city break

10 europejskich stolic na ciekawy city break

Mianem “city break” określa się weekendowe lub kilkudniowe wycieczki do dużych miast połączone ze zwiedzaniem zabytków i ciekawych miejsc. O ile większość osób nie ma problemów z organizacją takiego wypadu do polskich miast, o tyle niektórzy mają spore opory przed spontanicznym wyjazdem do miast za granicą. Obawy te bardzo łatwo przełamać, a samo znalezienie taniego lotu lub przejazdu a także rezerwacja hotelu na 2-3 noce nie nastręcza komplikacji, ponieważ z pomocą przychodzą wyspecjalizowane serwisy internetowe.

W niniejszym wpisie znajdziesz 10 europejskich stolic, które warto odwiedzić i poznać ich najważniejsze zabytki. Dowiesz się również co warto zobaczyć, aby city break był ciekawy oraz jak dotrzeć do danego miasta.

Polecany artykuł: Jak spakować się na wakacje – praktyczny poradnik

Każda wymieniona we wpisie atrakcja turystyczna jest podlinkowana do map Google, aby łatwo Ci było poruszać się na miejscu.

City break w Amsterdamie

Amsterdam jest stolicą Holandii, kraju tulipanów, serów oraz wiatraków. Miasto to nie bez powodu jest uznawany za rowerową stolicę Europy, bowiem najpopularniejszym miejskim środkiem transportu jest właśnie rower. Wybierając się do Holandii koniecznie trzeba zobaczyć Amsterdam, który urzeka kanałami, malowniczymi zaułkami, muzeami, galeriami sztuki i salami koncertowymi. Ponieważ w Amsterdamie jest ponad 160 kanałów miasto nazywane jest również Wenecją Północy.

Co zobaczyć w Amsterdamie

Zwiedzanie Amsterdamu warto rozpocząć od Rijksmuseum czyli Muzeum Narodowego, gromadzącego kolekcję dzieł holenderskich mistrzów, z najbardziej znanym obrazem Rembrandta “Straż Nocna” na czele.

Polecany artykuł: Najciekawsze atrakcje w Amsterdamie – 12 miejsc, które musisz zobaczyć

Kolejne kroki warto skierować na Plac Dam. Główną atrakcją tego miejsca jest Pałac Królewski, będący najważniejszym zabytkiem holenderskiego Złotego Wieku. Na Placu Dam znajduje się również Kościół Nowy (Nieuwe Kerk), w którym odbywają się królewskie śluby i inne ceremonie królewskie. Obecnie nie są tu już odprawiane nabożeństwa, a kościół służy jako miejsce wystaw oraz koncertów organowych.

Przy Placu Dam mieści się słynne Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud, w którym można obejrzeć woskowe “kopie” sławnych osobistości i postaci historycznych, polityków, aktorów, muzyków, m.in. Lady Diany, Dalaj Lamy, Nelsona Mandeli, Baracka Obamy, Angeliny Jolie, Marilyn Monroe, Elvisa Presleya, Michaela Jacksona, Madonny i Alberta Einsteina.

Jeśli odwiedzasz Amsterdam koniecznie udaj się na spacer do Dzielnicy Czerwonych Latarni. Zaryzykuję stwierdzenie, że w tym rejonie wybitnie czuć tolerancyjny klimat Amsterdamu, a dodatkowo można tutaj skorzystać z rejsów po amsterdamskich kanałach.

Miasto tolerancji, sztuki i rowerów oplata gęsta sieć kanałów. Jeśli chcesz dobrze poznać Amsterdam możesz skorzystać z ciekawych wycieczek z przewodnikiem.

Jak dotrzeć do Amsterdamu

 • samochód osobowy – czas przejazdu 13 godzin, odległość z Warszawy 1200 km
 • autobus – z Warszawy do Amsterdamu kursują autobusy przewoźników Flixbus oraz Sindbad, średni czas podróży 18-20 godzin
 • pociąg – brak bezpośredniego połączenia z Polski do Amsterdamu
 • samolot – regularne bezpośrednie loty z Warszawy do Amsterdamu są realizowane przez linie lotnicze PLL LOT, Ryanair oraz Wizz Air, czas podróży około 2,5 godziny

Gdzie spać w Amsterdamie

Znajdź tani nocleg w Amsterdamie. Dokonując rezerwacji noclegu za pomocą umieszczonych we wpisie linków afiliacyjnych zawsze dostajesz najlepszą cenę, a ja otrzymuję od serwisu Booking.com niewielką prowizję, którą przeznaczam na pokrycie kosztów funkcjonowania bloga.

Hotel Levell

353 Hullenbergweg

Amadi Panorama Hotel

Ijburglaan 539

Apple Inn Hotel

Koninginneweg 93

City break w Brukseli

Bruksela jest stolicą Belgii oraz Unii Europejskiej. Tutaj znajdują się tutaj również siedziby NATO, Euroatomu, giełdy oraz międzynarodowych banków. Miasto podzielone jest na dwie części – Brukselę Dolną i Górną. W Dolnej Brukseli znajduje się zespół miejskich zabudowań m.in. XVII-wiecznych domów cechowych, średniowieczny rynek i ratusz. Bruksela Górna to z kolei zabytkowe zamki i pałace, parki i ogrody, placówki dyplomatyczne i luksusowe hotele. Miasto kojarzone jest również ze smakiem najlepszej na świecie czekolady i wyśmienitym piwem.

Co zobaczyć w Brukseli

City break w Brukseli zacznij od zobaczenia Atomium, zwanego belgijską wieżą Eiffla. Ta zlokalizowana na przedmieściach Brukseli monumentalna konstrukcja składa się z 9 kul, i przedstawia powiększony 165 miliardów razy model atomu żelaza.

Kolejnym ważnym punktem w Brukseli jest Parc du Cinquantenaire (Jubelpark). To 30-hektarowy park we wschodniej części centrum Brukseli. Największą atrakcją tego miejsca jest Łuk Triumfalny. Znajdują się tu również liczne muzea.

Polecany artykuł: Najciekawsze atrakcje w Brukseli – 15 miejsc w stolicy Belgii

Między Parkiem Cinquantenaire, Parkiem Brukselskim i Parkiem Leopolda znajduje się Dzielnica Europejska. Spacerując w tym rejonie możesz obejrzeć siedziby Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego.

Udaj się na brukselski rynek zwany Wielkim Placem, gdzie zobaczysz m.in. Ratusz i Dom Króla, w którym mieści się obecnie Muzeum Miejskie. Koniecznie zobacz również Katedrę św. Michała i św. Guduli, w której odbywają się królewskie śluby i pogrzeby.

Na koniec city break w Brukseli warto odwiedzić najmniejszego obywatela miasta czyli siusiającego chłopca zwanego Manneken Pis. Będąca symbolem Brukseli XVII-wieczna fontanna przedstawia małego chłopca, którego figurka ubierana jest w różne stroje z okazji świąt.

Stolica Belgii to nie tylko piwo rzemieślnicze, czekolada i gofry, ale też tygiel europejskiej kultury. Warto lepiej poznać to miasto i wybrać się na lokalną wycieczkę z przewodnikiem.

Jak dotrzeć do Brukseli

 • samochód osobowy – czas przejazdu 13 godzin, odległość z Warszawy 1300 km
 • autobus – z Warszawy do Brukseli kursują autobusy przewoźników Flixbus oraz Sindbad, czas podróży 20-22 godz.
 • pociąg – brak bezpośredniego połączenia z Polski do Brukseli
 • samolot – regularne bezpośrednie loty z Warszawy do Brukseli są realizowane przez linie lotnicze PLL LOT, Ryanair, Wizz Air, czas podróży około 2 godzin

Gdzie spać w Brukseli

Znajdź tani nocleg w Brukseli. Dokonując rezerwacji noclegu za pomocą umieszczonych we wpisie linków afiliacyjnych zawsze dostajesz najlepszą cenę, a ja otrzymuję od serwisu Booking.com niewielką prowizję, którą przeznaczam na pokrycie kosztów funkcjonowania bloga.

Hotel Made In Louise

Rue Veydt 40

Hôtel Belvue

1, Rue Evariste Pierron

Le Berger Hotel

Rue du Berger 24

City break w Paryżu

Paryż to stolica Francji, miasto romansu i szyku oraz cudownej architektury. Paryż to miasto, którego nie da się poznać w jeden czy dwa dni, ale nasz city break można tak zorganizować, aby zobaczyć to co najważniejsze i poczuć klimat stolicy Francji. Miasto przecina rzeka Sekwana, wzdłuż której ciągną się oblegane przez spacerowiczów bulwary. Warto wybrać się na wieczorny rejs po Sekwanie, kiedy wszystkie budowle w świetle iluminacji wyglądają zupełnie inaczej niż za dnia.

Co zobaczyć w Paryżu

Chyba każdy kto przybywa do Paryża zwiedzanie rozpoczyna od wjazdu na wieżę Eiffla, zlokalizowaną na Polu Marsowym, najsłynniejszą paryską budowlę. Stąd można oglądać zachwycającą panoramę, dlatego to żelazny punkt zwiedzania Paryża.

Polecany artykuł: Najciekawsze atrakcje w Paryżu – 20 miejsc w stolicy Francji

Warto również odwiedzić paryski Panteon, mauzoleum ze szczątkami wybitnych obywateli francuskich. Na paryskiej wyspie Cite trzeba zobaczyć Katedrę Notre-Dame, choć na obecną chwilę ta słynna świątynia jest zamknięta po pożarze w 2019 roku i możliwe jest jej obejrzenie tylko z zewnątrz. Niedaleko katedry znajduje się Pałac Sprawiedliwości.

Kolejnym obowiązkowym punktem zwiedzania Paryża są Pola Elizejskie ze słynnym Łukiem Triumfalnym wybudowanym w celu upamiętnienia zwycięstwa Napoleona.

Będąc w Paryżu nie można sobie odpuścić spaceru po wzgórzu Montmartre, kolebce artystycznej cyganerii XIX-wiecznego Paryża, gdzie mieszkał Picasso i Dalí. W tym rejonie warto zajrzeć do Bazyliki Sacre Coeur. Dobrym pomysłem jest też udanie się na Place du Tertre, niewielki wybrukowany plac z klimatycznymi kawiarniami. Nastrój tego miejsca tworzą uliczni muzycy oraz artyści rysujący portrety. No i oczywiście nie można zapomnieć o Placu Pigalle oraz przynajmniej z zewnątrz zobaczyć słynny kabaret Moulin Rouge.

Jeśli nasz pobyt w Paryżu jest nieco dłuższy warto na kilka godzin wybrać się do Luwru, w którym zgromadzono ogromną kolekcję dzieł sztuki na czele ze słynną “Mona Lisą”.

Paryż to miasto tak piękne, że nawet najmniej romantyczne osoby nie oprą się jego urokom. Warto zaoszczędzić na zwiedzaniu i dołączyć do zorganizowanej grupy w trakcie wycieczki z przewodnikiem po Paryżu.

Jak dotrzeć do Paryża

 • samochód osobowy – czas przejazdu 16 godzin, odległość z Warszawy 1600 km
 • autobus – z Warszawy do Brukseli kursują autobusy przewoźników Flixbus oraz Sindbad, czas podróży 23-25 godz.
 • pociąg – brak bezpośredniego połączenia z Polski do Paryża
 • samolot – regularne bezpośrednie loty z Warszawy do Paryża są realizowane przez linie lotnicze PLL LOT, Ryanair, Wizz Air, Air France, czas podróży około 2 godz. 20 min.

Gdzie spać w Paryżu

Znajdź tani nocleg w Paryżu. Dokonując rezerwacji noclegu za pomocą umieszczonych we wpisie linków afiliacyjnych zawsze dostajesz najlepszą cenę, a ja otrzymuję od serwisu Booking.com niewielką prowizję, którą przeznaczam na pokrycie kosztów funkcjonowania bloga.

Hotel Cosmos

35 Rue Jean-Pierre Timbaud

Virgina

66 rue du Père Corentin

Hotel des Belges

35, bis rue de Saint Quentin

City break w Luksemburgu

Luksemburg jest stolicą… Luksemburga 😊 a w zasadzie Wielkiego Księstwa Luksemburg i finansowym centrum Europy. To maleńkie państwo graniczy z Francją, Niemcami i Belgią. Od 1944 roku razem z Belgią i Holandią tworzy Benelux, region w Europie Zachodniej, w skład którego wchodzą sąsiadujące ze sobą monarchie. Stare Miasto Luksemburga zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Ta europejska stolica nie jest oczywistym wyborem na city break, warto jednak odwiedzić Luksemburg i sprawdzić co miasto ma do zaoferowania.

Co zobaczyć w Luksemburgu

Zwiedzanie Luksemburga warto rozpocząć od Placu Konstytucji z pamiątkowym obeliskiem poświęconym żołnierzom walczącym w II wojnie światowej oraz wolności i ruchowi oporu. Dalej kierujemy kroki do katedry Notre Dame, która z katedrą w Paryżu ma wspólną tylko nazwę.

W tej okolicy warto również zobaczyć Pałac Wielkich Książąt. Jest to rezydencja wielkiego księcia Luksemburga, a zwiedzanie jest możliwe tylko w okresie letnim. Tuż obok można zobaczyć budynek Izby Deputowanych.

Wokół miasta znajduje się zespół fortyfikacji w typie twierdzy fortowej. Warto zobaczyć Fort Thüngen. Jest to częściowo zrekonstruowana twierdza z 1732 r., w której dziś znajduje się muzeum pierwotnie zbudowanego fortu. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest możliwość podziwiania imponującej panoramy Luksemburga.

Jeśli chcesz poznać największe atrakcje Luksemburga i trochę zaoszczędzić na zwiedzaniu możesz dołączyć do innych turystów i udać się na wycieczkę lokalną z przewodnikiem.

Jak dotrzeć do Luksemburga

Luksemburg jest dość słabo skomunikowany z Polską, dlatego dobrym pomysłem na zwiedzenie tego miasta będzie wydłużenie o 1 dzień wycieczki city break do Brukseli lub Amsterdamu i podróż tamtejszymi pociągami.

 • samochód osobowy – czas przejazdu 14 godzin, odległość z Warszawy 1300 km
 • autobus – z Warszawy do Luksemburga kursują autobusy przewoźnika Sindbad, czas podróży 21 godz. 15 min.
 • pociąg – brak bezpośredniego połączenia z Polski do Luksemburga
 • samolot – brak bezpośrednich lotów z Warszawy do Luksemburga, dostępne loty przesiadkowe realizowane przez linie lotnicze PLL LOT, Swizz Air, Lufthansę, Austrian, AirFrance, czas podróży z przesiadką około 3,5 godz.

Gdzie spać w Luksemburgu

Znajdź tani nocleg w Luksemburgu. Dokonując rezerwacji noclegu za pomocą umieszczonych we wpisie linków afiliacyjnych zawsze dostajesz najlepszą cenę, a ja otrzymuję od serwisu Booking.com niewielką prowizję, którą przeznaczam na pokrycie kosztów funkcjonowania bloga.

Skol l’Original

268 route d’Arlon

INNSiDE by Meliá Luxembourg

12 Rue Henri Schnadt

Hostellerie du Grünewald

10-14 Route d’Echternach

City break w Berlinie

Berlin jest stolicą i jednocześnie największym miastem Niemiec. To miasto historycznych tragedii i współczesnej transformacji. W mieście mają swoje siedziby duże firmy, banki i instytucje finansowe. Berlin to również ważne centrum handlowe, gdzie odbywają się międzynarodowe targi i wystawy. Z uwagi na bogactwo zabytków i atrakcji, względnie małą odległość od Polski a także dobre skomunikowanie, Berlin jest popularnym celem wypadów city break.

Co zobaczyć w Berlinie

Na początek warto zobaczyć Mur Berliński a w zasadzie pokryte graffiti jego pozostałości przy Niederkirchnerstraße. W okresie zimnej wojny mur oddzielał Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego.

Polecany artykuł: Najciekawsze atrakcje w Berlinie – 15 miejsc, które warto zobaczyć

Następnie udaj się na Alexanderplatz. W tym miejscu można podziwiać 368-metrową Wieżę Telewizyjną (Berliner Fernsehturm). Na wieży na wysokości 203 metrów znajduje się taras widokowy, z którego można obejrzeć panoramę Berlina.

Koniecznie udaj się na główną aleję miasta – Unter den Linden. Możesz tu zobaczyć XIX-wieczną Katedrę Berlińską oraz Uniwersytet Humboldta, na którym studiowali m.in. słynni bracia Grimm oraz Albert Einstein. Idąc dalej na zachód dotrzesz do słynnej Bramy Brandenburskiej. Nieopodal przy Placu Republiki stoi budynek Reichstagu czyli Parlamentu Rzeszy. Jeśli udasz się na południe ulicą Ebertstraße dojdziesz do Placu Poczdamskiego. Odnowiony po upadku Muru Berlińskiego zabytkowy plac jest pełen restauracji i sklepów. Można tu podziwiać ultranowoczesne obiekty architektoniczne a także fragmenty Muru Berlińskiego.

Tętniąca życiem stolica Niemiec to idealne miejsce dla miłośników historii i koneserów kultury. Warto zdecydować się na zorganizowaną wycieczkę z przewodnikiem i zobaczyć najciekawsze miejsca w Berlinie.

Jak dotrzeć do Berlina

 • samochód osobowy – czas przejazdu 6 godzin, odległość z Warszawy 580 km
 • autobus – z Warszawy do Berlina kursują autobusy przewoźników Sindbad, Euroticket, Infobus, Ecolines, czas podróży 7,5-9,5 godz..
 • pociąg – z dworca Warszawa Zachodnia kursuje bezpośredni pociąg na berliński dworzec Ostbahnhof, czas podróży 6 godz.
 • samolot – bezpośrednie loty z Warszawy do Berlina realizowane przez linie lotnicze PLL LOT, czas podróży 1,5 godz.

Gdzie spać w Berlinie

Znajdź tani nocleg w Berlinie. Dokonując rezerwacji noclegu za pomocą umieszczonych we wpisie linków afiliacyjnych zawsze dostajesz najlepszą cenę, a ja otrzymuję od serwisu Booking.com niewielką prowizję, którą przeznaczam na pokrycie kosztów funkcjonowania bloga.

Steps-Hotel

Liebenwalder Straße 22

Motel One Berlin-Bellevue

Paulstraße 21

Hotel Lützow

Keithstraße 38

City break w Wilnie

Wizytę w Wilnie zacznij od zwiedzenia cmentarza na Rossie (Senosios Rasų kapinės). To miejsce pochówku wielu wybitnych osób oraz obrońców Wilna. Na tym cmentarzu spoczywa m.in. matka i serce Józefa Piłsudskiego.

Polecany artykuł: Najciekawsze atrakcje w Wilnie – 16 miejsc w stolicy Litwy

Następnie warto udać się na wileńskie Stare Miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Można tu zobaczyć Ostrą Bramę (Aušros vartai) czyli XVI-wieczną bramę miejską, w której znajduje się kaplica ze słynnym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Nieopodal warto zobaczyć Cerkiew unicką św. Trójcy i klasztor Bazylianów. W klasztorze władze carskie przetrzymywały członków Związku Filaretów, w tym Adama Mickiewicza.

W trakcie city break’a w Wilnie warto zobaczyć również XVI-wieczny kościół św. Anny, nieopodal którego stoi pomnik Adama Mickiewicza. Sam pomnik może do imponujących nie należy, ale za to cały czas poruszamy się po reprezentacyjnej części Lwowa. W Wilnie warto udać się także na zamek, zarówno Zamek Górny jak i Zamek Dolny wraz z Basztą Giedymina.

Polecam również zobaczenie Pałacu Prezydenckiego, w którym kiedyś mieszkali: król Stanisław August Poniatowski, car Rosji Paweł I oraz przyszły król Francji Ludwik XVIII. Zwiedzanie jest możliwe w soboty i niedziele.

Chcesz zobaczyć największe atrakcje Wilna? Sprawdź dostępne wycieczki lokalne z przewodnikiem. Dołącz do innych turystów i zaoszczędź na kosztach zwiedzania.

Jak dotrzeć do Wilna

 • samochód osobowy – czas przejazdu 6 godzin, odległość z Warszawy 465 km
 • autobus – z Warszawy do Wilna kursują bezpośrednie autobusy przewoźników Flixbus, Sindbad, Lux Express, czas podróży 7-8 godz.
 • pociąg – brak bezpośrednich połączeń kolejowych z Polski do Wilna
 • samolot – bezpośrednie loty z Warszawy do Wilna realizowane przez linie lotnicze PLL LOT, czas podróży około 1 godziny

Gdzie spać w Wilnie

Znajdź tani nocleg w Wilnie. Dokonując rezerwacji noclegu za pomocą umieszczonych we wpisie linków afiliacyjnych zawsze dostajesz najlepszą cenę, a ja otrzymuję od serwisu Booking.com niewielką prowizję, którą przeznaczam na pokrycie kosztów funkcjonowania bloga.

Corner Hotel

T. Ševčenkos g. 16

Art City Inn

Jasinskio g. 14

Vilnius City Hotel

Švitrigailos g. 11D

City break w Rydze

Ryga jest stolicą Łotwy, jednego z Krajów Bałtyckich. Ponieważ Łotwa bardzo długo znajdowała się pod silnymi wpływami niemieckimi w Rydze można spotkać wiele zabytków typowych właśnie dla kultury niemieckiej. Głównym atutem turystycznym Rygi jest doskonale zachowane urokliwe Stare Miasto a także jeden z największych w Europie zespół zabudowy secesyjnej. W ostatnich latach Ryga jest coraz liczniej odwiedzana przez turystów.

Co zobaczyć w Rydze

Zwiedzanie Rygi warto rozpocząć od Starówki, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najlepiej zachowanym elementem murów obronnych Rygi jest Brama Prochowa (Baszta Prochowa). Obecna budowla pochodzi z XVII wieku, ale pierwsza Baszta Prochowa (Pulvertornis) została wybudowana w XIV wieku. Obecnie mieści się tu muzeum wojenne. Nieopodal znajduje się Brama Szwedzka (Zviedru vārti), która kiedyś zapewniała dostęp do koszar poza murami miasta.

Nad brzegiem rzeki Dźwiny stoi średniowieczny krzyżacki Zamek Ryski, będący siedzibą prezydenta.

Na Starówce obowiązkowo należy zobaczyć słynną triadę średniowiecznych kamienic zwanych Trzema Braćmi (Trīs Brāļi) oraz przepiękne secesyjne kamienice. Ale to nie wszystko. Nie można również pominąć Małej Gildii, która wraz z Wielką Gildią była kiedyś zrzeszeniami kupieckimi i rzemieślniczymi.

Obowiązkowymi punktami zwiedzania Starówki jest również kościół luterański św. Piotra (Rīgas Sv. Pētera baznīca) oraz Dom Bractwa Czarnogłowych (Melngalvju nams), najbardziej znana i najczęściej fotografowana ryska kamienica.

Stolica Łotwy łączy zróżnicowaną architekturę, historyczną starówkę i kwitnącą scenę kulinarną. Warto poznać wszystkie atrakcje Rygi podczas wycieczki z przewodnikiem.

Jak dotrzeć do Rygi

 • samochód osobowy – czas przejazdu 8,5 godziny, odległość z Warszawy 465 km
 • autobus – z Warszawy do Rygi kursy bezpośrednie realizują przewoźnicy Flixbus, Sindbad, Ecolines, czas podróży około 11,5-13 godz.
 • pociąg – brak bezpośredniego połączenia z Polski do Rygi
 • samolot – bezpośrednie loty do Rygi realizowane przez linie lotnicze PLL LOT, Ryanair, czas podróży 1,5 godziny

Gdzie spać w Rydze

Znajdź tani nocleg w Rydze. Dokonując rezerwacji noclegu za pomocą umieszczonych we wpisie linków afiliacyjnych zawsze dostajesz najlepszą cenę, a ja otrzymuję od serwisu Booking.com niewielką prowizję, którą przeznaczam na pokrycie kosztów funkcjonowania bloga.

Hampton by Hilton Riga Airport

Priezkalni A, Marupes novads

Rixwell Gertrude Hotel

Ģertrūdes iela 70

Hanza Hotel

Elijas iela 7

City break w Tallinnie

Tallin to największe miasto i stolica Estonii, najmniejszego państwa położonego nad Morzem Bałtyckim. Choć oficjalnie o Estonii nie mówi się jako o kraju skandynawskim, to mieszkańcy tego państwa mentalnie czują się Skandynawami, a i tutejszy krajobraz jest niezwykle podobny do tego, jaki można zobaczyć w Szwecji czy Finlandii. W 2011 roku miasto otrzymało nazwę Europejskiej Stolicy Kultury. Stare Miasto w Tallinnie jest wpisane na listę światowego kulturowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Dużym zainteresowaniem cieszy się tutejszy ogród botaniczny i zoologiczny.

Co zobaczyć w Tallinnie

Spacer po Starówce dzieli się na dwie części. Idąc Górnym Miastem masz możliwość podziwiania średniowiecznych murów obronnych z basztą Długi Herman (Pikk Hermann). Znajduje się tu również barokowy zamek Toompea (Toompea loss), będący obecnie siedzibą estońskiego rządu i parlamentu. Kolejnym wartym uwagi miejscem w Górnym Mieście jest średniowieczna luterańska Katedra Najświętszej Maryi Panny (Toomkirik).

Czas na Dolne Miasto. Tutaj warto zobaczyć Ratusz (Tallinna raekoda) oraz słynną Aptekę Magistracką (Revali Raeapteek), otwartą w XV wieku i działającą do dziś. Spacerując głównym deptakiem miasta warto również zwiedzić Wielką Gildię kupiecką, w której obecnie mieści się muzeum. W poszukiwaniu ładnej panoramy Tallinna warto wejść do XII-wiecznego kościoła św. Olafa ze 124-metrową wieżą. Starówkę opuszczamy przechodząc obok potężnej baszty Gruba Małgorzata (Suur Rannavärav ja Paks Margareeta).

Od średniowiecznej starówki po fascynujące muzea – stolica Estonii to lekcja historii pod gołym niebem. Sprawdź co możesz zobaczyć podczas lokalnej wycieczki z przewodnikiem.

Jak dotrzeć do Tallinna

 • samochód osobowy – czas przejazdu 12,5 godziny, odległość z Warszawy 1000 km
 • autobus – z Warszawy do Tallina kursują bezpośrednie autobusy Flixbus, czas podróży 16,5-17 godz.
 • pociąg – brak bezpośrednich połączeń kolejowych z Polski do Tallinna
 • samolot – bezpośrednich loty z Warszawy do Tallinna realizowane przez linie lotnicze PLL LOT, czas podróży 1 godz. 40 min.

Gdzie spać w Tallinnie

Znajdź tani nocleg w Tallinnie. Dokonując rezerwacji noclegu za pomocą umieszczonych we wpisie linków afiliacyjnych zawsze dostajesz najlepszą cenę, a ja otrzymuję od serwisu Booking.com niewielką prowizję, którą przeznaczam na pokrycie kosztów funkcjonowania bloga.

Rija Old Town Hotel

Lai 49

Ibis Tallinn Center

Juhkentali 28

Economy Hotel

Kopli 2 C

City break w Kopenhadze

Dania kojarzy się przede wszystkim z baśniami Hansa Christiana Andersena i klockami Lego. Co niektórym kraj ten może się kojarzyć również z filmowym fajtłapowatym gangiem Olsena. Najpopularniejszym symbolem zarówno Dani jak i jej stolicy Kopenhagi jest słynna syrenka. Mimo, że Kopenhaga jest niewątpliwie metropolią, to zachowała pewien poziom kameralności. Miasto jest położone na dwóch wsypach: Zelandia i Amager.

Co zobaczyć w Kopenhadze

Zwiedzanie Kopenhagi warto rozpocząć od wstępu do słynnych Ogrodów Tivoli, XIX-wiecznego parku rozrywki otwartego od kwietnia do września. To jeden z najsłynniejszych parków rozrywki w Europie.

Symbolem Kopenhagi jest Mała Syrenka (Den Lille Havfrue). Niewielka wykonana z brązu figurka stoi na głazie w morzu i przedstawia syrenę z baśni Hansa Christiana Andersena. To punkt obowiązkowy city break’a w Kopenhadze.

Kolejnym romantycznym miejscem w Kopenhadze jest fontanna Gefion (Gefionspringvandet) przedstawiająca nordycką boginię orzącą morze czterema wołami.

Następnie kierujemy się do oficjalnej rezydencji duńskiej rodziny królewskiej. Jest nią XVII-wieczny barokowy pałac Amalienborg. Rezydencja ta jest nazywana również zimowym pałacem królewskim, ponieważ wykorzystywana jest przez duńskiego monarchę zwykle w miesiącach zimowych.

Kolejnym punktem zwiedzania Kopenhagi jest zamek Christiansborg, w którym mieści się Parlament, biura Premiera i Sąd Najwyższy Danii. Odbywają się w nim również audiencje królewskie.

W poszukiwaniu dobrego punktu widokowego na miasto przespaceruj się do słynnej Okrągłej Wieży (Rundetaarn). W tej XVII-wiecznej wieży mieści się planetarium i obserwatorium. Z kolei miłośnicy architektury sakralnej powinni zobaczyć protestancki Kościół Grundtviga (Grundtvigs Kirke) z uwagi na jego niezwykle ciekawą konstrukcję z żółtej cegły.

Na koniec zwiedzania miasta warto się wybrać na rejs kopenhaskimi kanałami.

Stolica Danii to kwintesencja skandynawskiego stylu, miasto pełne pięknych zabytków i przesiąknięte historią. Skorzystaj z wycieczki z przewodnikiem i zobacz najlepsze atrakcje Kopenhagi.

Jak dotrzeć do Kopenhagi

 • samochód osobowy – czas przejazdu 12 godzin wraz z przeprawą promową, odległość z Warszawy 1000 km
 • autobus – z Warszawy do Kopenhagi bezpośrednie połączenia autobusowe oferuje przewoźnik Sindbad, można również skorzystać z autobusów Flixbus z przesiadką w Berlinie, czas podróży 18-21 godz.
 • pociąg – z Polski do Kopenhagi nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego
 • samolot – bezpośrednie loty z Warszawy do Kopenhagi realizowane przez linie lotnicze PLL LOT, SAS Airways, czas podróży 1,5 godz.

Gdzie spać w Kopenhadze

Znajdź tani nocleg w Kopenhadze. Dokonując rezerwacji noclegu za pomocą umieszczonych we wpisie linków afiliacyjnych zawsze dostajesz najlepszą cenę, a ja otrzymuję od serwisu Booking.com niewielką prowizję, którą przeznaczam na pokrycie kosztów funkcjonowania bloga.

Next House Copenhagen

27 Bernstorffsgade

Hotel Amager

Amagerbrogade 29

Absalon Hotel

Helgolandsgade 15

City break w Wiedniu

Ostatnia w tym zestawieniu propozycja to wycieczka nad piękny modry Dunaj, a konkretnie do Wiednia, stolicy Austrii. Wiedeń jest stolicą kultury, muzyki i sztuki. W przeszłości miasto było stolicą imperium dynastii Habsburgów. W początkach naszej ery prowadził tędy tzw. bursztynowy szlak. Współczesny Wiedeń jest jedną z siedzib ONZ oraz różnych instytucji międzynarodowych. Stolica Austrii warta jest odwiedzenia i poznania o każdej porze roku.

Co zobaczyć w Wiedniu

Wycieczkę do Wiednia warto rozpocząć od głównej arterii komunikacyjnej miasta, staromiejskiego bulwaru zwanego Ringiem. Zobaczymy tu Muzeum Historii Sztuki (Kunsthistorisches Museum) mieszczące zbiory sztuki Habsburgów, jak również Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorisches Museum), gromadzące pokaźną kolekcję eksponatów, od dinozaurów po meteoryty. W okolicy znajduje się także Parlament i Ratusz (Rathaus der Stadt Wien). Nie sposób pominąć okazji do zobaczenia Hofburga oraz kompleksu pałacowego Habsburgów, a także Opery Wiedeńskiej (Wiener Staatsoper).

Kolejny etap zwiedzania Wiednia warto zaplanować na Starym Mieście. Koniecznie trzeba udać się na spacer uliczką luksusu Kohlmarkt, przy której mieszkał kiedyś Fryderyk Chopin. Jedną z najelegantszych ulic miasta jest Graben, przy której znajduje się Kolumna Morowa (Dreifältigkeitssäule) wzniesiona w 1679 roku po ustaniu epidemii dżumy.

Polecany artykuł: Najciekawsze atrakcje w Wiedniu – 14 miejsc, które warto zobaczyć

Osoby lubiące zwiedzać kościoły powinny zobaczyć Katedrę św. Szczepana (Domkirche St. Stephan), słynną z kolorowych dachówek.

Będąc w Wiedniu nie można oczywiście odpuścić koncertu utworów Straussa i Mozarta, których wysłuchasz w jednej z wiedeńskich sal koncertowych. Z kolei wielbiciele parków rozrywki powinni koniecznie zajrzeć do Wiener Prater z 65-metrowym Diabelskim Młynem, będącym symbolem Wiednia.

Zanurz się w historycznym bogactwie i kunsztownej architekturze oraz odwiedź jedną z przytulnych kawiarni. Udaj się na fascynującą wycieczkę po Wiedniu.

Jak dotrzeć do Wiednia

 • samochód osobowy – czas przejazdu 7 godzin, odległość z Warszawy 680 km
 • autobus – z Warszawy do Wiednia kursują autobusy Flixbus, Eutoticket, czas podróży 9-11 godz.
 • pociąg – z dworca Warszawa Zachodnia i Warszawa Wschodnia kursują bezpośrednie pociągi PKP Intercity na dworzec Wien Hbf, czas podróży 8 godzin
 • samolot – bezpośrednie loty z Warszawy do Wiednia realizowane przez linie lotnicze PLL LOT, Austrian, Ryanair, czas podróży 1,5 godziny

Gdzie spać w Wiedniu

Znajdź tani nocleg w Wiedniu. Dokonując rezerwacji noclegu za pomocą umieszczonego we wpisie linku afiliacyjnego zawsze dostajesz najlepszą cenę, a ja otrzymuję od serwisu Booking.com niewielką prowizję, którą przeznaczam na pokrycie kosztów funkcjonowania bloga.

Hotel Geblergasse

Geblergasse 19-21

Club Hotel Cortina

Hietzinger Hauptstraße 134

Hotel City Residence

Hernalser Gürtel 32

Jak zorganizować ciekawy city break?

2-3-dniową wycieczkę do europejskich miast warto zorganizować we własnym zakresie. To naprawdę nie jest skomplikowane. Jeśli chcesz mieć możliwość sprawdzenia ceny przejazdu w wybranym kierunku skorzystaj z dobrodziejstwa portali internetowych i aplikacji, dzięki którym możesz śledzić i porównywać ceny u różnych przewoźników. Dobrymi narzędziami przydatnymi w tym zakresie są m.in. OMIO, Kayak czy eSky.

Polecany artykuł: Bagaż podręczny w samolocie – wszystko co musisz wiedzieć

Przed wyjazdem spakuj się adekwatnie do długości wyjazdu i środka transportu. Zachowaj zdrowy rozsądek. Nie musisz zabierać na city break połowy zawartości swojej szafy. Spakuj tylko to co niezbędne.

Jeśli zdecydujesz się na tani lot realizowany przez ekonomiczną linię lotniczą musisz pamiętać, że w cenę biletu wliczony jest zazwyczaj limitowany bagaż podręczny. Zapoznaj się przed wyjazdem z zasadami dotyczącymi przewozu bagażu przez konkretnego przewoźnika.

Nocleg w wybranych lokalizacjach łatwo zarezerwujesz korzystając z linków afiliacyjnych zamieszczonych w tym wpisie. Kryteria wyszukiwania możesz dostosować do swoich preferencji w zakresie lokalizacji, standardu i ceny obiektu noclegowego. Zanim się zdecydujesz na konkretny obiekt sprawdź opinie innych podróżujących. Nie rezerwuj noclegów w obiektach położonych w centrum. Lepszym wyborem, a na pewno tańszym, będzie noclegu na peryferiach miasta w pobliżu metra lub innego środka publicznego transportu.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *