blog podróżniczy

10 miejsc, które warto zobaczyć w Warszawie

Można nienawidzić Warszawy za wszechobecne w centrum korporacyjne wieżowce ze stali i szkła, a także za zgiełk i zanieczyszczenie powietrza. Stolica Polski może być też dla nas tylko miejscem pracy lub podróży służbowych, i nic więcej. Ale Warszawę można również polubić. Trzeba tylko dotrzeć do miejsc związanych z jej historią, mających niepowtarzalny charakter i oddających ducha i klimat tego ciekawego miasta zwanego kiedyś “Paryżem Północy”. Nie wiesz co zobaczyć w Warszawie? Przeczytaj ten wpis.

Z tego wpisu dowiesz się, które ze znanych w Warszawie miejsc i zabytków warto odwiedzić, aby odkryć urok i unikalną atmosferę miasta. Do każdego z tych miejsc dotrzesz bez problemu komunikacją miejską: autobusami, tramwajami i metrem.

Chyba nie ma na świecie takiego miasta, tak właśnie jak niepowtarzalne nigdzie indziej są warszawskie wiosenne zapachy, nastroje, uczucia i myśli. I dlatego nie mówcie nam o wiosnach paryskich czy wiedeńskich! Nam, którzy wiedzą, czym jest, czym potrafi być warszawska wiosna.

— Leopold Tyrmand – “Zły”

Poznaj 10 miejsc, które warto zobaczyć w Warszawie. Na ich zwiedzenie musisz sobie zarezerwować przynajmniej 4-5 dni.

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek jest dawną siedzibą władców Polski. Prawie całkowicie zniszczony w trakcie II wojny światowej, został odbudowany na podstawie starych rycin i zdjęć. Zamek Królewski należy do najchętniej odwiedzanych atrakcji Warszawy.

Adres:

Plac Zamkowy 4, 00-277 Warszawa

Współrzędne GPS:

52°14’52”N 21°00’51”E

Dojazd:

Tramwaje: 4, 13, 20, 23, 26, 28 (Przystanek “Stare Miasto”)

Autobusy: 160, 190 (przystanek “Stare Miasto”)

Podążając Trasą Królewską można w komnatach obejrzeć cenne eksponaty, m.in. królewskie trony, obrazy Rembrandta i Canaletta.

10 miejsc, które warto zobaczyć w Warszawie - Zamek Królewski w Warszawie
10 miejsc, które warto zobaczyć w Warszawie — Zamek Królewski

Przejdziemy się przez Pokój Oficerski, Pokój Canaletta, Pokój Audiencjalny, Pokój Sypialny Króla, Garderobę Króla, Gabinet Króla, Salę Tronową, Gabinet Konferencyjny, Salę Rycerską, Pokój Marmurowy, Salę Wielką (Balową), Salę Rady, Galerię Owalną oraz Salę Senatorską, w której w 1791 roku uchwalono Konstytucję 3 Maja – pierwszą w Europie i drugą na świecie.

Polecany artykuł: Zamek Królewski w Warszawie – historia, zwiedzanie i ciekawostki

Na koniec zejdziemy do pięknie odtworzonych ogrodów. Ogród górny jest położony na zamkowym zboczu, zaś ogród dolny znajduje się w miejscu, gdzie do XVII wieku płynęła rzeka. Ogrody zostały pieczołowicie odtworzone w stylu lat 20. i 30. XX wieku. To wymarzona przestrzeń do wypoczynku.

Stare Miasto

Moim zdaniem to najprzyjemniejsza do zwiedzania część Warszawy. Spacer po Starym Mieście warto zacząć na ul. Krakowskie Przedmieście przy Pałacu Prezydenckim, następnie mijając kościół św. Anny kierować się na Plac Zamkowy, a dalej przejść koło Archikatedry św. Jana i trafić wprost na Rynek.

10 miejsc, które warto zobaczyć w Warszawie - Stare Miasto w Warszawie
10 miejsc, które warto zobaczyć w Warszawie — Stare Miasto

Początki Starego Miasta sięgają XIII wieku. Podczas powstania warszawskiego 90% zabudowy staromiejskiej zostało zniszczone. Wszystkie kamienice, które obecnie widzimy to rekonstrukcja. W samym centrum rynku znajduje się pomnik Syrenki, jeden z dwóch w Warszawie.

Adres:

Rynek Starego Miasta, 00-272 Warszawa

Współrzędne GPS:

52°15’00.0″N 21°00’44.1″E

Dojazd:

Autobusy: 160, 190 (przystanek “Stare Miasto”)

Tramwaje: 4, 13, 20, 23, 26, 28 (przystanek “Stare Miasto”)

Idąc dalej przez Stare Miasto, docieramy do jego murów obronnych wraz z Barbakanem, wzniesionym w połowie XVI wieku dla wzmocnienia obronności.

Polecany artykuł: Stare Miasto w Warszawie – kompletny przewodnik

Podążając ul. Podwale, wzdłuż murów starego miasta, dotrzemy do Pomnika Małego Powstańca, upamiętniającego najmłodszych uczestników powstania warszawskiego.

Pałac Kultury i Nauki

To pierwszy budynek, który widzimy po przybyciu do miasta pociągiem, podczas wyjścia z Dworca Centralnego. Pałac Kultury i Nauki jest najwyższym w Warszawie budynkiem, kojarzonym głównie z radziecką dominacją nad Polską, jest bowiem “darem narodu radzieckiego dla narodu polskiego”.

Pałac Kultury i Nauki
10 miejsc, które warto zobaczyć w Warszawie — Pałac Kultury i Nauki

PKiN ma tyluż przeciwników co zwolenników. Ci pierwsi próbowali doprowadzić kilka lat temu do wyburzenia Pałacu i zagospodarowania tego miejsca w inny sposób.

Polecany artykuł: Znany i nieznany Pałac Kultury i Nauki

Miłośnicy z kolei mogą liczyć nie tylko na wjazd na 30. piętro i podziwianie panoramy całej Warszawy z tarasu widokowego, ale także na zwiedzanie wnętrz PKiN.

Adres:

Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa

Współrzędne GPS:

52°13’54”N 21°00’23”E

Dojazd:

Tramwaje: 7, 9, 22, 24 (przystanek “Rondo Dmowskiego”)

Tramwaje: 4, 15, 18, 35 (przystanek “Marszałkowska”)

Autobusy: 128, 171, 175, 520 (przystanek “Marszałkowska”)

Warto zdecydować się na wycieczkę po Pałacu, aby zobaczyć z jakim kunsztem i rozmachem zostały urządzone poszczególne pomieszczenia – marmury, kolumny, płaskorzeźby i kryształowe żyrandole.

Pomnik Syreny

Powstał z inicjatywy prezydenta miasta Stefana Starzyńskiego przy bulwarach wiślanych, które są jednym z ulubionych miejsc spacerów Warszawiaków.

Adres:

ul. Generała Pattona, 00-390 Warszawa

Współrzędne GPS:

52°14’24.9″N 21°01’55.5″E

Dojazd:

Autobusy: 127, 162 (przystanek “Metro Centrum Nauki Kopernik”)

Metro: M2 (Stacja “Centrum Nauki Kopernik”)

Wysoka na 2,75 m mosiężna rzeźba została tu posadowiona w kwietniu 1939 roku. Na cokole z piaskowca widnieje postać Syreny z uniesionym w prawej ręce mieczem, a w dłoni lewej trzymająca tarczę, na której umieszczony jest wizerunek orła w koronie. Syrena ma wzrok skierowany na północ.

Pomnik Syrenki
10 miejsc, które warto zobaczyć w Warszawie — Pomnik Syreny

Co ciekawe pomnik Syreny nie został zniszczony w czasie II wojny światowej, a jedynie doznał drobnych uszkodzeń.

Z tego miejsca jest ładny widok na Wisłę, imponujący Most Średnicowy i na stadion PGE Narodowy.

Pałac w Wilanowie

Ten barokowy pałac został wybudowany w drugiej połowie XVII wieku dla króla Jana III Sobieskiego. Pałac i ogród zachowały niezmienioną formę mimo zaborów, wojen i okupacji.

Adres:

ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, 02-958 Warszawa

Współrzędne GPS:

52°09’54.7″N 21°05’25.7″E

Dojazd:

Autobusy: 116, 180, 519, 523 (przystanek “Wilanów”)

Na początek wizyty w tym miejscu warto wejść do pałacu, w którym można zobaczyć apartamenty króla oraz królowej Marysieńki: Gabinet Chiński, Gabinet Holenderski, Gabinet Starożytności, Salę Białą, a także Muzeum Potockich. W Sali Białej można obejrzeć wizerunki kolejnych właścicieli pałacu oraz osób z nimi związanych.

Pałac w Wilanowie
10 miejsc, które warto zobaczyć w Warszawie — Pałac w Wilanowie

Na uwagę zasługuje również park przy Pałacu Wilanowskim, który na przestrzeni wieków był wielokrotnie modyfikowany i przekształcany przez kolejnych właścicieli.

Polecany artykuł: Pałac w Wilanowie – ciekawostki i zwiedzanie

Przespacerujmy się przez Gaj Akademosa, park z rzeźbą Trytona oraz barokowy ogród włoski, w którym ustawiono ponad 20 rzeźb.

Wilanowski park jest doskonałym miejscem na odpoczynek z dala od zgiełku miasta.

Łazienki Królewskie

Miejsce to jest dawną letnią rezydencją Stanisława Augusta, ostatniego króla Polski. Można tu odpocząć w cieniu drzew, a przy okazji obejrzeć kilka zabytków.

Adres:

ul. Agrykola 1, 00-460 Warszawa

Współrzędne GPS:

52°12’52”N 21°01’54”E

Dojazd:

Autobusy: 116, 166, 180 (przystanek “Łazienki Królewskie”)

Autobusy 116, 166, 180, 503, E-2 (przystanek “Plac na Rozdrożu”)

Łazienki Królewskie to idealny pomysł na relaksujący spacer w samym centrum Warszawy.

  • Pałac na Wyspie – jeden z najcenniejszych zabytków w stylu klasycystycznym, w którym znajduje się Królewska Galeria Obrazów,
  • Starą Oranżerię – z Królewską Galerią Rzeźby gromadzącą gipsowe kopie najbardziej znanych rzeźb starożytnych oraz Teatrem Królewskim,
  • Pałac Myślewicki – z zachowanymi oryginalnymi polichromiami Jana Bogumiła Plerscha,
  • Biały Domek – XVIII-wieczny budynek z Królewską Galerią Grafiki,
  • Pomnik Chopina – secesyjny pomnik, przedstawiający odlaną w brązie postać kompozytora, siedzącego pod stylizowaną wierzbą.

Polecany artykuł: Łazienki Królewskie – najszczęśliwsze miejsce w Warszawie

Łazienki Królewskie
10 miejsc, które warto zobaczyć w Warszawie — Łazienki Królewskie

Grób Nieznanego Żołnierza

Znajduje się na Placu Piłsudskiego pod ocalałym fragmentem kolumnady Pałacu Saskiego.

Adres:

Plac Piłsudskiego, 00-001 Warszawa

Współrzędne GPS:

52°14’27.4″N 21°00’40.7″E

Dojazd:

Autobusy: 128, 175 (przystanek “Plac Piłsudskiego”)

Autobusy: 107 (przystanek “Plac Małachowskiego”)

Ideą tego miejsca jest zachowanie i uczczenie pamięci poległych w walce o niepodległość nieznanych żołnierzy. W Grobie Nieznanego Żołnierza znajdują się prochy żołnierzy poległych na polach bitew.

Grób nieznanego żołnierza w Warszawie
10 miejsc, które warto zobaczyć w Warszawie — Grób Nieznanego Żołnierza

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza całorocznie, przez 24 godziny na dobę, pełnią wartę honorową żołnierze z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Co godzinę odbywa się zmiana warty. W każdą niedzielę o godzinie 12:00 oraz w uroczystości państwowe zmiana warty ma charakter uroczysty.

Polecany artykuł: Ogród Saski w Warszawie i okolice – co zobaczyć

Tuż za Grobem Nieznanego Żołnierza znajduje się Ogród Saski.

Ogród Saski

Barokowy ogród o charakterze francuskim został założony w I połowie XVIII wieku dla króla Augusta II Mocnego, jako ogród przypałacowy przy nieistniejącym już dzisiaj Pałacu Saskim. Po insurekcji kościuszkowskiej ogród został przekomponowany na styl angielski.

Adres:

ul. Marszałkowska, 00-102 Warszawa

Współrzędne GPS:

52°14’27.4″N 21°00’40.7″E

Dojazd:

Autobusy: 517 (przystanek “Metro Świętokrzyska”)

Autobusy: 107 (przystanek “Plac Małachowskiego”)

Autobusy: 128, 175 (przystanek “Plac Piłsudskiego”)

Tramwaje: 4, 15, 18, 35 (Przystanek “Królewska”)

Ogród Saski zarówno za panowania Sasów, jak i czasów stanisławowskich był miejscem spotkań wyższych sfer towarzyskich Warszawy. W Ogrodzie zachowało się 21 barokowych rzeźb z piaskowca.

Ogród Saski
10 miejsc, które warto zobaczyć w Warszawie — Ogród Saski

Obecnie powierzchnia Ogrodu Saskiego została ograniczona do 15 hektarów, ale i tak przyciąga wielu spacerowiczów, szczególnie w trakcie odbywających się koncertów orkiestr wojskowych, a także uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Miejski Ogród Zoologiczny

Działający od prawie 100 lat w dzielnicy Praga-Północ ogród zoologiczny to wielka, 40-hektarowa zielona wyspa w środku Warszawy. W warszawskim ZOO znajduje się ponad 12.000 zwierząt należących do 500 gatunków.

Adres:

ul. Ratuszowa 1/3, 03-461 Warszawa

Współrzędne GPS:

52°15’29.1″N 21°01’17.7″E

Dojazd:

Autobusy: 162 (przystanek “Plac Hallera”)

Tramwaje: 6, 20, 28 (przystanek “Plac Hallera”)

Początkowo ogród zoologiczny zajmował powierzchnię 12 ha, ale przez lata systematycznie się rozrastał oraz sprowadzano tu nowe gatunki zwierząt.

Ogród Zoologiczny w Warszawie
10 miejsc, które warto zobaczyć w Warszawie — Miejski Ogród Zoologiczny

W weekendy panuje tu zazwyczaj tłok, dlatego lepiej przyjść do ZOO w dni robocze i spędzić w tym miejscu kilka godzin, w spokoju poobcować ze zwierzętami zgromadzonymi w słoniarni, ptaszarni, herpetarium, żyrafiarni, małpiarni, hipopotamiarni, rekinarium, sali bezkręgowców, na wybiegu australijskim i w akwarium.

Polecany artykuł: Warszawski Ogród Zoologiczny

Miejsce to warto odwiedzić szczególnie z małymi dziećmi, dla których możliwość zobaczenia mniej i bardziej znanych zwierząt to nie lada frajda.

Powązki

Nawet dla osób nie przepadających za tego typu miejscami, wizyta na Powązkach będzie specyficzną lekcją historii najnowszej i patriotyzmu.

Powązki
10 miejsc, które warto zobaczyć w Warszawie — Powązki

Pod nazwą “Powązki” kryją się tak naprawdę dwa, oddalone od siebie o 4 km, cmentarze – Stare Powązki oraz Powązki Wojskowe. Każdy z tych cmentarzy ma nieco inny charakter jeśli chodzi o wystrój i rozplanowanie przestrzenne, ale na obu znajdują się groby wielu znanych i zasłużonych Polaków: polityków, wojskowych, pisarzy, uczonych, aktorów, malarzy, inżynierów i lekarzy.

Adres:

ul. Powązkowska 1, 01-797 Warszawa

Współrzędne GPS:

52°15’07”N 20°58’22”E

Dojazd:

Autobusy: 180, 321, 409 (przystanek “Powązkowska”)

Tramwaje: 1, 22, 27, 28 (przystanek “Okopowa/Powązkowska”)

Na każdym z powązkowskich cmentarzy warto przespacerować się Aleją Zasłużonych. Nie wszystkie pochowane w tym miejscu osoby szlachetnie zapisały się w burzliwej historii naszego kraju, ale może dzięki pobytowi w miejscu będącym panteonem znanych Polaków, łatwiej będzie nam odróżnić miłość do Ojczyzny od prymitywnego nacjonalizmu.

Polecany artykuł: Powązki – za bramą ciszy

Wyżej przedstawione przeze mnie zestawienie 10 miejsc, które warto zobaczyć w Warszawie to oczywiście nie jest cała Warszawa. Są to miejsca, które mi osobiście bardzo przypadły do gustu, albo ze względu na ich charakter zabytkowy, albo historyczny, albo też sentymentalny.

Gdzie spać w Warszawie? Polecane noclegi

Jeśli zarezerwujesz nocleg za pomocą zamieszczonych we wpisie linków ja otrzymam niewielką prowizję. Dla Ciebie cena noclegu pozostaje taka sama.

Ego Apartments Old Town

ul. Piwna 29

Castle Inn

ul. Świętojańska 2

Novel Old Town

ul. Brzozowa 22 m. 23

Wojciech Płusa
Wojciech Płusa

Jestem pasjonatem podróży, który wierzy, że każdy może odkrywać świat na własną rękę. Odwiedziłem wiele zakątków Europy, Azji i Afryki, zawsze z kubkiem dobrej kawy w ręku. Na swoim blogu dzielę się praktycznymi poradami, pokazując, że podróżowanie jest dostępne dla każdego, bez względu na budżet.

Artykuły: 381
buycoffeeto

3 komentarze

  1. Powązki to dodatkowo wystawa rzeźby funeralnej – galeria na świeżym powietrzu w towarzystwie najwyśmienitszych nazwisk. Miejsce pełne dostojeństwa i zadumy.
    Szkoda, że w programie nauczania warszawskich szkół Powązki są tylko jedną z destynacji jednodniowych wycieczek – tu przecież nawet trzeba urządzić lekcję historii.
    Świetny wpis – do 10 najważniejszych miejsc dodałabym tylko klimatyczną Pragę na prawym brzegu. Wojciech – a może wpis o prawobrzeżnych 10 miejscach, które trzeba odwiedzić w stolicy?
    Pozdrawiam. 🙂

    • Natalia, dziękuję za wizytę i komentarz. Powązki bardzo mnie urzekły. Tuż przed 1 listopada na blogu pojawi się dość obszerny wpis o Starych Powązkach i Powązkach Wojskowych. W tym roku zabrakło czasu na prawobrzeżną część Warszawy, ale jest w planach na przyszły rok. Dzięki za sugestię, na pewno takie subiektywne zestawienie 10 miejsc do odwiedzenia w prawobrzeżnej Warszawie powstanie. Pozdrawiam. 🙂

  2. Fantastyczny przewodnik po 10 miejscach, które warto zobaczyć w Warszawie! Twój opis zarówno ikonicznych zabytków, jak i mniej znanych, ale równie fascynujących miejsc, pozwala na kompleksowe odkrywanie uroku stolicy. To inspirująca lista, która z pewnością pomoże zarówno mieszkańcom, jak i turystom w planowaniu niezapomnianego pobytu w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *