plaże trójmiasta

Plaże Trójmiasta – informacje praktyczne o 10 kąpieliskach

Zarówno Gdańsk, jak i Gdynia oraz Sopot posiadają wspaniałą atrakcję, która przyciąga co roku tysiące turystów – piękne i czyste plaże. Choć powszechnie mówi się, że Bałtyk i Zatoka Gdańska są zimne, wietrzne i niegościnne, to tysiące turystów wylegujących się na rozgrzanym piasku, kąpiących się w słonym morzu i uprawiających sporty wodne wyraźnie przeczą temu stereotypowi. Plaże Trójmiasta pełne są spacerowiczów przez cały rok, ale siłą rzeczy najbardziej życiem tętnią latem. Sprawdź gdzie możesz odpocząć na plaży w Trójmieście.

Gdańsk jako serce Trójmiasta to miejsce przyjazne dla wszystkich turystów kochających tereny nadbałtyckie. Wakacyjna oferta miasta jest bardzo bogata, a spośród wielu jej elementów zdecydowanie wyróżniają się plaże. Żeby się o tym przekonać, warto odwiedzić każdą z plaż, aby samemu zażyć letnich promieni słońca i skorzystać ze znajdujących się na nich atrakcji.

Polecany artykuł: Trójmiasto – atrakcje, noclegi, restauracje, komunikacja i plaże

Ścieżki rowerowe pełne są rowerzystów, rolkarzy, rikszarzy czy osób, które świat przemierzają na hulajnodze i deskorolce. Trójmiejski pas nadmorski bez problemu udaje się pokonać z Brzeźna do Sopotu Kamiennego Potoku. To 7,5-kilometrowa trasa, którą można również przejść na piechotę – brzegiem morza lub deptakiem biegnącym wśród pachnącego lasu.

Plaże w Gdańsku

Spośród dziewięciu gdańskich kąpielisk aż sześć plaż wyróżnionych jest certyfikatem Błękitnej Flagi. Już ta informacja to wystarczający dowód na to, że warto latem pojawić się w Trójmieście i sprawdzić, które z plaż są najpiękniejsze.

Na gdańskich plażach jest czynnych kilka stacjonarnych zjeżdżalni wodnych oraz zjeżdżalnie dmuchane przeznaczone dla najmłodszych plażowiczów. Na amatorów czynnego wypoczynku czekają boiska do siatkówki i piłki nożnej a także ścieżka spacerowo-rowerowa biegnąca wzdłuż morskiego brzegu od Brzeźna do Jelitkowa.

Polecany artykuł: Gdańsk – Główne Miasto: ulica Długa i Długi Targ

Na samych plażach lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się również bogate zaplecze gastronomiczne. Jedną z atrakcji gdańskiego wybrzeża jest prawie 130-metrowej długości molo w Brzeźnie, popularne miejsce wypoczynku zarówno gdańszczan jak i turystów. W szczycie sezonu jest ono odwiedzane przez kilkadziesiąt tysięcy osób dziennie.

Jelitkowo

Wycieczkę po gdańskich plażach warto zacząć od Jelitkowa. Od 2010 plaża ta jest wyróżniona Błękitną Flagą. Kąpielisko w Jelitkowie leży na granicy Gdańska i Sopotu i jest doskonale skomunikowane z resztą miasta. Zaledwie kilkaset metrów od plaży znajduje się pętla tramwajowa oraz przystanki autobusowe.

Adres:

ul. Jelitkowska, 80-341 Gdańsk (wejście nr 68)

Współrzędne GPS:

54°25’28.9″N 18°35’56.0″E

Dojazd:

Tramwaje: 2, 4, 6, 8 (przystanek Jelitkowo 02)

Autobusy: 117, 143 (przystanek Jelitkowo 03)

Miejsce to cieszy się największą popularnością wśród rodzin z dziećmi oraz ludzi starszych. Oprócz szerokiej piaszczystej plaży na miejscu znajduje się m.in.: boisko do gry w piłkę, siłownia oraz brodziki i zjeżdżalnie wodne. Dojście do plaży prowadzi przez park i jest bardzo zielone. Niedaleko stąd swoje ujście do Zatoki Gdańskiej ma Potok Jelitkowski. Na terenie kąpieliska funkcjonują wypożyczalnie sprzętu plażowego i sportowego.

Plaże Trójmiasta – Gdańsk Jelitkowo
Plaże Trójmiasta — Gdańsk Jelitkowo

Z Jelitkowa można się udać na długi i relaksujący spacer w kierunku Brzeźna. Można iść brzegiem morza lub oddzielonym od brzegu pasem wydm deptakiem i w ten sposób dotrzeć na inne plaże Trójmiasta.

Stogi

Plaża w Stogach leży między Nowym Portem a Wyspą Sobieszewską. Można na nią dojechać bezpośrednio komunikacją miejską. Między plażami w Stogach i w Jelitkowie kursuje tramwaj linii numer 8.

Adres:

Wydmy 1, 80-656 Gdańsk (wejście nr 26)

Współrzędne GPS:

54°22’29.8″N 18°43’51.7″E

Dojazd:

Tramwaje: 8, 9 (przystanek Plaża Stogi)

Stogi powszechnie uważane są za najnowocześniejszy obiekt plażowy w Gdańsku. Plaża ta zadowoli każdego, również osoby, które oprócz kąpieli słonecznych chcą zażyć aktywności fizycznej. Do dyspozycji plażowiczów jest plac zabaw oraz boiska do gry w piłkę nożną i siatkową. Można też tu skorzystać z bezpłatnej sieci wi-fi.

Plaże Trójmiasta – Gdańsk Stogi
Plaże Trójmiasta — Gdańsk Stogi

Wejście na plażę prowadzi przez piaszczyste wydmy. Plaża jest dość szeroka i czysta. W trakcie opalania można podziwiać widoki na dźwigi portowe. Moim zdaniem na plażę w Stogach warto wybrać się po południu i pozostać do zachodu słońca.

Brzeźno

Kąpielisko w Brzeźnie cieszy się największą popularnością wśród wszystkich gdańskich plaż. Prawie co sezon plaża w Brzeźnie otrzymuje Błękitną Flagę, potwierdzającą czystość wody. Tłumy plażowiczów napędza Molo w Brzeźnie ciągnące się 136 metrów w głąb Zatoki Gdańskiej. Podczas spaceru po molo podziwiać można widok na Sopot i Gdynię, Westerplatte, a przy dobrej pogodzie nawet Hel.

Adres:

ul. Jantarowa 1, 80-512 Gdańsk (wejście nr 47)

Współrzędne GPS:

54°24’36.9″N 18°38’01.4″E

Dojazd:

Tramwaje: 3, 5 (przystanek Mazurska)

Plażę w Brzeźnie uwielbiają nie tylko turyści ale i mieszkańcy Gdańska. Przychodząc tu trzeba być przygotowanym na większe niż na pozostałych gdańskich kąpieliskach tłumy plażowiczów. Plaża posiada znakomite zaplecze techniczne. Działają tu liczne punkty gastronomiczne, a miłośnicy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu mogą skorzystać z boisk do gry w piłkę ręczną i siatkówkę oraz zjeżdżalni wodnych. Dla najmłodszych plażowiczów nieopodal wejścia nr 52 urządzono plac zabaw. W niektórych miejscach na plaży można skorzystać z bezpłatnej miejskiej sieci wi-fi.

Plaże Trójmiasta – Molo w Brzeźnie
Plaże Trójmiasta — Molo w Brzeźnie

Tuż przy plaży znajduje się Park Brzeźnieński im. Jerzego Haffnera oraz dużo większy – Park Prezydenta Ronalda Reagana, gdzie wśród zieleni można odpocząć zarówno od słońca jak i głośnych tłumów plażowiczów. Wzdłuż plaży biegnie szlak pieszy oraz ścieżka rowerowa, którymi można dotrzeć do Sopotu.

Sobieszewo

Kąpielisko Gdańsk Sobieszewo to jedna z najpopularniejszych gdańskich plaż i jednocześnie jedyna, na której można odpocząć w ciszy i spokoju. Z przystanku autobusowego do plaży mamy 1300 metrów marszu.

Adres:

ul. Falowa, 80-680 Gdańsk (wejście nr 16)

Współrzędne GPS:

54°21’17.5″N 18°50’07.9″E

Dojazd:

Autobusy: 112, 186 (przystanek Falowa)

Jeśli jesteś miłośnikiem aktywnego wypoczynku to plaża na Wyspie Sobieszewskiej nie spełni Twoich oczekiwań. Nie ma tu bowiem wypożyczalni skuterów wodnych i innego zmotoryzowanego sprzętu. Bez problemu można jednak wypożyczyć tradycyjny sprzęt plażowy, a także skorzystać z boisk.

Plaże Trójmiasta – Gdańsk Sobieszewo
Plaże Trójmiasta — Gdańsk Sobieszewo

Wzdłuż plaży biegnie lasem szlak turystyczny. Podczas spaceru można podziwiać nadmorską przyrodę. Idąc w kierunku północnym dotrzemy do rezerwatu przyrody Ptasi Raj, który jest domem dla ponad 200 gatunków ptaków.

Orle

Drugim kąpieliskiem na Wyspie Sobieszewskiej jest niewielka kameralna plaża Orle, którą rozpoznasz po wysokiej wieży stojącej na wydmach.

Adres:

ul. Lazurowa 10, 80-680 Gdańsk

Współrzędne GPS:

54°20’54.2″N 18°52’30.6″E

Dojazd:

Autobusy: 112 (przystanek Lazurowa)

Z racji, że plaża jest niewielka (100 m kw.) działa tu tylko jeden punkt gastronomiczny. Znajduje się tu także boisko do gry w siatkówkę. Plaża ta jest dobrym wyborem dla osób preferujących noclegi pod namiotem. Z myślą o nich w pobliżu plaży funkcjonuje kilka pól kempingowych.

Warto udać się na długi spacer plażą w kierunku wschodnim. U ujścia Wisły do Bałtyku znajduje się rezerwat Mewia Łacha. Wśród wydm wytyczono tu ścieżkę dydaktyczną, która umożliwia obserwację bałtyckich fok szarych oraz ptactwa, w tym mew i czapli.

Plaża w Sopocie

Plaża sopocka zajmuje powierzchnię ponad 27 hektarów. Wejść na nią możemy z głównego deptaku miasta – ul. Bohaterów Monte Cassino, popularnie zwanej Monciakiem. Plaża rozciąga się na całej długości miasta.

Adres:

Aleja Mamuszki 21, 81-718 Sopot

Współrzędne GPS:

54°27’07.5″N 18°33’57.6″E

Dojazd:

Autobusy: 122, 187 (przystanek Grand Hotel)

Punktem centralnym plaży w Sopocie jest molo, które dzieli plażę na część północną w kierunku Gdyni oraz południową w kierunku Gdańska. W sumie sopocka linia plażowa ma około 4,5 km.

Plaża w Sopocie jest wspaniałym miejscem na letnie wygrzewanie się w słońcu oraz na jesienne i zimowe spacery. Cała plaża jest piaszczysta. W okresie letnim w pobliżu łazienek północnych czynne są liczne atrakcje dla najmłodszych a także wypożyczalnie sprzętu wodnego. Ciekawym miejscem w południowej części plaży jest stara przystań rybacka.

Polecany artykuł: Sopot – co zobaczyć w jeden dzień

Plaże w Gdyni

W Gdyni możemy wypoczywać na kilku plażach. W śródmieściu, tuż obok przystani jachtowej znajduje się największa z nich, dozorowana przez ratowników. Dla spragnionych spektakularnych widoków przygotowano nawet możliwość wzbicia się nad plażę balonem.

Plaże Trójmiasta — Bulwar nadmorski w Gdyni

Najmniej uczęszczane bo położone daleko od śródmieścia są plaże w gdyńskich dzielnicach Babie Doły i Oksywie. Strzegą je ratownicy, zarówno z lądu jak i z wód zatoki. Poznaj kolejne plaże Trójmiasta.

Oksywie

Plaża na Oksywiu jest najspokojniejszym gdyńskim kąpieliskiem, co docenią osoby pragnące relaksu w ciszy i spokoju.

Adres:

Osada Rybacka, 81-108 Gdynia

Współrzędne GPS:

54°33’45.3″N 18°33’03.6″E

Dojazd:

Autobusy: 152 (przystanek Dickmana)

Blisko plaży znajduje się przystań rybacka oraz Bulwar Oksywski, deptak będący idealnym miejscem na spacer z widokiem na gdyńskie wybrzeże.

Idąc wzdłuż plaży w kierunku północnym trafimy na kolejną plażę Trójmiasta – kąpielisko Babie Doły.

Babie Doły

Udając się na plażę w Babich Dołach nawet w sezonie wakacyjnym mamy gwarancję, że spędzimy tu czas bez nadmiernych tłumów plażowiczów, bez miejskiego hałasu, mimo, że plaża znajduje się tylko kilka kilometrów od centrum Gdyni.

Adres:

Babie Doły, 81-197 Gdynia

Współrzędne GPS:

54°35’07.8″N 18°32’18.1″E

Dojazd:

Autobusy: 109 (przystanek Babie Doły)

Na plażę w Babich Dołach prowadzą trzy wejścia. 80-metrowej szerokości i 400-metrowej długości plaża jest piaszczysta, ale częściowo również kamienista. Zalety tego miejsca docenią osoby spragnione ładnych widoków. Z plażowego leżaka można podziwiać widok na klif, który wybrali sobie paralotniarze jako punkt startowy do podniebnych rejsów. Dotrzeć tam można spacerując plażą w kierunku Mechelinek. Pobyt na plaży umila również widok na zabytkową torpedownię.

Jeśli ktoś oglądał serial “Czterej pancerni i piec” to mógł zobaczyć ten obiekt w końcowych ujęciach odcinka pt. “Brzeg morza”. Idąc dalej na północ dotrzemy do rezerwatu przyrody Mechelińskie Łąki, gdzie można podziwiać dzikie kwiaty i wydmy.

Plaże Trójmiasta — Torpedownia w Babich Dołach

Plaża w Babich Dołach zapewnia tylko podstawowe udogodnienia dla plażowiczów. Jest tu wypożyczalnia leżaków i toalety. Liczba lokali gastronomicznych w pobliżu jest bardzo skromna.

Orłowo

Plaża w Gdyni Orłowie uchodzi za jedną z ładniejszych w Trójmieście. Plaża jest bardzo czysta i niezbyt oblegana przez turystów. Podobnie jak plaży w Babich Dołach można tu zrelaksować się w ciszy i jednocześnie podziwiać wyjątkowo ładne widoki.

Adres:

ul. Orłowska, 81-522 Gdynia

Współrzędne GPS:

54°28’54.8″N 18°33’55.4″E

Dojazd:

SKM (stacja Gdynia Orłowo)

Trolejbusy: 26 (przystanek Orłowo SKM)

Plażowicze zmęczeni wakacyjnym upałem znajdą na orłowskiej plaży miejsca z odrobiną cienia. Na terenie kąpieliska jest wypożyczalnia sprzętu plażowego (leżaki i parasole). Dostępne są tutaj również liczne punkty gastronomiczne oraz toalety.

Plaże Trójmiasta — Molo w Orłowie

Plaża orłowska może się pochwalić 180-metrowym drewnianym molem, co prawda znacznie krótszym od sopockiego, ale zapewniającym malownicze widoki zarówno na plażę jak i zatokę.

W okresie letnim na plaży w Orłowie organizowane są koncerty i imprezy m.in. Scena Letnia Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza, która przyciąga setki widzów. Warto również nadmienić, że na przedłużeniu ulicy Orłowskiej niedaleko plaży stoi domek Stefana Żeromskiego. Pisarz spędzał tu wakacje i napisał książkę o Gdyni pt. “Wiatr od morza”.

Plaże Trójmiasta – Gdynia Orłowo
Plaże Trójmiasta — Gdynia Orłowo

Redłowo

Plaża Gdynia Redłowo ciągnie się na długości 200 metrów, pomiędzy Klifem Orłowskim a Klifem Redłowskim.

Adres:

Redłowo, 81-518 Gdynia

Współrzędne GPS:

54°29’46.6″N 18°33’47.3″E

Dojazd:

Autobusy: 133, 192, 252 (przystanek Cylkowskiego)

Plaża redłowska to kolejne kąpielisko w Gdyni, które oprócz relaksu na słońcu zapewnia ładne widoki. Położona jest nieco na uboczu i pozwala na bliższy kontakt z naturą, gdyż usypana jest pod stromym klifem.

Polecany artykuł: Gdynia – co zobaczyć w jeden dzień

Niedaleko kąpieliska znajdują się punkty gastronomiczne oraz siłownia. Plaża jest często odwiedzana przez ludzi młodych, ale jest również odpowiednia dla rodzin z dziećmi, z myślą o których urządzono nieopodal plac zabaw.

Plaże Trójmiasta – Gdynia Redłowo
Plaże Trójmiasta — Gdynia Redłowo

Plaże Trójmiasta – gdzie na plażę z psem?

W Gdańsku można wejść na plaże z czworonogami przez cały rok. Pewne ograniczenia występują jednak w okresie letnim. Specjalny wybieg dla psów funkcjonuje na plaży w Brzeźnie, po prawej stronie od wejścia nr 34.

Psy można wprowadzać również na plażę w Sopocie. Są tu dwa miejsca gdzie można zapewnić czworonogom możliwość wyszalenia się: od strony Gdańska pomiędzy wejściami 43 i 45, oraz od strony Gdyni pomiędzy wejściami 1 i 2.

Na terenie Gdyni z psem można wejść na plażę w Orłowie (pomiędzy wejściami 18 i 19) oraz na teren kąpieliska na Oksywiu (przy wejściu nr 4).

Pamiętaj, że choć niektóre plaże Trójmiasta są przyjazne dla czworonogów, to wprowadzając psa na plażę odpowiadasz za to, aby miał on na pysku kaganiec oraz był na smyczy. Oczywiście właściciel psa jest zobowiązany w razie konieczności posprzątać po swoim pupilu.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *