morskie oko

Na Morskie Oko z Palenicy Białczańskiej

Morskie Oko cieszy się ogromną popularnością wśród osób rozpoczynających przygodę z górskimi szlakami. I trudno się temu dziwić, bo zarówno samo jezioro jak i Dolina Rybiego Potoku, którą prowadzi szlak na Morskie Oko to jedne z najpiękniejszym miejsc w Tatrach. Dla bardziej zaawansowanych górskich wędrowców Morskie Oko jest przystankiem na szlakach prowadzących nad Czarny Staw czy na Rysy.

Choć trasa nad Morskie Oko jest jedną z łatwiejszych w Tatrach, to jednak wycieczka jest dość wyczerpująca, ponieważ na pokonanie trasy z Palenicy Białczańskiej i z powrotem należy zarezerwować cały dzień. Dobra wiadomość jest taka, że cała droga do Morskiego Oka jest asfaltowa, więc bez problemu można ją pokonać z dzieckiem w wózku.

Skąd wyruszyć nad Morskie Oko?

Trasę nad Morskie Oko rozpoczniemy z parkingu na Palenicy Białczańskiej. Dzięki temu trasa będzie nieco krótsza.

Adres:

Palenica Białczańska 1, 34-532 Brzegi

Współrzędne GPS:

49°15’21.4″N 20°06’11.1″E

Na Palenicy Białczańskiej znajduje się duży parking. Bilety parkingowe w cenie od 25 zł do 45 zł za dzień można kupić wyłącznie przez internet. Cena parkingu jest zależna od pory roku oraz dnia tygodnia.

  • III, IV, XI, XII od poniedziałku do piątku – 36 zł; weekendy – 49 zł
  • V od poniedziałku do piątku – 36 zł; weekendy – 49 zł;
  • I, II, VI, X od poniedziałku do piątku – 45 zł; weekendy – 55 zł;
  • III, IV, V, XI, XII w weekendy – 36 zł; weekendy – 49 zł
  • VII, VIII w weekendy oraz w długie weekendy przez cały rok – 65 zł.

Pomimo, że parking jest dość spory, to w sezonie bardzo szybko się zapełnia i może się okazać, że nie ma na nim już wolnych miejsc. Wyjściem z sytuacji będzie zakup miejsca na położonym 1,5 km od wejścia na szlak parkingu na Łysej Polanie (cena taka sama jak na parkingu na Palenicy Białczańskiej). W takim jednak przypadku trasa wydłuży nam się w sumie o 3 km.

Adres:

Droga Oskara Balzera 34-532 Brzegi

Współrzędne GPS:

49°15’51.8″N 20°06’54.6″E

Z Zakopanego można również dotrzeć do Palenicy Białczańskiej jednym z licznych busów prywatnych (cena biletu 12 zł). Czas dojazdu wynosi około 40 minut. W sezonie busy kursują mniej więcej do godziny 21:00.

Na Morskie Oko z Palenicy Białczańskiej – statystyka trasy

Szlaki
Czas przejścia4h 14′
Odległość15,5 km
Najwyższy punktSchronisko PTTK przy Morskim Oku (1406 m n.p.m.)
Różnica wysokości422 m
Poziom trudności★★★☆☆

Na Morskie Oko z Palenicy Białczańskiej – punkty orientacyjne i czasy przejścia

Palenica Białczańska (984 m n.p.m.) → Droga Oswalda Balzera, skrzyżowanie szlaków (1092 m n.p.m.)

0h 35′
Droga Oswalda Balzera, skrzyżowanie szlaków (1092 m n.p.m.) → Wodogrzmoty Mickiewicza (1100 m n.p.m.)

0h 10′
Wodogrzmoty Mickiewicza (1100 m n.p.m.) → Wodogrzmoty Mickiewicza, odejście do Roztoki (1100 m n.p.m.)

0h 01′
Wodogrzmoty Mickiewicza, odejście do Roztoki (1100 m n.p.m.) → Odejście na Kępę (1403 m n.p.m.)

1h 30′
Odejście na Kępę (1403 m n.p.m.) → Odejście na Szpiglasową Przełęcz (1402 m n.p.m.)

0h 04′
Odejście na Szpiglasową Przełęcz (1402 m n.p.m.) → Schronisko PTTK przy Morskim Oku (1406 m n.p.m.)

0h 01′
Schronisko PTTK przy Morskim Oku (1406 m n.p.m.) → Morskie Oko (1399 m n.p.m.)

0h 01′
Morskie Oko (1399 m n.p.m.) → Schronisko PTTK przy Morskim Oku (1406 m n.p.m.)

0h 01′
Schronisko PTTK przy Morskim Oku (1406 m n.p.m.) → Odejście na Szpiglasową Przełęcz (1402 m n.p.m.)

0h 01′
Odejście na Szpiglasową Przełęcz (1402 m n.p.m.) → Odejście na Kępę (1403 m n.p.m.)

0h 04′
Odejście na Kępę (1403 m n.p.m.) → Wodogrzmoty Mickiewicza, odejście do Roztoki (1100 m n.p.m.)

1h 05′
Wodogrzmoty Mickiewicza, odejście do Roztoki (1100 m n.p.m.) → Wodogrzmoty Mickiewicza (1100 m n.p.m.)

0h 01′
Wodogrzmoty Mickiewicza (1100 m n.p.m.) → Droga Oswalda Balzera, skrzyżowanie szlaków (1092 m n.p.m.)

0h 10′
Droga Oswalda Balzera, skrzyżowanie szlaków (1092 m n.p.m.) → Palenica Białczańska (984 m n.p.m.)

0h 30′

Na Morskie Oko z Palenicy Białczańskiej – opis trasy

Po zakupie biletu wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego w kasie przy Palenicy Białczańskiej lub przez internet wyruszamy w trasę. Ponieważ pokonanie szlaku w obie strony wraz z pobytem przy Morskim Oku oraz przejazdem z kwatery i z powrotem zajmie nam przynajmniej 7 godzin warto zadbać o odpowiednią zawartość plecaka na drogę.

Polecany artykuł: Co zabrać na wyjście w góry – niezbędnik turysty

Osoby, których przeraża odległość bądź mają trudności z poruszaniem się mogą alternatywnie skorzystać z fasiągów, czyli 12-osobowych góralskich wozów konnych, które podwożą turystów aż do polany Włosienica, skąd pozostaje około 30 minut marszu do Morskiego Oka. Cena za taki przejazd wynosi około 50 zł od osoby. Ale oczywiście zachęcam osoby w pełni sprawne fizycznie do pokonania całej trasy na własnych nogach.

Palenica Białczańska (984 m n.p.m.) → Wodogrzmoty Mickiewicza (1100 m n.p.m.)


czas przejścia: 0h 45′

Tuż za kasą TPN rozpoczyna się szlak czerwony. Zaraz na początku jest krótki kamienisty odcinek, jedyne utrudnienie na tej trasie. Dalej aż do końca trasy będziemy szli drogą asfaltową, nie licząc ewentualnych skrótów przez las na dalszym odcinku.

Wzdłuż szlaku płynie potok Białka, zaś po stronie słowackiej rozciąga się Dolina Białej Wody. Po kilkunastu minutach monotonnego marszu przez las dotrzemy do punktu, z którego rozciągają się przyjemne widoki na Gerlach, Wysoką i Rysy.

Po około 40 minutach marszu od Palenicy Białczańskiej mijamy “Dróźniówkę” – niewielki budynek TPN z informacją turystyczną. W tym miejscu do naszych uszu docierają odgłosy przypominające grzmot. To Wodogrzmoty Mickiewicza.

Wodne kaskady powstały na potoku Roztoka płynącego z Pięciu Stawów Polskich. Imieniem naszego narodowego wieszcza zostały nazwane przez Towarzystwo Tatrzańskie w roku 1891, choć Mickiewicz w żaden sposób nie był związany z Tatrami. Z mostku mamy dobry widok na Pośredni Wodogrzmot oraz nieco gorszy na Niżni Wodogrzmot. Trzecia kaskada – Wyżni Wodogrzmot, pozostaje poza zasięgiem naszego wzroku.

morskie oko

Tuż za Wodogrzmotami Mickiewicza znajduje się większy plac, skąd w prawo odbija szlak do Doliny Pięciu Stawów i Orlą Perć, a w lewo do schroniska w Dolinie Roztoki. My podążamy dalej asfaltem w kierunku Morskiego Oka.

Wodogrzmoty Mickiewicza (1100 m n.p.m.) → Polana Włosienica (1315 m n.p.m.)


czas przejścia: 1h 00′

Po około 30 minutach marszu od Wodogrzmotów Mickiewiczach asfaltowa droga zakręca 6-krotnie to w prawo to w lewo. Na tym odcinku turyści często robią sobie 4 skróty przez las po kamiennych stopniach, dzięki czemu stopy odpoczną na kilkanaście chwil od asfaltu.

Dalej maszerujemy Doliną Rybiego Potoku. Po kwadransie docieramy do Polany Włosienica. To tutaj kończą swoją trasę konne fasiągi. Znajdują się tu również toi-toie i miejsca do odpoczynku. Można się w tym miejscu pokrzepić kawą lub kanapką.

Polana Włosienica (1315 m n.p.m.) → Morskie Oko (1399 m n.p.m.)


czas przejścia: 0h 36′

Do celu naszej wędrówki – Morskiego Oka pozostało już tylko nieco ponad pół godziny marszu. Idziemy szlakiem wzdłuż Żlebu Żandarmerii, a następnie przez “Zakręt Ejsmonda”. Dalej mijamy skrzyżowanie ze szlakiem niebieskim biegnącym z prawej strony z góry od Doliny Pięciu Stawów i docieramy do małego placu, przy którym znajduje się budynek Starego Schroniska z 1891 roku. To najstarsze istniejące schronisko w polskich Tatrach. Kiedyś budynek pełnił rolę wozowni dla położonego 100 metrów dalej właściwego schroniska. Obecnie dostępne są w budynku 43 miejsca noclegowe.

morskie oko

Schronisko PTTK Morskie Oko im. Stanisława Staszica powstało w roku 1908 z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego. Oferuje obecnie 37 miejsc noclegowych dla osób, dla których Morskie Oko jest przystankiem w dalszej wędrówce.

morskie oko

Tuż obok schroniska rozpościera się największe tatrzańskie jezioro – Morskie Oko. Ma ono 35 ha powierzchni, a jego głębokość wynosi 51 m.

Nad Morskim Okiem dumnie wznoszą się: Rysy, Żabi Koń, Żabia Turnia Mięguszowiecka, Wołowa Turnia, Wołowy Grzbiet, Mięguszowiecki Szczyt Czarny, Mięguszowiecki Szczyt Pośredni i Mięguszowiecki Szczyt Wielki oraz Szpiglasowy Wierch.

morskie oko
Morskie Oko

Wody Morskiego Oka są bardzo czyste. Bez trudu dostrzeżemy pływające pstrągi, których jednak łowić nie wolno. I stąd też wzięła się druga nazwa tego jeziora – Rybi Staw.

Ponad płaszczami borów, ściśnięte zaporą
Ścian olbrzymich, co w koło ze sobą się zwarły,
Ciemne wody rozlewa posępne jezioro,
Odzwierciedlając w łonie głazów świat zamarły.

— Adam Asnyk – “Morskie Oko”

Po kilkunastu chwilach odpoczynku i nasyceniu wzroku widokiem na Morskie Oko można rozważyć godzinną przechadzkę wokół jeziora lub wyprawę nad Czarny Staw pod Rysami.

morskie oko

Morskie Oko (1399 m n.p.m.) → Palenica Białczańska (984 m n.p.m.)


czas przejścia: 1h 52′

Do Palenicy Białczańskiej wracamy dokładnie taką samą trasą, jaką dostaliśmy się na Morskie Oko. Trasa powrotna biegnie z niewielkim spadkiem, więc przejdziemy ją w nieco krótszym czasie. Po drodze warto zrobić sobie postój przy Wodogrzmotach Mickiewicza, chociażby w celu zrobienia kilku zdjęć.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *