Excalibur City – czyli królestwo kiczu

Wybierając się na wycieczkę do Włoch, Austrii czy na Bałkany z dużym prawdopodobieństwem będziemy przekraczać granicę czesko-austriacką w miejscowości Znojmo. Kilka kilometrów stąd znajduje się Excalibur City, miejsce, gdzie dawno temu w czeskiej wsi Chvalovice funkcjonowało przejście graniczne. Po drugiej stronie granicy leży austriackie miasteczko Kleinhaugsdorf.


Excalibur City

Z trasy od razu widać dużego smoka (a w zasadzie dwa osobniki tego gatunku), który co prawda ogniem nie zieje (pewnie dlatego, że to miejsce ma niemiłe wspomnienia związane z ogniem), ale przyciąga uwagę przejeżdżających tędy podróżnych.

Excalibur City

To Excalibur City. Właśnie tutaj można zostawić samochód na dużym parkingu i zrobić godziną przerwę w podróży, którą można wykorzystać na zjedzenie posiłku, rozprostowanie kości i zrobienie zakupów w podobno bezcłowym sklepie.

Excalibur City

Mieści się tu centrum handlowe, restauracje, cztery kasyna, stacja benzynowa, bazar azjatycki z chińskimi towarami oraz place zabaw dla dzieci. Kiedyś była tu strefa wolnocłowa, a obecnie jest park rozrywki i liczne sklepy, które czasy świetności przeżywały w czasach, gdy przebiegała tu granica Unii Europejskiej.

Miasteczko Excalibur zajmuje powierzchnię ponad 200.000 m kw. Znajdujące się tu centrum handlowe należy do austriackiego przedsiębiorcy Ronnie Seuniga, który w 2018 r. zatrudnił w tym miejscu ponad 2.000 osób.

Excalibur City

Excalibur City swoim wystrojem nawiązuje do legendy arturiańskiej. „Free Shop” mieści się w zamku, restauracja „Zur Tafelrunde” nawiązuje do klimatu epoki, a wiele innych budynków urządzonych jest w stylu średniowiecznym. Niezależnie od tego trudno nie odnieść wrażenia, że to miejsce to wykwintny wyraz kiczu.

Excalibur City

Większość budynków została zbudowana około roku 1996. Tutaj austriacki muzyk Falco dał swój ostatni występ na żywo w Sylwestra 1997 roku.

Przed świętami Bożego Narodzenia w roku 2006 wybuchł pożar, w wyniku którego zniszczeniu uległo centrum handlowe. Przyczyną pożaru był pokaz pirotechniczny. Rok po pożarze na tyłach miasteczka rozpoczął działalność park rozrywki „Land of Lies”. Na terenie miasteczka znajduje się samolot Ilyushin Il-62, popularnie zwany Ił-62, który w latach 70. XX wieku był wykorzystywany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej.

Dla dzieci doskonałym sposobem na spędzenie przerwy w podróży będzie wizyta w wesołym miasteczku „Merlin Children’s World”.

Pomimo, że ze strefy wolnocłowej pozostała już w zasadzie tylko nazwa to w markecie „Free Shop” często można trafić na naprawdę świetne okazje i nabyć w bardzo przystępnych cenach przeróżne alkohole, wyroby tytoniowe i perfumy. Byłem tutaj dwukrotnie i za każdym razem wyszedłem ze sklepu z fajnymi „suwenirami” w ręku.


Praga w jeden dzień

Mając przed sobą długą drogę warto tutaj coś zjeść. Ceny w miejscowych restauracjach może nie są szczególnie przystępne, ale warto skorzystać z okazji i zjeść ciepły posiłek przed dalszą podróżą.

Jeżeli komuś wystarczy czasu, a gustuje w tego typu rozrywce, można się udać do kasyna „Texas Hold’em Cash Game”, w którym pracują profesjonalnie wyszkoleni krupierzy. Można spróbować swojego szczęścia w ruletce lub też pograć na automatach.

Poker zdecydowanie jednak nie jest dla mnie, dlatego kończąc kawę pora wracać do autokaru, w którym spędzę następnych 9 godzin jazdy, której celem jest Wenecja we Włoszech.

Podziel się wpisem

Skomentuj