Kwaśnica, regionalna podhalańska zupa, króluje w wielu karczmach u podnóża Tatr. Góralskiej kwaśnicy kosztowałem nie raz, ale niestety nie zawsze smakowała tak jak powinna, bowiem niektórzy kucharze mylą kwaśnicę z kapuśniakiem.
W tym artykule
Oryginalna kwaśnica nie zawiera warzyw, poza ziemniakami. Próbując odtworzyć prawdziwy i oryginalny smak kwaśnicy trzeba ją koniecznie ugotować na wędzonych żeberkach. Dobra kwaśnica powinna być bardzo kwaśna, zaś tłuszcz z mięsa “przegryziony” przez kwas kapusty.
Składniki na kwaśnicę
- wędzone żeberka (500 g)
- wędzony boczek (200 g)
- kiszona kapusta (400 g)
- cebula (1 szt.)
- czosnek (3 ząbki)
- ziemniaki (3-4 szt.)
- liść laurowy (2 szt.)
- suszone grzyby (3 szt.)
- ziele angielskie (4 szt.)
- kminek (1 łyżeczka)
- majeranek (1,5 łyżeczki)
- masło (2 łyżki)
- sól (do smaku)
- pieprz (do smaku)
Przygotowanie
- Suszone grzyby namoczyć odpowiednio wcześniej w wodzie. Żeberka pokroić na pojedyncze kawałki (porcje z jednym żeberkiem). Boczek pokroić w średniej wielkości kostkę.
- Namoczone grzyby pokroić w paski. Pokrojone grzyby, żeberka i boczek włożyć do dużego garnka i zalać 2 litrami zimnej wody. Dodać liście laurowe, czosnek i ziele angielskie. Całość delikatnie osolić i gotować około 15 minut.
- Obrać ziemniaki i pokroić je w ćwiartki lub połówki, w zależności od ich wielkości. Dodać pokrojone ziemniaki do garnka i gotować przez kolejne 15 minut.
- Kiszoną, nieodciśniętą z soku, kapustę poszatkować nożem. Jeżeli kapusta jest bardzo kwaśna nieco ją odcisnąć z soku. Poszatkowaną kapustę dodać do garnka i gotować około 30 minut, aż będzie miękka.
- Cebulę pokroić w drobną kostkę. Na patelni rozpuścić 2 łyżki masła i zeszklić pokrojoną cebulę. Następnie zeszkloną cebulę dodać do garnka i gotować całość przez 10 minut.
- Doprawić kwaśnicę solą, pieprzem, majerankiem i kminkiem. Z zupy wyjąć liście laurowe.
Polecany artykuł: Oscypek – tajemnice podhalańskiego sera
Kwaśnicę góralską należy podawać gorącą z porcją żeberka na talerzu, najlepiej z pajdą wiejskiego chleba.