muzea watykańskie

Muzea Watykańskie – informacje praktyczne i bilety wstępu 2024

Muzea Watykańskie (Musei Vaticani) to publiczne muzea Państwa Watykańskiego. które powstały ze zgromadzonych przez poszczególnych papieży zbiorów dzieł sztuki. Początku muzealnych zbiorów należy upatrywać w kolekcji dzieł zgromadzonych przez dwóch papieży: Sykstusa IV i Juliusza II. Kolejni papieże sukcesywnie powiększali zbiory zgromadzone przez swoich poprzedników. Od 1878 roku zbiory zostały udostępnione publicznie i od tego momentu niezwykłą kolekcję dzieł sztuki może obejrzeć każdy. Muzea Watykańskie należą do jednych z najczęściej odwiedzanych.

Muzea Watykańskie to kompleks kilku obiektów, w skład którego wchodzą:

 • Pinakoteka – obejmująca zbiory dzieł sztuki od wczesnego renesansu do XIX wieku
 • Muzeum Pio-Clementino – prezentujące kolekcję antycznych rzeźb zgromadzoną przez papieży: Klemensa XIV i Piusa VI
 • Gregoriańskie Muzeum Etruskie połączone z Muzeum Egipskim – z kolekcją dzieł odnalezionych podczas prac archeologicznych na terenie Egiptu i Etrurii
 • Muzeum Misyjno-Etnologiczne – prezentujące historię różnych światowych religii
 • Muzeum Chiaramonti – gromadzące antyczne rzeźby pochodzące z I, II i III wieku p.n.e.

Lokalizacja

Viale Vaticano 102, 00165 Roma

Kontakt

telefon: +39 06 69883145
e-mail: info.mv@scv.va
strona internetowa: https://www.museivaticani.va/content/museivaticani/en.html

Dojazd

Metro
Linia A (kierunek Battistini) — stacja Ottaviano lub Cipro

Autobus
Linia nr 49 — przystanek V.Le Vaticano/Musei Vaticani (naprzeciwko Muzeów Watykańskich)
Linie nr 32, 81, 590 — przystanek na Piazza del Risorgimento
Linie nr 23, 492 — przystanek Via Leone IV / Via degli Scipioni

Tramwaj
Linia 19 — przystanek przy Piazza del Risorgimento

Taxi
Postój taksówek naprzeciwko Muzeów Watykańskich

Godziny otwarcia

Od poniedziałku do soboty
08:00 – 19:00 (ostatnie wejście o godzinie 17:00)

Od 1 marca do 28 grudnia 2024 r.
W piątki i soboty wydłużone godziny otwarcia do 20:00 (ostatnie wejście o godzinie 18:00). Dodatkowo Muzea czynne są dłużej w dniach: 18 marca; 25-28 marca; 2, 25, 29 i 30 kwietnia; 2 maja; 12 i 13 sierpnia; 23 i 30 grudnia 2024 r.

Ostatnia niedziela miesiąca
Muzea czynne są w godzinach 09:00 – 14:00 (ostatnie wejście o godzinie 12:30) – wstęp wolny.

Wigilia oraz w Sylwester
Muzea Watykańskie czynne są w godzinach 08:00 – 15:00 (ostatnie wejście o godzinie 13:00).

Muzea Watykańskie są nieczynne w następujące dni: niedziele (za wyjątkiem ostatniej niedzieli miesiąca), 1 i 6 stycznia, 19 marca, 1 kwietnia, 1 maja, 29 czerwca, 14 i 15 sierpnia, 1 listopada, 25 i 26 grudnia 2024 r.

Cennik biletów wstępu

Bilet normalny:

20,00 €

Bilet ulgowy:

8,00 €

Przy zakupie biletów przez internet wybierz bilet: “Admission tickets – Vatican Museums and Sistine Chapel”. Bilet wstępu do Muzeów Watykańskich uprawnia również do wejścia do Kaplicy Sykstyńskiej. Kupując bilety wstępu przez internet jesteś uprawniony do wejścia bez kolejki, ale ponosisz dodatkową opłatę rezerwacyjną w wysokości 5,00 € od każdego biletu.

W przypadku niedostępności biletów na oficjalnej stronie Muzeów Watykańskich możesz skorzystać z oferty pośrednika (bilet normalny – 31,00 €, bilet ulgowy – 20,00 €).

W przypadku zakupu biletu za pomocą powyższego formularza do Muzeów Watykańskich wchodzisz wejściem dedykowanym dla klientów GetYourGuide i okazujesz swój bilet (papierowy lub elektroniczny) pracownikom ochrony stojącym przy wejściu. Po przejściu kontroli bezpieczeństwa należy zeskanować bilet w kasie biletowej “Cassa Online E Gruppi”.

Bilety ulgowe przysługują:

 • dzieciom i młodzieży od 6. do 18. roku życia
 • studentom od 19. do 26. roku życia (za okazaniem ważnej legitymacji studenckiej)
 • duchownym katolickim (za okazaniem właściwego kościelnego dokumentu identyfikacyjnego)

Bezpłatne wejście do Muzeów Watykańskich przysługuje:

 • dzieciom do 6. roku życia
 • inwalidom ze znacznym stopniem niepełnosprawności (za okazaniem legitymacji osoby niepełnosprawnej) oraz jednej osobie im towarzyszącej
 • dyrektorom muzeów
 • kierownikom ministerstw kultury i sztuki
 • dziennikarzom FPA, Ordine Nazionale Italiano dei Giornalisti
 • posiadaczom karty ICOM lub ICOMOS
 • członkom “Patrons of the Arts – Vatican Museums”

Informacje praktyczne dla zwiedzających

Przed wejściem na teren wystawy warto zapoznać się z mapką Muzeów Watykańskich, która ułatwi poruszanie się. Mapkę można pobrać i wydrukować ze strony internetowej Muzeów Watykańskich lub otrzymać bezpłatnie w kasie biletowej.

Ubiór w trakcie zwiedzania

Wstęp do Muzeów Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej wymaga tzw. godnego stroju. Ubiory odsłaniające ramiona, z głębokim dekoltem, szorty, sukienki i spódnice powyżej kolan, koszulki odsłaniające ramiona lub pępek są niedozwolone. Osoby w nieodpowiednim stroju nie są wpuszczane do muzeów pomimo posiadania biletu.

Kontrola bezpieczeństwa

Każda osoba wchodząca do Muzeów Watykańskich poddawana jest kontroli bezpieczeństwa z użyciem wykrywacza metalu, podobnej do kontroli na lotnisku. W związku z tym należy wyjąć z bagażu wszystkie przedmioty niedozwolone (noże, metalowe narzędzia, szklane butelki itp.).

Bagaż podręczny

Przed wejściem na teren wystawy należy pozostawić w szatni wszelkie bagaże, walizki, plecaki, których nie można wnosić ze względu na ich rozmiar (więcej niż 40 x 35 x 15 cm). Szatnia jest bezpłatna.

Parasole, kamery wideo i statywy fotograficzne

Średnie i duże parasole, laski inwalidzkie, statywy fotograficzne i kamery wideo należy pozostawić w szatni. Przechowanie tych przedmiotów w szatni jest bezpłatne.

Broń, noże i przedmioty niebezpieczne

Ze względów bezpieczeństwa odwiedzających i zbiorów muzealnych noże, nożyczki i wszelkie narzędzia metalowe przed wejściem na teren wystawy muszą zostać pozostawione w szatni. Zabronione jest wnoszenie do Muzeów Watykańskich wszelkiego rodzaju broni palnej i przedmiotów niebezpiecznych dla życia i zdrowia, nawet w przypadku posiadania stosownego pozwolenia. Niniejszy zakaz dotyczy również funkcjonariuszy policji. Broń i przedmioty niebezpieczne nie mogą być pozostawione w szatni.

Jedzenie i napoje

Na teren Muzeów Watykańskich nie wolno wnosić napojów alkoholowych. Na czas zwiedzania można je zostawić w szatni. Zabronione jest również spożywanie posiłków i picie napojów wewnątrz obiektów wystawienniczych. Żywność i napoje mogą być pozostawione w szatni. Na trasie zwiedzania dostępne są automaty i punkty gastronomiczne, w których można się posilić.

Odpoczynek na trasie zwiedzania

Na trasie zwiedzania znajdują się punkty odpoczynku z miejscami do siedzenia, w których możesz zrobić sobie odpoczynek w trakcie zwiedzania.

Wejście do Muzeów Watykańskich ze zwierzętami

Do Muzeów Watykańskich nie można wchodzić ze zwierzętami, również małymi. Zakaz ten nie dotyczy psów przewodników dla osób niewidomych lub niedowidzących, pod warunkiem, że psy mają nałożony kaganiec. Konieczność wejścia z psem przewodnikiem musi być zgłoszona z jednodniowym wyprzedzeniem mailem na adres: accoglienza.musei@scv.va

Ochrona i monitoring

Na terenie Muzeów Watykańskich obowiązuje całkowity zakaz dotykania dzieł sztuki. Zakaz ten nie dotyczy osób niewidomych. W celu zapewniania bezpieczeństwa osób zwiedzających oraz zbiorów dzieł sztuki na terenie muzeów funkcjonuje zaawansowany system monitoringowy i alarmowy.

Fotografowanie, filmowanie i telefony komórkowe

Na terenie Muzeów Watykańskich dozwolone jest fotografowanie (w tym dzieł sztuki) na użytek własny. Nie można wykonywać zdjęć z użyciem lampy błyskowej, statywu, uchwytu “selfie”. W Kaplicy Sykstyńskiej obowiązuje całkowity zakaz fotografowania i filmowania. W przypadku nieprzestrzegania tego zakazu ochrona obiektu jest uprawniona do nakazania usunięcia utrwalonego materiału foto i wideo. W trakcie zwiedzania muzeów należy wyciszyć dźwięki telefonu komórkowego. W Kaplicy Sykstyńskiej obowiązuje całkowity zakaz używania telefonów komórkowych.

Zwiedzanie Kaplicy Sykstyńskiej

Podczas zwiedzania Kaplicy Sykstyńskiej należy zachować absolutną ciszę. Niedozwolone jest korzystanie z wszelkich urządzeń elektronicznych wydających dźwięki, nawet z “tour guide” w przypadku zwiedzania w zorganizowanej grupie. Wszelkie niezbędne informacje o Kaplicy Sykstyńskiej prezentowane są zwiedzającym na wcześniejszych etapach zwiedzania Muzeów Watykańskich.

Palenie papierosów

Muzea Watykańskie objęte są całkowitym zakazem palenia (w tym papierosów elektronicznych), również na terenach otwartych (dziedzińcach).

Muzea Watykańskie – galeria zdjęć

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *