Z Kuźnic na Halę Gąsienicową

Z Kuźnic na Halę Gąsienicową i Czarny Staw Gąsienicowy

Z Kuźnic na Halę Gąsienicową można dotrzeć dwoma drogami: przez Dolinę Jaworzynki albo przez Boczań. Oba warianty trasy są podobne względem czasu ich przejścia i stopnia trudności. Z Kuźnic na Halę Gąsienicową wybierzemy się szlakiem niebieskim prowadzącym przez Boczań, a w drodze powrotnej do Kuźnic przejdziemy szlakiem żółtym prowadzącym przez Dolinę Jaworzynki. Szlak na Halę Gąsienicową jest dość popularny wśród turystów. Trzeba zatem liczyć się z tym, że na szlaku w sezonie letnim może być dość tłoczno.

Jak dojechać do Kuźnic?

Z Zakopanego do Kuźnic najlepiej dojechać busem lub autobusem. Autobusem miejskim (cena biletu 3 zł) lub własnym samochodem dotrzemy do ronda Jana Pawła II, skąd będziemy musieli pokonać piechotą około 2 km drogi do Kuźnic. Z kolei busem (cena biletu 5 zł) dotrzemy bezpośrednio do samych Kuźnic.

Adres:

Kuźnice, 34-500 Zakopane

Współrzędne GPS:

49°16’08.5″N 19°58’53.0″E

Z Kuźnic wychodzimy niebieskim szlakiem przez Skupniów Upłaz, którym wędruje się zdecydowanie płynniej niż żółtym, a podejście nie jest tak intensywne jak przez Dolinę Jaworzynki.

Z Kuźnic na Halę Gąsienicową i Czarny Staw Gąsienicowy – statystyka trasy

Szlak
Czas przejścia5h 11′
Odległość12,5 km
Najwyższy punktCzarny Staw Gąsienicowy (1628 m n.p.m.)
Różnica wysokości603 m
Poziom trudności★★☆☆☆

Z Kuźnic na Halę Gąsienicową i Czarny Staw Gąsienicowy – punkty orientacyjne i czasy przejścia

Kuźnice (1025 m n.p.m.) → Potok Bystra (1017 m n.p.m.)

0h 03′
Potok Bystra (1017 m n.p.m.) → Odejście na Nosalową Przełęcz (1092 m n.p.m.)

0h 15′
Odejście na Nosalową Przełęcz (1092 m n.p.m.) → Przełęcz między Kopami (Karczmisko) (1499 m n.p.m.)

1h 30′
Przełęcz między Kopami (Karczmisko) (1499 m n.p.m.) → Betlejemka (1509 m n.p.m.)

0h 20′
Betlejemka (1509 m n.p.m.) → Schronisko PTTK Murowaniec (1500 m n.p.m.)

0h 05′
Schronisko PTTK Murowaniec (1500 m n.p.m.) → Rozejście szlaków (1508 m n.p.m.)

0h 02′
Rozejście szlaków (1508 m n.p.m.) → Pod Murowańcem (1509 m n.p.m.)

0h 01′
Pod Murowańcem (1509 m n.p.m.) → Czarny Staw Gąsienicowy (1628 m n.p.m.)

0h 35′
Czarny Staw Gąsienicowy (1628 m n.p.m.) → Pod Murowańcem (1509 m n.p.m.)

0h 25′
Pod Murowańcem (1509 m n.p.m.) → Rozejście szlaków (1508 m n.p.m.)

0h 01′
Rozejście szlaków (1508 m n.p.m.) → Stacja IMGW (1516 m n.p.m.)

0h 03′
Stacja IMGW (1516 m n.p.m.) → Betlejemka (1509 m n.p.m.)

0h 03′
Betlejemka (1509 m n.p.m.) → Przełęcz między Kopami (Karczmisko) (1499 m n.p.m.)

0h 30′
Przełęcz między Kopami (Karczmisko) (1499 m n.p.m.) → Potok Bystra (1017 m n.p.m.)

1h 15′
Potok Bystra (1017 m n.p.m.) → Kuźnice (1025 m n.p.m.)

0h 03′

Z Kuźnic na Halę Gąsienicową i Czarny Staw Gąsienicowy – opis trasy

Poniższy podział szlaku na poszczególne odcinki wynika z sugerowanych odpoczynków na trasie. Podane czasy przejść są orientacyjne i mogą się różnic w zależności od natężenia ruchu na szlaku, warunków atmosferycznych oraz kondycji turysty.

Kuźnice (1025 m n.p.m.) → Przełęcz między Kopami (Karczmisko) (1499 m n.p.m.)


czas przejścia: 1h 48′

Szlak niebieski szlak, którym będziemy się poruszać, rozpoczyna się tuż za kładką nad potokiem Bystra. Po zakupie biletów w kasie Tatrzańskiego Parku Narodowego skręcamy w lewo.

Z Kuźnic na Halę Gąsienicową
Początek szlaku z Kuźnic na Halę Gąsienicową i Czarny Staw Gąsienicowy

Szlak niebieski początkowo biegnie równolegle z zielonym szlakiem prowadzącym na Nosal. Pierwszy odcinek pokonujemy po płaskim terenie, ale bardzo szybko szlak staje się stromy, a podejście dość mozolne. Droga wyłożona jest kamieniami, dość często śliskimi. Po 10 minutach dochodzimy do rozdroża szlaków. Szlak zielony biegnie dalej prosto, a my skręcamy w prawo, w oznakowany kolorem niebieskim szlak na Halę Gąsienicową.

Przez kilka chwil idziemy dość płaskim terenem. Już niebawem rozpoczyna się dość łagodne podejście aż do Przełęczy Między Kopami. Ścieżka prowadzi przez las. Po kilkunastu minutach marszu pomiędzy drzewami możemy dostrzec Kalatówki, Giewont, Nosal i Czerwone Wierchy. Szlak biegnie pod szczytem Boczania (1224 m n.p.m.) a dalej już mniej nachylonym terenem, podchodząc na grzbiet Skupniowego Upłazu.

Po niecałych 2 godzinach marszu docieramy na Przełęcz między Kopami. Przełęcz nazywana jest także Karczmiskiem. Rozdziela ona Małą i Wielką Kopę Królową. Roztaczają się stąd wspaniałe widoki na Zakopane, Giewont i Czerwone Wierchy.

Z Kuźnic na Halę Gąsienicową
Szlak z Kuźnic na Halę Gąsienicową i Czarny Staw Gąsienicowy — Przełęcz między Kopami

W tym miejscu łączą się obydwa szlaki z Kuźnic na Halę Gąsienicową – niebieski, którym idziemy, i żółty, prowadzący przez Dolinę Jaworzynki. Znajduje się tu kilka drewnianych ławek. Warto zrobić sobie w tym miejscu krótki postój, posilić się i odpocząć przed dalszą wędrówką.

Przełęcz między Kopami (Karczmisko) (1499 m n.p.m.) → Schronisko PTTK Murowaniec (1500 m n.p.m.)


czas przejścia: 0h 25′

Od Przełęczy między Kopami idziemy początkowo płaskim terenem, a nawet delikatnie w dół. Powoli szlak staje się stromy, a przed nami wyłania się potężna grań Orlej Perci. Piękna górska panorama roztacza się od Hawrania, przez masyw Koszystej, Żółtą Turnię, Granaty, Kozi Wierch, Kościelec, aż po Świnicę.

Podziwiając widoki powoli dochodzimy do Hali Gąsienicowej. Szlak delikatnie się obniża. Widać już dawne domy pasterskie na Hali Gąsienicowej, po prawej stronie stoi Betlejemka, czyli ośrodek szkolenia taterników. Dochodzimy do rozwidlenia szlaków. Idąc prosto w dół dojdziemy do schroniska “Murowaniec”.

Z Hali można podziwiać widoki na grań główną Tatr – od Kasprowego Wierchu po Świnicę, a także na całą Orlą Perć i Kościelec.

Turystykę górską w tym rejonie uprawiano już w połowie XIX w. Początkowo altana, przebudowana później na małe schronisko im. Józefa Sieczki, gościła m.in. Marię Skłodowską-Curie, Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego oraz Bolesława Prusa. Obecne schronisko “Murowaniec” wybudowano w latach 1921-1925 z inicjatywy warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Uroczystego otwarcia schroniska dokonał prezydent RP Stanisław Wojciechowski.

Polecany artykuł: Co zabrać na wyjście w góry – niezbędnik turysty

W pobliżu schroniska znajdują się stacje badawcze PAN i IMGW oraz strażnica Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Schronisko PTTK Murowaniec (1500 m n.p.m.) → Czarny Staw Gąsienicowy (1628 m n.p.m.)


czas przejścia: 0h 25′

Po krótkim odpoczynku na przepięknej Hali Gąsienicowej wyruszamy w dalszą trasę. Szlak niebieski w niespełna pół godziny doprowadzi nas nad Czarny Staw Gąsienicowy. Idziemy kamienistą ścieżką wśród kosodrzewiny.

Mniej więcej w połowie drogi nad Czarny Staw Gąsienicowy można dostrzec w dole kamienny obelisk upamiętniający miejsce śmierci Mieczysława Karłowicza, który w tym miejscu w 1909 r. zginął tragicznie zasypany lawiną.

Ostatnie 10 minut marszu to nieco wymagające podejście, ale trud szybko wynagradza widok na przepięknie położony Czarny Staw Gąsienicowy. Warto posiedzieć na jego brzegu przez kilka chwil, nie tylko po to aby odpocząć, ale także aby podziwiać widoki na część Orlej Perci – Granaty, Kozi Wierch, Żółtą Turnię oraz Kościelec.

Z Kuźnic na Halę Gąsienicową
Szlak z Kuźnic na Halę Gąsienicową — Czarny Staw Gąsienicowy

Wzdłuż Czarnego Stawu Gąsienicowego prowadzi niebieski szlak na Zawrat.

Czarny Staw Gąsienicowy (1628 m n.p.m.) → Przełęcz między Kopami (Karczmisko) (1499 m n.p.m.)


czas przejścia: 1h 02′

Znad Czarnego Stawu Gąsienicowego udajemy się w drogę powrotną do Kuźnic. Do Przełęczy między Kopami trasę pokonujemy w kolejności odwrotnej niż opisana w etapach III i II.

Kiedy już dotrzemy do Przełęczy między Kopami odbijamy w lewo na szlak żółty.

Z Kuźnic na Halę Gąsienicową
Szlak z Kuźnic na Halę Gąsienicową – Przełęcz między Kopami

Przełęcz między Kopami (Karczmisko) (1499 m n.p.m.) → Kuźnice (1025 m n.p.m.)


czas przejścia: 1h 18′

Szlak prowadzi początkowo kamiennymi schodami dość stromo w dół pośród kosodrzewiny. Od czasu do czasu na prowadzącej skalnym zboczem wąskiej ścieżce pojawiają się drobne formacje skalne. Dalej idziemy przez las po kamiennym chodniku, którego pokonanie jest dość mozolne, mimo, że idziemy w dół. Po drodze podziwiamy Wielką Kopę Królową, Małą Kopę Królową i Kopę Magury.

Szlak odbija w lewo, a po około 45 minutach marszu od Przełęczy między Kopami szlak łagodnieje. Znajdujemy się w Dolinie Jaworzynki. Idziemy płaskim terenem po ścieżce utwardzonej kamieniami.

Po chwili na Polanie Jaworzynki naszym oczom ukazuje się kilka opuszczonych drewnianych chat. Towarzyszący nam od dłuższego czasu szum Potoku Jaworzynka doprowadza nas aż do Kuźnic, skąd rozpoczęliśmy wycieczkę na Halę Gąsienicową i Czarny Staw Gąsienicowy.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *