Dolina Chochołowska z Siwej Polany jest szlakiem bardzo chętnie wybieranym przez turystów. Trasa prowadzi przez najdłuższą i największą tatrzańską dolinę. Dolina Chochołowska zajmuje obszar ponad 35 km² i ma długość około 10 km. Trasa jest łagodna i niemęcząca. Wielu turystów decyduje się ją pokonać nawet z dziecięcym wózkiem. Większa część szlaku prowadzi przez las, więc na piękne widoki liczyć możemy dopiero na Polanie Chochołowskiej.
W tym artykule
Jak dojechać z Zakopanego do Siwej Polany
Z centrum Zakopanego do Siwej Polany najlepiej dojechać busem (cena biletu 7 zł). Busy zatrzymują się tuż przy wejściu na szlak zielony, którym będziemy podążać.
Adres:
Witów, 34-512 Witów
Współrzędne GPS:
49°16’55.7″N 19°50’27.8″E
Po zakupie biletu w kasie Tatrzańskiego Parku Narodowego ruszamy szlakiem zielonym, który zaprowadzi nas na Polanę Chochołowską i do schroniska PTTK na Polanie.
Dolina Chochołowska z Siwej Polany – statystyka trasy
Szlaki | |
Czas przejścia | 3h 45′ |
Odległość | 12,9 km |
Najwyższy punkt | Kaplica św. Jana Chrzciciela (1150 m n.p.m.) |
Różnica wysokości | 206 m |
Poziom trudności | ★☆☆☆☆ |
Dolina Chochołowska z Siwej Polany – punkty orientacyjne i czasy przejścia
Siwa Polana (944 m n.p.m.) → Polana Huciska (983 m n.p.m.) 0h 40′ |
Polana Huciska (983 m n.p.m.) → Dolina Dudowa (1002 m n.p.m.) 0h 15′ |
Dolina Dudowa (1002 m n.p.m.) → Starobociańska Dolina (1052 m n.p.m.) 0h 20′ |
Starobociańska Dolina (1052 m n.p.m.) → Polana Trzydniówka (1081 m n.p.m.) 0h 15′ |
Polana Trzydniówka (1081 m n.p.m.) → Polana Chochołowska (1105 m n.p.m.) 0h 20′ |
Polana Chochołowska (1105 m n.p.m.) → Kaplica św. Jana (1150 m n.p.m.) 0h 05′ |
Kaplica św. Jana (1150 m n.p.m.) → Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej (1148 m n.p.m.) 0h 10′ |
Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej (1148 m n.p.m.) → Polana Chochołowska – odejście szlaku zielonego (1129 m n.p.m.) 0h 05′ |
Polana Chochołowska – odejście szlaku zielonego (1129 m n.p.m.) → Polana Chochołowska (1105 m n.p.m.) 0h 05′ |
Polana Chochołowska (1105 m n.p.m.) → Polana Trzydniówka (1081 m n.p.m.) 0h 15′ |
Polana Trzydniówka (1081 m n.p.m.) → Starobociańska Dolina (1052 m n.p.m.) 0h 10′ |
Starobociańska Dolina (1052 m n.p.m.) → Dolina Dudowa (1002 m n.p.m.) 0h 15′ |
Dolina Dudowa (1002 m n.p.m.) → Polana Huciska (983 m n.p.m.) 0h 10′ |
Polana Huciska (983 m n.p.m.) → Siwa Polana (944 m n.p.m.) 0h 40′ |
Dolina Chochołowska z Siwej Polany – opis trasy
Prawie połowę trasy przez Dolinę Chochołowską można pokonać kolejką turystyczną “Rakoń” (traktor stylizowany na lokomotywę z przyczepionymi wagonikami) kursującą na trasie: Siwa Polana – Polana Huciska – Siwa Polana (bilet 7 zł).
Polecany artykuł: Co zabrać na wyjście w góry – niezbędnik turysty
Istnieje również możliwość wypożyczenia rowerów i w ten sposób pokonania prawie całego szlaku, albo też można skorzystać z bryczek konnych dojeżdżających aż do schroniska na Polanie Chochołowskiej.
Siwa Polana (944 m n.p.m.) → Polana Huciska (983 m n.p.m.)
czas przejścia: 0h 40′
Aż do Polany Huciska idziemy asfaltową drogą. Po prawej stronie szlaku towarzyszy nam szum Potoku Chochołowskiego, nad którym w kilku miejscach można nieco odpocząć w trakcie marszu.
Na początku idziemy przez Siwą Polanę, na której latem można zauważyć pasące się owce i krowy. Po kolei mijamy zabudowania pasterskie oraz kilka bacówek, w których można zaopatrzyć się w oscypki. Po lewej stronie natkniemy się na krzyż upamiętniający miejsce, w którym wylądował papieski helikopter podczas pielgrzymki Jana Pawła II w 1983 r.
Po kilkunastu minutach marszu szlak wbiega do lasu, który będzie nam towarzyszył aż do Polany Huciska.
Po 40 minutach dochodzimy na Polanę Huciska. Po prawej stronie można podziwiać widok na Mnichy Chochołowskie. Nazwa Polany pochodzi od istniejącej tutaj w dawnych czasach kopalni i huty żelaza. Tutaj kończy się również asfalt, a dalej trasa biegnie szeroką bitą drogą. Na Polanie kończy również jazdę kolejka “Rakoń”. Znajduje się tu kilka ławek i stołów, przy których można się posilić i odpocząć. Można też tutaj skorzystać z toalety.
Polana Huciska (983 m n.p.m.) → Polana Chochołowska (1105 m n.p.m.)
czas przejścia: 1h 20′
Dalej idziemy bitą, kamienistą i szeroką drogą. Po około 30 minutach drogi mijamy Jaskinię Zbójecką, Zbójecką Dziurę, Jaskinię Rybią i Jaskinię Małą. Mijamy również po lewej stronie Wyżnią Chochołowską Bramę. Nieco dalej dochodzimy do rozdroża szlaków – żółtego, prowadzącego na Iwaniacką Przełęcz, i czarnego – do Doliny Starorobociańskiej. My idziemy dalej prosto szlakiem zielonym. Chwilę później znajdujemy się przy kolejnym rozwidleniu – czerwony szlak prowadzący na Trzydniowiański Wierch. Oczywiście idziemy cały czas szlakiem zielonym.
Po prawej stronie mijamy budynek dawnego schroniska Blaszyńskich. Obecnie mieści się tu leśniczówka TPN. Dochodzimy do kolejnego rozwidlenia szlaków – szlak żółty prowadzi na Iwaniacką Przełęcz, a czarny – na Siwą Przełęcz. My oczywiście idziemy cały czas zielonym szlakiem.
Docieramy do jedynego na tym szlaku utrudnienia. Wyłożona dużymi kamieniami ścieżka wznosi się dość mocno do góry. W tym miejscu osoby, które wybiorą się na szlak z dziecięcym wózkiem muszą się liczyć się ze zwiększonym wysiłkiem. W dole cały czas szumi Chochołowski Potok. Mijamy niewielką Polanę Trzydniówkę.
Dalszy odcinek szlaku jest już bardziej płaski. Po około 10 minutach wychodzimy z lasu wprost na Polanę Chochołowską. Wspaniałe widoki, które nas tu czekają, zrekompensują prawie całkowity brak wrażeń estetycznych na dotychczasowym odcinku. Nad Polaną Chochołowską dumnie górują Grześ, Rakoń i Wołowiec, a z drugiej strony Kominiarski Wierch.
Polana Chochołowska (1105 m n.p.m.) → Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej (1148 m n.p.m.)
czas przejścia: 0h 15′
Polana Chochołowska szczególnie pięknie wygląda wiosną, gdy kwitną krokusy. W sezonie jest tutaj bardzo wielu turystów podziwiających wyjątkowe piękno tego miejsca. W lecie po prawej stronie na łąkach pasą się owce. Nieco głębiej można dostrzec niewielką drewnianą kapliczkę św. Jana Chrzciciela, do której dotrzemy czarnym szlakiem.
Okoliczności powstania tej kaplicy są dość nietypowe. W latach 70. XX wieku wybudowano w tym miejscu dekorację do serialu “Janosik”. W góralskiej kaplicy kręcono scenę ślubu Janosika z Maryną. Po zakończeniu zdjęć budynek nie został jednak rozebrany. Stał się atrakcją turystyczną tego miejsca. Z czasem dokonano poświęcenia kaplicy, a wnętrze urządzono w stylu góralskim.
Kierujemy się w lewo. Ścieżka doprowadzi nas do Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej. W dysponującym ponad 120 miejsc noclegowych budynku możemy zjeść coś ciepłego oraz kupić ciepłe i zimne napoje. Jest to nawet wskazane przed drogą powrotną, w którą za moment się udamy.
Nieopodal schroniska jest postój dorożek konnych.
Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej (1148 m n.p.m.) → Siwa Polana (944 m n.p.m.)
czas przejścia: 1h 40′
Idąc od schroniska w kierunku Polany Chochołowskiej mijamy stare zabudowania pasterskie, w których można kupić góralskie sery i napić się żętycy. Uczulam tylko, aby nie przesadzić z jej ilością, aby na Siwą Polanę dotrzeć bez niepotrzebnych problemów żołądkowych.
Po godzinie marszu docieramy do Polany Huciska. Osoby, które są zmęczone mogą ostatni odcinek drogi powrotnej pokonać kolejką turystyczną “Rakoń”, która dojeżdża do parkingu przy Siwej Polanie.
Z Siwej Polany wracamy jednym z busów prywatnych, które odjeżdżają ze znajdującego się nieopodal kasy TPN parkingu.