Pomiechówek – Park Dolina Wkry i spacer w koronach drzew

Pomiechówek – Park Dolina Wkry i spacer w koronach drzew

Jak odpocząć od zgiełku wielkiego miasta? Jednym ze sposobów jest przyjazd do miejscowości Pomiechówek, położonego 40 km od Warszawy. Znajduje się tu Park Dolina Wkry, gdzie możesz udać się na interesujący spacer w koronach drzew na kilku platformach połączonych kładkami. Na każdej kładce znajdziemy przyrodnicze ciekawostki o gatunkach drzew i zwierząt występujących w okolicy. Na odwiedzających czekają również atrakcje dodatkowe.

Jak dojechać do Pomiechówka

Pomiechówek to wieś w powiecie nowodworskim położona nieco ponad 40 km na północny-zachód od Warszawy. Przez wieś przepływa rzeka Wkra. Można tu dojechać samochodem albo pociągiem.

Czas dojazdu samochodem z centrum Warszawy wynosi 50 minut. Należy się kierować Wisłostradą w kierunku Gdańska, następnie odbić w drogę krajową nr 85, a w Nowym Dworze Mazowieckim skręcić w prawo w drogę krajową nr 6 w kierunku na Serock. Po przejechaniu przez most na rzece Wkra w Pomiechówku należy skręcić na pierwszym skrzyżowaniu w lewą stronę. Samochód można zostawić na parkingu przy ulicy Nasielskiej. Opłata za parking wynosi 20 zł.

Adres:

ul. Nasielska 1B, 05-180 Pomiechówek

Współrzędne GPS:

52°28’27.5″N 20°44’04.6″E

Do Pomiechówka można również przyjechać pociągiem Kolei Mazowieckich z dworca Warszawa Gdańska. Czas przejazdu wynosi około 40 minut, a bilet kosztuje od 18 zł. Do pociągu można również zabrać rower. Stacja PKP znajduje się w centrum Pomiechówka przy ul. Modlińskiej. Park Dolina Wkry znajduje się 300 m od stacji. Po wyjściu ze stacji PKP należy skręcić w lewo i iść wzdłuż ul. Modlińskiej, mijając pawilony handlowe, skwer i pocztę. Za znajdującą się po prawej stronie figurką św. Anny należy skręcić w prawo w ul. Nasielską. Po lewej stronie znajduje się parking i park linowy, skąd zaczniemy spacer w koronach drzew.

Przed wejściem znajduje się duży plan Parku “Dolina Wkry”, który pozwoli na lepszą orientację w terenie.

Pomiechówek — Park Dolina Wkry
Pomiechówek — Park Dolina Wkry

Park Dolina Wkry – godziny otwarcia

Park Dolina Wkry, w tym park linowy oraz spacer w koronach drzew dostępne są codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00.

Park Dolina Wkry – cennik biletów wstępu

Spacer w koronach drzew:

8 zł

Wieża widokowa:

8 zł

Spacer w koronach drzew + Wieża widokowa:

14 zł

Spacer w koronach drzew

Największą atrakcją Parku „Dolina Wkry” jest spacer w koronach drzew, dzięki któremu można spojrzeć na otaczającą przyrodę z niecodziennej perspektywy. Do wejścia na ścieżkę dochodzimy kładką lęgową prowadzącą przez teren zalewowy porośnięty przez drzewa stanowiące zbiorowisko łęgu topolowego. Dzięki tablicom informacyjnym na kładce dowiemy się, które gatunki tworzą warstwę drzew, które rosną w podszycie, a które można spotkać w runie.

Spacer w koronach drzew – Kładka lęgowa
Spacer w koronach drzew – Kładka lęgowa

Wejście na ścieżkę linową znajduje się przy leśnym ogrodzie, gdzie można zobaczyć owocujące drzewa i krzewy, a także byliny rosnące w lesie. Znajdują się tu również eksperymentalne poletka ogrodzone wierzbowymi płotkami.

Spacer w koronach drzew odbywa się po ruchomej podwieszonej na linach kładce o długości ponad 200 metrów, zawieszonej pomiędzy dziesięcioma gniazdami, z których pierwsze ulokowane jest na wysokości 2,5 metra, a ostatnie — 6,8 metra. Na trasie spaceru spotykamy tablice informacyjne przybliżające spacerującym zamieszkujące las gatunki ptaków szponiastych, jak również modele ptaków w skali 1:1.

Na gniazdach warto przystanąć i przeczytać tablice informacyjne. Można się z nich dowiedzieć o sposobie zamieszkiwania ptaków, różnorodności ptasich gniazd i jaj, budowie piór, fenologii ptaków, ich tropach czy ptasiej migracji.

Spacer w koronach drzew w Parku "Dolina Wkry"
Park Dolina Wkry — Spacer w koronach drzew

Z kładki schodzimy przy polanie zwanej Łąka Motyli. Z ostatniego gniazda można obserwować motyle w pełnej krasie. Znajdują się tu ogromne modele wielobarwnych motyli. Są tu zarówno gatunki cenne jak i te bardziej pospolite motyle, których gąsienice żerują na pokrzywie. Można również zobaczyć nocne gatunki motyli. To zbiorowisko motyli jest „pilnowane” przez wiklinowego pająka krzyżaka.

Obok motyli można zobaczyć powiększone w skali 2:1 modele gniazd bociana białego. Dzięki takiej skali dzieci mogą się na kilka chwil stać się bocianimi pisklakami. Dodatkowo mali odkrywcy mogą skorzystać z grawitacyjnej tyrolki.

O ile przy kasie zakupiliśmy bilet wstępu do wieży widokowej, kierujemy się teraz w jej stronę, a na jej szczyt wchodzimy po kilkudziesięciu stopniach. Tuż przed wejściem do wieży spotykamy sympatyczną rodzinkę bobrów.

Wieża edukacyjno-widokowa

15-metrowej wysokości wieża powstała z myślą o pasjonatach ornitologii oraz małych odkrywcach. Na kolejnych poziomach wieży edukacyjno-widokowej znajdują się plansze informacyjne z ciekawostkami o ptakach żyjących w dolinie Wkry, motylach i drzewach. Znajduje się tu również kiosk multimedialny, w którym można poznać odgłosy poszczególnych gatunków ptaków. Po drodze na taras widokowy można także obejrzeć różne modele budek lęgowych.

Park Dolina Wkry — Wieża edukacyjno-widokowa
Park Dolina Wkry — Wieża edukacyjno-widokowa

Choć wieża jest wyraźnie wyższa od kilku znajdujących się na terenie Parku wiat edukacyjnych, to jest doskonale wkomponowana w otaczającą przyrodę. Z tarasu widokowego rozciąga się piękny widok na Łąkę motyli, a spomiędzy drzew można także dostrzec Dolinę Wkry i sam Pomiechówek. Widać stąd jak na dłoni Strumień Zabaw.

Park Dolina Wkry — Widok na strumień zabaw
Park Dolina Wkry — Widok na strumień zabaw

Po zejściu z wieży widokowej warto podejść do strumienia, szczególnie jeśli odwiedzasz Park z dziećmi. Strumień Zabaw powstał z myślą o przybliżeniu dzieciom żywiołu wody. Najmłodsi spacerowicze mogą tu poznać zarówno właściwości wody, jak również wykorzystanie jej potencjału oraz zasady racjonalnego gospodarowania jej zasobami. Strumień jest zasilany wodą z rzeki a “pilnują” go wielkie ważki.

Polecany artykuł: Królewskie Źródła – spacer 35 km od Radomia

Wracając w stronę Łąki Motyli, warto minąć ostatnie gniazdo trasy linowej i leśną ścieżką dotrzeć do polany, na której umieszczono wiklinowe leśne zwierzęta. Na polanie można zobaczyć stado saren, których pilnuje jeleń. Są i wesoło bawiące się zające a także łoś z ogromnymi łopatami i sympatyczne stadko dzików. Na polanie znajduje się również wiata wielofunkcyjna, w której m.in. można zakupić pamiątki.

Polana w Parku "Dolina Wkry"
Polana w Parku “Dolina Wkry”

Inne atrakcje Parku “Dolina Wkry”

W całym parku znajduje się kilka podestów i wiat edukacyjnych zlokalizowanych na ścieżce edukacyjnej i przyrodniczej, które można przejść bezpłatnie.

Podesty i wiaty edukacyjne

We wnętrzach wiat edukacyjnych umieszczone zostały tablice informacyjne, przeróżne gry i zabawy. Można się w nich dowiedzieć m.in.:

  • jaki tryb życia prowadzą i czym żywią się ryby żyjące w rzece Wkrze, jak złowić rybę, jak funkcjonuje wodny ekosystem
  • w czym specjalizują się i jak mieszkają bobry, wydry i piżmaki
  • kogo można spotkać w rzece i na jej brzegu
  • jak wygląda życie zwierząt kopiących nory
  • jakie gatunki drzew rosną w lesie
  • co jedzą zwierzęta leśne oraz co jadalnego może znaleźć w lesie człowiek

Ten zbiór informacji będzie niezwykle ciekawy dla dzieci, ale również przyda się dorosłym. Pozwoli bowiem nie tylko pogłębić swoją wiedzę, ale również odkryć ciekawostki z reguły wcześniej nieznane.

Spacerując wzdłuż rzeki od wieży widokowej w kierunku wyjścia z Parku mijamy kolejne podesty edukacyjne, realistyczne modele ptactwa wodnego brodzącego w rzece oraz wiklinowe żeremia bobrów, dzięki którym można poznać tryb życia tych ssaków oraz bliżej przyjrzeć się jak powstają ich “budowle”.

Przy leśnej ścieżce stoją również drewniane ławy przypominające łodzie, na których można przysiąść i zjeść kanapkę podziwiając widok na rzekę.

Plaża

Przy końcu ciągu spacerowego usypano piaszczystą plażę o łagodnym i płytkim zejściu do rzeki. Plaża jest idealnym miejscem na dalszy relaks po zakończonym spacerze w Parku “Dolina Wkry”.

Latem 2022 roku, pomiędzy mostem kolejowym i drogowym w Pomiechówku, powstała nowa, piaszczysta plaża, przyjazna szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi. Plaża została usypana tak, aby wejście do rzeki było łagodne i płytkie. Została ograniczona chodnikiem, który oddziela plażę od parkingu i prowadzi pod most kolejowy. W przyszłości połączy się z kompleksem w Pomiechowie tworząc ciąg spacerowy.

Park "Dolina Wkry" — Plaża
Park “Dolina Wkry” — Plaża nad Wkrą

Park linowy

W okolicy kasy biletowej znajduje się park linowy z trzema trasami o różnej długości oraz stopniu trudności. Z parku linowego mogą skorzystać dzieci a także osoby dorosłe o wzroście poniżej 160 cm. Na trasach znajduje się cała masa drabinek, mostków i platform. W tym miejscu można spokojnie zostawić dzieci pod opieką wykwalifikowanych instruktorów i ratowników oraz udać się do znajdującej się naprzeciwko parku strefy relaksu.

Ceny za skorzystanie z parku linowego wynoszą od 21 zł do 41 zł w zależności od wybranej trasy.

Park "Dolina Wkry" — Dodatkowe atrakcje
Park “Dolina Wkry” — Dodatkowe atrakcje

Plac Zabaw „Wiking”

Piaszczysty i ogrodzony plac zabaw przeznaczony jest dla dzieci do 12. roku życia. Dzieci mogą się bawić się w basenie z kulkami, huśtać się, wspinać po oponach lub pokonywać tory przeszkód.

Opłata za wejście na plac zabaw wynosi 20 zł. Na podstawie biletu wstępu kupowanego w pakiecie na ścieżkę w koronach drzew i wieżę widokową dziecko wchodzi bezpłatnie.

Ścianka wspinaczkowa

Z 10-metrowej ścianki wspinaczkowej mogą skorzystać zarówno dzieci jak i dorośli. Wejście na szczyt odbywa się pod nadzorem instruktora.

Bilet na ściankę wspinaczkową kosztuje od 30 zł do 35 zł.

Tyrolka nad Wkrą

300-metrowy zjazd tyrolski nad Wkrą to atrakcja dla osób szukających mocnych wrażeń. Z tej atrakcji mogą skorzystać osoby powyżej 14. roku życia. Oprócz adrenaliny niewątpliwą atrakcją takiego zjazdu są zapierające dech widoki na rzekę, plażę i las.

Cena za taki ekstremalny kurs wynosi 60 zł.

Jeśli ktoś chce zrobić sobie po parku wycieczkę rowerową, a własnego roweru nie przywiózł ze sobą, może skorzystać z możliwości jego wypożyczenia na miejscu. Wypożyczenie roweru na 2 godziny kosztuje 15 zł, a na cały dzień 50 zł. Szutrowe ścieżki na terenie parku są przystosowane do jazdy rowerem.

Nie licząc czasu na ewentualne skorzystanie z atrakcji dodatkowych na spacer koronami drzew oraz relaksującą przechadzkę po Parku “Dolina Wkry” należy zarezerwować sobie około 2 godzin.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *