Gdynia to przede wszystkim atrakcyjne ekskluzywne miejsce zamieszkania dla tysięcy ludzi związanych z handlem, usługami i gospodarką morską. Turystów wabią eleganckie sklepy, wspaniałe plaże i doskonałe restauracje. Niespotykana lokalizacja na wzgórzach i w dolinach, czasem przypominająca górzysty krajobraz, sprawia, że w Gdyni znajdziemy wspaniałe punkty widokowe, trasy spacerowe wzdłuż wybrzeża morskiego, przystanie żeglarskie i jachtkluby. To jedyne miasto w Polsce i jedno z niewielu w Europie posiadające tak długą i łatwo dostępną linię brzegową o długości ponad 12 km nie licząc terenów portowych.
W tym artykule
Pomimo tego, że pierwsze wzmianki o Gdyni odnotowano już w połowie XIII wieku aż do drugiej dekady XX wieku Gdynia była tylko małą nadmorską wioską. Prawa miejskie Gdynia otrzymała dopiero w 1926 roku. Decyzją polskiego Rządu w 1920 roku zbudowano port w Gdyni zwany potem “polskim oknem na świat”. Wkrótce potem uznano go za największy nad Bałtykiem. Wraz z rozwojem portu i stoczni rosło też prężne nowoczesne miasto, w którym osiedlali się przybysze z całej Polski.
We wrześniu 1939 roku Gdynia zasłynęła z obrony bazy Marynarki Wojennej na Oksywiu. Koniec wojny okazał się zagładą dla miasta, albowiem wycofujący się okupanci wysadzili w powietrze nabrzeża oraz zniszczyli wszystkie urządzenia portowe. Po wyzwoleniu Gdyni bardzo szybko przystąpiono do odbudowy miasta i portu, ważnego elementu w rozwoju gospodarczym Polski tamtych lat.
Ulica 10 Lutego
Wędrówkę po atrakcjach Gdyni warto rozpocząć w okolicach dworca głównego PKP i przystanku SKM “Gdynia Główna”. Spacerując ulicą 10 Lutego, której nazwa upamiętnia datę zaślubin Polski z morzem podziwiać można dynamikę miasta, jego sprawną i nowoczesną komunikację, w tym rzadko spotykane w Polsce trolejbusy oraz modernistyczną architekturę.
Polecany artykuł: Trójmiasto – atrakcje, noclegi, restauracje, komunikacja i plaże
Mijamy budynki nawiązujące kształtem do statków oraz te bardziej nowoczesne powstałe kilka lat temu. Idąc dalej natkniemy się na ulicę Świętojańską, do której jeszcze wrócimy.
Skwer Kościuszki
Za skrzyżowaniem ul. 10 Lutego z ul. Świętojańską zaczyna się Skwer Kościuszki, który jest jednym z ulubionych celów wycieczek, a także miejscem wielu koncertów, festynów i innych imprez. Po lewej stronie mijamy pokaźną siedzibę dowództwa Marynarki Wojennej RP. Przy odrobinie szczęścia można się tu natknąć na kroczących po okolicy marynarzy w galowych garniturach i czapkach.
Po przeciwnej stronie znajduje się Park Rady Europy. Dalej mijamy fontannę i wchodzimy na Aleję Jana Pawła II, wzdłuż której ciągnie się nabrzeże. Przycumowane są do niego dwa statki-muzea: ORP “Błyskawica” i żaglowiec “Dar Pomorza”.
Dotarcie piechotą z dworca głównego PKP w Gdyni do tego miejsca zajmuje około 20 minut. Jeśli nie masz ochoty na spacer powyżej opisaną trasą możesz tu dojechać trolejbusem nr 29.
ORP “Błyskawica”
ORP “Błyskawica” to okręt wojenny wprowadzony do służby w Marynarce Wojennej w 1937 roku. Niszczyciel ten w czasie II wojny światowej walczył dzielnie na Morzu Północnym i Śródziemnym, na Atlantyku, kanale La Manche i w Zatoce Biskajskiej. Podczas wojny okręt zniszczył 2 niszczyciele i 2 eskortowce, uszkodził 3 okręty podwodne, zestrzelił 3 samoloty nieprzyjacielskie.
Adres:
al. Jana Pawła II, 81-345 Gdynia
Współrzędne GPS:
54°31’10.3″N 18°33’04.2″E
Od 1 maja 1976 roku ORP “Błyskawica” zacumowany jest przy Nabrzeżu Pomorskim jako okręt-muzeum. Dziś można zwiedzać zarówno jego pokłady jak i wnętrza codziennie w godzinach od 10:00 do 13:00 i od 14:00 do 16:00.
Cennik biletów wstępu na statek ORP “Błyskawica”
Bilet normalny:
30 zł
Bilet ulgowy:
19 zł
Bilet rodzinny (2+2):
83 zł
Trasa zwiedzania przebiega po pokładzie statku, gdzie można obejrzeć uzbrojenie artyleryjskie i torpedowe: działo przeciwlotnicze, miny morskie, miotacze, zrzutnie bomb głębinowych oraz urządzenia kotwiczne znajdujące się na dziobie statku. Pod pokładem „Błyskawicy” przechodzi się przez pomieszczenia siłowni, radiostacji rufowej oraz kajuty mieszkalne podoficerów. Na statku można również obejrzeć ekspozycję przedstawiającą dzieje obecności Polski na morzu od czasów kaprów po współczesność.
Dar Pomorza
Nieco dalej przy tym samym nabrzeżu cumuje “Dar Pomorza”, statek legenda. Co roku odwiedza go ponad 100 tysięcy osób.
Adres:
al. Jana Pawła II, 81-345 Gdynia
Współrzędne GPS:
54°31’10.1″N 18°33’10.1″E
Ten trzymasztowy żaglowiec szkolny zbudowano w 1909 roku w Hamburgu. W 1929 roku społeczeństwo Pomorza zakupiło żaglowiec i podarowało Szkole Morskiej w Gdyni. Stąd wzięła się nazwa statku. Przez ponad 50 lat żaglowiec pełnił funkcje szkoleniowe jednostki Akademii Morskiej.
Od 1982 roku “Dar Pomorza” jest Oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Żaglowiec można zwiedzać codziennie w godzinach od 10:00 do 16:00.
Cennik biletów wstępu na “Dar Pomorza”
Bilet normalny:
25 zł
Bilet ulgowy:
15 zł
Bilet rodzinny (2+2):
70 zł
Zwiedzanie rozpoczynamy od obejrzenia wystawy opowiadającej o historii “Daru Pomorza”. Następnie przechodzimy kolejno przez najciekawsze pomieszczenia. Zwiedzamy międzypokład, gdzie mieszkali praktykanci, maszynownię, magazyn żagli, messę oficerską, salon komendanta, kabinę nawigacyjną, kuchnię oraz górne pokłady.
Z nabrzeża gdyńskiego odpływają statki wycieczkowe z restauracjami kursujące po zatoce Gdańskiej. Na ich pokładzie dotrzemy do Sopotu, Gdańska, Jastarni a nawet na Hel. W sezonie letnim przypływają tu również gigantyczne zagraniczne wycieczkowce z tysiącami pasażerów na pokładzie. Wychodzą oni na miasto zalewając gdyńskie restauracje, sklepy i ulice. Całe miasto rozbrzmiewa wtedy różnymi językami, a barwny tłum turystów miesza się z rdzennymi gdynianami.
Na końcu pobrzeża stoją dwa ogromne pomniki: poległych marynarzy w formie strzelistych masztów i wybitnego polskiego pisarza tworzącego w języku angielskim Josepha Conrada. Tuż obok nich, po przeciwległej stronie Daru Pomorza znajduje się przeszklony zaokrąglony budynek Akwarium Gdyńskiego.
Akwarium Gdyńskie
W Akwarium Gdyńskim można podziwiać zarówno zwierzęta morskie pochodzące z wód słonych różnych rejonów świata jak i słodkowodne z jezior i rzek z wszystkich kontynentów.
Adres:
al. Jana Pawła II 1, 81-345 Gdynia
Współrzędne GPS:
54°31′06″N 18°33′27″E
W 29 akwariach o pojemności od 500 do 16.000 litrów znajduje się obecnie około 1.200 zwierząt należących do około 150 gatunków. Są tu ryby, przedstawiciele gadów morskich, żółwie oraz liczne zwierzęta bezkręgowe. Akwarium Gdyńskie jest odwiedzane przez ponad 400 tysięcy osób rocznie.
Największą atrakcją ekspozycji akwaryjnej jest ogromny zbiornik o pojemności 3.000 litrów z żywą rafą koralową, prezentujący około 40 gatunków koralowców. Ponadto są tu liczne okazy gąbek, wieloszczetów, skorupiaków, małży, ślimaków, jeżowców i niezwykle kolorowych ryb tropikalnych. W jeszcze większym akwarium mającym 16.000 litrów prezentowane są 3 gatunki żółwi morskich.
Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się również akwaria słodkowodne, w których zobaczyć można m.in. owiane złą sławą piranie, przepiękne neonki czy niezwykłego oddychającego powietrzem atmosferycznym prapłetwca. Są tu również ciekawe gatunki ryb bałtyckich: sieje, węgorzyce, babki bycze, kur diabły i płastugi. Z kolei w części muzealnej eksponowane są odpowiednio spreparowane okazy roślin i zwierząt morskich, a także liczne plansze, modele i płaskorzeźby przekazujące różnorodne wiadomości na temat życia morza i jego eksploatacji.
W Akwarium Gdyńskim znajduje się również kilka sal wystawowych m.in. Sala Dydaktyczna, Sala Bezkręgowców i Sala Bałtycka.
Cennik biletów wstępu do Akwarium Gdyńskiego
Bilet normalny:
35 zł
Bilet ulgowy:
25 zł
Bilet dla osób niepełnosprawnych:
15 zł
Bilet rodzinny (2+1):
85 zł
Bilet rodzinny (2+2):
95 zł
Bilet rodzinny (2+3):
105 zł
W sezonie letnim z reguły są duże kolejki do kas biletowych. Aby uniknąć marnowania czasu na stanie w kolejce warto kupić bilety onlinie.
Gdyńska marina
Po drugiej stronie Akwarium Gdyńskiego rozpościera się gdyńska marina, czyli przystań jachtowa z nowoczesnymi pływającymi pomostami, przy których cumują łodzie oraz hangarami, w których przechowuje się motorówki i żaglówki. W sezonie letnim panuje tu ciągły ruch i gwar. Stateczki wpływają i wypływają z mariny a wokół uwija się obsługa przystani i liczni żeglarze.
Plaża miejska i Bulwar Nadmorski
Do mariny przylega plaża miejska, jedyna taka w Polsce, bo usytuowana całkowicie w centrum miasta. Latem nie sposób nią przejść wśród opalających się turystów i gdynian, dlatego lepiej skierować swe kroki na sąsiedni Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego.
To ulubione miejsce spacerów gdynian, którzy wypuszczają się tutaj całymi rodzinami niezależnie od pory roku i pogody. Bulwar ciągnie się wzdłuż morza u stóp Kamiennej Góry, najbardziej reprezentacyjnej willowej dzielnicy Gdyni położonej na wzgórzu, z którego rozpościera się niezwykły widok na Zatokę Gdańską, port i miasto. Przy dobrej pogodzie z punktów widokowych pod krzyżem na szczycie Kamiennej Góry można dostrzec daleko na horyzoncie Półwysep Helski i Westerplatte w Gdańsku. Na Kamienną Górę można wjechać kolejką od strony Placu Grunwaldzkiego.
Ulica Świętojańska
Wróćmy jednak do centrum miasta na ulicę Świętojańską. Dotrzemy tam z plaży miejskiej mijając Muzeum Miasta Gdyni i Marynarki Wojennej, a następnie przemierzając Plac Grunwaldzki, przy którym stoi potężny gmach Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej.
W teatrze tym mają miejsce premiery najsłynniejszych musicali światowych i polskich. Każdej jesieni dzięki teatrowi Gdynia zamienia się w filmową stolicę Polski w trakcie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Premierowe pokazy, konferencje prasowe, przyjęcia, i przyznanie nagród odbywa się właśnie w Teatrze Muzycznym, pod którym gromadzą się tłumy fanów pragnących otrzymać autografy od gwiazd.
Polecany artykuł: Plaże Trójmiasta – informacje praktyczne o 10 kąpieliskach
Kilkanaście metrów dalej wejdziemy na ul. Świętojańską – symbol dobrobytu Gdyni. To tu znajdują się eleganckie sklepy, kawiarnie i restauracje. To najbardziej ruchliwa, ale i najbardziej reprezentacyjna ulica Gdyni. Szerokie ekstrawaganckie chodniki oraz kolorowe fasady kamienic sprawiają, że sam spacer, bez konieczności zaglądania do setek sklepów, stanie się przyjemnością.
Około półgodzinna wędrówka ul. Świętojańską kończy się przy Urzędzie Miasta, naprzeciwko którego w Alei Piłsudskiego ustawiono ogromny Pomnik Ofiary Grudnia 1970. Składa się on z 17 mniejszych niż w gdańskim pomniku krzyży. Co roku odbywają się tu uroczystości poświęcone zabitym mieszkańcom Gdyni.
Tak kończymy spacer po młodej i nowoczesnej Gdyni, która jest miłą odskocznią po wędrówce po historycznym Gdańsku i turystycznym Sopocie.
Gdzie spać w Gdyni? Polecane noclegi
Starowiejska 9 Apartments
ul. Starowiejska 9
Jakubowy Hotel
ul. Jana z Kolna 2
Przystanek Centrum
ul. Starowiejska 33