakty z wraków statków, które zostały odkryte u wybrzeży Krety (ceramika, monety, broń i inne). 

Wąwóz Samaria – najdłuższy wąwóz w Europie

Wśród największych atrakcji Krety należy także wymienić Wąwóz Samaria. Liczy 16 km długości i jest najdłuższym wąwozem w Europie. Wąwóz znajduje się w Parku Narodowym Gór Białych (Lefka Ori). Można się tu dostać autobusem z Chanii, Rethymna lub Agios Nikolaos.

Szlak wiodący przez Wąwóz Samaria jest dość wymagający, ale też bardzo satysfakcjonujący. Wędrówka rozpoczyna się w wiosce Xyloskalo, a kończy w wiosce Agia Roumeli. Wzdłuż szlaku znajdują się liczne punkty widokowe, z których roztaczają się wspaniałe widoki na wąwóz i otaczające góry.

Atrakcje na Krecie — Wąwóz Samaria (©Marek Slusarczyk / Depositphotos.com)
Atrakcje na Krecie — Wąwóz Samaria (©Marek Slusarczyk / Depositphotos.com)

Wędrówka trwa około 5-7 godzin i prowadzi przez wąskie ścieżki, klify i wodospady. Po drodze można podziwiać wspaniałe widoki na góry i Morze Kreteńskie. W trakcie wędrówki można również spotkać dzikie zwierzęta, takie jak koziorożce kreteńskie czy żółwie. Przed wyruszeniem na szlak warto zadbać o odpowiednie przygotowanie. 

Wąwóz Imbros – alternatywna trasa do wąwozu Samaria

Wąwóz Imbros to alternatywna trasa dla turystów, którzy chcą uniknąć tłumów w popularnym wąwozie Samaria. Ten piękny wąwóz oferuje niezapomniane widoki i jest popularnym celem dla miłośników trekkingu.

Trasa przez wąwóz Imbros jest krótsza (11 km) i łatwiejsza niż trasa przez wąwóz Samaria, co czyni ją idealną dla początkujących turystów. Podczas spaceru przez wąwóz Imbros można podziwiać malownicze krajobrazy i skalne formacje. To miejsce oferuje również wiele atrakcji, takich jak niewielkie wodospady i strumienie.

Atrakcje na Krecie — Wąwóz Imbros (©Alexey Kondratev / Depositphotos.com)
Atrakcje na Krecie — Wąwóz Imbros (©Alexey Kondratev / Depositphotos.com)

Warto pamiętać, że trasa przez wąwóz Imbros jest również wymagająca i wymaga dobrego stanu zdrowia oraz kondycji fizycznej. Jednakże nagroda za pokonanie tej trasy jest nieoceniona – piękne widoki i niesamowite doświadczenie trekkingowe.

Najpiękniejsze plaże na Krecie

Kreta słynie z pięknych plaż, z miękkim piaskiem i krystalicznie czystą wodą. W tej kategorii kreteńskich atrakcji masz tak wiele opcji do wyboru, że z pewnością znajdziesz idealne miejsce do relaksu i podziwiania słońca. Znajdziesz tu zarówno piaszczyste zatoczki, jak i żwirowe plaże, idealne do snorkelingu i nurkowania.

Najpopularniejszy typem plaż na Krecie są plaże piaszczyste. Znajdziesz je wzdłuż północnego i południowego wybrzeża, a także na wielu mniejszych wyspach wokół Krety. Plaże żwirowe są mniej popularne, ale oferują bardziej kameralną atmosferę i są idealne do snorkelingu i nurkowania. Znajdziesz je głównie na zachodnim i wschodnim wybrzeżu Krety. Z kolei na południowym wybrzeżu Krety występują plaże kamieniste. Oferują one spektakularne widoki i są idealne dla osób szukających ucieczki od tłumów. 

Trudno jest wybrać najpiękniejsze plaże na Krecie, ponieważ jest bardzo wiele. W dalszej części artykułu opisuję niektóre z najpopularniejszych i najbardziej malowniczych plaż na wyspie, z których uroków warto skorzystać.

Elafonisi – plaża z różowym piaskiem

Jednym z najpiękniejszych miejsc na Krecie jest plaża Elafonisi. Ta malownicza plaża jest znana z różowego koloru piasku, pochodzącego od pokruszonych muszli i koralowców. Woda jest tu płytka i spokojna, co czyni ją idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi. Elafonisi jest prawdziwym rajem dla miłośników plażowania i relaksu. Można tu spędzić cały dzień opalając się na słońcu i kąpiąc się w krystalicznie czystej wodzie.

Atrakcje na Krecie — Plaża Elafonisi (©Piotr Krześlak / Depositphotos.com)
Atrakcje na Krecie — Plaża Elafonisi (©Piotr Krześlak / Depositphotos.com)

Plaża Elafonisi znajduje się w sąsiedztwie małej wysepki u wybrzeży Krety. Dojazd na nią możliwy jest łodzią z pobliskiej wioski Palaiochora. Na wyspie nie ma żadnych udogodnień, więc należy zabrać ze sobą wszystko, czego potrzebujesz, w tym jedzenie, napoje i krem ​​z filtrem przeciwsłonecznym.

Ta plaża jest popularnym miejscem turystycznym, zwłaszcza w sezonie letnim. Jeśli planujesz wybrać się w to miejsce, ważne jest, aby przyjechać wcześnie rano lub późnym popołudniem, i tym sposobem uniknąć największych tłumów.

Plaża Balos – niebiańska laguna

Plaża Balos znana również jako Laguna Balos, to oszałamiająca plaża położona na półwyspie Gramvousa, na zachodnim krańcu Krety. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc na wyspie i nie bez powodu. Plaża słynie z turkusowej wody, białego piasku i malowniczego otoczenia.

Atrakcje na Krecie — Plaża Balos (©Marek Slusarczyk / Depositphotos.com)
Atrakcje na Krecie — Plaża Balos (©Marek Slusarczyk / Depositphotos.com)

Do plaży Balos można dotrzeć łodzią z pobliskiego miasta Kissamos lub wypożyczonym samochodem, a następnie pieszo około 1,5 km. Plaża jest popularnym miejscem do pływania, opalania się, snorkelingu i windsurfingu. W pobliżu plaży znajduje się wenecka twierdza, z której roztaczają się wspaniałe widoki na okolicę.

Plaża Vai – egzotyczne palmowe drzewa

Plaża Vai to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na Krecie. Znajduje się na wschodnim wybrzeżu wyspy, w pobliżu miasta Sitia. Plaża słynie z gaju palmowego, który znajduje się tuż za nią. Plaża Vai jest popularnym miejscem do pływania, opalania się i uprawiania sportów wodnych. W pobliżu znajduje się kilka tawern i barów.

Atrakcje na Krecie — Plaża Vai (©Alexey Kondratev / Depositphotos.com)
Atrakcje na Krecie — Plaża Vai (©Alexey Kondratev / Depositphotos.com)

Gaj palmowy w Vai składa się z około 5000 drzew daktylowych, które są chronionym obszarem naturalnym. Można spacerować po gaju palmowym, podziwiać drzewa i robić zdjęcia.

Wakacje na Krecie – zobacz najważniejsze atrakcje i ciekawe miejsca

Kreta to niezwykłe miejsce, które oferuje nie tylko piękne plaże i błękitne morze, ale także bogatą historię i spektakularne krajobrazy. Ta magiczna wyspa jest pełna kontrastów, od pięknych plaż po majestatyczne góry. Kreta jest również miejscem o niezwykłej historii, która jest widoczna w jej starożytnych ruinach i klasztorach.

Jeśli chcesz zobaczyć jak najwięcej, warto wziąć pod uwagę skorzystanie z ofert wycieczek oferowanych przez lokalnych organizatorów. 

Powered by GetYourGuide

Kreta to miejsce, które warto odwiedzić ze względu na swoje niezwykłe piękno i bogatą historię. Ta wyspa oferuje wiele atrakcji dla turystów, takich jak piękne plaże, malownicze wąwozy i starożytne ruiny. Kreta to miejsce, które zapewni niezapomniane wrażenia i pozostawi trwałe wspomnienia.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *