ogrody watykańskie

Jak zwiedzić Ogrody Watykańskie – atrakcje i bilety wstępu

Ogrody Watykańskie to niezwykłe miejsce, które przez wieki stanowiło oazę spokoju i piękna w sercu Stolicy Apostolskiej. Zajmują prawie połowę powierzchni Państwa Watykańskiego. Z ich historią związane są liczne zmiany, rozbudowy i przekształcenia, a każdy papież, który rezydował w Watykanie, pozostawił swoje niezatarte piętno na tym unikalnym terenie. Dowiedz się jak możesz zwiedzić Ogrody Watykańskie i ile kosztują bilety wstępu. Wycieczka z przewodnikiem po Ogrodach Watykańskich jest doskonałym uzupełnieniem zwiedzania Muzeów Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej w trakcie pobytu w Rzymie.

W sercu Rzymu, miasta tętniącego życiem i pełnego historycznych zabytków znajduje się ukryta perła – Ogrody Watykańskie. To magiczne miejsce, pełne historii, mistycyzmu i niezwykłej przyrody, które stanowi oazę spokoju w dynamicznym sercu Stolicy Apostolskiej.

Ogrody Watykańskie to nie tylko kolejny punkt na mapie zwiedzania Rzymu. To niezaprzeczalnie jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, które warto odwiedzić, aby doświadczyć unikalnej atmosfery i piękna stworzonego przez ludzką rękę i naturę.

Powstanie i historia Ogrodów Watykańskich

Historia Ogrodów Watykańskich (Giardini Vaticani) sięga pontyfikatu papieża Mikołaja III (1277-1280), a więc XIII wieku. Ród Orsinich, z którego wywodził się ten papież, posiadał swoją siedzibę w twierdzy Montegiordano, leżącej nieopodal Zamku Świętego Anioła. Mikołaj III postanowił zbudować swoją nową rezydencję na Watykanie, a wokół niej założyć rozległe tereny zielone. Składały się one z sadów, łąk oraz ogrodów i zlokalizowane były w pobliżu wzgórza Sant’Egidio, w miejscu dzisiejszego Palazzetto del Belvedere.

Jednakże to papież Juliusz II (1503-1513), znany także jako papież-rzeźbiarz, jest często uznawany za głównego architekta i twórcę tych ogromnych ogrodów. W 1506 roku rozpoczął on prace nad przekształceniem terenów, które wcześniej były zaniedbane, w piękny ogród renesansowy.

Papież Juliusz II zaprosił do współpracy wybitnych architektów i artystów swojej epoki, takich jak Donato Bramante, Michał Anioł czy Rafael Santi, aby stworzyć miejsce pełne harmonii i piękna. W kolejnych latach i wiekach Ogrody Watykańskie przechodziły liczne zmiany, dostosowując się do różnych stylów architektonicznych i artystycznych panujących w poszczególnych epokach.

Ogrody Watykańskie podczas pontyfikatów różnych papieży

Za pontyfikatu Piusa IV (1559-1565) wzniesiono renesansowy Domek Piusa IV (Casina di Pio IV). W czasach Piusa V (1566-1572) obok domku urządzono ogród botaniczny. Za czasów Grzegorza XIII (1572-1585) na terenie ogrodów zbudowano tzw. Wieżę Wiatrów (Torre dei Venti), czyli pierwsze watykańskie obserwatorium astronomiczne. 

Papież Leon XIII (1878-1903) postawił skromną willę na szczycie Wzgórza Watykańskiego, gdzie spędzał wiele czasu. W czasie pontyfikatu Piusa X (1903-1914) willa została połączona podziemnym przejściem z Pałacem Apostolskim. Po podpisaniu Traktatów Laterańskich w 1929 roku na terenie ogrodów zbudowano Pałac Gubernatorski, Pałac św. Karola, Pałac Trybunału, Kolegium Etiopskie, a także stację kolejową oraz budynek Radia Watykańskiego. 

Ogrody Watykańskie nie były dostępne dla zwiedzających aż do czasów Piusa XII (1930-1939). Dla osób z zewnątrz Watykanu udostępnione one zostały dopiero za pontyfikatu Jana XXIII (1958-1963).

W ciągu ponad 25 lat pontyfikatu Jana Pawła II (1978-2005) Ogrody Watykańskie nie tylko zachowały swoje historyczne piękno, ale stały się również miejscem o szczególnym znaczeniu kulturowym. W 1991 roku papież ten otworzył Muzeum Ogrodów Watykańskich, które umożliwiło zwiedzającym zgłębienie tajemnic i historii tego wyjątkowego miejsca.

Najważniejsze atrakcje i miejsca w Ogrodach Watykańskich

Ogrody Watykańskie to przestrzeń przyrodnicza, architektoniczna i artystyczna o wielkim pięknie i duchowości. Znajduje się tu kilka średniowiecznych fortyfikacji, budowli i zabytków renesansu i baroku, posągi, kapliczki, tarasy widokowe, fontanny, do których wodę doprowadza akwedukt zbudowany przez papieża Pawła V, ogrody pełne ziół i kwiatów, mini-ogrody, parki, sady, obszary zalesione pełne przeróżnych gatunków drzew a także alejki wijące się wzdłuż żywopłotów. Rośliny pochodzą z różnych kontynentów i tworzą oryginalne kompozycje.

Podczas wyjątkowej wycieczki możesz zobaczyć najbardziej charakterystyczne miejsca, takie jak Giardino Quadrato, Casina di Pio IV, Fontana dell’Aquilone, Grotta di Lourdes, pomnik zamachu na Jana Pawła II, budynek Radia Watykańskiego, watykański dworzec kolejowy i lądowisko papieskiego helikoptera.

Ogrody Watykańskie — Widok z kopuły Bazyliki św. Piotra
Ogrody Watykańskie — Widok z kopuły Bazyliki św. Piotra

Ta wizyta daje niepowtarzalną okazję do poznania codziennego życia Państwa Watykańskiego. Uważni obserwatorzy mogą także zobaczyć, jak pracownicy administracyjni, konserwatorzy i pracownicy ochrony wykonują swoją codzienną pracę. I przygotuj się na widoki na kopułę Bazyliki Św. Piotra inne niż te, które znasz z większości zdjęć dostępnych w internecie.

Ogród Włoski to jedno z najpiękniejszych miejsc w Ogrodach Watykańskich. Znajduje się na zachód od Pałacu Gubernatoratu, między budynkiem Kolegium Etiopskiego i Radiem Watykańskim. Założony został w XVI wieku przez papieża Juliusza II i jest utrzymany w stylu renesansowym. Ogród ma kształt prostokąta i jest otoczony murem. W środku znajduje się trawnik, na którym rosną stare drzewa, takie jak cyprysy, dęby i kasztanowce. W ogrodzie znajduje się również kilka fontann, rzeźb i posągów. 

Ogrody Watykańskie — Ogród włoski
Ogrody Watykańskie — Ogród Włoski

Inną atrakcją ogrodu jest grota grecka, która została zbudowana w XVI wieku. Grota jest ozdobiona rzeźbami i malowidłami przedstawiającymi sceny mitologiczne.

Na północny zachód od Pałacu Apostolskiego znajduje się Ogród Francuski. Został założony w XVII wieku przez papieża Urbana VIII i jest podzielony na kilka części. W środku znajduje się duży parter kwiatowy, otoczony ścieżkami i pergolami.

Ogrody Watykańskie — Ogród francuski
Ogrody Watykańskie — Ogród Francuski

Największym ogrodem w całym kompleksie jest Ogród Angielski. Założony został w XVIII wieku przez papieża Klemensa XIV. Ogród ma powierzchnię około 13 hektarów i jest pełen zieleni, kwiatów i drzew. Znajduje się tu wiele ścieżek spacerowych, które prowadzą przez zaciszne zakątki ogrodu.

Nieopodal Ogrodu Angielskiego znajduje się XVI-wieczny renesansowy Domek Piusa IV (Casina di Pio IV). Jest jednym z najpiękniejszych budynków w kompleksie. Utrzymany jest w stylu manierystycznym i ma kształt prostokąta. Jest on otoczony portykiem z kolumnami i ma trójkątny fronton. Wewnątrz budynku znajdują się sale bogato zdobione freskami i rzeźbami. Domek Piusa IV był początkowo wykorzystywany jako miejsce rekreacji i wypoczynku dla papieża i jego rodziny. W późniejszych latach był wykorzystywany do różnych celów, w tym jako siedziba ambasad i instytucji kulturalnych.

Ogrody Watykańskie — Widok na Domek Piusa IV z kopuły Bazyliki św. Piotra
Ogrody Watykańskie — Widok na Domek Piusa IV z kopuły Bazyliki św. Piotra

Jedną z atrakcji Ogrodów Watykańskich jest XVII-wieczna Fontanna Akwilona (Fontana dell’Aquilone) przedstawiająca boga morza, który wydmuchuje wodę z muszli. Fontanna znajduje się na skraju Ogrodu Angielskiego, między Klasztorem Mater Ecclesiae a Domkiem Piusa IV.

Trasa zwiedzania biegnie również w okolicy Pałacu Gubernatoratu (Palazzo del Governatorato). Na trawniku przed budynkiem znajduje się klomb kwiatowy w kształcie herbu panującego papieża. Niedaleko kwiatowego herbu znajduje się fontanna. W budynku mieści się siedziba Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego, Gubernatoratu Państwa Watykańskiego oraz Poczty Watykańskiej. Obok Pałacu Gubernatoratu znajduje się mur przyporowy ozdobiony wapiennymi skałami, z ogrodem skalnym, w którym znajduje się fontanna w formie omszałej groty. 

Ogrody Watykańskie — Widok na Pałacu Gubernatoratu z kopuły Bazyliki św. Piotra
Ogrody Watykańskie — Widok na Pałacu Gubernatoratu z kopuły Bazyliki św. Piotra

W trakcie wizyty w ogrodach zobaczysz również średniowieczną Wieżę św. Jana. Została zbudowana w IX wieku przez papieża Leona IV i jest jedną z najstarszych budowli w Watykanie. Wieża ma wysokość około 30 metrów i jest wykonana z trawertynu. Jest ona okrągła w kształcie i ma grube mury. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panorama Watykanu i Rzymu. W przeszłości Wieża św. Jana pełniła funkcje obronne. Była wykorzystywana do obrony Watykanu przed atakami zewnętrznymi. W późniejszych latach była wykorzystywana do różnych celów, m.in. jako więzienie.

Na opadającym stoku urządzono ogród kwiatowy. Na jego końcu znajduje się kopia Groty Lourdzkiej (Grotta di Lourdes) a także współczesna rzeźba upamiętniająca zamach na Jana Pawła II. W okolicy znajduje się także Dzwon Wielkiego Jubileuszu.

Kwadratowy Ogród (Giardino Quadrato) jest jednym z najstarszych w Ogrodach Watykańskich i jednym z ostatnich miejsc jakie zobaczysz w trakcie zwiedzania. Znajduje się on naprzeciwko Pinakoteki Watykańskiej i jest pozostałością tzw. sekretnego ogrodu z czasów papieża Pawła III. Ogród ma kształt kwadratu o boku około 50 metrów. Jest otoczony murem i porośnięty cyprysami, drzewami oliwnymi i innymi krzewami. W środku znajduje się trawnik, na którym rosną kwiaty i drzewa owocowe. Nieopodal znajduje się Dziedziniec Szyszki, na którym znajdziesz się w trakcie zwiedzania Muzeów Watykańskich.

Ogrody Watykańskie — Kwadratowy ogród
Ogrody Watykańskie — Kwadratowy ogród

Jak dotrzeć do Ogrodów Watykańskich

Do Ogrodów Watykańskich dostaniesz się przez wejście do Muzeów Watykańskich przy Viale Vaticano. Poniżej znajdziesz informację, jak tu dojechać z różnych części Rzymu. 

Polecany artykuł: Komunikacja miejska w Rzymie – bilety i informacje praktyczne

  • Z dworca Termini dojedziesz metrem linii A, jadącym w kierunku Battistini. Należy wysiąść na stacji Ottaviano – San Pietro lub Cipro. Obie stacje metra oddalone są o 10 minut marszu od Muzeów Watykańskich.
  • W okolice wejścia dojedziesz także autobusem. Autobus linii 49 zatrzymuje się tuż obok wejścia do Muzeów Watykańskich. Można także dojechać autobusami linii 32, 81 i 982, wysiadając na Piazza del Risorgimento, oddalonego o 5 minut od wejścia. W takim samym czasie dotrzesz tu dojeżdżając autobusami linii 492 lub 990 i wysiadając na przystanku Via Leone IV/Via degli Scipioni.
  • Do Muzeów Watykańskich można także dostać się tramwajem linii 19, wysiadając na przystanku przy Piazza del Risorgimento.

Jak zarezerwować bilety wstępu do Ogrodów Watykańskich

Rezerwacji biletów wstępu do Ogrodów Watykańskich należy dokonać online na oficjalnej stronie internetowej Muzeów Watykańskich. Zakup biletów online, najlepiej z wyprzedzeniem, pozwoli uniknąć długich kolejek i zagwarantuje dostęp w preferowanym terminie. Oczywiście zakup biletów możliwy jest także w kasach Muzeów Watykańskich, jednakże może się tą wiązać z koniecznością kilkugodzinnego stania w kolejce, szczególnie w okresie letnim. 

Nie można kupić biletów wstępu tylko do Ogrodów Watykańskich. Bilet kupuje się zawsze w pakiecie obejmującym również zwiedzanie Muzeów Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej. 

Może się tak zdarzyć, że w interesującym terminie bilety do Ogrodów Watykańskich nie są już dostępne na oficjalnej stronie. W takim przypadku można skorzystać z oferty pośrednika np. Tiqets czy GetYourGuide. 

Zwiedzanie Ogrodów Watykańskich – informacje praktyczne

W dniu wycieczki, przed wejściem do Muzeów Watykańskich przy Viale Vaticano należy okazać otrzymany mailem voucher (wydruk lub w formie elektronicznej) pracownikom obsługi klienta przy wejściu. Dla gości posiadających rezerwację internetową jest zarezerwowane oddzielne wejście.

Należy przyjść 15 minut przed wyznaczoną godziną zwiedzania. Po przejściu kontroli bezpieczeństwa wejdź po schodach po lewej stronie holu wejściowego. Miejsce zbiórki znajduje się przy stanowisku “Visite Guidate / Guided Tours”. Posiadany voucher należy wymienić w kasie na bilet. W przypadku rezerwacji biletu biletu ulgowego w kasie biletowej należy okazać dokument uprawniający do zniżki.

O wyznaczonej godzinie do grupy oczekujących podchodzi pracownik obsługi i prowadzi do miejsca, gdzie zaczyna się wycieczka po Ogrodach Watykańskich. 

Po zakończeniu wycieczki po ogrodach należy udać się na zwiedzanie Muzeów Watykańskich, które w zależności od obranego tempa trwa przeciętnie 2,5 godziny. 

Polecany artykuł: Muzea Watykańskie – informacje praktyczne i bilety wstępu

Ogrody można odwiedzać przez cały rok, ale najlepszą porą na wycieczkę jest środek lata, jesień i wiosna.

Wycieczka z przewodnikiem po Ogrodach Watykańskich – ceny biletów

Tak jak wcześniej wspomniałem, nie ma możliwości zakupu biletu tylko do Ogrodów Watykańskich, a ich zwiedzanie możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem. Nie ma możliwości samodzielnego poruszania się po ogrodach. 

Guided Tours for Individuals – Vatican Gardens and Sistine Chapel

Ten wariant zwiedzania odbywa się pieszo pod okiem licencjonowanego przewodnika watykańskiego, który dzieli się fascynującymi historiami i anegdotami, nadając wizycie głębszy kontekst. Zwiedzanie trwa około 1,5 godziny. Program zwiedzania obejmuje: Ogrody Watykańskie, Galerię Kandelabrów, Galerię Map Geograficznych, Galerię Gobelinów (sztuka renesansu) i Kaplicy Sykstyńskiej. 

Bilet normalny:

40,00 €

Bilet ulgowy:

31,00 €

Vatican City Tour and Museums – Open Bus

Zwiedzanie Ogrodów Watykańskich odbywa się otwartym minibusem i trwa około 45 minut. Minibus jedzie głównymi alejkami ogrodów i zatrzymuje się w kilku miejscach, ale w trakcie zwiedzania nie można z niego wysiadać. Do dyspozycji zwiedzających jest audioprzewodnik w kilku językach, niestety bez języka polskiego. Przy wejściu do busa otrzymujemy jednorazowe słuchawki, za pomocą których można słuchać audioprzewodnika. W cenie biletu nie jest zawarty audioprzewodnik po Muzeach Watykańskich.

Bilet normalny:

37,00 €

Bilet ulgowy:

23,00 €

Bilety ulgowe przysługują:

  • dzieciom i młodzieży od 6. do 18. roku życia
  • studentom od 19. do 26. roku życia (za okazaniem ważnej legitymacji studenckiej)
  • duchownym katolickim (za okazaniem właściwego kościelnego dokumentu identyfikacyjnego)

Czytając o Ogrodach Watykańskich, nie sposób nie poczuć ciekawości i pragnienia odkrywania tego, co skrywa się za bramami tego niezwykłego miejsca. Ten artykuł z przyczyn oczywistych oddaje jedynie część tego, co można zobaczyć i poczuć. Nic nie zastąpi własnego, osobistego doświadczenia tej wyjątkowej podróży przez czas i przestrzeń.

Warto wiedzieć, że oprócz Ogrodów Watykańskich istnieją również ogrody letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo, zaledwie pół godziny drogi od Rzymu. Można tam zwiedzić Pałac Papieski i zobaczyć prywatne ogrody papieża Barberini, które zostały otwarte dla zwiedzających dopiero w 2014 roku przez papieża Franciszka. 

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *