gdańsk ołowianka i wyspa spichrzów

Wyspiarski Gdańsk – Ołowianka i Wyspa Spichrzów

Po drugiej stronie Długiego Pobrzeża w Gdańsku znajdują się dwie wyspy na Motławie – Ołowianka i Wyspa Spichrzów. Aby się na nie dostać można wsiąść na kursujący co kilkanaście minut prom. Można też skorzystać z ruchomej kładki pieszej prowadzącej na Ołowiankę. Cofając się Długim Pobrzeżem pod Zieloną Bramę można przejść mostem na drugą stronę rzeki i wówczas znaleźć się na Wyspie Spichrzów.

Spacer po wyspiarskiej części Gdańska rozpoczniemy od Ołowianki, a następnie przejdziemy wzdłuż gdańskiej mariny na Wyspę Spichrzów.

Ołowianka

Ołowianka jest wyspą na Motławie i Kanale Stępka. Wyspą stała się dopiero po przekopaniu w roku 1576 Kanału na Stępce. W owym czasie Ołowianka stała się magazynowym zapleczem gdańskiego portu.

Pierwsza udokumentowana nazwa tego miejsca to Szafarnia. Dziś na Ołowiance istnieje ulica o tej nazwie. Obecna nazwa wyspy wywodzi się od magazynów do przechowywania ołowiu, z których największy nazywany był “Dworem Ołowianym”.

Życie w średniowiecznym Gdańsku koncentrowało się na lewym brzegu Motławy, przy nabrzeżu z bramami wodnymi. Ponieważ port się rozrastał z czasem pojawiła się potrzeba rozbudowy infrastruktury właśnie na przeciwległym brzegu Motławy. W XVII wieku na Ołowiance znajdowało się 7 spichlerzy. Obecnie pozostało tylko 5 z nich: Oliwski, Panna, Miedź, Mała i Duża Dąbrowa. Pod koniec XIX wieku berlińska firma „Siemens & Halske” wybudowała tu kompleks miejskiej elektrowni.

Jak się dostać na wyspę Ołowianka

Z Długiego Pobrzeża na Ołowiankę można się dostać promem “Motława” lub skorzystać ze zwodzonej kładki w okolicach Targu Rybnego.

Polecany artykuł: Trójmiasto – atrakcje, noclegi, restauracje, komunikacja i plaże

Prom „Motława” kursuje pomiędzy Żurawiem a Spichlerzami na wyspie Ołowiance od poniedziałku do niedzieli co 15 minut począwszy od godziny 11:00 (w środy od godziny 13:00) do godziny 18:00. Bilet na prom kosztuje 4 zł.

Kładka zwodzona jest dostępna dla ruchu pieszego co godzinę między 07:30 a 23:30, przez 30 minut, za wyjątkiem dłuższego okresu zwodzenia między godziną 21:00 a 22:00.

Na Ołowiance swoją siedzibę ma Narodowe Muzeum Morskie oraz Polska Filharmonia Bałtycka.

gdańsk ołowianka i wyspa spichrzów
Ołowianka i Wyspa Spichrzów

Narodowe Muzeum Morskie

Narodowe Muzeum Morskie to kompleks muzealny rozciągający się po obu stronach Motławy. Siedziba Muzeum mieści się w trzech spichlerzach na Ołowiance.

Adres:

ul. Ołowianka 9-13, 80-751 Gdańsk

Współrzędne GPS:

54°21′03,7″N 18°39′32,4″E

Główna wystawa stała pt. “Polacy na morzach świata” przedstawia morską historię Polski i Polaków w minionym tysiącleciu. Prezentowane są na niej modele statków, przykłady dawnej broni, instrumenty nawigacyjne, monety i dawna ceramika.

gdańsk ołowianka i wyspa spichrzów
Ołowianka — Narodowe Muzeum Morskie

W Muzeum można również podziwiać bogatą kolekcję modeli żaglowców, okrętów i statków handlowych, m.in. “Vasa”, MS “Batory” i ORP “Orzeł”.

W Galerii Morskiej obejrzymy bogatą kolekcję malarstwa marynistycznego. Wystawa prezentuje ponad 80 dzieł wybitnych artystów polskich i zagranicznych tworzących w różnych stylach i epokach.

Muzeum organizuje również ciekawe wystawy czasowe.

gdańsk ołowianka i wyspa spichrzów
Ołowianka — Narodowe Muzeum Morskie

Godziny zwiedzania Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Godziny otwarcia poszczególnych obiektów różnią się w zależności od pory roku. Aktualne godziny zwiedzania możesz sprawdzić na stronie internetowej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Cennik biletów wstępu do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Spichlerze na Ołowiance

Wystawy stałe i czasowe:

Bilet normalny — 15 zł

Bilet ulgowy — 10 zł

Wystawy czasowe + Galeria Morska:

Bilet normalny — 10 zł

Bilet ulgowy — 8 zł

Statek “Sołdek”

Bilet normalny:

20 zł

Bilet ulgowy:

15 zł

Ośrodek Kultury Morskiej

Bilet normalny:

17 zł

Bilet ulgowy:

13 zł

Ołowianka

Statek-muzeum “Sołdek”

Przed spichlerzami zacumowany jest statek-muzeum SS “Sołdek”, pierwszy statek zbudowany w gdańskiej stoczni po drugiej wojnie światowej.

„Sołdek” to prawdziwa legenda polskiej żeglugi i jedyny zachowany na świecie rudowęglowiec napędzany parą. Niegdyś kursował do Ameryki. Odbył prawie 1,5 tysiąca rejsów przewożąc rudy żelaza i polski węgiel, zawijając do ponad 60 portów.

Dziś zwiedzać można jego ładownie, nadbudówki i mostek kapitański. Warto stanąć za jego sterem a także przespacerować się po pokładzie. Można stąd podziwiać Gdańsk z perspektywy, z jakiej widzieli go przez stulecia marynarze wpływający do portu na Motławie. Pod pokładem statku można oglądać nowocześnie zaaranżowaną wystawę “Sołdek i jego czasy”, przedstawiającą historię polskiego budownictwa okrętowego oraz handlu morskiego w II połowie XX w.

Bilety na “Sołdka” sprzedawane są w kasach Spichlerzy na Ołowiance i Ośrodka Kultury Morskiej.

Polska Filharmonia Bałtycka

Nieco dalej za Muzeum Morskim i za “Sołdkiem” znajduje się Polska Filharmonia Bałtycka.

Adres:

ul. Ołowianka 1, 80-751 Gdańsk

Współrzędne GPS:

54°21′09,87″N 18°39′34,63″E

Choć Filharmonia Bałtycka istnieje już ponad 60 lat, nie miała swojej stałej siedziby. Obecnie mieści się w przebudowanej dawnej XIX-wiecznej elektrowni. Piękny budynek został wyremontowany a wnętrza przebudowano na super nowoczesne sale koncertowe. Główna sala koncertowa mieści 1000 melomanów. W sali tej znajdują się 91-głosowe organy wybudowane w 1955 roku przez szwajcarską firmę “Kuhn” w katedrze w Lozannie. W 2004 roku organy trafiły do Filharmonii Bałtyckiej.

gdańsk ołowianka i wyspa spichrzów
Polska Filharmonia Bałtycka na wyspie Ołowianka

Udając się w kierunku północnym za budynki Filharmonii Bałtyckiej dotrzemy do napisu “Gdańsk”, przy którym można sobie zrobić gustowną pamiątkową fotografię. Szczególnie efektownie napis ten prezentuje się po zmroku i nocą, kiedy jest oświetlony.

gdańsk ołowianka i wyspa spichrzów
Napis “Gdańsk” na wyspie Ołowianka

Koło widokowe AmberSky

Idąc dalej dotrzemy do widocznego z daleka koła widokowego AmberSky, z którego można podziwiać panoramę całego Długiego Pobrzeża, Stoczni Gdańskiej, Ołowianki i Wyspy Spichrzów.

Adres:

ul. Ołowianka 1, 80-751 Gdańsk

Współrzędne GPS:

54°21’11.2″N 18°39’42.2″E

Nazwa tej atrakcji turystycznej nawiązuje do naturalnego bogactwa Gdańska – bursztynu. Wysokość koła wynosi 50 metrów, co dodaje dreszczyku podziwianym widokom. Koło składa się z 36 ośmioosobowych gondoli. Widowiskowa przejażdżka trwa kwadrans i obejmuje trzy obroty.

gdańsk ołowianka i wyspa spichrzów
Koło widokowe AmberSky na wyspie Ołowianka

Godzinny otwarcia koła widokowego AmberSky

Od poniedziałku do czwartku:

10:30 – 22:00

Piątek i sobota:

10:30 – 24:00

Niedziela:

10:30 – 22:00

Cennik biletów na koło widokowe AmberSky

Bilet normalny:

35 zł

Bilet ulgowy:

25 zł

Wyspa Spichrzów

Na Wyspę Spichrzów można dotrzeć udając się z Ołowianki na krótki spacer ul. Ołowianka. Po przejściu na drugi brzeg Kanału na Stępce skręcamy w prawo w ul. Szafarnia. Znajdziemy się na Gdańskiej Marinie, gdzie można podziwiać zacumowane ekskluzywne jachty. Na trasie można również zobaczyć XIX-wieczny żelazny żuraw portowy, a nieco wcześniej oryginalny pomnik “Tym którzy nie wrócili”.

Po dojściu skrzyżowania skręcamy w lewo w ulicę Stągiewną. Na Wyspę Spichrzów dostaniemy się przez Most Stągiewny.

Brama Stągiewna

Po lewej stronie widzimy Bramę Stągiewną z dwoma okrągłymi basztami, ze względu na swój kształt zwanymi Stągwiami Mlecznymi. Brama Stągiewna jest pozostałością po murach obronnych Gdańska.

Adres:

ul. Stągiewna 80/750, 80-750 Gdańsk

Współrzędne GPS:

54°20′50,3″N 18°39′35,5″E

gdańsk ołowianka i wyspa spichrzów
Brama Stągiewna

Dawne spichlerze i odbudowane kamienice

Wyspa Spichrzów powstała w wyniku przekopania kanału na Motławie jeszcze w XVI wieku. Zabudowano ten teren spichlerzami na zboże. W XVI wieku było ich w tym miejscu około 340. Otoczenie ich wodą miało chronić magazyny przed pożarami i rabusiami. Nie ocaliło ich jednak przed zniszczeniami wojennymi. W 1945 roku Wyspa Spichrzów została prawie całkowicie zniszczona podczas walk między Wehrmachtem i Armią Czerwoną. Wojnę przetrwały tylko trzy spichlerze: Steffen, Deo i Wisłoujście. Odbudowy doczekało się 36 z nich. Jeszcze dziś obok częściowo odbudowanych spichlerzy straszą wystające z ziemi gruzy spalonych magazynów.

Całkiem niedawno dokonano odbudowy kamienic przy ul. Stągiewnej. Spacerując ulicą można podziwiać te nowe budynki, jednocześnie tradycyjne i nowoczesne.

Po roku 2015 na Wyspie Spirzów powstało kilka nowoczesnych i komfortowych hoteli. Wiele z nich powstało historycznych parcelach po starych spichlerzach, zniszczonych podczas II wojny światowej.

Polecany artykuł: Gdańsk – Główne Miasto: ulica Długa i Długi Targ

Ulicą Stągiewną a następnie Zielonym Mostem dojdziemy na Długie Pobrzeże i znajdziemy się przed Zieloną Bramą, skąd można się wybrać na zwiedzanie Głównego Miasta.

Wojciech Płusa
Wojciech Płusa

Jestem pasjonatem podróży, który wierzy, że każdy może odkrywać świat na własną rękę. Odwiedziłem wiele zakątków Europy, Azji i Afryki, zawsze z kubkiem dobrej kawy w ręku. Na swoim blogu dzielę się praktycznymi poradami, pokazując, że podróżowanie jest dostępne dla każdego, bez względu na budżet.

Artykuły: 381
buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *