sopot

Sopot – co zobaczyć w jeden dzień

Sopot zaczyna się właściwie w połowie chodnika na gdańskiej Alei Grunwaldzkiej. Tablica informująca o granicy miasta wbita jest między jednym domem a drugim. I w zasadzie tylko to daje nam pojęcie, że właśnie w tym miejscu zaczyna się zupełnie inne miasto. Aby zrozumieć wyjątkowość Sopotu koniecznie trzeba spędzić tutaj weekend i całkowicie poddać się szaleńczemu klimatowi tego trójmiejskiego kurortu. Sprawdź co zobaczyć w jeden dzień w Sopocie.

35-tysięczne miasto położone między Gdynią i Gdańskiem przyciąga tysiące turystów z Polski i zagranicy, a także mieszkańców Trójmiasta spragnionych zabawy i prawdziwej rozrywki. W dzień tłum gości wyleguje się na plaży oraz spaceruje po reprezentacyjnym deptaku i wspaniałym molo. W nocy wszyscy przenoszą się do licznych dyskotek i pubów, które do białego rana wypełnione są muzyką i upojonymi weekendowym szaleństwem gośćmi. Oglądanie wschodu słońca przed noclegiem, śniadanie o godzinie 14, dosypianie na plaży przed kolejną zarwaną nocą i przede wszystkim poczucie wolności i nieprzerwanej zabawy to gwarantowane wspomnienia z pobytu w tym szalonym mieście.

Historia Sopotu

Pierwszą wzmiankę o małej osadzie rybackiej zapisanej jako Sopoth odnaleźć można w pochodzącym z XII wieku akcie przekazania wioski na rzecz klasztoru cystersów w Oliwie. Dopiero jednak za sprawą Jana Jerzego Haffnera, byłego lekarza wojsk napoleońskich zauroczonego pięknem nadmorskiego zakątka mała wieś powoli zaczęła przeradzać się w kurort. W 1823 roku Haffner wzniósł pierwszy zakład kąpielowy. W następnych latach powstały kolejne budynki uzdrowiskowe – Dom Zdrojowy, Łazienki Południowe i Łazienki Północne.

W połowie XIX wieku w Sopocie mieszkało już około 10 tysięcy ludzi, a latem z całego zaboru pruskiego i spoza jego granic przyjeżdżało do Sopotu ponad 12 tysięcy kuracjuszy. W XX wieku Sopot stał się jednym z najpopularniejszych miejsc nad Bałtykiem. Niemcy, którzy w pierwszej połowie XX wieku stanowili większą część społeczności Sopotu posługiwali się nazwą Zoppot. Kuracjusze ochrzcili miasto mianem riwiery północy i perły Bałtyku, zaś sława wystawianych w Operze Leśnej przedstawień sprawiła, iż Sopot zyskał miano małego Bayreuth. Polacy uznają Sopot za letnią stolicę Polski.

Miasto przetrwało II wojnę światową bez większego uszczerbku. Dopiero walki w marcu 1945 roku pozbawiły Sopot Domu Zdrojowego, budynku kasyna i pięknych hoteli na głównym trakcie spacerowym. Mimo to miasto zachowało niepowtarzalny charakter letniego kurortu z początków stulecia.

Proponowana trasa spacerowa po najważniejszych atrakcjach Sopotu nie wyczerpuje listy miejsc, które warto zwiedzić. Być może jednak będzie ona duchowym przerywnikiem pomiędzy kolejnym zimnym piwem czy kolejną fantastyczną imprezą. Przejście przez całą trasę zajmuje około 3 godzin, tak więc sopockie atrakcje można poznać szybko, tak jak tu się żyje. Trasa biegnie ze wzgórz górnego Sopotu ku piaszczystym plażom w dolnej części miasta.

Pierwszym miejscem, które odwiedzimy jest słynna Opera Leśna. Jeśli do Sopotu przyjedziemy Szybką Koleją Miejską z dworca kolejowego idziemy ul. Kolejową, skręcamy w lewo w ul. Podjazd i przechodzimy przez ruchliwą Aleję Niepodległości. Dalej idziemy prosto spacerując po kameralnej części Sopotu. Dojście do Opery Leśnej zajmie nam około 20 minut. Pod koniec trasy wchodzimy na Aleję Gwiazd, na której namalowano 19 czarno-białych podobizn artystów, którzy występowali na scenie Opery Leśnej, m.in. Lucjana Kydryńskiego, Maryli Rodowicz, Ireny Jarockiej, Zbigniewa Wodeckiego, Czesława Niemena, Wojciecha Młynarskiego, Seweryna Krajewskiego, Krzysztofa Klenczona.

Sopot Aleja Gwiazd
Sopot — Aleja Gwiazd

Opera Leśna w Sopocie

Otwarta w 1909 roku, położona w lesie blisko Jeziora Nowowiejskiego, Opera Leśna w Sopocie uważana jest za jedną z najładniejszych scen muzycznych Europy. Na widowni zasiąść może ponad 5 tysięcy widzów. To tutaj odbywa się doroczny Sopot Festival. Wcześniej impreza nosiła nazwę Międzynarodowego Festiwal Piosenki, a w latach 1977-1980 Międzynarodowego Festiwal Interwizji. Jeszcze wcześniej w Operze Leśnej odbywały się festiwale wagnerowskie. Obecnie odbywają się tu również koncerty polskich i światowych gwiazd.

Adres:

ul. Moniuszki 12, 81-829 Sopot

Współrzędne GPS:

54°26’40.5″N 18°32’39.9″E

Operę Leśną w Sopocie można zwiedzać codziennie w godzinach od 10:00 do 16:00.

Cennik biletów wstępu do Opery Leśnej w Sopocie

Bilet normalny:

10 zł

Bilet ulgowy:

7 zł

Bilet rodzinny (2+1):

20 zł

Bilet rodzinny (2+2):

25 zł

Podczas zwiedzania można nie tylko usiąść na widowni, ale również wejść do garderoby i pomieszczenia technicznego. Można również poczuć się jak gwiazda i wejść na środek sceny, zamknąć oczy i wyobrazić, że stoi się przed kilkoma tysiącami widzów. To okazja, by przypomnieć sobie swoje najlepsze muzyczne momenty lub wyobrazić sobie chwilę, w której artyści stają przed publicznością. Po lewej stronie sceny stoi sporych rozmiarów statuetka Bursztynowego Słowika.

Poza zwiedzeniem sceny Opery Leśnej warto spędzić trochę czasu w parku, bo to naprawdę nastrojowe miejsce. Warto zapuścić się w okoliczne kręte uliczki i podziwiać niezwykle spokojną willową część uzdrowiska z domkami o charakterystycznych wieżyczkach, zabudowanych drewnianych werandach i pięknych ogrodach.

Schodząc którąkolwiek uliczką w dół miasta ponownie trafimy na ruchliwą Aleję Niepodległości, po przekroczeniu której bardzo szybko znajdziemy się na słynnym sopockim deptaku – ulicy Bohaterów Monte Cassino, zwanej tu przez wszystkich Monciakiem.

Monciak

Monciak czyli ulica Bohaterów Monte Cassino sama w sobie stanowi atrakcję turystyczną i jest sercem Sopotu. 635-metrowy odcinek wyłączony z ruchu samochodowego i rowerowego zapełniony jest restauracyjnymi ogródkami, kawiarniami, pubami, dyskotekami, a także stoiskami z pamiątkami oraz mimami, grajkami, sztukmistrzami i przede wszystkim tysiącami spacerujących turystów. Latem nie sposób się przecisnąć przez barwne tłumy.

Schodząc Monciakiem ku morzu miniemy kościół św. Jerzego, w którym znajduje się figura Matki Boskiej Częstochowskiej wcześniej pływająca na słynnym polskim transatlantyku MS “Batory”.

Kościół św. Jerzego w Sopocie
Kościół św. Jerzego w Sopocie

Aby odkryć prawdziwy urok Sopotu wystarczy skręcić w jedną z bocznych uliczek Monciaka i znaleźć się w zupełnie innym świecie pełnym secesyjnych kamieniczek, zabytkowych parków i ogrodów. W jednej z takich klimatycznych uliczek znajduje się Dworek Sierakowskich, w którym ma swoją siedzibę Towarzystwo Przyjaciół Sopotu oraz galeria. Często goszczą tutaj poeci z wieczorami autorskimi a także muzycy występujący w ramach Czwartkowych Wieczorów Muzycznych. Warto tu zajrzeć nie tylko po to, by podziwiać architekturę, ale choćby po to, aby zapoznać się z planowanymi wydarzeniami kulturalnymi.

Monciak
Monciak

Spacerując Monciakiem w dół nie sposób ominąć Krzywego Domku zwanego również “pijanym domem”. Choć ten osobliwy budynek powstał zaledwie kilkanaście lat temu wpisał się na stałe w zestaw atrakcji Sopotu. Jego pofalowana architektura nawiązuje stylem do baśniowych budowli Antoniego Gaudiego. Wewnątrz znajduje się kawiarnia, sklepy i restauracja. Z pewnością warto zajrzeć do środka, choćby po to, aby zobaczyć “Ścianę Sławy”, na której składają podpisy znane osobistości biorące udział w wydarzeniach kulturalnych. Można powiedzieć, że to taki sopocki odpowiednik amerykańskiej “Promenady Gwiazd”.

Krzywy Domek na sopockim Monciaku
Krzywy Domek na sopockim Monciaku

Kilkanaście metrów dalej po prawej stronie zobaczymy stojącą u wylotu z Monciaka Fontannę Jasia Rybaka, odsłoniętą podczas obchodów 100-lecia Sopotu, która bardzo szybko stała się symbolem miasta. Fontanna upamiętnia miejsce, na którym od XVII wieku znajdowała się rybacka osada.

Sopot — Plac Zdrojowy
Sopot — Plac Zdrojowy

Plac Zdrojowy

Docieramy na Plac Zdrojowy. Stoi tu ponad 100-letni Zakład Balneologiczny wraz ze szpitalem reumatologicznym. Nad wejściem do budynku można zobaczyć rzeźbę przedstawiająca syrenę, trytona oraz najstarszy w Sopocie herb miasta.

Zakład Balneologiczny
Zakład Balneologiczny

Za Zakładem Balneologicznym znajduje się Park Południowy, który jest ulubionym miejscem spacerów i odpoczynku sopockich kuracjuszy. Znajduje się tu dość nietypowa fontanna, zwana popularnie grzybkiem, z którego spływa solanka, tworząc wokół leczniczą mgiełkę wdychaną przez spacerujących wokół kuracjuszy. W parku znajduje się także jedyna ewangelicka świątynia Sopotu – kościół ewangelicko-augsburski pod wezwaniem Zbawiciela.

Wracając na Plac Zdrojowy warto obejrzeć Latarnię Morską. Na jej szczycie urządzono punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta, plażę oraz oczywiście morze. W cenie biletu wstępu (normalny 9 zł, ulgowy 6 zł) otrzymujemy specjalny certyfikat.

Latarnia Morska
Latarnia Morska

Po przeciwnej stronie stoi odrestaurowany XIX-wieczny Dom Zdrojowy. Obok znajduje się stylowy nadmorski Skwer Kuracyjny im. M. Jakszta, skąd już tylko kilka kroków dzieli nas od największej atrakcji Sopotu – słynnego molo.

Dom Zdrojowy
Dom Zdrojowy

Sopockie Molo

Ten biały pomost to jeden z najpopularniejszych polskich obiektów rekreacyjno-imprezowych i wizytówka Sopotu. Składa się z dwóch części – drewnianej i lądowej. Ich łączna długość wynosi 516 metrów. Część spacerowa ma długość 511 metrów, z czego 458 metrów wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Kasy, w których można kupić bilety uprawniające do wejścia na molo znajdują się przy Skwerze Kuracyjnym im. M. Jakszta nieopodal Placu Zdrojowego.

Wejście na Sopockie Molo
Wejście na Sopockie Molo

Ceny biletów wstępu na Sopockie Molo

Bilet normalny:

9 zł

Bilet ulgowy:

4,50 zł

Bilet rodzinny (2+1):

19 zł

Bilet rodzinny (2+2):

20 zł

Od godziny 23:00 do godziny 08:00 obowiązują bilety nocne w cenie 9 zł.

Sopockie Molo
Sopockie Molo

Z perspektywy Bałtyku, a właściwie Zatoki Gdańskiej, zachwyci nas sylwetka luksusowego 5-gwiazdkowego Hotelu Grand. Warto się przejść pod jego okazały gmach i podziwiać wprost z plaży lub od strony ul. Powstańców Warszawy. Za czasów swojej największej świetności hotel słynął z pełnych przepychu sal i pokoi oraz łazienek, z których kranów lała się morska woda. W hotelu gościły osobistości świata polityki i kultury m.in. Charles Aznavour, Marlena Dietrich, czy Fidel Castro. Najważniejszym gościem hotelu był Charles de Gaulle, zaś apartament, w którym spał nosi dziś jego imię.

Grand Hotel w Sopocie
Grand Hotel w Sopocie

Molo dzieli sopocką plażę na część północną w kierunku Gdyni oraz południową w kierunku Gdańska. Po spacerze na molo warto zajrzeć na plażę, wypożyczyć kosz plażowy i zrelaksować kilka chwil wsłuchując się w szum fal i odgłosy mew.

Plaża w Sopocie
Plaża w Sopocie

Zaledwie kilkanaście metrów dalej stoi kultowy Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej. Pod koniec życia to właśnie z tym miejscem związała swoją artystyczną działalność słynna poetka. Dziś teatr przyciąga widzów w okresie letnim bogatym repertuarem, zwłaszcza sztukami niemieckich i żydowskich dramatopisarzy oraz corocznym konkursem piosenek Agnieszki Osieckiej “Pamiętajmy o Osieckiej”. Oszałamiające wrażenie robi scena, która w trakcie niektórych przedstawień otwiera się bezpośrednio na morze.

Atrakcje dodatkowe w Sopocie

Plaże i przebojowe deptaki to nie jedyne atrakcje Sopotu. Będąc tu warto wybrać się na dłuższy spacer wzdłuż Parku Północnego i odwiedzić Grodzisko, najstarszy zabytek Sopotu i zarazem jedyny tego typu obiektu w Europie, zlokalizowany w centrum współczesnego miasta. Jego położenie, niedostępność miejsca i ukształtowanie wałów ziemnych świadczą o tym, że był to mocny punkt obronny na terenie Pomorza. Obiekt ten obok walorów historycznych posiada również wartości dydaktyczne za sprawą zorganizowanego przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku skansenu. W skansenie odtworzono elementy życia grodowego, a organizowane pikniki archeologiczne cieszą się powodzeniem młodzieży i dorosłych.

Polecany artykuł: Gdańsk – Główne Miasto: ulica Długa i Długi Targ

Z kolei na granicy Sopotu z Gdańskiem znajduje się Hipodrom z torem wyścigów konnych. Hipodrom został urządzony ponad 100 lat temu na trawiastym terenie o powierzchni 33 hektarów. Odbywały się na nim międzynarodowe imprezy jeździeckie o randze europejskiej. Po wojnie Sopot stał się najważniejszym torem wyścigów przeszkodowych w Polsce, a rozgrywana tu gonitwa Wielka Bałtycka była przepustką do najważniejszych gonitw światowych, Wielkiej Pardubickiej i angielskiej Grand National oglądanych przez tysiące kibiców.

Polecany artykuł: Gdynia – co zobaczyć w jeden dzień

Niedaleko Hipodromu znajduje się przystanek SKM Sopot Wyścigi, skąd w ciągu kilkunastu minut znajdziemy się w Gdyni lub w Gdańsku. Oba miasta warte są dokładnego ich poznania.

Gdzie spać w Sopocie? Polecane noclegi

Sopot Host Patio

ul. Czyżewskiego 7/ 2A

Anchor House Sopot

ul. Parkowa 24

Hotel Opera

ul. Moniuszki 10

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *