jak wypożyczyć samochód we włoszech

Jak wypożyczyć samochód we Włoszech i zobaczyć 10 romantycznych miejsc

Włochy są jednym z najczęściej wybieranych kierunków podróży, zarówno przez osoby lubiące beztroski relaks jak i przez miłośników zwiedzania. Czy wypożyczenie samochodu we Włoszech to dobry pomysł? Jak wypożyczyć samochód we Włoszech? Ile to kosztuje? W artykule znajdziesz również propozycję ciekawej wycieczki samochodem, podczas której zobaczysz 10 romantycznych miejsc we Włoszech.

Zanim powiem Ci jak wypożyczyć samochód we Włoszech warto wspomnieć o przepisach ruchu drogowego we Włoszech. Podobnie jak w Polsce, we Włoszech obowiązuje ruch prawostronny. Jak w każdym kraju, również we Włoszech obowiązują ograniczenia prędkości:

 • na terenie zabudowanym – 50 km/h
 • poza terenem zabudowanym – 90 km/h
 • na drogach ekspresowych – 110 km/h
 • na autostradach – 130 km/h

Nieco łagodniejsze niż w Polsce są ograniczenia dotyczące dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi kierującego. We Włoszech spokojnie można wypić lampkę wina i wsiąść za kierownicę. Dopuszczania zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila. Oczywiście jestem zwolennikiem trzeźwego kierowania i taką metodę polecam. Wszyscy pasażerowie samochodu, również podróżujący na tylnych siedzeniach, muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Rozmowa przez telefon podczas jazdy wiąże się z obowiązkowym używaniem zestawu głośnomówiącego lub słuchawki zakładanej na ucho.

Podczas kontroli drogowej trzeba mieć przy sobie następujące dokumenty: polskie lub międzynarodowe prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym oraz ubezpieczenie OC pojazdu.

Jak wypożyczyć samochód we Włoszech

Z własnego doświadczenia wiem, że pierwsze wypożyczenie samochodu z braku doświadczenia w tym zakresie może przysporzyć nieco kłopotu. Jeśli nie chcesz na miejscu biegać w poszukiwaniu odpowiedniej wypożyczalni, możesz to zrobić wygodnie jeszcze przed wyjazdem wyszukując oferty wynajmu samochodu we Włoszech w internecie. Jedną z lepszych wyszukiwarek, dodatkowo posiadającą polską wersję językową, jest Discovercars.com

W serwisie Discovercars możesz zarezerwować samochód w jednej z ponad 500 wypożyczalni, w tym m.in.: Hertz, Avis, Enterprise Rent-A-Car, Europcar, Alamo, Budget, Sixt. W zwróconych przez wyszukiwarkę wynikach warto zwrócić nie tylko na cenę, ale również na opinie i oceny konkretnej wypożyczalni samochodów. Warto wybierać takie wypożyczalnie, które mają średnią ocen przynajmniej 8.

Wyniki wyszukiwania możesz doprecyzować wybierając miasto, z którego rozpoczniesz wycieczkę po romantycznych miejscach we Włoszech. W celu pokazania jak wypożyczyć samochód we Włoszech i symulacji kosztów wybrałem odbiór samochodu na lotnisku w Wenecji oraz jego zwrot na lotnisku w Neapolu. Loty do Wenecji oraz z Neapolu możesz kupić w korzystnej cenie o ile zrobisz to z odpowiednim wyprzedzeniem.

Na wycieczkę po Włoszech warto wybrać nie za duży, ekonomiczny i zwinny samochód. Założyłem, że zwiedzanie dalej podanej trasy zajmie 8 dni.

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu we Włoszech – Port Lotniczy Wenecja

Koszt wypożyczenia samochodu zależy przede wszystkim od rodzaju auta. Decydując się na Fiata 500 lub auto podobnej klasy opłata za wypożyczenie samochodu na 8 dni wyniesie około 650 zł.

Na tą cenę składa się:

 • koszt wypożyczenia – 332 zł
 • opłata za zwrot samochodu w innym miejscu – 318 zł

Dodatkowo przy odbiorze auta wypożyczalnia samochodów zablokuje kaucję na Twojej karcie kredytowej w wysokości 600 €. Z tego depozytu zostaną pokryte koszty ewentualnych szkód lub kradzieży. Jeśli wypożyczony samochód zostanie uszkodzony lub skradziony, możesz stracić całą tę kwotę. Aby uwolnić się od tego ryzyka warto podczas rezerwacji wykupić pełną ochronę samochodu, która na cały okres wypożyczenia wyniesie 229 zł. Całkowity koszt rezerwacji samochodu w Wenecji zamknie się kwotą 879 zł.

Blokady depozytu na karcie kredytowej unikniesz tylko wtedy, kiedy dokonasz zakupu pełnego ubezpieczenia bezpośrednio od wypożyczalni.

Jak wypożyczyć samochód we Włoszech — Strona wyszukiwania Discovercars.com
Jak wypożyczyć samochód we Włoszech — Strona wyszukiwania Discovercars.com

Pełna ochrona obejmuje:

 • udział własny za uszkodzenie lub kradzież
 • koszty napraw, w tym okien, lusterek, kół
 • wydatki z tytułu usterek / zamówienia taksówki
 • opłaty za utratę lub zatrzaśnięcie kluczyków
 • opłaty manipulacyjne
Jak wypożyczyć samochód we Włoszech — Strona wyszukiwania Discovercars.com
Jak wypożyczyć samochód we Włoszech — Strona rezerwacyjna Discovercars.com

Pełna Ochrona nie wpływa na standardowe wymogi dotyczące blokady depozytu na karcie kredytowej. Jednakże w przypadku wystąpienia nieszczęśliwych zdarzeń ubezpieczenie pokryje ich koszty do wysokości około 13-14 tysięcy złotych. Pierwotnie oczywiście ewentualne koszty dodatkowe zostaną potrącone z depozytu, ale po złożeniu wniosku o odszkodowanie szybko otrzymasz zwrot pieniędzy.

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu we Włoszech – Port Lotniczy Neapol

Jeśli zdecydujesz się na odbycie trasy po Włoszech w odwrotnym kierunku niż dalej przeze mnie zaproponowany, możesz wypożyczyć samochód na lotnisku w Neapolu i oddać go na lotnisku w Wenecji. Dla zobrazowania kosztów wybrałem samochód podobnej klasy jak w pierwszym wariancie (Kia Picanto) i dokładnie te same daty wypożyczenia i zwrotu auta.

Koszt wypożyczenia samochodu w Neapolu na 8 dni wyniesie około 720 zł.

Na tą cenę składa się:

 • koszt wypożyczenia – 391 zł
 • opłata za zwrot samochodu w innym miejscu – 329 zł
Jak wypożyczyć samochód we Włoszech — Strona wyszukiwania Discovercars.com
Jak wypożyczyć samochód we Włoszech — Strona wyszukiwania Discovercars.com

Przy odbiorze auta na Twojej karcie kredytowej zostanie zablokowany depozyt w wysokości 500 €. Koszt wykupienia pełnej ochrony wyniesie w tym przypadku 229 zł. Łączny koszt rezerwacji samochodu w Neapolu zamknie się kwotą 949 zł.

Po dokonaniu rezerwacji samochodu i dokonaniu płatności otrzymasz voucher. Umowę wypożyczenia samochodu podpiszesz przy odbiorze auta z wybraną wypożyczalnią.

W każdym przypadku koszt wynajmu samochodu pokrywa:

 • nieograniczony przebieg
 • ubezpieczenie od kolizji (CDW)
 • ubezpieczenie od kradzieży
 • łańcuchy śniegowe
 • dodatkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności (SLI)
 • podatek od towarów i usług

Jak wypożyczyć samochód we Włoszech – koszty paliwa

Proponowana przeze mnie trasa zwiedzania, podczas której zobaczysz 10 romantycznych miejsc we Włoszech zakłada pokonanie samochodem ponad 720 kilometrów. Samochody klasy kompaktowej lub ekonomicznej (Fiat 500, Fiat Panda, Opel Corsa, Nissan Micra) spalają średnio 6 litrów benzyny na 100 km. Cena paliwa we Włoszech na dzień publikacji tego artykułu to 1,80 €. Całkowity koszt paliwa na całej trasie wyniesie zatem około 80 €.

Odbiór samochodu z wypożyczalni

Odbiór samochodu w wybranej wypożyczalni możliwy jest z reguły w godzinach od 08:00 do 20:00. Bardzo rzadko można spotkać wypożyczalnie czynne całodobowo. Przy odbiorze samochodu podpisywana jest umowa najmu. Przy wypożyczeniu samochodu w zdecydowanej większości przypadków obowiązuje zasada pełnego baku, czyli odbierasz samochód z wypożyczalni w pełni zatankowany i zwracasz go również z pełnym bakiem.

Większość wypożyczalni stosuje ograniczenia wiekowe kierowców. W przypadku kierowców poniżej określonego wieku (21-30 lat) pobierana jest dodatkowa opłata. Maksymalny wiek najemcy samochodu to 65-80 lat w zależności od wypożyczalni. Ograniczenia wiekowe oraz wysokość ewentualnych opłat dodatkowych z tego tytułu znajdziesz pod linkiem „Warunki wypożyczenia”.

Przy odbiorze samochodu z wypożyczalni musisz okazać:

 • paszport (czasami honorowany jest dowód osobisty)
 • prawo jazdy wystawione co najmniej 1 rok przed datą wynajmu samochodu – jeśli dokument prawa jazdy nie jest wystawiony w języku angielskim wymagane jest okazanie międzynarodowego prawa jazdy
 • kartę kredytową wystawiona na głównego kierowcę ważną przynajmniej 3 miesiące po dacie zakończenia najmu samochodu
 • voucher rezerwacji internetowej

Przy odbiorze samochodu z wypożyczalni sprawdź czy nie posiada on uszkodzeń i otarć. Zwróć uwagę szczególnie na zderzaki i błotniki. Przyjrzyj się również czy karoseria samochodu nie posiada wgnieceń. Dokładnie obejrzyj przednią szybę pod kątem widocznych „pajączków”. Sprawdź także ewentualne przetarcia na felgach. Takich samych oględzin dokonaj w środku samochodu w poszukiwaniu ewentualnych uszkodzeń tapicerki i elementów plastikowych. Wszystkie zauważone mankamenty udokumentuj dla własnego dobra zdjęciami, a jeszcze lepiej nakręć smartfonem film dookoła samochodu. Koniecznie zgłoś wszystkie zauważone uszkodzenia pracownikowi wypożyczalni przed odbiorem samochodu.

Zwrot samochodu do wypożyczalni

Samochód należy zwrócić do wypożyczalni w takim stanie, w jakim został on odebrany. Musisz pamiętać o umyciu samochodu z zewnątrz oraz odkurzeniu wnętrza i zabraniu ewentualnych śmieci, aby nie być obciążonym kosztami sprzątania. Zwróć uwagę czy pod siedzeniami nie ma ziarenek piasku, zakrętek od butelek, kapsli itp.

Podobnie jak przy odbiorze samochodu przed oddaniem go do wypożyczalni dokładnie obejrzyj samochód pod kątem ewentualnych rys i uszkodzeń, które mogłyby powstać podczas użytkowania przez Ciebie samochodu. Zrób też ponownie zdjęcia, aby w razie czego mieć odpowiednie dowody w jakim stanie oddajesz samochód do wypożyczalni.

10 romantycznych miejsc we Włoszech

Skoro już wiesz jak wypożyczyć samochód we Włoszech, pora teraz na propozycję ciekawej samochodowej objazdówki po “włoskim bucie”, podczas której zobaczysz 10 romantycznych miejsc. Warto wybrać się na taką przejażdżkę we dwoje. Wycieczka rozpoczyna się w Wenecji, a kończy na włoskiej wyspie Capri.

Wenecja

Wenecja to jedno z najchętniej odwiedzanych włoskich miast. Przyjeżdżają tu co roku tysiące turystów szukających romantycznych przeżyć. Nie sposób opisać słowami uroku Wenecji. Trzeba tu po prostu przyjechać i poczuć klimat tego miasta.

Wypożyczony samochód najlepiej zostawić w lądowej części Wenecji w Punta Sabbioni, gdzie kończy się droga, a w dalszą podróż do “miasta na wodzie” można wybrać się tramwajem wodnym. Najlepiej zaparkować przy Via Fausta, gdzie znajduje się duży parking płatny 7€ za cały dzień. Przystanek tramwajów wodnych znajduje się nieopodal. Jeśli wsiądziesz do tramwaju linii nr 14 po około 30 minutach dotrzesz do Riva degli Schiavoni, 5 minut piechotą od Placu św. Marka. Bilet na jeden kurs kosztuje 9,50 €, ale jeśli planujesz spędzić w Wenecji cały dzień, warto kupić bilet dobowy za 25 € i skorzystać z innych rejsów po Wenecji. Bilety możesz kupić przez internet.

Tuż po opuszczeniu pokładu tramwaju wodnego warto zatrzymać się przy Moście Westchnień (Ponte dei Sospiri), najsłynniejszym moście w Wenecji. Szczególnie upodobali go sobie zakochani. Podobno pocałunek pod mostem o zachodzie słońca, najlepiej w gondoli, zwiastuje zakochanej parze dozgonną miłość.

Jak wypożyczyć samochód we Włoszech — Rejs gondolą w Wenecji
Jak wypożyczyć samochód we Włoszech — Rejs gondolą w Wenecji

Przy Placu św. Marka znajdują się najważniejsze zabytki Wenecji: Bazylika św. Marka, Dzwonnica św. Marka (Campanila), Loggetta del Sansovino, Wieża Zegarowa (Torre dell’Orologio) i Pałac Dożów (Palazzo Ducale). Po obejrzeniu Wenecji z poziomu Placu św. Marka warto wjechać windą na punkt widokowy mieszczący się na szczycie Dzwonnicy św. Marka i podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na Wenecję oraz całą lagunę.

Polecany artykuł: Wenecja – miasto na wodzie w jeden dzień

Zwiedzanie Wenecji nie może się odbyć bez rejsu gondolą. Na terenie Wenecji jest kilka przystani, z których możesz wypłynąć w romantyczny półgodzinny rejs po Canal Grande i wielu mniejszych weneckich kanałach. Ustalony przez miasto koszt rejsu wynosi 100 € za całą łódź. Oczywiście gondolier nie będzie miał nic przeciwko temu, żeby łódź wynająć tylko dla dwóch osób, ale decydując się na rejs wspólnie z czwórką innych turystów koszt rejsu dla Ciebie ulegnie istotnemu obniżeniu, a zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć na kolację w jednej z licznych weneckich restauracji.

Warto także udać się na długi i niespieszny spacer po weneckich uliczkach, a także obowiązkowo zatrzymać się przy Moście Rialto (Ponte di Rialto) przerzuconym ponad Canal Grande. Wenecja to istny labirynt, w którym warto się zagubić w poszukiwaniu romantycznych przeżyć.

Werona

Chyba każdy zna historię Romea i Julii, legendarnej pary kochanków, bohaterów dramatu angielskiego pisarza Williama Szekspira. W programie wycieczki obejmującej najbardziej romantyczne miejsca we Włoszech nie może zabraknąć Werony.

Choć Werona nie jest aż tak popularna jak Wenecja, zwiedzanie miasta warto rozpocząć z samego rana, kiedy jeszcze nie ma tu tłumu turystów. Przyjeżdżając tu z samego rana będziesz mieć również szansę na skorzystanie z darmowego parkingu Porta Palio przy Viale Colonnello Galliano 3.

Najbardziej romantycznym a jednocześnie najbardziej obleganym miejscem w Weronie jest Dom Julii (Casa Di Giulietta) mieszczący się przy Via Cappello 23.

Nie jestem przekonany, czy rzeczywiście pod balkonem tego właśnie domu wzdychał do swojej ukochanej Romeo, faktem jednak są tłumy turystów chcących za wszelką cenę położyć dłoń na prawej piersi Julii, a w zasadzie jej posągu stojącego przed domem. Kilka ulic od tego miejsca znajduje się Dom Romea (La Cantina di Romeo), jednakże jest to prywatna posiadłość i nie ma możliwości jej zwiedzania. Jeśli chcesz zobaczyć jeszcze jedno miejsce związane z Julią Capuleti możesz udać się na Via Luigi Da Porto 5, gdzie w podziemnej krypcie benedyktyńskiego klasztoru znajduje się Grobowiec Julii (Tomba Di Julietta). W rzeczywistości wykonany z czerwonego marmuru grobowiec jest w środku pusty, ale zupełnie nie psuje to romantycznego charakteru Werony.

Jak wypożyczyć samochód we Włoszech — Dom Julii w Weronie
Jak wypożyczyć samochód we Włoszech — Dom Julii w Weronie

Jeśli chcesz zakupić pamiątki z pobytu w Weronie, a niekoniecznie gustujesz w chińskich gadżetach, warto udać się na Piazza Brà, największy plac miasta. Od placu Via Mazzini, odchodzi ulica pełna butików oferujących bardzo ciekawe towary, choć nietanie.

W poszukiwaniu punktów widokowych na Weronę warto udać się na Piazza delle Erbe. Znajduje się tu Torre Dei Lamberti, 84-metrowa wieża, z której szczytu można podziwiać najlepsze widoki na miasto. Niedaleko Piazza delle Erbe, na końcu ślepej uliczki Pozzo San Marco znajduje się kolejne z romantycznych miejsc w Weronie – Studnia Miłości (Pozzo dell’Amore), której nie możesz pominąć w trakcie zwiedzania Werony.

Mediolan

We włoskiej Lombardii leży Mediolan, światowa stolica mody i jednocześnie jedno z najbogatszych miast w Europie.

Najwspanialszą atrakcją tego miasta a zarazem jego symbolem jest gotycka katedra Duomo (Duomo di Milano), będąca drugą co do wielkości, po Bazylice św. Piotra w Watykanie, świątynią we Włoszech. Wykonana z białego marmuru fasada katedry jak i jej wieże wyglądają wprost bajkowo. Na dachu świątyni znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać można nie tylko misternie wykonane katedralne figurki, ale także tętniący życiem Piazza del Duomo i cały Mediolan. Warto tu przyjść tuż przed zmrokiem, gdyż zarówno katedra, jak i plac nabierają w promieniach zachodzącego słońca oraz sztucznego oświetlenia prawdziwie romantycznego wyglądu.

Jak wypożyczyć samochód we Włoszech — Duomo w Mediolanie
Jak wypożyczyć samochód we Włoszech — Duomo w Mediolanie

Drugim symbolem Mediolanu jest znajdująca się tuż obok katedry Galeria Wiktora Emanuela II (Galleria Vittorio Emanuele II). Kiedyś spotykała się w niej mediolańska burżuazja, a dziś budynek pełni rolę czegoś na kształt luksusowej galerii handlowej. Mieszczą się tu ekskluzywne sklepy takich marek jak m.in. Prada, Versace, Giorgio Armani, Gucci.

Po opuszczeniu Galerii Wiktora Emanuela II warto udać się na Piazza della Scala i przysiąść w cieniu na jednej z otoczonych zielenią ławek. Przy tym placu znajduje się słynna “La Scala”.

Polecany artykuł: Najciekawsze atrakcje w Mediolanie – 10 miejsc, które warto zobaczyć

Czy wiesz, że w Mediolanie znajduje się bezcenna “Ostatnia Wieczerza”, pędzla Leonardo da Vinci? Jeśli chcesz zobaczyć to arcydzieło na żywo to udaj się do kościoła Santa Maria delle Grazie, znajdującego się poza ścisłym centrum miasta. Nie licząc markowych sklepów w Galerii Wiktora Emanuela II to chyba najdroższa przyjemność wycieczki po Mediolanie. Za kwadrans podziwiania dzieła Leonardo trzeba zapłacić 15 € .

Portofino

Od wielkomiejskiego klimatu Mediolanu odpoczniesz w kameralnym Portofino leżącym we włoskiej Ligurii. Portofino jest najbardziej ekskluzywną miejscowością Riwiery Włoskiej. Kolorowe kamieniczki i wszechobecna zieleń tworzą prawdziwie romantyczny nastrój. Zapełniony ekskluzywnymi jachtami port w Portofino uważany jest za najpiękniejszy nad Morzem Śródziemnym. Niesamowity urok tej miejscowości sprawił, że Portofino było wielokrotnie wybierane jako sceneria wielu reklam a także filmów, m.in. “Wilk z Wall Street”, “Auta 2” czy “Po tamtej stronie chmur”. Wśród Polaków miasteczko jest najbardziej znane dzięki piosence Sławy Przybylskiej pt. “Miłość w Portofino”.

Choć Portofino uchodzi za miasto dla bogatych, to przy założeniu że nie zdecydujesz się tutaj na nocleg w jednym z hoteli wybieranych przez gwiazdy, pobyt w mieście nie powinien znacząco nadszarpnąć Twojego portfela. Warto tutaj np. uczcić jakąś ważną rocznicę.

Jak wypożyczyć samochód we Włoszech — Portofino
Jak wypożyczyć samochód we Włoszech — Portofino

Zwiedzanie maleńkiego miasta nie zajmie zbyt wiele czasu. Spacerując ulicą, a raczej uliczką Via Roma bardzo szybko dotrzemy do znajdującej się w centrum Piazzetta della Magnolia, otoczonej malowniczymi kamieniczkami. Stąd można podziwiać pocztówkowe widoki na pełen ekskluzywnych łodzi i jachtów port.

Doskonałym pomysłem na romantyczny spacer w Portofino jest trasa prowadząca z Piazzetta della Magnolia na górujące nad miasteczkiem zielone wzgórze i dalej do zamku Castello Brown. Tutaj nacieszysz oczy malowniczymi widokami na port i zatokę. Na koniec spaceru warto zejść na kameralną, aczkolwiek najczęściej zatłoczoną plażę Spiaggia dell’Olivetta.

Bolonia

Zaryzykuję stwierdzenie, że Bolonia to kwintesencja tego co najpiękniejsze we wszystkich włoskich miastach. Od koloru murów i dachów domów Bolonia nazywana jest czerwonym miastem.

Po przyjeździe do Bolonii samochód możesz zostawić na jednym z dwóch płatnych parkingów blisko centrum: podziemnym parkingu Piazza VIII Agosto przy VIII Agosto 33 (cena 22 € za cały dzień), lub Parcheggio G.T. przy Via del Porto 5 (2,50 € za godzinę).

Sercem Bolonii jest Piazza Maggiore, ulubione miejsce ulicznych artystów: malarzy, śpiewaków i akrobatów. Przy tym placu stoi Bazylika św. Petroniusza (Basilica di San Petronio), największy i najważniejszy kościół Bolonii. Przez stojącą nieopodal Fontannę Neptuna można się tu poczuć trochę jak w Polsce, nie sposób bowiem, żeby wodotrysk nie skojarzył się z gdańską Fontanną Neptuna.

Jak wypożyczyć samochód we Włoszech — Bolonia
Jak wypożyczyć samochód we Włoszech — Bolonia

Jeśli szukasz w Bolonii dobrego punktu widokowego udaj się do Dwóch Wież (Le due Torri: Garisenda e degli Asinelli), znajdujących się w samym centrum starówki. Na Torre degli Asinelli funkcjonuje punkt widokowy, na którym przekonasz się dlaczego Bolonia nazywana jest czerwonym miastem. Przedtem trzeba pokonać prawie 500 drewnianych schodów, ale że jest to najlepszy punkt widokowy w całej Bolonii to warto ponieść ten trud.

Czy wiesz, że w Bolonii znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet? Założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński (Alma Mater Studiorum – Università di Bologna) stoi przy Via Zamboni 33.

Powszechnie uważa się, że kuchnia bolońska jest najlepsza w całych Włoszech. Jeśli chcesz ją poznać i spróbować naprawdę rewelacyjnego bolońskiego jedzenia, warto wrócić na Piazza Maggiore, a następnie zaszyć się w wąską uliczkę Via Pescherie Vecchie. Znajdziesz tam całą masę klimatycznych knajpek, w których nie tylko dobrze zjesz, ale i nie wydasz masy pieniędzy.

Florencja

Stolica Toskanii jest prawdziwą perłą włoskiego renesansu. Jeśli już wiesz jak wypożyczyć samochód we Włoszech, to koniecznie musisz przyjechać do Florencji. Co prawda, jeden dzień na poznanie Florencji to stanowczo za mało, ale zawsze można tu powrócić przy kolejnej okazji.

Przyjeżdżając do Florencji samochodem musisz wiedzieć o tym, że w mieście funkcjonuje strefa ograniczonego ruchu (ZTL). W związku z tym parkingi, szczególnie blisko centrum, są we Florencji na wagę złota. Warto przyjechać tu skoro świt. Samochód możesz zostawić na parkingu Oltrano przy Piazza Della Calza 1 (2 € za godzinę) lub 300-miejscowym Garage Europa przy Borgo Ognissanti 96 (2 € za pierwszą godzinę, 24 € za cały dzień).

Polecany artykuł: Florencja – co zobaczyć w jeden dzień?

Największą atrakcją Florencji jest Katedra Santa Maria del Fiore (Cattedrale di Santa Maria del Fiore). Bezdyskusyjne największym wrażeniem estetycznym jest fasada świątyni. Warto sobie zrobić tutaj zdjęcie, a zaraz potem ustawić się w kolejce po bilet na kopułę katedry. Jeśli chcesz uniknąć stania w kolejce bilet możesz zarezerwować na konkretny dzień i godzinę przez internet.

Jeśli chcesz zobaczyć imponującą kopułę Katedry Santa Maria del Fiore z zewnątrz z bardzo bliskiej odległości, warto również wejść na Dzwonnicę Giotta. Tutaj też niestety trzeba wspinać się na piechotę, ale wejście nie daje w kość tak bardzo jak wejście na kopułę.

Warto również zobaczyć drugą co do swojej ważności świątynię Florencji – Kościół Santa Croce (Basilica di Santa Croce). Wewnątrz kościoła znajdują się grobowce m.in. Michała Anioła, Galileusza, Dantego Alighieri.

Jak wypożyczyć samochód we Włoszech — Most Złotników we Florencji
Jak wypożyczyć samochód we Włoszech — Most Złotników we Florencji

Na najważniejszym placu Florencji – Piazza della Signoria możesz zobaczyć pałace (Palazzo Vecchio), Fontannę Neptuna (Fontana del Nettuno), kopię rzeźby „Dawid” Michała Anioła oraz rzeźbę „Herkules i Kakus”.

Wieczorem, na zakończenie zwiedzania, warto przyjść na Most Złotników (Ponte Vecchio), najstarszy florencki most. Będzie to też okazja do ewentualnego zakupu wyrobów złotniczych w jednym ze znajdujących się na moście ekskluzywnych sklepów złotniczych.

Asyż

Z pewnością wiesz, że leżący w Umbrii Asyż od lat jest miejscem kultu św. Franciszka i celem licznych pielgrzymek. Czy Asyż to rzeczywiście dobre miejsce na wycieczkę szlakiem najbardziej romantycznych włoskich miast? O tym za chwilę.

Dojeżdżając do Asyża, szyby wypożyczonego samochodu zamieniają się w pocztówki z kolorowymi krajobrazami, od których ciężko oderwać wzrok. Sam Asyż jest niewielkim miasteczkiem, ale nie będzie raczej problemu z zaparkowaniem samochodu. Możesz skorzystać z podziemnego parkingu Parcheggio Porta Mojano przy Viale Vittorio Emanuele II lub podziemnego parkingu Assisi Parcheggio Saba nieopodal Bazyliki św. Franciszka. Na obu parkingach koszt pozostawienia samochodu wynosi 1,50 € za godzinę.

Na zwiedzenie Asyża wystarczy parę godzin. Obowiązkowo należy udać się do Bazyliki św. Franciszka (Basilica di San Francesco d’Assisi), obejrzeć Bazylikę św. Klary (Basilica di Santa Chiara) i Katedrę św. Rufina (San Rufino).

Jak wypożyczyć samochód we Włoszech — Kamienne uliczki Asyża
Jak wypożyczyć samochód we Włoszech — Kamienne uliczki Asyża

Warto również przespacerować się na Plac Ratuszowy (Piazza del Comune), główny plac Asyża. Można tu spróbować typowo umbryjskich dań: trufli, dziczyzny, jagnięciny, czy porchetty. W tym miejscu przekonasz się również jak starym miastem jest Asyż. Stoi tu starorzymska świątynia Minerwy zaadoptowana w XVI wieku na katolicki kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny (Santa Maria sopra Minerva).

Polecany artykuł: Asyż – zwiedzanie miasta św. Franciszka

Na koniec zwiedzania miasteczka warto poznać kwintesencję romantyzmu Asyża, czyli wąskie średniowieczne kamienne uliczki. Stoją przy nich klimatyczne stare kamienne domy z balkonami udekorowanymi kwiatami.

Rzym

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu… To starożytne powiedzenie skusiło mnie to umieszczenia Rzymu na trasie romantycznej włoskiej wycieczki. Położone na siedmiu wzgórzach Wieczne Miasto przyciąga turystów z całego świata. Jeden dzień na zwiedzenie Rzymu to stanowczo za mało, ale w sam raz na spacer szlakiem barokowych fontann.

Przyjeżdżając samochodem do Rzymu trzeba mieć na uwadze beztroski styl jazdy rzymian. Pierwszeństwo ma ten, kto ma głośniejszy klakson i wprawnie się nim posługuje. Po drugie, w Rzymie funkcjonują strefy ograniczonego ruchu (Zona a Traffico Limitato), do których można wjechać tylko ze specjalnym pozwoleniem pod groźbą mandatu w wysokości przynajmniej 300 €.

Polecany artykuł: Spacer po Rzymie szlakiem antycznych zabytków

Zaparkować możesz na obrzeżach miasta w pobliżu stacji metra np. na położonym na południe od centrum parkingu przy stacji Laurentina (1,50 € za 12 godzin lub 2,50 € za 16 godzin) i stamtąd właśnie metrem dojechać do centrum. Jeśli zdecydujesz się na dojazd samochodem w pobliże centrum auto możesz zaparkować na ogromnym Parcheggio Saba Villa Borghese przy Viale del Galoppatoio 33 (2,50 € za godzinę).

Romantyczny spacer szlakiem barokowych rzymskich fontann rozpoczyna się na Piazza di Spagna przy Schodach Hiszpańskich, u których podnóża znajduje się Fontana della Barcaccia.

Kolejna fontanna – Di Trevi jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Rzymu i jednym z najbardziej obleganych przez turystów miejsc w Wiecznym Mieście. Nic w tym dziwnego, bowiem każdy chce wrzucić do wody pieniążek jako wróżbę powrotu do Rzymu.

Jak wypożyczyć samochód we Włoszech — Fontanna Di Trevi w Rzymie
Jak wypożyczyć samochód we Włoszech — Fontanna Di Trevi w Rzymie

Na Kapitolu przy Piazza di Campidoglio czeka na nas kolejna barokowa fontanna – Fontana della Dea Roma. Następnie warto udać się na Piazza della Rotonda, gdzie przed wejściem do Panteonu stoi Fontanna Panteonu (Fontana del Pantheon), zwana również Fontanną z Obeliskiem. Stąd jest bardzo blisko na Piazza Navona, gdzie można podziwiać kolejną fontannę z obeliskiem – Fontannę Czterech Rzek (Fontana dei Quattro Fiumi). W północnej części placu znajduje się kolejna fontanna – Fontanna Neptuna (Fontana del Nettuno), zaś na południowym krańcu Fontanna Maura (Fontana del Moro). Nie są one tak monumentalne jak Fontanna Czterech Rzek, ale zdecydowanie warto je zobaczyć.

Aby zobaczyć ostatnie dwie fontanny musisz udać się do Watykanu na Plac św. Piotra, gdzie stoją bliźniacze fontanny: Fontanna Maderno i Fontanna Berniniego.

Neapol

Neapol kojarzy się powszechnie z kolebką włoskiej mafii, wysoką przestępczością i brudnymi ulicami. To wszystko oczywiście prawda, ale mimo tych minusów warto tu przyjechać. Skoro już wiesz jak wypożyczyć samochód we Włoszech to zapewne domyślasz się dlaczego pisałem o wykupieniu pełnej ochrony. Miasto jest mocno zakorkowane, a panujące tu zasady ruchu są chyba najbardziej “specyficzne” w całych Włoszech. Jednakże zostawiając samochód na parkingu strzeżonym i poruszając się pomiędzy głównymi atrakcjami turystycznymi możesz zminimalizować ryzyko nieprzewidzianych zdarzeń. Samochód możesz zostawić np. na parkingu Italpark przy Via Giulio Cesare 50 (4 € za 2 godziny).

Polecany artykuł: Najciekawsze atrakcje w Neapolu i 3 polecane miejsca w okolicy

Zwiedzanie miasta warto zacząć od Piazza del Plebiscito, który na pierwszy rzut oka przypomina Plac św. Piotra w Watykanie. To jeden z największych placów we Włoszech. Przy nim znajduje się Pałac Królewski (Palazzo Reale di Napoli), jedna z czterech rezydencji Burbonów.

Można powiedzieć, że Neapol jest miastem zamków. Wizytówką miasta jest Zamek Nuovo (Castel Nuovo), który warto obejrzeć z zewnątrz, natomiast można sobie odpuścić zwiedzanie wnętrz. Niedaleko ścisłego centrum Neapolu znajduje się kolejny zamek – Castel dell’Ovo, którego główną atrakcją są bardzo ładne widoki na okolicę. Jednakże najbardziej wartym zobaczenia jest Castel Sant’Elmo. Ekspozycja wewnątrz co prawda nie zachwyca, ale za to właśnie stąd mamy najlepszy widok na Neapol.

Jak wypożyczyć samochód we Włoszech — Pompeje w okolicy Neapolu
Jak wypożyczyć samochód we Włoszech — Pompeje w okolicy Neapolu

W centrum Neapolu warto również odwiedzić nietypowy pasaż handlowy – Galleria Umberto I. Wysoka i rozległa konstrukcja budynku nakryta jest szklaną kopułą. Budynek jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Warto pojechać na południowy wschód i zobaczyć wulkan Wezuwiusz a także zniszczone w czasach cesarstwa rzymskiego przez erupcję Wezuwiusza w 79 roku Pompeje. Spacer po ruinach Pompejów to obowiązkowa atrakcja wycieczki do Neapola.

Capri

Ostatnim miastem na romantycznej mapie Włoch jest wyspa Capri. Z Neapolu na Capri dotrzeć można drogą wodną.

Jeśli na Capri chcesz poruszać się samochodem wybierz prom:

 • z Neapolu na Capri – kursuje 3 razy dziennie (09:00, 14:20, 19:40), czas rejsu 1 godzina i 25 minut, cena rejsu 14,80 €
 • z Capri do Neapolu – kursuje 3 razy dziennie (06:40, 11:00, 18:00), czas rejsu 1 godzina i 25 minut, cena rejsu 12,30 €

Jeśli zdecydujesz się zostawić samochód w Neapolu na Capri możesz się również dostać:

 • szybkim statkiem – czas rejsu 1 godzina, cena rejsu 17,80-20,30 €
 • wodolotem – czas rejsu 50 minut, cena rejsu 20-24 €

Aktualny wykaz kursów oraz cennik znajdziesz na tej stronie.

Decydując się na pozostawienie auta w Neapolu na Capri możesz korzystać z komunikacji autobusowej. Przystanek autobusów znajduje się tuż obok portu w Marina Grande.

Capri jest jedną z najpiękniejszych włoskich wysp. Jeśli chcesz uczcić np. rocznicę ślubu lub inny ważny jubileusz, warto to zrobić właśnie na Capri. Strome skały pionowo wystające z błękitnej wody morskiej to wizytówka wyspy. Wyspa podzielona jest na dwie części, których granicę wyznaczają dwa miasteczka: Capri i Anacapri.

Jak wypożyczyć samochód we Włoszech — Wyspa Capri
Jak wypożyczyć samochód we Włoszech — Wyspa Capri

Z portu Marina Grande warto od razu wybrać się na spacer do Villa San Michele, mijając po drodze Schody Fenickie (Scala Fenici). W tym miejscu natrafisz na pierwszy ciekawy punkt widokowy, gdzie warto zrobić kilka zdjęć.

Spacerując po Anacapri na piechotę można dojść do słynnej Lazurowej Groty (Grotta Azzurra) a także do Punta Carena z latarnią Faro Di Punta Carena.

W poszukiwaniu bajkowych widoków na Capri warto wjechać wyciągiem krzesełkowym na Monte Solaro, najwyższą górę na wyspie. Wyciąg kursuje z Piazza Vittoria w Anacapri. Nigdzie we Włoszech nie zrobisz tak pięknych zdjęć jak na Monte Solaro.

Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu już wiesz jak wypożyczyć samochód we Włoszech. Liczę również na to, że zainspirowałem Cię do romantycznej podróży.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *