excalibur city

Excalibur City – czyli królestwo kiczu

Wybierając się na wycieczkę do Włoch, Austrii czy na Bałkany z dużym prawdopodobieństwem będziemy przekraczać granicę czesko-austriacką w miejscowości Znojmo. Kilka kilometrów stąd znajduje się Excalibur City, miejsce, gdzie dawno temu w czeskiej wsi Chvalovice funkcjonowało przejście graniczne. Po drugiej stronie granicy leży austriackie miasteczko Kleinhaugsdorf.

Z trasy od razu widać dużego smoka (a w zasadzie dwa osobniki tego gatunku), który co prawda ogniem nie zieje (pewnie dlatego, że to miejsce ma niemiłe wspomnienia związane z ogniem), ale przyciąga uwagę przejeżdżających tędy podróżnych.

Excalibur City czyli pomysł na postój w podróży

To Excalibur City. Właśnie tutaj można zostawić samochód na dużym parkingu i zrobić godziną przerwę w podróży, którą można wykorzystać na zjedzenie posiłku, rozprostowanie kości i zrobienie zakupów w podobno bezcłowym sklepie.

Adres:

Chvalovice-Hate 183, 669 02 Znojmo

Współrzędne GPS:

48°45’51.4″N 16°03’50.9″E

Mieści się tu centrum handlowe, restauracje, cztery kasyna, stacja benzynowa, bazar azjatycki z chińskimi towarami oraz place zabaw dla dzieci. Kiedyś była tu strefa wolnocłowa, a obecnie jest park rozrywki i liczne sklepy, które czasy świetności przeżywały w czasach, gdy przebiegała tu granica Unii Europejskiej.

excalibur city
fot. Dennis Jarvis / Wikipedia / CC BY-SA 2.0

Excalibur City – kicz w arturiańskim stylu

Miasteczko Excalibur zajmuje powierzchnię ponad 200.000 m kw. Znajdujące się tu centrum handlowe należy do austriackiego

Ronnie Seuniga, który w 2018 r. zatrudnił w tym miejscu ponad 2.000 osób.

Excalibur City swoim wystrojem nawiązuje do legendy arturiańskiej. “Free Shop” mieści się w zamku, restauracja “Zur Tafelrunde” nawiązuje do klimatu epoki, a wiele innych budynków urządzonych jest w stylu średniowiecznym. Niezależnie od tego trudno nie odnieść wrażenia, że to miejsce to wykwintny wyraz kiczu.

Jak powstało Ecxcalibur City?

Większość budynków została zbudowana około roku 1996. Tutaj austriacki muzyk Falco dał swój ostatni występ na żywo w Sylwestra 1997 roku.

Przed świętami Bożego Narodzenia w roku 2006 wybuchł pożar, w wyniku którego zniszczeniu uległo centrum handlowe. Przyczyną pożaru był pokaz pirotechniczny. Rok po pożarze na tyłach miasteczka rozpoczął działalność park rozrywki “Land of Lies”. Na terenie miasteczka znajduje się samolot Ilyushin Il-62, popularnie zwany Ił-62, który w latach 70. XX wieku był wykorzystywany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej.

Dla dzieci doskonałym sposobem na spędzenie przerwy w podróży będzie wizyta w wesołym miasteczku “Merlin Children’s World”.

Excalibur City
fot. Dennis Jarvis / Wikipedia / CC BY-SA 2.0

Excalibur City – strefa wolnocłowa

Pomimo, że ze strefy wolnocłowej pozostała już w zasadzie tylko nazwa to w markecie “Free Shop” często można trafić na naprawdę świetne okazje i nabyć w bardzo przystępnych cenach przeróżne alkohole, wyroby tytoniowe i perfumy. Byłem tutaj dwukrotnie i za każdym razem wyszedłem ze sklepu z fajnymi “suwenirami” w ręku.

Mając przed sobą długą drogę warto tutaj coś zjeść. Ceny w miejscowych restauracjach może nie są szczególnie przystępne, ale warto skorzystać z okazji i zjeść ciepły posiłek przed dalszą podróżą.

Polecany artykuł: Praga w jeden dzień – co zobaczyć w stolicy Czech

Jeżeli komuś wystarczy czasu, a gustuje w tego typu rozrywce, można się udać do kasyna “Texas Hold’em Cash Game”, w którym pracują profesjonalnie wyszkoleni krupierzy. Można spróbować swojego szczęścia w ruletce lub też pograć na automatach.

Poker zdecydowanie jednak nie jest dla mnie, dlatego kończąc kawę pora wracać do autokaru, w którym spędzę następnych 9 godzin jazdy, której celem jest Wenecja we Włoszech.

Gdzie spać w pobliżu Excalibur City? Polecane noclegi

Jeśli zarezerwujesz nocleg za pomocą zamieszczonych we wpisie linków ja otrzymam niewielką prowizję. Dla Ciebie cena noclegu pozostaje taka sama.

Styria hotel Chvalovice

Chvalovice 175

Jukebox Hotel

Chvalovice – Hatě 193

Itvv

Chvalovice – Hatě 193

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *