atrakcje w brukseli

Najciekawsze atrakcje w Brukseli – 15 miejsc w stolicy Belgii

Każdy pretekst jest dobry, żeby jechać na kilka dni do Brukseli. Chcesz spróbować najlepszej czekolady i piwa na świecie? A może zjeść małże z frytkami? Albo po prostu zobaczyć najważniejszy symbol stolicy Belgii – Manneken Piss? Poszukaj taniego biletu lotniczego i sprawdź najciekawsze atrakcje w Brukseli.

Bruksela jest stolicą Belgii i jest również uważana za główne miasto Unii Europejskiej. Ma wszystkie cechy metropolii, ale jednocześnie jest małym, spokojnym miastem. Ma niezwykle nowoczesne dzielnice, które kontrastują ze słynnymi budynkami w stylu Art Deco, a brukselskie ulice są pełne uroku i historii, dzięki czemu są doskonałym miejscem na wypoczynek.

Zorganizowanie podróży z wyprzedzeniem jest kluczem do spędzenia udanego urlopu w stolicy Belgii. Zalecam najpierw przeczytać trochę o historii miasta, a następnie poznać najciekawsze atrakcje w Brukseli.

Historycy mają różne opinie na temat dokładnej daty powstania Brukseli. W VII wieku biskup Cambrai zlecił budowę kaplicy w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Bruksela. Po zakończeniu budowy wokół świątyni powstała wioska zwana Broeksele.

Oficjalna data założenia Brukseli przypada zwykle na rok 979, kiedy książę Dolnej Lotaryngii polecił budowę twierdzy w imieniu Ottona II, Świętego Cesarza Rzymskiego, który chciał chronić tę część swojego królestwa. Twierdza na niewielkim wzgórzu Coudenberg została zbudowana między XI a XII wiekiem i w tym okresie książę Brabancji uczynił ją swoją rezydencją. To wtedy Bruksela zaczęła się rozwijać i przyciągać do miasta więcej mieszkańców. Miasto stało się ważnym ośrodkiem handlowym dzięki położeniu na trasie z Brugii do Kolonii. Pod koniec XVII wieku Bruksela stała się częścią Hanzy (konfederacji handlowej).

Przywileje handlowe i polityczne otrzymały od księcia Brabancji zamożne rodziny, które dzieliły władzę miejską w regionie. W 1306 roku arystokracja brukselska składała się z siedmiu różnych rodów. Z czasem rody te odmówiły dzielenia się władzą z klasami niższymi i rzemieślnikami. W rezultacie na początku XIV wieku tkacze, rzemieślnicy, farbiarze i wszyscy brukselscy kupcy zbuntowali się przeciwko tym siedmiu rodzinom.

Polecany artykuł: 10 europejskich stolic na ciekawy city break

Po połączeniu Hrabstwa Brabancji z Księstwem Burgundii, Bruksela została stolicą regionu. W 1477 miasto stało się częścią Cesarstwa Hiszpańskiego i było siedzibą namiestników Flandrii. W roku 1609 północne Zjednoczone Prowincje uzyskały niepodległość, a Bruksela została stolicą Niderlandów Habsburgów.

Po podpisaniu w 1713 roku Traktatu z Utrechtu Bruksela została przekazana Austrii. W 1789 roku Belgowie zbuntowali się przeciwko cesarzowi Habsburgów Józefowi II i w rok później utworzyli Zjednoczone Stany Belgijskie. Niecałe dziesięć lat później, w 1795 roku wojska napoleońskie zdobyły miasto i przyłączyły je do Francji. Po klęsce Napoleona w 1815 roku pod Waterloo Bruksela przyłączyła się do Zjednoczonego Królestwa Niderlandów.

25 sierpnia 1830 r. w Brukseli wybuchła rewolucja belgijska, która doprowadziła kraj do niepodległości. Pierwszy król Belgów, Leopold I, został koronowany w 1831 roku, a miasto zostało wybrane na stolicę Belgii. Bruksela rozwijała się przez wieki, z wyjątkiem okresu I i II wojny światowej, kiedy wojska niemieckie zajęły miasto.

Bruksela

Jeśli zdecydujesz się na zakup za pośrednictwem tych linków otrzymam niewielką prowizję. Dla Ciebie cena pozostaje taka sama. Dzięki Twojemu wsparciu mogę dostarczać bezpłatnych treści, które pomogą Ci więcej i lepiej podróżować.

Rezerwuj lot

Znajdź nocleg

Wynajmij auto

O randze miasta świadczy fakt, że w Brukseli odbyły się trzy Wystawy Światowe – pierwsza w 1897 roku, następna w roku 1910 i ostatnia w 1958 roku. Podczas ostatniej wystawy zbudowano Atomium, które wraz z Manneken Pis stało się jednym z symboli Brukseli.

Bruksela to miasto niezwykle kosmopolityczne, które jest siedzibą Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej. Co więcej, jest także siedzibą NATO. Sprawdź najciekawsze atrakcje w Brukseli.

Warto wiedzieć

Kraj:

Belgia

Stolica:

Bruksela

Waluta:

euro (EUR)

Język urzędowy:

niderlandzki, francuski, niemiecki

Liczba ludności:

11.778.000

Powierzchnia:

30.528 km2

Religia dominująca:

katolicyzm

Strefa czasowa:

UTC+2 (lato); UTC+1 (zima)

Wielki Plac w Brukseli (Grand-Place de Bruxelles)

La Grand Place centrum geograficzne i historyczne serce Brukseli, a także jeden z najbardziej znanych placów w Europie. Ten tętniący życiem brukowany plac jest częścią najpiękniejszego XVII-wiecznego zespołu architektonicznego w Belgii.

W 1695 roku wojska francuskie najechały na Brukselę i zniszczyły większość budynków mieszczących się na La Grand Place. Wszystkie zostały odbudowane z wyjątkiem ratusza.

Wielki Plac w Brukseli składa się z wielu imponujących budowli, wprawiających turystów w osłupienie.

Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Grand-Place de Bruxelles
Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Grand-Place de Bruxelles

Położony na południowy wschód od La Grand Place brukselski ratusz, czyli Hotel de Ville, jest arcydziełem architektury gotyku brabanckiego. Zbudowany w XV wieku, posiada wieżę o wysokości 96 metrów, zwieńczoną pomnikiem Michała Archanioła. Sufit zdobi pozornie nieskończona liczba żyrandoli.

Maison du Roi, czyli Dom Króla został ukończony w 1536 roku i przebudowany w 1873 roku. Należał do księcia Brabancji Karola V, władcy Cesarstwa Hiszpańskiego i Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Obecnie mieści się w nim Muzeum Miasta Brukseli (Musée de la Ville de Bruxelles).

Kolejnymi wartymi uwagi budynkami jest Maison des Ducs de Brabant, będący neoklasycystycznym zespołem siedmiu domów, a także Le Pigeon, dom, w którym mieszkał Victor Hugo podczas wygnania w 1852 roku.

W Le Renard, Le Cornet i Le Roy d’Espagne mieści się cech handlarzy tkaninami Maison du Renard Renard (Fox House) z 1690 r. i Le Cornet (cech przewoźników) z 1697 r. Le Roy d’Espagne – niegdyś cech piekarzy – to dziś najpopularniejszy bar La Grand Place, który słynie nie tylko ze wspaniałego belgijskiego piwa, ale także z przepięknych widoków na Wielki Plac.

Tuż obok La Grand Place znajduje się wykonany z brązu posąg Everarda t’Serclaesa, który słynie z tego, że przynosi szczęście tym, którzy dotkną jego ramienia.

Manneken Pis

Fontanna Manneken Pis została zaprojektowana w 1388 roku i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Brukseli. Manneken Pis to mały posąg z brązu, który mierzy 50 cm i przedstawia małego nagiego chłopca sikającego do basenu fontanny. Znajduje się w starej części miasta, pomiędzy rue de L’Étuve i rue Chene, obok Grand Place.

Figurkę próbowano wiele razy ukraść, a udało się to byłemu więźniowi w 1817 roku. Posąg został rozbity na 11 części, ale skrupulatnie złożony w całość i znajduje się na swoim pierwotnym miejscu do dziś. Na cokole można zobaczyć zarówno pierwotną datę wykonania, jak i datę odrestaurowania figurki: „1620 – REST 1817”.

Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Manneken Pis
Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Manneken Pis

Z figurką sikającego chłopca związanych jest kilka legend. Według jednej z nich mały chłopiec swoim moczem ugasił pożar, ratując w ten sposób miasto przed spaleniem. Uważa się również, że podczas bitwy pod Ransbeke dwuletniego Lorda (księcia Godfreya III z Leuven) powieszono w koszu na drzewie, aby przynosił szczęście swoim żołnierzom na polu walki, i stamtąd chłopiec oddał mocz na wojska wroga, które przegrały bitwę. Według jeszcze innej legendy syn szlachcica w czasie procesji oddalił się, aby oddać mocz na ścianę domu czarownicy. Rozgniewana jego zachowaniem wiedźma przemieniła go w posąg.

W 1698 roku gubernator ubrał figurkę w pierwszą tunikę. Był to pierwszy z 1000 strojów, które obecnie posiada Manneken Pis. Te kostiumy były przekazywane przez prezydentów, którzy odwiedzili Brukselę. W Musée de la Ville, mieszczącym się w La Maison du Roi, odwiedzający mogą obejrzeć całą garderobę małego bohatera, w tym stroje regionalne, strój torreadora czy Elvisa.

Bardzo blisko Wielkiego Placu można zobaczyć “siostrę” Manneken Pis – Jeanneke Pis, kobiecą wersję sikającego chłopca, która jest co prawda o wiele mniej znana, ale warto z ciekawości sprawdzić jak wygląda.

Jeanneke Pis

Jeanneke Pis znajduje się w pobliżu Rue des Bouchers, w małej ślepej uliczce Impasse de la Fidélité, praktycznie w tej samej odległości od Wielkiego Placu co Manneken Pis, ale trzeba iść w przeciwnym kierunku.

Wykonana z brązu figurka małej dziewczynki kuca i uśmiecha się, sikając na podstawę z szarego wapienia. Posąg znajduje się za żelaznymi kratami, dla pewności, że nie zostanie skradziony, tak jak Manneken Pis. Jeanneke Pis została zaprojektowana w 1987 roku na zamówienie właściciela pobliskiej restauracji.

Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Jeanneke Pis (fot. Pablo Xavier Hidalgo Benítez / Depositphotos.com)
Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Jeanneke Pis (fot. Pablo Xavier Hidalgo Benítez / Depositphotos.com)

Polecam odwiedzić małą Jeanneke Pis, choćby po to, by porównać ją z Manneken Pis. Chociaż posąg małej dziewczynki jest o wiele bardziej nowoczesny i nie są z nim związane żadne legendy, tak jak z figurką chłopca, warto zrobić sobie tutaj pamiątkowe zdjęcie.

Bardzo blisko Jeanneke Pis znajduje się jeden z najsłynniejszych barów w Brukseli o nazwie Delirium Tremens, znany z długiej i różnorodnej listy piw, obejmującej ponad 2000 różnych marek.

Atomium

Atomium jest dla Brukseli tym, czym Wieża Eiffla dla Paryża. Oba obiekty, które miały zaskakiwać i zachwycać mieszkańców oraz gości Wystaw Światowych, a które początkowo spotkały się z ostrą krytyką, stały się najważniejszymi symbolami każdego z miast. Atomium było głównym pawilonem i główną atrakcją Wystawy Światowej w Brukseli w 1958 roku.

Zostało zaprojektowane przez inżyniera André Waterkeyna oraz dwóch architektów André i Jeana Polaków. Pomnik przedstawia elementarny kryształ żelaza powiększony 165 miliardów razy. Konstrukcja ma 102 metry wysokości i waży 2400 ton. Składa się z dziewięciu 18-metrowych kul połączonych ze sobą rurami, w których znajdują się schody ruchome.

Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Atomium
Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Atomium

Wewnątrz każdej kuli mieszczą się wystawy stałe i czasowe. Wśród stałych ekspozycji warto zwrócić uwagę na wystawę Expo 1958 z dokumentami, filmami, zdjęciami i wieloma innymi eksponatami, a w najwyżej położonej kuli znajduje się restauracja i platforma widokowa z panoramą Brukseli.

Chociaż Atomium wygląda z zewnątrz zachwycająco, to wewnątrz może być nieco rozczarowujące, zwłaszcza jeśli przyjdzie nam czekać na wejście w długiej kolejce.

Pałac Sprawiedliwości (Palais de Justice)

Pałac Sprawiedliwości to jeden z największych i najbardziej imponujących budynków w całej Europie. Budynek o wymiarach 160 na 150 metrów i łącznej powierzchni 26.000 m2 jest widoczny z większości miejsc w Brukseli. Główne wejście do budynku znajduje się na Placu Poelaert.

Budynek został wzniesiony w latach 1866-1883 przez Josepha Poelaerta, który zmarł cztery lata przed ukończeniem budowy. Aby budynek powstał w tym miejscu trzeba było zburzyć 3000 domów.

Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Pałac Sprawiedliwości
Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Pałac Sprawiedliwości

Pod koniec II wojny światowej opuszczający Belgię naziści podpalili Pałac, w wyniku czego zawaliła się jego kopuła. Nowa kopuła jest wyższa, węższa i znacznie różni się od pierwotnej.

Jedyną częścią Brukseli, która może konkurować z pięknem Pałacu Sprawiedliwości, jest Grand Place. Zwiedzanie Pałacu powinno być jednym z punktów obowiązkowych wycieczki do Brukseli.

Pałac Królewski w Brukseli (Palais de Bruxelles)

Pałac Królewski to miejsce, w którym król Belgii sprawuje władzę jako głowa państwa. To oficjalna siedziba króla i królowej Belgii. Znajdują się w nim również pokoje dla specjalnych gości jak np. głowy państw. Pałac nie jest jednak domem belgijskiej rodziny monarszej. W 1831 roku król Belgii postanowił przenieść się do Pałacu Królewskiego w Laeken na przedmieściach Brukseli.

Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Pałac Królewski w Brukseli
Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Pałac Królewski w Brukseli

Budowę Pałacu rozpoczęto na początku XIX wieku na zlecenie Wilhelma I Niderlandzkiego. Za panowania króla Leopolda II pałac przebudowano i całkowicie zmieniono jego fasadę. Były to ostatnie renowacje Pałacu.

Od 1965 roku Palais Royal de Bruxelles jest otwarty dla zwiedzających w okresie od 21 lipca do początku września.

Cinquantenaire

Z architektonicznego punktu widzenia Pałac Cinquantenaire jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych budynków w Brukseli. Pałac znajduje się na wschód od parku Cinquantenaire (Parc du Cinquantenaire) i jest łatwo rozpoznawalny z powodu łuku triumfalnego z umieszczonym na jego szczycie rydwanem wykonanym z brązu, przez co jest bardzo podobny do berlińskiej Bramy Brandenburskiej.

Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Cinquantenaire
Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Cinquantenaire

Pałac i łuk zostały zbudowane dla upamiętnienia 50. rocznicy powstania niepodległego państwa belgijskiego. Obecnie w budynku mieszczą się trzy muzea: Autoworld, Musée royal de l’armée et de l’histoire militaire i Królewskie Muzeum Sztuki i Historii.

Park Cinquantenaire jest drugim najważniejszym parkiem miejskim w Brukseli. Ponieważ znajduje się blisko Dzielnicy Europejskiej, jest często odwiedzany w porze lunchu przez pracowników Unii Europejskiej.

Katedra św. Michała i św. Guduli (Cathédrale Saint-Michel et Sainte-Gudule)

Katedra św. Michała i św. Guduli jest jednym z najważniejszych zabytków Brukseli. Została zbudowana w stylu gotyckim na początku XIII wieku na fundamentach romańskiego kościoła z XI wieku.

Katedra nosiła początkowo nazwę kościoła św. Michała. Kiedy sprowadzono tu relikwie św. Guduli, męczennicy z VIII wieku, kościół otrzymał wezwanie św. Michała i św. Guduli. Chociaż świątynia została zbudowana wieki temu, status katedry nadano jej dopiero w 1962 roku.

Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Katedra św. Michała i św. Guduli
Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Katedra św. Michała i św. Guduli

Warto zwiedzić wnętrze Katedry. Na prawo od nawy głównej znajduje się piękna barokowa drewniana ambona z 1699 roku oraz oryginalne dębowe konfesjonały z XVII wieku. Na uwagę zasługują ogromne posągi umieszczone na kolumnach świątyni oraz niektóre witraże.

Narodowa Bazylika Najświętszego Serca w Brukseli (Basilique Nationale du Sacré-Cœur – Koekelberg)

Położona na obrzeżach Brukseli, w sąsiedztwie Koekelbergu, Narodowa Bazylika Najświętszego Serca (Bazylika Sacré-Coeur) to arcydzieło architektury XX wieku. Jest piątym pod względem wielkości kościołem na świecie. Świątynia inspirowana swym paryskim odpowiednikiem powstała dla upamiętnienia 75. rocznicy odzyskania przez Belgię niepodległości. Król Leopold II położył kamień węgielny w 1905 roku, ale świątynia została ukończona dopiero w 1971 roku z powodu wstrzymania prac podczas I i II wojny światowej.

Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Narodowa Bazylika Najświętszego Serca
Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Narodowa Bazylika Najświętszego Serca

W oczy rzuca się ogromna zielona kopuła kontrastująca z czerwoną fasadą. Jeśli szukasz najlepszych widoków na Brukselę i okoliczne miasta, polecam wejście na taras widokowy Bazyliki znajdujący się u podnóża kopuły na wysokości 52 metrów. Wejście na kopułę zapewni również dostęp do muzeum i innych niedostępnych części Bazyliki.

Chociaż Bazylika Sacre Coeur jest jedną z najlepszych świątyń w Brukseli, znajduje się trochę daleko od centrum miasta. Jeśli zamierzasz być w Brukseli tylko przez kilka dni, prawdopodobnie nie będziesz mieć czasu na zwiedzenie tego wspaniałego kościoła.

Kościół Notre-Dame du Sablon (Église Notre-Dame des Victoires au Sablon)

Kościół Notre Dame du Sablon to niezwykły późnogotycki kościół, którego budowa rozpoczęła się w XV wieku. Powstał na miejscu małej kaplicy założonej w 1304 roku przez cech łuczników. Zbudowana w tym samym stylu co Katedra św. Michała i św. Guduli świątynia znajduje się przy placu Grand Sablon w centrum Brukseli.

Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Narodowa Bazylika Najświętszego Serca
Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Narodowa Bazylika Najświętszego Serca

Jedną z ozdób kościoła jest drewniana ambona wykonana w 1697 roku. Nawa główna jest pięknie oświetlona naturalnym światłem wpadającym przez 11 witraży, które przykuwają uwagę zwiedzających.

Według przekazów młoda dziewczyna z Antwerpii miała wizję, w której Matka Boża poprosiła ją, aby zabrała jej wizerunek do Brukseli. Dziewczyna popłynęła łodzią do stolicy i umieściła figurę Matki Boskiej w kaplicy ufundowanej przez cech łuczników. Kaplica szybko stała się miejscem pielgrzymek.

Park Brukselski (Parc de Bruxelles)

Park Brukselski jest również znany jako Park Królewski. Jest to największy park miejski w centrum Brukseli zajmujący powierzchnię ponad 13 hektarów. Mimo, że pod względem wielkości nie da się go porównać z Hyde Parkiem w Londynie czy Central Parkiem w Nowym Jorku, to jest bardzo popularnym miejscem, gdzie wielu Belgów i turystów przychodzi na spacery. W średniowieczu książęta Brabancji używali tych terenów jako terenów łowieckich aż do 1770 roku, kiedy teren ten został odnowiony i przekształcony w park pełen rzeźb, fontann i alejek.

Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Park Brukselski
Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Park Brukselski

Park Brukselski jest ograniczony przez Pałac Królewski (od strony południowej), Rue Ducale (od wschodu), Rue Royale (od zachodu) i Rue de la Loi (od strony północnej). Od strony północnej znajduje się również główne wejście do Parc de Bruxelles.

Królewskie Galerie św. Huberta (Galeries Royales Saint-Hubert)

Królewskie Galerie św. Huberta to zadaszony pasaż handlowy wybudowany w 1847 roku w stylu włoskiego renesansu. Był to pierwszy przeszklony pasaż handlowy w Europie. Ma około 200 metrów długości i jest nakryty szklanym dachem, który robi niesamowite wrażenie.

Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Królewskie Galerie św. Huberta
Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Królewskie Galerie św. Huberta

Galerie są podzielone na trzy części: Galerie de la Reine, Galerie du Roi i Galerie des Princes. W galeriach zwracają uwagę pięknie udekorowane witryny. Jest tu wielu jubilerów, sklepy z czekoladą, ekskluzywne butiki, restauracje i bary, a także mały teatr i kino. Pasaż leży między La Monnaie (Operą Belgijską) i La Grand Place, łącząc tym samym starą część miasta z nową częścią Brukseli.

Do pasażu handlowego można dostać się z Rue du Marché aux Herbes, Rue des Bouchers lub z Rue de l’Ecuyer.

Mini-Europe

Jeśli jesteś fanem parków miniatur musisz zajrzeć do Mini-Europe. Znajduje się on w parku rozrywki Bruparck, niedaleko Atomium. Park miniatur Mini Europe został otwarty w 1989 roku. Znajduje się w nim ponad 350 miniatur w skali 1:25 przedstawiających najważniejsze zabytki z około 80 miast z krajów Unii Europejskiej. Można tu zobaczyć m.in. 13-metrową Wieżę Eiffla i 4-metrowego Big Bena.

Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Park miniatur Mini-Europe (fot. Eugen Wais / Depositphotos.com)
Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Park miniatur Mini-Europe (fot. Eugen Wais / Depositphotos.com)

Mini Europa jest pełna ogrodów, wiatraków, ciężarówek, pociągów i łodzi. Można tu zobaczyć nawet wybuchającego Wezuwiusza. To idealne miejsce na oryginalne i niecodzienne zwiedzenie w jednym miejscu różnych krajów Unii Europejskiej. Dla podróżujących z dziećmi to pozycja obowiązkowa.

Autoworld

Autoworld to muzeum samochodów zabytkowych prezentujące historię europejskiej i amerykańskiej motoryzacji. Z ponad 300 reliktami przemysłu samochodowego uważana jest za jedną z najlepszych kolekcji samochodów zabytkowych na świecie.

W Autoworld odkryjesz początki motoryzacji, a następnie przyjrzysz się rozwojowi przemysłowi samochodowego w czasach La Belle Époque, I wojny światowej, złotych lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, II wojny światowej, lat pięćdziesiątych, aż do dnia dzisiejszego.

Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Park miniatur Mini-Europe (fot. Ekin Yalgin / Depositphotos.com)
Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Park miniatur Mini-Europe (fot. Ekin Yalgin / Depositphotos.com)

Większość samochodów znajdujących się w muzeum pochodzi z prywatnych kolekcji. Można tu zobaczyć samochody większości marek i modeli ze wszystkich okresów. Autoworld obejmuje pojazdy ciągnione przez zwierzęta, napędzane silnikami elektrycznymi, gazowymi i parowymi.

Jeśli pasjonujesz się motoryzacją, a zwłaszcza samochodami zabytkowymi, lub chcesz cofnąć się w czasie, aby odkryć, jak ewoluował przemysł samochodowy, koniecznie musisz odwiedzić Autoworld.

Dzielnica Europejska (Quartier Européen)

Dzielnica Europejska w Brukseli obejmuje siedziby Parlamentu Europejskiego, Rady Ministrów i Komisji Europejskiej. Zanim ta część Brukseli stała się Dzielnicą Europejską, była spokojną dzielnicą mieszkaniową. Ogromne budynki są otoczone trzema dużymi terenami zielonymi: Parkiem Brukselskim, Parkiem Cinquantenaire i Parkiem Leopolda.

Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Budynek Parlamentu Europejskiego
Najciekawsze atrakcje w Brukseli — Budynek Parlamentu Europejskiego

W dzielnicy Europejskiej znajdują się następujące budynki: Berlaymont (Komisja Europejska), Charlemagne (Komisja Europejska), Europa (Rada Europejska i Rada Unii Europejskiej), Justus Lipsius (Rada Europejska i Rada Unii Europejskiej), Espace Léopold (Parlament Europejski), Triangle (Europejska Służba Działań Zewnętrznych) oraz Delors (Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny).

Jeśli będziesz w Brukseli przynajmniej 2 dni, polecam udać się do Dzielnicy Europejskiej i zobaczyć na własne oczy budynki, które na co dzień można oglądać w telewizyjnych programach informacyjnych.

Polecane atrakcje w Brukseli

Stolica Belgii to nie tylko piwo rzemieślnicze, czekolada i gofry, ale również zabytki, parki i muzea. Sprawdź najciekawsze atrakcje i wycieczki lokalne, dzięki którym lepiej poznasz Brukselę.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *