panorama tatr

Panorama Tatr – 20 widoków, które pokochasz

Zapierająca dech w piersiach panorama Tatr potrafi być tak samo motywująca do górskich wędrówek jak chęć sprawdzenia swojej kondycji i sportowych wyczynów. Nie sposób policzyć tatrzańskich zakątków, w których warto przystanąć i zrobić artystyczne zdjęcie. Do artykułu wybrałem 20 takich miejsc, z których moim zdaniem panorama Tatr jest najbardziej malownicza, a widoki wprost zachwycają.

Ponieważ Tatry ciągną się na terenie Polski na długości ponad 25 km praktycznie co krok napotkać można widoki, które sprawią, że szybko zapominamy o trudach górskiej wędrówki. Poznaj miejsca, w których panorama Tatr jest wyjątkowo urzekająca i zakochaj się w Tatrach.

Nosal

Nosal (1206 m n.p.m.) to jeden z najłatwiejszych tatrzańskich szczytów, często wybierany przez osoby dopiero zaczynające przygodę z górskimi szlakami. To jeden z najlepszych punktów widokowych w bezpośredniej okolicy Zakopanego. Nosal położony jest pomiędzy Doliną Bystrej a Doliną Olczyską.

Nazwa szczytu pochodzi od położonych pod nim skał wyglądem przypominających nos. I jak przystało na prawdziwy nos, jest też “dziurka”, a w zasadzie Jaskinia Dziura, położona w północno-zachodnich ścianach masywu Nosala.

Panorama Tatr z Nosala

Z wierzchołka Nosala rozpościera się świetny widok na Dolinę Bystrej, na Tatry Zachodnie i część Tatr Wysokich ponad Doliną Gąsienicową. Ciekawie prezentują się z tej perspektywy leżące w dole Kuźnice.

panorama tatr nosal
Panorama Tatr z Nosala

Patrząc na Tatry Zachodnie widzimy: Beskid, Kasprowy Wierch, Pośredni Goryczkowy Wierch, Myślenickie Turnie, Goryczkową Czubę, Kondratowy Wierch, Suche Czuby, Suchy Wierch Kondracki, Kalatówki, Kopę Kondracką, Małołączniak i Giewont.

Polecany artykuł: Z Kuźnic na Nosal przez Nosalową Przełęcz

Panorama Tatr Wysokich oferuje ładny widok m.in. na: Koszystą, Waksmundzki Wierch, Krzyżne, Małą i Wielką Buczynową Turnię, Żółtą Turnię, Granaty, Kozi Wierch, Kozie Czuby, Zamarłą Turnię, Mały Kozi Wierch, Kościelec, Kopę Magury, Skupniów Upłaz, Świnicę, Pośrednią Turnię i Skrajną Turnię.

Jak dotrzeć na Nosala?

Na szczyt Nosala można wejść z dwóch stron. Każda z tych opcji jest podobna pod względem trudności trasy i czasu wejścia.

Szlak zielony z Kuźnickiej Polany

  • odległość: 1,1 km
  • czas wejścia: 0 h 45 min.
  • suma podejść: 260 m
  • stopień trudności: 2/5

Szlak zielony z Kuźnic

  • odległość: 1,6 km
  • czas wejścia: 0 h 48 min.
  • suma podejść: 223 m
  • stopień trudności: 2/5

Rusinowa Polana

Rusinowa Polana jest jednym z atrakcyjniejszych celów krótkiej wycieczki. Przychodzą tu zarówno początkujący turyści jak i zaprawieni w tatrzańskich wędrówkach.

Polana leży na wysokości 1180-1300 m n.p.m. na powierzchni około 20 ha. Rusinowa Polana położona jest pomiędzy Gęsią Szyją a Gołym Wierchem. Na Polanie nadal prowadzony jest kulturowy wypas owiec. Zachowało się tutaj 6 zabytkowych obiektów pasterskich.

Panorama Tatr z Rusinowej Polany

Rusinowa Polana jest miejscem, z którego rozciąga się malownicza panorama Tatr Wysokich, obejmująca m.in. Rysy – najwyższy szczyt w Polsce, najwyższy szczyt w Tatrach – Gerlach oraz Dolinę Białej Wody.

panorama tatr rusinowa polana
Panorama Tatr z Rusinowej Polany

Ze znajdujących się na Polanie ławek można podziwiać: Nowy Wierch, Hawrań, Murań, Płaczliwą Skałę, Szalony Wierch, Kaczmarski Wierch, Jagnięcy Szczyt, Kołowy Szczyt, Czarny Szczyt, Baranie Rogi, Lodowy Szczyt, Czerwoną Skałkę, Golicę, Szeroką Jaworzyńską, Spismichałową Czubę, Gerlach, Batyżowiecki Szczyt, Kaczy Szczyt, Zmarzły Szczyt, Kończystą, Młynarza, Ganek, Wysoką, Ciężki Szczyt, Rysy, Żabiego Konia, Żabią Turnię, Wołową Turnię, Wołowy Grzbiet oraz Mięguszowieckie Szczyty.

Jak dotrzeć na Rusinową Polanę?

Na Rusinową Polanę prowadzą trzy szlaki turystyczne, z których najczęściej wybierany jest szlak zielony z Wierchu Poroniec ze względu na widoki na szlaku.

Niebieski szlak z Zazadniej

  • odległość: 3,9 km
  • czas przejścia: 1 h 45 min.
  • suma podejść: 332 m
  • stopień trudności: 3/5

Zielony szlak z Wierchu Poroniec

  • odległość: 3,2 km
  • czas przejścia: 1 h 00 min.
  • suma podejść: 149 m
  • stopień trudności: 2/5

Dolina Małej Łąki

Dolina Małej Łąki jest najmniejszą walną doliną w Tatrach Polskich (powierzchnia 5,7 km2), położoną u podnóża Czerwonych Wierchów, pomiędzy Doliną Bystrej a Doliną Kościeliską. Z Wielkiej Polany w Dolinie Małej Łąki można podziwiać północne zbocza Czerwonych Wierchów a także Giewont.

Polecany artykuł: Dolina Małej Łąki i Wielka Polana Małołącka

W miejscu gdzie dziś znajduje się Wielka Polana Małołącka istniało dawno temu jezioro polodowcowe. W przeszłości był to teren typowo pasterski, po czym obecnie nie ma żadnego śladu. Wielu turystów trafia w to miejsce obierając Dolinę Małej Łąki jako część szlaku na Giewont czy Kopę Kondracką.

Panorama Tatr z Doliny Małej Łąki

Po dotarciu na Wielką Polanę Małołącką o każdej porze roku można oglądać malownicze widoki na: Giewont, Mały Giewont, Siodło, Siodłową Turnię, Przełęcz Kondracką, Mnichy, Wielką Turnię, Zagonną Turnię i Czerwone Wierchy.

panorama tatr dolina małej łąki
Panorama Tatr z Doliny Małej Łąki

Jak dotrzeć na Wielką Polanę Małołącką?

Najszybciej dotrzeć tu żółtym szlakiem z Gronika biegnącym przez Dolinę Małej Łąki:

  • odległość: 2,1 km
  • czas przejścia: 1 h 01 min.
  • suma podejść: 230 m
  • stopień trudności: 1/5

Dolina Chochołowska

Spacer Doliną Chochołowską na Polanę Chochołowską może być dla niektórych turystów dość nudny ze względu na prawie całkowity brak widoków na trasie oraz stosunkowo długi czas przejścia. Warto jednak udać się tym szlakiem, bo widoki na końcu wędrówki są naprawdę interesujące.

Polecany artykuł: Dolina Chochołowska z Siwej Polany

Dolina Chochołowska jest najbardziej na zachód wysuniętą doliną w polskich Tatrach. Ma ona około 10 km długości i zajmuje powierzchnię ponad 35 km2. Dnem Doliny Chochołowskiej płynie Chochołowski Potok. Na trasie napotykamy jaskinię Szczelina Chochołowska, do której wejście znajduje się w okolicy Wyżniej Bramy Chochołowskiej. Jaskinia nie jest jednak udostępniona do zwiedzania.

Panorama Tatr z Doliny Chochołowskiej

Ze wschodniej strony Doliny Chochołowskiej można zobaczyć: Klinową Czubę, Wierch Spalenisko, Mały i Wielki Opalony Wierch, Kominiarski Wierch oraz Ornak.

panorama tatr dolina chochołowska
Panorama Tatr z Doliny Chochołowskiej

Po stronie zachodniej nad doliną górują: Kryta Czuba, Jaworzyński Przysłop, Bobrowiec, Grześ, Długi Upłaz i Rakoń. Tatrzańską panoramę od strony południowej zamyka widok na Wołowiec i Starobociański Wierch.

Jak dotrzeć na Polanę Chochołowską?

Wylot Doliny Chochołowskiej znajduje się w Witowie. Właściwy początek zielonego szlaku wiodącego Doliną Chochołowską na Polanę Chochołowską znajduje się na Siwej Polanie:

  • odległość: 5,9 km
  • czas przejścia: 1 h 55 min.
  • suma podejść: 234 m
  • stopień trudności: 2/5

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Dolina Pięciu Stawów jest na tyle piękna, że niekoniecznie musi być traktowana tylko jako przystanek w drodze na Orlą Perć. Sama w sobie stanowi atrakcyjny cel górskiej wędrówki. Malowniczo położone w tym miejscu stawy (jeziora) zachwycają o każdej porze roku.

Dolina ta jest odgałęzieniem Doliny Białki. Jej długość wynosi około 4 km, a szerokość – 2 km. Łączna powierzchnia Doliny Pięciu Stawów Polskich wynosi 5,5 km2. Głównym elementem krajobrazu tego miejsca jest 5 polodowcowych jezior: Wielki Staw Polski, Przedni Staw Polski, Mały Staw Polski, Czarny Staw Polski i Zadni Staw Polski. Jeziora te znajdują się różnych wysokościach i w różnych częściach doliny. Wielki Staw Polski jest drugim co do wielkości tatrzańskim jeziorem po Morskim Oku.

Panorama Tatr z Doliny Pięciu Stawów Polskich

Z poziomu malowniczych polodowcowych jezior rysuje się widowiskowa panorama Tatr z widokiem na: Opalony Wierch, Miedziane, Szpiglasowy Wierch, Wyżni Liptowski Kostur, Niżni Liptowski Kostur, Czarną Kotelnicę, Małą Kotelnicę, Pośrednią Kotelnicę, Wielką Kotelnicę, Gładką Kotelnicę, Gładką Ławkę, Gładki Wierch, Gładką Przełęcz oraz Kozi Wierch.

panorama tatr dolina pięciu stawów polskich
Panorama Tatr z Doliny Pięciu Stawów Polskich

Jak dotrzeć do Doliny Pięciu Stawów Polskich?

Główny szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich wiedzie przez Dolinę Roztoki. Przy Wodogrzmotach Mickiewicza należy odbić z asfaltowej drogi prowadzącej do Morskiego Oka i iść szlakiem zielonym:

  • odległość: 6,0 km
  • czas przejścia: 2 h 40 min.
  • suma podejść: 732 m
  • stopień trudności: 4/5

Morskie Oko

Morskie Oko (1395 m n.p.m.) zna każdy. To najbardziej oblegane miejsce w Tatrach. W sezonie letnim nad jeziorem pojawia się kilkanaście tysięcy osób dziennie.

To polodowcowe jezioro zajmuje powierzchnię 35 ha. Maksymalna jego głębokość wynosi ponad 50 m. Do jeziora wpadają wody Mnichowego Potoku oraz Czarnostawiańskiego Potoku, a z kolei początek bierze Rybi Potok.

Polecany artykuł: Na Morskie Oko z Palenicy Białczańskiej

Morskie Oko jest jednym z nielicznych zarybionych jezior w Tatrach. Aktualnie żyją w nim pstrągi, natomiast w przeszłości występowały także inne gatunki np. głowacz pręgopłetwy i troć. Kiedyś po Morskim Oku pływały tratwy i łodzie, które zabierały turystów na rejs po jeziorze.

Panorama Tatr znad Morskiego Oka

Nad taflą Morskiego Oka dumnie górują: Siedem Granatów, Żabi Szczyt Niżni, Grań Apostołów, Spadowa Kopa, Niżnie Rysy, Rysy, Żabi Koń, Żabia Turnia Mięguszowiecka, Wołowa Turnia, Wołowy Grzbiet, Kazalnica, Mięguszowieckie Szczyty (Czarny, Pośredni i Wielki), Cubryna i Mnich.

panorama tatr morskie oko
Panorama Tatr znad Morskiego Oka

Jak dotrzeć nad Morskie Oko?

Dojście nad Morskie Oko jest długie i żmudne, choć dość łatwe kondycyjnie. Czerwony szlak, biegnący prawie w całości drogą asfaltową, rozpoczyna się na Polanicy Białczańskiej:

  • długość trasy: 7,8 km
  • czas przejścia: 2 h 22 min.
  • suma podejść: 516 m
  • stopień trudności: 3/5

Wołowiec

Masyw Wołowca dumnie prezentuje się turystom wkraczającym na Polanę Chochołowską. Wołowiec (2064 m n.p.m.) stanowi popularny cel wycieczek ze względu na ładne widoki. Wejście na szczyt jest dość forsowne.

Na zboczach Wołowca dostrzec można kozice, zaś na rumowiskach skalnych od strony północnej przy odrobinie szczęścia można dostrzec świstaki. W przeszłości na Wołowcu górale wypasali owce. Choć polscy pasterze nazywali tą górę Hrubym Wierchem, to ostatecznie przyjęła się nazwa stosowana przez Słowaków – Volovec.

Panorama Tatr z Wołowca

Ze szczytu Wołowca bardzo imponująco prezentuje się Dolina Chochołowska, Dolina Jamnicka i Dolina Rohacka. Oprócz tego doskonale widoczne są: Giewont, Ciemniak, Świnica, Kołowy Szczyt, Lodowy Szczyt, Kończysty Wierch, Gerlach, Łopata, Starobociański Wierch, Krywań, Bystra, Jarząbczy Wierch, Raczkowa Czuba, Mały Baraniec, Baraniec, Rohacz Ostry oraz Rakoń.

panorama tatr wołowiec
Panorama Tatr z Wołowca

Jak dotrzeć na Wołowiec?

Na Wołowiec można się dostać zarówno od strony polskiej jak i słowackiej. Najłatwiejsze trasy to szlak niebieski z Grzesia przez Rakoń oraz szlak zielony z Polany Chochołowskiej.

Szlak niebieski z Grzesia

  • długość trasy: 3,8 km
  • czas przejścia: 1 h 50 min.
  • suma podejść: 515 m
  • stopień trudności: 3/5

Szlak zielony z Polany Chochołowskiej

  • długość trasy: 5,2 km
  • czas przejścia: 3 h 00 min.
  • suma podejść: 979 m
  • stopień trudności: 3/5

Hala Gąsienicowa

Hala Gąsienicowa to jedna z najpiękniejszych hal w całych Tatrach. Jest bardzo widowiskowa o każdej porze roku, ale dla mnie najładniej wygląda na przełomie lipca i sierpnia, kiedy na niebiesko zakwita tu roślina o nazwie wierzbówka kiprzyca.

Polecany artykuł: Z Kuźnic na Halę Gąsienicową i Czarny Staw Gąsienicowy

Stanowi ona północną część Doliny Gąsienicowej, obejmującej Równienki oraz okolicę Schroniska PTTK “Murowaniec”. Znajduje się tu tzw. “Betejemka” czyli baza taterników oraz Stacja Obserwacyjna Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN. W przeszłości była to hala pasterska.

Panorama Tatr z Hali Gąsienicowej

Trudno oderwać wzrok od przepięknej Hali Gąsienicowej. Dostrzec stąd można Czarny Staw Gąsienicowy, a podnosząc wzrok ku górze widzimy: Granaty (Skrajny, Pośredni i Zadni), Kozi Wierch, Zamarłą Turnię, Zmarzłe Czuby, Kościelec, Mały Kościelec, Niebieską Turnię, Mały Kozi Wierch, Gąsienicową Turnię, Świnicę, Świnicką Przełęcz, Pośrednią Turnię, Skrajną Turnię, Przełęcz Liliowe i Beskid.

panorama tatr hala gąsienicowa
Panorama Tatr z Hali Gąsienicowej

Jak dotrzeć na Halę Gąsienicową?

Na Halę Gąsienicową można dotrzeć niebieskim szlakiem z Kuźnic:

  • długość trasy: 5,0 km
  • czas przejścia: 2 h 16 min.
  • suma podejść: 623 m
  • stopień trudności: 2/5

Kozi Wierch

Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) oddziela Dolinę Gąsienicową od Doliny Pięciu Stawów Polskich. Jest najwyższą górą w Tatrach w całości znajdującą się na terenie Polski. Nazwa szczytu pochodzi od często pasących się na jej południowych zboczach stad kozic. W skład masywu Wołowca wchodzą również trójwierzchołkowe Kozie Czuby.

Mimo, że wejście na szczyt Koziego Wierchu do łatwych nie należy, to chętnych nie brakuje. I nie ma się co dziwić, bowiem panorama Tatr widziana ze szczytu jest bajeczna i warta trudu wspinaczki.

Panorama Tatr z Koziego Wierchu

Poza widokami na pobliskie jeziora w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz Czarny Staw w Dolinie Gąsienicowej, z Koziego Wierchu można podziwiać część Tatr Wysokich i bardziej odległe szczyty Tatr: Kołowy Szczyt, Lodowy Szczyt, Mały Lodowy Szczyt, Pośrednią Grań, Jaworowy Szczyt, Świstową Czubę, Świstowy Szczyt, Sławkowski Szczyt, Staroleśny Szczyt, Wielki Szczyt, Opalony Wierch, Wielicki Szczyt, Gerlach, Niżnie Rysy, Rysy, Wysoką, Mięguszowieckie Szczyty i Cubrynę.

panorama tatr kozi wierch
Panorama Tatr z Koziego Wierchu

Jak dotrzeć na Kozi Wierch?

Najłatwiejsza droga na szczyt Koziego Wierchu wiedzie z Doliny Pięciu Stawów Polskich, nie sprawiając większych trudności. Druga opcja to szlak biegnący znad Czarnego Stawu Gąsienicowego przez Kozią Dolinkę, polecany tylko dla osób doświadczonych.

Szlak niebieski ze schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

  • długość trasy: 2,8 km
  • czas przejścia: 2 h 10 min.
  • suma podejść: 653 m
  • stopień trudności: 3/5

Szlak żółty znad Czarnego Stawu Gąsienicowego

  • długość trasy: 1,6 km
  • czas przejścia: 2 h 30 min.
  • suma podejść: 629 m
  • stopień trudności: 4/5

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) to obok Giewontu jeden z najbardziej popularnych szczytów w polskiej części Tatr.

Na szczyt można wyjść pieszo lub skorzystać z kolejki linowej. Na Kasprowym Wierchu stoi najwyżej położony budynek w Polsce – Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW-PIB. Nazwa szczytu pochodzi najprawdopodobniej od leżącej u jego podnóży Hali Kasprowej.

Panorama Tatr z Kasprowego Wierchu

Z Kasprowego Wierchu rozpościera się ciekawy widok na Tatry Zachodnie i Wysokie. Patrząc ze szczytu widzimy: Małą Koszystą, Koszystą, Żółtą Turnię, Zieloną Dolinę Gąsienicową, Waksmundzki Wierch, Granaty, Kościelec, Zadni Kościelec, Kozi Wierch, Zawratową Turnię, Niebieską Turnię, Gąsienicową Turnię, Świnicę, Beskid, Walentkowy Wierch, Szczyburski Szczyt, Suchą Przełęcz oraz Krywań.

panorama tatr kasprowy wierch
Panorama Tatr z Kasprowego Wierchu

Jak dotrzeć na Kasprowy Wierch?

Najłatwiejszą opcją jest wjazd na szczyt kolejką linową. Cennik i godziny kursowania można znaleźć na stronie PKL.

Najkrótszym szlakiem prowadzącym na Kasprowy Wierch jest zielony szlak z Kuźnic przez Myślenickie Turnie. Druga opcja to szlak żółty z Doliny Gąsienicowej.

Zielony szlak z Kuźnic

  • długość trasy: 6,4 km
  • czas przejścia: 3 h 13 min.
  • suma podejść: 1005 m
  • stopień trudności: 3/5

Żółty szlak z Doliny Gąsienicowej

  • długość trasy: 2,3 km
  • czas przejścia: 1 h 38 min.
  • suma podejść: 455 m
  • stopień trudności: 2/5

Kościelec

Kościelec (2155 m n.p.m.) to absolutnie pierwsza liga wśród tatrzańskich szczytów. Szczególnie dostojnie Kościelec prezentuje się z Hali Gąsienicowej. Szczyt wznosi się w Dolinie Gąsienicowej, dzieląc ją na dwie części: Czarną i Zieloną. Kościelec to jedyny punkt w Tatrach, z którego widać wszystkie jeziora w Dolinie Gąsienicowej. Nazwa szczytu pochodzi prawdopodobnie od jego kształtu przypominającego dach kościoła.

Mimo, że Kościelec wygląda dość groźnie, to prowadzący na niego szlak jest średnio trudny, choć wymaga pewnego doświadczenia.

Panorama Tatr z Kościelca

Oprócz pięknie się stąd prezentującego Czarnego Stawu Gąsienicowego z Kościelca rozciąga się imponująca panorama Tatr. Ze szczytu można podziwiać: Żółtą Turnię, Wielką Koszystą, Waksmundzki Wierch, Granaty (Skrajny, Pośredni i Zadni), Kozi Wierch, Rysy, Wysoką, Zmarzłą Przełęcz, Mięguszowiecki Szczyt Wielki, Mały Kozi Wierch, Zadni Kościelec, Zawrat, Zawratową Turnię, Niebieską Turnię, Gąsienicową Turnię, Świnicką Kopę oraz Świnicę.

panorama tatr kościelec
Panorama Tatr z Kościelca

Jak dotrzeć na Kościelec?

Na Kościelec najlepiej dojść czarnym szlakiem znad Czarnego Stawu Gąsienicowego. Trasa jest początkowo dość łatwa ale od Karbu pojawiają się pewne trudności na szlaku:

  • długość trasy: 1,7 km
  • czas przejścia: 1 h 20 min.
  • suma podejść: 609 m
  • stopień trudności: 3/5

Świnica

Pozostajemy w otoczeniu Hali Gąsienicowej. Kolejnym szczytem wartym uwagi jest Świnica. Szczyt posiada dwa wierzchołki: wyższy o wysokości 2301 m n.p.m. i niższy, tzw. taternicki, o wysokości 2291 m n.p.m. Rozdziela je Świnicka Szczerbina Niżnia. Świnica leży niedaleko od stacji kolejki linowej na Kasprowym Wierchu, dlatego też jest dość często odwiedzana nawet przez niewprawionych w górskich wędrówkach turystów.

Świnica góruje nad Doliną Gąsienicową, Doliną Pięciu Stawów Polskich i słowacką Doliną Cichą. Nazwa góry pochodzi od jej podobieństwa do świni. Niestety masyw Świnicy to miejsce z największą liczbą wypadków w polskich Tatrach.

Panorama Tatr ze Świnicy

Widziana ze Świnicy panorama Tatr zaskakiwać może wyglądem Giewontu, który z tego miejsca wydaje się być wyższy od Kasprowego Wierchu, choć w rzeczywistości jest odwrotnie.

Kierując wzrok na Tatry Wysokie widzimy: Mały Kościelec, Kościelec, Żółtą Turnię, Zadni Kościelec, Wielką Koszystą, Waksmundzki Wierch, Skrajny, Pośredni i Zadni Granat, Hawrań, Płaczliwą Skałę, Szalony Wierch, Buczynową Strażnicę, Jagnięcy Szczyt, Kołowy Szczyt, Kozi Wierch, Czarny Szczyt, Baranie Rogi, Lodowy i Mały Lodowy, Opalony Wierch, Miedziane, Gerlach, Rysy, Wysoką, Mięguszowiecki Szczyt Wielki, Cubrynę, Szpiglasowy Wierch, Koprowy Wierch, Hruby Wierch, Krywań, Cichy Wierch, Walentkowy Wierch, Krzyżne Liptowskie, a także Wielki Staw, Czarny Staw i Zadni Staw.

panorama tatr świnica
Panorama Tatr ze Świnicy

Panorama Tatr Zachodnich przedstawia: Wielką Garajową Kopę, Brdarowe Grapy, Magurę Rycerową, Rycerową Kopę, Zadnią Kopę, Bystrą, Smreczyński Wierch, Głazistą Turnię, Ciemniak, Krzesanicę, Małołączniaka, Kopę Kondracką, Skrajną i Pośrednią Turnię, Giewont, Długi Giewont, Kasprowy Wierch, Nosala, Kopę Magury, Halę Gąsienicową oraz widok na Cichą Dolinę.

Jak dotrzeć na Świnicę?

Osoby niedoświadczone powinny wybrać trasę biegnącą granią od Kasprowego Wierchu. Wprawieni turyści mogą dotrzeć na Świnicę szlakiem z Zielonej Doliny Gąsienicowej.

Szlak żółty a następnie czerwony od kolejki na Kasprowym Wierchu

  • długość trasy: 3,0 km
  • czas przejścia: 2 h 00 min.
  • suma podejść: 529 m
  • stopień trudności: 3/5

Szlak czarny a następnie czerwony od Zielonego Stawu Gąsienicowego

  • długość trasy: 2,0 km
  • czas przejścia: 2 h 05 min.
  • suma podejść: 666 m
  • stopień trudności: 4/5

Gubałówka

To jedyna w tym zestawieniu góra nieleżąca w Tatrach, ale rozciągający się z niej widok na Tatry Wysokie i Zachodnie jest wspaniały. Gubałówka (1126 m n.p.m.) to grzbiet wznoszący się nad Zakopanem. Leży między miejscowością Ząb a Butorowym Wierchem.

Polecany artykuł: Z Butorowego Wierchu na Gubałówkę

Gubałówka jest chętnie odwiedzana przez turystów zarówno ze względu na ładne widoki jak i łatwość dotarcia na górę. Niektórym może przeszkadzać fakt nadmiernego skomercjalizowania tego miejsca poprzez urządzenie tu punktów gastronomicznych i tak naprawdę wielkiego targowiska z lokalnymi produktami.

Panorama Tatr z Gubałówki

Centralnym punktem podziwianej stąd tatrzańskiej panoramy jest Śpiący Rycerz, czyli Giewont. Zachwyca również widok z góry na samo Zakopane.

panorama tatr gubałówka
Panorama Tatr z Gubałówki

Z Gubałówki można podziwiać: Hawrań, Przełęcz pod Kopą, Jagnięcy Szczyt, Kołowy Szczyt, Durny, Kopieniec, Lodowy Szczyt, Nosal, Wielką Koszystą, Żółtą Turnię, Granaty, Kozi Wierch, Kościelec, Świnicę, Skrajną Turnię, Kasprowy Wierch, Krywań, Goryczkową Czubę, Długi Giewont, Giewont, Sarnią Skałę, Małołączniak, Krzesanicę, Ciemniak, Starobociański Wierch oraz Raczkową Czubę. Jak na dłoni widzimy również tatrzańskie doliny: Dolinę Bystrej, Dolinę Białego, Dolinę ku Dziurze, Dolinę Strążyską, Dolinę Małej Łąki i Dolinę Kościeliską.

Jak dotrzeć na Gubałówkę?

Dla wygodnych dostępna jest opcja wjazdu na Gubałówkę koleją linowo-terenową. Rozkład jazdy i cennik dostępny jest na stronie internetowej PKL. Osoby aktywne fizycznie powinny skorzystać z czarnego szlaku od dolnej stacji kolejki PKL Gubałówka:

  • długość trasy: 1,5 km
  • czas przejścia: 0 h 50 min.
  • suma podejść: 300 m
  • stopień trudności: 1/5

Szpiglasowy Wierch

Szpiglasowy Wierch (2172 m n.p.m.) to kolejny atrakcyjny widokowo szczyt w polskich Tatrach. Wznosi się ponad trzema przełęczami: Wyżnią Liptowską Ławką, Wyżnimi Szpiglasowymi Wrótkami i Szpiglasową Przełęczą, oraz ponad trzema dolinami: Doliną Pięciu Stawów Polskich, Doliną za Mnichem i słowacką Doliną Ciemnosmreczyńską.

Mimo, że ze szczytu roztaczają się przepiękne widoki, Szpiglasowy Wierch nie jest tak popularny i zatłoczony jak Giewont czy Rysy.

Panorama Tatr ze Szpiglasowego Wierchu

Ze szczytu Szpiglasowego Wierchu możemy oglądać Dolinę Pięciu Stawów, Dolinę Roztoki i Morskie Oko, a ponadto tatrzańskie szczyty: Orlą Basztę, Wielką i Małą Buczynową Turnię, Wielką Koszystą, Wielki, Pośredni i Skrajny Wołoszyn, Miedziane, Hawrań, Płaczliwą Skałę, Szalony Wierch, Kołowy Szczyt, Lodowy Szczyt, Jaworowy Szczyt, Niżnie Rysy, Rysy, Wysoką Mnicha, Szpiglasowy Wierch oraz Wyżni i Niżni Kostur.

panorama tatr szpiglasowy wierch
Panorama Tatr ze Szpiglasowego Wierchu

Jak dotrzeć na Szpiglasowy Wierch?

Na Szpiglasowy Wierch wchodzi się od Szpiglasowej Przełęczy, do której dotrzeć można dwoma szlakami: znad Morskiego Oka lub z Doliny Pięciu Stawów Polskich. Pierwszy szlak jest łagodny (często nazywany “ceprostradą”), drugi jest bardziej wymagający kondycyjnie.

Szlak czerwony a następnie żółty znad Morskiego Oka

  • długość trasy: 4,6 km
  • czas przejścia: 2 h 47 min.
  • suma podejść: 907 m
  • stopień trudności: 3/5

Szlak żółty z Doliny Pięciu Stawów Polskich

  • długość trasy: 2,6 km
  • czas przejścia: 2 h 00 min.
  • suma podejść: 511 m
  • stopień trudności: 4/5

Dolina Roztoki

Dolina Roztoki jest jedną z najbardziej malowniczych dolin po polskiej stronie Tatr. Jej dnem wiedzie szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Znajduje się tu również największy polski wodospad – Wielka Siklawa, tworzony przez wodę z Wielkiego Stawu Polskiego. Przez praktycznie całą dolinę płynie potok Roztoka, a w niskich jej partiach znajduje się inny wodospad – Wodogrzmoty Mickiewicza. Dolne partie Doliny Roztoki przecina asfaltowa droga prowadząca nad Morskie Oko.

Dolina Roztoki zajmuje powierzchnię 7 km2 a jej długość wynosi 4,4 km. Ciągnie się od Doliny Białki naprzeciwko Doliny Białej Wody i ciągnie się aż do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Panorama Tatr z Doliny Roztoki

Z Doliny Roztoki można zobaczyć odchodzący od Opalonego Wierzchu szczyt Opalone, Kozi Wierch, Wołoszyn, Kozi Wierch, Orlą Perć i Niżną Kopę.

panorama tatr dolina roztoki
Panorama Tatr z Doliny Roztoki

Jak dotrzeć do Doliny Roztoki?

Najłatwiej do Doliny Roztoki dotrzeć można wiodącym od Wodogrzmotów Mickiewicza zielonym szlakiem prowadzącym do Schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich:

  • długość trasy: 4,9 km
  • czas przejścia: 2 h 15 min.
  • suma podejść: 644 m
  • stopień trudności: 3/5

Boczań

Boczań (1224 m) znajduje się w reglowej części Tatr Zachodnich nad Doliną Jaworzynką. Leży na szlaku prowadzącym z Kuźnic do Doliny Gąsienicowej. Choć sam Boczań jest zalesiony, to można znaleźć odpowiednie miejsce, z którego naszym oczom ukaże się malownicza panorama Tatr.

Panorama Tatr z Boczania

Patrząc ze stoków Boczania w stronę Długiego Giewontu widzimy Kopę Kondracką, Kalacką Turnię, Białe Siodełko, Długi Giewont, Niżnią Suchą Przełęcz, a także Dolinę Bystrej i Kalatówki.

panorama tatr boczań
Panorama Tatr z Boczania

Z kolei kierując wzrok w kierunku Kopy Magury można dostrzec Dolinę Jaworzynkę oraz Małą Królową Kopę, Kopę Magury, Jaworzyńską Przełęcz i Jaworzyńską Czubę.

Jak dotrzeć na Boczań?

Trudno zdecydować się na Boczania jako główny cel wędrówki, ale można zrobić na nim krótki postój na podziwianie widoków i zrobienie ładnego zdjęcia przy okazji pokonywania szlaku niebieskiego prowadzącego na Halę Gąsienicową:

  • długość trasy: 1,5 km
  • czas przejścia: 0 h 49 min.
  • suma podejść: 222 m
  • stopień trudności: 2/5

Kondracka Kopa

Kondracka Kopa (2005 m n.p.m.) jest najniższym szczytem w masywie Czerwonych Wierchów. Położona jest między Małołączniakiem a Suchym Wierchem Kondrackim.

Z kopulastego wierzchołka Kopy Konrackiej łagodne i porośnięte trawą zbocza opadają ku Dolinie Małej Łąki, Dolinie Kondratowej i słowackiej Dolinie Rozpadłej. W rejon Kondrackiej Kopy najlepiej wybrać się jesienią, kiedy sąsiednie zbocza przybierają pomarańczowo-czerwone barwy.

Panorama Tatr z Kondrackiej Kopy

Widok z Kondrackiej Kopy jest wyjątkowo kolorowy. Widać stąd Dolinę Kondratową i Dolinę Cichą, a także tatrzańskie szczyty: Koszystą, Waksmundzki Wierch, Kasprowy Wierch, Granaty, Kozi Wierch, Świnicę, Rysy, Mięguszowiecki Szczyt Wielki, Kończystą, Koprowy Wierch, Hlińską Turnię, Szczyrbski Szczyt, Hruby Wierch, Krótką, Krywań, i Krzyżne Liptowskie.

panorama tatr kondracka kopa
Panorama Tatr z Kondrackiej Kopy

Jak dotrzeć na Kondracką Kopę?

Wariantów wejścia na Kopę Kondracką jest kilka. Najpopularniejszą opcją jest szlak od schroniska PTTK w Dolinie Kondratowej. Na Kopę Kondracką można również dojść granią z Kasprowego Wierchu.

Zielony szlak z Hali Kondratowej

  • długość trasy: 2,9 km
  • czas przejścia: 1 h 45 min.
  • suma podejść: 675 m
  • stopień trudności: 3/5

Niebieski szlak z Giewontu

  • długość trasy: 2,0 km
  • czas przejścia: 1 h 20 min.
  • suma podejść: 307 m
  • stopień trudności: 2/5

Czarny Staw pod Rysami

Bezdyskusyjnie Czarny Staw pod Rysami należy zaliczyć do najbardziej malowniczych jezior w Tatrach. Może stanowić ciekawy przystanek w drodze na Rysy, ale równie dobrze sam w sobie może również być celem wycieczki. Co ciekawe, najczęściej przychodzą tu osoby, które dotarły nad Morskie Oko, bo stamtąd do Czarnego Stawu pod Rysami jest tylko pół godziny marszu.

Lustro Czarnego Stawu jest położone o 188 m wyżej od Morskiego Oka i znajduje się na wysokości 1583 m n.p.m. Jego powierzchnia wynosi ponad 20 ha, a maksymalna głębokość 76 m. To drugie, po Wielkim Stawie Polskim, pod względem głębokości jezioro w Tatrach.

Panorama Tatr znad Czarnego Stawu pod Rysami

Nad lustrem jeziora prezentują się m.in.: Niżnie Rysy, Rysy, Żabia Przełęcz, Żabia Turnia Mięguszowiecka, Wołowa Turnia i Kazalnica.

panorama tatr czarny staw pod rysami
Panorama Tatr znad Czarnego Stawu pod Rysami

Jak dotrzeć nad Czarny Staw pod Rysami?

Trasa nad Czarny Staw jest stosunkowo prosta, a najlepiej i najszybciej dotrzeć tu czerwonym szlakiem znad południowego, przeciwległego do schroniska PTTK, brzegu Morskiego Oka:

  • długość trasy: 0,6 km
  • czas przejścia: 0 h 30 min.
  • suma podejść: 190 m
  • stopień trudności: 2/5

Hala Kondratowa

Hala Kondratowa leży u podnóża Tatr Zachodnich w Dolinie Kondratowej. Stanowi doskonały punkt wypadowy do wycieczek na Giewont, Kasprowy Wierch i Czerwone Wierchy, dlatego w sezonie letnim jest tu naprawdę tłoczno.

Nazwa Hali Kondratowej pochodzi najprawdopodobniej od nazwiska pierwszych właścicieli tego terenu. Jest to nazwa umowna, bowiem ściśle rzecz biorąc powinno się nazwać to miejsce Polaną Kondratową. W przeszłości na Polanie Kondratowej, która jest częścią hali, stały liczne zabudowania pasterskie: bacówki, szopy i szałasy.

Panorama Tatr z Hali Kondratowej

Główną atrakcją tatrzańskiej panoramy z Hali Kondratowej jest malowniczy widok na Czerwone Wierchy. Możemy stąd podziwiać również m.in. Giewont, Długi Giewont i Kalacką Kopę.

panorama tatr hala kondratowa
Panorama Tatr z Hali Kondratowej

Jak dotrzeć na Halę Kondratową?

W to malownicze miejsca najłatwiej dotrzeć niebieskim szlakiem z Kuźnic przez Polanę Kalatówki:

  • długość trasy: 3,4 km
  • czas przejścia: 1 h 36 min.
  • suma podejść: 332 m
  • stopień trudności: 2/5

Giewont

Na koniec symbol Tatr i Zakopanego – “Śpiący Rycerz”, czyli po prostu Giewont (1894 m n.p.m.). Szczyt Giewontu położony jest w północnej grani Kopy Kondrackiej. Otoczony jest Doliną Bystrej, Doliną Kondratową, Doliną Strążyską i Doliną Małej Łąki, i dumnie wznosi się nad Zakopanem i Kościeliskiem.

Cały masyw o długości 2,7 km tworzą: Wielki Giewont, Długi Giewont i Mały Giewont. Wielki Giewont jest najwyższym szczytem Tatr Zachodnich położonym w całości na terenie Polski. Znakiem rozpoznawczym Giewontu jest 10,5-metrowy żelazny krzyż. W północnych ścianach Giewontu znajdują się liczne jaskinie, m.in.: Jaskinia Śpiących Rycerzy, Kozia Grota, Dziura w Szczerbie, Studnia w Giewoncie.

Panorama Tatr z Giewontu

Ze szczytu Giewontu rozciągają się nie tylko widoki na Zakopane i Gubałówkę ale również szeroka panorama Tatr m.in. na: Małołączniak, Kopę Kondracką, Suchy Wierch, Kasprowy Wierch, Krywań i Grań Hrubego.

panorama tatr giewont
Panorama Tatr z Giewontu

Jak dotrzeć na Giewont?

Patrząc na Giewont od strony Zakopanego można odnieść wrażenie, że szczyt ten jest bardzo trudno dostępny. Tymczasem jest na odwrót, o czym mogą świadczyć chociażby liczne rzesze turystów odwiedzających Giewont w sezonie letnim. Polecam wejść na Giewont jednym z dwóch szlaków, podobnych pod względem trudności i czasu przejścia: niebieskim z Kuźnic przez Dolinę Kondratową lub czerwonym z Doliny Strążyskiej.

Niebieski szlak z Kuźnic

  • długość trasy: 5,9 km
  • czas przejścia: 3 h 21 min.
  • suma podejść: 909 m
  • stopień trudności: 3/5

Czerwony szlak z Doliny Strążyskiej

  • długość trasy: 5,9 km
  • czas przejścia: 3 h 15 min.
  • suma podejść: 1042 m
  • stopień trudności: 3/5

Jestem przekonany, że w Tatrach można znaleźć jeszcze więcej uroczych miejsc, w których można się zakochać. Każdy ma swoje ulubione, do których lubi wracać. Daj znać w komentarzu jakie są Twoje ulubione miejsca na podziwianie widoków na Tatry.

Wojciech Płusa
Wojciech Płusa

Jestem pasjonatem podróży, który wierzy, że każdy może odkrywać świat na własną rękę. Odwiedziłem wiele zakątków Europy, Azji i Afryki, zawsze z kubkiem dobrej kawy w ręku. Na swoim blogu dzielę się praktycznymi poradami, pokazując, że podróżowanie jest dostępne dla każdego, bez względu na budżet.

Artykuły: 372
buycoffeeto

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *