Po drugiej stronie Długiego Pobrzeża w Gdańsku znajdują się dwie wyspy na Motławie – Ołowianka i Wyspa Spichrzów. Aby się na nie dostać można wsiąść na kursujący co kilkanaście minut prom. Można też skorzystać z ruchomej kładki pieszej prowadzącej na Ołowiankę. Cofając się Długim Pobrzeżem pod Zieloną Bramę można przejść mostem na drugą stronę rzeki i wówczas znaleźć się na Wyspie Spichrzów.
W tym artykule
Spacer po wyspiarskiej części Gdańska rozpoczniemy od Ołowianki, a następnie przejdziemy wzdłuż gdańskiej mariny na Wyspę Spichrzów.
Ołowianka
Ołowianka jest wyspą na Motławie i Kanale Stępka. Wyspą stała się dopiero po przekopaniu w roku 1576 Kanału na Stępce. W owym czasie Ołowianka stała się magazynowym zapleczem gdańskiego portu.
Pierwsza udokumentowana nazwa tego miejsca to Szafarnia. Dziś na Ołowiance istnieje ulica o tej nazwie. Obecna nazwa wyspy wywodzi się od magazynów do przechowywania ołowiu, z których największy nazywany był „Dworem Ołowianym”.
Życie w średniowiecznym Gdańsku koncentrowało się na lewym brzegu Motławy, przy nabrzeżu z bramami wodnymi. Ponieważ port się rozrastał z czasem pojawiła się potrzeba rozbudowy infrastruktury właśnie na przeciwległym brzegu Motławy. W XVII wieku na Ołowiance znajdowało się 7 spichlerzy. Obecnie pozostało tylko 5 z nich: Oliwski, Panna, Miedź, Mała i Duża Dąbrowa. Pod koniec XIX wieku berlińska firma „Siemens & Halske” wybudowała tu kompleks miejskiej elektrowni.
— Odkryj Gdańsk —
Jak się dostać na wyspę Ołowianka
Z Długiego Pobrzeża na Ołowiankę można się dostać promem „Motława” lub skorzystać ze zwodzonej kładki w okolicach Targu Rybnego.
Przeczytaj artykuł:
Trójmiasto – atrakcje, noclegi, restauracje, komunikacja i plaże
Prom „Motława” kursuje pomiędzy Żurawiem a Spichlerzami na wyspie Ołowiance od poniedziałku do niedzieli co 15 minut począwszy od godziny 11:00 (w środy od godziny 13:00) do godziny 18:00. Bilet na prom kosztuje 4 zł.
Kładka zwodzona jest dostępna dla ruchu pieszego co godzinę między 07:30 a 23:30, przez 30 minut, za wyjątkiem dłuższego okresu zwodzenia między godziną 21:00 a 22:00.
Na Ołowiance swoją siedzibę ma Narodowe Muzeum Morskie oraz Polska Filharmonia Bałtycka.

Narodowe Muzeum Morskie
Narodowe Muzeum Morskie to kompleks muzealny rozciągający się po obu stronach Motławy. Siedziba Muzeum mieści się w trzech spichlerzach na Ołowiance.
Adres — ul. Ołowianka 9-13, 80-751 Gdańsk
Współrzędne GPS — 54°21′03,7″N 18°39′32,4″E
Główna wystawa stała pt. „Polacy na morzach świata” przedstawia morską historię Polski i Polaków w minionym tysiącleciu. Prezentowane są na niej modele statków, przykłady dawnej broni, instrumenty nawigacyjne, monety i dawna ceramika.

W Muzeum można również podziwiać bogatą kolekcję modeli żaglowców, okrętów i statków handlowych, m.in. „Vasa”, MS „Batory” i ORP „Orzeł”.
W Galerii Morskiej obejrzymy bogatą kolekcję malarstwa marynistycznego. Wystawa prezentuje ponad 80 dzieł wybitnych artystów polskich i zagranicznych tworzących w różnych stylach i epokach.
Muzeum organizuje również ciekawe wystawy czasowe.

Godziny zwiedzania Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Od poniedziału do wtorku — 11:00 – 18:00
Środa — 13:00 – 18:00
Od czwartku do niedzieli — 11:00 – 18:00
Cennik biletów wstępu do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Spichlerze (Bilet normalny) — 15 zł
Spichlerze (Bilet ulgowy) — 10 zł
Spichlerze, statek muzeum „Sołdek”, Ośrodek Kultury Morskiej + prom (Bilet normalny) — 35 zł
Spichlerze, statek muzeum „Sołdek”, Ośrodek Kultury Morskiej + prom (Bilet ulgowy) — 25 zł
Spichlerze, statek muzeum „Sołdek”, Ośrodek Kultury Morskiej (z salą interaktywną) + prom (Bilet normalny) — 40 zł
Spichlerze, statek muzeum „Sołdek”, Ośrodek Kultury Morskiej (z salą interaktywną) + prom (Bilet ulgowy) — 28 zł
Spichlerze, Ośrodek Kultury Morskiej + prom (Bilet normalny) — 20 zł
Spichlerze, Ośrodek Kultury Morskiej + prom (Bilet ulgowy) — 15 zł

Statek-muzeum „Sołdek”
Przed spichlerzami zacumowany jest statek-muzeum SS „Sołdek”, pierwszy statek zbudowany w gdańskiej stoczni po drugiej wojnie światowej.
„Sołdek” to prawdziwa legenda polskiej żeglugi i jedyny zachowany na świecie rudowęglowiec napędzany parą. Niegdyś kursował do Ameryki. Odbył prawie 1,5 tysiąca rejsów przewożąc rudy żelaza i polski węgiel, zawijając do ponad 60 portów.


Dziś zwiedzać można jego ładownie, nadbudówki i mostek kapitański. Warto stanąć za jego sterem a także przespacerować się po pokładzie. Można stąd podziwiać Gdańsk z perspektywy, z jakiej widzieli go przez stulecia marynarze wpływający do portu na Motławie. Pod pokładem statku można oglądać nowocześnie zaaranżowaną wystawę „Sołdek i jego czasy”, przedstawiającą historię polskiego budownictwa okrętowego oraz handlu morskiego w II połowie XX w.
Bilety na „Sołdka” sprzedawane są w kasach Spichlerzy na Ołowiance i Ośrodka Kultury Morskiej.
Polska Filharmonia Bałtycka
Nieco dalej za Muzeum Morskim i za „Sołdkiem” znajduje się Polska Filharmonia Bałtycka.
Adres — ul. Ołowianka 1, 80-751 Gdańsk
Współrzędne GPS — 54°21′09,87″N 18°39′34,63″E
Choć Filharmonia Bałtycka istnieje już ponad 60 lat, nie miała swojej stałej siedziby. Obecnie mieści się w przebudowanej dawnej XIX-wiecznej elektrowni. Piękny budynek został wyremontowany a wnętrza przebudowano na super nowoczesne sale koncertowe. Główna sala koncertowa mieści 1000 melomanów. W sali tej znajdują się 91-głosowe organy wybudowane w 1955 roku przez szwajcarską firmę „Kuhn” w katedrze w Lozannie. W 2004 roku organy trafiły do Filharmonii Bałtyckiej.

Udając się w kierunku północnym za budynki Filharmonii Bałtyckiej dotrzemy do napisu „Gdańsk”, przy którym można sobie zrobić gustowną pamiątkową fotografię. Szczególnie efektownie napis ten prezentuje się po zmroku i nocą, kiedy jest oświetlony.

Koło widokowe AmberSky
Idąc dalej dotrzemy do widocznego z daleka koła widokowego AmberSky, z którego można podziwiać panoramę całego Długiego Pobrzeża, Stoczni Gdańskiej, Ołowianki i Wyspy Spichrzów.
Adres — ul. Ołowianka 1, 80-751 Gdańsk
Współrzędne GPS — 54°21’11.2″N 18°39’42.2″E
Nazwa tej atrakcji turystycznej nawiązuje do naturalnego bogactwa Gdańska – bursztynu. Wysokość koła wynosi 50 metrów, co dodaje dreszczyku podziwianym widokom. Koło składa się z 36 ośmioosobowych gondoli. Widowiskowa przejażdżka trwa kwadrans i obejmuje trzy obroty.

Godzinny otwarcia koła widokowego AmberSky
Od poniedziałku do czwartku — 10:30 – 22:00
Piątek i sobota — 10:30 – 24:00
Niedziela — 10:30 – 22:00
Cennik biletów na koło widokowe AmberSky
Bilet normalny — 35 zł
Bilet ulgowy — 25 zł
Wyspa Spichrzów
Na Wyspę Spichrzów można dotrzeć udając się z Ołowianki na krótki spacer ul. Ołowianka. Po przejściu na drugi brzeg Kanału na Stępce skręcamy w prawo w ul. Szafarnia. Znajdziemy się na Gdańskiej Marinie, gdzie można podziwiać zacumowane ekskluzywne jachty. Na trasie można również zobaczyć XIX-wieczny żelazny żuraw portowy, a nieco wcześniej oryginalny pomnik „Tym którzy nie wrócili”.


Po dojściu skrzyżowania skręcamy w lewo w ulicę Stągiewną. Na Wyspę Spichrzów dostaniemy się przez Most Stągiewny.
Brama Stągiewna
Po lewej stronie widzimy Bramę Stągiewną z dwoma okrągłymi basztami, ze względu na swój kształt zwanymi Stągwiami Mlecznymi. Brama Stągiewna jest pozostałością po murach obronnych Gdańska.
Adres — ul. Stągiewna 80/750, 80-750 Gdańsk
Współrzędne GPS — 54°20′50,3″N 18°39′35,5″E

Dawne spichlerze i odbudowane kamienice
Wyspa Spichrzów powstała w wyniku przekopania kanału na Motławie jeszcze w XVI wieku. Zabudowano ten teren spichlerzami na zboże. W XVI wieku było ich w tym miejscu około 340. Otoczenie ich wodą miało chronić magazyny przed pożarami i rabusiami. Nie ocaliło ich jednak przed zniszczeniami wojennymi. W 1945 roku Wyspa Spichrzów została prawie całkowicie zniszczona podczas walk między Wehrmachtem i Armią Czerwoną. Wojnę przetrwały tylko trzy spichlerze: Steffen, Deo i Wisłoujście. Odbudowy doczekało się 36 z nich. Jeszcze dziś obok częściowo odbudowanych spichlerzy straszą wystające z ziemi gruzy spalonych magazynów.


Całkiem niedawno dokonano odbudowy kamienic przy ul. Stągiewnej. Spacerując ulicą można podziwiać te nowe budynki, jednocześnie tradycyjne i nowoczesne.
Po roku 2015 na Wyspie Spirzów powstało kilka nowoczesnych i komfortowych hoteli. Wiele z nich powstało historycznych parcelach po starych spichlerzach, zniszczonych podczas II wojny światowej.
Ulicą Stągiewną a następnie Zielonym Mostem dojdziemy na Długie Pobrzeże i znajdziemy się przed Zieloną Bramą, skąd można się wybrać na zwiedzanie Głównego Miasta.