Z Kuźnic na Nosal można dotrzeć jednym z dwóch szlaków. Pierwszy z nich zaczyna się mniej więcej w połowie odległości pomiędzy Rondem Jana Pawła II (dawnym Rondem Kuźnickim) w Zakopanem a Kuźnicami, obok potoku. Drugi szlak bierze początek w Kuźnicach i tą właśnie trasą wejdziemy na szczyt Nosala, natomiast zejdziemy szlakiem kończącym się obok tamy na Bystrej.
W tym artykule
Jak dojechać do Kuźnic
Z centrum Zakopanego do Kuźnic można dojechać busem lub autobusem. Autobusem miejskim (cena biletu 3 zł) lub własnym samochodem dotrzemy do ronda Jana Pawła II, skąd będziemy musieli pokonać piechotą około 2 km drogi do Kuźnic. Z kolei busem (cena biletu 5 zł) dotrzemy bezpośrednio do samych Kuźnic.
Adres:
Kuźnice, 34-500 Zakopane
Współrzędne GPS:
49°16’08.5″N 19°58’53.0″E
Z Kuźnic na Nosal wchodzimy zielonym szlakiem w kierunku Nosalowej Przełęczy. Na Nosal można wejść również od Kuźnickiej Polany, jednakże będzie to szlak bardziej forsowny, szczególnie pod szczytem Nosala.
Z Kuźnic na Nosal przez Nosalową Przełęcz – statystyka trasy
Szlaki | |
Czas przejścia | 1h 08′ |
Odległość | 2,7 km |
Najwyższy punkt | Nosal (1206 m n.p.m.) |
Różnica wysokości | 249 m |
Poziom trudności | ★★☆☆☆ |
Z Kuźnic na Nosal przez Nosalową Przełęcz – punkty orientacyjne i czasy przejścia
Kuźnice (1025 m n.p.m.) → Potok Bystra (1017 m n.p.m.) 0h 03′ |
Potok Bystra (1017 m n.p.m.) → Odejście na Nosalową Przełęcz (1092 m n.p.m.) 0h 15′ |
Odejście na Nosalową Przełęcz (1092 m n.p.m.) → Nosalowa Przełęcz (1103 m n.p.m.) 0h 10′ |
Nosalowa Przełęcz (1103 m n.p.m.) → Nosal (1206 m n.p.m.) 0h 20′ |
Nosal (1206 m n.p.m.) → Kuźnicka Polana (957 m n.p.m.) Nosal (1206 m n.p.m.) → Kuźnicka Polana (957 m n.p.m.) |
Kuźnice (1025 m n.p.m.) → Nosalowa Przełęcz (1103 m n.p.m.)
czas przejścia: 0h 28′
W kasie Tatrzańskiego Parku Narodowego kupujemy bilet wstępu i skręcamy w lewo, na wschód. Idziemy szlakiem zielonym, który swój początek ma tuż za potokiem Bystra. Szlak zielony biegnie początkowo równolegle ze szlakami niebieskim i żółtym.
Początkowy etap szlaku jest wyłożony kamieniami, które po deszczu są bardzo śliskie. Podejście jest dość wyczerpujące. Po niecałych 20 minutach marszu docieramy do rozdroża szlaków – w prawo odbija niebieski szlak na Halę Gąsienicową, a my podążamy prosto szlakiem zielonym.
Nieco dalej szlak skręca w lewo. Szlak staje się płaski i niemęczący. Cały czas idziemy przez las, przez co nie ma zbyt wielu okazji podziwiania widoków. Bardzo szybko dochodzimy do Nosalowej Przełęczy.
Nosalowa Przełęcz (1103 m n.p.m.) → Nosal (1206 m n.p.m.)
czas przejścia: 0h 20′
Szlak najpierw wyraźnie się wznosi i idziemy lasem po drewnianych stopniach. Następnie trasa wiedzie mniej nachylonym terenem, który wkrótce staje się skalisty.
Bardzo szybko dochodzimy do miejsca, z którego widać już Nosala jak na dłoni. Są tu ławki, gdzie można zebrać siły przed krótką wspinaczką na szczyt Nosala.
Przed nami do pokonania ostatnie stopnie a następnie krótka wspinaczka po skałach, podczas której trzeba sobie trochę pomóc rękami. Po około 50 minutach marszu od Kuźnic jesteśmy na szczycie Nosala.
Ze szczytu rozciąga się malowniczy krajobraz polskich Tatr. Widać stąd większość szczytów: od Koszystej, poprzez Krzyżne, Granaty, Kozi Wierch, Kościelec, Świnicę, Kasprowy Wierch, Goryczkowe Czuby, na Małołączniaku i Giewoncie kończąc. Mimo, że na szczycie Nosala jest dużo miejsca na odpoczynek i podziwianie widoków warto zachować szczególną ostrożność w pobliżu bardzo gwałtownie opadających w stronę Kuźnic urwisk.
Nazwa góry pochodzi od przypominających nos skał widzianych od strony północno-zachodniej. W zboczu od tej samej strony zboczu jest jaskinia Dziura pod Nosalem.
Polecany artykuł: Co zabrać na wyjście w góry – niezbędnik turysty
Nosal cieszy się bardzo dużą popularnością nie tylko wśród turystów ale również narciarzy. Znajduje się tu stok narciarski z kilkoma wyciągami oraz prowadząca przez Nosalową Przełęcz nartostrada.
Nosal (1206 m n.p.m.) → Kuźnicka Polana (957 m n.p.m.)
czas przejścia: 0h 20′
20-minutowe zejście z Nosala zaczyna się łagodnie leśną ścieżką. Mijamy dość ciekawe formacje skalne pozostawiając za sobą Nosala.
Szlak miejscami zakręca. Od czasu do czasu schodzimy po stromych skalnych i drewnianych schodach.
Powoli spomiędzy drzew widać coraz okazalsze widoki na Kuźnice. Szlak z Kuźnic na Nosal i z powrotem kończy się obok tamy na Bystrej i trafiamy na Kuźnicką Polanę.
Aby wrócić do centrum Zakopanego należy się udać na przystanek przy Rondzie Jana Pawła II, skąd odjeżdżają zarówno autobusy komunikacji miejskiej jak i liczne busy przewoźników prywatnych.
Dziękuję, miło jest obejrzeć okolice do których się nie wróci, a niegdyś wędrowało się po nich. Piękne zdjęcia i szczegółowy opis.. gratulacje.
Dziękuję za pozytywną opinię i zapraszam częściej.