dolina małej łąki

Dolina Małej Łąki i Wielka Polana Małołącka

Znakomitym pomysłem na krótką, niemęczącą i przyjemną wycieczkę w Tatrach jest Dolina Małej Łąki i Wielka Polana Małołącka. Dolina Małej Łąki to najmniejsza w polskich Tatrach dolina walna, czyli taka, która podchodzi pod główną grań. Zajmuje ona powierzchnię około 5,7 km2 i ma 5,4 km długości. Jest jedną z częściej uczęszczanych dolin w Tatrach, a przy tym bardzo piękną. Wielka Polana Małołącka w roku 1955 zajmowała powierzchnię około 28 ha, ale już w roku 2004 jej powierzchnia zmniejszyła się o połowę z powodu zarastania przez las.

Dolina Małej Łąki słynie z wielu jaskiń. Znajdują się tu cztery z pięciu otworów systemu Wielkiej Śnieżnej, która jest największą i najgłębszą jaskinią w Polsce. Jej długość to ponad 23 km, a głębokość – 824 m.

Polecany artykuł: Co zabrać na wyjście w góry – niezbędnik turysty

W Dolinie Małej Łąki położone są również jaskinie Śpiących Rycerzy, gdzie według legendy uśpieni rycerze czekają na wezwanie. Nie ma tutaj jednocześnie jaskiń udostępnionych dla turystów, za to sporo jest takich, które mogą eksplorować taternicy jaskiniowi.

Jak dojechać z Zakopanego do szlaku Doliną Małej Łąki

Wejście do Doliny Małej Łąki znajduje się niedaleko szosy na Chochołów, około 4 km od centrum Zakopanego. Najlepiej dotrzeć tu własnym samochodem lub busem (cena biletu 5 zł). Decydując się na przejazd busem należy wysiąść na przystanku “Gronik”.

Adres:

ul. Małej Łąki 1, 34-500 Kościelisko

Współrzędne GPS:

49°16’39.8″N 19°54’17.2″E

Przyjeżdżając tutaj własnym autem trzeba je zostawić na parkingu. Parking przy samym wlocie do Doliny Małej Łąki kosztuje 35 zł, a parking po przeciwnej stronie drogi – 25 zł.

dolina małej łąki

Dolina Małej Łąki i Wielka Polana Małołącka – statystyka trasy

Szlaki
Czas przejścia1h 47′
Odległość4,3 km
Najwyższy punktRozejście szlaków przy Wielkiej Polanie Małołąckiej (1167 m n.p.m.)
Różnica wysokości229 m
Poziom trudności★☆☆☆☆

Dolina Małej Łąki i Wielka Polana Małołącka – punkty orientacyjne i czasy przejścia

Gronik (938 m n.p.m.) → Dolina Małej Łąki (1044 m n.p.m.)

0h 45′
Dolina Małej Łąki (1044 m n.p.m.) → Rozejście szlaków (1167 m n.p.m.)

0h 15′
Rozejście szlaków (1167 m n.p.m.) → Wielka Polana w Dolinie Małej Łąki (1163 m n.p.m.)

0h 01′
Wielka Polana w Dolinie Małej Łąki (1163 m n.p.m.) → Rozejście szlaków (1167 m n.p.m.)

0h 01′
Rozejście szlaków (1167 m n.p.m.) → Dolina Małej Łąki (1044 m n.p.m.)

0h 15′
Dolina Małej Łąki (1044 m n.p.m.) → Gronik (938 m n.p.m.)

0h 30′

W kasie Tatrzańskiego Parku Narodowego kupujemy bilet wstępu i ruszamy przez las szlakiem żółtym, który początkowo biegnie równolegle ze szlakiem niebieskim prowadzącym na Przysłop Miętusi.

Gronik (938 m n.p.m.) → Dolina Małej Łąki (1044 m n.p.m.)


czas przejścia: 0h 45′

Idziemy szeroką ścieżką przez las, wzdłuż Małołąckiego Potoku. Teren wznosi się bardzo delikatnie, przez co na razie nie odczuwamy żadnego zmęczenia. Wkrótce docieramy do rozdroża, na którym skręcamy w lewo, trzymając się żółtych znaków.

Początkowo maszerujemy szeroką, przyjemną leśną drogą. Po upływie nieco ponad 30 minutach dochodzimy do miejsca, gdzie rozwidlają się szlaki. W prawo odbija szlak niebieski na Przysłop Miętusi, natomiast my obieramy szlak żółty, którym dalej podążamy.

Dolina Małej Łąki (1044 m n.p.m.) → Wielka Polana w Dolinie Małej Łąki (1163 m n.p.m.)


czas przejścia: 0h 16′

Dalej wędrujemy bardziej pod górę, cały czas odcinkiem reglowym.

Wreszcie po niemal godzinie od początku wycieczki wychodzimy na skraj Wielkiej Polany Małołąckiej. Otwiera się przed nami piękny krajobraz doliny, w którym wyróżniają się urwiste ściany Wielkiej i Pośredniej Turni w masywie Małołączniaka. Bardziej na lewo widać również Giewont.

Jakoż wkrótce widok tak czarujący a niespodziany uderza oczy, że przez chwilę stoimy jakby w odurzeniu, nie mogąc pojąć, czy to, na co patrzymy jest tylko sennym złudzeniem, czy też rzeczywiście na łonie ciemnych lasów i skalistych turni wykwita jakby kwiat nadobny rozkoszna polana…

— Maria Steczkowska

Wielka Polana Małołącka powstała na miejscu istniejącego tu bardzo dawno temu jeziora polodowcowego, które wypełniło zagłębienie utworzone przez morenę czołową. Dno jeziora sięgało ponad 60 metrów. Z czasem jezioro zostało zasypane przez osady denudacyjne zniesione z gór przez spływające wody. Polana sukcesywnie zmniejsza swoją powierzchnię przegrywając z cały czas rozrastającym się lasem.

U progu Wielkiej Polany Małołąckiej, tuż przy rozwidleniu szlaków są ławki, stoliki i mnóstwo miejsca do zorganizowania odpoczynku.

Z tego miejsca kontynuować możemy wędrówkę właśnie na Kondracką Przełęcz i dalej Giewont lub Kopę Kondracką. Innym rozwiązaniem jest spacer na Przysłop Miętusi (15 min), z którego wybrać się możemy na Małołączniak lub zejść do Doliny Kościeliskiej.

Wielka Polana w Dolinie Małej Łąki (1163 m n.p.m.) → Gronik (938 m n.p.m.)


czas przejścia: 0h 46′

Droga powrotna z Wielkiej Polany Małołąckiej do wylotu Doliny Małej Łąki powinna nam zająć nieco ponad 3 kwadranse. Wracamy idąc cały czas w dół, więc trasa powrotna jest typowo relaksująca i niemęcząca.

Wojciech Płusa
Wojciech Płusa

Jestem pasjonatem podróży, który wierzy, że każdy może odkrywać świat na własną rękę. Odwiedziłem wiele zakątków Europy, Azji i Afryki, zawsze z kubkiem dobrej kawy w ręku. Na swoim blogu dzielę się praktycznymi poradami, pokazując, że podróżowanie jest dostępne dla każdego, bez względu na budżet.

Artykuły: 372
buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *