muzeum powstania warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego – dojazd, bilety, zwiedzanie

By zrozumieć Warszawę, jej obecny wygląd i charakter najlepiej wybrać się do Muzeum Powstania Warszawskiego, które przyciąga zarówno dzieci jak i młodzież oraz osoby starsze. Znajdująca się tu kilkukondygnacyjna multimedialna ekspozycja w najdrobniejszych szczegółach opisuje 63 dni trwania ostatniego zrywu Warszawy. W jego wyniku zginęło ponad 150 tysięcy ludzi, w tym przede wszystkim młodzież i inteligencja warszawska. W odwecie za powstanie hitlerowcy zrównali Warszawę z ziemią. Muzeum Powstania Warszawskiego to jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów w Polsce.

Muzeum Powstania Warszawskiego – historia utworzenia placówki

Muzeum Powstania Warszawskiego umiejscowiono w elektrowni tramwajowej. Została ona wybudowana w początkach XX wieku z czerwonej cegły klinkierowej i w owym czasie była jedną z ciekawszych realizacji architektury przemysłowej. Podobnie jak dla wielu budynków w Warszawie, ani czas, ani historia nie były łaskawe również dla elektrowni tramwajowej.

W czasie powstania przebiegał tędy twardy front walk. Po wojnie czasy komunizmu pozbawiły architekturę jej pierwotnego wyglądu pokrywając ściany szarym tynkiem tzw. barankiem. Dopiero wraz z podjęciem decyzji o ulokowaniu tu muzeum rozpoczęto przebudowę pod okiem konserwatorów zabytków. Po ogłoszonym konkursie zmodernizowano obiekt. Pozbyto się ciężkich elementów stalowych, odtworzono wygląd elewacji i wybudowano kilka dodatkowych budynków. Pomysłodawcą przebudowy był Wojciech Obtułowicz, znany warszawski architekt.

Muzeum otwarto w przededniu 60. rocznicy wybuchu Powstania – 31 lipca 2004 roku. Celem placówki jest przybliżenie współczesnemu człowiekowi historii Powstania Warszawskiego i jego uczestników, a także ukazanie życia codziennego powstańczej stolicy.

W gruzach Warszawy zginął kwiat najlepszej młodzieży całego pokolenia. Najważniejsze jest jednak to, że w sierpniu 1944 r. (…), tysiące polskich dziewcząt i chłopców, słabo uzbrojonych, z niebywałą odwagą i niebywałą ofiarnością, wbrew ogromnej przewadze wroga, porwały się na próbę wyzwolenia stolicy spod niemieckiej okupacji, dając świadectwo prawdzie, że wolność jest cenniejsza niż życie. Ponieśli klęskę, wielu z nich zginęło, inni poszli na poniewierkę, do niemieckich obozów czy na emigrację, a ci, którzy zostali w kraju lub wrócili do niego po wojnie, zaznali więzień nie tej Polski, o którą walczyli (…) Ale przecież to z ich ofiary wyrosła siła, która pozwoliła naszemu narodowi przetrwać następne ponure półwiecze, a głęboko w sercach i umysłach zakorzenione pragnienie wolności mogło przemienić się w rzeczywistość.

— Jerzy Turowicz

Muzeum Powstania Warszawskiego prowadzi ożywioną działalność kulturalną, edukacyjną i wydawniczą. Organizuje wiele wystaw czasowych, odbywa się tu także szereg konferencji, wykładów, warsztatów i koncertów. Muzeum wspiera ponadto badania naukowe nad dziejami Powstania Warszawskiego.

Muzeum Powstania Warszawskiego – jak dojechać

Muzeum Powstania Warszawskiego znajduje się na warszawskiej Woli u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej. Wejście do Muzeum mieści się przy ulicy Przyokopowej.

Adres:

ul. Grzybowska 79, 00-844 Warszawa

Współrzędne GPS:

52°13′56″N 20°58′51″E

Dojazd:

Autobusy: 100, 106

Tramwaje: 1, 9, 11, 14, 22, 24

Metro – M2 (stacja “Rondo Daszyńskiego”)

Godziny otwarcia Muzeum Powstania Warszawskiego

Poniedziałek:

08:00 – 18:00

Wtorek:

nieczynne

Od środy do piątku:

08:00 – 18:00

Sobota i niedziela:

10:00 – 18:00

Cennik biletów wstępu do Muzeum Powstania Warszawskiego

Bilet normalny:

30 zł

Bilet ulgowy:

25 zł

W poniedziałki wstęp do Muzeum Powstania Warszawskiego jest bezpłatny. Kasa biletowa znajduje się na wprost wejścia na teren Muzeum.

Zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego zostało zaprojektowane z niebywałym rozmachem. W murach zabytkowej elektrowni tramwajów miejskich zaaranżowano na wskroś nowoczesne sale muzealne. Wykorzystując tradycyjne formy wystawiennicze oraz nowatorskie techniki multimedialne i elementy interaktywne stworzono niezwykle ciekawą wystawę. Ekspozycja nie tylko przybliża dzieje Powstania Warszawskiego, ale również dzięki efektom dźwiękowym i wizualnym silnie działa na emocje i wyobraźnię widza. Nakłania do refleksji, a niekiedy silnie wzrusza.

Polecany artykuł: Muzea w Warszawie – 10 propozycji zwiedzania

Ekspozycja zlokalizowana jest na trzech poziomach o łącznej powierzchni 3000 m2. Średni czas zwiedzania Muzeum wynosi 2 godziny. Przez prawie całą ekspozycję do uszu zwiedzającego docierają dźwięki wystrzałów karabinowych, bomb, pikujących myśliwców i syren alarmowych.

muzeum powstania warszawskiego

Tuż po wejściu na teren ekspozycji można za pomocą przedwojennych aparatów telefonicznych wysłuchać relacji żyjących i już nieżyjących uczestników Powstania Warszawskiego. Dalej wchodzimy na pierwszą część wystawy obrazującej wybuch powstania, czyli godzinę “W”. Na ścianach można zobaczyć obwieszczenia z tamtego okresu, zdjęcia, dokumenty.

Z tego miejsca najmłodsi odwiedzający Muzeum mogą wejść do Sali Małego Powstańca, gdzie specjalnie dla nich prowadzone są lekcje muzealne. W tej sali znajduje się m.in. kopia pomnika Małego Powstańca, stojącego przy murach warszawskiego Starego Miasta. Ponadto najmłodsi mogą wysłać list pocztą polową, zbudować barykadę, a także poznać historię najmłodszych powstańców.

Zanim przejdziemy do następnej części Muzeum warto zwrócić uwagę na wyeksponowane motocykle z okresu powstania oraz w oddzielnym pomieszczeniu stare ale ciągle działające maszyny drukarskie, na których w czasie powstania drukowano obwieszczenia, prasę i ulotki.

W różnych miejscach ekspozycji widoczne się kartki z kalendarza, począwszy od czwartku 27 lipca 1944 roku. Przypominają one w skrócie najważniejsze wydarzenia każdego dnia w walczącej Warszawie.

W sąsiedniej, sporych rozmiarów sali, zwanej również Salą pod Liberatorem znajduje się wierna, wykonana w skali 1:1 replika bombowca Consolidated B-24 Liberator. Warto również obejrzeć odrestaurowany oryginalny niemiecki pojazd samobieżny “Goliat”.

Tuż obok zaaranżowano salę kinową, w której można obejrzeć 5-minutowy film pt. “Miasto ruin”, który z lotu ptaka pokazuje cyfrową rekonstrukcję panoramy zniszczonej Warszawy. Film robi na widzu ogromne wrażenie.

Z Sali pod Liberatorem, a konkretnie z miejsca gdzie wyświetlany jest film można się dostać do piwnic, gdzie zorganizowana jest wystawa “Niemcy w okupowanej Warszawie”. Tutaj znajduje się również 25-metrowej długości replika kanałów, jakimi uciekała w czasie powstania ludność cywilna oraz powstańcy.

Po dostaniu się na antresolę można zobaczyć trochę niecodzienną kopię pomnika Syrenki, wystawę przedstawiającą powstańcze życie codzienne, a w kinie “Palladium” obejrzeć kroniki filmowe Biura Informacji i Propagandy AK, pokazywane w czasie Powstania Warszawskiego.

Nad budynkiem Muzeum Powstania Warszawskiego góruje 32-metrowa wieża z emblematem kotwicy, będącej symbolem Polski Walczącej. Na szczycie wieży jest taras widokowy, na który można dostać się windą. Z góry można podziwiać otoczenie Muzeum Powstania Warszawskiego – Park Wolności, Mur Sztuki oraz ogród, w którym stoi kilka pomników poświęconych pamięci uczestników Powstania Warszawskiego.

muzeum powstania warszawskiego

Po zakończeniu zwiedzania ekspozycji wewnętrznych Muzeum Powstania Warszawskiego udajemy się do Parku Wolności. Otacza go ponad 150-metrowej długości Mur Pamięci, na którym wyryto nazwiska około 11 tysięcy poległych w sierpniu i we wrześniu 1944 roku powstańców.

W środkowej części muru został zawieszony ważący ponad 2 tony dzwon “Monter”, poświęcony dowódcy Powstania Warszawskiego – generałowi brygady Antoniemu Chruścielowi.

muzeum powstania warszawskiego

Gdy w boju padnę – o, daj mi imię,
Moja ty twarda żołnierska ziemio.

— Krzysztof Kamil Baczyński

Tuż za Murem Pamięci można obejrzeć galerię plenerową “Mur Sztuki”, gromadzącą murale autorstwa współczesnych artystów m.in. Edwarda Dwurnika. W Parku Wolności można także zobaczyć replikę opancerzonego powstańczego wozu bojowego “Kubuś”.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *