z butorowego wierchu na gubałówkę

Z Butorowego Wierchu na Gubałówkę

Trasa z Butorowego Wierchu na Gubałówkę jest krótka i niemęcząca. Spokojnie można się na nią wybrać nawet z dziećmi, pod warunkiem, że pociechy poruszają się na własnych nogach. Spacer tą trasą warto odbyć po zwiedzaniu zakopiańskiego Sanktuarium na Krzeptówkach. Sama Gubałówka, mimo, że nie jest częścią Tatr, jest miejscem chętnie uczęszczanym przez turystów. Nasz spacer rozpocznie się przy górnej stacji wyciągu krzesełkowego na Butorowy Wierch, a zakończy przy dolnej stacji kolejki na Gubałówkę.

Zanim przejdziemy szlakiem z Butorowego Wierchu na Gubałówkę musimy dotrzeć do dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Butorowy Wierch.

Jak dojechać z Zakopanego do wyciągu na Butorowy Wierch

Ponieważ nie będziemy wracać do punktu startowego trasy, warto tu dotrzeć komunikacją miejską – autobusem nr 11. Należy wysiąść na przystanku Skibówki II. Następnie za Sanktuarium na Krzeptówkach skręcamy w prawo w ulicę Szymona Zaryckiego, następnie w ul. Sobiczkową, by po kilkunastu metrach odbić w prawo w polną drogę na skróty, którą dojdziemy do ulicy Nędzy Kubińca. Skręcamy w prawo, a po 200 metrach odbijamy w lewo w ślepą uliczkę, przy której znajduje się stacja dolna wyciągu krzesełkowego na Butorowych Wierch.

Adres:

ul. Czajki 7, 34-511 Kościelisko

Współrzędne GPS:

49°17’28.2″N 19°55’18.0″E

W kasie kupujemy bilet w jedną stronę w cenie 17 zł (bilet ulgowy 14 zł).

Polecany artykuł: Co zabrać na wyjście w góry – niezbędnik turysty

Wyciągiem krzesełkowym pokonamy odległość 1619 metrów w czasie około 20 minut. Różnica poziomów między dolną a górną stacją wyciągu wynosi 272 metry. Przy górnej stacji wyciągu krzesełkowego zaczyna się nasz spacer.

z butorowego wierchu na gubałówkę
Szlak z Butorowego Wierchu na Gubałówkę — Wyciąg krzesełkowy na Butorowy Wierch

Z Butorowego Wierchu na Gubałówkę – statystyka trasy

Szlaki
Czas przejścia0h 55′
Odległość3,7 km
Najwyższy punktGórna stacja wyciągu na Butorowy Wierch (1153 m n.p.m.)
Różnica wysokości363 m
Poziom trudności★☆☆☆☆

Z Butorowego Wierchu na Gubałówkę – punkty orientacyjne i czasy przejścia

Górna stacja wyciągu na Butorowy Wierch (1153 m n.p.m.) → Gubałówka – skrzyżowanie szlaków (1128 m n.p.m.)

0h 10′
Gubałówka – skrzyżowanie szlaków (1128 m n.p.m.) → Pająkówka (1122 m n.p.m.)

0h 05′
Pająkówka (1122 m n.p.m.) → Gubałówka – górna stacja kolejki (1120 m n.p.m.)

0h 20′
Gubałówka – górna stacja kolejki (1120 m n.p.m.) → Gubałówka – dolna stacja kolejki (1120 m n.p.m.)

0h 20′

Górna stacja wyciągu na Butorowy Wierch (1153 m n.p.m.) → Pająkówka (1122 m n.p.m.)


czas przejścia: 0h 15′

Po 20 minutowej przejażdżce wyciągiem krzesełkowym znajdujemy się na zboczu Butorowego Wierchu.

z butorowego wierchu na gubałówkę
Górna stacja wyciągu krzesełkowego na Butorowy Wierch

Bez trudu odnajdziemy zielony szlak, który rozpocznie trasę z Butorowego Wierchu na Gubałówkę. Pierwsze 10 minut idziemy biegnącą lasem drogą wyłożoną betonowymi płytami. Droga jest przyjemna, ale niestety początkowo jesteśmy zupełnie pozbawieni widoków na góry.

Po 10 minutach marszu docieramy do asfaltowej drogi (Salamandra), w którą skręcamy w lewo. Po dosłownie kilkunastu metrach jesteśmy na skrzyżowaniu asfaltowej drogi, a jednocześnie skrzyżowania szlaków (zielonego, żółtego, czerwonego i czarnego). My odbijamy w prawo. Drogą, którą idziemy biegną równolegle szlaki: czerwony, żółty i czarny.

Po 5 minutach docieramy, do rozwidlenia szlaków. W prawo odbija szlak żółty, a my idziemy dalej prosto asfaltową drogą, szlakiem czerwonym i czarnym.

Pająkówka (1122 m n.p.m.) → Gubałówka – górna stacja kolejki (1120 m n.p.m.)


czas przejścia: 0h 20′

Cały czas idziemy drogą asfaltową. Mijamy parkingi, a w okolicy Budnówki pojawiają się pierwsze budki gastronomiczne i stragany z pamiątkami.

Dotarliśmy do górnej stacji kolejki na Gubałówkę. O tym jak spędzić czas na Gubałówce i z jakich atrakcji można skorzystać dowiesz się z odrębnego artykułu.

z butorowego wierchu na gubałówkę
Górna stacji kolejki na Gubałówkę

Gubałówka – górna stacja kolejki (1120 m n.p.m.) → Gubałówka – dolna stacja kolejki (1120 m n.p.m.)


czas przejścia: 0h 20′

Aby trafić na czarny szlak, którym zejdziemy na dół, należy obejść od tyłu budynek stacji kolei linowej z prawej strony.

Czarny szlak biegnie wzdłuż toru kolei linowej na Gubałówkę. Początkowo szlak jest wysypany kamieniami i schodzimy po uformowanych z drobnych kamieni schodach.

Niestety mniej więcej w połowie zejścia droga jest bardziej gliniasta. Po kilkunastu minutach niezbyt intensywnych opadów dosłownie grzęźniemy w błocie. Zejście dodatkowo utrudniają wystające korzenie drzew. Pewnym ułatwieniem jest zejście z wyznaczonej trasy na łąkę.

Rekompensatą niezbyt wygodnej ścieżki jest wspaniały widok na Giewont, Tatry i samo Zakopane.

Po 20 minutach marszu od górnej stacji kolei liniowej na Gubałówkę zbliżamy się do końca trasy. Wychodzimy tuż obok budynku dolnej stacji kolejki na Gubałówkę.

z butorowego wierchu na gubałówkę

Szlakiem czarnym możemy również dotrzeć na Gubałówkę, a z Gubałówki przejść na Butorowy Wierch, a następnie stamtąd zjechać w dół wyciągiem krzesełkowym. Ten drugi wariant w odróżnieniu od wyżej opisanego zapewni widoki na Tatry w ostatnim etapie wycieczki.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *