jak dojechać z lotniska fiumicino do centrum rzymu

Jak dojechać z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu – 5 sposobów

Port Lotniczy Rzym Fiumicino (FCO), a w zasadzie lotnisko „Leonardo da Vinci” jest głównym portem lotniczym Wiecznego Miasta. Położone jest w nadmorskiej miejscowości Fiumicino, w odległości około 30 km od centrum Rzymu. To największe lotnisko we Włoszech, na które przylatują m.in. samoloty PLL LOT. Tanie linie lotnicze np. Wizzair czy Ryanair lądują na lotnisku Ciampino. Przejazd z lotniska Fiumicino do centrum możliwa jest autobusami przewoźników prywatnych, pociągiem oraz taksówką. Sprawdź jak dojechać z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu oraz z Rzymu na lotnisko Fiumicino. W artykule znajdziesz również aktualne ceny biletów oraz taksówek. 

Jak dojechać z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu autobusem

Spod terminala lotniska Fiumicino kursują autobusy kilku przewoźników prywatnych. Czas przejazdu do dworca Roma Termini wynosi 40-90 minut w zależności od połączenia oraz pory kursu. Jest to uzależnione głównie od korków panujących na rzymskich ulicach. Autobusami dotrzemy z lotniska Fiumicino do dworca Termini, a także na lotnisko z dworca Roma Termini.  

jak dojechać z lotniska fiumicino do centrum rzymu
Jak dojechać z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu — Terminal nr 3 (fot. Mindaugas Dulinskas / Depositphotos)

Autobus SIT Bus Shuttle

Autobus wahadłowy odjeżdża sprzed terminala 3 (stanowisko nr 12) i jedzie do dworca kolejowego Roma Termini (Via Marsala 5) zatrzymując się po drodze na dwóch przystankach: przy Circonvallazione Aurelia 19 (blisko stacji metra linii A) oraz przy Via Crescenzio 2 blisko Watykanu w okolicy Zamku św. Anioła. Bilet można kupić na oficjalnej stronie internetowej przewoźnika, gdzie dostępny jest także rozkład jazdy. Czas transferu do Watykanu wynosi 40 minut, a do stacji Termini około godziny. Bilet w jedną stronę kosztuje 7 € i można go kupić również na stronie GetYourGuide. Dzieciom do lat 4 przysługuje przejazd bezpłatny.

Autobus Terravision

Spod lotniskowego terminala dojedziemy do centrum również autobusem przewoźnika Terravision. Bilet kosztuje 6 €. Dzieci do lat 4 podróżują za darmo. Autobus odjeżdża sprzed terminala T3 (stanowisko nr 14) i dojeżdża do stacji Roma Termini. Częstotliwość kursowania waha się od 25 do 50 minut w zależności od pory dnia.

jak dojechać z lotniska fiumicino do centrum rzymu
Jak dojechać z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu autobusem (fot. Елена Беляева / Depositphotos.com)

Autobus Cotral

Jeśli przylot do Rzymu przypada w godzinach nocnych można skorzystać z autobusów firmy Cotral. Z lotniska odjeżdżają one w następujących godzinach: 1:15, 2:15, 3:30, 5:00. Zatrzymują się przy dworcu Termini (Piazza dei Cinquecento) oraz na dworcu autobusowym Roma Tiburtina. Tym połączeniem dostaniemy się również do Ostii. Przystanek znajduje się przy ulicy pomiędzy terminalami 2 i 3. Bilet kosztuje 4,50 €. Można go kupić w barach Autogrill i sklepie Tabaccaio Ferretti. Za bilet kupowany u kierowcy trzeba zapłacić 7 €.

Aktualne rozkłady jazdy wszystkich autobusów odjeżdżających z lotniska można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Aeroporti di Roma.

Pociąg regionalny z lotniska Fiumicino do Rzymu

Do centrum Rzymu z lotniska kursują również pociągi. Obok lotniska znajduje się stacja kolejowa “Fiumicino Aeroportoskąd odjeżdża pociąg FR1. Bilet kosztuje 8 € i można go kupić w kasie na dworcu oraz w automatach biletowych. Zakupiony bilet na pociąg należy skasować w kasowniku znajdującym się przy wejściu na peron.

Polecany artykuł: Komunikacja miejska w Rzymie – bilety i informacje praktyczne

Pociąg omija stację Termini, główny dworzec kolejowy w Rzymie i ma przystanki na innych rzymskich stacjach: Roma Trastevere (na Zatybrzu), Roma Ostiense, Roma Tuscolana oraz Roma Tiburtina (przy stacji metra linii B). Tym połączeniem dotrzemy więc również do innych dzielnic Rzymu. Czas przejazdu z lotniska do miasta wynosi od 25 do 50 minut w zależności od stacji, na której wysiadamy. Rozkład jazdy pociągów kursujących z lotniska można sprawdzić na stronie internetowej Trenitalia.

Pociąg Leonardo Express

Z lotniska do centrum Rzymu można również dotrzeć pociągiem Leonardo Express. Pociąg kursuje pomiędzy lotniskiem Rzym Fiumicino a dworcem Rzym Termini. Odjeżdża z lotniska z częstotliwością co 15 minut i nie zatrzymuje się na stacjach pośrednich. Dojazd z lotniska do centrum wynosi 32 minuty. Jest to więc najszybszy sposób dotarcia do centrum Rzymu transportem zbiorowym, ale i najdroższy z wyżej opisanych. Bilet na pociąg kosztuje 14 € a można go kupić w kasach lub automatach samoobsługowych. Nie ma niestety przejazdów ulgowych dla studentów i emerytów. Dzieci do 12 roku życia w towarzystwie osoby dorosłej podróżują bezpłatnie.

jak dojechać z lotniska fiumicino do centrum rzymu
Jak dojechać z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu pociągiem (fot. Marek Slusarczyk / Depositphotos)

Dojazd do centrum Rzymu TAXI

Taksówka to najwygodniejszy sposób dojazdu z lotniska do centrum Wiecznego Miasta, ale jednocześnie najdroższy środek transportu. Postoje taxi znajdują się przed terminalami przylotów T1 i T3. 

Jeśli chcemy skorzystać z transportu z lotniska taksówką warto wiedzieć, że lotnisko jest obsługiwane przed dwa rodzaje taxi: białe taksówki zarejestrowane w Rzymie oraz taxi z licencją miasta Fiumicino. Tańsze są taksówki rzymskie.

Przykładowe ceny kursów z lotniska według oficjalnej taryfy znajdują się poniżej. 

  • centrum Rzymu (okolica Mura Aureliane) – 48 €
  • Castello della Magliana – Parco dei Medici – 30 €
  • Nuova Fiera di Roma Exhibition Centre – 25 €
  • lotnisko Ciampino – 50 €
  • dworzec Roma Tiburtina – 55 €
  • dworzec Roma Ostiense – 45 €
  • Civitavecchia – Porto – 120 €

Przed wejściem do taksówki bezwzględnie należy zapytać o cenę przejazdu.

Należy uważać na naciągaczy bez licencji, którzy już przy drzwiach terminala proponują transport. Trudno dokładnie określić ich stawki, dlatego warto trzymać się z daleka od takich propozycji.

Jak dojechać z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu pociągiem?
Jak dojechać z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu taksówką (fot. Evgeny Trofimov / Depositphotos.com)

Wynajem samochodu na lotnisku Rzym Fiumicino

Choć zdecydowanie zalecam poruszanie się po Wiecznym Mieście na piechotę lub komunikacją publiczną to wypożyczenie samochodu może być dobrą opcją dostania się z lotniska do centrum dla osób, którym niestraszny specyficzny styl jazdy rzymskich kierowców. Dodatkowo będzie można wygodnie zwiedzić okolice Rzymu.

Na lotnisku funkcjonuje kilka popularnych wypożyczalni samochodów m.in. Avis i Hertz. Aktualne ceny i warunki wypożyczenia auta na lotnisku można sprawdzić na tej stronie internetowej.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *