gubałówka

Gubałówka – najlepszy widok na Tatry

Gubałówka jest jednym z najchętniej i najczęściej odwiedzanych miejsc w Zakopanem. Z jej grzbietu roztacza się panorama całych polskich Tatr, leżącego w dole Zakopanego, Podhala, a przy dobrej pogodzie również Pienin, Gorców i Beskidu Żywieckiego wraz z ich słowacką częścią. Gubałówka nie jest częścią Tatr. Leży w północno-zachodniej części Zakopanego i ma wysokość od 1120 m do 1129 m, choć oficjalna wysokość tej góry to 1123 m n.p.m.

Gubałówka to masyw w Paśmie Gubałowskim ograniczający od północy Rów Zakopiański, w którym leży Zakopane. Od północy stoki Gubałówki opadają łagodnie ku miejscowościom: Ząb, Suche, Nowe Bystre i Dzianisz. Kiedyś południowe zbocze Gubałówki było mekką narciarzy. Obecnie tylko niektóre fragmenty zbocza są udostępnione jako trasy narciarskie.

Jak dotrzeć na Gubałówkę

Na Gubałówkę można dotrzeć na kilka sposobów: piechotą, samochodem, kolejką linowo-terenową i wciągiem krzesełkowym. Przed wjazdem na Gubałówkę warto sprawdzić panujące na górze warunki atmosferyczne dzięki kamerze on-line.

Gubałówka – dojazd samochodem

Decydując się na wjazd samochodem na Gubałówkę należy kierować się na Kościelisko ulicą Powstańców Śląskich, która po jakimś czasie przechodzi w ulicę Nędzy Kubica. Następnie należy skręcić w ul. Salamandra, która kręto prowadzi pod górę. Na pierwszym większym skrzyżowaniu, już na górze, należy skręcić w prawo w ul. Droga Zubka. I w zasadzie w tym momencie należy szukać parkingu. Po prawej i lewej stronie znajdują się trzy parkingi. Opłata za parkowanie wynosi 4 zł za godzinę lub 40 zł za cały dzień. Dalej idziemy 1,5 km piechotą, aby dotrzeć do tarasu widokowego na Gubałówce.

Polecany artykuł: Z Butorowego Wierchu na Gubałówkę

Teoretycznie nie ma oficjalnego zakazu wjazdu do samego centrum Gubałówki, jednak w sezonie może być problem ze znalezieniem miejsca do zaparkowania na samej Gubałówce. Poza tym na dalszej drodze panuje wzmożony ruch pieszy, szkoda więc czasu i nerwów na jechanie w tempie 5 km/h.

Gubałówka – wjazd wyciągiem krzesełkowym na Butorowy Wierch

Dolna stacja wyciągu krzesełkowego na Butorowy Wierch znajduje się nieopodal Polany Szymoszkowej. Wjazd na Butorowy Wierch zajmuje około 20 minut.

Adres:

ul. Czajki 7, 34-511 Kościelisko

Współrzędne GPS:

49°17’28.2″N 19°55’18.0″E

Cennik biletów wyciągu krzesełkowego na Butorowy Wierch

Bilet normalny:

17 zł (w jedną stronę)

21 zł (w obie strony)

Bilet ulgowy:

14 zł (w jedną stronę)

17 zł (w obie strony)

Górna stacja wyciągu oddalona jest około 2 kilometry od tarasu widokowego. Czkać nas będzie zatem około 30-minutowy spacer Szlakiem Papieskim.

Wjazd kolejką linowo-terenową PKL “Gubałówka”

Dolna stacja kolejki na Gubałówkę znajduje się przy ul. Na Gubałówkę nieopodal regionalnego targowiska.

Adres:

ul. Na Gubałówkę 4, 34-500 Zakopane

Współrzędne GPS:

49°17’54.7″N 19°56’43.1″E

Cennik biletów kolejki linowo-terenowej na Gubałówkę

Sezon wysoki:

Bilet normalny w jedną stronę: 23 zł

Bilet ulgowy w jedną stronę: 19 zł

Bilet normalny w dwie strony: 29 zł

Bilet ulgowy w dwie strony: 23 zł

Sezon niski:

Bilet normalny w jedną stronę: 21 zł

Bilet ulgowy w jedną stronę: 17 zł

Bilet normalny w dwie strony: 26 zł

Bilet ulgowy w dwie strony: 21 zł

 • Sezon wysoki: 19.12. – 28.02.; 03.04. – 11.04.; 01.05. – 09.05.; 03.06. – 06.06.; 19.06. – 30.09.
 • Sezon niski: 01.03. – 02.04.; 12.04. – 30.04.; 10.05. – 02.06.; 07.06. – 18.06.; 01.10. – 28.02.

Powyższe ceny dotyczą biletów kupowanych online. Ceny biletów kupowanych w biletomatach są wyższe.

gubałówka

Wjazd kolejką linową z Polany Szymoszkowej

Kolejka działa sezonowo. W niewymienionych poniżej okresach roku nie ma możliwości korzystania z kolejki. Czas przejazdu wynosi 6 minut. Górna stacja kolejki znajduje się w odległości 900 m od tarasu widokowego.

Adres:

Polana Szymoszkowa 2, Zakopane

Współrzędne GPS:

49°17’35.4″N 19°55’45.3″E

Cennik biletów kolejki linowej z Polany Szymoszkowej

Sezon wysoki:

Bilet normalny w jedną stronę: 21 zł

Bilet ulgowy w jedną stronę: 18 zł

Bilet normalny w dwie strony: 26 zł

Bilet ulgowy w dwie strony: 21 zł

Sezon niski:

Bilet normalny w jedną stronę: 19 zł

Bilet ulgowy w jedną stronę: 16 zł

Bilet normalny w dwie strony: 24 zł

Bilet ulgowy w dwie strony: 19 zł

 • Sezon wysoki: 30.04-03.05.; 03.06-06.06.; 26.06-31.08.
 • Sezon niski: 04.05-02.06.; 07.06-25.06.; 01.09-17.10.

Wejście szlakiem czarnym od dolnej stacji kolejki na Gubałówkę

Ścieżka na Gubałówkę zaczyna się po lewej stronie budynku PKL “Gubałówka”. Trasa biegnie wzdłuż torów kolejki szlakiem czarnym i ma długość 1,5 km. Czas wejścia to około 50 minut. Do pokonania mamy 300-metrowe podejście. Szlak kończy się przy górnej stacji kolei linowo-terenowej na Gubałówkę.

Gubałówka – najlepsza panorama Tatr i nie tylko

Choć złośliwi określają Gubałówkę najwyżej położonym w Polsce bazarem to główną zaletą tego miejsca są widoki, widoki i jeszcze raz widoki. A tych nie odda wystarczająco precyzyjnie ani opis, ani zdjęcia. Trzeba je po prostu zobaczyć na własne oczy.

gubałówka
Gubałówka — widok na Zakopane

Walory Gubałówki dostrzeżono jeszcze przed II wojną światową, budując w 1938 roku kolej linowo-terenową, dzięki której turyści mogli dostać się na szczyt. Z czasem Gubałówka stała się jedną z większych atrakcji Zakopanego.

Taras widokowy na Gubałówce

W centralnym punkcie Gubałówki znajduje się drewniany taras widokowy, z którego rozciąga się wspaniały widok na Tatry. Warto tu przyjść przy dobrej pogodzie.

gubałówka

Od lewej strony do prawej prezentują się po kolei:

 • Hawrań
 • Przełęcz pod Kopą
 • Jagnięcy Szczyt
 • Kołowy Szczyt
 • Durny
 • Kopieniec
 • Lodowy Szczyt
 • Nosal
 • Wielka Koszysta
 • Żółta Turnia
 • Granaty
 • Kozi Wierch
 • Kościelec
 • Świnica
 • Skrajna Turnia
 • Kasprowy Wierch
 • Krywań
 • Goryczkowa Czuba
 • Długi Giewont
 • Mały Giewont
 • Małołączniak
 • Krzesanica
 • Ciemniak
 • Starobociański Wierch
 • Raczkowa Czuba

Z Gubałówki można również zobaczyć tatrzańskie doliny:

 • Dolinę Bystrej
 • Dolinę Białego
 • Dolinę ku Dziurze
 • Dolinę Strążyską
 • Dolinę Małej Łąki
 • Dolinę Kościeliską

Zdecydowanie warto pozostać w tym miejscu przez dłuższą chwilę, aby zobaczyć Tatry w całej okazałości i poszukać inspiracji do górskich wędrówek oraz motywacji do zdobywania tatrzańskich szczytów.

Kaplica Matki Bożej Różańcowej na Gubałówce

Wiele osób spacerując grzbietem Gubałówki kieruje swe kroki do wybudowanej w 1961 roku drewnianej kaplicy p.w. Matki Boskiej Różańcowej. Świątynia została wybudowana przez rodzinę Bachleda-Księdzularz za ocalenie życia podczas II wojny światowej. W miejscu gdzie stoi obecnie kaplica był las świerkowy, do którego uciekali i chowali się przed gestapowcami Bachledowie. Złożyli oni ślubowanie, że jeżeli przeżyją wojnę, to wybudują w tym miejscu kaplicę.

gubałówka
Kaplica Matki Bożej Różańcowej na Gubałówce

Kaplica w latach 60. i 70. XX wieku była przenoszona z miejsca na miejsce i przebudowywana, a także przeżywała trudne chwile związane z administracyjną decyzją nakazującą jej rozebranie jako samowoli budowlanej. Ostatecznie kaplica przetrwała i dziś jest częścią parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem.

Maszt RTON Gubałówka

Maszt Radiowo-Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego wpisał się w krajobraz Gubałówki na stałe. Przekaźnik działa od 1958 r. Zasięg nadajnika od południa ograniczony jest przez Tatry, a od północy przez Gorce. Sygnał radiowo-telewizyjny obejmuje Zakopane, Nowy Targ, okolice Rabki, a także całe Podhale, Spisz i Orawę.

gubałówka

Obecny maszt wybudowany został w roku 1999. Wystaje 100 m ponad poziom Gubałówki i jest widoczny z całego Zakopanego oraz okolicznych miejscowości.

Atrakcje dla najmłodszych turystów

Dla nieco mniejszych turystów dużą frajdą okazać się może zjeżdżalnia grawitacyjna oferująca ponad 750 metrów górskiego szaleństwa. Wózki jadące po zjeżdżalni osiągają prędkość nawet 23 km/h. Dzieci mogą korzystać ze zjeżdżalni pod opieką dorosłych. Ze względów bezpieczeństwa dziecko musi usiąść zawsze z przodu opiekuna. Nieco więksi turyści przyjemność jazdy mogą połączyć z możliwością podziwiania panoramy Tatr z tej niecodziennej perspektywy.

Zjeżdżalnia czynna jest od kwietnia do listopada przy dobrej pogodzie.

gubałówka

Cennik biletów na kolejkę grawitacyjną

1 przejazd:

11 zł

5 przejazdów:

45 zł

10 przejazdów:

79 zł

Oprócz zjeżdżalni czas można spędzić w położonym 60 metrów od górnej stacji kolei linowo-terenowej “Gubałówka” Parku linowym “Złota Grań” oferującym trasy o różnym stopniu trudności, zjazd na tyrolce oraz ściankę wspinaczkową. Dla dzieci przygotowano specjalną trasę mogącą pełnić rolę placu zabaw.

Cennik atrakcji w Parku linowym “Złota Grań”

Trasa parku linowego:

20-45 zł

Tyrolka:

25 zł

Kolejną atrakcją jest Adventure – Park Przygody Gubałówka. Park linowy znajduje się 50 metrów od górnej stacji kolejki krzesełkowej “Szymoszkowa”. Zakres atrakcji jest podobny jak w obiekcie wspomnianym powyżej. Dodatkowo można skorzystać z zorbingu czyli wejścia do wielkiej dwuosobowej kuli toczącej się po zboczu w dół.

Cennik atrakcji w Parku Przygody “Gubałówka”

Park linowy:

35-70 zł

Tyrolka:

35 zł

Ścianka wspinaczkowa:

30 zł

Zorbing:

35 zł

Paintball:

89-139 zł

Skok z wieży:

35 zł

Restauracje, karczmy, pamiątki

Na Gubałówce znajdują się liczne lokale gastronomiczne i sklepy z pamiątkami. Nie mają one z góralską kulturą i tradycją wiele wspólnego, ale faktem jest, że ceny tu na górze są znacznie niższe niż np. na Krupówkach. Można tu również kupić oscypki i inne góralskie serki.

W restauracjach królują niby tradycyjne dania, w których jednak nie znajdziemy oryginalności. Wszechobecne grille serwują te same dania co w każdym innym miejscu. Z kolei stragany i sklepy pamiątkami oferują głównie dalekowschodnią tandetę, choć wizualnie związaną z Zakopanem i Podhalem. A już zupełnie zszokowała mnie sztuczna plaża ze sztucznymi palmami i leżakami.

Jeśli zdecydujemy się na powrót z Gubałówki czarnym szlakiem prowadzącym do dolnej stacji PKL “Gubałówka” lub zjazd kolejką, już na dole można się udać na targ regionalny. Mimo, że wśród towarów znajdziemy wiele tandetnych wyrobów, to można także znaleźć żywność wyprodukowaną na Podhalu, odzież, skóry, futra, artykuły wyposażenia wnętrz. Można również spróbować góralskich serów.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

3 komentarze

 1. Super miejsce, obowiązkowy punkt zwiedzania Zakopca 🙂 Fajnie wjechać/wejść i poszwędać się po okolicy jak i wejść na kawę do jednej z restauracji z super widokiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *