Łazienki Królewskie w Warszawie

Łazienki Królewskie – najszczęśliwsze miejsce w Warszawie

Łazienki Królewskie położone są w samym sercu Warszawy i są ogromne – zajmują powierzchnię 76 hektarów. Nazwa parku pochodzi z XVIII wieku. Wówczas arystokrata Stanisław Herakliusz Lubomirski wzniósł tutaj luksusową barokową pustelnię. Była to łazienka, coś na wzór dzisiejszego SPA.

80 lat później miejsce to upodobał sobie Stanisław August Poniatowski. Rozbudował łazienkę Lubomirskiego i cały teren nazwał Łazienkami Królewskimi. Wcześniej były tutaj tereny łowieckie polskich królów. Zwierzęta są tu zresztą obecne do dziś. W parku możemy spotkać wiewiórki, pawie (zwłaszcza w pobliżu Pałacu na Wyspie), a czasem, przy odrobinie szczęścia, nawet sarnę. Zapraszam na spacer po Łazienkach Królewskich.

Łazienki Królewskie – dojazd

Ponieważ Warszawa może się pochwalić doskonale funkcjonującą komunikacją miejską polecam skorzystanie właśnie z tej formy transportu. Będzie zarazem wygodnie jak i ekologicznie.

Adres:

ul. Agrykola 1, 00-460 Warszawa

Współrzędne GPS:

52°12’52”N 21°01’54”E

Dojazd:

Autobusy: 116, 166, 180 (przystanek “Łazienki Królewskie”)

Autobusy: 116, 166, 180, 503, E-2 (przystanek “Plac na Rozdrożu”)

Łazienki Królewskie – godziny otwarcia

Ogrody Łazienek Królewskich otwarte są codziennie w godzinach 6:00-20:00. Wstęp na teren Łazienek jest bezpłatny.

Pałac na Wyspie:

wtorek-środa: 10:00 – 16:00

czwartek-piątek: 10:00 – 18:00

sobota: 12:00 – 18:00

niedziela: 10:00 – 16:00

Pałac Myślewicki:

wtorek-środa: 10:00 – 16:00

czwartek-piątek: 10:00 – 18:00

sobota: 12:00 – 18:00

niedziela: 10:00 – 16:00

Stara Oranżeria i Teatr Królewski:

wtorek-środa: 10:00 – 16:00

czwartek-piątek: 10:00 – 18:00

sobota: 12:00 – 18:00

niedziela: 10:00 – 16:00

Podchorążówka:

wtorek-środa: 10:00 – 16:00

czwartek-piątek: 10:00 – 18:00

sobota: 12:00 – 18:00

niedziela: 10:00 – 16:00

Łazienki Królewskie – bilety wstępu

Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria, Pałac Myślewicki, Stajnie Kubickiego, Koszary Kantonistów (jeden wspólny bilet):

Bilet normalny: 50 zł

Bilet ulgowy: 25 zł

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (Stajnie Kubickiego, Koszary Kantonistów):

Bilet normalny: 16 zł

Bilet ulgowy: 8 zł

Piątek jest dniem bezpłatnego wstępu. W tym dniu nie obowiązują rezerwacje, a Łazienki Królewskie można zwiedzać wyłącznie indywidualne, bez przewodnika.

Łazienki Królewskie
Łazienki Królewskie — północna elewacja Pałacu na Wyspie

Pałac na Wyspie

Pałac na Wyspie to najważniejsza budowla w Łazienkach Królewskich. Tutaj Stanisław August Poniatowski mieszkał od maja do października każdego roku. Była to jego ulubiona rezydencja. Pod tym pałacem dałoby się przepłynąć, stoi bowiem na palach, podobnie jak budynki w Wenecji.

W Łazienkach pod Warszawą
Stanisław August bawił,
Prześliczny park po sobie
I pałac pozostawił.

— Artur Oppman – “Abecadło polskich dzieci w krajobrazach”

Elewacja południowa jest zupełnie odmienna od północnej. Od południowej strony pałac wygląda lekko jak ogrodowy pawilon. Przypływali tutaj przyjaciele króla. Od strony północnej natomiast – oficjele, którzy przybywali tutaj z państwowymi wizytami. Wizerunek pałacu od północy jest potężny i monumentalny, aby podkreślać splendor Rzeczpospolitej.

Łazienki Królewskie - Pałac na Wyspie
Łazienki Królewskie — Pałac na Wyspie

W każdy czwartek Stanisław August Poniatowski organizował tutaj słynne obiady czwartkowe, na które zapraszał największych intelektualistów swoich czasów. Mogli oni podziwiać obrazy z kolekcji królewskiej. Dzieł sztuki w tej kolekcji było blisko 3 tysiące. Dzisiaj w Pałacu jest ich niewiele ponad 100.

Do zwiedzania udostępniony jest tylko parter Pałacu na Wyspie. We wnętrzach przechodzimy przez kilka pomieszczeń.

Sala Balowa

Jest to największe pomieszczenie Pałacu na Wyspie. Istotnym elementem symboliki wystroju Sali Balowej jest dekoracja malarska ścian. Składają się nań prostokątne płyciny wypełnione groteskami autorstwa Jana Bogumiła Plerscha. Wśród dekoracji ściennych Sali Balowej widoczne są m.in. dwie płaskorzeźby, przedstawiające mitologiczne sceny miłosne. Król umieścił je tu nieprzypadkowo.

Łazienki Królewskie - Pałac na Wyspie
Łazienki Królewskie — Sala Balowa w Pałacu na Wyspie

Gabinet Portretowy

Za czasów Stanisława Augusta wnętrze to było nazywane Gabinetem przy Sali Salomona. W pomieszczeniu tym miały być eksponowane obrazy z królewskiej kolekcji, przedstawiające bardzo różną tematykę: sceny rodzajowe, martwe natury, pejzaże oraz portrety.

Łazienki Królewskie - Pałac na Wyspie
Łazienki Królewskie — Gabinet Portretowy w Pałacu na Wyspie

Sala Salomona

Pełniła funkcję głównego salonu reprezentacyjnego. Zniszczone podczas II wojny światowej obrazy Marcella Bacciarellego przyrównywały Stanisława Augusta do biblijnego króla Salomona, władcy-budowniczego, kierującego się w swoich rządach cnotą mądrości i sprawiedliwości.

Łazienki Królewskie - Pałac na Wyspie
Łazienki Królewskie — Sala Salomona w Pałacu na Wyspie

Kaplica

Była to prywatna kaplica królewska. Pierwotnie wnętrze było zdobione stiukiem naśladującym porfir w kolorze szarym i purpurowym. Dzisiejszy wygląd kaplicy to efekt rekonstrukcji z roku 1922.

Rotunda

To niewielka, okrągła sala sklepiona kopułą. Znajduje się w samym centrum Pałacu na Wyspie. Kształtem i wystrojem przypomina rzymski Panteon oraz inne, wzorowane na nim, budowle sakralne.

Poza Pałacem na Wyspie w Łazienkach Królewskich znajduje się jeszcze kilka innych ciekawych obiektów. Spacerując po parku warto zatrzymać się przynajmniej przy niektórych z nich.

Amfiteatr

Amfiteatr znajduje się na wyspie. A dokładniej, na wyspie znajduje się jego scena. Widownia znajduje się na lądzie. Te warunki doskonale wykorzystano. W XVIII wieku, w czasach stanisławowskich, organizowano tutaj bitwy morskie, na które zapraszano prawie 1.000 widzów. Dekoracja sceny nie prezentuje się imponująco. Połamane kolumny, rzeźby pozbawione głów, zawalone nisze. Taka była XVIII-wieczna moda. Odkrywano starożytne cywilizacje, a w krajach, w których ich nie było, władcy starali się odtworzyć budowle takimi, jak wyglądały w czasach antycznych.

Dały się na to nabrać wojska hitlerowskie. Kiedy zajmowały Warszawę podczas II wojny światowej zdecydowano o zniszczeniu najważniejszych budowli w mieście, w tym rezydencji królewskich. Przygotowano także do wysadzenia Pałac na Wyspie, a w przypadku Amfiteatru uznano, że polscy barbarzyńcy zniszczyli go już wcześniej wystarczająco, dlatego zapadła decyzja pozostawienia Amfiteatru w stanie w jakim się zachował.

Łazienki Królewskie - Amfiteatr
Łazienki Królewskie — Amfiteatr

Stara Oranżeria (Stara Pomarańczarnia)

We wschodnim skrzydle budynku Oranżerii, zbudowanym na planie prostokątnej podkowy, mieści się Teatr Królewski (Stanisławowski), w całości wykonany z drewna. Znajduje się tu ponadto Galeria Rzeźby z kolekcją marmurowych posągów i gipsowych kopii najważniejszych dzieł starożytnych i nowożytnych. Zaaranżowano tu również Galerię Rzeźby Polskiej z XIX wieku.

Łazienki Królewskie - Stara Oranżeria
Łazienki Królewskie — Stara Oranżeria

Stara Oranżeria służyła do przechowywania drzewek egzotycznych, które latem zdobiły królewskie ogrody.

Nowa Oranżeria (Nowa Pomarańczarnia)

Główna sala Nowej Oranżerii przeznaczona była pierwotnie do przechowywania w okresie chłodów drzew egzotycznych. Obecnie jest tu stały ogród z różnorodnymi roślinami, również tropikalnymi. Pomieszczenia od strony północnej zajmuje stylowa restauracja “Belvedere”, wystrojem nawiązująca do okresu wzniesienia budynku.

Łazienki Królewskie - Nowa Oranżeria
Łazienki Królewskie — Nowa Oranżeria

Pałac Myślewicki

Budynek został wzniesiony na zamknięciu drogi prowadzącej od strony miasta. Powstał z zamysłem urządzenia w nim głównej siedziby króla Stanisława Augusta. Kiedy jednak rozbudowany został Pałac na Wodzie, król przekazał Pałac Myślewicki swojemu bratankowi – księciu Józefowi Poniatowskiemu.

W XX wieku w Pałacu Myślewickim zamieszkiwał wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski.

Łazienki Królewskie - Pałąc Myślewicki
Łazienki Królewskie — Pałac Myślewicki

Biały Domek

To pierwszy budynek na terenie Łazienek Królewskich wzniesiony od zera na zlecenie Stanisława Augusta. Budynek powstał na zabagnionym terenie. Wybudowano go na planie kwadratu z identycznymi elewacjami. Budynek jest częściowo murowany, a częściowo szachulcowy. Wyszukane wyposażenie oraz liczne malowidła świadczą o tym, że Biały Domek budowany był jako letnia willa królewska. Nie ma jednak pewności, czy Stanisław August nocował w Białym Domku.

W budynku rezydował m.in. przebywający na wygnaniu francuski król Ludwik XVIII, skąd wrócił do Francji i objął rządy.

Pomnik Fryderyka Chopina

Pomnik przedstawiający Fryderyka Chopina siedzącego pod wierzbą płaczącą zna chyba każdy Polak, ale nie każdy wie, jak burzliwa była jego historia. Już sama zgoda na postawienie pomnika była problemem. Ostatecznie udało się ją uzyskać od cara podstępem. Polska śpiewaczka operowa zaśpiewała dla cara tak pięknie, że ten obiecał spełnić jedną jej prośbę. Myślał, że będzie to jakiś pierścień, albo pałacyk. Śpiewaczka poprosiła jednak o pomnik. Ta prośba została spełniona, ale dopiero ćwierć wieku później. W 1926 r. Łazienki Królewskie stały się domem dla pomnika autorstwa Wacława Szymanowskiego. Ale pomnik stanął tu na krótko.

W roku 1939 Warszawę zajmują Niemcy i decydują, że pomnik Fryderyka Chopina zostanie zastąpiony pomnikiem ulubieńca Adolfa Hitlera – Ryszarda Wagnera. Tego planu nigdy nie udało się zrealizować, ale w maju 1940 roku pomnik Chopina zostaje pocięty na części i wywieziony gdzieś na Zachód. Wraca jako kopia, dopiero w 1958 roku.

Łazienki Królewskie - Pomnik Chopina
Łazienki Królewskie — Pomnik Fryderyka Chopina

Dzisiaj najlepiej odwiedzać Łazienki Królewskie dla kompozytora od maja do października w niedziele, kiedy to można posłuchać utworów Fryderyka Chopina granych przez pianistów z całego świata.

Ogrody Łazienek Królewskich

Łazienki Królewskie to możliwość niespiesznego i relaksującego spacerowania ścieżkami oraz alejkami wśród drzew, krzewów i kwiatów. Urządzono tu kilka ogrodów w różnych stylach: Ogród Królewski, Ogród Romantyczny, Ogród Modernistyczny, a nawet Ogród Chiński. W okresie letnim obok Nowej Oranżerii organizowana jest również strefa leżakowania.

Belweder

Belweder, inaczej Pałac Belwederski, znajduje się w zasadzie poza terenem Łazienek Królewskich. Z terenu Łazienek można podziwiać tył budynku. Opuszczając Łazienki Królewskie można obejrzeć Belweder od frontu.

Pałac Belwederski mieści się przy ul. Belwederskiej 54/56. Klasycystyczny pałac powstał w I połowie XIX wieku. Od roku 1918 był siedzibą najpierw Naczelnika Państwa, a później przez 4 lata urzędował tu Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Siedzibą Prezydenta RP Belweder był również w latach 1989-1993. Obecnie Prezydent Polski urzęduje w Pałacu Prezydenckim przy Krakowskie Przedmieście 48/50, a Belweder pozostaje w zarządzie Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, służąc za miejsce uroczystości z udziałem Prezydenta i niektórych oficjalnych spotkań.

Polecany artykuł: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego

W Łazienkach Królewskich czas mija niepostrzeżenie. Na obejrzenie zabytkowych budynków, zwiedzenie wnętrz Pałacu na Wyspie i spacer po ogrodach warto sobie zarezerwować około 3 godzin. Jeżeli ktoś będzie miał niedosyt relaksu na świeżym powietrzu polecam kontynuację spaceru w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego, znajdującym się tuż obok Łazienek Królewskich, przy Alejach Ujazdowskich.

Gdzie spać w Warszawie? Polecane noclegi

Jeśli zarezerwujesz nocleg za pomocą zamieszczonych we wpisie linków ja otrzymam niewielką prowizję. Dla Ciebie cena noclegu pozostaje taka sama.

Ego Apartments Old Town

ul. Piwna 29

Castle Inn

ul. Świętojańska 2

Novel Old Town

ul. Brzozowa 22 m. 23

Wojciech Płusa
Wojciech Płusa

Jestem pasjonatem podróży, który wierzy, że każdy może odkrywać świat na własną rękę. Odwiedziłem wiele zakątków Europy, Azji i Afryki, zawsze z kubkiem dobrej kawy w ręku. Na swoim blogu dzielę się praktycznymi poradami, pokazując, że podróżowanie jest dostępne dla każdego, bez względu na budżet.

Artykuły: 376
buycoffeeto

3 komentarze

  1. Dużo szczegółowych informacji. Muszę przyznać, że lubię odwiedzać Łazienki Królewskie. Mają one swój klimat całym rokiem. Myślę, że za 2-3 tygodnie będą przecudne! Polecam każdemu odwiedzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *