warszawski ogród zoologiczny

Warszawski Ogród Zoologiczny

Warszawski Ogród Zoologiczny, a w zasadzie Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie cieszy mieszkańców stolicy od prawie 100 lat. To wielka zielona wyspa w samym środku miasta, którą codziennie odwiedzają całe rodziny. Pośród pięknej przyrody można odpoczywać obserwując zwierzęta w otoczeniu przypominającym ich naturalne środowisko. W warszawskim zoo mieszka ponad 12.000 zwierząt reprezentujących około 500 gatunków.

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie zajmuje powierzchnię 40 hektarów. Podczas wizyty w tym miejscu prawie oko w oko spotkamy niedźwiedzie, foki, szympansy, egzotyczne ptaki i tropikalne ryby. To idealne miejsce na relaks dla całej rodziny.

Warszawski Ogród Zoologiczny – historia

Decyzja o utworzeniu Miejskiego Ogrodu Zoologicznego na Pradze została podjęta uchwałą magistratu z dnia 14 czerwca 1927 roku. Otwarcie obiektu nastąpiło 11 marca 1928 roku. Pierwszymi mieszkańcami ZOO były zwierzęta z upadłego zwierzyńca Pągowskiego oraz mniejszych menażerii. Na powierzchni 12 hektarów zgromadzono początkowi około 500 zwierząt. Prowadzenie ogrodu powierzono Wenantemu Burdzińskiemu, byłemu dyrektorowi i założycielowi ogrodu zoologicznego w Kijowie. Kolejnym dyrektorem ogrodu był Jan Żabiński, miłośnik zwierząt i popularyzator przyrody.

W roku 1937 na świat przyszło słoniątko, co wtedy było osiągnięciem na miarę światową. Słonica Tuzinka była dwunastym słoniem urodzonym w warunkach ogrodu zoologicznym i bardzo szybko stała się ulubieńcem odwiedzających ogród Warszawiaków.

Rok 1939 odcisnął się czarnym piętnem na ogrodzie zoologicznym. Podczas obrony miasta ze względów bezpieczeństwa podjęto decyzję o odstrzeleniu zwierząt drapieżnych oraz słonia Jasia. Od bomby zginęła także słonica Kasia. Po kapitulacji miasta wywieziono do Niemiec najcenniejsze okazy zwierząt, w tym słonicę Tuzinkę. Żubry i tarpany wywieziono do Monachium, Tuzinkę do Królewca, wielbłądy i lamy do Hanoweru, hipopotamy do Norymbergi, konie Przewalskiego do Wiednia, a rysie i zebry do Schorfheide.

Po wojnie, już w roku 1946 podjęto decyzję o odbudowie ZOO. W lipcu 1948 roku ogród został ponownie otwarty dla odwiedzających. Początkowo w ogrodzie było tylko 150 zwierząt, pochodzących od osób prywatnych. W roku 1978 warszawskie ZOO liczyło już około 2.000 zwierząt z 380 gatunków. W tamtym okresie ogród zoologiczny odwiedzany było przez około 900.000 osób rocznie. W latach 80. XX wieku powstały nowe budynki, co w znaczny sposób poprawiło warunki bytowe zwierząt. W roku 1990 Warszawski Ogród Zoologiczny został wpisany do rejestru zabytków.

Polecany artykuł: 10 miejsc, które warto zobaczyć w Warszawie

W latach 90. XX wieku wybudowano nowoczesny pawilon dla gadów (herpetarium oraz ptaszarnię wraz z azylem dla ptaków. W okresie późniejszym wybudowana została słoniarnia, budynki dla nosorożców, pawilon dla bezkręgowców, wybieg dla jaguarów oraz pawilon dla małp, a także pomieszczenia dla hipopotamów i rekinów. Z kolei w roku 2014 w ZOO zamieszkały niedźwiedzie polarne Gregor i Aleut.

W roku 2018 oddano do użytku nowe wejście do ogrodu od strony ul. Jagiellońskiej.

Warszawski Ogród Zoologiczny – dojazd

Adres:

ul. Ratuszowa 1/3, 03-461 Warszawa

Współrzędne GPS:

52°15’28”N 21°01’20”E

Dojazd:

Tramwaje: 1 (przystanek “Plac Piłsudskiego/Rondo Starzyńskiego”)

Tramwaje: 25 (przystanek “Plac Zamkowy”Dworzec Wileński”)

Tramwaje: 6 (przystanek “Hotel Bristol”/”Plac Hallera”)

Autobusy: 170 (przystanek “Plac Hallera”)

Warszawski Ogród Zoologiczny – godziny otwarcia

Od kwietnia do września:

poniedziałek-piątek: 09:00 – 18:00

sobota i niedziela: 09:00 – 19:00

Grudzień i styczeń:

poniedziałek-piątek: 09:00 – 15:30

sobota i niedziela: 09:00 – 16:00

Luty i listopad:

codziennie: 09:00 – 16:00

Marzec i październik:

codziennie: 09:00 – 17:00

Warszawski Ogród Zoologiczny – bilety wstępu

Od kwietnia do września:

Bilet normalny — 35 zł

Bilet ulgowy — 25 zł

Bilet rodzinny (2+1) — 75 zł

Od października do marca:

Bilet normalny — 25 zł

Bilet ulgowy — 20 zł

Bilet rodzinny (2+1) — 55 zł

Bilety wstępu można kupić w kasie ogrodu zoologicznego lub przez internet. Kasy zamykane są na godzinę przed zamknięciem ZOO.

Bezpłatny wstęp do ZOO przysługuje:

  • osobom niepełnosprawnym wraz z pełnoletnim opiekunem
  • dzieciom do lat 3
  • osobom po 75. roku życia
  • emerytom i rencistom w każdy pierwszy wtorek miesiąca
warszawski ogród zoologiczny
Warszawski Ogród Zoologiczny — wejście od Alei Kazimierza Lisieckiego “Dziadka”

Warszawski Ogród Zoologiczny – atrakcje

Ogromna powierzchnia warszawskiego ZOO oraz różnorodność mieszkających tu zwierząt sprawia, że nie sposób w jednym wpisie szczegółowo wszystko opisać i zamieścić wyczerpującą dokumentację fotograficzną. Moją intencją jest zachęcenie Cię do odwiedzenia tego miejsca poprzez krótki opis znajdujących się tu obiektów i zwierząt.

Pomocna w zorientowaniu się w lokalizacji poszczególnych miejsc może być mapka Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego.

Słoniarnia

Obiekt ma powierzchnię 6.000 m2 i jest jednym z najnowocześniejszych w Europie. Mieszkają tu 4 słonie afrykańskie – jeden samiec i trzy samice.

Ptaszarnia

Można tu spotkać gatunki ptaków wymarłych na wolności – szpaka balijskiego i gołębiaka kasztanowatego. Oprócz tego w ptaszarni można zobaczyć tak egzotyczne ptaki jak: koroniec plamoczuby, bezszpon, turkuśnik indyjski, bilbil zbroczony, wyspiarek zbroczony, turak fioletowy i kea. Poza ptaszarnią można spotkać bardziej znane gatunki: m.in. łabędzie, papugi, flamingi, tukany i pawie.

Herpetarium

W tym oddanym w latach 90. XX wieku budynku mieszkają rozmaite gady, m.in.:

  • krokodyl syjamski, kubański oraz krótkopyski
  • żółw orlicja, żabuti czarny i żółw annamski
  • węże: pyton zielony, boa madagaskarski, grzechotnik straszliwy
  • płazy: żaba pomidorowa, australorzekotka szmaragdowa, drzewołaz niebieski, drzewołaz żółtopasy
  • jaszczurka heloderma arizońska, kameleon lamparci, legwan, waran szmaragdowy

Żyrafiarnia

Zewnętrzny wybieg żyraf nie jest ogrodzony, ale bezpieczeństwa odwiedzających strzeże rów z wodą, ograniczających swobodę żyrafom.

warszawski ogród zoologiczny
Warszawski Ogród Zoologiczny — Żyrafiarnia

Małpiarnia

W tym miejscu znajdziemy goryle i szympansy. Z żyrafiarnią z kolei sąsiaduje wybieg dla małp m.in. pigmejki karłowatej, marmozety zwyczajnej, tamaryny białoczubej, kapucynek i pawiana płaszczowego. Małpiarnia cieszy się szczególnym wzięciem wśród najmłodszych odwiedzających.

Hipopotamiarnia i rekinarium

W pawilonie możemy oglądać przedstawicieli hipopotamów nilowych, a także rekiny, płaszczki oraz ryby z raf koralowych. W rekinarium zainstalowano grubą 14-centymetrową szybę oddzielającą zwierzęta od odwiedzających.

Bezkręgowce

Raka bądź ślimaka widział każdy. A na tej ekspozycji możemy zobaczyć bardziej egzotyczne okazy jak m.in. liśćce, wije, skorpiony, rohatyńce i karaczany.

Wybieg australijski

Wybieg australijski składa się z kilku części. Za siatką poruszają się swobodnie kangury, emu, kazuary i łabędzie czarne.

Akwarium

W zachowanym z początków działalności budynku możemy obejrzeć niesamowitą kolekcję ryb morskich i słodkowodnych pływających w zbiorniku o pojemności 30.000 litrów. Spotkamy tu tak egzotyczne ryby jak m.in.: arowanę srebrną, pławikonika żółtego, piranie i płaszczki. Zobaczyć tu również można kilkanaście gatunków koralowców.

warszawski ogród zoologiczny
Warszawski Ogród Zoologiczny – Akwarium

Pozostałe zwierzęta

Warszawski Ogród Zoologiczny słynny jest z mieszkających tu niedźwiedzi, lwów, tygrysów, wielbłądów, lam a nawet osłów, które dzieci mogą dotykać.

Warszawski Ogród Zoologiczny to miejsce, które warto odwiedzić, szczególnie jeżeli przyjedziemy tu z dziećmi lub wnukami. Możliwość obcowania ze zwierzętami, a niekiedy nawet ich karmienia, będą dla dzieci niesamowitą atrakcją. Odwiedzając to miejsce pamiętajmy jednak, że dla mieszkających tu zwierząt nie są to warunki naturalne, dlatego aby ich niepotrzebnie nie stresować nie krzyczymy i nie karmimy ich.

Podziel się artykułem
Wojciech Płusa
Wojciech Płusa

Jestem pasjonatem podróży, który wierzy, że każdy może odkrywać świat na własną rękę. Odwiedziłem wiele zakątków Europy, Azji i Afryki, zawsze z kubkiem dobrej kawy w ręku. Na swoim blogu dzielę się praktycznymi poradami, pokazując, że podróżowanie jest dostępne dla każdego, bez względu na budżet.

Artykuły: 366
buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *