muzea w warszawie

Muzea w Warszawie – 10 propozycji zwiedzania

Niełatwo zdecydować się, które muzea w Warszawie warto odwiedzić, jeśli w stolicy działa ich kilkadziesiąt. Każde z nich ma swoją specyfikę, każde też gromadzi eksponaty z innego okresu historycznego. W tym wpisie poznasz te muzea w Warszawie, które moim zdaniem po prostu trzeba odwiedzić oraz te, których atrakcyjność poparta jest liczbą odwiedzających.

Pierwsze muzeum w Warszawie powstało w roku 1805 w pałacu w Wilanowie. Wtedy to Stanisław Kostka Potocki udostępnił odwiedzającym pałac oraz zgromadzone przez siebie zbiory malarstwa, sztuki starożytnej i rzemiosła artystycznego. Było to jednocześnie drugie, po Świątyni Sybilli w Puławach, muzeum na ziemiach polskich. Tuż przed II wojną światową w Warszawie działało 29 publicznych muzeów.

Najczęściej odwiedzane muzea w Warszawie to Centrum Nauki Kopernik, będące jednocześnie jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów w Polsce, oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dowiedz się nieco więcej o tych muzeach oraz sprawdź, co w każdym z nich możesz zobaczyć i kiedy możesz bezpłatnie zwiedzić muzea w Warszawie.

Muzeum Narodowe

Pomiędzy Rondem de Gaulle’a a Mostem Poniatowskiego przy południowej pierzei Alei Jerozolimskich wznosi się Muzeum Narodowe. Gromadzi ono największe w Polsce zbiory sztuki polskiej, europejskiej i światowej wszystkich okresów historycznych.

Adres:

al. Jerozolimskie 3, 00-495 Warszawa

Współrzędne GPS:

52°13′54″N 21°01′29″E

Dojazd:

Autobusy: 111, 117, 158, 507, 521 (przystanek “Muzeum Narodowe”)

Od momentu powołania Muzeum Narodowego w latach 60. XIX wieku aż do wybuchu I wojny światowej udało się stworzyć bogatą kolekcję obejmującą m.in. malarstwo polskie i obce, rzeźbę, rzemiosło artystyczne i militaria. W tym czasie Muzeum nie posiadało własnej siedziby.

W latach 1864-1938 zbiory przenoszono ponad 50-krotnie w różne rejony Warszawy. Dopiero na przełomie lat 20. i 30. XX wieku wzniesiono gmach, który stał się siedzibą Muzeum Narodowego.

W przededniu II wojny światowej pracownicy Muzeum zabezpieczyli kolekcje i ukryli je w podziemiach budynku. We wrześniu 1939 roku schowano tu także dzieła ocalone ze spalonego Zamku Królewskiego i Łazienek. Niestety nie uchroniło to zbiorów przed grabieżą i dewastacją. Przez miesiące okupacji hitlerowcy systematycznie wywozili co cenniejsze eksponaty, a pozostałą część niszczyli.

muzea w warszawie - muzeum narodowe
Muzea w Warszawie — Muzeum Narodowe

Budynek Muzeum Narodowego stanowi obecnie jeden z lepszych przykładów nurtu architektury funkcjonalnej. We wnętrzach można zwiedzać kilka stałych ekspozycji. Zbiory Muzeum liczą około 830 tysięcy dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności.

Galeria Sztuki Starożytnej jest największą w Polsce i jedną z cenniejszych w Europie kolekcji dzieł sztuki starożytnego Bliskiego Wschodu, Egiptu oraz antycznej Grecji i Rzymu.

Galeria Faras z kolei jest największą w Europie galerią sztuki wczesnochrześcijańskiej, rozwijającej się w okresie średniowiecza w dolinie Nilu. Zaprezentowano tu fragmenty świątyni Faras wraz z unikatowymi malowidłami o tematyce religijnej powstałymi między VIII a XIV wiekiem.

W Galerii Sztuki Średniowiecznej można oglądać rzeźby, malarstwo tablicowe i wyroby złotnicze ze wszystkich regionów Polski i ważnych centrów artystycznych Europy.

Galeria Sztuki XIX Wieku prezentuje arcydzieła malarstwa polskiego. Wystawiono tu około 300 obrazów artystów polskich i obcych działających na terenie naszego kraju, powstałych w okresie od XVI do początków XX stulecia. Obejrzeć tu można dzieła m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej, Jana Matejki, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Juliana Fałata, Józefa Chełmońskiego, Józefa Mehoffera oraz Jacka Malczewskiego.

Galerię Sztuki Dawnej wypełniają płótna mistrzów pochodzenia włoskiego, francuskiego, niemieckiego, niderlandzkiego i flamandzkiego, powstałe między XIV a XIX wiekiem. Można tu również podziwiać kolekcję rzemiosła artystycznego – ceramikę, szkło, stroje i meble powstałe w okresie od X do początków XX stulecia.

Najnowszą galerią Muzeum Narodowego w Warszawie jest Galeria Wzornictwa Polskiego, prezentująca najważniejsze nurty polskiego wzornictwa od początku XX wieku po współczesność. Galeria gromadzi m.in. popularne odbiorniki telewizyjne i radiowe, meble, tkaniny i sprzęt gospodarstwa domowego.

Godziny zwiedzania Muzeum Narodowego w Warszawie

Poniedziałek:

nieczynne

Od wtorku do czwartku:

10:00 – 18:00

Piątek:

10:00 – 20:00

Sobota i niedziela:

10:00 – 18:00

Cennik biletów wstępu na ekspozycje stałe Muzeum Narodowego w Warszawie

Bilet normalny:

20 zł

Bilet ulgowy:

10 zł

We wtorek wstęp do Muzeum na ekspozycje stałe jest bezpłatny.

We wschodniej części gmachu mieści się Muzeum Wojska Polskiego z bogatą i ciekawą ekspozycją dziejów oręża polskiego.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Na warszawskiej Woli, u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej, znajduje się Muzeum Powstania Warszawskiego. Otwarto je w przededniu 60. rocznicy wybuchu powstania – 31 lipca 2004 roku.

Adres:

ul. Grzybowska 79, 00-844 Warszawa

Współrzędne GPS:

52°13′56″N 20°58′51″E

Dojazd:

Autobusy: 100, 106

Tramwaje: 1, 9, 11, 14, 22, 24

Metro (stacja “Rondo Daszyńskiego”)

Celem placówki jest przybliżenie historii Powstania Warszawskiego i jego uczestników, a także ukazanie życia codziennego powstańczej stolicy.

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprojektowano w murach zabytkowej elektrowni tramwajów miejskich z początków XX wieku. Przy wykorzystaniu tradycyjnych form wystawienniczych jak również nowatorskich technik multimedialnych stworzono niezwykle ciekawą wystawę. Ekspozycja nie tylko przybliża dzieje Powstania Warszawskiego ale również dzięki wykorzystanym środkom przekazu silnie działa na wyobraźnię i emocje widza.

muzea w warszawie - muzeum powstania warszawskiego
Muzea w Warszawie — Muzeum Powstania Warszawskiego

Wśród stale prezentowanych eksponatów znajdują się pamiątki z powstania, filmy dokumentalne, zdjęcia, dokumenty, a także broń i opaski powstańcze. Na uwagę zasługuje replika samolotu Liberator B-24 a także zaaranżowany na potrzeby Muzeum kanał. W sali kinowej można obejrzeć film pt. “Miasto ruin”, który pokazuje panoramę zburzonej Warszawy.

Polecany artykuł: Muzeum Powstania Warszawskiego – dojazd, bilety, zwiedzanie

Budynki muzealne otacza Park Wolności. Jego centralnym elementem jest ponad 150-metrowej długości Mur Pamięci, na którym wyryto nazwiska niemal 11 tysięcy poległych powstańców. W środkowej części muru zawieszono ważący ponad 2 tony dzwon “Monter”, poświęcony dowódcy powstania generałowi brygady Antoniemu Chruścielowi.

Na tyłach znajduje się galeria plenerowa “Mur Sztuki”, gdzie można obejrzeć murale autorstwa znanych współczesnych artystów.

Godziny otwarcia Muzeum Powstania Warszawskiego

Poniedziałek:

09:00 – 18:00

Wtorek:

nieczynne

Od środy do piątku:

09:00 – 18:00

Sobota i niedziela:

10:00 – 18:00

Cennik biletów wstępu do Muzeum Powstania Warszawskiego

Bilet normalny:

25 zł

Bilet ulgowy:

20 zł

W poniedziałki wstęp do Muzeum Powstania Warszawskiego jest bezpłatny.

Muzeum Fryderyka Chopina

Jednym z obowiązkowych punktów wycieczki dla osób zwiedzających szlak chopinowski w Warszawie jest wizyta w Pałacu Ostrogskich na Tamce. Mieści się tutaj Muzeum Fryderyka Chopina.

Adres:

ul. Okólnik 1, 00-368 Warszawa

Współrzędne GPS:

52°14’11.5″N 21°01’22.7″E

Dojazd:

Metro (stacja “Nowy Świat-Uniwersytet”)

Autobusy: 160, 162

Pałac został wzniesiony pod koniec XVII wieku z fundacji Janusza Ostrogskiego według projektu Tylmana z Gameren. W ciągu wieków budynek wielokrotnie zmieniał właścicieli a także był kilkakrotnie przebudowywany. Spalony w 1944 roku został odbudowany w latach 50. XX wieku według projektu Mieczysława Kuzmy opartego na oryginalnych planach Tylmana oraz rysunkach Zygmunta Vogla i obrazach Canaletta.

muzea w warszawie - muzeum fryderyka chopina
Muzea w Warszawie — Muzeum Fryderyka Chopina

Od 1953 roku pałac jest siedzibą powstałego w latach 30. XX wieku Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. W muzeum można oglądać największą i najcenniejszą na świecie kolekcję związaną z życiem i twórczością wielkiego kompozytora. Zbiory obejmują przeszło 5 tysięcy eksponatów. Wśród ponad 800 zgromadzonych tu rękopisów znajdują się niezwykle wartościowe zapisy nutowe dzieł lub ich fragmentów, wskazówki dotyczące metodyki gry na fortepianie oraz wiele innych odręcznych szkiców muzycznych, notatek i drobnych rysunków wykonanych przez Chopina. W 1999 roku część autografów została wpisana na listę UNESCO Pamięć Świata, gromadzącą najważniejsze dokumenty ludzkości.

W kolekcji znajdują się również pierwodruki dzieł Chopina, kopie sporządzone przez jego przyjaciół, a także listy i przedmioty osobiste pianisty jak np. fortepian. Zbiory uzupełniają liczne obrazy, grafiki i rzeźby, w tym portrety Chopina wykonane za jego życia. Dużą część kolekcji zajmują dokumenty związane m.in. z historią najstarszego na świecie, niezwykle prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, odbywającego się od 1927 roku co 5 lat w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Godziny zwiedzania Muzeum Fryderyka Chopina

Poniedziałek:

nieczynne

Od wtorku do niedzieli:

11:00 – 19:00

Cennik biletów wstępu do Muzeum Fryderyka Chopina

Bilet normalny:

23 zł

Bilet ulgowy:

14 zł

W środy wstęp do Muzeum jest bezpłatny, nie ma jednak możliwości rezerwacji biletów.

Ze względu na niewielką powierzchnię wystawienniczą obowiązuje rezerwacja biletów. Każde wejście odbywa się o pełnej godzinie, a wpuszczanych jest maksymalnie 60 osób.

Centrum Nauki Kopernik

Nad lewym brzegiem Wisły, w sąsiedztwie Mostu Świętokrzyskiego i Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, wznosi się gmach Centrum Nauki Kopernik.

Adres:

Wybrzeże Kościuszkowskie 20, 00-390 Warszawa

Współrzędne GP:

52°14’30.7″N 21°01’43.4″E

Dojazd:

Metro (stacja “Centrum Nauki Kopernik”)

Autobusy: 106, 118, 127, 162, 185

To największe i jedno z najbardziej nowoczesnych centrów naukowych w Polsce. Od czasu jego otwarcia w 2010 roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem i przyciąga tłumy zwiedzających.

Forma wystawy zachęca zwiedzających do wcielenia się w naukowca i odkrywcę. Każdy może przeprowadzić różnorodne doświadczenia i eksperymenty. Ekspozycja Centrum Nauki Kopernik składa się z kilku galerii tematycznych, prezentujących ponad 400 multimedialnych stanowisk i interaktywnych eksponatów. Dzięki nim zwiedzający może poznać zasady funkcjonowania otaczającej nas rzeczywistości, najważniejsze odkrycia ludzkości, zgłębić tajemnice organizmu człowieka.

muzea w warszawie - centrum nauki kopernik
Muzea w Warszawie — Centrum Nauki Kopernik

Dla starszych zorganizowano dodatkowo galerię pozwalającą zgłębić tajemnice umysłu i prawa rządzące relacjami międzyludzkimi. Dzieci mogą poznać świat nauki poprzez zabawę i proste eksperymenty.

W Centrum Nauki Kopernik działa nowoczesne planetarium, w którym na kopule o średnicy 16 metrów wyświetlane są filmy o tematyce popularnonaukowej. Budynek otacza mający edukacyjno-rozrywkowy charakter Park Odkrywców. Ponadto w obiekcie organizowane są warsztaty i dyskusje o charakterze naukowym dla uczestników w różnym wieku.

Godziny zwiedzania Centrum Nauki Kopernik

Wystawy:

Poniedziałek – czwartek: 09:00 – 18:00

Piątek: 09:00 – 20:00

Sobota – niedziela: 09:00 – 19:00

Planetarium:

Poniedziałek: 09:00 – 15:30

Wtorek – czwartek: 09:00 – 19:00

Piątek – sobota: 10:00 – 21:00

Niedziela: 10:00 – 19:30

Cennik biletów wstępu do Centrum Nauki Kopernik

Dni powszednie:

Bilet normalny (wystawy) — 37 zł

Bilet ulgowy (wystawy) — 25 zł

Bilet normalny (Planetarium) — 27 zł

Bilet ulgowy (Planetarium) — 19 zł

Bilet normalny (Wystawy + Planetarium) — 47 zł

Bilet ulgowy (Wystawy + Planetarium) — 35 zł

Weekendy:

Bilet normalny (wystawy) — 39 zł

Bilet ulgowy (wystawy) — 26 zł

Bilet normalny (Planetarium) — 27 zł

Bilet ulgowy (Planetarium) — 19 zł

Bilet normalny (Wystawy + Planetarium) — 49 zł

Bilet ulgowy (Wystawy+Planetarium) — 36 zł

Z uwagi na ogromne zainteresowanie i ograniczone możliwości ekspozycyjne przed wejściem ustawiają się długie kolejki. Warto zatem zakupić wcześniej bilety przez internet.

Królikarnia – Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego

Na górnym Mokotowie znajduje się Królikarnia, jeden z najbardziej malowniczych zakątków Warszawy. We wschodniej części parku na skraju skarpy wiślanej wznosi się zabytkowy pałac, w którym mieści się Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego.

Adres:

ul. Puławska 113a, 02-707 Warszawa

Współrzędne GPS:

52°11′20.4″N 21°01′42.5″E

Dojazd:

Metro (stacja “Wierzbno”)

Autobusy: 218

Tramwaje: 4, 10, 14, 18, 31, 35

Królikarnia zawdzięcza swą nazwę czasom saskim. W XVII wieku istniał tu folwark, w którym król August II polował na króliki. W drugiej połowie XVIII stulecia Królikarnię zakupił hrabia Karol de Thomatis, szambelan króla Augusta Poniatowskiego. W latach 80. Domenico Merlini zaprojektował dla niego niewielki klasycystyczny pałac. Merlini wzorował się na słynnej renesansowej Villi Rotonda pod Vicenzą.

Pałac w Królikarni wzniesiono na planie kwadratu z centralnie usytuowaną rotundą nakrytą kopułą. Wejście główne poprzedza ozdobny joński portyk. Z tyłu znajduje się rozległy taras widokowy. Wokół rezydencji urządzono ogród w stylu angielskim. W tym czasie Królikarnia stała się modnym, często odwiedzanym zakątkiem stolicy. Wydawane przez Thomatisa przyjęcia słynęły w całej okolicy. Bawiło się tu wielu znamienitych gości, a wśród nich także słynni europejscy awanturnicy m.in. Giacomo Girolamo Casanova. Na niedzielne spacery przychodzili tu także zwykli warszawiacy.

muzea w warszawie - królikarnia - muzeum rzeźby im. xawerego dunikowskiego
Muzea w Warszawie — Królikarnia – Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego

W I połowie XIX wieku Królikarnia przeszła w ręce Michała Hieronima Radziwiłła, ostatniego wojewody wileńskiego. W połowie stulecia właścicielem Królikarni został Ksawery Pusłowski, wybitny kolekcjoner. We wnętrzach pałacu umieścił swą bezcenną kolekcję m.in. bogatą bibliotekę i galerię obrazów. W wyniku pożaru w 1879 roku wszystkie zbiory uległy zniszczeniu, ale już rok później pałac zrekonstruowano.

We wrześniu 1939 roku budynek uległ ponownemu zniszczeniu. W czasie Powstania Warszawskiego na terenie Królikarni toczyły się walki, w efekcie których ucierpiał m.in. drzewostan parku.

Po zakończonej w latach 60. XX wieku odbudowie pałac stał się siedzibą Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, artysty uznawanego za jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku.

Godziny zwiedzania Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego

Poniedziałek i wtorek:

nieczynne

Środa:

10:00 – 18:00

Czwartek:

12:00 – 20:00

Od piątku do niedzieli:

10:00 – 18:00

Cennik biletów wstępu do Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego

Bilet normalny:

15 zł

Bilet ulgowy:

10 zł

Dzieciom do lat 7 przysługuje wstęp bezpłatny. W czwartki wstęp do Muzeum Rzeźby jest bezpłatny.

Park Rzeźby czynny jest od świtu do zmierzchu. Wstęp do parku jest bezpłatny. Wśród drzew i krzewów prezentowane są eksponaty z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.

W bezpośrednim sąsiedztwie Królikarni, między ulicami: Puławską, Żywnego, Piaseczyńską i Idzikowskiego, leży Park Arkadia. Znajdują się tu stawy i drzewa, z których wiele ma ponad 100 lat. Miejsce to przyciąga rzesze spacerowiczów niezależnie od pory roku i jest jednym z najpiękniejszych zielonych miejsc w Warszawie.

Muzeum Więzienia Pawiak

Zwiedzając Muranów i miejsca związane z gettem warszawskim jak żydowski Trakt Pamięci czy Umschlaglatz, warto udać się na ulicę Dzielną, gdzie mieści się Muzeum Więzienia Pawiak.

Adres:

ul. Dzielna 24/26, 00-162 Warszawa

Współrzędne GPS:

52°14′46″N 20°59′27″E

Dojazd:

Tramwaje: 17, 33

Jest to miejsce pamięci męczeństwa i śmierci ale także niezłomności i bohaterstwa tysięcy Polaków symbol martyrologii ludności Warszawy.

Więzienie na Pawiaku zostało zaprojektowane w latach 30. XIX wieku. Na placu o powierzchni 1,5 hektara wzniesiono dwa budynki mieszczące więzienie męskie i żeńskie oraz szereg zabudowań gospodarczych, zaś cały teren otoczono wysokim murem. W okresie zaborów i 20-lecia międzywojennego było to główne więzienie polityczne obok warszawskiej Cytadeli. Przetrzymywano w nim m.in. członków rządu narodowego, uczestników powstania styczniowego z 1863 roku, a także tysiące działaczy partii narodowych, ludowych i robotniczych.

W czasie II wojny światowej Pawiak stał się głównym więzieniem śledczym Gestapo i największym więzieniem politycznym w okupowanej Polsce. W latach 1939-1944 przeszło przez nie około 100 tysięcy więźniów – polityków, wojskowych, członków organizacji konspiracyjnych, ale także zwykłych obywateli Warszawy aresztowanych w ulicznych łapankach. Ponad 60 tysięcy osób wywieziono do obozów koncentracyjnych, większość do Auschwitz-Birkenau. Przez Pawiak przeszło też kilka tysięcy Żydów. W lipcu 1944 roku Niemcy rozpoczęli akcję likwidacyjną, a z początkiem Powstania Warszawskiego wysadzili opustoszałe budynki w powietrze.

muzea w warszawie - muzeum więzienia pawiak
Muzea w Warszawie — Muzeum Więzienia Pawiak

W 1965 roku z inicjatywy byłych więźniów Pawiaka, kombatantów i ludności Warszawy powstało Muzeum Więzienia Pawiak. Budynek powstał na fundamentach siódmego oddziału, jednego z najcięższych na Pawiaku. W prawym skrzydle zrekonstruowano korytarz i cele więzienne zachowując ocalałe fragmenty ścian. Można tu oglądać oryginalne elementy wyposażenia w tym więzienne łóżka czy drzwi do celi. Zgromadzono tu także dokumenty, zdjęcia, wspomnienia, rysunki oraz przedmioty osobiste więźniów Pawiaka.

W lewym skrzydle znajduje się ekspozycja stała pt. “Pawiak 1835-1944”. Jej zasadnicza część poświęcona została okresowi okupacji niemieckiej z czasów II wojny światowej.

Na dziedzińcu przed budynkiem muzeum znajduje się ocalały filar bramy wjazdowej, pomnik z brązu Drzewa Pawiackiego oraz liczne płyty i tablice pamiątkowe przypominające o tragicznych wydarzeniach.

Godziny zwiedzania Muzeum Więzienia Pawiak

Poniedziałek:

nieczynne

Wtorek:

10:00 – 17:00

Środa:

11:00 – 19:00

Od czwartku do niedzieli:

10:00 – 17:00

Cennik biletów wstępu do Muzeum Więzienia Pawiak

Bilet normalny:

10 zł

Bilet ulgowy:

5 zł

Czwartek jest dniem bezpłatnego wstępu do Muzeum.

Zamek Królewski

Zamek Królewski jest jednym z najważniejszych zabytków i zarazem obiektów muzealnych Warszawy. Przez setki lat pełnił funkcję rezydencji królewskiej oraz centrum administracyjnego państwa polskiego.

Adres:

Plac Zamkowy 4, 00-277 Warszawa

Współrzędne GPS:

52°14′52″N 21°00′51″E

Dojazd:

Tramwaje: 4, 13, 20, 23, 26, 28

Autobusy: 160, 190

Na przełomie XIII i XIV wieku w miejscu gdzie obecnie wznosi się Zamek Królewski znajdował się gród książąt mazowieckich. W I połowie XIV wieku wybudowano Wieżę Grodzką. Na przełomie XIV i XV wieku powstał Dwór Wielki, tzw. Curia Maior, gdzie odbywały się posiedzenia sądów i obrady sejmu mazowieckiego. W przeciągu kolejnych wieków zamek był wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany. W drugiej połowie XVI stulecia wzniesiono Wieżę Władysławowską oraz Nowy Dwór tzw. Curia Minor, mieszczący królewskie apartamenty. Kolejna przebudowa miała miejsce na przełomie XVI i XVII wieku kiedy to król Zygmunt III Waza uczynił Warszawę miastem stołecznym. Zamek zyskał wówczas swój obecny pięcioboczny kształt i barokowy wystrój, stając się okazałą rezydencją królewską.

W drugiej połowie XVIII wieku z polecenia króla Augusta III dobudowano kolejne skrzydło. Za czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zamek przebudowywano w stylu klasycystycznym. Na przełomie XIX i XX wieku przywrócono mu barokowy wygląd zewnętrzny z czasów rozbudowy Zygmunta III Wazy.

Polecany artykuł: Zamek Królewski w Warszawie – historia, zwiedzanie i ciekawostki

We wrześniu 1939 roku w czasie oblężenia Warszawy Zamek Królewski częściowo spłonął w wyniku bombardowań. Pracownikom udało się jednak ocalić ogromną część wyposażenia apartamentów królewskich, które ukryto w Muzeum Narodowym. Wymontowano kilkaset elementów wystroju najważniejszych sal zamkowych i przewieziono je na Wawel. Po upadku Powstania Warszawskiego hitlerowcy wysadzili w powietrze mury zamku.

W okresie po II wojnie światowej na podstawie ocalałych przedwojennych dokumentów inwentaryzacyjnych zamku oraz uratowanych oryginalnych elementów wyposażenia opracowano plany rekonstrukcji. Zamek Królewski odbudowano dopiero w latach 1971-1984 odtwarzając jego barokowo-klasycystyczny charakter i zachowując wszystkie ocalałe elementy konstrukcji.

muzea w warszawie - zamek królewski
Muzea w Warszawie — Zamek Królewski

Obecnie Zamek Królewski w Warszawie pełni funkcje muzealne. Warto zwiedzić jego wnętrze m.in. sale reprezentacyjne i apartamenty prywatne z czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zostały one odtworzone z wielką starannością z użyciem autentycznych fragmentów. Znajduje się tu m.in. bogata galeria malarstwa polskiego i obcego. W jednej z sal zgromadzono ponad 20 obrazów Bernarda Belotta zwanego Canalettem. Przedstawione na nich widoki Warszawy końca XVIII wieku stały się bezcennym źródłem przy odbudowie miasta po wojnie.

Godziny zwiedzania Zamku Królewskiego w Warszawie

Poniedziałek:

nieczynne

Od wtorku do niedzieli:

10:00 – 17:00

Ogrody zamkowe dostępne są dla zwiedzających codziennie w godzinach: 10:00 – 20:00 (zimą do 18:00).

Cennik biletów wstępu do Zamku Królewskiego w Warszawie

Bilet normalny:

40 zł

Bilet ulgowy:

30 zł

Bilet dla dzieci i młodzieży (7-16 lat):

1 zł

Audioprzewodnik:

5 zł

Dzieci do lat 7 wchodzą do Zamku bezpłatnie. W środy wstęp na Zamek Królewski jest bezpłatny.

Zwiedzając zamek warto też zajrzeć do Arkad Kubickiego znajdujących się u jego podnóża od strony Wisły oraz obejrzeć Pałac pod Blachą.

Muzeum pałacu króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie

W południowo-zachodniej części Warszawy znajduje się zabytkowe założenie pałacowo-parkowe. Obok Zamku Królewskiego i Łazienek to właśnie Wilanów jest najcenniejszym zabytkiem Warszawy i jednym z najlepszych przykładów sztuki barokowej w Polsce.

Adres:

ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, 02-958 Warszawa

Współrzędne GPS:

52°09′54″N 21°05′22″E

Dojazd:

Autobusy: 116, 131, 163, 164, 180, 264, 519

Pałac w Wilanowie został wzniesiony dla króla Jana III Sobieskiego. W latach 1677-1696 powstała zasadnicza część rezydencji złożona z korpusu głównego oraz dwóch zakończonych wieżami galerii. Forma budowli łączy w sobie cechu francuskiego pałacu w stylu Ludwika XIV z włoską willą wiejską i tradycyjnym dworem polskim. Pałac otrzymał bogatą dekorację rzeźbiarską oraz malarską. Jej treść łączy w sobie apoteozę rodu królewskiego z gloryfikacją sukcesów wojskowych Jana III Sobieskiego. W wieku XVIII i XIX pałac przechodził kolejno w ręce kilku rodów magnackich. Był on również wielokrotnie rozbudowywany, co jednak nie zatarło pierwotnego charakteru budowli.

Polecany artykuł: Pałac w Wilanowie – ciekawostki i zwiedzanie

Z początkiem XIX stulecia Stanisław Kostka Potocki znacznie rozszerzył założenia ogrodowe. Dziś park rozciąga się na obszarze 45 hektarów i składa się z barokowego ogrodu w stylu francusko-włoskim, neorenesansowego ogrodu różanego i parku pejzażowego w stylu angielskim.

muzea w warszawie - pałac w wilanowie
Muzea w Warszawie — Pałac w Wilanowie

Pałac w Wilanowie to najstarsze muzeum sztuki w Polsce. Częściowo został udostępniony zwiedzającym już w 1805 roku. Po roku 1945 przeszedł na własność państwa a od połowy lat 90. XX wieku funkcjonuje jako samodzielna placówka muzealna.

Zwiedzanie obiektu warto zacząć od strony dziedzińca paradnego, skąd najlepiej prezentuje się fasada główna pałacu, a następnie przejść do przypałacowych ogrodów. Warto również zwiedzić historyczne wnętrza pałacu, w tym apartamenty królewskie. Można w nich podziwiać oryginalne malowidła ścienne, stiuki i barwne tkaniny oraz autentyczne elementy wyposażenia. Sale wypełniają XVIII- i XIX-wieczne meble, obrazy, rzeźby i ceramika. Najcenniejsza w pałacu w Wilanowie jest Galeria Portretu Polskiego z unikatowym zbiorem portretów trumiennych.

Godziny zwiedzania Pałacu w Wilanowie

Sezon letni:

Park: codziennie od 09:00 do zmroku

Pałac: codziennie 10:00 – 18:00

Sezon zimowy:

Park: codziennie od 09:00 do zmroku

Pałac: codziennie 10:00 – 16:00

Cennik biletów wstępu do Pałacu w Wilanowie

Bilet normalny:

Park: 10 zł; Pałac: 35 zł

Bilet ulgowy:

Park: 5 zł; Pałac: 28 zł

Bilet dla dzieci w wieku 7–16 lat:

Park: 1 zł; Pałac: 1 zł

Dzieciom do lat 7 przysługuje wstęp bezpłatny. W czwartki wstęp do pałacu i parku jest bezpłatny na podstawie wejściówek do pobrania w kasie. Na ten dzień nie ma możliwości rezerwacji wejściówek przez internet.

Zwiedzając Pałac w Wilanowie warto też zajrzeć do budynku dawnej ujeżdżalni gdzie mieści się siedziba pierwszego na świecie Muzeum Plakatu. W zbiorach znajduje się ponad 50 tysięcy eksponatów w tym prace Andy Warhola czy Stanisława Wyspiańskiego.

Niewidzialna Wystawa

Na warszawskich Alejach Jerozolimskich w budynku Atlas Tower znajduje się nietypowe muzeum – Niewidzialna Wystawa, działająca w Warszawie od 2011 roku.

Adres:

Aleje Jerozolimskie 123a, 02-017 Warszawa

Współrzędne GPS:

52°13′28″N 20°59′30″E

Dojazd:

Tramwaje: 7, 9, 22, 24

Autobusy: 127, 128, 157, 158, 175, 504, 517, 521

Oprócz Warszawy podobne wystawy funkcjonują również w Budapeszcie (Láthatatlan Kiállítás), Pradze (Neviditelná Výstava) oraz w Sztokholmie (Osynlig Utställning).

Niewidzialna Wystawa w Warszawie oferuje bardzo wyjątkowe zwiedzanie. Odbywa się ono bowiem w całkowitej ciemności, a przewodnikami są osoby niewidzące. W przeciwieństwie do innych muzeów i wystaw “eksponaty” można “oglądać” wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, dotyku i węchu.

muzea w warszawie - niewidzialna wystawa
Muzea w Warszawie — Niewidzialna Wystawa

Wystawa składa się z dwóch części. Najpierw przez 10 minut znajdujemy się w części widzialnej, w której można poznać używany przez osoby niewidome alfabet Baille’a, a także poznać życiorysy i dokonania znanych osób niewidomych m.in. Stevie Wondera, Andrei Bocelli’ego i Ray’a Charlesa.

Polecany artykuł: Niewidzialna Wystawa – dojazd i bilety wstępu

Później przekraczamy drzwi, za którymi przez 50 minut przebywamy w całkowitej ciemności i w takich właśnie warunkach zwiedzamy drugą, główną część Niewidzialnej Wystawy. To nietypowe zwiedzanie pozwala poznać świat osób niewidzących, ale również sprawdzić lub na nowo odkryć jakie możliwości poznawcze dają człowiekowi inne, poza wzrokiem, zmysły. Niektórzy zwiedzający mogą po kilkunastu minutach dojść nawet do wniosku, że do takiej skrytej w ciemności rzeczywistości można się przyzwyczaić. W trakcie zwiedzania odwiedzający przejdzie przez kilka pomieszczeń, w których zetknie się z niewidzialnymi ekspozycjami imitującymi sceny z życia codziennego.

Z uwagi na specyficzne warunki zwiedzania wystawa nie jest rekomendowana osobom cierpiącym na lęki, klaustrofobię, itp.

Godziny zwiedzania Niewidzialnej Wystawy

Od poniedziałku do piątku:

12:00 – 20:00

Sobota i niedziela:

10:00 – 20:00

Cennik biletów wstępu na Niewidzialną Wystawę

Od poniedziałku do piątku:

Bilet normalny — 40 zł

Bilet ulgowy — 35 zł

Sobota i niedziela:

Bilet normalny — 45 zł

Bilet ulgowy — 40 zł

Przed zwiedzaniem należy pozostawić w zamykanych szafkach wszystkie rzeczy świecące (zegarki, telefony), rzeczy mogące przeszkadzać w swobodnym zwiedzaniu (torebki, plecaki) lub mogące się uszkodzić w trakcie przebywania w strefie niewidzialnej (np. okulary).

Muzeum Życia w PRL

Zwiedzając muzea w Warszawie na koniec udajemy się w okolicę Placu Konstytucji na ulicę Piękną. Znajduje się tu Muzeum Życia w PRL.

Adres:

ul. Piękna 28/34, 05-077 Warszawa

Współrzędne GPS:

50°04′11,4″N 20°02′28,0″E

Dojazd:

Autobusy: 118, 520

Tramwaje: 4, 15, 18, 35

Muzeum Życia w PRL jest jedną z najmłodszych warszawskich ekspozycji. Pomysłodawcami utworzenia muzeum było dwóch przewodników po Warszawie. Najpierw w jednym z pomieszczeń garażu Soho Factory powstała rekonstrukcja typowego mieszkania z epoki PRL-u, bazująca na meblach z tamtego okresu i rodzinnych pamiątkach. W roku 2013 mieszkanie zostało przeniesione do starej fabryki PZO. Od następnego roku zaczęło tu działać Muzeum Czar PRL. Choć muzeum było dość chętnie odwiedzane, to jego lokalizacja nie była najlepsza, a powierzchnia wystawiennicza ograniczała możliwość zgromadzenia większej liczby eksponatów. Dlatego pod koniec roku 2018 rozpoczęła się adaptacja pomieszczeń zlokalizowanych przy Placu Konstytucji. Muzeum Życia w PRL znalazło tutaj swoją docelową lokalizację.

muzea w warszawie - muzeum życia w prl
Muzea w Warszawie — Muzeum Życia w PRL

Osoby urodzone po roku 1990 nie pamiętają tamtego okresu. Dla nich codzienne życie w czasach PRL jest jak mityczna kraina pełna nonsensów, komicznych zdarzeń i zabawnych rytuałów, znanych głównie z kultowych filmów Stanisława Barei. Dla starszych, żyjących w czasach PRL, Polska była państwem, w którym życie upływało pod znakiem braku wolności, deficytu towarów, kolejek przed sklepami, represji politycznych. Ta druga grupa widzów obejrzy wystawę z nutką nostalgii, a osoby urodzone w latach 90. XX wieku mogą zapoznać się z realiami epoki PRL.

Polecany artykuł: Muzeum Życia w PRL – czar minionej epoki

Wśród eksponatów zobaczyć można m.in. cud polskiej motoryzacji – Fiata 126p czyli popularnego “malucha”, strój milicyjny, wydawnictwa książkowe i muzyczne, wystrój typowego “M-2”, urządzenia AGD i elektronikę, szereg artykułów spożywczych z tamtej epoki, a także poznać różne aspekty życia od pierwszych lat po wojnie aż do końca lat 80. XX wieku.

Godziny zwiedzania Muzeum Życia w PRL

Od poniedziałku do czwartku:

10:00 – 18:00

Piątek:

12:00 – 20:00

Sobota i niedziela:

10:00 – 18:00

Cennik biletów wstępu do Muzeum Życia w PRL

Bilet normalny:

24 zł

Bilet ulgowy:

18 zł

Bilet rodzinny (2+1):

64 zł

Bilet rodzinny (2+2):

80 zł

Dzieci do lat 5 wchodzą do Muzeum bezpłatnie.

Uzupełnieniem wystawy jest możliwość zakupu popularnych w PRL artykułów spożywczych: oranżady w szklanej kapslowanej butelce, gumy balonowej czy lodów “Bambino”. Muzeum organizuje również zwiedzanie Warszawy z czasów socjalizmu zabytkową “Nysą 522” oraz autobusem “Jelcz” popularnie zwanym “ogórkiem”.

Podziel się artykułem
Wojciech Płusa
Wojciech Płusa

Jestem pasjonatem podróży, który wierzy, że każdy może odkrywać świat na własną rękę. Odwiedziłem wiele zakątków Europy, Azji i Afryki, zawsze z kubkiem dobrej kawy w ręku. Na swoim blogu dzielę się praktycznymi poradami, pokazując, że podróżowanie jest dostępne dla każdego, bez względu na budżet.

Artykuły: 366
buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *